Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Milan Nikolic

,,Екуменизам - од свејереси до свеврлине''

Оцени ову тему

Recommended Posts

У Цркви има места за све...

ако Бог не одриче спасење ни демонима, зашто би екуменистима, икуменистима, будистима, итд.?

Неће свако ко је био јеретик аутоматски бити осуђен у есхатону.

Зато дијалог и постоји...

Guest свештеник Иван

Сјајан народ и култура. Када би се охристовили били би веома вредна пуноћа Цркве. За Екуменизам потребна је вера у Исуса Христа, и у Њега као једнога од Свете Тројице. Нажалост, постоје хришћанске заједнице (у правом смислу речи секте) које су одбациле учење о Тројици, сматрајући Исуса Богом као једној (јединој) личности.

Имају и индијански народи потенцијала за хришћанство. Не сматрам нас европљане ништа вреднијим у очима Божијим.

Негде сам читао да постиоје неки православни индијанци. Сад не знам тачно где сам то прочитао. Могуће да је то часопис Православни пут.

Оби Ване, јел може после овога да ти буде јасније? Питај ако имаш још недоумица.

Hvala, dig`o sam ruke od toga, prilicno sam se vec smorio od ucestvovanja u monologu... Постављена слика

Е сад. Нисам видео ништа од конкретних аргумената у вези проблема са теологијом митрополита Јована. На овоме форуму постоје теолози који се укључују у разговоре, па, могли смо да видимо доста аргумената када је реч о митрополитовом учењу. А ако неко има замерке на моје тумачење тога (митрополитовог) учења, па ту смо, нећемо никада престати да разговарамо.

Glede ovoga, zapamti da argument nije prosto racionalni dokaz ("nas`o sam na toj-i-toj strani to-i-to..."), nego licni kurikulum po odredjenom pitanju, sa punim osvrtom na datu temu...

To znaci da ne moraju samo teolozi da budu argumentovani i nacitani (iako ja jesam teolog, odma` da se ogradim)...

Ali, vec sam ranije primetio da je ovde prilicno tesko zapoceti siru temu o mitr. Jovanu, jer se neki na to u startu lako vredjaju (vidi temu o mitr. Jovanu i avi Justinu - vrvi od "argumenata"), tako da je i to jalov posao - mnogo fizikalisanja sa malo koristi...

I ne znam konacno, sto ne bi lepo npr. uzeli teologiju vl. Atanasija kao merilo i polaziste, cisto za promenu...

Glede ovoga, zapamti da argument nije prosto racionalni dokaz ("nas`o sam na toj-i-toj strani to-i-to..."), nego licni kurikulum po odredjenom pitanju sa osvrtom na datu temu...

To znaci da ne moraju samo teolozi da budu argumentovani i nacitani (iako ja jesam teolog, odma` da se ogradim)...

У потпуности се слажем са овим. То се код нас каже да треба да ,,егзистенцијално'' учествујемо у животу и учењу Цркве.

Што се тиче, чију теологију треба узети, такође, треба и Атанасијеву, и Јустинову итд. Што се тиче митрополита Јована, знаш и сам, да ја стално његове аргументе користим по питању Тријадологије и Еклисиологије јер то је главни допринос митрополитов. Али треба се осврнути и на Атанасијеве, Јустинове итд. аргументе о томе. Све је то учење једне Цркве засновано на Предању светих Отаца Цркве.

Да поновим, веома ми је драго што си ово горе рекао. Јер из тог разлога мени се спочитава, да ја нисам онај од школованих теолога.

Једна ствар је сигурна: ово о чему говорим је моје лично поимање Црквеног учења, које сам примио животом у Цркви и проверио и унапредио изучавајући Свете Оце и савремене теологе. На пример, може да се деси да доживотно будем бачен у тамницу, без књига и Писма, али оно што имам из ,,односа са Тројичним Богом'' постаје ,,извор'' мога ,,знања''.

Знаш и сам да је Бог љубав, па се трудим да из таквога познања и односа са Богом говорим оно о чему знам.

confused

Сјајан народ и култура. Када би се охристовили били би веома вредна пуноћа Цркве. За Екуменизам потребна је вера у Исуса Христа, и у Њега као једнога од Свете Тројице. Нажалост, постоје хришћанске заједнице (у правом смислу речи секте) које су одбациле учење о Тројици, сматрајући Исуса Богом као једној (јединој) личности.

Имају и индијански народи потенцијала за хришћанство. Не сматрам нас европљане ништа вреднијим у очима Божијим.

Негде сам читао да постиоје неки православни индијанци. Сад не знам тачно где сам то прочитао. Могуће да је то часопис Православни пут.

Oko 5 000 indijanaca je nedavno primilo Pravoslavlje

Изгледа да не мисле сви да си довољно изучио теологију:

http://forum.verujem.rs/index.php?topic=351.msg278103#msg278103

Не могу још неколико дана да идем на тај форум. Али сигурно знам да о.Александар не дели њихово мишљење. Тему о доследности у познању догматике код неких теолога тек треба да покренемо.

Још се није десило да на том форуму крене дијалог по теолошким темема између нас у овим актуелним споровима. Мени се спочитава због учења митрополита Зизјуласа, због тумачења Тројадолигије и Еклисиологије, али то критиковање није се ни у једном сегменту образложило. Главни проблем код младих теолога је у томе што ја нисам школовани теолог. Зато се стварају расправе о мојој личности, о мојим манама, лове се моје речи, понашања, итс.

Надам се да ће таква пракса да се заустави.

Сад си ми опет покренуо помисли о томе. confused Али не знам чему потреба за тим. Мени не треба да будем ауторитет. Не желим да будем учитељ другима осим својој рођеној деци, ако и ова буду хтела да слушају речи о тим тајнама о Богу. А видео сам да деца обожавају да слушају о тим стварима, нарочито када им спојиш теме о еволуцији, диносаурусима, Адаму и Еви, свемиру као творевини Божијој, релативности простор-времена, итд, итд. :)

Сада ми тешко пада што неки теолози неће да полемишу о своме знању, а у стању су да критикују моје мишљење, односно моју личност. Не постоји за сада полемика о тријадолошким и еклисолошким темама међу нама. Нонстоп избегавају питања, и ту се налази разлог зашто оволико пишем о ситуацији и проблемима са њима. Ако се неко повлачи и не жели дијалог по питањима вере - Символа вере, тријадологије, еклисиологије, а налази се на позицији учитеља, онда стварно нешто није у реду.

У чему је разлика и шта је лакше рећи: ,,Екуменизам - од свејереси до свеврлине'' или ,,Екуменизам као суштина Цркве'' како вл.Атанасије наводи мисао светог Јустина?

Наиме, види се да је Јустин посветио свој живот служби Богу, и да је једном датом црквеном питању - односно савременом проблему екуменизма - дао велики допринос. Ево како он мисли о екуменизму - како мисли да треба да постоји екуменизам:

Екуменизам је покрет који из себе роји многобројна питања. И сва та питања, уствари, извиру из једне жеље и увиру у једну жељу. И та жеља хоће једно: Истиниту Цркву Христову. А истинита Црква Христова носи, и треба да носи, одговоре на сва питања и подпитања која Екуменизам поставља. Јер ако Црква Христова не решава, вековечна питања човекова духа, она није ни потребна.

Ава Јустин (један од записа Светог Аве у новообјављеној књизи)

http://www.spc.rs/sr/sveti_ava_justin_zapisi_o_ekumenizmu_priredio_episkop_atanasije_manastir_tvrdos_2010

Ова реч светог Јустина је истоветна данашњем потстицају митрополита Јована и других, да се Догматска питања поставе на средишње место смисла и живота свих нас. То јест, ако наша Догматска вера не може наћи одговоре на сва питања савременог човека - о постојању, личности, слободи итд, онда она није то што треба бити. Зато се инсистира да се сва савремена питања и питање јединства Цркве узнесу на видно место, које треба да представља Екуменизам, онако како се православна вера залаже за саборнокатоличанскост и васељенскост. Католици и Православни су направили помак у томе.

Дакле, средишња питања Екуменизма су о Католичанству, личности, слободи, заједници, љубави, једном речју, о смислу постојања. И заиста, наше заједништво јесте у Христу као у Једној Католичанској Цркви, где се отварају питања проблема поделе и тумачења начина јединства.

dada

Ава Јустин (један од записа Светог Аве у новообјављеној књизи)

http://www.spc.rs/sr/sveti_ava_justin_zapisi_o_ekumenizmu_priredio_episkop_atanasije_manastir_tvrdos_2010

То је оних из контекста извучених 30-так страница. Свима је познато шта је Св.Јустин Ћелисјки мислио о модерном екуменизму (који данас има и горе атрибуте од оних из времена авиног). Ова књижица сада, после 30 година, треба да све што је светитељ рекао окрене у корист заступника "екуменизма". Тешко да ће то проћи Милане Николићу.

Мени није јасно једно:

Ако је екуменизам "свејерес", а ми, то јест, све наше Цркве део те јереси, то онда значи да смо ми јеретици и да немамо никакву благодат Духа Светога, јер све Цркве су активни учесници у "свејереси" екуменизма?

Те ствари ми мало нису јасне.

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,897.msg97794.html#msg97794

И то се једино постиже у заједници са Епископом (Бискупом).

јел ти ово изједначаваш епископа/владику/митрополита Православне Цркве са бискупима РКЦ, или само користиш израз на енглеском? navijanje

јер је велика разлика у христоцентричности владике ПЦ и папоцентричности бискупа РКЦ ...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...