Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Avocado

Napredna zona sumraka

Оцени ову тему

Recommended Posts

1 hour ago, obi-wan рече

A-ananas, D-delfin, Đ-đavo...? Đ-đak je zvučalo suviše kontroverzno dizajneru ove slovarice za predškolce... 

Стварно свашта. Уместо да лепо ставе Ђиласа под Ђ...

пре 49 минута, АлександраВ рече

0405_feel пссст, немој да те чују, надрљали смо ако се досете да то раде уназад :lupaglavu:

Inače, Vesić/Ministarstvo su delimično u pravu, nasuprot mnogim tvrdnjama koje čitam ovih dana na društvenim mrežama i u nekim medijima...

Nije tačno da je ovo nekakvo pravo koje ima svaki zaposleni, pa i onaj koji ide peške ili biciklom na posao, bar ne onako kako piše u zakonu.

Zakon o radu i Zakon o porezima na dohodak građana to definišu ovako:

"Zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, i to:

1) za dolazak i odlazak sa rada, u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju, ako poslodavac nije obezbedio sopstveni prevoz;"

i

"Ne plaća se porez na zarade na primanja zaposlenog od poslodavca po osnovu:

1) naknade troškova prevoza za dolazak i odlazak sa rada - do visine cene mesečne prevozne karte u javnom saobraćaju, odnosno do visine stvarnih troškova prevoza, a najviše do 3.914 dinara mesečno;"

Iz čega svakako sledi da to nije nešto na šta svaki zaposleni ima pravo no matter what... zaposleni ima pravo da mu poslodavac nadoknadi te troškove... što podrazumeva da je zaposleni već platio te troškove...

Međutim, apsolutno nigde ne piše da je poslodavac dužan da poreskoj upravi ili bilo kome pokaže dokumente kojim dokazuje da je zaposleni imao te troškove, niti da je dužan da čuva, pa ni da od zaposlenog traži takve dokaze. Ja, kao poslodavac mogu da tražim dokaze od svog zaposlenog ali nigde ne piše da moram, odnosno, ja imam prava da verujem svom zaposlenom da je imao tolike troškove bez da mu tražim dokaze o tome, a država ako smatra da je moj zaposleni lagao mene i time oštetio budžet (a i mene) može njega da goni.... a ako država smatra da smo i zaposleni i ja napravili takav dogovor da mu dam dodatnu zaradu, a da izbegnemo plaćanje poreza, onda može i mene i njega da goni za to... s tim da je država dužna da to dokaže, a ne da ja dokauzujem suprotno...

Ovo naravno nije moj pravni savet da se neko ovim argumentima bori protiv države jer se nažalost u našoj zemlji mimo svake logike i pameti, nejasne odredbe propisa tumače u korist države (koja ih je pisala), a ne u korist građana... mada ovo čak i nije nejasna odrebba koju je uopšte i potrebno tumačiti... prosto u njoj uopšte ne piše da ovi troškovi moraju da budu dokumentovani... iako u istom članu i stavu u nekim drugim tačkama piše... i to baš u odnosu na prevoz:

Poreska oslobođenja

Član 18

Ne plaća se porez na zarade na primanja zaposlenog od poslodavca po osnovu:

1) naknade troškova prevoza za dolazak i odlazak sa rada - do visine cene mesečne prevozne karte u javnom saobraćaju, odnosno do visine stvarnih troškova prevoza, a najviše do 3.914 dinara mesečno;

2) dnevnice za službeno putovanje u zemlji - do 2.349 dinara po osnovu cele dnevnice, odnosno do pripadajućeg iznosa za polovinu dnevnice, utvrđene na način i u skladu sa propisima nadležnog državnog organa;

3) dnevnice za službeno putovanje u inostranstvo - do iznosa propisanog od strane nadležnog državnog organa, a najviše do 50 evra dnevno, utvrđene na način i u skladu sa uslovima propisanim od strane nadležnog državnog organa;

4) naknade troškova smeštaja na službenom putovanju, prema priloženom računu;

5) naknade prevoza na službenom putovanju, prema priloženim računima prevoznika u javnom saobraćaju, a kada je, saglasno zakonu, drugim propisima, odnosno aktima odobreno korišćenje sopstvenog automobila za službeno putovanje ili u druge službene svrhe - do iznosa 30% cene po osnovnoj jedinici mere pogonskog goriva pomnoženog s brojem jedinica mere pogonskog goriva koje je potrošeno, a najviše do 6.850 dinara mesečno;

6) dnevne naknade koju ostvaruju pripadnici Vojske Srbije u vezi sa vršenjem službe, saglasno propisima koji uređuju Vojsku Srbije;

7) solidarne pomoći za slučaj bolesti, zdravstvene rehabilitacije ili invalidnosti zaposlenog ili člana njegove porodice - do 39.137 dinara;

8) poklona deci zaposlenih, starosti do 15 godina, povodom Nove godine i Božića - do 9.784 dinara godišnje po jednom detetu;

9) jubilarne nagrade zaposlenima, u skladu sa zakonom koji uređuje rad - do 19.567 dinara godišnje;

10) novčane pomoći koja služi za lečenje zaposlenog u zemlji ili inostranstvu, u visini stvarnih troškova lečenja, dokumentovano računima zdravstvene ustanove koja je lečenje izvršila, kao i dokumentovani troškovi prevoza i smeštaja za potrebe lečenja tog lica;

11) sopstvenih akcija, opcija na sopstvene akcije ili sopstvenih udela poslodavca ili akcija, opcija na akcije ili udela sa poslodavcem povezanog lica (u daljem tekstu: sopstvene akcije) koje zaposleni stekne bez naknade ili po povlašćenoj ceni od poslodavca;

12) solidarne pomoći za slučaj rođenja deteta do visine prosečne zarade isplaćene u Republici prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, po novorođenom detetu.

@АлександраВ Броз ово - Броз оно...какав је то психички поремећај када се истиче као битно, од стране једног народа, све што је највећи крвник тог истог народа радио? Сваки час чујемо Броз је ово јео, ово носио, ово пио, овде се потписао.

Озбиљна болест.

Вулин загрмео са заклетве: извршићемо сва наређења врховног команданта председника Вучића, нека се чувају непријатељи Србије!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...