Jump to content

Recommended Posts

пре 37 минута, obi-wan рече

Mlad si ti, ja sam dizajn 70-ih... nesto ovako... :D

Тај ауто је сад баснословно скуп, ако нађеш негде шасију пропалу или какву год, одма купуј. 

пре 2 часа, obi-wan рече

Ja sam na pobrdju, pa se visak vode brzo slije u potoke, tako da sa bastom nemamo neki` problema, osim sto trava brzo raste.

I ne znam za stare, ali ja pamtim iz 80-ih godina proslog veka i mnogo vece kise od ovih. Nije promena klime kad jedna godina iskoci iz proseka, nego narod danas u bunilu - nikad da kazu da je nesto dobro, kukaju i na sunce i na kisu. U stvari, kukaju na sve i svasta, nigde zahvalnosti, nigde dobrog raspolozenja, a to vec nije do vremena nego do ljudi.

A kad obidjem komsiluk (po kukanju bi rek`o da su svi na ivici gladi) - ambari puni, sena kol`ko `oces, baste i plastenici dobro narodili. Starac Pajsije je za savremene ljude dobro rek`o da treba da se zovu "JA" pokolenje, jer im svaka sitnica smeta i na sve su kivni, iako realno danas ljudi imaju brdo razloga da budu veseli i da slave Zivot.

Sve je dobro i lepo, `fala velikome Bogu. :)

Натерах себе да потражим нека истраживања. Ево једног. http://www.gi.sanu.ac.rs/rs/izdanja/zbornik/pdf/062_2/gijc_zr_62_2_003_stanojevic_srp.pdf

Како се каже, све је то комплексно и различито за различите делове Србије, али, чињеница је да су екстреми све учесталији. Ево на крају чланка једног исечка.

''Đorđević (2008) анализира трендове за годишње и сезонске падавине и температуре, као и индексе екстремности ових елемената за станицу Београд у периоду 1888-2006., односно Србију за период 1961-2006. Утврђено је да годишње падавинске суме за Београд показују пораст, док је број дана са падавинама смањен за све сезоне осим лета када је повећан. Такође, утврђено је повећање учесталости догађаја са екстремним падавина за станице Београд, Златибор, Кикинда, Сомбор, Крагујевац, Лозница, Смедеревска Паланка, Пожега, Нови Сад, Ниш и Ћуприја''.

Не говорим о промени климе за једну годину. Већ о томе да се последњих година све више јављају екстреми. Тамо где не пада киша, температуре су веома високе, а тамо где падају кише, поплаве су. Та повећана температуре утиче на повећано испаравање воде из морских океана и та водена пара мора негде да падне као киша. Што се мене тиче, све је то продукт ефекта глобалног загревања. Ниво мора се повећава, а доказ тога је да поједина острва нестају полако. http://izjz-nis.org.rs/sdz/globalno.html

пре 15 минута, Плаво Небо рече

Не говорим о промени климе за једну годину. Већ о томе да се последњих година све више јављају екстреми.

To je jasno, ali to su ciklicne/kruzne pojave, koje su vec postojale dosta puta u istoriji sveta i koje se ponavljaju. To nije nista novo.

Bese bas pre neku godinu par vrlo blagih zima, upravo bez krajnosti, al` onda to nikom nije privuklo paznju zato sto nije senzacionalno.

пре 49 минута, Вукашин Ковачевић рече

Тај ауто је сад баснословно скуп, ако нађеш негде шасију пропалу или какву год, одма купуј. 

Pa ol`tajmer vec, nema zafrkancije... :D

On 23.7.2018. at 15:06, obi-wan рече

Broj Pi dostojan divljenja
tri koma jedan četiri jedan.
Svi njegovi dalji brojevi takođe su prosti,
pet devet dva nikad se ne završavaju.
šest pet četiri ne dopuštaju da budu obuhvaćeni pogledom,
osam devet izračunavanjem
sedam devet maštom,
čak ni dva tri osam šalom ili poređenjem
četiri šest sa bilo čim
dva šest četiri na svetu.
Najduža zemaljska zmija posle desetak metara se prekida.
Povorka brojeva, koji ulaze u broj Pi
ne zaustavlja se na ivici stranice,
kadra je da se vuče po stolu, kroz vazduh,
preko zida, lišća, ptičjeg gnezda, oblaka, pravo u nebo,
preko celokupne naduvenosti i bezdanosti neba.
O, kako je kratak gotovo mišji, rep komete!

O, kako je slabašan zrak zvezde, što se zakrivljuje u bilo kom prostoru!

A ovde dva tri petnaest trista devetnaest
moj broj telefona moj broj košulje
godina hiljadu devetsto sedamdeset treća šesti sprat
broj stanovnika šezdeset pet groša
obim bedara dva prsta šarada i šifra,
u kojoj, slavuju moj, leti i poj
i za očuvanje mira moli se,
zemlja i nebo proći će,
ali broj Pi, neće što se toga tiče, neće,
sa svojim još uvek pet
ne bilo kakvim osam,
ne poslednjim sedam,
prisiljavajući, ah, prisiljavajući tromu večnost
na trajanje.

Vislava Šimborska

image.png.8a2556893abe964ce98fa2b217db6ea2.png

Na ovom moravskom folklornom festivalu je tradicija da voditelj izabere randomly nekog iz publika da otpjeva ili odigra nešto što zna a on slučajno izabrao mladog Madjara, madjarskog turistu iz Debrecina koji je kao malo "zalutao" na ovaj folklorni festival ali ipak se nije ustručavao pokazati šta umije. Zasvirali mu rumunsku da zaigra. :D 

"Nauka je bacila veliku svetlost na prirodu - to je istina. Nauka je uravnala put pravoj veri. Nauka je ocistila hram prirodni od idola, i u taj hram uselio se Onaj Koji je dostojan toga hrama. Nauka je osvetlila dubine morske i visine oblacne, i rasterala mrak - podzemni i nadzemni. Od svetlosti nauke iscezli su svi polubogovi, svi duhovi - veliki i mali - kojima je masta ljudska naselila ovaj svet; ali od svetlosti nauke nije potamneo nego se jos vise zasijao istinski duh prirode - istiniti, jedini Bog."

sv. vladika Nikolaj, "Besede pod gorom"