Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Џуманџи

Насумични цитати

Оцени ову тему

Recommended Posts

Цитат

Као што је у древности код мудрих Јевреја било недозвољено младим људима да читају неке Свештене књиге, јер оне не би донеле користи њиховим душама, тако би и код нас требало устројити закон по коме не би могао свако и свагда учити о Вери, него само у одређено време и од стране одређених личности. Таквим људима би било омогућено да поучавају, да исправљају, пошто својим трудом не би наносили штету ни себи, ни другима; право учења треба препустити људима који су умерени у речима тј. кој  су благопријатни и трезвени. Када би било могуће да као што је један Господ, једна вера, једно крштење, један Бог и Отац свих и кроз све у свима, тако исто да буде и један пут спасења - пут речи и умозрења, а ко би скренуо са њега тај би неопходно у свему осталом грешио и потпуно се одбијао од Бога и будуће наде: најопасније је давати такве савете и слушати их. Пошто у људском роду има много различитости и много је правила живота, где су једни узвишенији, а други униженији, једни су славнији, а други мање славни, тако исто и у божанском животу не постоји само једно средство спасења, нити је један пут до врлине, већ су многи; знамо да су многи станови у Богу - ово често и радо понављамо, а то значи ништа друго до  мноштво  путева  који  нас воде  до  ових станишта; путеви су час опаснији и светлији, а час смиренији и безопаснији: због чега ми остављамо безопаснији пут и усмеравамо се на један једини пут, клизав и неодређен, за који нисмо сигурни куда нас води? Не приличи свима иста храна, него свако потражује своју храну, у зависности од узраста и навике; ипак живот је један и исти, а реч је једна и свима корисна. Ја не бих хтео да тврдим ово, нити бих се сасвим сагласио са онима који заступају овакав став. 

Св. Григорије Богослов, Реч XXXII    О чувању доброг поретка у разговору, и о томе да не може сваки човек, и у свако време, расуђивати о Богу 

Цитат

Ти можеш да предвидиш поступак једног нормалног човека, ал' не можеш да предвидиш поступак будале. 

Борис Петков (звани Бугарин),    Видимо се у читуљи

"Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје."

prot. A. Smeman, "Dnevnik"

Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи...*

Grunf_1000x0.jpg

*Ненад БРИКСИ (1924-1984), слободно (ових цитата нема у италијанском оригиналу) толмачење лика Ото фон Грунфа из изворног италијанског стрипа "Алан Форд" започетог 1969. године из пера књижевног и пера графичког Лучијана Сећија и Роберта Равиоле (Макс-Бункер).

Стрип "Алан Форд" је, слободно се може рећи, крајеугаони камен југословенске поп културе којем је стрипу, пут ка популарности утемељио сам Брикси.

Попут Загора, који је истина поред Италије и Турске највећу популарност стекао на подручју СФРЈ, тако је и Алан Форд, а најпре Бриксијев превод који је поред ванредних цитата који су ушли у анале попкултуре бивше нам државе (и данас се цитирају), још више, рекао бих, и допринео едукацији источних крајева државе користећи хрватску норму заједничког, тзв.СХ језика, тако су и Алан Форд и згоде ТНТ групе постале популарније но у земљи аутора, што је, између осталог, допринело и двема позоришним представама инспирисаним овим делом, у београдском Позоришту на Теразијама, односно у загребачком Казалишту младих.

Куриозум је, треба рећи и то, да је поред Италије, Грчке, Данске, Бразила, Француксе и Југославије, само у у нашој негдашњој држави ЗАБРАЊЕН један број. Ревносни партијски цензори су "онемогућили" епизоду у којој се "Те-Ен-Теовци" сусрећу са "највећим сином наших народа и народности"...

TNTit.jpg

Цитат

Потврда добрих и злих код нас није - живот њихов, него дружба и несагласност са нама. (...Што данас хвалимо, то већ сутра кудимо; што други поричу, томе се ми дивимо; охотно повлађујемо свакој нечастивости - толико смо огрезли у пороку!)

Св. Григорије Богослов     Реч III

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Џуманџи,
      Да, радимо на популаризацији списа Светог Писма Старога Завета.
      "Луд вјерује свашта, а паметан пази на своје кораке" Прем 14:15
    • Од Морава,
      Излив покајања удобнији је ноћу него дању.
                                   Свети Владика Николај

Ако човек ноћу покајнички плаче, дању ће се радовати, радоваће се као новорођени, као окупани, као олакшани од бремена греха. Ако ли пак ноћ проводи у греху и безумном весељу, освануће му дан жалостан и плачеван. Неки проводе ноћ читајући псалме Давидове који изазивају умилење, неки се моле молитвама покајања и умилења, а неки деле ноћ на молитве и читање. Душа током ноћних молитава осећа бесмртни живот, свлачи одежду таме и прима Духа Светога.

Међу свим монашким делима ниједно није узвишеније од ноћног бдења.
      Душа током ноћних молитава осећа бесмртни живот, свлачи одежду таме 
      и прима Светога Духа. Монах који истраје на бдењу, имајући расуђујући
      ум, неће изгледати као да је одевен у тело, јер је то уистину дело ангелског
      чина. Након тога немогуће је да таквом монаху Бог не остави велике 
      благодатне дарове. 

Свети Исаак Сиријски
    • Guest ага пије млеко
      Од Guest ага пије млеко,
      Прочитајте овај доле текстић из (моје омиљене) књиге "Старац Порфирије" и напишите какав би однос ми православни хрићшани требало да имамо према неправославним групама и организацијама (...младих). Причао ми старац: Посетио ме је једном приликом неки хипик. Био је обучен у некакво разнобојно, чудновато одело; носио је којекакве амајлије и накит; затражио је, дакле, да ме види. Монахињe се узнемирише, те дођоше да ме питају шта шта да чине; ја рекох да га пусте да уђе. Чим је сео преда ме, видех његову душу. Био је добре душе, али рањене ­ зато је био бунтован. Говорио сам му с љубављу, и то га веома гану. „Старче“ , вели ми он, „нико ми досад није тако говорио.“ Ја га ослових по имену, а он се веома зачуди како сам то могао знати. „Знаш“, рекох, „Бог ми је открио твоје име. Но, открио ми је и то да си путовао у Индију, да си тамо упознао гуруе и да си их следио.“ Он се још више зачуди. Рекох му и друге ствари о њему, и он отиде веома задовољан. Следеће недеље, ево га опет он са групом хипика. Уђоше сви заједно у моју келију и поседаше око мене. Са њима је била и једна девојка. Сажалих се на њих. Били су добре душе, али рањене. Нисам им говорио о Христу јер сам видео да нису спремни да слушају. О стварима које их занимају, говорио сам им њиховим језиком. Кад смо завршили разговор и кад су устали да пођу, рекоше ми: „Старче, учини нам по вољи: допусти да ти целивамо ноге.“ Ја се постидех; но, шта да радим, допустих им. После свега, поклонише ми једно ћебе. После неког времена, она хипи девојка која је била са њима, дође ми сама у посету. Звала се Марија. Уочио сам да је у духовном смислу Марија испред својих пријатеља, па сам јој по први пут говорио о Христу. Прихватила је моје речи. Долазила је више пута ; пошла је добрим путем. Својим пријатељима је рекла: „Бре, неваљалци једни, нисам ни сањала да ћу, дружећи се са хипицима, упознати Христа.“ crvenilo

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...