Jump to content

Rate this topic

Recommended Posts

Није ми јасна та веза уздржавања и причешћа. Да ли треба уздржање цео дан који претходи дану када се причешћујемо и/или уздржање цео дан у који се причешћујемо?

пре 20 минута, Zoran Đurović рече

О онанији сам овде објавио текст на тему самог Онана,

а следећи је требало да буде о малакои из Павла што свакако нису аџувани или дркаџије, односно мастурбатори како се каже у отменим круговима. Ни на једном месту Писмо није означило мастурбацију као грех. Ту осуду ћемо имати у канонима Јована Посника. Надам се да ћу ускоро добити одликовање: 

y0IE5Yh.jpg 

Иако сам направио овај православни мотивациони постер инспирисан мојим омиљеним епископом, ово неће бити да је шала. Наиме, таква места се налазе у литератури и следе исту логику која је регулисала проблем полуција и причешћа. Но, о томе тек треба да пишем. 

Што се тиче односа са трудном женом, то нигде у канонима не нађох да је забрањено. Наравно да је забрањено ако може да доведе до побачаја, и ако перверзија није везана са тиме, трудна жена се може "рабити" скоро до краја. Постоје сигурне позиције, и опрез треба, мада не треба веровати у приче неких  маштовитих ликова како пенис може да улуби лобању фетусу... 

Такође, апстиненција је добра када обнавља жељу, јер кад је неко ожењен фригидном или вештицом, свакако га жеља мине... У нормалном односу је пожељна, али не као нешто наметнуто. Такође се и прављење детета може претворити у радни задатак и онда су велике фрке... Човек не може да ужива у односу. Затим, они који веле да су односи само ради прокреације, греше дебело, јер сама природа зна за сексуалне односе који немају само ту сврху. Двоје су у телу једно иако немају деце. Као што крштење није  само ради опроштаја првородног греха, тако и секс није само ради прављења деце. 

Елем, теологија и духовни живот се не уче на основу Календарчета него на студирању, подвигу и размени мишљења са продуховљеним особама.

Страст и секс су нам дати да бисмо преживели као врста и дошли до индивидуације. Зато он нема ништа са падом. Зрели Августин ће рећи да би било и страсти у рају приликом секса. Јер, он је био један од ретких Отаца који је укапирао да је Бог створио овај свет какав јесте, да је желео овакав свет и да су људи само били у фази која изискује преображај. Никаквог првобитног савршенства није било. Животињско или душевно наше тело мора да постане духовно да би обитавало у Царству Небеском. Сваки лишен светлости разума би морао да пева и слави Адама и Еву као и Ђавола и грех, јер да тога није било не би било и нас! Ми пак велимо да није тако. Родили бисмо се једнако, тако да је сексуалност замишљена и благословена од Бога (ко чита Библију) као света ствар са сврхом да се напуни земља.          

da li bi ste mi mogli odgovoriti na ovo pitanje koje sam postavio Dzumandzi: meni su neki od tih ucitelja kazali da je ucenje otaca crkve da seks nije bio predvidjen za razmnozavanje ljudske vrste pre pada i da je samo dat kao posledica pada tj nuzno zlo. navodili su citate nekih velikih svetitelja (kako to oni kazu). posto vidim da vi poznajete materiju da li mi mozete reci da li su bili u pravu?  vi ste mi delimicno odgovorili ali mene zanima odakle njima ti citati tih velikih svetitelja?

imace ovo mi izgleda puno normalnije i razumljivije i prihvatljivije sto vi pisete. hvala vam!

zanima me kako je moguce da postoji tolika razlika u stavovima? zar vi i oni ne citate istu Bibliju? iste svetitelje? kako je moguce da postoji u crkvi tolika razlika u misljenjima? nemojte mi zameriti ali to mi lici na protestante. 

пре 1 сат, Predrag Pedja рече

meni su neki od tih ucitelja kazali da je ucenje otaca crkve da seks nije bio predvidjen za razmnozavanje ljudske vrste pre pada i da je samo dat kao posledica pada tj nuzno zlo.

Што их једноставно ниси питао, како је било предвиђено да се размножавамо, простом деобом можда? :D

"нужно зло " мо`ш мислити, лепо ја кажем свашта ће још да измисле не би ли импотенцију оправдали :smeh1:

пре 9 минута, Снежана рече

Што их једноставно ниси питао, како је било предвиђено да се размножавамо, простом деобом можда? :D

"нужно зло " мо`ш мислити, лепо ја кажем свашта ће још да измисле не би ли импотенцију оправдали :smeh1:

znate sta, bilo mi je nezgodno jer se nalazim kod njih i nisam bio raspolozen da dizem jos vise temeperaturu jer sam primetio da su bili neraspolozeni sto sam im uopste postavljao pitanja o sexu. 

a misim da nisu impotentni ali to spada u domen moje procene. ;) 

Mislim da se ovde preteruje i karikira, treba poslusati Rafaila Boljevica na ovu temu,

mora da je nesto pricao i o odnosima bracnih drugova u postu i van posta.

Verovatno moze da se nadje u njegovim mnogobrojnim predavanjima o ovome?

пре 2 минута, Vasa L. рече

Mislim da se ovde preteruje i karikira, treba poslusati Rafaila Boljevica na ovu temu,

e tog gospodia sam slusao uzivo i hvala lepo  :)))

пре 3 минута, Vasa L. рече

Да, као што у мојим многобројним списанијима се налазе поученија за столпнике и отшелнике...:)) 

Guest Гајић
пре 10 минута, Vasa L. рече

Може ли Јустин :sunce:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Логос
      Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије служио је данас, на Петковдан са свештенством Свету службу Божију у манасттиру Свете Петке у Буновићима. Током Литургије Владика је настојатељицу ове обитељи монахињу Георгију рукопроизвео у чин игуманије.     „Нека је Господ укријепи да служи Богу заједно са својим сестрама и заједно са овим народом који је уградио себе у ову светињу и уграђивао кроз вјекове. Да и она себе уграђује у ову светињу, и своје тијело и своју душу и да буде примјер свима онима који овдје живе и свима који овдје долазе“, рекао је након тога Митрополит црногорско-приморски.   У литургијској бесједи након читања Јеванђеља, Владика је рекао да преподобна мати наша Параскева припада светим Божјим људима који су Бога видјели и посвједочили.   „И она је боговидац и богозналац, као и Света мученица Параскева. Дакле, и оне двије су, као и друге свете Божје душе кроз вјекове. Они који су видјели Бога, опипали, чули и који су га посвједочили својим животом, својом врлином, својим ријечима, својим дјелима, али га многи од њих посвједочили и својом мученичком смрћу“, рекао је он.   Додао је да је основни призив сваког хришћанина да се на Христов начин односи и према Богу, небескоме Оцу и према својима ближњима.   „Истинска служба свих хришћана је жртвовање себе за ближње своје на начин на који је Христос себе жртвовао. Та Божја љубав оплемењује, преображава и препорађа нашу љубав. И кад се волимо том љубављу према Богу и једних према другима, ми се волимо вјечном љубављу. Крот ту љубав човјек постаје вјечно, непролазно и бесмртно биће“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.   Казао је да је преподобна матера наша Параскева тако живјела и тако прославила Бога.   „Жртвовала се као велика подвижница, принијела себе од младости своје Господу на дар… Дивна Божја угодница, чудотворка Божја у којој је диван Господ, кроз коју се Господ прославио и призива и нас да се украсимо њеном љепотом, том врлином, том добротом, том мудрошћу, тим духом жртвовања себе за живога Бога и за ближње своје“, поручио је Митрополит Амфилохије.   Након причешћа вјерних, Митрополит је са свештенством и вјерним народом благосиљао славски колач.     Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • By Логос
      Гледам јутрос, децо, долазим ту из штампарије у Врњцима, и у авлији има неколико кучића. и сад један малецки пас, да се покаже јак, ваљда од страха, трчи према мени и лаје. Ја се окренем и кажем му онако благо: „Шта је, зашто лајеш?“ куче за- стаде, као да се постидело! Животиње су човеколике. Није човек животињолик.      Кажу људи, као свети отац Јустин: кад погледате у лице сваке животиње, и јагњета, и вола, и мајмуна, и пса, и рибе, и фоке, назирете у њима црте људског лика, видите неку чежњу за човеком. а тек како су се животиње умиљавале око светитељâ! Јер је Бог све створио да се кроз човека причести вечним Животом Божијим, зато све стреми животу, и све стреми ка човеку. У човеку животиње и створења виде свога цара, свога од Бога постављеног господара. али, зато и човек треба према свему да се тако односи, са пажњом и љубављу, па и према животињама. Да свему прилази, како је говорио отац Јустин, на голубијим ногама.     Умировљени Епископ захумско-херцеговачки  и приморски Атанасије (Јевтић)

Извор: Манастир Михољска Превлака
    • By Логос
      Гледам јутрос, децо, долазим ту из штампарије у Врњцима, и у авлији има неколико кучића. и сад један малецки пас, да се покаже јак, ваљда од страха, трчи према мени и лаје. Ја се окренем и кажем му онако благо: „Шта је, зашто лајеш?“ куче за- стаде, као да се постидело! Животиње су човеколике. Није човек животињолик.      Кажу људи, као свети отац Јустин: кад погледате у лице сваке животиње, и јагњета, и вола, и мајмуна, и пса, и рибе, и фоке, назирете у њима црте људског лика, видите неку чежњу за човеком. а тек како су се животиње умиљавале око светитељâ! Јер је Бог све створио да се кроз човека причести вечним Животом Божијим, зато све стреми животу, и све стреми ка човеку. У човеку животиње и створења виде свога цара, свога од Бога постављеног господара. али, зато и човек треба према свему да се тако односи, са пажњом и љубављу, па и према животињама. Да свему прилази, како је говорио отац Јустин, на голубијим ногама.     Умировљени Епископ захумско-херцеговачки  и приморски Атанасије (Јевтић)

Извор: Манастир Михољска Превлака
      View full Странице
    • By Презвитер
      Извор: https://eparhija-zahumskohercegovacka.com/?p=57667
      ЕПИСКОП АТАНАСИЈЕ (ЈЕВТИЋ)
      СРПСКА АРХИЕПИСКОПИЈА ЖИЧКА – ПЕЋСКА ПАТРИЈАРШИЈА И ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА, ОДНОСИ КРОЗ ИСТОРИЈУ
      1) Покрштавање Српског народа из Цариградске
      Патријаршије (7-9. век)
      Покрштавање Српског народа, тј. примање вере у Христа и ступање у Цркву Његову, било је постепено и трајало је неколико векова. То је бивало и због насељавања Срба на широком простору Балканског Полуострва, јужно од река Дунава и Саве, уз реке Тимок, Нишаву, Вардар, Марицу, све три Мораве, Ибар, Дрину, Зету, Неретву и Требишњицу, па северније уз Врбас и низ Далматинске реке до Јадранског мора.
      tekst2.pdf

View full Странице

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...