Jump to content

Mitropolit Porfirije o ispovesti

Препоручена порука

Ovo sam dobio preko interneta:

МИТРОПОЛИТ ПОРФИРИЈЕ - ...Јер тиме што си ти набројао пред свештеником нешто, то може да значи нешто, али исто тако може да не буде ништа.

Дакле, ми хришћани често смо у опасности да тим спољашњим ритуалима осетимо одједанпут муку и терет од тих ритуала јер нас то не изражава, не лежи нам, копирамо друге макар то били и светитељи, али узели смо само један модел,заправо тај светитељ је копирао само, тако да кажемо, Христа који у себи садржи све и онда му је, рецимо, тај подвиг постао терет. То је једна димензија и онда он од исповести нема никакве користи. Онда дође на исповест са стотину страница, након годину дана таквог исповедања сам себи постане смешан, а камо ли оном ко га слуша. Сад замисли одеш са педесет страница пред свештеника и ти му читаш, као он је ту има да те слуша, уствари, немаш ти користи, а њему узимаш време. Јер тиме што си ти набројао пред свештеником нешто, то може да значи нешто, али исто тако може да не буде ништа. Јер треба да постоји претходно, ово што сам рекао, спознаја: ,,Господе буди милостив мени грешноме.“ Спознаја да смо се удаљили истински од Бога и да доживимо у својој души ту потребу за Христом, у нама се већ, уствари, збио процес покајања.

Подели на овим сајтовима

• Гости
пре 38 минута, Trifke рече

Ima li neko komentar na ovo sto je rekao mitropolit? 

Толико је изопачења, погрешних схватања, празних очекивања, људи беже од страдања, искају и траже безболне начине, сумњају и изгубе се! Тражи се хлеба преко погаче, али битно је да Ум ради, Лествичник је ту заиста непоновљив  :)))

Све у фазону: "а да ли ти се свиџам :0426_feel: ".  Духовна кретња? Шта је то, ти причаш неразумљиво, смараш. Сада ћу ја опет након себеубиства да напишем срцепарајући рецитал и да свима покажем "КАКО САМ ДИВАН/ ДИВНА" :1321_womens: 

Прво су прозвани трчали у манастире глуматајући светитеље са којима су се поистовећивали, жене неретко јуриле духовнике скинутих гаћа, а напослетку су генерално монаси испали криви за ова болесна стања :(( Баш пре неки дан возих једну: "нинџа корњачу", добих 15 порука извињења због уваљивања, али не дао Бог ником онакво стање molimoli 
Много је тога рекао, хајде буди директан :ani_biggrin:

Подели на овим сајтовима

Баш сам хтео ово да питам, али да не правим нову тему, па ћу некако да употребим твоју, опрости.

Да ли свештеник може да се наљути ако га стално зивкамо на исповест? Рецимо, сваке две-три недеље. Да ли је то уопште нормалан ритам што се тиче исповести? Хтео сам да питам то мог духовника и још понешто али ми се не јавља на телефон :D Шалим се, вероватно је до кредита, једино ми је рекао да је "ових дана молитва од 16.30 до 17.30 па ти изволи дођи". Нисам упознат, да ли је нешто другачији распоред богослужења ове недеље?

Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, srema рече

Баш сам хтео ово да питам, али да не правим нову тему, па ћу некако да употребим твоју, опрости.

Да ли свештеник може да се наљути ако га стално зивкамо на исповест? Рецимо, сваке две-три недеље. Да ли је то уопште нормалан ритам што се тиче исповести? Хтео сам да питам то мог духовника и још понешто али ми се не јавља на телефон :D Шалим се, вероватно је до кредита, једино ми је рекао да је "ових дана молитва од 16.30 до 17.30 па ти изволи дођи". Нисам упознат, да ли је нешто другачији распоред богослужења ове недеље?

Na tvoje pitanje odgovara ono sto je mitropolit napiso. Procitaj jos jednom ali polako. 

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

Valjda nema naroda kao što je srpski - kome su tolika ozbiljna teološka pitanja dostupna i razrešena i koji uprkos tome i uprkos samom sebi srlja u propast

Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, srema рече

Да ли свештеник може да се наљути ако га стално зивкамо на исповест? Рецимо, сваке две-три недеље

Neće da se naljuti, ali treba razumeti da sveštenik nije fizički u stanju da sluša svakodnevne jadikovke. Probaj to sa Ocem da rešiš. Svaki dan, svaki tren, kad god imaš potrebu. Ako  cimaš sveštenika za svaku sitnicu, onda tu nema iskrenog pokajanja ni smiravanja i malo šta tu sveštenik može da pomogne. Što, naravno, ne znači da treba da isključiš ispovest kada za to postoji realna potreba.

Подели на овим сајтовима

On 2/21/2018 at 19:32, Гајић рече

Шта је то, ти причаш неразумљиво, смараш. Сада ћу ја опет након себеубиства да напишем срцепарајући рецитал и да свима покажем "КАКО САМ ДИВАН/ ДИВНА" :1321_womens:

:))  хаххаа па тек сада видим :smeh1:

Невероватно. А мислила сам да си готиван лик, а не као баба нека, одеш са вибера па оговараш на форуму. Хе хе, где ћеш веће себеубиство :dobro:

Извините за оф.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

• Гости
пре 1 сат, АлександраВ рече

Невероватно. А мислила сам да си готиван лик, а не као баба нека, одеш са вибера па оговараш на форуму. Хе хе, где ћеш веће себеубиство :dobro:

Извините за оф.

?

Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, АлександраВ рече

Извините за оф.

:))Алекс, је л могу ја да будем Донатело? Плллииизззззз :))

@Trifke извини.

Да,прочитала сам ово већ раније, неко беше објавио негде,вероватно на Фб. Слажем се са овим,једино што код човека прво дође покајање,па тек онда иде да се исповеди, е сад дали неко записује све, па чита,не знам. Знам само да увек понешто заборавим да исповедим ,ма колико се као спремала. 

Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, AnaLaz рече

:))Алекс, је л могу ја да будем Донатело? Плллииизззззз :))

@Trifke извини.

Да,прочитала сам ово већ раније, неко беше објавио негде,вероватно на Фб. Слажем се са овим,једино што код човека прво дође покајање,па тек онда иде да се исповеди, е сад дали неко записује све, па чита,не знам. Знам само да увек понешто заборавим да исповедим ,ма колико се као спремала. 

To nemoj da te brine. Poenta je da si se vec pokajala za svoje grehe. 

Подели на овим сајтовима

Porfirije mi se sviđa jer mi deluje da je sve doživeo što priča i piše, i uglavnom mi je to blisko.

Ispovest je nezgodan momenat, priznajem da mi često pada teško da izustim sve što treba...par puta sam prošao i nezgodno, pa me prati taj strah.

Ono što je meni interesantno, ima sveštenika koji te skroz otvore svojim prisustvom na ispovesti, vrlo brzo osetiš neku slobodu da kažeš sve sve....onako ko iz cegera da izvadiš i luk i toalet papir i strip Dilan Dog i osetiš da si se skroz bez uvijanja ispovedio, takav je bio pokojni duhovnik i još jedan prota iz parohije koji više ne dolazi, verovatno je u penziji (taj me duhovito ispitivao dal sam koristio drogu ili marihuanu...izgleda da mnogima delujem ko takav lik)

Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Trifke рече

To nemoj da te brine. Poenta je da si se vec pokajala za svoje grehe. 

Да. Знаш како,  нисам ја тад села и ајде са' ћу да се кајем. Једноставно се десило и морала сам да одем да се исповедим. Не рачунам она ранија назови исповедања када те свештеник само пита је л се кајеш и прочита разрешну молитву. 

Једном ми се десило и то почетком овог Божићног поста, била је прва субота у посту, и ја на Литургији, али се нисам исповедала пре тога неко време, не знам тачно, а нисам ни стигла да одем неки дан пре. И то ме мало мучило. И прота изађе и пита да ли  има неко за исповест( ретко када да се деси да исповедају за време Литургије) и ја приђем. Тад сам осетила колика је милост Божија. Ето. :)

Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, AnaLaz рече

Да. Знаш како,  нисам ја тад села и ајде са' ћу да се кајем. Једноставно се десило и морала сам да одем да се исповедим. Не рачунам она ранија назови исповедања када те свештеник само пита је л се кајеш и прочита разрешну молитву. 

Једном ми се десило и то почетком овог Божићног поста, била је прва субота у посту, и ја на Литургији, али се нисам исповедала пре тога неко време, не знам тачно, а нисам ни стигла да одем неки дан пре. И то ме мало мучило. И прота изађе и пита да ли  има неко за исповест( ретко када да се деси да исповедају за време Литургије) и ја приђем. Тад сам осетила колика је милост Божија. Ето. :)

Bas tako . Bitno je da ti cim primetis da si pogresila se iz srca pokajes a sve ostalo je manje vazno. 

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Dominika,
      5 septembra upokojio se simbol ugandijskog pravoslavlja, mitropolit Jona (Lwanga). Njegova sahrana imace drzavni karakter.
      Ovde nalazi se njegova bijografija (na engleskom): 
      Biography of the Late Metropolitan Jonah Lwanga, the Archibishop of Uganda Orthodox Church (1945 – 2021)
      WWW.UGANDAORTHODOXCHURCH.CO.UG The detailed biography of His Eminence Metropolitan Jonah Lwanga, the Archbishop Uganda Orthodox Church Holy Metropolis of Kampala  

• Од Баба,
      Porfirije želi postati patrijarhom, ali na putu mu stoji glavni mentor: Detalji previranja u SPC-u
      Autor: dnevno.hr Petak, 06. prosinac 2019. u 12:31  
      Kako naš portal saznaje iz krugova bliskih SPC-u dok bački biskup Irinej Bulović posjećuje Rusiju, ne bi li javnosti, posebice Andrićevom vijencu u Beogradu dokazao kako uživa podršku tamošnjih crkvenih vlasti, vodu na domaćem terenu vrti prvi operativac Bulovićevih igara prijestolja, mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije Perić. Kao dugogogišnji član Regulatornog tijela za elektronske medije, u kojem je bio zahvaljujuči bliskosti s Demokratskom strankom, Porfirije je stekao veze, ali i svladao medijske tehnologije. Neki iz tih medija, kako se hvale po Beogradu, svladali su i svakojaka znanja o njemu, no to se, kako navode, drži u ladicama za ‘ne daj Bože’.
      Nekada preko glavnog bota Željka Injca, a nekada i osobno, zagrebački mitropolit Porfirije dirigira kako da se kroz režimske tabloide provlače episkopi koji nisu po volji kruševačko-zagrebačkog klana SPC-a. Pomoću Bebe Popovića bliskog Zemunskom klanu, a preko režimskog političkog analitičara Branka Raduna, prvotno su plasirali propagandnu tezu o Nato vladikama, a onda i evolucionistima pa i naftašima raskolnicima, a radi se o svima onima koji su u SPC-u protiv Porfirija iskreirali spise navodno ruske obavještajne službe koja je samoodabrane vladike ispratila i za svakog od njih našla vezu sa službom.
      Tako Porfirije izvjesno vrijeme zabavlja dio srpske javnosti pričama koje bi trebale prikriti puč u Crkvi i na Pravoslavnom bogoslovnom fakultetu čiji su glavni izvođači upravo on i bački biskup Irinej. Manipulacijom srpskog patrijarha od strane dvojca Bulović-Porfirije nije došlo do sazivanja Sabora iako su ih na to obvezivala i pravila, ali i zahtjev dvadesetak vladika-biskupa.
        Uslijed činjenice da su uzurpirali svu vlast u SPC-u i Sinodu stavili po punu kontrolu, Irinej Bulović i Porfirije Perić izvan svake kontrole urušavaju SPC koji ove godine, da ironija bude veća, slavi 800 godina samostalnosti. Branko Radun i Željko Ignac godinama su botovi Irineja Bulovića, ali i veza za sumnjive medijske operacije. Njihov je zadatak da na primitivan način kreiraju priče o bilo kome s popisa nepodobnih biskupa uz asistenciju režimskih tabloida.
      Međutim, i Ignjac i Radun znaju tko je favorit vlasti u SPC-u, zna to i Irinej Bulović, koji se ozbiljno sprema za završni obračun sa svojim čedom. Snimci koji su se posljednjih dana pojavili na Twitteru, a iz kojih se moglo čuti kako mitropolit Porfirije  svojim studentima kleveće svećenstvo i redovništvo na Kosovu i Metohiji, upozorenje su mitropolitu Porfiriju od duhovnog oca Irineja bačkog kako bi mogao proći ako se ‘preigra’ u igrama prijestolja. Irinej Bulović se predugo sprema za patrijarški tron da bi tek tako dopustio da ga u finišu ‘preigra’ onaj koga je obučavao tek za svoga Bebu Popovića.

https://www.dnevno.hr/vijesti/regija/porfirije-zeli-postati-patrijarhom-ali-na-putu-mu-stoji-glavni-mentor-detalji-previranja-u-spc-1403653/

• Од Драгана Милошевић,
      Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo kazao je za Standard, da krstionicu na Prevlaci treba srušiti jer se radi o "marifetlucima mitropolita crnogorsko primorskog Amfilohija". Kazao je da sve što nije sagrađeno u skladu sa državnim zakonima nije sveto i to "treba da se miče".

Foto: Boka News, sr.wikipedia.org

"To su marifetluci Amfilohija Rista Radovića i krstionicu treba da makne ko god hoće. Ako neće niko da je makne onda neka zovnu mene i ja ću je maći, pa neka je prokletstvo na mene", rekao je Mihailo za Standard, komentarišući izjavu mitropolita SPC Amfilohija koji je poručio da "ko sruši krstionicu na Prevlaci, dabogda časni krst uništio njega i njegovo potomstvo".
      Sveštenstvo SPC i grupa od više stotina vjernika, spriječila je u utorak rušenje krstionice na Ostrvu cvijeća (Prevlaka) iako je inspekcija naložila uklanjanje objekta jer je nelagalno sagrađen. Nakon toga sveštenstvo i vjernici su se organizovali i u smjenama čuvaju objekat.
      Crnogorska pravoslavna crkva izdala je juče tim povodom saopštenje u kojem su se zapitali "kada će država konačno riješiti crkveno pitanje".
      Mitropolit Mihailo je za Standard istakao da Crna Gora neće biti kompletna država dok se ne makne "osmatračnica sa Rumije i krstionica sa Prevlake".
      "Sve što je nedozvoljeno podignuto u državi, nije crkva bez obzira da li je pravoslavna, katolička, anglikanska, džamija ili sinagoga. Sve što nije sagrađeno u skladu sa državnim zakonima nije sveto i to treba da se miče. Crkva je pod okriljem dva zakona državnih i crkvenih. Mi odgovaramo crkvenim zakonima dogmama i kanonima ali i državnim zakonima", rekao je Mihailo.
      Mitropolit CPC je istakao da ako bi bilo kako Amfilohije želi, onda bi se crkva mogla postaviti bilo gdje.
      "Onda možemo i mi iz CPC donijeti neku kartonsku kutiju ispred Skupštine i proglasiti je crkvom i da je niko ne može dirati. Ali to što radi Amfilohije to u jednom dijelu dozvoljava država. Ovdje nije u pitanju ni crkva ni molitva, već osvajanje državnih teritorija. Nije u pitanju samo krstionica na Prevlaci već i crkva na Rumiji. Ne bi me čudilo da SPC pomjeri mauzolej Njegošev sa Lovćena i da sagradi crkvu Karađorđevićima", rekao je Mihailo.
      Ističe da su crkve koje postavlja SPC politički izazov za državu.
      "Država mora ozbilno da se pozabavi ovim pitanjem. SPC ne smije da poklanja niti da prodaje svoju imovinu dok ne dobiju dozvolu države. Država mora da donese zakon kojim treba da reguliše prodaju i rukovođenje crkvenom zemljom", rekao je mitropolit CPC.
      On je istakao da Crnogorska crkva nikad ne bi napravila nikavu građevinu a da to ne bude u slakdu sa državnim zakonima.
      "Evo pogledajte i taj hram koji je sagrađen u Podgorici, to je jedna pljuvaonica u kojoj se slavi sve što je anticrnogorsko", rekao je Mihailo i poručio da država mora stati na kraj ovome.

izvor

• Guest
      Од Guest,
      Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије рекао је да је Црква жељела да хиљадугодишњицу Светог Јована Владимира обиљежи заједно са државом.
      -У том погледу смо се обратили Влади, тражећи да се Црногорска академија наука укључи, као што то свуда бива у Европи. Међутим, Влада је сматрала да ће она сама на себе да преузме ту одговорност и формирали су свој одбор за обиљежавање хиљадугодишњице Владимира Дукљанског, како га они зову. Плод тога је један зборник. И добро је што су они то урадили, али, питање је колико је добро што је тај зборник мање-више један идеолошко-политички памфлет, изуузев појединих текстова, казао је владика Амфилохије. -То је продукт брозоморно-монтенегринске идеологије утемељене на дукљанској митологији, прецизирао је Владика црногорско-приморски.
      Он је додао да је Митрополија стога преузела организацију тог догађаја, као и освештање Саборног Храма Светог Јована Владимира у Бару, које је планирано за 25. септембар. -Албански Архиепископ Анастасије је обећао да ће за тај дан уступити мошти Светога Јована Владимира, од којих се већи дио чува у Тирани. Надамо се да ће нам донијети из Свете Горе и лобању Светог Јована, а и један дио моштију су нам обећали из Македонске православне цркве, казао је владика Амфилохије. Тако ће се, како је истакао, послије хиљаду година сјединити лобања са тијелом Светога Јована Владимира.
      На питање новинара да ли ће мошти Светога Јована Владимира остати у Црној Гори, Владика је рекао да ће мошти бити враћене. -У том погледу је ангажовано Министарство културе и полиција. Молићемо Архиепископа Православне цркве Албаније Анастасија да нам макар једну малу мрвицу од моштију Светога Јована Владимира остави за храм. Надам се да ће он ту молбу испоштовати, рекао је митрополит Амфилохије.
      Протојереј-ставрофор Велибор Џомић, секретар Научног одбора, рекао је да Митрополија црногорско-приморска престојећи научни скуп о Светом Јовану Владимиру, који ће бити одржан од 15 – 17. септембра у хотелу „Принцес“ у Бару, припрема већ двије године. Према његовим ријечима, скуп ће окупити научнике из разних области из десет земаља. На скупу ће педесет и пет научних радника изложити око педесет саопштења, а десетак научника, који из објективних разлога нијесу у могућности да присуствују скупу послаће радове за зборник.
      Извор: Митрополија црногорско-приморска

• Guest
      Од Guest,
      У Подгорици је 14. септембра 2016. године, у организацији Митрополије црногорско-приморске, одржана прес-конференција поводом престојећег Научног скупа „Свети Јован Владимир кроз вјекове - историја и предање (1016-2016.)“ и предстојећег освећења Саборног храма Светог Јована Владимира у Бару.
      Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије рекао је да је Црква жељела да хиљадугодишњицу Светог Јована Владимира обиљежи заједно са државом.
      -У том погледу смо се обратили Влади, тражећи да се Црногорска академија наука укључи, као што то свуда бива у Европи. Међутим, Влада је сматрала да ће она сама на себе да преузме ту одговорност и формирали су свој одбор за обиљежавање хиљадугодишњице Владимира Дукљанског, како га они зову. Плод тога је један зборник. И добро је што су они то урадили, али, питање је колико је добро што је тај зборник мање-више један идеолошко-политички памфлет, изуузев појединих текстова, казао је владика Амфилохије. -То је продукт брозоморно-монтенегринске идеологије утемељене на дукљанској митологији, прецизирао је Владика црногорско-приморски.
      Он је додао да је Митрополија стога преузела организацију тог догађаја, као и освештање Саборног Храма Светог Јована Владимира у Бару, које је планирано за 25. септембар. -Албански Архиепископ Анастасије је обећао да ће за тај дан уступити мошти Светога Јована Владимира, од којих се већи дио чува у Тирани. Надамо се да ће нам донијети из Свете Горе и лобању Светог Јована, а и један дио моштију су нам обећали из Македонске православне цркве, казао је владика Амфилохије. Тако ће се, како је истакао, послије хиљаду година сјединити лобања са тијелом Светога Јована Владимира.
      На питање новинара да ли ће мошти Светога Јована Владимира остати у Црној Гори, Владика је рекао да ће мошти бити враћене. -У том погледу је ангажовано Министарство културе и полиција. Молићемо Архиепископа Православне цркве Албаније Анастасија да нам макар једну малу мрвицу од моштију Светога Јована Владимира остави за храм. Надам се да ће он ту молбу испоштовати, рекао је митрополит Амфилохије.
      Протојереј-ставрофор Велибор Џомић, секретар Научног одбора, рекао је да Митрополија црногорско-приморска престојећи научни скуп о Светом Јовану Владимиру, који ће бити одржан од 15 – 17. септембра у хотелу „Принцес“ у Бару, припрема већ двије године. Према његовим ријечима, скуп ће окупити научнике из разних области из десет земаља. На скупу ће педесет и пет научних радника изложити око педесет саопштења, а десетак научника, који из објективних разлога нијесу у могућности да присуствују скупу послаће радове за зборник.
      Извор: Митрополија црногорско-приморска

View full Странице
  • Креирај ново...