Jump to content

НОВО НА ПОРТАЛУ "ПОУКЕ.ОРГ" - ПРИЈЕМ ВЕСТИ И ТЕКСТОВА, кликните на линк

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 42 минута, Vladan3 рече

Ево их ови што се разбијају од кекса а иначе ни да бекну на теми.... Ма хајде... ;)

ja sam se stvarno razbio od keksa. Prvo pitu od višnje i domaćicu a potom jaffa milku na brzaka. Na uši mi keks izlazi :-) 

пре 1 сат, Vladan3 рече

Ево их ови што се разбијају од кекса а иначе ни да бекну на теми.... Ма хајде... ;)

Bračnima ništa ne treba zameriti, njima je sve dozvoljeno jer su pod zakonom. Pitanje je šta će golaći na ovakvoj temi :))) 

пре 1 минут, Phoebe рече

Bračnima ništa ne treba zameriti, njima je sve dozvoljeno jer su pod zakonom. Pitanje je šta će golaći na ovakvoj temi :))) 

па да буду у току са светом :)

пре 3 минута, Снежана рече

па да буду у току са светом :)

Može i tako da se gleda. Šta sa onima koji su silom prilika ostali sami, a ne mogu silom da se zaljube i sklope brak samo da bi  imali seks. Koliko kapiram, crkva ne odobrava bezbračne odnose. Ali iz komentara sam stekla utisak (ne svih) da je sve dozvoljeno pa čak da se smatraju, ako ne bolesnicima a ono čudacima, što mi nikako nije normalan odgovor. I lajkovan sa oduševljenjem dok kada ja iznesem mišljenje dobijem podsmeh, uz kompliment da lupam (?), dok , oprostite na izrazu-bljuvotine  dobiju aplauz. Zato sam počela emotivnije da reagujem na dislajk i neretko sam uvučena u konflikt jer što da pustim da mi neko tamo soli pamet ako  nisam ništa nastrano niti negativno napisala. Žao mi je što dojučerašnji "prijatelji" staju na kontra stranu iako vrlo dobro znam da ne dele mišljenje većine.

Toliko od mene, povlačim se s teme.

пре 1 сат, Phoebe рече

Može i tako da se gleda. Šta sa onima koji su silom prilika ostali sami, a ne mogu silom da se zaljube i sklope brak samo da bi  imali seks. Koliko kapiram, crkva ne odobrava bezbračne odnose. Ali iz komentara sam stekla utisak (ne svih) da je sve dozvoljeno pa čak da se smatraju, ako ne bolesnicima a ono čudacima, što mi nikako nije normalan odgovor. I lajkovan sa oduševljenjem dok kada ja iznesem mišljenje dobijem podsmeh, uz kompliment da lupam (?), dok , oprostite na izrazu-bljuvotine  dobiju aplauz. Zato sam počela emotivnije da reagujem na dislajk i neretko sam uvučena u konflikt jer što da pustim da mi neko tamo soli pamet ako  nisam ništa nastrano niti negativno napisala. Žao mi je što dojučerašnji "prijatelji" staju na kontra stranu iako vrlo dobro znam da ne dele mišljenje većine.

Toliko od mene, povlačim se s teme.

Наравно да ниси ништа нити настрано нити негативно написала, и немој превише емотивно да схваташ дислајкове, веруј ми много су гори они који лицемерно и пишу на тему и великодушно деле амине, а живе у супротности са својим речима.

Ово што си навела на почетку овог поста јесте велики проблем за који Црква нема решење, шта са људима који не желе "комбинације", а не желе ни у манастир да иду.

пре 2 часа, Phoebe рече

dok kada ja iznesem mišljenje dobijem podsmeh, uz kompliment da lupam (?), dok , oprostite na izrazu-bljuvotine  dobiju aplauz. Zato sam počela emotivnije da reagujem na dislajk

Јесам ли ово ја нешто скривила?

пре 3 часа, Phoebe рече

Bračnima ništa ne treba zameriti, njima je sve dozvoljeno jer su pod zakonom.

Pitanje je šta će golaći na ovakvoj temi :))) 

Ма ја се измотавам, ја ни не знам ко је све овде у браку а ко не нити да ли апстинира и од чега се разбија.

А ако су голаћи = безбрачни, мислим да је разлог за причу на овој теми тај што све нас једнако занимају ова питања као и шта сви остали мисле. То је једно богатсво мишљења и искустава, свачега смо се дотакли овде.

Е сад ако се неко у неслагању са неким уздиже или подсмева другоме то није добро и надам се да ја нисам прешао ту границу кроз шале и зезање (ово задње не пишем конкретно теби него свима уопштено).

пре 36 минута, Таша рече

Sta se radi, je l se zakuvalo!? :)

пре 18 минута, Grizzly Adams рече

Мирише на загорено...

Па јесте када су већ данас кренули да спремају на води без уља и без масти и то док се окренеш ухвати јака ватра... и готово...

пре 6 минута, Таша рече

Znaci narednih nedelja samo u vodi?! :smeh1:

Да може у води.... чим огладниш окупаш се леденом водом и заборавиш да си гладан... па следећи пут врелом водом... и тако за недељу дана си спреман за помије :)) 

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од Драгана Милошевић,
      Ako hrišćanka poštuje pravila i kanone svoje religije, onda u crkvu dolazi sa maramom na glavi, nenašminkana, celiva ikonu i stoji dalje od oltara. Ipak, njoj je ulaz u oltar zabranjen.

Da li je to pravilo, kako smatraju sveti oci, najveći dokaz da je uloga žene u crkvi manje bitna otkrio nam je jeromonah Mihajlo iz Dalmacije.
      Prema njegovim rečima, najveći problem čovečanstva je muška dominacija. Uprkos tome on veruje da je samo žena sposobna da se suprostavi tom  obeščovečenju, jer su jači pol u duhovnoj sferi. Ipak, kako kaže, crkveni kanoni se moraju poštovati.
      - Vernici se često pitaju zašto samo muškarci smeju u oltar, veruju da žene ne smeju da budu zapostavljene. Ipak, najsvetiji deo hrama je oltar. Znamo da žene ne mogu da služe liturgiju i da budu sveštena lica, pa je samim tim i jasno zašto one ne smeju da budu na tom mestu - istakao je jeromonah Mihajlo za naš portal.

Međutim, postoji i izuzetak. Starija žena koja je prethodno dobila blagoslov od episkopa može ući u sveti oltar, ali samo kako bi održavala čistoću u njemu - ništa više.
      Ipak, Ljubomir Ranković, protođakon u Šabačkoj eparhiji smatra da su žene na taj način diskriminisane.
      - I sveti apostol Pavle nalaže da "žena ćuti u crkvi". Zabrana ženi da uđe u oltar je uvreda i diskriminacija, jer ceo oltar prema  pravoslavnom ikonopisnom kanonu, zakriljuje ikona Presvete Bogorodice "Širšaja nebes", koja na svojim grudima nosi i rađa Spasitelja sveta. Inače, kada apostol Pavle kaže da žena ćuti u crkvi, očito je da iz njega progovara tradicionalni Jevrejin.
      - Zamislite Isidoru Sekulić, koja je napisala najlepše molitve na srpskom jeziku. To su psalmi njene duše šaputani u Topčiderskoj crkvi. Treba li njoj zabraniti da govori u crkvi? Ili Desanki Maksimović? Dakle, žensko pitanje za crkvu ne sme biti problem nego šansa, ogromna šansa da ostvari sebe i spase čoveka i čovečanstvo, što i jeste njena uloga - istakao je Ljubomir Janković.

EPISKOP U TREBINJU PRIČESTIO DECU I ODRASLE UNUTAR OLTARA 
      Episkop zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije je na najveći i najradosniji hrišćanski praznik Vaskrsenja Gospoda Isusa Hrista od svojih sveštenika je zahtevao da se u oltar najpre uvedu deca, dečaci i devojčice, a potom i odrasli. Sveštenici su bukvalno terali žene da uđu u oltar, što je bilo prilično neprijatno i za jedne i za druge, a Episkop ih je lično pričešćivao sve, i decu i odrasle, unutar oltara između časne trapeze i gornjeg mesta.
      Zbunjeni i začuđeni sveštenici su objašnjavali još zbunjenijem i začuđenijem narodu kako je to što se čini inače drevni običaj u Grčkoj – posebno da žene ulaze u oltar!? Episkop Grigorije je naveo narod da učini težak greh, i da zajedno sa njim pogazi svete kanone koji izričito zabranjuju mirjanima, a naročito ženama da ulaze u oltar.
      - Narod koji je ušao u oltar treba pozvati na pokajanje i ispovest. U oltaru se mirjani ne pričešćuju, čak ni deca. Jer se zna gde se narod pričešćuje. Nekada su se samo carevi pričešćivali u oltaru, i niko više. Poznato je da se žensko dete čak ni posle krštenja i miropomazanja ne nosi kroz oltar, već samo muško - rekao je duhovnik koji je te 2014. godine prokomentarisao celi događaj.

KANONI CRKVE KOJI ZABRANJUJU ŽENI ODLAZAK U OLTAR 
      - Neka je zabranjeno svakome ko pripada laicima da ulazi unutar svetog oltara. Ovo, po drevnom predanju, može biti dopušteno samo vlasti i carskom dostojanstvu kada zaželi da prinese darove Tvorcu - Kanon 69. Petošestog Vaseljenskog Sabora.
      - Samo je sveštenim licima dopušteno da ulaze u Oltar i pričešćuju se tamo - Kanon 19. Laodikijskog Sabora.
      - Ne priliči da žene ulaze u oltar - Kanon 44. Laodikijskog Sabora.
      Dakle, ko god je u oltar ulazio, treba da ode kod sveštenika da se pokaje za to svoje neznanje.
      Da li ste čuli ili doživeli neko neobično iskustvo u crkvi? Ako imate bilo kakve verske nedoumice ili strahove, pošaljite mejl na k.bezbradica@telegraf.rs.
      izvor
    • Од Muramasa,
      Inspirisan jednom pesmom, lepim vremenom i onim što se obično desi na ovakvim temama, dobio sam ideju da pokrenem ovu.
      Šteta, znam dosta devojaka starijih od mene koje bi bile odlične suprugice i mame, a koje su same. Još me više kopka zašto takvih gotovo da nema uopšte u mojoj generaciji.
    • Од JESSY,
      Svima nam se, tokom života, dešava da napuštamo određene ljude i odnose, situacije i okolnosti u kojima smo se našli. Neretko se desi da, tek kada se na to odvažimo, shvatimo da bi za nas bilo zdravije i konstruktivnije da smo otišli ranije. Ili kad vidimo nekoga kako se muči u odnosu za koji znamo da nije dobar za nju ili njega, pa nam nije jasno zašto ta osoba ne izlazi iz takvog odnosa ili situacije.
      Ovde po sredi može biti nekoliko faktora, kao što je to obično slučaj kad je reč o ljudskom ponašanju. Ovom temom sam se, iz ličnih razloga, aktivno bavila mesecima unazad, baš pre, usred i nakon odlaska iz situacija i odnosa koje sam procenjivala kao štetne za sebe. Zato pišem, što bi se reklo, „iz glave”, ali i „iz stomaka”, vodeći se svojim poznavanjem psihologije, ali bez osvrtanja na reference koje bi nam mogle ponuditi naučno uporište za ovu temu. To može biti predmet nekog drugog teksta. Ovaj je, dakle, iz glave i iskustva.
    • Од JESSY,
      I HDZ-ovci, i pravaši, i ustaše, i časne sestre, i prostitutke, i vjerovničko vijeće Agrokora, i Grdović i njegova Brankica, i Oko Sokolovo, i Fashion Guru, svi su vrištali od sreće u jednoj kretenskoj zgodi da je, kraj više od pet stotina tisuća registriranih hrvatskih branitelja, domovinu obranio jedan Srbin

Dinarski muškarci, oni su nas zapravo upropastili, sva je naša nesreća u njima, u emocionalno zakočenim ćaćama s nesmiljenim osjećajem za dolično i nedolično, uvijek opreznim šta će narod kazati, u trajnom strahu da im se tkogod u birtiji ili na balotama ne bi smijao. Dogodi se s vremena na vrijeme takvom nekakvom luđaku sin homoseksualac ili mu se kći zaljubi u Srbina, pa on toga sina ili kćer koji ga, kako on shvaća, ne poštuju, izbaci iz kuće i zauvijek, što se kaže, prekriži. I premda kasnije obično sve dobro ispadne, onaj sin homoseksualac postane cijenjen liječnik ili glazbenik, a i zet Srbin je vrijedan i odgovoran, odan suprug i nježan otac troje krasne djece, stari svejedno ne progovara s njima. Životinja šuti i trpi svoj strašni teret. Jedna golema tvrda gruda od gnjeva, prkosa, tuge i drhtave, očajne ljubavi leži mu na prsima kao golemi teški kamen, godinama mu drobi rebra i na koncu ga cijelog zgnječi. Umre čovjek od gluposti, sam samcat, bez ikoga svoga, tek zato jer se bojao tuđe zlobe i poruge.
    • Од Драгана Милошевић,
      Piše: Alan Crosby, priredila Asja Hafner
      Svake sedmice sveštenik Maksim Melinti može se naći u crkvi Djevice Marije u moldavskom selu Gidigici. Jedna od sedmica krajem juna nije se razlikovala osim što je Melinti bio ispred, a ne iza oltara.
      Melintija je degradirala u položaj posmatrača Pravoslavna crkva Moldavije koja mu je do daljnjeg zabranila da drži propovijedi, počevši od 21. juna, zbog navoda da je “promovisao i ohrabrivao manjine vezano za njihovo seksualno opredjeljenje i tako doprinosio razvoju LGBT pokreta u Republici Moldaviji.”
      Postoji samo jedan problem: on nije ništa učinio.
      “U meni su mnogi našli čovjeka koji će ih razumjeti i odnositi se prema njima s poštovanjem. Ja nikome ne sudim, ja samo pomažem ljudima da dopru do Hrista”, rekao je Melinti na konferenciji za štampu održanoj 26. juna.
      Maksim Melinti sa socijalno ugroženim grupama “Na nesreću, nije postojala poštena, transparentna i javna prosudba crkve. Dokument ukaza potpisan je u mom odsustvu. Odjeknulo je u medijima koji su od mene tražili komentare, ali bilo je prvi put da sam čuo za to. Optužbe koje su mi predstavljene nisu bile jasne, koje kanone sam prekršio. Nije mi bilo dozvoljeno da raspravljam. Članovi naše zajednice nisu konsultovani”, dodao je.
      Bez obzira, Melinti je rekao da se izvinjava za situaciju i tražio oprost od crkve.
      Crkveni zvaničnici nisu momentalno komentarisali to da li će Melintijeva kazna biti ukinuta.
      Pravoslavna crkva je duboko ukorijenjena u Moldaviji gdje se procjenjuje da je 95 procenata od 3,6 miliona stanovnika ove zemlje, članova crkve.
      Crkva i njeni sljedbenici odavno su protiv širenja prava za lezbejke, gejeve, biseksualce i transrodne (LGBT) osobe.
      ‘Nije predsjednik gejeva’
      U maju su religijski trvdolinijaši u glavnom gradu Čisinau pokušali da onemoguće okupljanje zbog podrške LGBT zajednici, ali ih je odbila policija koja je bacila suzavac.
      Učesnike u maršu podrške čuvala je policija jer je slično okupljanje prošle godine – koje je kritikovao predsjednik Igor Dodon izjavom da “nikada nije obećao da će biti predsjednik gejeva” – zadržala policija kako bi spriječila sukob s kontrademonstrantima, vjernicima.
      Melinti je često javno govorio protiv uključivanja crkve u politiku, a svoje poruke je intenzivirao u maju kada je crkva i proruski orijentisani Dodon organizovao dešavanja i festivale za podršku tradicionalne porodice i protiv istospolnih brakova.
      Iako tvrdi da nije govorio ništa kako bi podržao prava LGBT zajednice, izgleda da je Melinti konačno prekoračio crtu u očima crkve zato što je prihvatio počast koju mu je u maju odala grupa Genderdoc-M, posvećena promociji LGBT zajednici u Moldaviji.
      Melintijeve “aktivnosti imale su za cilj da uznemire i potkopaju dobri poredak crkve” iako su ponovljene akcije promoviranja i ohrabrivanja seksialnih manjina doprinosile razvoju LGBT pokreta u Republici Moldaviji”, stajalo je u obavještenju crkve.
      Bio je uključen u “podršku sodomitske manjine i promociju netradicionalnog ponašanja a time i nečuvenog grijeha sto sve doprinosi klevetanju ugleda Pravoslavne crkve u Moldaviji kao i samog klera. Iz navedenih razloga zabranjuje se propovjedanje na crkvenim službama i pravo da se daju blagoslovi i da se nosi krst na prsima počevši od 21. juna 2018. godine dok ne bude izneseno cjelovito javno pokajanje”, dodaje se u obavještenju.

Jedan od vjernika drži krst dok učestvuje u protestima protiv LGBT aktivista, Čisinau.

Čak i prije trenutnog neslaganja, Melinti je bio poznat kao progresivan u konzervativnoj moldavskoj pravoslavnoj crkvi.
      Prenosio je svoje propovijedi uživo preko Facebooka. Redovno je posjećivao kaznionice da bi vršio crkvenu službu i radio konsultacije sa zatvorenicima. Njegova crkva imala je namještene sobe za majke koje su tu mogle ostaviti svoju djecu kako ne bi propuštale Božiju službu.
      “Da je apostol Petar živeo u 21. vijeku, sigurno bi koristio Facebook da prenese svoje poruke vjernicima. Ne vidim problem u tome, pogotovo kako se stvari mijenjaju i modernizuju. Zašto sve druge religijske konfesije koriste prednosti interneta, a mi ne? Moja svrha je da ove ljude približim religiji”, Melinti je rekao u jednom intervjuu koji dao u aprilu.
      Ti napori su donijeli valove podrške borbenom svešteniku.
      Skoro 400 ljudi iz njegove parohije potpisalo je peticiju u kojoj od crkvenih vođa traže da ponište odluku.
      “Otac Maksim je uvijek pokušavao da uradi nešto dobro i za stanovnike sela i za sve hrišćane koji su mu došli. Nadamo se da će ova odluka biti otkazana”, rekla je Olga Bendersči, vjernica iz Gidigicija za informativni web portal Publika.
      (prema izvještavanju Moldavskog servisa, RFE/RL)

izvor

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.