Jump to content

Оцени ову тему

Ekumenizam da/ne  

204 члановâ је гласало

1. 1. Ekumenizam da/ne

• Da
      57
    • Ne
      126
    • Ne znam.
      22

Recommended Posts

Да ли до сада имају неки плодови дијалога и који су ?

Плодови те "чаробне воћке" су "изузетних димензија" а такође су и "сочни и пребогати витаминима и минералима" и свако ко их конзумира засигурно ће "ојачачати свој имуни систем",а доказано је,на примерима многобројних тестираних субјеката,да и на психу делују " крајње благотворно". 0442_feel

...шалим се...али само мало. 0104_cheesy

Каква је бре ово реклама и ко ми избриса текст испод? Вратите ми текст,администратори! Озбиљно...хоћу мој текст назад!

Нажалост, подела у СПЦ је природна, јер су се појединци поистоветили са западном традицијом прошлих векова, па када се Црква определила да исправи ствари такви су почели да се буне, све у страху да се не покаже њихова заблуделост и застрањеност од православља. Зато се патолошки показује један вид шизофреније када се почиње позивати у одбрану православља, а уствари то православље такви ни не поседују.

Нажалост, подела у СПЦ је природна, јер су се појединци поистоветили са западном традицијом прошлих векова, па када се Црква определила да исправи ствари такви су почели да се буне, све у страху да се не покаже њихова заблуделост и застрањеност од православља. Зато се патолошки показује један вид шизофреније када се почиње позивати у одбрану православља, а уствари то православље такви ни не поседују.

Узимаш на себе да одређујеш ко је Православан а ко не ?

Ок, ствари су ми мало јасније...

Са друге стране, да ли постоје трудови на враћању вери и традицији отпалог православног српског народа и који су плодови тога ?

Зар Исус није рекао "Идите најпре изгубљеним овцама дома Израиљева" ? Ако би то превели на наше поднебље - чини ли се нешто у том правцу ?

Улази ли се у дијалог са личним, чврстим темељима или не ?

Узимаш на себе да одређујеш ко је Православан а ко не ?

То ти кажеш.

Ок, ствари су ми мало јасније...

Са друге стране, да ли постоје трудови на враћању вери и традицији отпалог православног српског народа и који су плодови тога ?

Зар Исус није рекао "Идите најпре изгубљеним овцама дома Израиљева" ? Ако би то превели на наше поднебље - чини ли се нешто у том правцу ?

Улази ли се у дијалог са личним, чврстим темељима или не ?

Зато се враћамо изворној традици ране Цркве, где је Епископ на средишњем месту кроз кога се сабирамо у Евхаристији. Други начин за оправослављење ,,изгубљених оваца'' не постоји.

Само они који се хране Христом имаће удела у православљу, као што је било у почетку. То сачињава праву Католичанску Цркву и СПЦ томе неумитно следи. Једном речју, Цркву Божију ни врата ада неће надвладати.

СВИМА САМ БИО СВЕ,НЕ БИХ ЛИ НЕКОГА ПРИДОБИО.....Драга браћо и сестре,мислим да ко је читао посланице ова(или слична реченица,пошто сам парафразирао).Могао пи раћи да је екуменизам као појава присутан у Цркви још од првих дана.И сами Господ је на један толерантан и леп начин проповедао и придобијао будуће житеље Раја.Данас када кажемо екуменизам,одмах нам се мисао окреће пут "свејереси",Римскога папе,РМК Цркве...и наравно да једним делом тако и треба.Господ наш Исус Христос је оставио једну нераздељиву Цркву,саборну,Апостолску,али је временом та Црква цепакана.Сав труд светих отаца је ишао у том правцу не би ли отпале вратили заједништву.Самим тим је већина нагињала Екуменизму.То што ми имамо прљаве помисли о екуменизму,то је због квази-ревнитеља који покушавају да под велом канона и неких правила и оно добро искваре.Суштина Православног екуменизма јесте и биће ДА СВИ ЈЕДНО БУДУ,за шта се и сами Господ молио.Не мора да значи,драга браћо и сестре,да признајемо Римскога папу као врховног поглавара,већ да укажемо кроз један дијалог толеранције и љубави,у чему то једна Хришћанска Црква греши,и кроз љубав алудирати на исправљање.Тиме што ће неко горети у паклу ми немамо ништа боље,већ можда само горе јер се НИСМО потрудили да вратимо одбегле из једног саборног тела.

А шта ће бити са целокупним каснијим Предањем Цркве ?

Шта ће бити са идентитетом народа, чији је етос обликован међусобно на различит начин, али подједнако тако леп код свих ?

Ако кажемо да "цела СПЦ неумитно следи" шта се под СПЦ у овом случају подразумева ?

1.Епископат

2.Епископат + клир (свештенство и монаштво)

3.Епископат + клир + народ  ?

Наравно, да ће они који се хране Христом имати удела у Православљу - као што се Св.Јован Кронштатски сваки дан хранио Христом, исто тако као што се Св.Марија Египатска само једном Причестила. Бог познаје могућности свакога бића и оставио је непроцењив дар слободу - а не наметање. Него постепено узрастање, које није могуће без подвига из љубави. Подвиг је показатељ воље, љубави.

Суштина Православног екуменизма јесте и биће ДА СВИ ЈЕДНО БУДУ,за шта се и сами Господ молио.

Колико сам разумео, овде се не поставља питање Православног Екуменизма, већ је реч о Екуменизму који је Св.отац Јустин назвао "Хуманистички екуменизам".

Он је, дакле, тај Екуменизам назвао "свејерес", што и јесте тачно јер да му Црква не верује не би га уврстила у ред Светих, што је била воља Божија, воља народа и клира...

А шта ће бити са целокупним каснијим Предањем Цркве ?

Шта ће бити са идентитетом народа, чији је етос обликован међусобно на различит начин, али подједнако тако леп код свих ?

Ако кажемо да "цела СПЦ неумитно следи" шта се под СПЦ у овом случају подразумева ?

1.Епископат

2.Епископат + клир (свештенство и монаштво)

3.Епископат + клир + народ  ?

Наравно, да ће они који се хране Христом имати удела у Православљу - као што се Св.Јован Кронштатски сваки дан хранио Христом, исто тако као што се Св.Марија Египатска само једном Причестила. Бог познаје могућности свакога бића и оставио је непроцењив дар слободу - а не наметање. Него постепено узрастање, које није могуће без подвига из љубави. Подвиг је показатељ воље, љубави.

Ако си ти спреман да одеш у пустињу, изволи иди и подвизавај се. Али докле год си у могућности да редовно заједничариш у евхаристији са целом црквом изостанци ти немају оправдања.

Иначе, Црква је оно под ставом 3. Али тај народ није под бројем пар пуних аутобуса циркузаната.

Цењени у Христу брате и колега,ја се захваљујем на исправци.Наслов теме,ако смем да приметим јесте ЕКУМЕНИЗАМ ДА-НЕ,и ја сам се на основу овог упитног наслова изразио свој став и своје мишљење.Ако ми дозволите,мислим да свети отац Јустин дефинишући екуменизам,не мисли на обједињавање,већ на исхитрено реаговање и Римоцентричном и Женевоцентричном екуменизму.Не знам,нити могу да схватим зашто би неко био против сведочења истине и дијалога са онима,којима је он прекопотребан.Опростите ако грешим.

Али ако лично осећам да нисам спреман за заједничарење сваке Литургије, да ли то значи да ћу бити избачен из Цркве или изгрђен од свештеника или владике ?

А шта ћемо са тим аутобусом циркузаната ? Није ли  isus-sinai и за њих умро на Крсту ? Ко ће њих да врати на пут спасења ?

Цењени у Христу брате и колега,ја се захваљујем на исправци.Наслов теме,ако смем да приметим јесте ЕКУМЕНИЗАМ ДА-НЕ,и ја сам се на основу овог упитног наслова изразио свој став и своје мишљење.Ако ми дозволите,мислим да свети отац Јустин дефинишући екуменизам,не мисли на обједињавање,већ на исхитрено реаговање и Римоцентричном и Женевоцентричном екуменизму.Не знам,нити могу да схватим зашто би неко био против сведочења истине и дијалога са онима,којима је он прекопотребан.Опростите ако грешим.

У реду је брате, слажемо се, наравно  isus-sinai

Али ако лично осећам да нисам спреман за заједничарење сваке Литургије, да ли то значи да ћу бити избачен из Цркве или изгрђен од свештеника или владике ?

А шта ћемо са тим аутобусом циркузаната ? Није ли  isus-sinai и за њих умро на Крсту ? Ко ће њих да врати на пут спасења ?

Не може три аутобуса бунџија да замени институцију Сабора.

Ако немаш литургијски живот онда ниси позван да судиш о животу Цркве. Јер, онда ниси правилно уврштен у организам који је ,,непогрешив'' и који заједнички делује.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...