Jump to content

Председник Вучић о Амфилохијевој и другим оптужбама 14. јануара

Оцени ову тему

Препоручена порука

ПОНЕДЕЉАК, 08. ЈАН 2018, 11:56 -> 13:13

ИЗВОР:РТС, ТАНЈУГ

Председник Србије Александар Вучић неће коментарисати изјаву митрополита црногорско-приморског Амфилохија до 14. јануара, када ће на Јавном сервису говорити и о тој и о другим оптужбама на његов и рачун тима који води.

Танјуг је данас више пута покушао да добије коментар председника Вучића на Амфилохијеву изјаву у којој је изразио бојазан да политика председника "води издаји Србије и Косова", а из Кабинета председника је речено да о томе неће говорити до 14. јануара.

Александар Вучић (архивска фотографија)
Александар Вучић (архивска фотографија)

"Тада ће на Јавном сервису говорити и о тој и о свим другим оптужбама на његов и рачун тима људи који води", речено је Танјугу

Раније су државни званичници реаговали на Амфилохијеву изјаву.

Генерални секретар председника Републике Никола Селаковић рекао је за РТС да је реч о човеку који је "живом Вучићу двапут одржао опело" и да Вучић неће наставити политику додворавања Амфилохију већ политику која води до повећања броја Срба на КиМ.

Министар одбране Александар Вулин је рекао да од клетви Амфилохија Радовића ни један Србин на Косову и Метохији није ојачао, али да је од напора Александра Вучића косовска независност постала много слабија.

Потпредседница владе Зорана Михајловић каже да је председник Србије Александар Вучић последњи човек у Србији коме се може рећи да не води рачуна о Космету и нашим грађанима који тамо живе. Навела је да очекује да ће се појачавати напади националниста на Вучића, како се унутрашњи дијалог о Космету буде ближио крају.

Историчар др Александар Раковић са Института за новију историју Србије сматра да је Амфилохије изнео став у своје лично име а не у име СПЦ. Подсетио је да је став СПЦ изричит и поновљен у Божићној посланици патријарха Иринеја, коју су потписали сви српски архијереји. Тај став, истиче Раковић, гласи да не долази у обзир нити признавање сецесије, нити подела Косова и Метохије.

View full Странице

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 33
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

O čemu je ovde reč? Se vodi nekakav dijalog i gde? Em što ne znam opšte za dijalog, em mi se ovde već servira kraj dijaloga?

Ево постављено је сад на јутјуб, била је и читава та емисија Божићни интервју за Нови Т, од 2 сата и код нас на Поукама, ово је само одломак од 2-3 минута који се тиче Вучића:  

Свака част мит. Амфилохију за речено. Али ово разбијање Србије и признање Косова трају неколико година. Одкуде баш сад да се сети реаговати. СПЦ ћути на све што нам се дешава са овом влашћу. Лепо им з

пре 30 минута, александар живаљев рече

како се унутрашњи дијалог о Космету буде ближио крају.

O čemu je ovde reč?

Se vodi nekakav dijalog i gde?

Em što ne znam opšte za dijalog, em mi se ovde već servira kraj dijaloga?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Em što ne znam opšte za dijalog, em mi se ovde već servira kraj dijaloga?

Виђи, ја то нијесам запазио да је ПП владе Зорана Михајловић већ упућена у крај дијалога. Мислим да ми је грађанска обавеза да читам шефа државе, а ове остале, некада, признајем!, пропуштим...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, александар живаљев рече

Виђи, ја то нијесам запазио да је ПП владе Зорана Михајловић већ упућена у крај дијалога. Мислим да ми је грађанска обавеза да читам шефа државе, а ове остале, некада, признајем!, пропуштим...

To su logosi šefovi, nemoj nikada da propuštaš, šta šef zapravo misli a još nije lično rekao.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, александар живаљев рече

Министар одбране Александар Вулин 

Потпредседница владе Зорана Михајловић

Брзо заборавише добијено ордење...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, александар живаљев рече

политику која води до повећања броја Срба на КиМ

Да бре... Да није тужно био би добар виц.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, александар живаљев рече

Генерални секретар председника Републике Никола Селаковић рекао је за РТС да је реч о човеку који је "живом Вучићу двапут одржао опело" и да Вучић неће наставити политику додворавања Амфилохију већ политику која води до повећања броја Срба на КиМ.

A broj Srba na Kim se povećava??? Jel sam nešto propustio?

Ili je to samo politika koja ne vodi nego će tek dovesti do povećanja jednog dana ("za najviše dve, tri godine")?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Раковић: Митрополит Амфилохије изнео свој став, не став СПЦ

Aleksandar-Rakovic-036-640x428.jpg

Став да актуелна политика председника Србије води издаји Србије и Косова митрополит Амфилохије изнео је у своје лично име, а не у име Српске православне цркве, сматра историчар др Александар Раковић, са Института за новију историју Србије.

Раковић је подсетио да је став Српске православне цркве изричит и поново је подвучен у Божићној посланици патријарха Иринеја, коју су потписали сви српски архијереји. Тај став, истиче Раковић, гласи да не долази у обзир нити признавање сецесије, нити подела Косова и Метохије.

„Дакле, Косово и Метохија је неодвојиви део Републике Србије, а с решењем за текуће спорове не треба журити, јер их треба разматрати у повољнијем међународном контексту”, навео је Раковић, преноси Танјуг.

Он сматра да нам је у овом тренутку најмање потребно да митрополит црногорско-приморски и званичници српске владе дају оштре изјаве у оба смера.

„Ситуација је таква да захтева смиреност и темељну сарадњу Републике Србије и Српске православне цркве, без уношења личних отпора, с које год стране да долазе”, рекао је Раковић у изјави за Танјуг.

Раковић је напоменуо да се одазвао позиву председника Србије да учествује у унутрашњем дијалогу и такође се, каже, одазвао позиву да потпише Апел за одбрану Косова и Метохије.

„То је пут да чујемо једни друге и тако стигнемо до најбољег решења”, закључио је Раковић.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 часа, александар живаљев рече

Подсетио је да је став СПЦ изричит и поновљен у Божићној посланици патријарха Иринеја, коју су потписали сви српски архијереји. Тај став, истиче Раковић, гласи да не долази у обзир нити признавање сецесије, нити подела Косова и Метохије.

Чим није патријарх Иринеј нападнут, онда је крај сваке приче о ткз. Вучићевим фиксацијама за прихватање Америчко-Албанског решења нашег територијалног проблема. Јер албанци колико год да их има, по споразуму морају да врате српску имовину и да се изврши ревизија приватизација свих Ех-Ју и Српских предузећа на тој и даље међународно признатој Српској територији. Што временом доводи до чињенице да тих око 800.000 албанаца када изађе из свога дома на КиМ, шета српским тротоаром и плаће рачун за расвету истог српској Ел.Привреди. Такође да када, оде у шуму по дрва за огрев. Отишао је на место под управом Министарства за шуме и воде Србије.

Све мимо тога је тероризам, на међународном нивоу. Јер свака ревизија питања независне државе КиМ у европи је доказ преседана и анти-европске културе. Где Американци буквално праве стање хладног рата између свих европских држава и самим тим извор будуће нестабилности у европи. Од Шпаније па преко сваке државе све до Украине и Русије.

Човек који прогласи своју државу у неком Америчком градићу, притом по међународном закону, би био војним путем ликвидиран као државна претња!

пре 24 минута, александар живаљев рече

Став да актуелна политика председника Србије води издаји Србије и Косова митрополит Амфилохије изнео је у своје лично име,

Тај скуп на коме је присуствовао и умировљени Владика Атанасије био је у духу локалитета где је и објављено то мишљење. На месту старе Српске метохије коју су млеци и аустроугари претворили у велики затвор (инжењерски највеће аустроугарске касарне и затвори су ту били) и вишевековно страдање и затирање Срба који су ипак опстали добрим делом. Обзиром да се једне од највећих Српских светиња обнављају данас на том локалитету, Митрополит је погрешно протумачен и извучен из контекста, штета би било да Вучић не покаже поштовање као патриота не пред Митрополитом, већ пред Косовско Метохијским Србима. Па чак не би било ни дипломатски згорега и да посети стару Метохију и поклони се новопронађеним моштима Превлачких мученика. Ја сам стекао утисак да је Вучић јако отворених схватања, тек сада видим колико је он заправо стидљив човек обзиром да је Председник:0205_whistling:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ако ништа друго, биће добра прилика да се јавно покаже чињеница о постојању шачице црквених хришћана и безмерне гомиле екслисиолошких чича Тома.

У сваком случају Велики Вођа опет добија.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Има ли негде шта је митрополит заиста рекао?

Уопште не пратим вести-реакције на нечију изјаву, ако ми је забрањено да чујем оригиналну изјаву.

Разапињање највећег српског митрополита (јуче је напунио 80 година) од стране "српских демократских" власти и није нека вест. Он је за све њих и Србин и демократа и благ и човекољубив. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Сигуран сам да ће Председник ускоро на Хепи телевизији објавити детаље о томе како је митрополит стао на страну оних који Србији не мисле добро. И свака његова реченица биће пропраћена салвама аплауза спонтано окупљене омладине у гледалишту!

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Мислим да ће ипак Вучић бити благ, јер сви смо на истој страни када је реч о односу према Русији. Мене само брине када би, не дај Боже, Русија одлучила да признамо независно Косово, како би реаговали м.Амфилохије, вл.Иринеј бачки, вл. Атанасије Јевтић и други. Бојим се да би баш тада било сасвим друга прича, као што су ове владике сада сасвим друге приче у односу на Зизјуласа, а знамо каква је то била подршка, па скоро равно са Косовом.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Протомајстор рече

Има ли негде шта је митрополит заиста рекао?

Уопште не пратим вести-реакције на нечију изјаву, ако ми је забрањено да чујем оригиналну изјаву.

Ево постављено је сад на јутјуб, била је и читава та емисија Божићни интервју за Нови Т, од 2 сата и код нас на Поукама, ово је само одломак од 2-3 минута који се тиче Вучића:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 9 часа, александар живаљев рече

Историчар др Александар Раковић са Института за новију историју Србије сматра да је Амфилохије изнео став у своје лично име а не у име СПЦ. Подсетио је да је став СПЦ изричит и поновљен у Божићној посланици патријарха Иринеја, коју су потписали сви српски архијереји. Тај став, истиче Раковић, гласи да не долази у обзир нити признавање сецесије, нити подела Косова и Метохије.

Амфилохије управо у овом интервјуу херцегновској ТВ говори да је став Патријарха СПЦ Иринеја, његов лични став и да не изражава мишљење целокупне СПЦ.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Председник Републике Србије g. Александар Вучић упутио је честитку новоизабраном Архиепископу пећком, Mитрополиту београдско-карловачком и Патријарху српском г. Порфирију у којој се каже: 

-Ваша Светости, са радошћу сам примио вест о Вашем избору за наследника Светога трона пећкога - трона нашег оца Светог Саве Српског. У име Републике Србије као и свих наших грађана православне вероисповести желим Вам да дуго и плодно делате на њиви Господњој у име Христово, а у част рода српског и свег рода православног. На том путу пре Вас налазили су се, и наш народ водили, велики и знаменити српски архиепископи и патријарси који су знали да у тешким временима сачувају веру, част и образ нашег народа и одговоре искушењима која су се пред њима налазила.
      -Овога пута тежак али частан задатак пао је на Вас, да чувате јединство Српске православне цркве и веру међу Светосавским народом. Уверавам Вас да ће у временима пред нама, и наша Србија заједно са Вама, деловати на част и добро свих људи добре воље и добре вере, и свих Срба ма где они живели, трудећи се да опстанемо и останемо на путу којим су ишли Свети Сава, Арсеније, Максим, Георгије Бранковић, Варнава, Герман, Павле и Иринеј. На многаја љета Свјатјејши Владико, каже се у честитки председника Вучића.

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Изложба „Београдско четворојеванђеље” биће отворена данас у „Конаку кнегиње Љубице” и трајаће до 25. јануара 2021. године, саопштили су из Музеја града Београда, а преноси Танјуг.

Како се истиче, овај музеј у свом фонду чува вредан примерак Београдског четворојеванђеља, прве књиге штампане у Београду, 4. августа 1552. године. Он садржи комплетан текст на 211 листова и један је од најбоље очуваних, од укупно четрдесетак сачуваних примерака. Штампан је на папиру, у фолио формату, крупним ћириличним словима на српскословенском књижевном језику. Укоричен је у кожни повез с металним копчама, а корице су урађене у златотиску.
      Подсећа се и да је Јеванђеље (Нови завет) најзначајнија хришћанска богослужбена књига, у којој су испричани живот, учења и дела Исуса Христа, као и његово страдање и васкрсење. Остаје забележено да је Београд једини град на Балканском полуострву који је у 19. веку имао штампарију за књиге на српскословенском језику. Занимљива је и околност да београдска штампарија није настала под окриљем Српске православне цркве, у манастиру, већ у граду, у световној средини. Са Београдским четворојеванђељем је заправо отпочело штампање књига у Београду, настављено тек по обнављању српске државности у 19. веку, у Кнежевини Србији, 1831. године.

Извор: Политика
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Налазимо се у претпразничним данима када је потребно молитви посветити више времена него обично. Одлика великих празника јесу дани претпразништва и попразништва кроз које богослужбено и у унутарњем смислу припремамо себе за велики празник из домостроја нашега спасења, а у овом случају за празник Рождества Оваплоћеног Логоса Божјег Господа нашег Исуса Христа. Време прослављања великих празника који нам предстоје потребује нашу будност и спремност да васцелим својим бићем учествујемо у њима, најпре учествујући у светим богослужењима, али и трудећи се да умножимо своје личне молитве и добра дела. 

Будући да су наше емисије усмерене ка конкретној мисији која свој темељ и круну налазе у Светотајинском животу Цркве, вођеним хришћанским етосом и саображавајући ток наших емисија са богослужбеним животом, одлучили смо да у току празничних дана у јануару месецу изоставимо емисије средом од 20ч, указујући тако да су у овом периоду саборна и лична молитва изнад сваке приче. Емисије средом од 20ч биће настављене 3. фебруара 2021. године. Поштовани гледаоци, празнични дани који су пред нама подразумевају да наша прича утихне како бисмо погружени у молитви целим бићем узнели славу Оваплоћеном Логосу Господу нашем Исусу Христу. Вођени речима Херувимске песме да "сваку животну бригу оставимо", оставимо и ми на тренутак сваку причу и људско умовање, и у молитвеној радости и расположењу величајмо Господа нашег, речима ангелске песме:  Слава на висини Богу и на земљи мир, међу људима добра воља! (Лк. 2, 14)

У претпразничној радости,
      редакција емисије "Живе речи интервјуи"

• Од Поуке.орг - инфо,
      Председник Републике Србије г. Александар Вучић и министар спољних послова Руске Федерације г. Сергеј Лавров посетили су 15. децембра 2020. гoдинe храм Светог Саве у Београду и положили цвеће на гроб блаженопочившег Патријарха српског Иринеја.

Том приликом министар Лавров је прочитао писмо председника Руске Федерације Владимира Путина поводом завршетка радова на храму Светог Саве. Председник Русије Владимир Путин честитао је председнику Србије Александру Вучићу и српском народу завршетак радова на мозаику у храму Светог Савет Саве и истакао да је сарадња српских и руских мајстора на том подухвату симбол братског пријатељства и духовне блискости два народа.
      Председник Вучић је захвалио је председнику Русије Владимиру Путину и шефу руске дипломатије Сергеју Лаврову на свој помоћи коју је Русија пружила у изградњи храма Светог Саве у Београду. -Више од 100 година постоји идеја о изградњи храма Светог Саве. Деценијама смо се мучили, али смо уз велику подршку и помоћ наших руских пријатеља успели да изградимо и највећи део посла урадимо у последњој деценији, подсетио је председник Вучић и додао да је сигуран, познавајући блаженопочившег патријарха Иринеја, да би он данас био поносан да је са г. Лавровом у храму. -Гледао би куполе, дивио им се, као и мајсторству руских уметника. Наше је да данас кажемо велико хвала председнику Путину и кажемо да је величанствено, да кажемо да имамо најлепши храм на свету, рекао је председник Вучић и још једном замолио руског министра да пренесе изразе захвалности председнику Русије.
      Високе дочекали су Преосвећени Епископ ремезијански г. Стефан, викар Патријарха српског и настојатељ храма Светог Саве као и дугогодишњи најближи сарадници блаженопочившег Патријарха српског Иринеја: лични Патријархов секретар ипођакон Дејан Накић и ипођакон Владимир Јелић, упрaвник Патријаршијског двора.

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У организацији студената Факултета политичких наука (ФПН) Унивезитета у Београду, окупљених у Српски политички форум, јуче, 13. децембра одржано је предавање под називом „Слобода у затвору и изолацији“. Предавање је одржао Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован преко интернет платформе „Зум“, а пратили су га студенти и професори ФПН. Модератор предавања био је студент Милан Веселица.

Говорећи о слободи Архиепископ Јован је истакао да постоје различита схватања слободе, али да је хришћанско схватање слободе увек везано за однос личности. И у том смислу, слобода се може пројавити као анархија или као љубав. И док анархија произилази из самољубља и завршава у природној ограничености, дотле је љубав неограничена. “Зато истинска слобода произилази из љубави према Богу и та љубав онда бива слобода у вечности”, закључује Архиепископ Јован.
      “Ми волимо Бога, а Бог нас заузврат оснажује нетварним енергијама и то онда значи живети живот“, додаје владика Јован, истичући да „ми не можемо научити однос са Богом, као што учимо за неки испит, већ требамо цео живот да развијамо тај однос са Богом“.
      Зато сами, како је казао, одлучујемо, као личности, да ли ћемо и у затвору бити слободни, или ћемо и на слободи бити ограничени у природној детерминисаноти:
      „А ми увек треба да будемо слободни, Бог није предвидео човека да буде неслободан“, поручио је Високопреосвећени Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован, објаснивши да то истовремено значи да увек треба да волимо прво Бога, а затим ближње, тада слободу схватамо прво као однос са Богом, а затим из тога произилази и наш однос ка другоме.

Извор: Митрополија црногорско-приморска
  • Креирај ново...