Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

Recommended Posts

Све у свему, ми беше верујемо да је одлука САСабора воља Духа Светог и Амин у нашој Цркви, тако ваљда и ово треба да разумемо и прихватимо.

Ово је чиста манипулација,ако је нешто воља Духа Светога то не значи да је то и пут.Ако Дух Свети допусти да део Цркве падне у јерес,то не значи да ми требамо прихватити јерес само зато јер је то била воља Духа Светог.

Ја нисам толико духован да могу разликовати која је одлука Сабора Цркве по вољи Духа Светога,а која није. Ко има такву смелост,слободно може то да ради. Одговараће том истом Духу за хулу на Њега, за коју нема опроштаја ни на овом, ни на оном свету. Само знам да се одлуке Сабора у Цркви посматрају из угла којег сам горе изнео, ништа више. Изволело се нама и Духу Светом....

Иначе, део Цркве никако не може да падне у јерес,  нити воља Божија може бити таква. Црква се не дели на делове, већ је цела и јединствена , тако да никакви Њени "делови" не могу пасти у јерес.

Све у свему, ми беше верујемо да је одлука САСабора воља Духа Светог и Амин у нашој Цркви, тако ваљда и ово треба да разумемо и прихватимо.

Ово је чиста манипулација,ако је нешто воља Духа Светога то не значи да је то и пут.Ако Дух Свети допусти да део Цркве падне у јерес,то не значи да ми требамо прихватити јерес само зато јер је то била воља Духа Светог.

Ја нисам толико духован да могу разликовати која је одлука Сабора Цркве по вољи Духа Светога,а која није. Ко има такву смелост,слободно може то да ради. Одговараће том истом Духу за хулу на Њега, за коју нема опроштаја ни на овом, ни на оном свету. Само знам да се одлуке Сабора у Цркви посматрају из угла којег сам горе изнео, ништа више. Изволело се нама и Духу Светом....

Иначе, део Цркве никако не може да падне у јерес,  нити воља Божија може бити таква. Црква се не дели на делове, већ је цела и јединствена , тако да никакви Њени "делови" не могу пасти у јерес.

Тако је најлакше опрати руке. Не може се вадити на хијерархију, јер Црква није утемељена на хијерархији него на живој петровској вери исповедња истине. Зато ако се изволи Духу Светоме, не изволи му се само зато што се окупио Сабор, бројчано, него због тога што је Сабор саборовао у истини. Зато овде нико не расуђује о томе шта је воља Духа Светога уопште, него сходно оној Библијској: "Бог слуша праведнике", а праведник је онај који суди праведно, то онда по томе на који начин је пензионисан владика Артемије, расуђујем да одлука Сабора није била по вољи Духа Светога, јер није била донесена у истини и правди, јер се владики Артемију није доказала никаква кривица, него је осуђен само ради претпоставки. Одлука Сабора је наравно валидна јер је двотрећинском већином донесена, али није праведна и за убудуће би било основе да се преиспита. Владика Артемије је исто тако рекао, да ће прихватити одлуку, слагао се са њом или не слагао. Зато су неосноване инсинуације једног овде члана јер је изјавио да ће владика Артемије наводно сад да вршља и бунтује....Иначе шта је Цариград био у време св.Максима Исповедника? Комплетан Сабор Цариградске Патријаршије у прелести! Позната је она чувена изрека када су му дошли и рекли да ће се сви патријарси на челу са царом доћи окупити на служби у Цариграду и причестити, јер су сви донели одлуку да је монотелитска јерес право учење па зашто се и он не придружи, а онда им је св.Максим Исповедник рекао да иако се цела Васељена дође причестити он се неће причестити јер то њихово окупљање није у истини. Све су то искуства Цркве која мени као лаику који не дајем себи за право да на основу свог расуђивња, него расуђивања по искуству Цркве да закључим да ова одлука Сабора није ништа ново, тј ништа није ново да већина епископа на Сабору буде на погрешној страни.

1. Непознавање шта је то Црква. До КО је Црква је још рано, али ни шта је Црква незнамо.

2. Ми незнамо шта се то десило и дешава, јер нисмо присутни на Сабору, а многи нису никад разговарали са неким епископом лично па да знају. Барем не о овој теми. Доста је рекла, казала....глувих телефона сам се играо још пре 30 година скоро.

3. Дешавају се сасвим нормалне ствари једне помесне Цркве.

4. Кад би сте знали, а има у историји Цркве, какве ствари све могу да буду...ово није ништа.  каква паника се дише и тензија. Само непријатељ од тога има корист.

5. Бескрајно је у праву Тадеј Витовнички, када каже какве су вам мисли такав вам је живот.

Све су то исксутва Цркве која мени као лаику који не дајем себи за право да на основу свог расуђивња, него расуђивања по искуству Цркве да закључи да ова одлука Сабора није ништа ново, тј ништа није ново да већина епископа на Сабору буде на погрешној страни.

Дакле није ово први пут а вероватно ни последњи да се овакве ствари дешавају. Хвала брату Јустинијану на увек смиреним и трудољубивим коментарима на овако битним темама. Мислим да је његово расуђување на нивоу које се и очекује од једног православног хришћанина - светосавског Србина. Истина ће победити у то нема сумње а ко је стајао у Истини видећемо. Слава Богу Сведржитељу.

Упоређивати време 7. века, време св. Максима Исповедника и данашње, ово у Србији није умесно нити добро. Тада се радило о ДОГМАТИМА ( данас догмате незнамо, па је један од разлога постојања овог форума да то сазнамо ). Ал  то је само један разлог. Питање о Артемију није догматско.

Guest свештеник Иван

Знаш ли Ти Лазо шта бесједиш?

Свет је био Лазар косовски,али свет му је био и син деспот Стефан,свако у своје време је поступао онако како су прилике налагале,а све у циљу очувања отаџбине и народа...

:drugarstvo::D slavabogu

Велики је био Патријарх Арсеније III Чарнојевић, али је велики био и Макарије Соколовић. Први ратник, други дипломата. Остаје велико питање ко је био више у праву од њих двојице? Одредити меру када бити дипломата а када ратник, велика је мудрост.

Оваме човеку треба помоћи. Док је жив.

Све су то исксутва Цркве која мени као лаику који не дајем себи за право да на основу свог расуђивња, него расуђивања по искуству Цркве да закључи да ова одлука Сабора није ништа ново, тј ништа није ново да већина епископа на Сабору буде на погрешној страни.

Дакле није ово први пут а вероватно ни последњи да се овакве ствари дешавају. Хвала брату Јустинијану на увек смиреним и трудољубивим коментарима на овако битним темама. Мислим да је његово расуђување на нивоу које се и очекује од једног православног хришћанина - светосавског Србина. Истина ће победити у то нема сумње а ко је стајао у Истини видећемо. Слава Богу Сведржитељу.

Краљ Милан је сменио не само Митрополита Михајла Јовановића, него и цео епископат! Затим је довео Теодосија Мраовића за митрополита и оформио нову, неканонску, јерархију! Па ето, преживесмо. Тако, ово што се сада десило је ништа у односу на оно што се дешавало кроз историју наше СПЦ.

Упоређивати време 7. века, време св. Максима Исповедника и данашње, ово у Србији није умесно нити добро. Тада се радило о ДОГМАТИМА ( данас догмате незнамо, па је један од разлога постојања овог форума да то сазнамо ). Ал  то је само један разлог. Питање о Артемију није догматско.

Може се поредити као чист пример да ни одлуке Сабора не морају бити у духу истине, него и оне могу итекако бити плод заблуде. Дух свети надахњује, али не приморава савест епископа да се повинује вољи Божијој, него је то на сваком епископу као слободном човеку створеном по слици Божијој да одлучи како ће се владати. Дакле ту стоји поређење не везано за временске оквире, јер се овде изјављује ко је ко да не сматра одлуке Сабора исправним. Засто и наводим пример на који се можемо позивати. Нису само догматске нејасноће повод да се скрене у заблуду. Пример је и ревидован јулијански календар који је уведен у одређене помесне Цркве, јер повод његовом увођењу нису биле догматске природе него политичке.

Ипак, велики је крах за једног духовника и епископа попут владике Артемија сазнање да је у једном дану његов вољени духовни отац авва Јустин уведен у ред Светих и званично прослављен од Цркве, а већ други дан да он више није епископ, не због немоћи и личног повлачења, него из не-мудрости у некоме тренутку...

Hmmm, podudarnost za razmisljanje?... 1312_womens

Putevi Duha neistrazivi su, zaista... a uvek izvrsni i spasonosni...

Пошто сам из Црне Горе,сећам се да смо многи са стрепњом,многи са жељом ишчекивали избор патријарха.Било је ту мишљења да ће високопреосвећени митрополит бити нови патријарх.Неки су желели свога владику на престолу светога Саве(иако је свака епископска столица у С.П.Ц. престо светога Саве),а некима није било баш мило да оде митрополит јер смо га заволели и много би нам недостајао овде.Али смо,они мало боље упућени знали да патријарха бира сами Бог,па се нисмо пуно секирали...Избор је дочао,најсветији поглавар српске Цркве-владика Нишки Иринеј...сви сретни.

Није браћо и сестре ова одлука сабора донета без молитве,нити наш преосвећени владика Артемије умировљен без воље Божије.Он је и даље свети епископ свете Цркве Христове,али се као админисративац није показао као човек који је то био у стању буде.Ко владици Артемију не узме благослов грех чини,а ко признаје на овом свету само њега,опет грех чини.Владика није свргнут све док је владика,тако да приступати овој теми са било каквим осуђивањем туђих мишљења је за нас само без-потребан пад.

Potpis, naravno...

Веома тужна вест,много сам тужан.Прихватам одлуку Сабора  1312_womens

Мислим да је ово нешто најгоре што је могло да се деси,ко зна шта ће после овога да буде.

Daleko bilo, brate, taman posla da je ovo nesto najgore...

Bez uvrede, ali bas na osnovu ovakve recenice moze mirne duse da se kaze da si pristrasan...

Za coveka, makara kakav da je, ne vezuj se, seti se sta kaze Pismo - "proklet je covek koji se u coveka uzda"... ili kako veli vl. Nikolaj "srce pripada samo Bogu", sve ostalo je preljubocinstvo...

Aj` da si zdrav i veseo...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...