Jump to content
  1. ines

ines

2. goranger

goranger

• Чланови који сада читају   0 чланова

• Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
  • Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Апостолском ревношћу живећи, и Христовим именом се наслађујући, и свима љубав Божју проповедавши, свагда си у њој обитавао, и многе душе њоме си исцелио и васкрслом Господу их привео. Зато ти који си насеља светих наследио, похитај ка нама и поведи нас у наручје Божје, нас који ти радосно кличемо: Радуј се преподобни оче Порфирије! (тропар преподобном Порфирију Кавсокаливиту, глас 8).    Повезан садржај:    Житије преподобног Порфирија Кавсокаливита   Преподобни Порфирије Кавсокаливит: О Васпитавању деце   Презвитер др Оливер Суботић: Преподобни Порфирије Атонски (Кавсокаливит)     Преподобни старац Порфирије је рођен 1906. године у селу Свети Јован на острву Евија. Његово световно име било је Евангелос Баирактарис и веома рано је показао склоност ка монаштву. Тако, када је имао само 13 година, по завршеном другом разреду средње школе, одлази у скит Свете Тројице, познат као Кавсокаливија на Светој Гори, где је провео наредних 6 година као искушеник уз два старца монаха, узимајући име Никита. Ипак, због тешке болести био је приморан да се врати у Евију, где се настањује у манастиру Светог Харалампија у Авлонари. Када је напунио 20 година имао је прилику да се сретне са Архиепископом синајским Порфиријем, који препознајући у њему духовне дарове рукополаже га у чин презвитера и даје му име по којем ће постати препознатљив.    Следеће године манастир Светог Харалампија постаје женски манастир, а отац Порфирије се настањује у манастиру Светог Николе, такође на Евији. Године 1940. отац Порфирије одлази у Атину где је именован за старешину цркве Светог Герасима при атинској Поликлиници на Омонији, где остаје све до 1973. када се повлачи прво у Калитеу, да би после неколико година отишао у Милеси где је основао манастир Преображења Господњег. Због његовог светог живота велики број верника је посећивао старца Порфирија. Дана 2. новембра 1991. повлачи се у своју стару келију на Светој Гори, где се упокојио у Господу 2. децембра исте године.     Извор: Ризница литургијског богословља и живота
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Благодарећи Телевизији Храм, доносимо видео запис надахнутог и надасве поучног разговора са знаменитим старцем Никодимом светогорцем, сабратом свештене светогорске обитељи манастира Светог Павла. У разговору који је водила теолог и новинар Миланка Тешовић, старац је говорио о значају правилног поимања мисије Цркве, о значају Пресвете Богородице, како за Свету Гору, тако и васколики живот у Цркви. 
      Поред тога, један од најпоштованијих светогорских стараца говорио је о савременим искушењима са којима је суочен човек 21. века, указујући да је сваки вид искушења и тешкоће плод нашег малаксавања у вери, с тога је старац Никодим поучио да смо призвани да свакога тренутка живимо аутентичним хришћанским животом, који подразумева да васколики свој живот предамо Христу Богу. 

Ризница литургијског богословља и живота: Старац Никодим светогорац: Наш циљ је Царство небеско
      BRANISLAVILIC.BLOGSPOT.COM Благодарећи Телевизији Храм , доносимо видео запис надахнутог и надасве поучног разговора са знаменитим старцем Никодимом светогорцем, сабра...  
    • Од dooshkodoobuyic,
      Pozdrav svima. Ima li neko slično iskustvo koje proživljavam ceo život... Naime, ja čujem glasove jedne ili više osoba, moja majka misli da sam udaren mokrom čarapom, koje ne vidim ali mi non-stop nešto dobacuju, služe mi kao memorija, pobuđuju mi osećanja itd. Da li ima neki stručnjak da mi odgovori šta je to ?
  • Креирај ново...