Jump to content

"Краљицa магије" нема место у цркви

Оцени ову тему

Препоручена порука

ISPOVEST KRALJICE VLAŠKE MAGIJE: Ona je najpoznatija vračara u Srbiji, pomogla je hiljadama ljudi, ali u crkvu ne može!

"Kraljica vlaške magije" nema mesto u crkvi

Jovanka Žitea je najpoznatija vračara na našim prostorima. Bavi se bajanjem i skida crnu magiju, a njen privatan život je "priča za sebe"....

Rituali vlaške magije na našim prostorima nisu menjani vekovima, kao ni način prenošenja bajalica. Vlasi su skrivali svoju magiju, koja je bila žestoko osuđivana od strane crkve, kao i svaki vid bavljenja ezoterijom - piše portal espreso.rs

Poznato je da najjače vlaške vračare ne stanuju u luksuznim vilama, ne voze besna kola, niti se kite slavom preko medija. One žive povučeno, a često i otuđeno po planinama ili selima.

Kada smo meštanima Jabukovca pomenuli Jovanku, naišli smo na osude, ali i strah koji nisu mogli da sakriju. "Šta će vam ta vračara, eno vam je na kraju sela, imate i oznaku, pa je sami nađite", rekao nam je jedan od seljaka koga smo zatekli ispred svoje kuće.

1337641_288841-fil3466-ff_ff.jpg?ver=1511801180 FOTO: FILIP PLAVČIĆ

Kada nas je ugledala Jovanka nam je uputila par pogrdnih reči iznervirana činjenicom što dolazimo na praznik - Aranđelovdan. Nije želela da izađe iz kuće, ali kada je čula da smo novinari, rekla je da otvorimo kapiju.

U malom dvorištu obraslom travom i prepunom starudije, stajala je Jovanka Žitea. Iznenađena što je ne pitamo za bajanje, već želimo da saznamo više o njoj, dozvolila nam je da sednemo.

- Moj život je prepun priča i lepih i ružnih, nailazim na osude, ali me komšije vole, uverena je Jovanka.

Njena sposobnost da baja i vrača desila se nakon što je preživela udar groma.

Čuvala sam ovce po vedrom vremenu na poljani kada se odjednom naoblačilo nakon čega je počela kiša. Nakon toga je udario grom blizu mene i zamalo me ubio. Isto veče su mi u san došle tri vile, koje su me i spasile od groma, a tražile su mi da od tog dana spašavam narod - priča ona za portal espreso.rs

Baka Jovanka gleda pomoću karata koje su, kaže, najiskrenije, jer kukuruz i pasulj hoće da prevare“.

1337639_288833-fil3451-ff_ff.jpg?ver=1511801189 FOTO: FILIP PLAVČIĆ

Ko god da pređe prag, moram da mu pomognem, osim kad su praznici, tada ne bajam. Jednom sam odbila ženu koja je došla po pomoć i isto veče su me vile upozorile da to ne smem da radim. Od tog dana nije došao onaj kome nisam pomogla, objašnjava Jovanka.

Ona je istakla da svako ko dođe mora da bude kršten, uključujući i decu osobe kojoj je potrebna pomoć jer u suprotnom crna magija se prenosi na mlađu generaciju.

No što je retko kome poznato je privatan život najpoznatije vlaške vračare na ovim prostorima.

Jovanka Žitea ima 84 godine, ali na smernici ka njenoj kući piše "Jovanka D" zbog imena Dodonja, njenog čukundede koga je obožavala. Odrasla je u porodici sa dva brata i bila je najmlađe dete. Kako kaže tada se sve davalo najmlađem detetu tako da nije oskudevala ni u čemu.

Ona je meštanka sela Jabukovac, tu se rodila, živi i umreće jer nema nameru da ga ikada napusti.

1337649_288845-fil3462-ff_ff.jpg?ver=1511801206 FOTO: FILIP PLAVČIĆ

Jovanka Žitea se tri puta udavala, a sada živi sa jednim od dva sina koje je rodila - Vojom koji je podržava u svemu, a kome je najveći hobi čitanje knjiga o ezoteriji. Vojin otac je ujedno i Jovankin prvi muž koji je srpske nacionalnosti, a od koga se razvela jer ju je prevario sa konobaricom koju je, kako Jovanka kaže, "skinuo sa šipke".

Od drugog se sporazumno razvela jer "im nije išlo", a on je takođe bio Srbin. Njen treći muž je bio rumunske nacionalnosti i njega je ostavila jer ju je terao da se presele u drugo selo, što ona nije želela.

- Svima njima sam rekla, budete li izašli kroz onu kapiju, više nikada nećete kročiti unutra, i zaista, više ih nikada nisam videla, priča nam Jovanka Žitea.

Nakon naše konstatacije da je sigurno bila poželjna i privlačna žena čim se tri puta udavala, ali i odbijala brojne muškarce, Jovanka nam je svoju "popularnost" objasnila kroz horoskop.

1337643_288843-fil3468-ff_ff.jpg?ver=1511801218 FOTO: FILIP PLAVČIĆ

- Znate nije to da bajanja, ja se u tom vreme nisam bavila vradžbinama, pogotovo dok sam bila sa prvim mužem, tada je magija bila zabranjena. Ja sam u horoskopu škorpija, a žene u tom znaku umeju da budu fatalne po muškarace, samouvereno nam je rekla Jovanka.

Kaže da ne žali ni za čim u životu i da je ne pogađa stav crkve kada je ona pitanju jer od nečega mora da se živi.

- Htela sam da se pričestim i sperem svoje grehove, ali su mi u crkvu zabranili ulaz. Rekli su mi ne žele da ispovedaju vračare i da ne smem da kročim tamo. To me nije pogodilo jer ja imam direktnu vezu sa Bogom, kaže Jovanka.

Kao što nam je više puta napomenula, ona se na bavi crnom, već belom magijom. Skida crnu magiju, predviđa gledanjem u karte i nudi rešenje očajnima kojih kako kaže ima dosta. Baka Jovanka je ugostila Srbe, Rumune, Grke, Ruse, što su nam potvrdili i ostali meštani Jabukovca.

(Kurir.rs/Espreso/Jelena Jovanović)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 30
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Zagađena zemlja, prekomerno korišćenje hemijskih sredstava, sve je to danas zatrovano, ne zna više ni šta govori. Zato treba konsultovati isključivo organski pasulj i kukuruz od proverenih proizvođača

"Kraljica vlaške magije" nema mesto u crkvi   Jovanka Žitea je najpoznatija vračara na našim prostorima. Bavi se bajanjem i skida crnu magiju, a njen privatan život je "priča za sebe"....

Еее ни кукуруз ни пасуљ нису као што су некада били...

пре 59 минута, Снежана рече

"Kraljica vlaške mgije"

Ma sjajno!:aplauz:

1 hour ago, Снежана рече

Baka Jovanka gleda pomoću karata koje su, kaže, najiskrenije, jer kukuruz i pasulj hoće da prevare“

1 hour ago, Снежана рече

"skinuo sa šipke".

1 hour ago, Снежана рече

Ja sam u horoskopu škorpija, a žene u tom znaku umeju da budu fatalne po muškarace, samouvereno nam je rekla Jovanka.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Најжешће је што је ударила струја, овај гром.

12:smeha:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Снежана рече

jer kukuruz i pasulj hoće da prevare

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 18 минута, ИгорМ рече

Zagađena zemlja, prekomerno korišćenje hemijskih sredstava, sve je to danas zatrovano, ne zna više ni šta govori. Zato treba konsultovati isključivo organski pasulj i kukuruz od proverenih proizvođača.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 37 минута, ИгорМ рече

GMO:D

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 часа, Снежана рече

Kaže da ne žali ni za čim u životu i da je ne pogađa stav crkve kada je ona pitanju jer od nečega mora da se živi.

- Htela sam da se pričestim i sperem svoje grehove, ali su mi u crkvu zabranili ulaz. Rekli su mi ne žele da ispovedaju vračare i da ne smem da kročim tamo.

Шта сад кажу канонисти?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 часа, александар живаљев рече

Шта сад кажу канонисти?

Шта треба да кажу? Ви`ш да се баба мање брине од Толстоја што се није причестила. Изгледа да баби није до покајања. Она има "дирек`ну везу" са Богом.

П.С. Није ваљда да још увек тражите мишљења канониста чим неки чланак излети...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 17 часа, Снежана рече

Kada nas je ugledala Jovanka nam je uputila par pogrdnih reči iznervirana činjenicom što dolazimo na praznik - Aranđelovdan. Nije želela da izađe iz kuće, ali kada je čula da smo novinari, rekla je da otvorimo kapiju.

"Praznik je plašim se malo al kad sam videla da su moji na vratima, odmah sam otvorila kapiju."

• Оплаках :)) 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не вози скупа кола, живи скромно :))

Кад је толико моћна, што није спречила оног несрећника да побије људе?

Ајде да се лажемо мало

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Vi ste još dobro na tom. Ova naša baba uništava pogledom satove i te mehaničke, o digitalnim da i ne spominjem. Bilo kakve satove, mehaničke i digitalne, mobilne telefone i tablete i ostalu sitnu elektroniku blizu nje ni ne nosite. U oči joj je bolje ne gledat, ani na videu, ima ih extremno urokljive! Kad je bila mlada cura i nije se još umjela samokontrolovat i ovladat si te svoje moci pa je uništila  i iz-skratovala (kratki spoj), izbacila iz pogona i funkcije cijelu telefonsku centralu u Pragu, to je ova velika zgrada samo tako što je pored nje prošla. Ispitivali je i češki naučnici iz Geofizikalnog instituta Češke Akademije Věd (nauka) na Kruksovom radiometru, u laboratoriju prof. Kalvode (stručnjak za geofizikalna zračenja), na njegov zahtjev pogledom zaustavila jedan od tri rotirajuca radiometra koji joj je on pokazao tj. tražio od nje da ga zaustavi, jedina vještica u Češkoj a možda i u svijetu koja ima naučno potvrdjene svoje "moci" i "papire" na to (dokumentacija experimenta). Inače u češkom jeziku riječi za nauku: "věda"(ě se čita  kao je), naučnika "vědec" i za vješticu "vědma" imaju isti korijen, možda je to kakva protekcija od vědatorskih "kolega" u Akademiji Věd. :D 

https://www.youtube.com/watch?v=HAfd3o92EdA

Ovo je naša kartarka Ani a 4 pištolja, britka na jeziku ko samurajska katana:

https://www.youtube.com/watch?v=dzVdGZsvvkg

A ovo su naše legende, Jolanda i Vlastik, htjelo bi to exorcismus pod hitno! :D 

https://www.youtube.com/watch?v=6A6p_c7u3To

To je ta bivša telefonska centrala u Pragu koju je ona baba kao cura izbacivala iz pogona, ta zgrada je odredjena za demoliciju, bice srušena (ako vec nije).

https://magazin.aktualne.cz/bydleni/obrazem-posledni-rozlouceni-s-budovou-architekta-vaclava-aul/r~8afb8c0c977011e6af6e002590604f2e/

578544-top_foto1-kuzb0.jpg

https://technet.idnes.cz/kudy-vedou-adsl-linky-v-ustredne-telecomu-fotoreportaz-pjx-/hardware.aspx?c=A040715_5264929_hardware

https://cs.wikipedia.org/wiki/Telefonní_ústředna_(Praha,_Dejvice)

automaticka-telefonni-ustredna-dejvice-d

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ne pridržavate se "kanuna" dragi vernici. Sam Ješua Mašijah reče:

Цитат

Не мислите да сам ја дошао да покварим закон или пророке: нијесам дошао да покварим, него да испуним.

Lepo veli "zakon" -

Цитат

Нека се не нађе у тебе који би водио сина својега или кћер своју кроз огањ, ни врачар, ни који гата по звијездама, ни који гата по птицама, ни урочник,

Ни бајач, ни који се договара са злијем духовима, ни опсјенар, ни који пита мртве.

Lomače braćo i sestre, lomače, a ne zvona & praporci. Iskoreniti zlo treba, aman! 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 11 минута, Iulianus рече

Ne pridržavate se "kanuna" dragi vernici. Sam Ješua Mašijah reče:

Lepo veli "zakon" -

Lomače braćo i sestre, lomače, a ne zvona & praporci. Iskoreniti zlo treba, aman! 

Zlatna inkvizicija. :D 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      У Светоуспенској цркви у Новом Саду, у навечерје Суботе акатиста, 16. априла 2021. године, служено је свеноћно бденије и у наставку света Литургија. 

Литургијским сабрањем је началствовао протојереј-ставрофор Стојан Билић, парох при Саборном храму у Новом Саду, уз саслужење протојерејâ Миодрага Шипке, Петра Тривуновића и Жељка Латиновића, протонамесникâ Велимира Врућинића и Бранислава Ђурагића, презвитера Леа Малешевића, a заједно са ђаконима Александром Билићем, Мирославом Стојановићем, Иваном Васиљевићем и Милованом Крстићем. 
      Празник су, молитвом и појањем Богу Живом и Истинитом и Пресветој Богородици, благоукрасили појци школе појања Свети Јован Дамаскин, заједно са великим бројем верног народа Божјег.

Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његово преосвештенство владика пакрачко-славонски Јован рекао је данас да су он и његови најближи примили вакцину против вируса корона и да у борби против заразе нема другог избора.

Владика Јован је истакао да је свјестан да је проблем то што је вакцина морала да буде развијена брзо, али да нема другог избора, јер је она једини излаз из ове ситуације.
      – Да нема вакцине имали бисмо мале, велике богиње, читав низ болести од којих се умирало више него данас од рака… Једино што све те болести држи од нас далеко је вакцина, оно што је медицина пронашла и на чему смо захвални – рекао је владика Јован за телевизију Прва.
      Он је подсјетио да је ковид 19 однио “патријарха /Иринеја/, митрополита Амфилохија, владику Атанасија, владику Милутина”.
      Владика Јован је рекао да не разумије противнике вакцина, људе који негативно реагују на њу, те упоредио њихова увјерења са мишљењем оних који вјерују да је земља равна плоча.
      Епископ пакрачки је противницима вакцина поручио да оду у болнице и виде.

Извор: РТРС
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Са званичне интернет странице Епархије горњокарловачке, доносимо интервју са Његовим Преосвештенством Епископом горњокарловачким г. Герасимом. 

*Како се одвија обнова земљотресом погођених српских домаћинстава на подручју Петриња и шта је оно што је тренутно најпотребније у савладавању последица земљотреса?

Источни део Епархије горњокарловачке погођени су серијом разорних земљотреса далекосежне моћи услед чега су оштећени бројни храмови, стамбени и пословни објекти, а многе породице су остале су без крова над главом. Нажалост, неки су међу њима остали без својих најмилијих. Епархија горњокарловачка је одмах након првих најјачих потреса покушала свом снагом да буде уз свој народ којима је помоћ најпотребнија. Свесни смо потпуно да је реч о првој помоћи и да прави истински ангажмани тек предстоје. Уз помоћ добрих људи који се непрестано  јављају и упућују средства, сачинили смо фонд са намером да нашем становништву у времену које је пред нама помогнемо у обнови домова и домаћинстава.
      Морамо да имамо на уму да је у периоду од 28. децембра 2020. године до 10. марта ове године забележен број од 931. земљотреса јачине од 2 до 6,2 по Рихтеру. До сада је у државним институцијама пријављено 37.500 оштећења на објектима, а од 31.550 објеката колико је прегледано више од 4.000 је означено са црвеном ознаком, док са жутом ознаком има више од 6.900. Такође, треба напоменути да је из тих крајева своја огњишта напустило 2.861 становника, а од тога 1.388 само из Петриње.
      Свако време носи своје бреме, а Господ нам говори „Јарам је мој благ и бреме је моје лако“ (Мат.11,28-30). Свесни смо економске кризе и тренутног стања са последицама пандемије Ковида-19, али се уздамо у Божију милост, као и у помоћ добрих људи, јер само тако ћемо обновити живот у Петрињи, али и на читавој Банији. Заједничким напорима уз Божији благослов успећемо да очувамо још једном у историји духовну и културну баштину нашег народа у овим крајевима.

*Колико очување српске културне баштине значи за обједињавање заједничких националних интереса у земљама региона у којима живе Срби?

Без обзира на националну или верску опредељеност, свако културно добро – било да је наслеђено од предходних генерација или настаје у садашњости, има специфичну вредност за творца тог доба и свакако треба да буде сачувано за будућа покољења. Културна баштина једног народа представља његов идентитет, његову личну карту и можемо слободно рећи визу за будућност. Градити на темељима наших предака јесте изузетна одговорност али и част што су нам омогућили, можемо слободно рећи, здраве и јаке темеље, не само нама, него и шире.
      Говорећи о очувању српске културне баштине али и идентитета српског народа у данашњим земљама региона, пре свега треба поћи од историјских чињеница. Неоспорна је чињеница да су Срби још од организовања српске државе под Немањићима, али и раније, насељавали територије не само данашње Србије, већ и Црне Горе, Северне Македоније, Босне и Херцеговине, Хрватске. Као већински народ на тим просторима Срби су иза себе остављали небројена културна блага чији смо ми данас наследници. Стицајем историјских околности границе Немањићке државе су се драстично сузиле, тј. геополитичка слика региона се кроз векове променила. Последња ратна збивања на просторима бивше Југославије су имала кобне последице како по Србе, тако и по културну баштину српског народа које се још увек нажалост осећају. Данас у региону на којем се некада простирала српска држава имамо државе и националности које су се у међувремену изградиле као такве. У данашње време, више него икада, потребан нам је свима мир, а не може бити мира тамо где има сукоба. Једно са другим никако не иде. На жалост, културна баштина је такође предмет сукоба. Сматрам да свако, пре него се усуди да било шта говори, треба добро проучити историју, те се трудити да објективно сагледа историјске чињенице, колико год то било тешко, а у појединим случајевима и болно. Само тако ћемо успети да наше заједничке националне интересе објединимо под истином која не треба да нас раздваја већ спаја.
      Опште је познато да одређено обједињавање, тј. груписање у сврху остваривања појединих циљева, заправо заједници даје снагу, рецимо у повезивању и јачању везе са матицом што њој свакако даје већу могућност да се позиционира и издигне у односу на регион и шире. Није узалуд мисао „Што јача дијаспора, сигурнија матица“. Тај пут управо представља очување и јесте очување културне баштине нашег народа.

*Како се супротставити кампањи ширења лажних вести о пореклу српске културне баштине?

У одговору на прошло питање напоменуо сам да требамо историјске чињенице сагледавати објективно, онако како заиста она јесте. Међутим, субјективност влада свима нама јер свако од нас чињенице прихвата на основу неког свог предубеђења или искуства. И то није проблем јер свако има права на сопствену интерпретацију, све док се не појаве „зли језици“ који реч истине изврћу можда и несвесни да то чине на сопствену пропаст. Због чега неко изврће истину? Рекао бих због тога што сâм није сигуран ко је и шта је. Требамо бити свесни да лаж, као одсуство истине, не може опстати на дуге стазе, свакако не у оном дану када сву твар прожме Истина. Тада ће нестати све што је лажно.
      Тако и по питању српске културне баштине постоји јака кампања ширења лажи о њеном пореклу. Опет ни ту не требамо улазити у грубе сукобе са онима који то износе, већ само смирено говорити и сведочити истину. Наравно, напада у том случају је са свих страна, али лаж се другачије не може победити осим истином.

*Како унапредити информативно-образовне понуде у интернет информационом простору о српској културној баштини и српском културном простору?

Наше доба, које је доба технолошко-информативног напретка, пружа нам доста могућности да објављујемо истину. Као што исту технологију користе они који шире лажи, требамо користити и ми за ширење истине. Ту је свакако потребно доста ангажовања. Ријеч је о комплексном и доста тешком послу према којем не можете приступити површински, те је зато и његова појава у електронском свету спора, но информатика напредује те верујемо да ће и то ићи брже, јер тамо где има воље има и начина.

*Како утицати на опште подизање свести о изванредном богатству српске културе код грађана српског порекла, посебно младих, узраста 10-27 година?

Само оно семе које се усади у децу док су мала може касније да донесе плодове. С тим у вези сматрам да је потребно развијати код деце патриотизам (не национализам!), тј. родољубље од малих ногу. У томе главну улогу има здрава породица. Волети своје, а не мрзети туђе, то треба бити основно полазиште за било какво развијање и подизање свести. Пласирање здравог садржаја је од велике важности за опште подизање свести о нашим културним богатствима. Да би смо нешто штитили морамо то исто најпре и упознати. Мислим да ми веома мало знамо какво благо имамо. На тај начин губимо свој идентитет. Како да волимо нешто што не познајемо? У том непознавању и недостатку љубави често и сами постајемо они који мрзимо и нападамо туђе. Да ли то значи да полако али сигурно заборављамо ко смо те се понашамо слично онима који шире лажи о нама?! Или смо пак индиферентни према сопственом наслеђу? Од два зла не зна се које је горе.
      Данас су млади поприлично активни на интернет мрежама па би се подизање свести о богатству српске културе могло остварити управо преко тих мрежа, као и у средствима информисања. Потакнувши тако младе да истражују о свом пореклу, о себи заправо, већ смо начинили велики корак ка очувању блага српског народа. Наравно, велика одговорност лежи и на Цркви будући да у државама региона Црква на једном месту окупља све Србе. Црква је и одржала свих ових година идентитет српског народа, па чак и онда када су притисци били најјачи. И данас она не сме да попусти у тој својој мисији проповедајући праштање, мир и љубав, али и не дозвољавајући да падне у заборав свето наслеђе наших светих предака који су за то своју крв пролили.
      Друштво треба данас омогућити већи приступ и утицај Цркви у креирању образовног програма код младих, нарочито у периоду адолесценције, јер само тако се могу сачувати код младих праве вредности како културног, тако и духовног блага.

*Како да пробудимо интересовање код младе српске популације (школског узраста), ма где живели, за очување свог идентитета?

Као што сам већ напоменуо, и на ово питање одговор јесте у васпитавању деце у самој породици. Свест о националном идентитету је добра све док је у границама нормале, тј. док у другом не види непријатеља и противника, те и сама не подстиче човека на сукоб.  Блаженопочивши патријарх Павле је тумачећи речи Христове „Будите мудри као змије, а безазлени као голубови“ говорио да смо ми као овце међу вуковима. У таквом окружењу морамо бити мудри као змије да не би били поједени од вукова, али и безазлени као голубови да не би и сами постали вукови. Такође, Црква је Црква свих, не једне одређене нације. Било је у историји Цркве случајева када је национални моменат узимао маха, али је то осуђено као етнофилетизам. Тако дакле требамо настојати да идентитет очувамо у границама патриотизма. То у практичном смислу значи да децу треба пре свега учити вери наших предака која је вера љубави, мира, слоге, заједништва, не-насиља, не-мржње, не-зависти, не-рата.
      Већ у следећем кораку треба радити на предаји знања из историје које ће млада особа, утемељена у вери, правилно и здраворазумски усвајати. Тако ће се у младима утврдити једна свест о идентитету која неће бити преградни зид између њих и других, већ ће они моћи, знајући ко су и шта су, слободније деловати у друштву у ком су.
      Господ је казао: „Пустите децу и не браните им да долазе к мени“. (Мт, 19, 14), а често родитељи данас своју децу заокупљују и умарају разним небитним стваримо, и нажалост то користе као изговор што их не доводе у Цркву. Црква је понављам, несумњиво васпитач и чувар идентитета, тј. сваког човека у његовој целини. Кад знаш ко си и шта си, и то не скриваш, све веће су могућности очувања свога идентитета.
      Лично поздрављам све напоре које Српска православна црква, као и остале помесне цркве како у земљама региона, тако и у читавом свету, да сачувају своју духовну и културну баштину и оквиру Цркве попут разних менифестација, школства, креативних радионица, фолклорних група, чувајући тиме свој вишевековни идентитет.
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски Порфирије је, на позив Епископа славонског Јована, у недељу 28. фебруара, посетио Манастир Светог Јована Крститеља у Јасеновцу.

Повезана вест:   Епископ пакрачко-славонски Јован: Посјета патријарха Порфирија Јасеновцу је благослов   Након доксологије поводом прве посете Патријарха овој светињи, Патријарх је у беседи казао да је људско зло ”малогде показало своју најружнију страну као на овом месту”. Према његовим речима, место страдања јасеновачких мученика треба да буде темељ ”из којег ће никнути стуб и огањ мира који се узноси на небо и око којег се онда концентричним круговима порука тог мира, његова снага и енергија шире све више и све даље”.
      „На овом месту људи су показали колико се могу отуђити од оног што је у њих уткано“, казао је Патријарх и подсетио на ријечи апостола Павла да је Бог „од једне крви створио сваки народ” и да је „сваки народ створен да буде народ Божји”. Нагласио је да су се они који су у Јасеновцу учинили „најмонструознија зла исписали из сваког народа” и „уписали у нељуде”. 
      ”Хвала на љубави и нека Господ крепи и благослови тебе и твој верни народ”, рекао је Патријарх обраћајући се Епископу славонском Јовану и закључио беседу са жељом да Бог благослови и ”све људе који живе у овој предивној земљи и све људе читавог света, молитвама светих мученика за које сам сигуран да се моле чак и за оне који их не поштују.
      У Јасеновцу су Патријарха дочекали, поред домаћина Епископа Јована, сестринства манастира светог Јована Крститеља и свештенства Епархије славонске и пожешки бискуп Антун Шкворчевић, бискуп Реформиране Протестантске Цркве Јасмин Милић, српски члан Предсједништва Босне и Херцеговине Милорад Додик, председник Српског народног вијећа Милорад Пуповац, градоначелник Бања Луке Драшко Станивуковић, неколико стотина верника из Хрватске и Републике Српске и бројни представници медија.

Извор: Телевизија Храм
  • Креирај ново...