Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Лазар

Које празнике признајете а које не ?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Сутра је први мај. Да ли славите(празнујете) овај празник ?

Зашто да или зашто не ?  slavabogu

Само идам са другарима у неко село. Биће интересантно нећу бити на форуму 2 дана  0102_laugh

Ja bas i ne. Te uranke nikad nisam volela, a pojma nemam zasto. Malo mi to deluje paganski- idemo malo u sumicu, pa malo palimo vatricu, pa bacimo neku zivotinju na vatricu... a pre dvadesetak godina smo i igrali oko te vatre, sto je tek licilo na paganstinu.

Ja vec duzi niz godina praznik osecam praznikom jedino ako se tim povodom sluzi Liturgija. Tako mi je i svaka nedelja praznik.

Ovo ostalo- rodjendani, nove godine, godisnjice i ostalo... to mi bas nista ne znaci.

Guest nikolastojanoviccuprija

1 maj dan ko i svaki drugi ali svakako da se toga dana treba setiti cikaskih zrtava i pomoli ti se BOGU za njih jer ti ljudi su da li svoje zivote kako bi se izgradio jedan pravedniji i humaniji odnos u drustvu i kako bi nastali novo formirani odnosi na relaciji radnik - poslodavac ! Da se nije desio cikaski strajk jedino BOG zna kako bi dalje bilo sto se tice prava radnika jer do tog dana i taj kapitalizam je licio vise na feudalizam a nakon toga se tek oblikuje ka ovom danasnjem obliku

1. Мај се супер обележава у Италији: није радни дан, али синдикати имају протестне шетње, носећи транспаренте и подсећајући на још увек нездовољавајући положај радничке класе. И то је ок. То подржавам.

А онај одлазак у природу и роштиљање-то је за мене невиђени кулук! Плус, уништавање природе и пијанчење до бесвести. Али, понекад пристанем-чисто идем линијом мањег отпора. Јер нико из мог друштва не "мирише" одлазак у цркву и њима су ти датуми (8 март, рођендани, Нова година, и томе сл.) "алфа и омега". А ја добар "марсовац".

Никако не признајем 8. март, "дан заљубљених", а ни свој рођендан. Мада ми увек дођу гости јер не могу да им објасним, да ми то ништа не значи. Кажу да сам невиђени баксуз.

Признајем само : крсну славу, Божић, Ускрс, Св. Петку, градску славу Св. Тројицу и наравно сваку Недељу. А кад ми се заломи да недељом дежурам у апотеци и не могу на Литургију-као да су ми одсекли руке. Целог дана бедак 0205_whistling

Guest nikolastojanoviccuprija

Bubo draga komsinice moja svakako da treba proslavljati nase Hriscanske praznike ali ne treba covek da bezi ni od rodjendana ,8 i 14 marta jer svakom od tih praznika ako covek hoce moze da udahne Hriscansku dusu i nacin proslavljanja

Ja bas i ne. Te uranke nikad nisam volela, a pojma nemam zasto. Malo mi to deluje paganski- idemo malo u sumicu, pa malo palimo vatricu, pa bacimo neku zivotinju na vatricu... a pre dvadesetak godina smo i igrali oko te vatre, sto je tek licilo na paganstinu.

Ja vec duzi niz godina praznik osecam praznikom jedino ako se tim povodom sluzi Liturgija. Tako mi je i svaka nedelja praznik.

Ovo ostalo- rodjendani, nove godine, godisnjice i ostalo... to mi bas nista ne znaci.

http://forum.vidovdan.org/viewtopic.php?f=4&t=3843&p=46080&hilit=%D0%BF%D1%80%D0%B2%D0%B8+%D0%BC%D0%B0%D1%98#p46080

Bubo draga komsinice moja svakako da treba proslavljati nase Hriscanske praznike ali ne treba covek da bezi ni od rodjendana ,8 i 14 marta jer svakom od tih praznika ako covek hoce moze da udahne Hriscansku dusu i nacin proslavljanja

... uz pecenje, rostilj, 1312_womens i sve zivo !  1317_womens

Лепо је то кад се тако рече, али малчице је друкчије у пракси.

Наиме многи који празнују мај не желе да празнују васкрс, можеш ти њима да удишеш колико оћеш , али они баш зато што не желе васкрс славе први мај.

8. март и 1. мај не признајем, за почетак.

први је врло дискутабилан шта се празнује, а други је празнике нерада у Србији ...

можда се сетим још неког актуелног ...

Мишљења сам да треба наћи неку средину. Већина мојих пријатеља слави такве празнике и сада тешко је стално објашњавати људима неке ствари наново. Али опет ако погледамо из њихове перспективе то слављење и није слављење као што ми славимо вјерске празнике. То му више доће као неко весеље са пријатељима а није ни битно који је празник већ само да је добро друштво. Све док не почну да славе и вјерске празнике у оном смислу у којем би требало а не само фигуративно они неће ни знати шта је то празник. Због тога дође ми их мало и жао.

каква црна средина, смењуј то - имаш православне празнике који су ДАЛЕКО суштинскији и смисленији.

ја сам у мојој кући заменио 1. јануар са Божићем, 8. март са Материцама, додао Оце и Детињце, 1. мај са Васкрсом.

крканлук или смисао, Мамон или Бог.

где има разума нема избора.

и мени их је жао, али не верујем у компромисе.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...