Jump to content

Bog nas nikada neće prisliti na bilo šta, pa ni da rađamo

Оцени ову тему

Препоручена порука

Svaki čovek razmišlja o Bogu na svoj način. Mnogi imaju otpor prema Crkvi, jer Crkvu vide samo kao instituciju i mnogo toga ih sprečava da se uključe. A Crkva je nešto mnogo dublje od onoga što na prvi pogled vidimo.

qIKktkqTURBXy82MzdhMTgxNDdiYmI3YWJjMzRkM
Foto: V. Lalić / RAS Srbija
share_v1_pintrest_gray_ico.pngshare_v1_facebook_gray_ico.png

Evo jednog ženskog, nežnog, lirskog i modernog glasa SPC. Mati Efimija Topolski pre nego što je postala monahinja bila je slikarka, magistrirala je na Fakultetu likovnih umetnosti. Svoju umetnost donela je u manastir Gradac 1991. godine. Kao igumanija tamo je provela skoro 20 godina i napravila svojevrsnu monaško-slikarsku koloniju. Zatim je, posle kraćeg boravka u Beogradu, dobila „nameštenje“ u Francuskoj, u manastiru Srpske pravoslavne crkve, u mestu Išon. Tamo već skoro dve godine živi sama kao jedina monahinja. Kao slikarka, vreme provodi spajajući duhovnost i savremenu umetnost jer ne slika samo ikone. „Mislim, tražim, čekam“ naziv je njene izložbe umetničkih slika u „Galeriji 73“ na Banovom brdu. U Galeriji kažu da ne pamte da je u poslednjih nekoliko godina neka izložba bila tako dobro posećena.

„Mislim, tražim, čekam“ moglo bi da stoji kao oblačić iznad glava svih ljudi?

- Čovek dok živi, on misli. Imamo loše i dobre misli, i borimo se protiv takozvanih pomisli. Učimo se da to razdvojimo i da te loše odbacujemo. I da tako sebe menjamo. Ta borba u monaškom životu stalno postoji. Polako je došlo da kroz to razmišljanje i tražim. Kad čovek kaže tražim, misli se na ona večna pitanja o suštini života. Ja se ne pitam da li postoji Bog, da li postoji večni život, jer sam ta krupna pitanja, barem zasad, rešila. Ja tražim odgovore na neka pitanja svakodnevnog života i odnosa sa drugim ljudima. Kada vidiš u svom neposrednom iskustvu, neko nekog muči, neko nekom napakosti, neko pati. Gledaš sebe, svoj život i ljude oko sebe i tražiš odgovore zašto. Ja znam da ništa nije bez smisla, ali zašto je, volela bih da definišem. To je moja večita tema. I odnos ljudi u braku, pa odnos roditelja sa decom, pa odnos među prijateljima. To su sve suštinske stvari našeg života. A onda čekam da mi Bog da odgovore na ta pitanja. Sve odgovore treba sačekati. Mislim da je strpljenje bitno. Treba svi da savladamo tu veštinu čekanja i strpljenja. To je objašnjenje naziva izložbe.

_zTktkqTURBXy84ODMwNTQ0MGU2YWUxZDU5MjFjM

Gde su naša najveća iskušenja?

- Definitivno najviše iskušenja imamo sa našim najbližima. I to nas najviše boli, kad napravimo neku grešku. I njih boli. I zato za njih treba da imamo najviše pažnje. Mi pazimo kako se odnosimo sa pretpostavljenima, ali kakvi god da smo prema njima, njih nećemo mnogo povrediti. Ali svoju baku, svoju mamu, lako možemo da ucvelimo ni zbog čega. Videla sam da onaj ko te najviše voli, ko ti najviše daje, njemu najmanje vraćaš jer se podrazumeva da je on taj koji ti daje. A ti daješ drugima. A mi dajemo od tog bogatstva koje smo dobili od onog ko ima veliku ljubav i koju nam daje. A uopšte se ne setimo da mi to treba da vratimo. Nekad to shvatimo tek kad ti ljudi odu. Ljubav koju mi imamo, to je ljubav kojom se obogatimo u odnosu sa Bogom, zato ta reč obogatiti ima koren u Bogu, ali i onoliko koliko dobijemo od onih koj nas najviše vole. To je naše blago koje nosimo u život dalje sa sobom. I kad njih više nema na ovom svetu, mi ostajemo sa tom ljubavlju koju su nam dali.

xPzktkqTURBXy8xMmVhY2I4YzFjMDk4ZmI4ZjE0N

Posetioci izložbe dele sa vama oduševljenje i često uz pohvale dodaju „ja inače nisam vernik“. Vi im na to kažete: „Ne delimo se tako“.

- Imaju potrebu da se opravdaju ako prilaze meni da se družimo. Da ja znam da se družim sa nevernikom. Ja volim da se identifikujem sa drugim ljudima. To što smo monasi, možda smo malo drugačije obučeni. Čak mogu da budem gruba, pa kažem da smo kostimirani. U stvari, svi smo mi ljudi isti. Borimo se. I verujem da svaki čovek razmišlja o Bogu na svoj način. Mnogi imaju otpor prema Crkvi jer Crkvu vide samo kao instituciju i mnogo toga ih sprečava da se uključe. Što je meni žao. Jer je Crkva nešto mnogo dublje od onoga što se na prvi pogled vidi. Naš prvi susret je sa sveštenstvom, ili sa nekim crkvenjakom. Svako ima da ispriča priču koja ga je odvratila od odlaska u crkvu. Ili je nešto debelo platio. Ili kaže, „moj pop vozi skupa kola“. To postoji u svakoj drugoj sferi i profesiji. Ljudi prekorače granicu ukusa. Ali treba i taj pop, kad bude zreo, da prevaziđe to. Mladi ljudi završe bogosloviju, dođu do para, prvo im je da kupe auto. Šta da radimo, to je ljudska pala priroda.

pNHktkqTURBXy8zNWY0MTVlZjUxZDAxNjEzOTAzM

A običan čovek očekuje od duhovnika da bude iznad onoga gde mi obični padamo.

- Postoje stereotipi o sveštenstvu i monaštvu. A episkopi su stalno na tapetu. Postoji jedan okvir, šta ljudi očekuju od episkopa. I taj koji grdi episkopa, taj isti čovek se nikad neće zapitati niti će reći da on ne ispunjava ono što je obećao. Na primer, da li je on baš veran svojoj ženi, koliko je dobar roditelj, koliko je predan svom poslu. Ljudi o tome ne razmišljaju. Treba gledati svakog čoveka sa obe strane. Kako imamo milosti prema sebi i sebe uvek opravdamo, poželjno bi bilo tako i druge ljude da gledamo.

Da li žene moraju da rađaju?

Nekad u Crkvi čujemo i zapovedne tonove. Poslednji takav stigao je od srpskog patrijarha da je dužnost Srpkinja da rađaju.

- Sloboda koju nam Bog daje, to je jedino što je iznad ljubavi Božije. I Bog nas neće iz svoje ljubavi prisiliti nikada ni na šta. Da mi na bilo koga vršimo pritisak, da radi ovako ili onako, žene da rađaju, to ne može. Vi nikog ne možete da naterate ni na šta. Žene mislim da treba da rađaju onda kad to žele. Kako mi žene da teramo da rađaju, kad one ne znaju šta će sutra da pojedu, da li će imati posao, kako će živeti. Ja se ne usuđujem da govorim o tome. Jer mi monasi, šta mi imamo da pričamo o rađanju. Mi smo se opredelili za jedan drugi život i nemamo to iskustvo. Možda neka žena koja je rodila desetoro dece, možda one mogu da posavetuju žene, kako se to nosi. I sigurno one imaju primera kako im je Bog pomogao u situacijama kad se čini da je nemoguće opstati i onda ipak opstanu. Ali, da to pominjem ja, ili bilo ko drugi ko nema svoje biološko potomstvo, mislim da nemam to pravo.

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/srpska-monahinja-ima-otreznjujucu-poruku-bog-nas-nikada-nece-prisliti-na-bilo-sta-pa/qpmj5jp

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 101
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Svaki čovek razmišlja o Bogu na svoj način. Mnogi imaju otpor prema Crkvi, jer Crkvu vide samo kao instituciju i mnogo toga ih sprečava da se uključe. A Crkva je nešto mnogo dublje od onoga što na prv

Reći ću i tebi kao i njima par ostalih žutokljunaca što sam rekao. Pre svega vi još jedva ako ste prebacili 25 godina, i ti i auror i mlađo i slični, a smatrate kako ste popili pamet svijeta i učite o

Da su naši preci ovako razmišljali ne bi nas bilo ni za pod šljivu pošto su živeli u daleko gorim uslovima nego mi.

пре 9 минута, Danijela рече

Jer mi monasi, šta mi imamo da pričamo o rađanju. Mi smo se opredelili za jedan drugi život i nemamo to iskustvo. Možda neka žena koja je rodila desetoro dece, možda one mogu da posavetuju žene, kako se to nosi. I sigurno one imaju primera kako im je Bog pomogao u situacijama kad se čini da je nemoguće opstati i onda ipak opstanu. Ali, da to pominjem ja, ili bilo ko drugi ko nema svoje biološko potomstvo, mislim da nemam to pravo.

Konačno neko pametan, ja oduševljenja zdravim razumom jedne monahinje :dobro:. Tužno je što me oduševilo nešto što treba da bude logično.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Само да не убијамо рођено(=зачето), још од како је дао заповести.

Слобода тражи одговорност.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

@хахаха Баш тако, у томе је суштина.

Овде се не прича само о томе да ли неко треба или не да рађа. Наравно да је то ствар слободе, али с друге стране и одговорности. Но, овде је покренуто питање абортуса, а у овом тексту мати не говори о томе, а верујем да ће бити оних који ће и тако (погрешно) разумети текст, да је , не дај Боже, мати то оправдавала.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 33 минута, Natasa. рече

Konačno neko pametan, ja oduševljenja zdravim razumom jedne monahinje :dobro:. Tužno je što me oduševilo nešto što treba da bude logično.

Isto tako bi trebalo da bude logično da ako neka žena vec zatrudni onda na kraju i rodi to svoje dijete. Toj monahinji su okolnosti situacije sa patrijarhovim proglašenjem Srpkinjama da radjaju predstavljene drugačije nego što se to zaista desilo a ta monahinja pošto živi u Francuskoj sigurno nerma mogucnost pratiti sve vijesti kao neko ko živi u Srbiji. No, da joj je bilo postavljeno pitanje: Patrijarh proglašava da sve žene koje vec nose dijete pod srcem bi trebale i da ga rode? odgovor te monahinje bi bio sasvim drugačiji, nema sumnje da bi aminovala to takvo Patrijarhovo proglašenje. Patrijarhovo proglašenje se ticalo prvenstveno takvih žena - apelovao je glavno na njih. Naravno da ni on nikog ne tjera da zatrudni.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 39 минута, Danijela рече

kad one ne znaju šta će sutra da pojedu, da li će imati posao, kako će živeti.

Da su naši preci ovako razmišljali ne bi nas bilo ni za pod šljivu pošto su živeli u daleko gorim uslovima nego mi.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 45 минута, хахаха рече

Само да не убијамо рођено(=зачето)

To se podrazumeva da ne odobrava.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, Danijela рече

Svako ima da ispriča priču koja ga je odvratila od odlaska u crkvu. Ili je nešto debelo platio. Ili kaže, „moj pop vozi skupa kola“. To postoji u svakoj drugoj sferi i profesiji. Ljudi prekorače granicu ukusa. Ali treba i taj pop, kad bude zreo, da prevaziđe to. Mladi ljudi završe bogosloviju, dođu do para, prvo im je da kupe auto. Šta da radimo, to je ljudska pala priroda.

Ја јесам за слободу избора и партнера и момента зачећа детета... Овај текст монахиње је више општ за све жене и ситуације у које се нађу током целог живота, желеле то или не желеле. Али не треба стварати навијачке таборе на овакве теме. Јер овај текст који сам цитирао, би требао да важи пресликано на теми за рађање код удатих и здравих жена. Јер или немају пара за пелене, или је нервира свекрва, или јој смета комшија, или нема мерцедес...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 31 минута, Mиљан Л. рече

немају пара за пелене

Ovo bi stvarno bio ozbiljan problem. Mada ko nema para za pelene, ima barem petoro dece.

нервира свекрва

Covečanstvo bi nestalo kad žene ne bi rađale zato što ih nervira svekrva.

смета комшија, или нема мерцедес...

Karikirano. Puno udatih žena nema decu - jer ne mogu da ih imaju...nažalost. Da samo znate kakve muke parovi muče, manje biste pametovali po netu.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 6 минута, Natasa. рече

Karikirano. Puno udatih žena nema decu - jer ne mogu da ih imaju...nažalost. Da samo znate kakve muke parovi muče, amnje biste pametovali po netu.

е ово је мени тужно, то што неко жели а не може, о мотивима ових који могу а неће је узалудно и говорити.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 37 минута, Снежана рече

е ово је мени тужно, то што неко жели а не може, о мотивима ових који могу а неће је узалудно и говорити.

Па за то се Богу обрати ради разјашњавања. Нису они који ”могу а неће” учинили да ”не могу они који желе”, већ је по вери православној то учинио Бог Сведржитељ из неког Њему знаног разлога. Тако да је опет јако неукусно несрећу оних који ”желе, а не могу” користити да се скаче по глави онима који ”могу, а не желе”. Уосталом, и монаси ”могу, а не желе”. Не видим по чему се они нешто суштински разликују од бездетних парова који живе у свету и ”не желе иако могу”.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 8 минута, Снежана рече

мотивима ових који могу а неће је узалудно и говорити

Ima ljudi koji nisu sazdani da budu roditelji. Gledam jednu ženu na yt, njen partner i ona su zajedno 100 godina, ne pada im napamet da imaju decu. Gaje pse i lepo im je u životu. Jednostavno, u njihovom sistemu vrednosti, to je ok. Da ih vidiš zajedno, stvarno prava ljubav, vezani kao nokat i meso. Jednostavno vole da gaje životinje i to je sasvim u redu. Posvećeni su jedno drugom, posvećeni su svojoj porodici i svojim živuljkicama, oni srećni.

Čak smatram da brak bez dece ima i svojih prednosti i ne smatram da su takvi ljudi sebični. Parovi su posvećeni jedno drugome, imaju svoj sistem vrednosti i to je sasvim u redu. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 20 часа, Juanito рече

Па то се Богу обрати за разјашњење. Нису они који ”могу а неће” учинили да ”не могу они који желе”, већ је по вери православној то учинио Бог Сведржитељ из неког Њему знаног разлога. Тако да је опет јако неукусно несрећу оних који ”желе а не могу” користити да се скаче по глави онима који ”могу, а не желе”. Уосталом, и монаси ”могу, а не желе”. Не видим по чему се они нешто суштински разликују од бездетних парова који живе у свету и ”не желе иако могу”.

не видим разлог зашто ти мени скачеш на главу нисам нигде довела у везу оне који могу и оне који неће

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од JESSY,
      Novosadski kantautor i pesnik, poznat po izuzetnom smislu da stihom ispriča priču o Vasi Ladačkom, „devojci sa čardaš nogama", Boži zvanom Pub i drugim lokalnim herojima, Đorđe Balašević, preminuo je u 67. godini, javljaju mediji.
      On je pre tri dana primljen na kliniku za infektivne bolesti Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu gde se lečio od upale pluća.
      Još uvek nije potvrđen uzrok smrti, ali je pevač navodno bio zaražen kovidom-19.
      Novosadski mediji javljaju da će u ovom gradu biti proglašen dan žalosti zbog smrti jednog od njegovih najpoznatijih stanovnika.
      Na društvenim mrežama su se od poznatog autora oprostili obožavaoci, kolege, pa i političari.

• Од Danijela,
      Mnogi sveštenici i episkopi u Grčkoj ne uzimaju ozbiljno korona-virus. Možda će biti neophodno da država prisili Crkvu da zaštiti svoje vernike, komentariše za DW grčka novinarka Kaki Bali.

Čini se da je virus osvetoljubiv. Posebno prema onim ljudima koji ne veruju da postoji. Ili prema onima koji kovid 19 opisuju kao „lakši grip“. Na primer, dvojica predsednika koji su relativizovali koronu, brazilski Žair Bolsonaro i američki Donald Tramp, zarazili su se kovidom 19.
      Osvetoljubivi virus su iskusili i neki duhovnici Grčke pravoslavne crkve, koji već mesecima glasno tvrde da nije moguće da se čovek zarazi na liturgiji. To je slučaj sa Teoklitom, episkopom jerisoskim, svetogorskim i adramedijskim, koji je od samog početka govorio da njega štiti njegova vera. I da zbog toga nisu potrebne ni maske, ni pravila držanje distance. Teoklit je više puta zahtevao od lekara da ga testiraju kako bi se uverili da njega štiti sveto pričešće.
      Pozitivan nakon liturgije
      Konačno je testiran, a rezultat testa je bio – pozitivan. I to nakon što je 26. oktobra služio liturgiju u čast svetog Dimtrija, zaštitnika Soluna. Bez maske i distance. To je moglo da se vidi i na televiziji, a prisustvovala je i predsednica Grčke Katerina Sakelaropulu.
      Kontrole prevoza u Atini: u Gračkoj je uvedena obaveza nošenja maski
      Vest o tome da je rezultat testa pozitian objavljena je u subotu, u saopštenju Svetog arhijerejskog sinoda Grčke pravoslavne crkve. To je izazvalo paniku kod drugih sedam episkopa koji su prisustvovali bogosluženju.
      Svi oni su mahom stariji ljudi, stajali su bez maske odmah do Teoklita i primili sveto pričešće iz iste kašike, kako je to i običaj u pravoslavnoj crkvi.
      Crveni alarm za uzbunu
      Onda su odjednom i sveštenici i vernici pojurili u privatne klinike u Solunu kako bi se testirali. Ali, s obzirom na to da je već deset dana u gradu i okolini na snazi crveni alarm za uzbunu, kapaciteti za testiranje u severnoj grčkoj metropoli su ograničeni.
      Zbog crvenog alarma i sloboda kretanja prilično je ograničena. Maske moraju da se nose čak i na praznoj promenadi.
      Ali, ako pogledate šta se dešava na liturgiji, za crkvu kao i obično važe drugačija pravila. Aktuelna konzervativna Vlada Grčke ne usuđuje se da se suprotstavi sveštenstvu, kao što se do sada nije usuđivala nijedna druga vlada.
      Borba protiv racionalnosti
      U Grčkoj nema demonstracija protivnika korone, poput onih koje se održavaju u Nemačkoj. Jer, upravo je Crkva ta koja najčešće predvodi otpor protiv racionalnosti. Naravno da postoji veliki broj trezvenih sveštenika, onih koji su zabrinuti za zdravlje svojih parohijana.
      Ali, isto toliko je i onih kao Teoklit, koji tvrde da ih Bog štiti. To bi onda trebalo da znači da vernici ne treba ništa da rade kako bi zaštitili sebe i svoje bližnje. Neki duhovnici idu öak korak dalje i misle da vernici ne smeju ništa da čine, inače njihova vera nije istinska.
      Vernici bi morali da nose maske i u crkvama
      Nakon što se saznalo da je Teoklit zaražen kovidom 19, njegova eparhija izdala je saopštenje u kojem se vernici mole da nose maske unutar i van crkve. I da se mole za episkopa.
      Trezveno gledajući, moglo bi se reći: Bog čuva one vernike koji čuvaju sebe i one oko sebe. Ali, eparhija nije htela da izda takvo saopštenje. Moguće da je to zaista teološki pogrešno, ali nije o tome reč. Stvar je u tome što veliki broj sveštenika i episkopa i dalje odbija da dâ dobar primer.
      Crkveno rukovodstvo trebalo bi da izoluje one crkvene velikodostojnike koji se igraju zdravljem vernika. A ako to ne uradi, na potezu bi trebalo da bude država. Vlada bi trebalo, kao i proletos, da zatvori crkve – bez obzira koliko to politički bilo bolno.
      Šteta je što Crkva mora da se prisiljava da štiti svoje vernike.

IZVOR:
      Bog i maske
      WWW.DW.COM Mnogi sveštenici i episkopi u Grčkoj ne uzimaju ozbiljno korona-virus. Možda će biti neophodno da država prisili Crkvu da zaštiti svoje vernike, komentariše za DW grčka novinarka...  
    • Од Драшко,
      Povodom sutrašnjeg glasanja za direktora osnovne škole u Blacu na svom facebook profilu oglasio se, protiv kandidat, SNS direktorki, Mariji Ćurčić, nastavnik matematike, Branimir Lapčević:
      Драги Блачани, добри људи, хвала вам на свакој лепој речи, молитви или лепој мисли које сте усмерили мени! Више од половине мог живота посвећено је ОШ „Стојан Новаковић“ Блаце, што као ученику, што као раднику ове школе. Установа која нашу децу треба да научи правим вредностима постала је пример правног насиља, шиканирања и злостављања запослених. До данашњег дана, у овој школској години сам 4 пута био у матичној школи, а приступ ми је био забрањен чак и кад сам хтео да предам документацију за избор директора. Установа једнакости је постала установа селективне правде. Свака порука подршке од родитеља јасно указује и на њихово незадовољство стањем у школи.
      Родитељи, ви сте најбитнија карика у нашем систему! Ви бирате услове у којима желите да се ваша деца образују, васпитавају и развијају у добре и поштене људе.
      Колеге, поштовани радници наше школе, немам намеру да убеђујем било кога за кога ће гласати. Урадите оно како мислите да је исправно.
      „Свак је рођен да по једном умре, част и брука живе довијека. “
      Делите, нека Блаце чује!
      Izvor
      Nastavnik matematike rekao NE SNS direktorki: ,, Svak je rođen da po jednom umre, čast i bruka žive dovjeka" – Otvoreno
      OTVORENOSR.RS Povodom sutrašnjeg glasanja za direktora osnovne škole u Blacu na svom facebook profilu...  
    • Од Fildza,
      Zasto mu se obracamo sa Otac..? 
    • Од JESSY,
      Ovih dana, kada su novine prepune vesti o prebijenim, silovanim i ubijenim ženama, rasprava o zakonu protiv fizičkog kažnjavanja dece dobija epohalne razmere…
      Mnogo je opasnije kupovanje ljubavi neprestanim poklonima, nego bilo koja strogoća. Kad bi roditelji imali petlju danas da nauče svoju decu da postoji „nema“ i „ne može“, stvari bi danas u ovom društvu izgledale mnogo bolje. Kada bi se u osnovne škole uveo predmet koji se zove „Život nije šoping“, stvari bi možda izgledale drugačije.
      Kada bi ovo društvo smoglo snage da objasni deci da nije najveća vrednost novac, i da momci sa dvadeset i kusur godina ne treba da izigravaju pijane milijardere, i da devojke ne treba da hrle u zagrljaj generaciji svojih očeva jer su bogati i nose skupe satove na rukama, i kada bi mediji to stavili kao projekat od prvorazrednog značaja, ova rasprava bi imala smisla, i zakon bi onda možda trebalo doneti, iako bi bio suvišan.
  • Креирај ново...