Jump to content

Бранка Милић послије 11 мјесеци нелегалног заточеништва, одлуком Уставног суда Црне Горе и гаранцијом Митрополије ЦП прославила славу у манастиру Дуга Морачка

Оцени ову тему

Препоручена порука

Једна од најтежих прича наше стварности јесте тзв. афера "државни удар у Црној Гори", а симбол непостојања правне државе и манипулације је случај 11 мјесечног, по оцијени Уставног суда Црне Горе нелегалног заточеништва Бранке Милић у затвору Спуж, а потом одбијање Специјалног суда да достави одлуку Уставног суда Црне Горе а потом и да поступи по њој, због чега је Бранка Милић ступила у штрајк глађу. Митрополија црногорско-приморска цијенећи тешку хуманитарну ситуацију ове жене дала је гаранције да јој се обезбједи боравак до завршетка суђења у Манастиру Дуга Морачка.

Јуче је Бранка Милић била радо дочекана гошћа на обиљежавању 20. годишњице обнове обитељи Манастира Дуга. Тим поводом  Високопреосвећени митрополит  г. Амфилохије дао је посебу изјаву чији дио преносимо, као и читав снимак бесједе митрополита. Као и сиже портала ИН4С о ослобађању из тамнице Бранке Милић.

ДИО ИЗЈАВЕ МИТРОПОЛИТА АМФИЛОХИЈА

Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски господин Амилохије рекао је данас у манастиру Дуга морачка да судови овога свијета, наследници Понтија Пилата који је судио Христу Господу, непрекидно, у име своје власти и моћи проглашавају себе за богове.

„Ево, видите, са нама је овдје наша сестра Бранка Милић. Једанаест мјесеци је била у тамници, у самици без свијетла, зато што је ‘припремала државни удар’ да сруши Црну Гору. Нападају мене и нашу Цркву зашто смо је примили, јер, забога, тиме подржавамо оне који су припремали државни удар“, казао је он.

Он је казао да је суд за поштовање, али само онај суд о коме говори Свети Петар Цетињски да је у имену Божјем суд и правда.

„То је једини прави и истински суд. И кад би овај суд овдашњи моје Црне Горе био истинити и прави суд, не би судио групици сиротих људи који су ту долазили у Црну Гору него би судио – знате коме би судио? – онима који су бомбардовали ову нашу земљу“, казао је Владика Амфилохије.

Митрополит Амфилохије је казао да га је 16. октобра прошле године Миливоје Катнић преко тадашњег министра унутрашњих послова замолио да позове народ да сачека да се мирно заврше избори, да се мирно сачекају њихови резултати.

По његовом захтјеву то сам и учинио. Позвао сам све на мир, на поредак, да се мирно прихвати резултат. И захвалио је он послије тога. Данас они суде овој групи људи, оптужујући сад и мене да подржавам оне који су припремали државни удар. Јадна је то Црна Гора, ако се она боји од шачице људи, од којих су пола болесни”, рекао је он.

Бранка Милић коначно на слободи: Наставићу да се борим! (ВИДЕО и ФОТО)

Branka Milic sloboda 03 Бранка Милић коначно на слободи: Наставићу да се борим! (ВИДЕО и ФОТО)

Вијеће подгоричког Вишег суда укинуло је притвор српској хероини Бранки Милић. Њена породица и адвокат су је сачекали пред спушким затвором. Бранка, иако исцрпљена тринаестодневним штрајком глађу, била је добро расположена.

„Нисам очекивала да ће ме пустити. Пресрећна сам. Драго ми је и што сам издржала овај штрајк глађу,“ нагласила је Бранка Милић по изласку из ЗИСК-а. Она је објаснила да кад је чула да су је пуштају на слободу прекинула са штрајком. Милић је истакла да ће се редовно одазивати позивима Вишег суда јер је у њеном интересу да се истина изнесе на видјело.

branka milić sloboda ziks 11.oktobar 409x327 Бранка Милић коначно на слободи: Наставићу да се борим! (ВИДЕО и ФОТО)

Приступ правди ми је годину дана био онемогућен

Осећам се исцрпљено, али не само због штрајка глађу већ јер нисам имала могућности да се браним. То је страшан осјећај кад вас уведу и закључају и то је то. Приступ правди ми је годину дана био онемогућен,“ нагласила је Милић.

Она је навела да јесте тражила једнокреветну собу али да оно што је добила није било то.

„Била су ми онемогућена моја права. Али, што се каже: ‘Не може нам нико ништа, јачи смо од судбине’. Ја ћу наставити да се борим,“ обећала је Милић, која ће након овога отићи у Ургентни центар а затим бити смјештена у манастир Дугу, гдје ће имати и здравствену и сваку другу његу. Милић је навела да је пратила рад ИН4С портала и свих опозиционих странака.

Јелена Милић: Очекивала сам чим су је притворили да ће схватити да су погрешили

„Ја сам очекивала овакву одлуку много раније. Очекивала сам прошле године чим су је притворили да ће схватити да су погрешили. Тад су већ требали да је пусте,“ изјавила је пред спушким затвором њена ћерка Јелена Милић и истакла:

„Ја сам пресретна и само је сад важно да она буде добро. Одвешћемо је код лекара да проверимо како је.“

Адвокат Крповић: Надам се да у модерној Црној Гори нико неће доживети што ће доживела моја брањеница Бранка Милић

Јуче је, подсјећамо, њен адвокат Југослав Крповић тражио да се притвор његовој брањеници, која већ дванаести дан штрајкује глађу, замијени неком другом мјером којом би се обезбиједило њено присуство суђењу.

„С обзиром како је ишао овај судски процес почео сам да губим наду и мислио сам да она неће жива изаћи из притвора,“ казао је њен Крповић.

branka milić sloboda 11. oktobar 409x233 Бранка Милић коначно на слободи: Наставићу да се борим! (ВИДЕО и ФОТО)

Он је подсјетио да је Митрополија црногорско-приморска гарантовала да ће Бранки Милић бити обезбијеђен смјештај у Манастиру Успења Пресвете Богородице Дуга на Биочу.

„Ту ће имати решен смештај, исхрану, здравствену заштиту. Имаће могућност и да се упозна са видео материјалима, и чим се опорави надам се да ће моћи опет активно да учествује током извођења доказа. Она је од првог дана покушала да активно учествује, међутим била је онемогућавана и од стране полиције и од стране СДТ-а,“ казао је Крповић и истакао:

„Очевици сте да је на самом суђењу доста пута прекидана и да председница већа није дозвољавала да се изјашњава о свим чињеницама за које је сматрала да јој иду у прилог. Надам се да у модерној Црној Гори нико неће доживети што ће доживела моја брањеница Бранка Милић.

Њена ћерка Јелена Милић у кратком разговору са нашом редакцијом каже да се угрожавање здравља њене мајке свакако морало избјећи.

„Здравље моје мајке нарушено је у притвору и до таквог стања није морало да дође“, казала нам је Јелена док је ишла ка Спужу.

Крповић: Бранка ће наставити да демонтира оптужницу СДТ-а

„Дошао је и тај дан. После готово годину дана, моја брањеница Бранка Милић коначно ће се наћи на слободи. Она је доживела голготу у притвору, у нехуманим условима, у просторији мањој од 6 квадрата, са тоалетом унутар собе, без могућности да се та просторија проветрава, без утичница, без сунчеве светлости, као у неком старом османском казамату,“ нагласио је Краповић док је чекао да његова брањеница буде пуштена на слободу.

Он је напоменуо да су сви говорили како је одлука суда очекивана али да је он у последње вријеме губио наду да ће изаћи жива.

„Све је она то пребродила и изашла жива. Богу хвала, она је изашла и имаће прилику да се брани са слободе,“ нагласио је он и додао:

„Као што се до сад бранила часно, она ће то наставити да ради и боље и квалитетније са слободе. 

Као што је Бранка Милић у својој одбрани на главним претресима демонтирала оптужницу СДТ-а, она ће наставити да је демонтира и даље у поступку у ком ће се бранити са слободе. У то будите сигурни. Код ње је остала и даље енергија, она је исцрпљена али Боже здравља, она ће се опоравити и наставити да активно учествује у овом поступку. Њој је једини циљ да истина изађе на видело.“

Јелена Милић: Издржали смо и издржаћемо и ово што нас даље чека

branka milić 11. oktobar ziks sloboda 409x331 Бранка Милић коначно на слободи: Наставићу да се борим! (ВИДЕО и ФОТО)

„Ја бих се захвалила људима који су били заинтересовани да чују истину и да прате ово неострашћено. Који нису узимали у обзир све оне повреде њених права а ту пре свега мислим на право да је невина док се не докаже супротно, и надам се да се ником неће поновити ово што се нама догодило и да ће убудуће сви медији водити рачуна како извештавају,“ казала је ћерка Бранке Милић, Јелена, и нагласила:

„Пред нама је још дугачак пут да дође она кући али и ово нам већ јако пуно значи. Јесте да је требало бити још раније донешено али издржали смо и издржаћемо и ово што нас даље чека.“

Бранка Милић је за 12 мјесеци затвора ослабила чак 24 килограма.

branka milić sloboda 409x230 Бранка Милић коначно на слободи: Наставићу да се борим! (ВИДЕО и ФОТО)

У саопштењу Суда наводи се да је „рјешењем ванрасправног кривичног вијећа Вишег суда у Подгорици укинут притвор оптуженој Б. М., и одређене мјере назора забрана напуштања боравишта и обавезе повременог јављања одређеном државном органу“.

Митрополија црногорско-приморска гарантовала је да ће Бранки Милић бити обезбијеђен смјештај у Манастиру Успења Пресвете Богородице Дуга на Биочу.

branka milić 11. oktobar ziks 409x230 Бранка Милић коначно на слободи: Наставићу да се борим! (ВИДЕО и ФОТО)

Подсјетимо да је крајем септембра обзнањена одлука Уставног суда Црне Горе, који је усвојио је уставну жалбу и утврдио да је Бранка Милић потпуно нелегално у притвору. Одлука је донијета 31. маја, али је адвокатима уручена тек у другој половини септембра. Вијеће судије Сузане Мугоша одбило је да уважи ову одлуку, након чега је Милић, због кршења основних људских права те неусловности просторија у којима је налази готово годину дана, ступила у штрајк глађу.

View full Странице

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      У вечерњим часовима 29. априла 2021. године, на Велики четвртак, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије началстовао је службом са читањем дванаест јеванђеља у манастиру Ваведења Преосвете Богородице у Београду.

Саслуживали су протојереји-ставрофори Милован Глоговац и Милосав Радојевић, јеромонах Сава (Бундало), јереј Чедомир Милосављевић и ђакон Владимир Пекић, у молитвеном прусуству игуманије Теодоре, ваведењског сестринства и верног народа.

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Патријарх српски Порфирије изјавио је данас да је постигнута сагласност са премијером Црне Горе Здравком Кривокапићем око потписивања Темељног уговора између државе Црне Горе и Српске православне цркве, као и да је начелно договорено да после Васкршњих празника оде у Црну Гору и потпише тај документ. Патријарх Порфирије је рекао у изјави за Танјуг да је дубоко уверен да ће потписивање уговора између СПЦ и државе Црне Горе, на основу кога ће се регулисати однос државе према СПЦ у Црној Гори, али и однос Цркве према држави, ставити тачка на неспоразуме по том питању, пренела је РТВ Војводина.

Напоменуо је да у вези са садржајем уговора нема ништа тајно, с обзиром да се преговори о томе воде већ годинама, као и да ће садржај Темељног уговора бити доступан свима.
      "Хвала Богу, ми смо постигли сагласност са премијером Црне Горе око темљеног уговора који црква треба да потпише са државом и ја сам потпуно сигуран да ћемо ми ускоро доћи до потписивања тог уговора", навео је Патријарх.
      Патријарх каже да постоје разне медијске спекулације и контрадикторни гласови који стижу до СПЦ, али да ништа од тога није основано.
      "Мислим да ћемо веома брзо, на радост свих православних хришћана и свих чланова СПЦ у Црној Гори, потписати тај уговор што ће бити коначно једини уговор који недостаје на плану односа цркве и државе или државе и верских заједнице у Црној Гори", рекао је Патријарх Порфирије.
      Када је реч о самом чину потписивања документа, патријарх каже да још нису усаглашени и договорени детаљи када ће то тачно бити, али да ће са великом радошћу отићи у Црну Гору.
      "Мислим у најскорије време , сада долазе васкршњи празници и када прођу, у директном контакту са премијером ћемо се лако договорити", навео је Поглавар СПЦ.
      Додаје да је то начелан договор, као и да мисли да је логично да он потпише тај документ.
      "Дубоко сам уверен да ће потписивање темељног уговора између СПЦ и државе Црне Горе ставити тачку на неспоразуме које сусрећемо и у јавности и у политичким контекстима, а сматрам да заправо уопште није ни било потребно да дође до било каквих тензија и неспоразума, с обзиром да ту врсту уговора потписују све државе, нарочито у Европи, са црквама и верским заједницама".
      Како је истакао, по том питању постоји неки устаљени и опште прихваћени контекст и принцип који је апсолутно испоштован приликом писања и уговора који треба да се потпише у Црној Гори.
      На питање како тумачи то што је председник Мило Ђукановић рекао да се потписивање Темељног уговора води у закулисној процедури и да тај процес није довољно транспарентан, патријарх каже да није упознат са том изјавом, али да свако може да има своје виђење свега што се дешава.
      "Што се тиче уговора, ништа није ни скривено, нити је тајно и ти преговори и разговори се воде већ годинама. У крајњој линији, садржај тог уговора биће доступан свакоме. На основу тог уговора ће се регулисати однос државе према СПЦ у Црној Гори, али и однос цркве према држави. Не разумем формулацију господина председника (ЦГ), а верујем да и он разуме да ту не постоји никакав проблем", навео је Патријарх.
      Додаје да ће за Васкрс бити у Београду и да ће служити Васкршњу Литургију у Храму Светог Саве, као што је то чинио и претходни патријарх Иринеј.

Извор: РТВ Војводина
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Кирил састао се 16. априла 2021. године у Патријаршијској и Синодалној резиденцији у Даниловском манастиру у Москви са министром спољних послова Србије г. Николом Селаковићем.

У име Руске Православне Цркве састанку су присуствовали председник Одељења за спољне црквене везе Московске Патријаршије Митрополит волоколамски Иларион и његов заменик, протојереј Николај Балашов.
      Са српске стране састанку су присуствовали службеник Патријаршије Српске г. Дејан Накић и виши саветник Амбасаде Србије у Москви г. Бранислав Радојчић.
      Његова Светост је топло поздравио госта, уз напомену да се претходно састао са г. Селаковићем 2015. године, када је био министар правде Републике Србије. Честитајући г. Селаковићу именовање на садашњу функцију, Његова Светост му је пожелео успех на месту челника српског Министарства спољних послова.
      У наставку разговора, Патријарх је приметио да су се скоро све државе, укључујући Русију и Србију, прошле године суочиле са пагубном пандемијом коронавируса. „Наравно, ово намеће одређена ограничења, укључујући и друштвене активности“, рекао је патријарх Кирил. „Ипак, живот иде даље. Упркос пандемији, дешавају се многе добре ствари. Мислим да ово сведочи о томе да савремено друштво још увек има одређену резерву снаге, знања и образовања да се одупре таквим изазовима као што је епидемија“.
      Његова Светост је са жаљењем констатовао да је пандемија коронавируса однела животе многих људи, укључујући јерархе и свештенослужитеље. „С тим у вези, посебно бих желео да поменем блаженопочивше Патријарха српског Иринеја и митрополита Амфилохија, као и нашу осталу браћу Србе који су преминули од ове болести“, рекао је предстојатељ Руске Цркве. „Сећам се своје посете Србији 2014. године, сусрета са патријархом Иринејем и братског дружења са архијерејима Српске Православне Цркве“, наставио је Његова Светост патријарх г. Кирил. „С тим у вези, још једном бих нагласио да посебну важност придајемо односима са Српском Православном Црквом. Односи наших Цркава – Српске и Руске – веома су важан, можда и одлучујући чинилац који одређује добре односе наших држава. Баш због тога придајемо посебан значај развоју тих односа“.
      Његова Светост је такође посведочио да је вест о упокојењу блаженопочившег Патријарха српског Иринеја, који је био веома вољен у Србији и широм православног света, примљена са осећањем дубоке туге у Руској Православној Цркви. „Патријарх Иринеј је свима нама био пример како се и у поодмаклим годинама живота може бити активан и физички јак и достојно представљати свој народ и своју Цркву“, рекао је Његова Светост.
      У фебруару 2021. године Српска Православна Црква је добила новог предстојатеља. Према речима Његове Светости патријарха Кирила, Руска Црква је са великим задовољством примила вест о избору Његовог Високо-преосвештенства Порфирија, Митрополита загребачко-љубљанског, на древни престо српских првојерараха. „Одмах, на дан избора, позвао сам телефоном Светејшег брата Порфирија. Имали смо срдачан разговор. Уверио ме је да ће се све што је исправно и добро, уграђено у темељ односâ између наших Цркава, развијати уз његово активно учешће“, рекао је Његова Светост.
      Обраћајући се Његовој Светости патријарху Кирилу, г. Селаковић је захвалио Предстојатељу Руске Православне Цркве за пријем. „Захвалан сам Вам на овом благослову да после више од пет година могу поново да се сусретнем са Вама, сада у својству министра иностраних послова. Наш први сусрет био је један од најважнијих у мом животу. Данас, као министар спољних послова, имам прилику да Вам пренесем најтоплије поздраве и жеље нашег председника Александра Вучића, који Вас је назвао великим човеком и великим пријатељем Србије и српског народа“, рекао је први човек Министарства иностраних послова Републике Србије. Он је такође захвалио Његовој Светости патријарху Кирилу на лепим речима о блаженопочившим јерарсима Српске Цркве, Патријарху српском Иринеју и митрополиту црногорско-приморском Амфилохију. „Патријарх Иринеј је имао особину која одликује и Вашу службу, Ваша Светости. То је борба за јединство Цркве и за јединство вере. Патријарх Иринеј је имао следећи обичај: када би се постављало неко питање, увек је питао шта ће о томе рећи сестринска Руска Православна Црква“.
      Како је истакао г. Селаковић, председник Републике Србије Александар Вучић и блажене успомене патријарх Иринеј су успоставили веома добре, стабилне односе између државе и Српске Православне Цркве. „Наш новоизабрани патријарх Порфирије ће наставити тим путем. Односи између Републике Србије и Српске Православне Цркве су онакви каквима их је успоставио патријарх Иринеј“, нагласио је министар спољних послова Србије.
      Говорећи о последицама пандемије коронавируса, г. Селаковић је изразио захвалност Руској Федерацији и председнику Владимиру Путину на помоћи пруженој српском народу. „Лични односи између председникâ наших земаља, Александра Вучића и Владимира Владимировича Путина, у великој мери су допринели превазилажењу последицâ пандемије у Србији“, изјавио је г. Селаковић. „Од јуче је у нашој земљи почела производња Спутњика V. Блискост наших сестринских Цркава, Руске и Српске, у много чему доприноси добрим пријатељским односима између наших држава“, додао је.
      Током разговора је било речи и о питањима даље сарадње двеју Цркава у обнови низа црквених објеката у Хрватској, као и у Босни и Херцеговини. Дотакнуте су и теме повезане са значајем традиционалних вредности у животу народâ Русије и Србије. Министар Селаковић је изразио дубоку захвалност за учешће Руске Православне Цркве, Русије и руских добротвора у украшавању Храма Светог Саве у Београду и изразио наду да ће његово свечано освећење постати догађај од великог значаја у животу српског народа.

Извор: Информативна служба Одељења спољних црквених веза московске Патријаршије  (Патриархия.ru)
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије примио је 31. марта 2021. године у Патријаршији српској у Београду првог потпредседника Владе Републике Србије и министра просвете, науке и технолошког развоја г. Бранка Ружића.

У срдачном разговору Његова Светост Патријарх је истакао значај добре сарадње Српске Православне Цркве и Министарства просвете, науке и технолошког развоја нарочито у циљу унапређења квалитета наставе веронауке и положаја вероучитеља. Патријарх је посебно нагласио да је Црква изградила темеље српске народне просвете коју је вековима развијала под сводовима манастира, богословија и других црквено-просветних завода, а што је крунисала оснивањем Православног богословског факултета, једног од оснивача Универзитета у Београду, који управо обележава стогодишњицу постојања.
      Министар Ружић је Његовој Светости срдачно честитао избор и устоличење у трон предстојатеља Српске Православне Цркве и истакао да је сарадња Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Српске Православне Цркве од драгоцене важности за очување идентитета, традиције и историјских вредности које баштини српски народ.
      Пријему су присуствовали викарни Епископ ремезијански г. Стефан, државна секретарка гђа Маријана Дукић Мијатовић, саветник за верска питања г. Милета Радојевић и шеф Кабинета Патријарха српског ђакон др Александар Прашчевић.

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У суботу, 27. марта 2021. године, када Црква слави Преподобног Бенедикта, у манастиру Успења Пресвете Богородице у манстиру Успења Пресвете Богородице служено је бденије.

Бденије су служили протојереј Немања Клајић, службеник ЕУО и архимандрит Наум (Милковић) (Епархија горњокарловачка) и ђакон Војислав Николић, ђакон при дворској капели у Даљу.
      У току бденија Епископ Херувим у чин мале схиме замонашио је Обрада Гаврића, студента богословског факултета Свети Василије Острошки у Фочи, убудуће сабрата Светоуспенског манастира, са именом Ангеларије.

Извор: Епархија осечкопољска и барањска
  • Креирај ново...