Jump to content

Izložba „Sputnjik 60“ u Muzeju vazduhoplovstva; Gost programa i kosmonaut prve klase Aleksandar Jurjevič Kaleri

Оцени ову тему

Препоручена порука

Izložba „Sputnjik 60“ posvećena jubileju lansiranja kosmičkog broda Sputnjik kojoj će domaćin od 18. oktobra biti Muzej vazduhoplovstva, pri otvaranju će biti upriličena specijalnim programom, saopšteno je iz Muzeja.

Kako navode, program će trajati dva dana nakon čega će postavka biti otvorena za posetioce Muzeja do 2. novembra. Dvodnevni program će za sve zainteresovane biti besplatan, nakon čega će se svaki naredni ulazak na izložbu naplaćivati, kažu iz Muzeja i dodaju:

– Prvog dana postavke program će početi u 14, a trajati do 14:45 časova. Tada će se prisutnima obratiti predstavnici kompanije ROSKOSMOS, Muzeja vazduhoplovstva, državnih ustanova i organa Republike Srbije, kao i diplomatskog predstavništva Ruske Federacije. Nakon pozdravnih govora i kratkog pregleda izložbe, u bioskopskoj sali Muzeja biće prikazan igrani film o životu kosmonauta Jurija Gagarina pod nazivom „Gagarin – prvi u kosmosu“. –

Plakat-Sputnik-srb-eng-MVB-mini.jpg

Drugog dana izložbe predviđeno je da program otpočne od 12 časova predavanjem kosmonauta Aleksandra Jurjeviča Kalerija, nakon čega sledi razgovor sa Olegom Nikolajevičem Kopanecom, producentom filma o Juriju Gagarinu, te na kraju i njegovo ponovno emitovanje, objašnjavaju iz Muzeja:

– Specijalan gost programa biće i kosmonaut prve klase Aleksandar Jurjevič Kaleri, koji je u kosmosu proveo više od 760 dana, sa pet izlazaka u otvoren prostor u ukupnom trajanju od 23 sata i 38 minuta. Takođe, na avionu za obuku L-39 ima 22 sata leta, a izveo je i 14 skokova padobranom. Trenutno se nalazi na poziciji šefa službe letenja „RSC Energia“ sa zadržavanjem prve klase instruktora-kosmonauta-testera. –

Drugog dana izložbe program će trajati do 13 časova.

Postavku je priredila državna kompanija Ruske Federacije za kosmička istraživanja ROSKOSMOS, a organizovana je u saradnji sa Ruskim domom iz Beograda.

Marta LUTOVAC

tango-six.png

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Otvorena izložba „Sputnjik 60“ u Muzeju vazduhoplovstva;

Kaleri: Uskoro i đaci učestvuju u kosmičkim eksperimentima

Izložba „Sputnjik 60“ posvećena šezdesetogodišnjici lansiranja prvog veštačkog satelita u svemir otvorena je juče u Muzeju vazduhoplovstva Beograd.

CYMERA_20171019_090242-850x350.jpg

Otvaranju postavke prisustvovali su predstavnici ruske kompanije ROSKOSMOS kao organizatori izložbe, ambasador Rusije Aleksandar Čepurin, kosmonaut Aleksandar Jurjevič Kaleri, kao i domaćini postavke predstavnici Muzeja vazduhoplovstva i Ruskog doma.

Tim povodom prisutnima se obratio predstavnik kompanije ROSKOSMOS Mihail Fedejev i objasnio da je ruska reč „Sputnjik“, koja znači „pratilac“, njegovim poletanjem ušla u sve svetske jezike:

– Prvi veštački satelit Sputnjik poleteo je 4. oktobra 1957. godine sa kosmodroma Kapustin Jar. Na 315. sekundi leta Sputnjik se odvojio od svog pratioca, od biti, i dao je signal „bip-bip“ koji je čula celokupna planeta. Taj Sputnjik je postao prvi veštački objekat u zemljinoj orbiti i time objavio početak kosmičke ere u istoriji čovečanstva. –

CYMERA_20171019_090349.jpg
Prvi veštački satelit u zemljinoj orbiti / Foto: Marta Lutovac, Tango Six

Ova izložba organizuje se prvi put u Beogradu, ali ne i u svetu. Prema rečima predstavnika Ruskog doma, postavka je prethodno bila otvorena u Azerbejdžanu i u Bugarskoj, a u planu je da nastavi svoj „put oko sveta kao što je to pre 60 godina učinio Sputnjik“.

CYMERA_20171019_090534.jpg
O Sputnjiku su želeli da saznaju i srednjoškolci / Foto: Marta Lutovac, Tango Six

Kako je za Tango Six rekao kosmonaut Aleksandar Jurjevič Kaleri, jedna od najvažnijih posledica razvoja i prodora u svemir jeste da kosmonauti iz raznih zemalja mogu zajedno da istražuju i pomažu jedni druge:

– Ranije je bila kosmička trka između velikih sila ko će pre i ko će brže da uradi. To se u međuvremenu promenilo i danas kosmičke sile sarađuju međusobno, bar što se tiče upravljanja kosmonautike. Zajedničkom saradnjom više zemalja postiže se bolji rezultat, jer se spajaju različita inženjerska iskustva i prakse. Najvažnije je da se to iskustvo prikuplja, da se analizira i pretvara u nova dostignuća. –

CYMERA_20171019_090418.jpg
Od poletanja Sputnjika do danas u kosmosu bilo preko 500 kosmonauta / Foto: Marta Lutovac, Tango Six

Prema njegovim rečima, tokom prethodnih 60 godina pređen je dugačak put usložnjavanja svemirskih aparata, a broj ljudi koji se bave izučavanjem kosmosa znatno je veći:

– Ranije su to bile samo državne kompanije i uzak krug stručnjaka koji se time bavio, a sada se time bave i privatne kompanije i studenti, a uskoro će i đaci moći da učestvuju u određenom stepenu u izradi aparata potrebnih za istraživanje svemira. Razvojem tehnologije pojavile su se i nove mogućnosti. Naravno, to je dosta poboljšalo iskustva kosmonauta i ispoljava se u različitim oblastima delatnosti.

Jedna od najvećih razlika je to što je šezdesetih godina spajanje satelita u svemiru bilo skoro kao trik iz cirkusa i trebalo ga je izvesti na neverovatan način. Danas to predstavlja najobičniju operaciju koju može bilo koji osnovno obučeni stručnjak da izvrši. Takođe, sve što se istražuje, razvija i isprobava za upotrebu u svemiru, kasnije se koristi i na zemlji. Na primer, bežična veza prvi put je upotrebljena za kontakte sa svemirskom stanicom i kosmonautima, a posle je to počelo da se koristi i na zemlji. –

CYMERA_20171019_090634.jpg
Posetioci različitih uzrastra i profesija u velikom broju na otvaranju izložbe / Foto: Marta Lutovac, Tango Six

Sputnjik zaista jeste otvorio put čovečanstvu u kosmos, zaključuje Kaleri i dodaje da je od tog dana do danas preko 500 kosmonauta boravilo u svemiru. On nam je objasnio i da vreme u kosmosu teče identično kao i na zemlji:

– Vreme u kosmosu i dole na zemlji ne teče toliko drugačije, može se reći da je čak i isto. Ukoliko je recimo u toku radna nedelja na zemlji, a navikao sam nedeljom popodne da odmorim i prilegnem, isto tako ću se osećati i gore u kosmosu u svemirskoj stanici. Navike koje se steknu na zemlji traju i u svemiru. –

CYMERA_20171019_090322.jpg
Prisutnima su se obratili i ruski kosmonauti iz kosmičke stanice / Foto: Marta Lutovac, Tango Six

Priliku da se prisutnima obrati imao je i direktor Muzeja vazduhoplovstva Čedo Milivojević koji je rekao da Muzej kao i Sputnjik ove godine obeležava 60 godina postojanja i rada. On je tada istakao i buduće planove rada te ustanove:

– Prema planu Vlade Republike Srbije od januara meseca 2018. godine Muzej postaje ustanova kulture u okviru Ministarstva odbrane, koje je jedno od vodećih osnivača Muzeja. Posle decenijskog lutanja Muzej će stati pod okrilje države čime će njegovo statusno pitanje biti konačno rešeno. Time otvaramo novu stranicu istorije sa sigurnom budućnošću koja obećava prosperitet. –

U toku današnjeg dana nastaviće se dvodnevni program gde će predavanje održati kosmonaut Kaleri, nakon čega će biti emitovan film „Gagarin – prvi u kosmosu“. Program počinje u 12 časova u prostorijama Muzeja.

Postavka će biti otvorena do 2. novembra ove godine.

Marta LUTOVAC

tango-six.png

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од JESSY,
      Tatjana Trajković
      Crtanje kao proces otvaranja duše
      Izložba grafika Nebu pod oblake, moru pod talase otvara se 5. maja u galeriji Stara kapetanija u Zemunu i traje do 16. maja. Na izložbi će biti predstavljeno više od 40 radova rađenih u tehnici monotipije.
      “U okviru teme Nebu pod oblake i moru pod talase radim grafike koje opisuju otisak duše. Verujem da duša treba da leti sama, i dok je dan i dok je noć, da sakuplja najsuptilnije emocije iz okruženja u kome je slobodna, opuštena i nesputana. Njeno je nebo, njeno je more, njen je i ceo podzemni svet. Kada je duša slobodna čovek vidi duboko, razgovara sa životinjama, poznaje šumu i oblake.
      Različiti su načini na koji može da se poleti, različiti su prizori na koje se u tom letu nailazi i to je osnovna tema kojom se bavim. Svaki utisak postaje otisak!
      Radovi su urađeni u tehnici monotipije, u različitim formatima. Monotipija je tehnika otiskivanja samo jednog otiska. On je jedinstven i neponovljiv, baš kao i svaki let duše. Ne može se umnožiti niti se može podeliti, ostaje kao jedinstven otisak momenta u kome je let trajao.
      Od kada je slikanje tvoja ljubav i da li ti je pomagalo u nekim stresnim situacijama?
      Crtam i slikam od kad znam za sebe ali prelomni trenutak, onaj u kojem sam odlučila da će mi to biti poziv, desio se u drugom razredu gimnazije, kada mi je tata kupio knjigu Brajana Bagnala Crtanje i slikanje. Uz tu knjigu sam otkrila nove tehnike, proporcije, senčenje…
      Mene umetnost opušta i puni pozitivnom energijom. Ona je najbolji lek i najbolja samopomoć u stresnim situacijama jer papir trpi sve. Bezbroj puta sam u atelje otišla ljuta, zabrinuta, umorna a iz njega izašla spremna da poletim i osvajam svet. Stvoriti umetničko delo najdivniji je osećaj koji poznajem.
      Radila si u velikoj kompaniji, da li si i tada slikala?
      U medijskoj kući sam radila šesnaest godina, u vreme kada su odrastale i moje ćerke. Bio je to naporan period, sa čestim prekovremenim ostajanjem na poslu i stalnom grižom savesti da nisam dovoljno tu za svoju decu. Taj posao sam obožavala i iskreno sam se radovala postavljanju svakog novog broja časopisa na kome sam radila, ali sam u jednom momentu shvatila da meni to nije dovoljno. Tu nije bilo mesta za kreativnost o kakvoj sam ja sanjala. Pokušavala sam svih tih godina da crtam i slikam, mučila sam se sa stalnim postavljanjem i sklanjanjem boja i četkica, sa stalnim prekidima umetničke inspiracije jer je neko u tom trenutku gladan, ili mu se spava ili prosto hoće da se mazi… Tada sam shvatila da mogu da budem ili majka ili umetnica. U tom trenutku, ovo prvo je bilo daleko važnije i potrebnije  pa se moja kreativnost svela na bojenje zidova i crtanje kredama po betonu.
    • Guest
      Од Guest,
      Протојереј Александар Михаиловић - Непоновљива поновљивост, нова књига у пдф формату
      Садржај
      ПРЕДГОВОР..........................................................................................................9
      НЕПОНОВЉИВА ПОНОВЉИВОСТ...........................................................21
      У ПОТРАЗИ ЗА СВОЈИМ „ЈА“.......................................................................31
      О ЈЕДНОЈ ОСОБЕНОСТИ У ПРАВОСЛАВЉУ........................................37
      СВЕТА ТРОЈИЦА – БОГ..................................................................................41
      „ДУХОВНОСТИ“ И ДУХОВНОСТ...............................................................59
      О БОЛЕСТИ, СТАРЕЊУ И СМРТИ
      ИЗ УГЛА МЕДИЦИНЕ И ТЕОЛОГИЈЕ........................................................69
      ЛИТУРГИЈА ИКОНА ЦАРСТВА БОЖИЈЕГ..............................................93
      МОНАШКА ЦИВИЛИЗАЦИЈА–
      ОДСЈАЈ ЦАРСТВА БОЖИЈЕГ..................................................................... 113
      НАЧИН ЖИВОТА У ДРЕВНИМ МАНАСТИРИМА............................ 131
      КА НОВОЈ СВЕОБУХВАТНОСТИ............................................................. 155
      ТРАКТАТ О РЕЛИГИОЗНОМ..................................................................... 163
      СЛОБОДА КАО ИЗАЗОВ
      (ОГЛЕД О ИСКУШЕЊУ)................................................................................... 171
      ЛИЧНО, БЕЗЛИЧНО И БЕСКОНАЧНО
      -ПОКУШАЈ УПОРЕДНОГ ОГЛЕДА- ............................................................. 181
      I Веде, Упанишаде .................................................................................. 182
      II Лао – Це, „поезија сензибилисане етике“ ..................................... 196
      III Суфијска прегнућа ка Богу (Tasawwuf) .......................................... 202
      IV Математичка и Божија бесконачност ............................................ 213

• Од kopitar,
      ALARMANTNO, POČELO UBIJANJE? Ubijen Mišakov gost koji je govorio o masovnoj manipulaciji čovječanstva!
      WWW.NOVI-SVJETSKI-POREDAK.COM Padaju glave zbog istine? Otvoreno govorio o eliti koja vlada i...  
    • Од Ronald,
      Državni vrh Srbije naziva ga špijunom i lažnim uzbunjivačem.  Radnik fabrike oružja Krušik iz Valjeva, Aleksandar Obradović, prethodnih pet godina sakupljao je dokumentaciju koja pokazuje da je državna korporacija Krušik trgovao na svoju nekretninu, papajući ugovore sa povlačenim grupom trgovačkog oružja.
       Uhapšen je 18. septembra podsjetio da odabere poslovne tajne.  Za Al Jazeeru govori iz kućnog pritvora.

Recite Al Jazeeri: Aleksandar Obradović
      BALKANS.ALJAZEERA.NET Radnik fabrike oružja Krušik iz Valjeva sakupljao je dokumentaciju koja...  
  • Креирај ново...