Jump to content

Шта тренутно читате?

Оцени ову тему

Recommended Posts

• Одговори 2.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Цитираћу мишљење о.Рафаила о овој књизи, коју сам управо прочитала и свима је препоручујем, јер је бескрајно корисна и занимљива. "У питању је једна од најдубљих анализа савременог човечанства. И у

Живе речи утехе - тема "Шта тренутно читате? - препоруке"

1. Арапска поезија 2. Даглас Адамс - аутостоперски водич кроз галаксију 3. Андрићев азбучник 4. Шекспир - Сонети 5. Чехов - Приповетке 6. Џон Гроган - Марли и ја 7. Маргарет Форстер - Дневник је

Постоване слике

"Cuvajte duse" Razgovori sa starcem Pajsijem Svetogorcem...

Ovo bi nam delo svima prijalo :cmizdrenje:
jos kad bi znali dal je dusa besmrtna ili smrtna-posto je nacin cuvanja razlicit-pa Bog da nas vidi  :cheesy1: :cheesy1: :cheesy1:
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

"Cuvajte duse" Razgovori sa starcem Pajsijem Svetogorcem...

Ovo bi nam delo svima prijalo :cmizdrenje:
jos kad bi znali dal je dusa besmrtna ili smrtna-posto je nacin cuvanja razlicit-pa Bog da nas vidi  :cheesy1: :cheesy1: :cheesy1:
to valjda zavisi od podneblja u kome živiš :D
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Starac osvezava svojom jednostavnoscu i cvrstom verom,covek ne moze da ima dilemu dok cita njegove reci  :wink: Jako mi se svidela prica o magu sa Tibeta! Mladic je dosao da razgovara sa sa starcem o svom zivotu. Otac ga je kao malog decaka od tri godine ostavio zajednici od trideset magova kako bi ga uputili u svoju vestinu.On je imao sesnaest godina kada je dostigao jedanaesti stepen magijske vestine od mogucih dvanaest. Postigavsi to otisao je u Svedsku u posetu svome ocu i  tamo je "slucajno" sreo jednog pravoslavnog svestenika i trazio da razgovaraju,mladic uopste nije imao predstavu sta znaci "pravoslavni svestenik". Sedeli su u sali i razgovarali a mag je svesteniku poceo da prikazuje neke od svojih vestina kako bi mu prikazao svoju moc. Pozvao je demonskog zapovednika Minu i rekao mu: " Hocu vode! " Podize se jedna casa u kuhinji i ode do slavine,slavina se otvara,casa se puni vodom,prolazi kroz staklena vrata kuhinje i dolazi do maga. Posle toga mu je pokazao ceo univerzum,nebo i zvezde.. Onda je upitao svestenika kako mu sve sve to cini.Svestenik mu medjutim nista nije rekao. Tada ga mladic upita :"Zasto ti meni ne pokazes sta znas?" A svestenik ce:  "Nas Bog je veoma skroman." Skine krst koji je nosio oko vrata i stavi mu ga u ruke."Hajde sada prikazi jos nesto",rece mu. Mladic ponovo pozva Minu ali se Mina nije usudio da pridje.Pozove satanu, ali se on ponasao isto, ugledao je krst i nije prilazio. Samo je rekao mladicu da se odmah vrati na Tibet. Tada mladic izgrdi satanu i rece mu : "Sada sam shvatio da je tvoja velika moc, u stvari, velika nemoc!" Posle toga mu je dobri svestenik pricao o svetim mestima, i mladic je pravo iz Svedske otisao na goru Sinajsku i u Jerusalim gde je video Svetu Svetlost.  Nakon toga je propovedao svojim poznanicima pravoslavlje kako bi ih prizvao pameti da bi se na kraju  vratio na Svetu Goru. Dobri Bog mu je pomogao zbog toga sto mu je kao malom ucinjena nepravda.Starac kaze,molite se za njega jer na njega napadaju magovi sa svim demonima. Kada  mene napadaju kada dodjem da mu pomognem kako li je tek njemu. Jadnog momka mnogo muce i ako su mu u pocetku sluzili...

To je ta pricica..

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 2 weeks later...

Krenuh Dostojevskog "Bele noci"

??... ???? ????...   ?????? ???? ????? ?????...    ????? ???? ???????? ?? ???? ?? ?? ?????... 

????, ???????? ???????? ? ????? ?????...........                 .......

Verujem 0102_laugh

neka Lazarice, kod mene po obichaju biva da prvo odgledam film pa onda vidim po kojoj knjizi je radjen :drugarstvo:

tako da znam kraj, ali opet jeshe kada su slova na papiru maher

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Krenuh Dostojevskog "Bele noci"

??... ???? ????...   ?????? ???? ????? ?????...    ????? ???? ???????? ?? ???? ?? ?? ?????... 

????, ???????? ???????? ? ????? ?????...........                 .......

???????? ???????? ?? ????? ?? ???????????????? ? ?????????????? ? ???????? ???? ??? ????? ????????.?? ???????? ?? ?? ???? ????? ?????????? ? ?????.

??? ??? ?? ????????? ?? ???????????? ???????-????????  0104_cheesy

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

možda je tako i bolje vins, kad pro?itam prvo knjigu onda se obi?no razo?aram dok gledam film joooj

e vidish u tom sluchaju film posmatram kao film. jer on nikada nece moci da dochara pishcheve rechiti. Jer kada chitamo knjigu imamo mogucnost da sami konstruishemo likove, mimiku, njihovo ponashanje, predeo i sve ostalo, dok ti je na platnu dato onako kako je reditelj zamislio. Zato uvek te dve umetnosti treba odvojeno posmatrati. Mada jedna od boljih ako ne i najboljih ekranizacija knjiga su bili filmovi Stenlija Kubrika" Lolita" i Stivena Daldrija "Chitach"!

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

možda je tako i bolje vins, kad pro?itam prvo knjigu onda se obi?no razo?aram dok gledam film joooj

e vidish u tom sluchaju film posmatram kao film. jer on nikada nece moci da dochara pishcheve rechiti. Jer kada chitamo knjigu imamo mogucnost da sami konstruishemo likove, mimiku, njihovo ponashanje, predeo i sve ostalo, dok ti je na platnu dato onako kako je reditelj zamislio. Zato uvek te dve umetnosti treba odvojeno posmatrati. Mada jedna od boljih ako ne i najboljih ekranizacija knjiga su bili filmovi Stenlija Kubrika" Lolita" i Stivena Daldrija "Chitach"!

po Šlinkovoj knjizi ?ita???!!

nisam znala da je snimljen film...knjiga me je...

Lolita, da, slažem se

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

da, da po Shlinkovoj (Bernard) knjizi...

Mene nije toliko pomerila knjiga, a ni film iskren da budem. Prvo sam prochitao knjigu jer sam video da se sprema projekcija na festu pa sam brze bolje nashao na polici u sobi joooj

Valjda je pricah bliza zenama, shta znam...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од obi-wan,
      Procureo izvorni kod Windowsa XP
      ...
      Internetom se pronela vest da je kičma jednog od najvoljenijih operativnih sistema sada „na izvol’te” za sve hakere i bezbednosne stručnjake koji iskopaju torrent ili Mega upload link. Screenshot koji ovo svedoči prvo se ukazao na 4chanu i čini se da je verodostojan. Iz Microsofta su za sada nemi...

Iako je Windows XP odavno prevaziđen, on i dalje ima malu ali odabranu grupu korisnika koji tvrdoglavo odbijaju da ga batale. Oni svakako ne treba da se brinu oko hakerskog napada, jer je jasno da on ne bi bio naročito profitabilan po počinioca. Međutim, sve verzije Windowsa imaju određeni procenat kôda koji se poklapa, pa bi ovo sa bezbednosne strane moglo ubuduće da se odrazi na korisnike Sedmice (kojih je znatno više) ili Desetke (kojih je još više). Sa druge, pozitivnije strane, reverzni inženjering mogao bi da rezultira patchevima domaće radinosti, koji bi omogućili podršku modernog hardvera na XP-u, kao i dobroj emulaciji na Linuxu ili macOS-u.
    • Од Изида,
      Не знам колико ће ова тема бити интересантна. Један данашњи догађај ме подстакао да је поставим.
      Кажу да је цео свет полудео...Изгледа да јесте. "Досеткама" неких људи и Луцифер завиди. Хвала Богу што ме је благословио да још у фебруару 1993. на једном од првих часова веронауке отац Милан Филиповић каже да се неки људи баве "магијом" али да она нема дејства....
      Елем, данас је неко крадимице ушао у наше двориште и оставио "нераспаковану" мушку мајицу. Као што рекох не верујем у враџбине, али се ипак питам зашто би нам неко то урадио.
    • Од Hadzi Vladimir Petrovic,
      Одломци текста: "Фенеменолошки аспекти параноично критичког метода" Ликовне Свеске 7

Гнусова и беда апстрактног стварања

/Очигледни недостатак филозофске и опште културе веселих заточеника тог модела менталне дебилности који се назива апстрактном умјетношћу, апстрактним стварањем, нефигуративном умјетношћу итд., једна је од оних најаутентичније слатких ствари са становишта интелектуалне и "модерне" пустоши нашег доба.
      Закснели кантовци, љигави од скатолошких златних пресјека, и даље хоће нам на новом оптимизму свог новог фотопапира сервирају тај чорбуљак од апстрактне естетике који је, истину говорећи, још гори од оних колосално одвратних супа неотомизма са охлаћеним резанцима којима ни изгладњеле мачке у грлевима неће да се приближе.
      Ако по њима форме и боје имају неку естетску врједност саме по себи, и изван своје "представљачке" вредности и анегдотског значење, како би они могли да објасне класичну параноичну слику.../ Овде би за сад прекинуо цитат.

Слика у прилогу је Далијево откриће рјеч је о фотографији људи који сједе испред шатора, Дали је фотографију посматрао под другим углом и уочио лице, назвавши га параноично лице.

Овај феномен о двије потпуно различите слике у једној фотографији које чак не ремете једна другу је класичан надреалистички феномен.

Ово има антрополошки значај и на овом феномену Дали развија " Параноично критички метод"

Тумачи писма и отаца који се сматрају објективним су овом форографијом сахрањени, јер не само да превиђају него негирају властиту параноју у коју улази и научни апарат!

Нпр, када би једна реалност слика "људи сједе испред шатора" била "римокатолизам", а друга слика " портрет жене" била православње, како би по основу факта: фотографије, нешто могли доказати?
      Остаје да преиспитујемо, критикујемо властиту параноју, без предрасуде да је наша слика реална, јер је као и многе друге надреална.
      На овоме расту други надреалистички методи, покушај да се реално ослободи од "над" да се "над" обликује и преобликује да се квадрира итд., све у оквиру склопа сплета, човјека и свијета.
      Међутим сваки (надреални) склоп човјека и свјета је лажни, уклањање сваког опосредовања је нихилизам параноје, ништње општег смисла бића у цјелини.

Сваки покушај човјека да се повеже са свјетом је страст и увлачи га у бесмислен сплет јер свјет нема смисао! Метафизика је кроз своју историју све покушала и све могућности исцрпила, закапњели "теолошкоперсоналистички" покупај да то буде личност није врједан помена јер се личност не јавља у свјетовности, метафизици, онтологији и криминалан је, јер личност своди у магијско, али пошто се болест запатила дужан сам.

Да свјет нема никаквог смисла (осим разноврсних параноја, привида) знали су Оци коју су сваку повезаност са свјетом дефинисали као страст.

Када се ослободимо параноје "смисла" свјета и бића у цјелини , "опште истине" праве слике, свјета, ми ипак остајемо окружени појединачним бићима, стварима, бивствијућим, која постоје себи самим истовјетна, без заједничког смисла у апсурду, укључујући и нашу властиту самоистовјетност.
      Тотално без везе са другим бивствијућим, без утопљености у свјет (параноју свјета) и без Бога.
      То је реалност без оног "над" чист апсурд, онако како га Симеон Бекет духовни отац Мирчеа Елијадеа описује, Мирче се упустио у археологију оног "над" у религију као повезивање - везу које превазилази, апсурд појединачног бића по себи у својој савршеној заокружености и бескрајној усамљености, што је апсурд, али за слављење, док је сливање у свјет магија и демонизам, лажна "веза" међу појединачним бићима, страст.
      Дакле није страст "сексуална" моћ, или било која друга човјекова моћ својствена његовој природи, него је страст свака лажна "веза" са свјетом или појединачним бићима у њему! Чак и када је та моћ говор или мишљење!
      Човјек не може како то тврди онтотеологија и метафизика да својом слободом буде личност или да увећањем слободе направи везу (религију) са Богом!
      Човјек може слободом баш оно што може монашким подвигом, да покида страсти - везе са свјетом, да деконструише свјетовност, уништи привид, "општу истину" освјести своју грешност - лажну повезаност са другим и "Другим"...
      И да се наће сам себи истовјетан, савршено заокружен без везе са свијетом у апсурду постојања и смртности.
      Ово је смисао монашке самоће, слобода од свјета и свјест о богоостављености као припрема за тек тада могући долазак Духа Светога који нас утјеливљује и везпросторно Тјело Христово.
      Отуд су нам потребне велике и тешке припреме кидања наших параноја и безивање свих светих сила (моћи) човјекових, па и "сексуалности" за Бога, а тек преко Духа Светога и Христа у којима је једино могућа веза (религија) и заједница међу појединачним бићима (Црква).

Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

• Од obi-wan,
      Od 1. septembra fb prelazi na novi izgled, tog i sad ima kao opcija, a onda ce da bude kod svih.
      Sto se mene tice, novi izgled je ruzan k`o pacov, ali to manje-vise.
      Ono sto je glavno je da su najavili da ce da potpuno izmene news-feed, odnosno cuvenu "pocetnu stranicu", gde svi mi cesto odemo da vidimo sta prijatelji kazu i postavljaju. Ubuduce, dakle, bice algoritam takav da se mnogo vise insistira na grupama i manjem broju "bliskih prijatelja" (njihova rec), dok ce uobicajene novosti da budu potisnute u neki treci plan, ako ne i sasvim ukinute.
      Ja vec nekoliko dana unazad na toj pocetnoj stranici sa novostima od prijatelja vidim poruke stare najmanje 10 sati, a vecina ih je od pre dan-dva, dok su neke stare po tri dana ili cak i vise. Ovo proverite kod sebe, jer mi se ovih dana desavalo u nekoliko navrata da odlaskom na profil nekog od prijatelja nadjem nove poruke meni vrlo bitne, kojih uopste nije bilo ni u kakvoj najavi u novostima.
      Ocigledno je da sve ide u tom pravcu da se ljudi uguraju u torove, tj. da se sto vise ogranici sloboda naseg kretanja po ovom mestu, sasvim nalik na slicne pokusaje tokom ovog blamiranja sa virusom. Sto se mene tice, ako tako nastave, ja cu vecinu svoje aktivnosti da prebacim na ruski VK (Vkontakte), koji je najpribliznija alternativa fb-u, i u nekim stvarima i bolje odradjena.
      Nadam se da ce i prijatelji da porazmisle o ovome, pa da ako se pokaze da je to osnovano i razborito, lepo svi polako tamo predjemo u svoje vreme.
      Pogledajte i sami, podvlacenja su moja.
      ...
      https://www.pocket-lint.com/apps/news/facebook/150761-the-new-facebook-update-how-the-all-new-design-looks-and-works

• Од Иван Ивковић,
      Можемо ми да сводимо пост на посни кувар али сложићемо се сви да се тиме пост не исцрпљује. Напротив, залуд и уста пуна молитве и испошћено тело ако је срце празно.
      Шта је, дакле, добро рећи себи кад осване дан поста? Како зауздавати срце?

• Креирај ново...