Jump to content

Šta je sinestezija: čudesni fenomen koji menja čulne percepije

Препоручена порука

Neurološki fenomen u kom se čula ujedinjuju i prepliću naziva se sinestezija. Slike pritom dobijaju ukus, zvuci boje, a vreme izgleda kao prostor. Otkrijte šta se događa u umu onih retkih među nama koji su sinestete...

magican_svet_ljudi_sinesteta_mesto_gde_slike_dobijaju_ukus_zvuci_boje_a_vreme_prostor_1

Kako biste se osećali da svaki put kada vidite broj 7, osetite tugu ili da vam se pri svakoj izvedbi Bitlsa na radiju naprosto pred očima pojavi plava boja? Ili da ste uvereni kako je glas Majkla Džekson boje trule višnje?

Kako bi izgledao vaš svet kad biste svaki put kad prođete kraj nebodera, u ustima osetili ukus sladoleda od čokolade ili pak da ne možete komunicirati s osobama koje se zovu Ivana jer vam Ivane naprosto imaju ukus po pirea kog baš i ne volite?

Ako mislite da smo zavirili u izmišljeni svet neobičnih bajki, prevarili ste se. Spomenuta fascinantna sposobnost zove se sinestezija, a sinestete, ljudi koji je imaju, iako su vrlo retki - žive oko nas. Sinestezija je neurološki fenomen u kom stvarna informacija primljena putem jednog čula, automatski i nesvesno pobuđuje dodatno iskustvo nekog drugog čula ili više njih. Stari Grci su to istovremeno prožimanje više čula opisali rečju koja objedinjuje istovremenost iskustva i percepciju (syn: zajedno i aisthesis: percepcija).

To ujedinjenje čula jednostavno znači da nekim ljudima reči imaju ukus, boje pridružuju određenim slovima ili brojevima ili pak zvuke vide u različitim oblicima ili bojama... Ljudi koji imaju tu sposobnost mogu, na primer, da čuju neku muziku i istovremeno vide njen oblik.

Razne kombinacije su moguće; kod nekih ljudi su zvučni podražaji povezani s vizualnim iskustvima ili pak vizualni podražaji s percepcijom ukusa, pa tako oni mogu da slušaju boje ili okuse predmete. Pojedini naučnici su to stanje u kom se čula mešaju opisali kao paljenje svetla u jednoj prostoriji, pri čemu se ona upale u svim ostalim prostorijama u stanu.

"Prema najnovijim psihološko-neurološkim istraživanjima, najčešći oblik sinestezije je doživljavanje grafema, odnosno znakova u bojama. Slovo A, na primer, sinesteti može biti zeleno, a broj 4 uvek vidi u žutoj boji. Kod sinestete najčešće su povezana dva čula, a ljudi kod kojih su povezana tri ili više su veoma retki", ističe zagrebačka psihološkinja Ivana Pavičić koju je svet sinesteta oduševio i podstakao na istraživanje.

Svi se naučnici slažu u jednom: sinestetski doživljaji su jedinstveni za svaku osobu, a osoba može biti i nesvesna te svoje sposobnosti jer je prosto oduvek tako percipirala svet i misli da drugačiji način nije moguć. Štaviše, pretpostavlja da i drugi ljude vide stvarnost na isti način. Sinestete najčešće neplanirano i nenadano, pričajući o svom doživljaju muzike ili romana, otkriju da drugi ljudi oko njih ne doživljavaju ta iskustva na isti način.

Psihografologija: rukopis otkriva tajne vaše ličnosti...

Studentkinja istorije umetnosti iz Zagreba Lana Momirski kaže je da je tek u 20. godinama otkrila kako njeno posebno doživljavanje vremena i prostora ima "službeno" ime. Lana se ubraja u posebnu vrstu sinesteta koji ne doživljavaju svet u bojama, odnosno mirisima, nego drugačije poimaju vrijeme i prostor.

Naime, pišući na fakultetu seminarski rad o sinesteziji, otkrila je da drukčije od drugih doživljava tok vremena. "Dan uvek vidim kao određeni prostor, odnosno kutiju koja je podeljena na sate i onda u tim delovima dana tačno vidim koju obavezu imam u određeno vreme.

Sve te 'prostore' vidim istovremeno. Jednako tako, u svakom trenutku, u bilo kom gradu da se nalazim, uvek znam gde je sever i mogu da se orijentišem u odnosu na strane sveta", kaže Lana.

Kako su najrazličitije kombinacije moguće, ljudi koji imaju sinestetičke doživljaje nikako se ne moraju slagati u svojim percepcijama i svaki njihov doživljaj je njihovo lično, sasvim posebno iskustvo. Lana Momirski kaže da oseća vreme i vidi ga kao jednu dugu elipsu. "Elipsa predstavlja godinu koja je podeljena na mesece, a u svakom delu elipse, odnosno u svakom mesecu, onda vidim dane u koje su mi smešteni događaji, rođendani, obaveze", pojašnjava.

Tako, na primer, ona odmah, bez razmišljanja i analize, može "videti" da se sledećih sedam vikenda neće videti s dečkom jer "na" svakom od njih ima neke obaveze. Na elipsi su joj oni označeni kao popunjeni dani. Njoj nije jasno kako njen partner to isto ne vidi. On, pak, takvo poimanje organizacije vremena naprosto ne shvata, no koristi sposobnost svoje partnerke kao besplatan, brz i najdraži rokovnik.

Iako je njihovo poimanje sveta vrlo neobično, mnogi sinesteti uopšte ne znaju da se njihova sposobnost smatra posebnim neurološkim fenomenom, što pokazuje i Lanin primer. Psihološkinja Pavičić ističe da se često događa da sinestete njihova okolina ne razume i čine se čudnima.

http://www.lovesensa.rs/clanci/psihologija/sta-je-sinestezija-cudesni-fenomen-koji-menja-culne-percepcije

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

,,Zadnjih godina je došlo do procvata istraživanja sinestezije ..."

,,...ti rezultati nude znanstvene dokaze da sinesteti doživljavaju stvarna perceptivna iskustva--točno onako kako to i sami tvrde."

,,Ustvrđeno je isto tako da je često, ako ne i u svim slučajevima, sinestezija izazvana značenjem podražaja a ne fizikalnim karakteristikama podražaja."

,,Većina sinesteta nisu u potpunosti informirani o svojem statusu. Mnogi uopće nisu svjesni da su posebni jer sa drugima ne dijele svoja iskustva vjerujući da svaka druga osoba ima identična ili slična iskustva. Često su vrlo iznenađeni kada saznaju da to nije slučaj. Drugi pak nalete na nerazumijevanje okoline kada pokušaju objasniti što im se dešava. Neinformirana okolina ih često smatra čudnima i ne prihvaća olako njihov status zbog čega se dotični ustručavaju od daljnjeg komuniciranja, čuvajući svoja iskustva samo za sebe. "

https://hr.wikipedia.org/wiki/Sinestezija

dal će istraživanja na kraju doći do  zaključka da je sinestezija samo jedan od vidova prelesti po svetootačkoj literaturi?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 27 минута, Bokisha рече

dal će istraživanja na kraju doći do  zaključka da je sinestezija samo jedan od vidova prelesti po svetootačkoj literaturi?

Неће јер:

1. синестезија није прелест

2. прелест није нешто што се може детектовати.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Jos jedan dokaz da realnost zavisi od nase percepcije. 

Ako vas kvantna mehanika nije duboko šokirala , niste je još razumjeli. Ono što mi nazivamo stvarnošću sazdano je od stvari koje ne možemo smatrati stvarnima.” – Niels Bohr

Realnost  zavisi od pretpostavki i uverenju posmatraca, onako kako mi zamisljamo zivot, jer mi nismo nadvladali prirodom i jos uvek samo nagadjamo sta je realnost a sta je imaginarno.

jedan post od sinoc vezano za realnost: 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 часа, Џуманџи рече

Неће јер:

1. синестезија није прелест

2. прелест није нешто што се може детектовати.

Да, превише је широк појам да би сам по себи био карактерисан као прелест.

пре 4 часа, Bokisha рече

По мени тешко, јер рецимо полихисти су били људи којима се приписује та особина, такође велики научници и композитори. Вероватно је било и теолога и Светих Отаца гледајући особине синтезије

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Колико схватих људи са аутизмом имају синтезију, али синтезија није нужно везана за аутизам. Описано је рецимо да истовремено човек види, чује и омирише једну појаву или предмет који се притом може нумеролошки или у виду неких знакова приказати. По мени испада да су природно те особе доминантније од осталих у схватању дубље природе света, па самим тим науци и уметности.

Читам да је генетски предодређено и увек по правилу више чланова шире породице носи ту особину. Али са обзиром да се код свакога субјективно развије и притом генетски преноси, може да има неке теже форме, које су тешко прилагодиве функционисању друштва. Типа постоје јако ретки примери где хипер-емпатичне или појачано-сензибилне особе истовремено имају и синтезију као особину, самим тим се дешава да граде мешане чулне форме на основу туђих емоција са којима се идентификују спонтано. Не сећам се који психолог дао поређење, нисам скоро читао то али нешто типа, научити такву особу да разлучи себе и друге и контролише чулно опажањеје је у равни са потешкоћама држања часова ликовне уметности деци заосталој у развоју.

Представљајући тај психолошко-биолошки феномен, увек се за пример узима Фајнман на западу. Јер је он у својим интервијуима, предавачкој каријери и начином објашњавања наука оставио траг своје психологије. Он је често давао примере са базеном и водом у истом да би објаснио многе појаве. Рецимо пример где је рекао: да је гледао истовремено различите инсекте који упадају у базену и истовремено опажао у својој глави време пре упада у базен, упад у базен и развој интерференције таласа, питање његово је било дали пре интерференције таласа инсекти различито размештени по базену знају по таласима да су ови други инсекти упали у базен. Буквално је већи део живота (као и сваки хејтер) био несвестан да се разликује од већине и кад је постао свестан тражио је ту особину код других створења. То делује глупо осталима који су се сунчали поред базена, али Фајнман је таквим радом скупљао доказе и доказивао своје теорије, чиме је себе уврстио у научне великане тог доба и једног од кључних људи Менхетн пројекта... Значи то није аномалија, већ може бити Божији дар, друга је ствар шта ће други људи да ураде са тим знањем.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 4 weeks later...

На YouTube нађох ова два снимка (на енглеском без превода) на тему синестезије, нису лоша

Др. Вилајанур С. Рамачандран, радови су му на теми неурологије, психологије и феномена фантомског уда

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

POMAŽE BOG.

Oprosti Bože jer sve dole može da liči na hvalu, a nije, a ja sam samo jedan grešnik koji se ponekad stidi što Tvojom Tvorevinom Zemljom gazi.

Da napišem nešto o sebi.

PRAVOSLAVNI HRIŠĆANIN.

Kršten.

Dugi niz godina postim (kako narod kaže) sve postove, redovno se ispovedam svom parohijskom svešteniku i pričešćujem se. Čitao više puta Stari i Novi Zavet.

BOGU se molim i ponekad poteku suze u toku molitve jer je taj osećaj lepote u molitvi BOGU toliko  lep da ne mogu evo ni sada da to stanje opišem. 

Poklonio se i hodočastio mnoga Sveta Mesta.

O svemu što ću dole da pišem, još davne 1990. godine sveštenik me je uputio da razgovaram sa, sada blagopočivšem, Igumanom Tadejom u Manastiru Vitovnica.

..................................................................

Bogu hvala,  Advokat sam, star 65 godina, suprug, otac, deda i sada se polako spremam, ako Bog da, za penzionerske dane.

..................................................................

Bože pomozi, a sada o mojim dogadjanjima.

- vidim iskričavu belomlečnu svetlost oko svojih prstiju i kako se svetlosti dodiruju s prsta na prst i tada u sebi osetim lepotu,
- ponekad kada neko od mojih prijatelja sedi ispred belog zida moje sobe vidim izmedju ramena i glave različite nijanse boja a ponekad i tamne,
- često na sudjenjima kada sudija sedi ispred belog zida vidim iznad negove glave beo ili tamnobeo oblačak nekad veći nekad manji,

- u proleće i leto kada sve ozeleni vidim predivne bele, plavo-ljubičaste i nežno zeleno-bele svetlosti oko lista i cvetova a ponekad sve te boje iskričavo se kreću u visinu. 

Prelep osećaj i osetim ushićenje ali blagi stid kao da zavirujem u nečiju tajnu,
- najlepša je plavobela svetlost oko tela male ptice ševe kada stoji na krovu i cvrkuće neku, mislim, ljubavnu pesmicu,
- odmakutim prstom jedne ruke kada blago kružim na razdaljini od nekih 20-tak cm, osećam na dlanu te ruke blago dodirivanje slično strujanju vazduha onako kako se kreće moj prst druge ruke.

Ono što mi je predivno,
ali ne razmem šta je,

Odem u prirodu, sednem na travu ili stoličicu ili medju drveće u voćnjaku 
i kada se zagledam u plavetnilo vedrog neba vidim na hiljade

svetlo-plavo-belo-žutih,  iskričavih malih linija raznih dužina i oblika

kako se naizgled haotično ali opet u nekom skladu brzo kreću, nestaju i javljaju se ali se nikad ne sudaraju i ne ulaze jedna u drugu. U tim trenucima i u toj lepoti osećam da bih mogao da se izgubim jer se sve nekako prostor i vreme zaustavi. Medjutim ne mogu dugo da izdržim posmatranje jer se nekako umorim.

Šta je to što vidim i šta se to dogadja sa mnom.

Šta dalje. Šta dalje. Šta dalje.

………………………………………………………………………………………….

Iguman Tadej mi je objasnio da nisam ni u kakvoj prelasti niti je potrebno da mi sveštenik čita molitvu protiv prelasti.Rekao mi je da sveštenik ( kome sam se obratio za savet )  ne razume o čemu pričam (o vidjenjima iz mog pisma Tebi ).

Iguman Tadej me je upitao da li znam da je oko naše planete Zemlje veliko informaciono polje u kome su smeštene misli svih ljudi koji su ikada živeli na planeti i da ni jedna misao nije zaboravljena niti izbrisana.

To informaciono polje može da se vidi i upitao me da li ga vidim.

Naglasio je da se to misaono polje sastoji iz mnogo oblika koju su u raznim bojama.

Pričao mi je o postojanju grupe 69, o zemljotresu u Valjevu tadašnji godina koji je izazvan mislima.

Pozvao me da dodjem te 1992. godine preko leta kod njega da mi objasni i da me nauči molitvi na vodi 

Na kraju našeg, na moju žalost posednjeg susreta, zaustavio me je i zatražio da se molim za njega jer, kazao je, tvoja se molitva prima.

O ovoj želji Starca Tadeja nerado govorim jer Ova njegova želja i danas je za mene velika odgovornost. 

..................................................

S poštovanjem.

Završio bih rečima, naše Svetice Svete Stefanide ( Stevke Djurčević):

Ах опрости ме, Оче, немој да ти овај говор досади, јер ја имам много да говорим. Но ми немојте замјерити као да ја нешто говорим (своје). Но као да ми сам Христос изсред срца говори. Тако ми се чини, и вама нека се тако учини Оче.

Ево Господ, да га питам. Је ли све истина мили Христе? Јер пред Тобом ништа скривено није, да ме срамота не убије. Јер врагови једва чекају, све око мене стају, све ми опако ишту. Али ја све то могу и знам, ништа им не дам. Али Ти Христе, све можеш. Сикни муњом већ их убиј и изагнај. Јер се у грдну лажу створу око мога живота грешнога ноћ и дан, у сну и на јавље. Али мени Христе није бриге од лажнијех врагова: ја имам Тебе у себе, Свету Истину! Ја Тебе у руке живот предајем, Ти си га створио, Ти чини што волиш и што хоћеш! Само очисти га нечистога и опрости га грешнога, да Ти се не гади од јада мога немилога Твога (јада немилог Теби)...

....................................................................................................................................................................

Voleo bih da svi ljudi sve prednje imaju i da osećaju i da "vide" ovako sam nekako strašno sam.

Da li je prednje sinestezija ili sam "odlepio" ili je prelast.

Grešni Slobodan.

Zahvalan sam an odgovorima ili na pomoći od strane forumaša.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Brate Slobodane, dobro nam dosli! Blagodarim na ispovednim recima I hrabrosti da ih podelite sa nama. Mati Bozija da vas stiti od svega sto nije korisno za vase spasenje I radost u Hristu.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Драгана Милошевић,
      U Berlinu je u četvrtak svečano položen kamen temeljac za ekumenski objekat pod nazivom „House of One“ koji će pod istim krovom smestiti crkvu, džamiju i sinagogu.
      „House of One u sebi sadrži zahtevni teološki zadatak: bez rezervi primiti drugačije duhovne perspektive. To je mesto otvorenosti i tolerancije“, rekao je predsednik Bundestaga Volfgang Šojble prilikom polaganja kamena temeljca u istorijskom centru Berlina.
      Šojble je istakao potrebu dijaloga među religijama a to se, kako je rekao, pokazalo i kroz antisemitske ispade tokom antiizraelskih protesta poslednjih nedelja.
      „Mi tome nažalost svedočimo i u Nemačkoj. Najnoviji antisemitski ispad kao posledica eskalacija nasilja na Bliskom istoku, zloupotrebljavaju veru u političke svrhe“, zaključio je Šojble.
      Projekat House of One nastao je na inicijativu predstavnika triju vera, hrišćanske, jevrejske i muslimanske.
      Jedan od inicijatora, protestantski sveštenik Gregor Hohberg ističe važnost simbolike gradnje ove jedinstvene ustanove upravo na ovom istorijski značajnom mestu u centru Berlina gde je stajala crkva Sv. Petra, sagrađena u 13. veku i koja je nakon teških oštećenja tokom borbi za Berlin u Drugom svetskom ratu srušena tokom DDR-a.
      „Na najstarijoj lokaciji Berlina, tamo gde je stajala njegova prva crkva, želimo zajednički da pogledamo ka budućnosti. Na temelju stare crkve gradimo jednu potpuno novu zgradu – The House of One. To će biti kuća molitve i učenja u kojoj žive tri vere: sinagoga, crkva i džamija, sve pod istim krovom“, rekao je Hohberg.

izvor
    • Од Violetta Valery,
      Znam da Bog prima pokajnika sve do poslednjeg otkucaja srca i da je hrišćaninu do poslednjeg trenutka moguće da izbegne onaj najveći promašaj, ali šta sa onim manjim promašajima?
      Nije li tragedija dočekati godine i osvrnuti se sa setom na prošlost, videti svoje propuštene prilike i darove protraćene na ono što ne ispunjava? Vreme se ne može vratiti i probati ponovo.
      Taj strah od promašenog života i loših izbora kod mene mnogostruko prevazilazi strah od smrti, pa čak i ljubav prema životu.
      Osećam da je moguće da ostvarim sve što sam naumila, a da i dalje sve bude ništavno.
      Kako vi prevazilazite ovaj strah i znate da su vam izbori i stremljenja dobri?
    • Од Sun14861,
      “Dobrota je prezrena, odnosno obezvređena. Sve te uzvišene i neopipljive vrednosti ljudskog duha – poput hrabrosti, poštenja, vernosti, bezuslovnog prijateljstva i ljubavi – danas su ismejane i nisu popularne. Važno je samo koliko ste ljudi prevarili. Ako ste prevarili mnogo ljudi i pritom zaradili, onda ste namazani i mnogo ste pametni. Time dobijate poene i niko vas neće prezreti. Ili, ako dovoljno dugo to radite, čak i oni koji su vas prezreli u početku, pristaće na to da ste uspeli. Danas su teze zamenjene i u današnjem sistemu vrednosti dobrota se graniči sa glupošću. To je pogubno, i zato ćemo platiti danak, a tada ćemo morati da se vratimo pravim vrednostima jer su jedino one temelj ljudskog postojanja.” Nebojša Glogovac
  • Креирај ново...