Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

Recommended Posts

Коментар једне од такође смењене као политички неподобне директорке (иначе, обновила и базен за школу!итд) и радо се вратила свом позиву учитељице, на данашњи протест просвјетних синдиката:

Да ли је могуће да је председница уније данас, након "протеста" ладно прошетала поред Дискета који је члан дотичног синдиката не погледавши га, колико да је смрдљив сир?!!
Да ли је могуће да на данашњем "протесту" нико од дотичних говорника није споменуо ниједним словом школу Милетић, која је месец дана одолевала срамним притисцима од стране МП?
Зашто дозвољавамо да нас синдикати по ко зна који пут изманипулишу и позову на такозвани протест? Зашто дозвољавамо да на тим бесмисленим окупљањима слушамо слушамо још бесмисленије, отрцане фразе синдикалних ветерана, олињалих деда, корумпираних вођа, који ни сами не верују у оно што причају а не знају ни шта причају?
Када ћемо се освестити и колективно исписати из истих, јер не служе никоме сем себи?

Извор:https://www.facebook.com/panticibg?hc_ref=ARS1fXqKzRR7FLPCCDS0I8WnHuWEIU6dDfEJTCnQLcaTRGkygL6W6gV8ywh_aSrU5HI&fref=nf

Туга једна... Али проћи ће и њихово народе.

Можда ово није успело, али почели су људи да се буне око конкретних ствари. Да се боре за квалитетне људе из своје околине. Ту више никаква маскарада не може да прође.

Novi zakon i pad podrške prekinuli protest u Zemunu

Jednomesečni protest u osnovoj školi Svetozar Miletić obustavljen je dogovorom bivšeg direktora i predstavnika Vlade s verom da će se svi držati dogovorenog

U razgovoru za BIRN, razrešeni direktor Miroljub Mosurović objašnjava da je dan uoči sastanka sa predstavnicima Ministarstva prosvete i Gradskog sekretarijata za obrazovanje na kojem je doneta odluka o prekidu protesta, zabeleženo smanjenje broja roditelja koji su za to da deca i dalje ne idu na nastavu. 

„Procenat roditelja koji podržavaju protest pao je sa 85 na 56 odsto, i to ne zato što roditelji ne podržavaju protest, nego zato što ne znaju šta će sa decom. Nije vam problem čak ni to što dete ne uči, nego fizički boravak dece, i tako već 27 dana. Taj dan (u sredu 27. septembra) je bilo 56 odsto, za dva dana bi bilo 38“.

Mosurović objašnjava da su neki roditelji predlagali da deca krenu na nastavu, a da roditelji i nastavnici nastave sa protestima, ali da je on mislio da od toga nema ništa.

„Ja razumem roditelje, ali i dalje se okupljati, a stanje u školi normalno, to nema nikakvog efekta“, smatra Mosurović.  

Druga stvar koja je uslovila ovakvo rešenje jeste to što je tog dana izglasan Zakon o obrazovanju. Mosurović kaže da po tom zakonu, ministar ima pravo da postavlja i razrešava bez obrazloženja.

„Usvojen je i Zakon (o osnovama obrazovanja) u Skupštini koji stupa na snagu 8 dana po objavljivanju u službenom glasniku. I mi izračunamo, imamo 8 dana, opada nam broj roditelja. Nema više okupljanja, nema više štrajka, jer to je zakon. Prema tome, hajde bar nešto da dobijemo. Savet roditelja i sve kolege dogovorimo se ovako: hajde da ja odem, da spasavamo školu. Ja odem, ja sam pregovarao i ja kažem u redu, ja ću da odem, ali ne može ministrov čovek da bude v.d. direktora, nego će njega kolektiv da bira, i ne može ministrov Školski odbor koji je on postavio. I oni to prihvate. To je cela istina“, kaže Mosurović.

Bivši direktor smatra da je jedini cilj Ministarstva bio skloniti ga sa čelne pozicije škole.

Sastanku su prisustvovali Vesna Nedeljković i Slavica Jašić iz Ministarstva, i Slavko Gak iz Gradskog sekretarijata za obrazovanje.

„I ovo da vam kažem, oni su došli na naš poziv. Sastanak je trajao ceo dan. Mi smo imali tri uslova: da ja ostanem do rešenja suda. Međutim, odmah mi je rečeno da to ne dolazi u obzir i doviđenja. Dakle, cilj je bio da se ja sklonim i to je to“, kaže Mosurović za BIRN.

Mosurović kaže da je na razgovoru u vezi sa realizacijom dogovora postignutog u sredu uveče, u Ministarstvu prosvete u petak 29. setpembta 2017. godine bilo troje kolega koje je predložio kolektiv. Trebalo je dogovoriti poništavanje odluke o postavljenju v.d. direktora Miloša Gačića i da za novog v.d. direktora bude postavljen Zdenko Tošić, profesor istorije, koji je dobio najviše glasova kolektiva škole.

Takođe, kada je reč o Školskom odboru roditelji su predložili svoja tri člana, škola svoja tri i lokalna zajednica daje tri člana.

„Mi smo to već uradili i sada se čeka sednica Skupštine grada koja treba da sve to verifikuje“, objašnjava Mosurović.

Novi v.d. direktor po zakonu, to može ostati najduže 6 meseci do kada bi trebalo da bude raspisan i okončan konkurs za novog direktora škole.

Predstavnici ministartva prosvete i gradskog sekretarijata nisu bili spremni da za BIRN komentarišu postignuti dogovor uprkos prvobitnoj najavi da će to učiniti.

Miroljub Mosurović, koji ima još dve godine do penzije, kaže da neće ponovo konkurisati za direktora škole, a nakon 11 godina obavljanja ovog posla, sad odlazi na listu „tehnološki višak“, odakle će čekati da se u nekoj školi ukaže potreba za nastavnikom fizičkog.

Posle svega što se događalo u „Miletiću“, smatra da su protesti imali smisla i da će imati pozitivnog efekta na buduće odluke nadležnih institucija, iako je cilj, kako on kaže, postignut njegovim odlaskom sa mesta direktora te škole.

„Mislim da hoće, da će imati efekta, jer ovo je nekome poruka da ne može da radi šta hoće. Ajde da kažemo da je u ovom slučaju postignut kompromis, jer nešto što su zamislili, prolongirano je za 6 meseci“, zaključuje Mosurović.

http://javno.rs/vest/novi-zakon-i-pad-podrske-prekinuli-protest-u-zemunu#.Wc5RHavB-0s.twitter

BIRLjuba_direktor_skole_Zemun.jpg

пре 34 минута, ana čarnojević рече

„Usvojen je i Zakon (o osnovama obrazovanja) u Skupštini koji stupa na snagu 8 dana po objavljivanju u službenom glasniku. I mi izračunamo, imamo 8 dana, opada nam broj roditelja. Nema više okupljanja, nema više štrajka, jer to je zakon. Prema tome, hajde bar nešto da dobijemo. Savet roditelja i sve kolege dogovorimo se ovako: hajde da ja odem, da spasavamo školu. Ja odem, ja sam pregovarao i ja kažem u redu, ja ću da odem, ali ne može ministrov čovek da bude v.d. direktora, nego će njega kolektiv da bira, i ne može ministrov Školski odbor koji je on postavio. I oni to prihvate. To je cela istina“, kaže Mosurović

Svaka mu cast! Orthopraxis na delu!  Na mnogaja ljeta brate Miroljube!

Лидија ЗЕЧЕВИЋ: Директор

Како је могуће да вредности које је Мосуровић годинама промовисао, а родитељи подржали, нису однеле победу и министру, као просветном раднику, нису ближе од речених грехова?

lidija%20zecevic.jpg

ЂАЦИ земунске основне школе "Светозар Милетић" јуче су први пут у овој школској години сели у клупе, пошто је њих и њихове родитеље на то позвао данас већ бивши директор Мирољуб Мосуровић. После готово месец протеста, са лајтмотивом "Не дамо Љубу", родитељи су испред школе, неки и плачући, испратили човека који је 17 година био на челу цењене установе, прихватајући тако пораз пред државом.

Како се догодило да Министарство просвете, по цену тако великог незадовољства грађана, родитеља деце која похађају школу, бивших ученика, одлучи да смени Мосуровића?

Зар министру Младену Шарчевићу ништа није значио глас родитеља, који бранећи директора нису упали у замку дежурних помагача протеста било које врсте?

Уређено и осветљено двориште, телевизори у ходницима, завесе и теписи нису честа појава у нашим школама. Још су ређи директори који су успели да родитеље, децу и школу уједине. Мосуровићу, професору физичког, почасном грађанину Земуна, добитнику Октобарске награде града Београда, све то је пошло за руком.

Али држава је изнела противаргументе: незаконито примање кадрова који немају потребан ниво стручне спреме; број ученика у разредима већи од прописаног, изостанак плана стручног усавршавања; седницама школског одбора не присуствују представници синдиката и ученичког парламента.

Како је могуће да вредности које је Мосуровић годинама промовисао, а родитељи подржали, нису однеле победу и министру, као просветном раднику, нису ближе од речених грехова?

Да јесу, данас се не бисмо питали зашто држава није искористила истински ретку прилику да покаже да јој је стало до мишљења грађана. Који су, као ретко кад, препознали квалитет и покушали да одбране интерес највреднијег што имају, своје деце.

vecernje-novosti.png

Малагурски: Сукоб Владе и школе у Земуну!

Смена директора основне школе у Земуну, скандал која дрма Београд и Србију, проблем који је могао лако да се реши, скоро као овај задатак из математике.

1112844961.jpg

Направићемо једну једначину. Ја ћу је решити, додуше… Ово је математика за почетнике, али није страшно“.

Није страшно, децо, 5 плус 5 је 8 и брзо ћете схватити да тако функционише математика у Србији. Решења једначина су и тачна и нетачна.

Вести јављају:

„Најбољи од наших наставника данас и даље има плату као и наставник који дође на час и чита новине. И то овај закон мења. Односно, чак ни овај закон ни то не мења“.

Па да, овај закон то мења, односно чак ни то не мења. Ето идеја за слоган сваке власти у Србији: „Све се мења, односно чак се ни не мења.“ А када говоримо о најбољим наставницима, учитељима и директорима, међу њима је свакако Мирољуб Мосуровић, познатији као Љуба.

„Ово је моја лична карта. У тој личној карти стоји жиг задовољних родитеља који тврде да је Мирољуб Мосуровић направио школу у коју им је задовољство да шаљу своју децу“.

Свака част Љуби! Чекајте да погодим шта се десило – човек је праведно награђен за тако леп успех.

Министар просвете донео је решење о разрешењу директора школе.

Министар сменио Љубу? Добро, питање је колико се тренутни министар просвете Младен Шарчевић, уопште разуме у државне школе. Шарчевић је оснивач неколико приватних школа у Србији, а један је од оснивача и прве приватне гимназије у Црној Гори, коју је касније купила сестра Мила Ђукановића. Ако не знате како ствари функционишу у приватним школама, у чланку „Времена“ из 2009. године цитиран је један ученик приватне основне школе у Београду, који је насред ходника викнуо на директорку: „Не може то тако! Не може одмах оцена у дневник! Зваћу мог тату!“ А пошто се очигледно са Љубом тако није могло, морао је да лети. Наравно, обелодањени су и званични разлози за разрешење.

Разлози Ваше смене: Број ђака у одељењу, да поједини запослени нису имали адекватне дипломе, да чланови синдиката нису присуствовали седницама. Ово су неистинити подаци.

Чекајте, поједини запослени нису имали адекватне дипломе? Па кога је Љуба запошљавао, министре? И кад је деловало да више нема наде за Љубу, десило се нешто невероватно.

Ново је то да празним клупама овде не кумују наставници, већ ученици. Ђаци су, наиме, 1. септембар, уместо у школи, провели са родитељима у дворишту на протесту. Не дамо Љубу!

Да, побуну су повели ученици! Онда су се протестима придружили и наставници, родитељи и бивши ученици, а ја сам отишао на један од тих скупова да видим шта се ту стварно дешава.

„Не дамо Љубу! Он је направио од ове школе школу. Коректан и поштен човек. Један прави педагог. Он је симбол. Краљина! Зашто неко мора да смени човека који је од једне руине направио скоро па скупштину. Све функционише веома добро и просто нису нам потребне никакве промене. Што каже народ: ’Не треба мењати коња који добро трчи!‘ Зашто се то дешава? Стварно, ја не знам. Али знаш сигурно, реци нам. Ја стварно не знам. Али сигурно има неки разлог! Па, вероватно има разлог. Који је разлог? То не знамо. Па претпостављамо да је неко бацио око на ову школу и да желе да је узме под своје и да некоме не одговара што је ова школа радила поштено.“

А онда је Љуба изашао да објави шта се договорио са представницима министарства.

„Не дамо Љубу! На све ће пристати, само Љуба да оде. Љуба одлази. Ја имам породицу кући. Ви сте моја друга породица и ови људи су моја породица. Моја највећа победа јесте што сутра свима вама могу да погледам у очи. И мојим колегама да погледам у очи. И ја лепши испраћај нисам могао да пожелим. Љубо, остани! Како реагујете на оволику подршку људи? Они су мој споменик. За живота. Ово је мојих 63 године живота и мојих 35 година рада. И тако, Љуба је отишао. Борисе.“

Хвала, Борисе. И шта нам ова епизода говори? Прво, да приватно није исто што и државно, те министар не би смео својевољно да доноси одлуке, као што то може у приватним установама, без узимања у обзир демократске воље народа, поготово када су у питању јавне установе. Друго, премијерка Брнабић је поменула да у оквирима система образовања има и просветних радника који на часу само читају новине, није ли то разлог више да се бисери српске просвете попут Љубе, а има их много, чувају као мало воде на длану? И треће, разумем да живимо у држави у којој се кадрови постављају по партијској линији, иако се с тим не мирим, али зар више ништа није свето, па ни храмови знања и културе, што би школе требало да буду? Битка за Љубу је можда изгубљена, али битка за нашу децу тек почиње.

photo.jpg

Ministarstvo prosvete za Insajder:

U toku novo odlučivanje o smeni bivšeg direktora zemunske škole Miroljuba Mosurovića

Upravni sud poništio je rešenje kojim je Miroljub Mosurović pre dve godine smenjen s mesta direktora osnovne škole „Svetozar Miletić“ u Zemunu, a postupak novog odlučivanja je u toku, potvrdilo je Ministarstvo prosvete u odgovoru Insajderu. Zbog smene Mosurovića 2017. mesec dana su trajali protesti roditelja i učenika. Da je sud doneo takvu odluku nedavno je objavljeno na Fejsbuk stranici “Ne damo Ljubu” koja okuplja roditelje i zaposlene koji su pre dve godine protestovali zbog smene Mosurovića i koji su sada ukazali na to Ministarstvo da nije postupilo po sudskoj odluci, iako ga zakon obavezuje na to. 
Mosurović za Insajder kaže da, bez obzira na buduću odluku Ministarstva, sada ne postoji način da se vrati na mesto direktora jer od 12. septembra ide u penziju. Smatra i da je ceo postupak s namerom odugovlačen.

images%7Ccms-image-000012209.png

Školska 2017. godina u OŠ „Svetozar Miletić“ počela je protestom roditelja i zaposlenih koji nisu želeli da prihvate odluku Ministarstva prosvete o razrešenju direktora Mosurovića. Ministarstvo je tada Musurovića razrešilo zbog „utvrđenih nepravilnosti i protivzakonitosti u njegovom radu“. Neke od zamerki inspekcije bile su i to što je zaposlen kadar sa neadekvatnom stručnom spremom, jer u razredima ima više đaka nego što propisi nalažu, ali i to što škola nema plan stručnog usavršavanja zaposlenih.

Više od godinu i po dana kasnije, Upravni sud poništio je rešenje o smeni i predmet vratio Ministarstvu prosvete na ponovno odlučivanje.

U Ministarstvu su za Insajder rekli da trenutno postupaju u skladu sa presudom.

„Ministarstvo je pokrenulo postupak ponovnog odlučivanja u ovom predmetu u okviru kojeg se, uzimajući u obzir pravno shvatanje i primedbe Suda, preduzimaju mere ponovnog uvida u spise predmeta, pribavljanje relevantne dokumentacije, razmatranje i ocena dokaza, kao i postupanje nadležne prosvetne inspekcije“, piše u odgovoru Ministarstva.

Prema Zakonu o upravnim sporovima, rok za donošenje novog rešenja je mesec dana od dana dostavljanja presude. U Ministarstvu za Insajder kažu da im je presuda dostavljena 9. maja. Ipak, novo rešenje nije doneto.

Mosurović: Sva dešavanja u vezi s mojom smenom su politička

Mosurović za Insajder kaže i da je od početka bilo jasno da su sva dešavanja u vezi sa njegovom smenom politička.

„Dve pune godine maltene tužba je stajala u fioci u sudu. Tužbu je podržalo više od 2.000 ljudi. Prošlo je skoro dva meseca od kada je Ministarstvu dostavljena presuda. Sud je doneo presudu u moju korist. I normalno svi odugovlače, i kad dođe vreme da idem u penziju ministar će reći: ’Ja sam hteo da ga vratim, ali on ide u penziju’“, kaže Mosurović.

On ističe da mu rešenje koje će Ministarstvo prosvete doneti „ne znači ništa“.

„Cela država je još 2017. godine znala da je sve protivzakonito. Znao je i ministar. Prema tome, od njih mi ništa ne znači. Meni znači presuda“, kaže bivši direktor zemunske škole.

Miroljub Mosurović je 11 godina bio na čelu zemunske škole, a Ministarstvo prosvete je i u martu 2017. pokušalo da ga smeni, ali je tada ministar nakon “pretnji” roditelja da će protestovati odlučio da povuče svoje rešenje. Novo rešenje o smeni, doneto neposredno pred početak školske godine, ministar nije hteo da povuče pored protesta roditelja.

Međutim, Pravni tim Saveta roditelja je potom naveo da je pronašao nepravilnosti prilikom kontrole prosvetne inspekcije, a i Ministarstvo prosvete je u svom saopštenju napisalo da „nije zadovoljno postupanjem prosvetne inspekcije“.

Istovremeno, nastavnici su više od 20 dana bez plata držali onlajn nastavu.

Krajem septembra 2017. je održan sastanak na kojem su učestvovali predstavnici Saveta roditelja, gradskog sekretara za obrazovanje i pomoćnice ministra prosvete, a na njemu je doneta odluka da se krene na nastavu kao i da će novog v.d. direktora predložiti kolektiv škole i da će biti imenovan u najkraćem mogućem roku.

Nakon sastanka Mosurović je okupljenim roditeljima saopštio da odlazi.

„Cilj sam bio samo ja. Na sve će pristati samo da ja odem. Zaključak: razgovor s ministrom prosvete, gospodinom Gakom iz gradskog sekretarijata za obrazovanje i dečiju zaštitu i pomoćnicom ministra prosvete Vesnom Nedeljković je sledeći: Ljuba odlazi“, rekao je tada Mosurović. 

logo.svg

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Поводом недавног неовлашћеног служења римокатоличке мисе на темељима древног саборног храма Св. Николе, седишта новобрдских православних митрополита и главног православног српског храма у овом средњовековном граду, као и постављања политичких обележја Косова на српске средњовековне културно-историјске и верске споменике у новобрдској специјалној заштићеној зони и организовања јавних скупова и других активности у циљу промовисања средњовековног града Новог Брда као етничке албанске локације под неисторијским именом "Артана", Епархија Рашко-призренска изражава најоштрији   ПРОТЕСТ   Према Закону о специјалним заштићеним зонама Косова бр. 03/L /039 (http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2008_03-L039_sr.pdf) средњовековни град Ново Брдо (општина Ново Брдо/Novo Berde) уврштен је у списак специјалних зона као баштина од посебног значаја за српски народ. Како се наводи у тексту овог правног акта, намена Закона јесте да "осигура заштиту српских православних манастира, цркава и осталих верских места, као и историјских и културних места која имају посебан значај за заједницу косовских Срба, као и за остале заједнице на Косову, кроз успостављање специјалних заштитних зона." (Члан 1).   У члану 3. Закона наводи се да специјалне заштићене зоне, у које спада и средњовековни град Ново Брдо (члан 7.3), имају задатак, између осталог, "да очувају карактер и изглед места и културни или археолошки контекст, природно окружење или естетско визуелну средину и да спрече неповољне развоје око заштиећених места у циљу хармоничног и одрживог развоја заједница које живе у областима које се налазе око таквих места."   Поменути закон врло прецизно дефинише улогу Савета за спровођење и надгледање (ССН) који иначе чине: шеф канцеларије ЕУ на Косову, шеф канцеларије ОЕБС-а на Косову, Косовски министри културе и просторног планирања као и Епископ Рашко-призренски, као представник СПЦ. У члановима 5. и 6. закона јасно се говори о забрањеним и ограниченим активностима у оквиру Специјалних заштићених зона (СЗЗ). Међу њима у члану 6.б  помињу се сасвим јасно и "јавна окупљања, рекреација и забава". Конкретно у случају средњовековног града Ново Брдо у члану закона (7.3) каже се да је за зону Новог Брда предвиђено да се надлежна општина директно консултује са Српском православном Црквом, а ако се споразум не постигне, онда се проблем решава са Саветом за спровођење и надгледање.   Имајући у виду провизије овог закона у контексту најновијих збивања може се закључити да су:   Косовске институције које стоје иза организовања тзв. "Дана Артане", постављања косовских застава на новобрдску тврђаву, посебно на остатке средоњвековног православног храма Св. Николе, прекршиле су низ одредби овог закона јер никакве консултације са ССН-ом није било. Такође, ове активности су одржане без сагласности надлежних општинских структура (на чијем челу је представник српске заједнице), које су у сваком случају биле дужне да обавесте Српску Православну Цркву у складу са законом о специјалним зонама. Епархија Рашко-призренска, канцеларије ЕУ и канцеларија ОЕБС-а нису обавештене о овим активностима и самостално ангажовање косовског министарства културе на неовлашћеним радовима на храму Св. Николе пре неколико месеци представља такође отворени прекршај закона. Истовремено, представљањем остатака православне цркве Св. Николе као римокатоличке, иако постоје врло детаљни историјски докази и материјални артефакти из ранијих археолошких истраживања и историјске литературе да је реч о православној цркви, спроводи се нескривени покушај мењања историјског и верског карактера ове локације са коначним циљем албанизације целе локације Новог Брда, који се у историји никада није називао Артана, ни код Албанаца ни код Срба, нити се игде у релевантној историјској литератури под тим именом помиње. Уколико би се овакво понашање наставило дошло би до озбиљног нарушавања ионако тешких међуетничких и међуверских односа у ситуацији континуиране дискриминације српског народа и систематског рушења и скрнављења православних храмова и гробаља у последњих 20 година.   Имајући у виду друга кршења Закона о специјалним заштићеним зонама Епархија Рашко-призренска са жаљењем мора да закључи да косовске институције директно и свесно учествују у кршењу и подривању сопствених закона. На сличан начин локалне општинске структуре у Дечанима уз нескривену подршку премијера (сада у оставци) и владе Косова отворено спречавају извршење судске одлуке Уставног суда Косова од 2016. године у вези имовине манастира Високи Дечани, такође заштићене зоне и УНЕСКО споменика светске културне баштине.  Древно римско право на коме почива законодавство европске цивилизације учи нас да се на безакоњу закон не може градити и посебно да непознавање закона нема оправдања (ignorantia juris non excusat). Све то показује да косовске институције немају ни воље ни професионалног капацитета да спроводе ни сопствене законе, а камоли да се одговорно брину о српској духовној и културној баштини.   Стога Епархија Рашко-призренска захтева хитно сазивање седнице Савета за спровођење и надгледање (ССН), као и хитан прекид свих незаконитих и провокативних активности на локацији средњовековног града Ново Брдо до даљњег јер понашање косовских институција и римокатоличке бискупије директно нарушава међуетничке и међуверске односе и представља флагрантан пример злоупотребе културне баштине од посебног значаја за Српску Православну Цркву и њених верских објеката у јефтине политичке сврхе.   Епархија Рашко-призренска ће се поводом ових провокација косовских институција на локацији средњовековног града Новог Брда обратити међународним представницима у Приштини, као и релевантним међународним организацијама за заштиту верских права и културног наслеђа и тражити адекватну реакцију и додатну институционалну и безбедносну заштиту.     Извор: Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска   Епархија Рашко-призренска изражава најоштрији протест због флагрантног кршења Закона о специјалним заштићеним зонама у Новом Брду | Званична интернет презентација | Епархија Рашко-призренска и Косовско-метохијска
      WWW.EPARHIJA-PRIZREN.COM
    • Од The Godfather,
      ПРОТЕСТ ЕПАРХИЈЕ РАШКО-ПРИЗРЕНСКE

Римокатоличка миса служена на темељима православног храма Св. Николе у Новом Брду - Епархија Рашко-призренска изразила озбиљно разочарење и протест
      Римокатолички бискуп косовски Дод Ђерђи и барски надбискуп Зеф Гаши са својим свештенством и групом верника служили су јуче мису на остацима православног Саборног храма Светог Николе у подножју новобрдске тврђаве. Миси је присуствовао и Исмет Хајрулаху, директор приштинског Завода за заштиту споменика културе. Вест је пренело гласило римокатоличке бискупије из Приштине. Тим поводом Епархија рашко-призренска је објавила саопштење за јавност.
      Епархија рашко-призренска је раније изразила озбиљну забринутост и протествовала код надлежних органа због неовлашћених радова косовског министарства културе (Института за археологију) на том средњовековном православном локалитету који се налази у оквиру специјалне заштићене зоне Ново Брдо и где су сви радови забрањени без сагласности Српске Православне Цркве. Наиме, недавно су поред рашчишћавања терена неовлашћено отварани средњовековни гробови у храму, а потом су потпуно нестручно и без експертизе подигнути стубови у наосу храма.

Наиме, на храму су у периоду бивше Југославије рађена врло опсежна археолошка испитивања и пронађени артефакти се чувају у Београду, посебно остаци камене пластике са натписима који недвосмислено сведоче о историји храма. Досадашња истраживања и историјат храма Светог Николе детаљно су представљени у монографији Црква Свeтог Николе - Катедрала Новог Брдаархеолога Марка Поповића и Игора Бјелића, Београд 2018. године (на српском и енглеском језику). На основу обимних историјских и археолошких цитираних извора, фотографија локације, нађених артефаката, цртежа и могуће идеалне реконструкције може се добити за сада најкомплетнија слика о катедралном храму Новог Брда. Та вредна књига у pdf формату доступна је на https://d.pr/free/f/34iYBL
        Информативна служба Српске Православне Цркве
      03 / 08 / 2019
    • Од Логос,
      Римокатолички бискуп косовски Дод Ђерђи и барски надбискуп Зеф Гаши су са својим свештенством и групом верника служили јуче мису на остацима православног саборног храма Св. Николе у подножју новобрдске тврђаве. Миси је присуствовао и Исмет Хајрулаху директор приштинског завода за заштиту споменика културе. Вест је пренело гласило римокатоличке бискупије из Приштине http://www.drita.info/2019/08/02/u-shenua-dita-e-diaspores-ne-novoberd/

Епархија Рашко-призренска већ је раније изразила озбиљну забринутост и протествовала код надлежних органа због неовлашћених радова косовског министарства културе (института за археологију) на овом средњовековном православном локалитету који се налази у оквиру специјалне заштићене зоне Ново Брдо и где су сви радови забрањени без сагласности СПЦ. http://www.eparhija-prizren.com/sr/saopstenja/saopstenje-eparhije-rasko-prizrenske-povodom-neovlascenih-radova-na-lokalitetu-hrama-sv-n Наиме недавно су поред рашчишћавања терена неовлашћено отварани средњовековни гробови у храму, а потом су потпуно нестручно и без експертизе подигнути стубови у наосу храма.
      Наиме, на овом храму су у периоду бивше Југославије рађена врло опсежна археолошка испитивања и пронађени артефакти се чувају у Београду, посебно остаци камене пластике са натписима који недвосмислено сведоче о историји храма. Досадашња истраживања и историјат храма Св. Николе детаљно су представљени у монографији "Црква Св. Николе - Катедрала Новог Брда" археолога Марка Поповића и Игора Бјелића, Београд 2018. године (на српском и енглеском језику). На основу обимних историјских и археолошких цитираних извора, фотографија локације, нађених артефаката, цртежа и могуће идеалне реконструкције може се добити за сада најкомплетнија слика о катедралном храму  Новог Брда.
      Ова вредна књига у ПДФ формату доступна је на: https://d.pr/free/f/34iYBL

Поводом најновијег провокативног служења мисе на темељима православног храма у Новом Брду Епархија Рашко-призренска објавила је с благословом Епископа Рашко-призренског Теодосија

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Епархија Рашко-призренска је дубоко разочарана овим очигледним чином злоупотребе духовне и културне баштине СПЦ и то на локалитету који су основали и градили средњовековни српски владари, што је забележено у бројној стручној и историјској литератури, како домаћој тако и страној. Сачувани артефакти камене пластике са натписима из храма св. Николе јасно показују о чијој је цркви реч.

Служењем мисе на темељима православног храма римокатоличка Бискупија косовска озбиљно нарушава до сада прилично коректне међуверске односе на Косову и Метохији и политизује баштину СПЦ која је Ахтисаријевим планом управо на предлог наше Цркве укључена у специјалну заштићену зону уз сагласност представника косовских Албанаца. Беседе које су се могле чути на јучерашњој миси нимало не доприносе изградњи међуверских односа Православне Цркве са Римокатолицима и СПЦ ће засигурно морати да покрене ово питање у контакту са надлежним представницима Ватикана. 

Недалеко од наше православне цркве налазе се такође остаци средњовјековног римокатоличког храма познатог као Сашка црква Пресвете Богородице коју су уз сагласност српских владара у Средњем веку подигли и користили Саси рудари и дубровачки трговци. Сасвим разумно питање јесте зашто се римокатолички бискупи са својим верницима нису окупили на остацима некадашње своје цркве него су то учинили на темељима саборног храма новобрдских српских православних митрополита. 

Епархија Рашко призренска ће од надлежних међународних и локалних институција тражити заштиту локације храма Св. Николе од даљих злоупотреба, међу којима је и недавно подизање стубова које је урађено без стручне експертизе и без сагласности СПЦ, која је непходна за све активности у специјалним зонама по законима Косова. Приштинске власти су већ озбиљно критиковане због непоштовања верских права СПЦ у најновијем извештају америчког Стејт Департмента што само сведочи да и ова најновија провокација није изузетак.

Дато у Епархији Рашко-призренској
      2. августа 2019. год.

Извор: Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска
    • Од Milos Peric,
      Римокатолички бискуп косовски Дод Ђерђи и барски надбискуп Зеф Гаши су са својим свештенством и групом верника служили јуче мису на остацима православног саборног храма Св. Николе у подножју новобрдске тврђаве. Миси је присуствовао и Исмет Хајрулаху директор приштинског завода за заштиту споменика културе. Вест је пренело гласило римокатоличке бискупије из Приштине http://www.drita.info/2019/08/02/u-shenua-dita-e-diaspores-ne-novoberd/

Епархија Рашко-призренска већ је раније изразила озбиљну забринутост и протествовала код надлежних органа због неовлашћених радова косовског министарства културе (института за археологију) на овом средњовековном православном локалитету који се налази у оквиру специјалне заштићене зоне Ново Брдо и где су сви радови забрањени без сагласности СПЦ. http://www.eparhija-prizren.com/sr/saopstenja/saopstenje-eparhije-rasko-prizrenske-povodom-neovlascenih-radova-na-lokalitetu-hrama-sv-n Наиме недавно су поред рашћишћавања терена неовлашћено отварани средњовековни гробови у храму, а потом су потпуно нестручно и без експертизе подигнути стубови у наосу храма.
      Наиме, на овом храму су у периоду бивше Југославије рађена врло опсежна археолошка испитивања и пронађени артефакти се чувају у Београду, посебно остаци камене пластике са натписима који недвосмислено сведоче о историји храма. Досадашња истраживања и историјат храма Св. Николе детаљно су представљени у монографији "Црква Св. Николе - Катедрала Новог Брда" археолога Марка Поповића и Игора Бјелића, Београд 2018. године (на српском и енглеском језику). На основу обимних историјских и археолошких цитираних извора, фотографија локације, нађених артефаката, цртежа и могуће идеалне реконструкције може се добити за сада најкомплетнија слика о катедралном храму  Новог Брда.
      Ова вредна књига у ПДФ формату доступна је на: https://d.pr/free/f/34iYBL   Поводом најновијег провокативног служења мисе на темељима православног храма у Новом Брду Епархија Рашко-призренска објавила је с благословом Епископа Рашко-призренског Теодосија   САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
        Епархија Рашко-призренска је дубоко разочарана овим очигледним чином злоупотребе духовне и културне баштине СПЦ и то на локалитету који су основали и градили средњовековни српски владари, што је забележено у бројној стручној и историјској литератури, како домаћој тако и страној. Сачувани артефакти камене пластике са натписима из храма св. Николе јасно показују о чијој је цркви реч.   Служењем мисе на темељима православног храма римокатоличка Бискупија косовска озбиљно нарушава до сада прилично коректне међуверске односе на Косову и Метохији и политизује баштину СПЦ која је Ахтисаријевим планом управо на предлог наше Цркве укључена у специјалну заштићену зону уз сагласност представника косовских Албанаца. Беседе које су се могле чути на јучерашњој миси нимало не доприносе изградњи међуверских односа Православне Цркве са Римокатолицима и СПЦ ће засигурно морати да покрене ово питање у контакту са надлежним представницима Ватикана.    Недалеко од наше православне цркве налазе се такође остаци средњовјековног римокатоличког храма познатог као Сашка црква Пресвете Богородице коју су уз сагласност српских владара у Средњем веку подигли и користили Саси рудари и дубровачки трговци. Сасвим разумно питање јесте зашто се римокатолички бискупи са својим верницима нису окупили на остацима некадашње своје цркве него су то учинили на темељима саборног храма новобрдских српских православних митрополита.    Епархија Рашко призренска ће од надлежних међународних и локалних институција тражити заштиту локације храма Св. Николе од даљих злоупотреба, међу којима је и недавно подизање стубова које је урађено без стручне експертизе и без сагласности СПЦ, која је непходна за све активности у специјалним зонама по законима Косова. Приштинске власти су већ озбиљно критиковане због непоштовања верских права СПЦ у најновијем извештају америчког Стејт Департмента што само сведочи да и ова најновија провокација није изузетак.   Дато у Епархији Рашко-призренској 2. августа 2019. год.
    • Од Логос,
      Током тродневног поклоничког путовања на Косову и Метохији, протонамесник Слободан Алексић, главни и одговорни уредник радија „Источник“, разговарао је са више пастира Цркве Христове. Међу њима и са архимандритом Савом (Јањићем), игуманом манастира Високи Дечани који је под заштитом Унеска пуних 15 година. 

Светиња је и даље под заштитом међународних снага због лоше безбедоносне ситуације у последњих 20 година. Отац Сава подсећа на најважније проблеме, говори о спору око манастирске земље, са поносом истиче да је братсво бројно и да постоје многи добри људи који помажу богомољи. Посебну пажњу отац Сава посвећује Видовданском етосу који је аутентичан израз јеванђеља. Апелује на све Србе да предаја, поклањање или уступање Косова и Метохије води ка проклетству читавог рода српског. „Ако дамо Косово, бићемо претворени у племе које ће се изгубити у овој општој глобализацији“.

Извор: Радио Источник

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...