Jump to content

Драган (др Богосављевић): ВИЂЕЊЕ С. Р. О РАВНОЈ ЗЕМЉИ, НЕБЕСКОМ СВОДУ И ЗВЕЗДАМА

Оцени ову тему

Препоручена порука

пре 4 часа, obi-wan рече

? ? ? ? ?

U tekstu kojeg je postavio Griša stoji:

Цитат

Анализом остатака днк на Торинској плаштаници утврђено је да је Христос имао (и вечно ће имати) само 23 хромозома, које је добио од своје Богомајке

.

Подели на овим сајтовима

Ej, jesu ravnozemljaši ljudi koji su dibidus s mozgom, ali kako im padnu napamet objašnjenja da nema gravitacije pa to se niko ne bi sjetio ni kad bi htjeo. 

Od 1:10, eksperiment s kojim smo se svi igrali kao djeca, kad okrenemo čašu s vodom i kartonom naopako...kakvo objašnjenje da nema gravitacije, mada ni ono o sueckom kanalu na kraju nije loše za oraspoložiti se. :))

Подели на овим сајтовима

Људи моји шта је ово.Вечерас сам нормално причао са човеком кога дуго знам.Који има децу и породицу.Око 50 година и факултет је завршио.И рекао сам видиш ли Ти ове лудаке што говоре да је земља равна.Он се зав изменио и поче да виче .У Библији пише да је земља равна.Нико никад није видео јужни пол.Ја кажем па био је патријарх Кирил на јужном полу колико знам.Одакле пингвине доводе.ОН поче да виче да сви који говоре да Земља није равна раде за Цију.И вичући да и ја радим за цију оде без поздрава.Какво је то колективно лудило или неки демонизам-Испада да би био добар Србин мора да верујеш да је Земља равна.После сам видео да се то ширило између 1820-70.Али ово је нека хистерија.Ужас.Боже сачувај и Мајко Божија.

Подели на овим сајтовима

On 3.9.2017. at 19:56, Zoran Đurović рече

Напио се и легао да спава, није малтретирао жену и децу, није потрошио паре, јер их има довољно. У принципу је само себи нашкодио. 

Ти си бониста па не видиш проблем. Овај лик почиње да тврди како је јерес веровати да је земља лопта, и да сви ми који држимо то мишљење смо у прелести, јер је модел равне земље по Библији и Светим Оцима. Капираш да овај није луд само у својој келији него лудост шири јавно? Слабе ће завести и увући у своју болест. Јер ово није обична "грешкица". Убацује са једне стране људе у апокалиптичну психозу, а са друге у презирање разума и науке, а кад извршиш лоботомију, онда немаш могућности да разликујеш духове и да се спасеш. Јер смо ми логосна бића, направљени по Логосу. Ако су Јустин Поповић, Николај Велимировић и Тесла говорили да је земља лопта, ко је овај билмез да каже супротно? Ове најфришкије помињем зато што сам се подвизавао и прочитао овај компедијум глупости који он назива књигом, јер трабуња да је некад било небитно и нештетно ако су оци веровали да је земља лопта, али је то сада душепогубно. Пајсије Светогорац није живео пре 150 година, а тврдио је да је земља округла. И шта му је то сметало за спасење? - Иза тлапњи овог лика се осећа задах Антихриста.   

Погледао сам ову тему колико сам стигао и када видим какве све будале причају потпуно неаргументовано о заверама ,заводе и излуђују народ није ми јасно зашто их тужилаштво не гони.Такве ствари сасвим лепо могу да се подведу под кривична дела

-Ширење лажних вести

-Узнемиравање јавности

Мислим да би кад би бар неки били ухапшени веома брзо престала разна лудовања јер скоро сви који су разни лудачки активисти то раде из користољубља.

Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Августин рече

јер скоро сви који су разни лудачки активисти то раде из користољубља

па то је постало очигледно, врте своје причице, рекламирају књиге и канале и само се смешкају...

Подели на овим сајтовима

• 1 month later...

@Zoran Đurović :D

МАТЕМАТИКА –НАУКА ПАЛОГ ЧОВЕКА

BY NIKODIM BOGOSAVLJEVIC · ЈАНУАР 25, 2019

Многе појаве везане за човека су, разумљиво, последице његовог пада и, са једне стране, не би ни постојале да пада није би било (а могло је да га не буде, јер је Адам пао зато што је хтео, а не зато што је морао), а на другој страни, када дође крај времену, историји и овом палом човечанству, тада ће се и оне укинути.

Једна од таквих бројних појава је и математика.

Да Адам није пао, не би пало ни време, па не би било рачунања времена, не би било пољопривреде, не би било науке ни прогреса, па ни математика, основна полуга у свим тим областима, не би била изумљена.

Свезнајући Бог је унапред знао да ће Адам сагрешити, па је математику, као и многе друге ствари, створио пре стварања самог човека. Тако је ради бројања дана, недеља, месеци и година, једном речју историје, створена математика са стварањем сунца, месеца и звезда. „Потом рече Бог: Нека буду видела на своду небеском, да деле дан и ноћ, да буду знаци временима и данима и годинама“ (1. Мој. 1, 14). „Да буду знаци временима и данима и годинама“ – значи да се помоћу њих, бројањем дана и година, мери време.

У Рају, у који су постављени Адам и Ева, није било потребе за математиком. Сво биље у њему расло је нетрулежно, па су прародитељи имали хране у изобиљу, без потребе да обрађују земљу ради прехране, нити да преграђују четири рајске реке ради наводњавања, за шта је све потребна математика: за мерење и прорачунавање земљишта и канала. У Рају нису становале животиње, јер бесловесне животиње не могу боравити у врту који је створен ради заједнице Бога Слова и словесног човека, створеног да би био рођен од Бога – да буде син Божији. Дакле, није било потребе за математиком, која служи да би се животиње пребројале, измерила им се тежина итд. Прародитељи наши су били наги и нису имали стида; дакле, нису имали потребе за одећом, па ни за шишањем оваца или клања истих и других животиња због коже, а самим тим ни за математиком, која би послужила да се материјал за одећу, као и сама одећа, при изради премери, преброји… У Рају Адам и Ева нису имали потребе ни за кућом, ни за превозом, па самим тим ни за градитељством и конструисањем и израдом превозних возила, и посредно, опет ни за математиком…

Потреба за постојањем и применом математике се показала тек након изгона наших Прародитеља из Раја. На почетку су Авељ и Каин постали пастир и ратар, и са тим занимањима је дошло до примене алгебре и геометрије. И тако редом, преко топљења руда, грађења кућа, превоза, до проналаска електричне енергије и данашње електронике.

Поред своје практичне примене, математика има и своју духовност, своју метафизику. И као и прва, и ова друга њена димензија упућује на њену везаност за време и овај привремени свет, а да је потпуно непотребна, и, посредно, страна вечности. Пре свега, математика по замисли Бога Творца и нема своју мистику, своју метафизику. Она је потпуно материјална наука, наука створена и везана да измери, преброји и организује материју. Све што је тварно јесте ограничено и подлеже мерењу и бројању. Материја није и не може бити бесконачна, ни у просторном ни у временском смислу, јер оно што је бескрајно просторно мора бити и беспочетно временски, а то је само Бог. У случају да је материја, створена твар, бескрајна и беспочетна онда би она била бог, што је апсурд. Ово је богословска поставка, тачније догмат, који смо употребили, поред основних које је нудило Свето Писмо и тумачења Светих Отаца, за доказивање да је земља непокретна и да је васељена ограничена куполом изнад ње, на коју су накачене звезде и испод које над земљом круже сунце, месец и остале планете. Дух је необухватљив и немерив, па зато нема потребе за математиком. Бог је апсолутни дух и зато је беспочетан и бескрајан, док анђели и људске душе, иако су духови нису апсолутни, ни просторно ни временски, с тим да су временски почетни, али, по Божијем благослову, бескрајни, тј. бесмртни.

Пали човек је, међутим, по наговору палог сатане, дао и математици мистику и сакралност. Три су области у којима човек математици даје метафизичку димензују, повезујући је са вечношћу, са којом она, као што казали, нема никакве везе. То су новац, наука и окултизам. Сам по себи, новац припада искључиво материјалној сфери постојања. Његово одуховљавање је дошло са обожењем новца, оличеном у поклоњење златом телету и богу мамону. Новац (злато) је најважнији (лажни) бог ове пале цивилизације, коме се готово сви клањају, служе, жртвоприносе и робују. Слична сакрализација или обожење математике је још израженија и очигледнија у области материјалистичких наука, којима је она главна полуга. Реч је о самообожењу човековог ума, у коме бројке и математика добијају најузвишеније место. Помоћу математике самообожени човек хоће да уђе у тајну универзума и декодира тајну вечног живота. Тако је и несрећни Никола Тесла веровао да је познавање „величанствености“ бројева 3, 6 и 9 довољно за поседовање кључа универзума.  На другој страни, математика је у служби највеће утопије да човек прикључивањем на рачунаре може себи обезбедити бесмртност. Слично је у окултизму, магији, кабали пре свега (комбинацији нумерологије и гематрије), у коме се броју додељује, слично као код Тесле, сакрални, свештени смисао. Исти је циљ: уредити, преуредити и предвидети човеков живот, и у крајњој линији његов вечни живот, помоћу тајног значења и вредности бројева. „Знање о бројевима није само тајна, то је суштина свих тајни. Бројеви су формула свих формула и правило свих правила, духовни фундамент нашег битија“. Све наведено је последица потребе материјалних, телесних људи, да у процесу самообожења свом начину постојања, размишљања и веровања дају духовни смисао и циљ. Није нимало случајно да водећи банкари, научници и кабалисти припадају жидо-масоно-сионистима.

Коначно, у Царству небеском, у Небеском Јерусалиму, описаном у књизи Откривења Св. Јована Богослова, математике нема. Са престанком бројања дана историје, са престанком грађења и бајања, престаје и потреба за математиком. У Небеском Јерусалиму нема аутопутева, нема електрана и трансформатора, рачунара, аутомобила, авиона, НАСА-е, нема летења на месец (без обзира што га ни овде није било), зато што месеца, као ни сунца ни звезда неће бити. Тамо је све неизмериво и бесконачно, тамо читав Град и васељену обасјава Христос – Сунце Правде.

Потребе за математиком неће бити ни у паклу, јер ће тамо муке сатане, палих његових анђела и његових слугу људи бити непребројиве, јер ће бити вечне.

Циљ овог текста није да омаловажи или унизи и умањи значај и важност математике и науке, математичара и научника у овом веку. Његов циљ је да их стави на њихово вредносно место, да их скине са небеских висина самообоженог човека и постави на службу коју им је Бог предодредио и доделио у овом палом и привременом свету и историји. Бог, наиме, није створио човека да би био математичар или научник, већ свештеник, да својом молитвом призива благослов и благодат Божију на сву творевину, да је Он њоме освештава и одржава у постојању, ради благодарног слављења Творца од стране читаве творевине. Доказ за ово је истинити Човек Богочовек Исус Христос, који је био Првосвештеник; Прво- зато што је први и једини безгрешни, значи прави, Свештеник. Нажалост, у палом свету је и пали систем вредности, па су неправедно математика и наука стављени изнад свештенства (говоримо теоријски, а не личносно, јер у реалном животу математичар или научник може бити бољи православац од неког лошег православног епископа или свештеника). Такав је, нажалост, погрешан избор учинио и велики Никола Тесла, који је између свештенства и науке изабрао ову другу, да би живео у заблуди веровања у човека и енергију космоса, па завршио неправославним кремирањем.

Ову је неправду још у историји разобличио и исправио Богочовек Исус Христос, да би она била коначно и вечно исправљена у Царству небеском, у Горњем Јерусалиму, који ће ускоро, веома ускоро сићи на нову земљу, у огњу очишћеној од осканевљености и нечистота злодела и зловерја.

У Царству небеском ће, као и пре стварања анђела, човека и света, дакле, вечно, бити само два броја: Један и Три, Један Бог у Три Личности, Пресвета Тројица, Јединица у Тројици и Тројица у Јединици, за безбројним мноштвом Његових слугу анђела и људи – синова Божијих…

Архим. др Никодим (Богосављевић)

• Оплаках :)) 1
Подели на овим сајтовима

Без математике не бисмо успели да разоткријемо заверу о округлој Земљи.

Btw,

пре 10 минута, grigorije22 рече

У Небеском Јерусалиму нема аутопутева, нема електрана и трансформатора, рачунара, аутомобила, авиона, НАСА-е, нема летења на месец (без обзира што га ни овде није било), зато што месеца, као ни сунца ни звезда неће бити.

:)))

Подели на овим сајтовима

Koji ste cirkus vi kaj mislite da voda moze mirno da stoji na lopti koja se okrece velikom brzinom. Ajd napravite pokus I dokazite vasu tvrdnju, a ja vama budem dokazao da voda uvijek tezi izravnjavanju, ravnini. Vodo-- ravan, culi ste za taj izraz ?

Da su vam u skoli rekli I da je kockasta, I to bi ste vjerovali isto, jer su vam znanstvenici rekli, jelte, a jos mediji potvrdili ? 

Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, SerbCro рече

Koji ste cirkus vi kaj mislite da voda moze mirno da stoji na lopti koja se okrece velikom brzinom. Ajd napravite pokus I dokazite vasu tvrdnju, a ja vama budem dokazao da voda uvijek tezi izravnjavanju, ravnini. Vodo-- ravan, culi ste za taj izraz ?

Ne teži nikakvom "izravnjavanju" već teži centru Zemljine gravitacije... zbog gravitacije...

Bez gravitacije (tj. sa malom gravitacijom) se naravno drugačije ponaša što možeš da vidiš na sledećem snimku, kao i drugim snimcima snimljenim u svemiru...

Dakle, sedi, 1...  :D

Подели на овим сајтовима

On 27.1.2019. at 13:20, Avocado рече

Ne teži nikakvom "izravnjavanju" već teži centru Zemljine gravitacije... zbog gravitacije...

Bez gravitacije (tj. sa malom gravitacijom) se naravno drugačije ponaša što možeš da vidiš na sledećem snimku, kao i drugim snimcima snimljenim u svemiru...

Dakle, sedi, 1...  :D

Prouci green effects. Prouci zakaj su astronautima zamijceni mjehurici u odijelu/ kacigi. Tada mozda budes djelomicno razumeo ono o cemu sada sa tolikom sigurnocu pises. I da, ja ti I dalje mogu dokazati pokusom dada voda tezi izravnjavanju. Da li ti mozes dokazati pokusom ono kaj sam prethodno zatrazil kaj si ignoriral? I opet, sjedi 1. 

p.s. Imas ti logike, samo kad vjerujes pogresnim informacijama, logicno je I da dolazis do pogresnih rijesenja. Preispituj to kaj si ucii u skoli na isti nacin kao kaj preispitujes bibliju, kriticki , aIi i objektivno.

Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, SerbCro рече

Prouci green effects. Prouci zakaj su astronautima zamijceni mjehurici u odijelu/ kacigi. Tada mozda budes djelomicno razumeo ono o cemu sada sa tolikom sigurnocu pises.

Pojma nemam o čemu sad pričaš... kakvi zeleni efekti? Kakvi mehurići?

Цитат

I da, ja ti I dalje mogu dokazati pokusom dada voda tezi izravnjavanju.

Kako ćeš da dokažeš da teži nekakvom izavnjavanju, a ne da teži centru Zemljine gravitacije?

Цитат

Da li ti mozes dokazati pokusom ono kaj sam prethodno zatrazil kaj si ignoriral?

Da. Pokazao sam ti snimak jednog takvog pokusa.

Evo ti još jedan:

i još jedan:

i još jedan:

Цитат

I opet, sjedi 1. 

:D

Цитат

p.s. Imas ti logike, samo kad vjerujes pogresnim informacijama, logicno je I da dolazis do pogresnih rijesenja. Preispituj to kaj si ucii u skoli na isti nacin kao kaj preispitujes bibliju, kriticki , aIi i objektivno.

Dao sam ti informacije... koje jasno pokazuju da nisi u pravu... možeš da preispitaš svoje stavove... ili da zabiješ glavu u pesak i nastaviš da mantraš istu pogrešnu priču...

Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Avocado рече

Pojma nemam o čemu sad pričaš... kakvi zeleni efekti? Kakvi mehurići?

Kako ćeš da dokažeš da teži nekakvom izavnjavanju, a ne da teži središtu Zemljine gravitacije?

Da. Pokazao sam ti snimak jednog takvog pokusa.

Evo ti još jedan:

i još jedan:

i još jedan:

:D

Dao sam ti informacije... koje jasno pokazuju da nisi u pravu... možeš da preispitaš svoje stavove... ili da zabiješ glavu u pesak i nastaviš da mantraš istu pogrešnu priču...

Da te prosvetlim o green effects, kako tvoja nasa I holywood prikazuju Star Wars: 

To kaj ti dajes je uglavnom fake. Rekoh prouci green effects I bubles, dao sam ti informacije, ili odbij I dalje nastavi okretati istu pricu. Moram ti skinuti kapu, ti si veci vjernik od mene, vjerujes da se kugla sa vodom na sebi okrece, a da voda stoji priljubljena uz kuglu, vjerujes da je riba dobila noge I izasla iz vode, a skrge promenila u pluca, I jos se sve to isto desilo jos jednoj ribi, pa su mogle imati sretno potomstvo, a par milijardi dalje, rodio se Dino, koji je direktan potomak kokoske, kva, kva, kva, kva :D

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

• Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
  • Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Благодарећи Телевизији Храм, доносимо видео запис надахнутог и надасве поучног разговора са знаменитим старцем Никодимом светогорцем, сабратом свештене светогорске обитељи манастира Светог Павла. У разговору који је водила теолог и новинар Миланка Тешовић, старац је говорио о значају правилног поимања мисије Цркве, о значају Пресвете Богородице, како за Свету Гору, тако и васколики живот у Цркви. 
      Поред тога, један од најпоштованијих светогорских стараца говорио је о савременим искушењима са којима је суочен човек 21. века, указујући да је сваки вид искушења и тешкоће плод нашег малаксавања у вери, с тога је старац Никодим поучио да смо призвани да свакога тренутка живимо аутентичним хришћанским животом, који подразумева да васколики свој живот предамо Христу Богу. 

Ризница литургијског богословља и живота: Старац Никодим светогорац: Наш циљ је Царство небеско
      BRANISLAVILIC.BLOGSPOT.COM Благодарећи Телевизији Храм , доносимо видео запис надахнутог и надасве поучног разговора са знаменитим старцем Никодимом светогорцем, сабра...  
    • Од JESSY,
      - Булдожери и разне машине већ уређују терен. Увелико теку припреме за дочек патријарха српског Порфирија. Овдје не може да буде никаквих проблема нигти ће их икада бити - каже Архимандрит Трпчевски   Архимандрит Данило Трпчевски, игуман манастира Ђурђеви ступови у Беранама, рекао је за ТВ Прва, да су још прије мјесец дана почеле припреме за свечаност усатоличења владике Методија и дочек патријарха Порфирија 26. септембра у овом манастиру.
      - Булдожери и разне машине већ уређују терен. Увелико теку припреме за дочек патријарха српског Порфирија. Овдје не може да буде никаквих проблема, нити ће их икада бити - каже архимандрит Трпчевски.
      Архимандрит се телефонски укључуи у Јутарњи програм ТВ Прва, а у студију је био Ненад Чанак, па је Трпчевски искористио прилику да каже да није умјесно да се политичари баве Црквом, јер се Црква окупља око Христа, а Ненад Чанак се окупио око свога Христа, а то је Мило Ђукановић.
        -  Да је било среће, Архијереји, њих 41, који су дошли на устоличење на Цетињу били би присутни и они би говорили најбоље и најприсније и најреалније о догађају који се догодио. Како што је ружно да се ми свештеници бавимо политиком, тако је исто ружно да се и политичари баве Црквом. Јер нама је Христос глава и ми се окупљамо око Христа, а политичари се окупљају око предсједника, а у овом случају, као господин Чанак који се окупио око свога Христа, а то је Мило, који је наравно и некрштен. Ми се окупљамо Христа и ми служимо у име Христово, а ја у излагању Ненада Чанка ниједном нисам чуо да је поменуо да је нама глава Христос и да је нама Бог Христос коме служимо, а не служимо ми ни Русији, не служимо ни предсједницима, ни политичким странкама, него наше служење је служење Свете божанске Литургије у храмовима и наравно у послушности надлежним епископима, патријарсима и поштујући њихове одлуке, као одлуке које доноси Црква, са призивом Светога духа- казао је игуман. 
      Он је подсјетио да архијереји који су дошли, нажалост нису могли да дођу на Цетиње.
      - Нису били они који треба да буду, али су били они који не треба да ту буду. Ненад Чанак и Мило Ђукановић и Вељовић. По мом мишљењу, требало је да дођу архијереји из цијелог свијета. Било је мало и незгодно и срамота да дочекамо госте аутомобилским гумама и остали стварима. Не мислим да су то Цетињани, то су људи скупљени из цијеле Црне Горе, који су немо послушни прошлом режиму, које гонио Цркву и владике - рекао је архимандрит Данило и додао:
      - Чанак је учен човјек, али свети Козма Етолски, један велики светац из 19. вијека, је говорио да ће зло доћи од учених људи, не од простих. Учење, знање, је мач са двије оштрице.
      https://dan.co.me/vijesti/drustvo/arhimandrit-danilo-trpcevski-durdevi-stupovi-i-berane-se-spremaju-za-docek-patrijarha-5081832

• Од Поуке.орг - инфо,
      Како је лепо, величанствено и радосно, када знаш да је 56 - ог Епископа зетског и 41 - ог Митрополита црногорско - приморског, Високопреосвећеног Г. Јоаникија, као што је вековима и било, у Трон увео поглавар Српске Цркве. Некада је то био Архиепископ Жички (Пећки), а од 1346. године, Патријарх Српски. Овога пута такву велику част имао је Његова Светост Патријарх Српски Г. Порфирије.

И то управо на Цетињу, том скоро па шестовековном центру Српске Православне Цркве у Црној Гори. Све док је Српске Цркве и Цетињског Манастира на Цетињу, биће и Цетиња, јер је Цетиње и настало као имање Цетињског Манастира тј. као имање Српске Цркве. Поједине цетињске дириговане букаџије, тоталне незналице историје, често и некрштени људи, криминалне структуре, или пак страни и домаћи плаћеници који уопште немају никакве везе за правим Цетињем и Православном Црквом, поново су доживели тешки пораз. Велики део Цетиња ни у недељу а ни раније није био у друштву тих изманипулисаних или пак потплаћених људи који су по Бог зна који пут, противзаконито, антиуставно, безуспешно и на улици, покушали да узму образ црногорске престонице. Као и вековима раније, сви опаки и зли науми разбијали су се о освештане зидине Цетињског Манастира који је 1484. године основао српски феудалац из Зете, Иван Црнојевић. Као знамење српске царске империје Светих Немањића, Црнојевићи су оставили и грб Немањића на Олтару Цетињског Манастира. Тај свети немањићки грб и дан данас краси Олтар манастирског храма цетињске светиње. О томе је врло јасно и недвосмислено у својој "Историји Црне Горе' писао Митрополит црногорски, приморски и скендеријски, и стриц Његошев, свети Петар Цетињски. Да се зна чији је био и остао тај духовни бисер Црне Горе и српског народа. Победило је дакле поново Свето Цетиње. Оно Цетиње које је верно аманетима светих предака. Оно Цетиње чија историја и памет не почињу у Брозовом Јајцу нити у Кумровцу. Оно Цетиње које зна своју величанствену историју и које се држи своје Свете Српске Православне Цркве, своје светосавске и светопетровске традиције, светолазаревског и светопетровског Косовског Завета, свог немањићког духовног континуитета и своје велике цетињске светиње.
    • Од JESSY,
      · Високопреподобни оче, повод за наш поновни сусрет је намера да још једну од значајних тема расветлимо у разговору са вама као свештеним лицем: то су пандемије и вакцина, о којима се и даље у јавности расправља на узнемиравајући начин. Објавили смо мишљење лекара – др Марио Пеицхев, на основу личног сведочења некога које спасавао животе током пандемије, лично се уверавајући не само у високу стопу морталитета, већ и немоћи многих својих колега да се супроставе трагичној кончини. Желимо да разговарамо са вама о хришћанском погледу на пандемију. Почнимо са овим: какво би требало бити хришћанско гледиште о употреби лекова за лечење? Да ли хришћанство одбацује лечење болести људског тела?
       · Нама, хришћанима, мера за све је Свето писмо. Тамо, у Светом Јеванђељу, видимо самог Спаситеља како у земљи припрема лек којим ће помазати очи слепцу, и он прогледа. Пазите, потпуно је прогледао тек након другог помазања. Мислим да је пример више него јасан. Даље, у Апостолу читамо да  је дар лечења долази од Светог Духа. Бог је снисходљив према људским слабостима и одговара на наше молбе да повратимо изгубљено здравље, иако смо ионако осуђени на смрт. У  предању наше свете Цркве имамо Св. Бесребренике који су својој људској медицинској вичности додали моћ молитве и зато се називају врачима (лекарима) и чудотворцима. Ово је православно хришћанско схватање медицине. Несумњиво је присутан Божји благослов.
       · Прошле године, у претходном интервјуу, са вама смо се дотакли тајне причешћа, који се више не поставља, и чини се да је разјашњен. Појавио се нови проблем – вакцине. Да ли вакцинација омета хришћански живот и спасење човека? Да ли хришћанин напушта Цркву ако жели да се вакцинише, да ли је то на било који начин повезано са исповедањем његове вере?
       · Да бисмо били сигурни да нећемо склизнути у индивидуална схватања, најсигурније је придржавати се Црквеног предања, „старине“. Вакцине се у медицинској пракси користе више од 250 година. За ову четвртину миленијума ниједном Синоду или Црквеном сабору није пало на памет да их одбаци као нешто што стаје на пут спасења. „Бунт према вакцинисању“ је модеран феномен са коренима у окултним и езотеријским учењима, саставни је део New Age погледа на свет. Стога, савесни православни хришћани морају да избегавају таква осећања на сваки могући начин. То је тема сујеверја.

• Од Поуке.орг инфо,
      Древни антички Лихнидос, што у преводу са грчког значи Бело језеро, или данашњи словенски назив - Охридско језеро (језеро о хриди), се налази у држави Македонији на територији коју насељава наш братски и комшијски народ Македонци. Читав тај простор је регија од посебно великог историјског значаја, одакле је захваљујући св. Клименту и св. Науму, и њиховим ученицима, потекла велика христијанизација балканских Словена а касније и Свете Русије. Благодарећи њима и њиховим духовним оцима св. Кирилу и св. Методију, Словени су још у деветом и десетом веку једним делом христијанизовани, а словенска племена су добила и своја словенска писма - глагољицу и ћирилицу. 
      Охрид је својеврсни балкански Јерусалим и то не само по мноштву измешаних култура, вера и обичаја, већ пре свега по светим словенским просветитељима који су као у неком новом Јордану или у некој новој Галилеји, крстили прве веће групе балканских Словена. 
      У Охриду је и данас пуно прелепог белила, особене светлости и несвакидашње чистоте. Човек који није обишао Охрид и Македонију, тешко може схватити велики значај тог простора за духовну судбину свих Словена. Када дођете у Охрид осећате се као да сте дошли кући јер сви ми Словени смо на неки начин духовно зачети и духовно рођени негде у благодатним дубинама Цркве Охрида и Охридске регије.
      У Охриду је све некако древно и прастаро али уједно ново и увек актуелно. И ваздух који удишете је посебан. И светиње које целивате су тако особене и важне за све Словене. Па кад вас још и на сред улице вама непознати људи поздрављају и траже вам благослов, то само сведочи о љубави македонског народа према Цркви и свештеницима Христове Лађе Спасења. А када вам још са искреним осмехом и кажу: "Драго нам је оче да сте из нама братске Србије", онда вам се срце испуни милином и радошћу. Тек тада схватите да су сви расколи и свакојаки политички неспоразуми само привремена појава. Да ће љубав Христова све то ускоро надвладати јер љубав је непобедива. Да се Срби и Македонци поштују и воле на благодатним фреквенцијама којих често ни сами нису свесни. То је тај древни хришћански Балкан, отворен, искрен, незлобив и јединствен.
      Па када се вас Бог још удостоји и да у Нижепољу покрај Битоља саслужујете на Светој Литургији мученику и исповеднику наших дана, Архиепископу Охридском и Митрополиту Скопском Г. Јовану, и када се преко 120 ходочасника из Србије на тако светом месту причести Светим Тајнама Христовим, онда се на све излије огромни и неописиви мир и преобиље благодати Господње.
      Ваљало је зато и вредело посетити Охрид и Македонију, и упознати себе саме у неким скривеним наслагама древне хришћанске прошлости. Сусрести се са браћом и сестрама у Христу. Загрлити се са онима који су нам најближи рођаци и гостољубиви домаћини Охрида и Македоније. Само у том непосредном контакту и искреној хришћанској љубави, у којој потпуно и искрено поштујемо различите националне, језичке и културне идентитете једни других, осетићемо сви заједно, да смо били и остали најближи сродници. И по крви балканској а пре свега по љубави Христовој. 
      Архимандрит Петар (Драгојловић)

• Креирај ново...