Jump to content

Уморни од православља?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Шта да ради човек кад се умори/смори од православља, вере, Цркве, хришћанског живота?

Срећем све више људи који се након 10+ година у цркви напросто уморе од свега и различито се носе са тим: неки направе паузу од цркве, неки једноставно престану да верују, неки наставе да долазе али се све претвори у аутоматизам и магију, неки само наставе да држе обичаје, некима се све смучи и напросто се паралишу, неки постану непријатељи цркве, свештенства и православља, неки се нагло одају до тада незамисливим пороцима, неки гледају презриво на побожност и форсирају интелектуализам и слично.

Имамо и овде форумаша који су били црквени, па престали да буду. Зашто?

Знам да није баш пријатна тема, посебно за мисионарски сајт и људе који су тек дошли у Цркву, али ... ето, напросто се може сваком десити и свакоме прети тако нешто.

Подели на овим сајтовима

• Одговори 443
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Беше Тома Аквински рекао да је грех не следити Духа Светог, па макар у датом тренутку вукао у "неверје"?

Подели на овим сајтовима

Који су били постављени на темеље искрености и љубави без страха код добрих попова, за те знам да су остали. Многи из разних зилотских варијанти су постали жестоки атеисти. Они које лично знам.

Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Лазар Нешић рече

Шта да ради човек кад се умори/смори од православља, вере, Цркве, хришћанског живота?

Срећем све више људи који се након 10+ година у цркви напросто уморе од свега и различито се носе са тим: неки направе паузу од цркве, неки једноставно престану да верују, неки наставе да долазе али се све претвори у аутоматизам и магију, неки само наставе да држе обичаје, некима се све смучи и напросто се паралишу, неки постану непријатељи цркве, свештенства и православља, неки се нагло одају до тада незамисливим пороцима, неки гледају презриво на побожност и форсирају интелектуализам и слично.

Имамо и овде форумаша који су били црквени, па престали да буду. Зашто?

Знам да није баш пријатна тема, посебно за мисионарски сајт и људе који су тек дошли у Цркву, али ... ето, напросто се може сваком десити и свакоме прети тако нешто.

Такви се нажалост нису нити сусрели са православљем.

Заправо, упознали су неки површински слој, сочињен на основу "ваља се - не ваља се" и тма "бесмртних дела" која су масовно штанцована у једном периоду (некритичког) "повратка вере" у доба "догађања народа".

Штету и њене размере која је тада учињена је тешко самерити. Одатле и имамо ово данашње "православље", које попут "неких", пребројава број корака у суботњи дан нпр...

Срећом, атмосфера се мења... Верујем на боље.

Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Кратос рече

Pa da odmori šta drugo?

Тако некако. Једном сам неком клинцу рекао да ствари не узима превише озбиљно :smeh1:

пре 4 минута, Paradoksologija рече

Беше Тома Аквински рекао да је грех не следити Духа Светог, па макар у датом тренутку вукао у "неверје"?

Немам појма, али како да зна човек следи ли Духу Светоме?

пре 3 минута, Милан Ракић рече

Ок, истина! Али, можеш ли да замислиш да се неко стварно сретне и једног тренутка смори од свега? Или ајде овако: шта кажеш себи кад се понекад умориш од свега? А није ваљда да се баш никада не умориш ...

Подели на овим сајтовима

To su oni koji nisu istinski zivjeli pravoslavlje. Ili koji su dozvolili da ih drugi ljudi/dogadjaji odvoje. Znam i ja par slucajeva ljudi koje su otjerali pobozni/crkveni ljudi. Ne namjerno. I ne kazem da su oni krivi. Svako vjeruje onako kako zna i moze.

Da bi se vratili, moraju da osjete ljubav, Boziji priziv...kako god to ko zove. I vjerujem da je tad prici Crkvi jos teze nego na pocetku.

Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Cimili88 рече

To su oni koji nisu istinski zivjeli pravoslavlje. Ili koji su dozvolili da ih drugi ljudi/dogadjaji odvoje.

Другим речима, увек је у питању лични доживљај православља и лично прегнуће (те недостатак истог)? Никада не може бити проблем на који се, можда, данас православље представља и живи? Никада не може бити проблем само православље какво имамо данас?

Само питам ...

Подели на овим сајтовима

Hristov je jaram blag i breme lako. Oni koji su umorni to sigurno nisu od Hrista i prave vjere. Možda su umorni od neke svoje teške pobožnosti koja usled zaletavanja i nerasuđivanja vodi u pucanje.

Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Лазар Нешић рече

Никада не може бити проблем само православље какво имамо данас?

Можемо ли генерализовати православље какво имамо данас као неку општу категорију? По мени и то се разликује од случаја до случаја тј од личног доживљаја. Неко га живи више (пуним плућима), неко мање али га ипак живи. И једно и друго је православље данас али се разликују.

Подели на овим сајтовима

Nesicu provociras :))

Uvek je do coveka, znas i sam :D

Dakle ako je otpo -sam pao sam subio sam kriv. Nije imao dovoljno vere jel? :D

Mislim daj, ti stvarno ocekujes mnogo :D

Svi su puni vere, molitve, sve u fulu, a onda izadjes na ulicu pogledas oko sebe i vidis cemer i jad. Bas mi leze danas teks arhimandrita Andreja, primenjiv na tvoju temu... Mlogo komplikujemo i mnogi su na dugme nedeljom na liturgiji, kad tad ce shvatiti da na dve stolice ne mogu. Muka je sto je jako malo ljudi koji su spremni reci -evo tu sam, ne moras biti na dugme. Sve je uglavnom licemerje i bezlicni odnos.

http://www.pravoslavie.ru/srpska/105931.htm

Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Лазар Нешић рече
пре 16 минута, Кратос рече

Pa da odmori šta drugo?

Тако некако. Једном сам неком клинцу рекао да ствари не узима превише озбиљно :smeh1:

пре 12 минута, Paradoksologija рече

Немам појма, али како да зна човек следи ли Духу Светоме?

пре 10 минута, Милан Ракић рече

Ок, истина! Али, можеш ли да замислиш да се неко стварно сретне и једног тренутка смори од свега? Или ајде овако: шта кажеш себи кад се понекад умориш од свега? А није ваљда да се баш никада не умориш ...

Pretpostavljam da je slican odnos kao I svaki drugi burn-out u zivotu, profesiji, posvecenosti uopste.... mozda se bas tu negde I ogleda tj ispituje nasa vera, jer dok smo u malom bili verni, da li cemo I u velikom? Ako Ga istinski volimo Hristolikom ljubavlju, nase bice ce pronaci ponovo put do zadobijanja Duha Svetoga; jer svacija srca se ispituju kad tad... neko u monastvu, neko u svetu, ali kako god bitno je da znamo da ne trazimo garanciju za sve, a osobito da nismo mi uvek u kontroli; nego iskreno da zivimo neka bude volja Tvoja Gospode!

Подели на овим сајтовима

док се не схвати да је православље сам живот, а не само пуко слеђење прописа и закона, читање духовне литературе или држање себе на кратком повоцу, долазиће и до смарања. Православље је и уметност и наука и прича еволуционисти вс кеационисти, и прича о хомосексуалцима у цркви, и (додати по избору)...

Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Снежана рече

док се не схвати да је православље сам живот, а не само пуко слеђење прописа и закона, читање духовне литературе или држање себе на кратком повоцу, долазиће и до смарања.

Теби аплауз за ово, а ја се препознах :(

Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, goranger рече

Možda su umorni od neke svoje teške pobožnosti koja usled zaletavanja i nerasuđivanja vodi u pucanje.

пре 3 минута, Goku рече

Можемо ли генерализовати православље какво имамо данас као неку општу категорију? По мени и то се разликује од случаја до случаја тј од личног доживљаја. Неко га живи више (пуним плућима), неко мање али га ипак живи. И једно и друго је православље данас али се разликују.

Ево, на пример, ова два цитата су добар пример да питам и ја: постоји ли једно православље или је све лични доживљај? Неки ће рећи: једно је православље и јединствено, зна се шта је и како је, неки ће рећи: има више православља, може овако и онако. Па добро, ја сам за више ...

пре 2 минута, Јелена011 рече

Mislim daj, ti stvarno ocekujes mnogo :D

Напротив. Ја само питам, истражујем шта мисле људе, немам појма о овим стварима, и сам сам збуњен.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Milan Nikolic,
      Чини ми се да мало ко од православних зна задатак православља. А тај задатак је очување католичанства као најважније категорије Цркве.
      Са друге стране имамо латине који себе називају католицима, док православни сасвим погрешно пристају да латине тако називају.
      И тако смо дошли до тога да многи православни зазиру од католичанства, само због тога што латини себе називају католицима.
      Зато сматрам да Православна Црква треба да нагласи своју улогу и задатак, да нагласи своју католичанску основу.
      Латине можемо називати римоцентрицима, римосолипстицима, али никако католицима.
  • Креирај ново...