Jump to content

Sekularnost u Srbiji

Avocado

Препоручена порука

пре 1 сат, Iulianus рече

Kratos, ja sam rođen u religioznoj porodici..........

O ovome o čemu si pisao sam jednom (uz kikiriki i vino) razmišljo.

Nema tu nikakvog licemerja. Jednostavno ljudima je potrebna neka ideologija  (ogromnoj većini) da ih prati kroz život. Nije bitno koja, važno je da im daje oslonac, smisao itd. u životu. Sada kada bi SPC nestala (pu pu pu) očas posla bi se prihvatili neke nove (sa istim žarom).Ja više ne prezirem te ljude.

Подели на овим сајтовима

• Одговори 94
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 21 минута, VaSa110 рече

O ovome o čemu si pisao sam jednom (uz kikiriki i vino) razmišljo.

Nema tu nikakvog licemerja. Jednostavno ljudima je potrebna neka ideologija  (ogromnoj većini) da ih prati kroz život. Nije bitno koja, važno je da im daje oslonac, smisao itd. u životu. Sada kada bi SPC nestala (pu pu pu) očas posla bi se prihvatili neke nove (sa istim žarom).Ja više ne prezirem te ljude.

Уопште не мора да значи, мој утисак (па и "верско уверење") је да човеку, као социјалном бићу, најтеже пада да буде социјално одбачен/маргинализован, није уопште невероватно да се и њој десило оно "куд сви Турци - ту и мали Мујо".

Извињавам се на оффу, али у своју одбрану пред суууцем Авокадом - ово ипак спада у "озбиљна тему". :)

Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, VaSa110 рече

Ja više ne prezirem te ljude.

Ma, ni ja ih ne prezirem. Daleko bilo! Nego, kasnije sam razmišljao, šta bi se desilo da sam kojim (nesrećnim?) slučajem ostao u crkvi? A mogao sam i to na dva načina. Prvi je mogao biti kroz učestvovanje u nekakvim (parohijskim) crkvernim odborima kasnije (koji su se nakon ˙90-te mnogo "udebljali", tj. proširili da bi u nji˙ stali mnogi tzv. neofiti i "borci za veru") gde je i moj gore pomenuti best frend imao učešća, ali je laktašenjem i podmetačinama napokon jednoga lepog dana počišćen na pravdi boga, ja kažem. I tome se smejem, dakako. Drugi način na koji sam mogao da ostanem (a upravo zato sam i pobegao iz ckve :ani_biggrin:) je bio da postanem sveštenik. Domunđavali su se moji roditelji i moj "svešteni" deda sa dobrim popom da nakon završene gimnazije upišem bogosloviju. Na to sam ja reagovao tako što sam naprasno postao hevi metalac i posuo nitnama i raznnim đinđuvama  skoro svu odeću koju sam imao (:))). Buntovnik sam post`o. Šta`š. :D

Da se vratim na te ljude koje NE PREZIREM i da kažem da tu nije toliko u pitanju ideologija, barem u mestu gde ja živim, nego pokvarena sujeta (ako "nepokvarene" ima, je l` te). Bili su uticajni u bivšem sistemu i režimu, a kako i na koji drugi način da to i ostanu i dalje ako se ne "prekomanduju", zar ne? 

Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, RYLAH рече

Случајно сам упућен. СПЦ је граду бесплатно уступила парцелу поред старе Петрове цркве и у складу са законом дала неколико прихватљивих облика споменика који се уклапају у архитектонску целину најстарије цркве на нашим просторима.

Na koji zakon misliš?

Цитат

Комунално предузеће је то прихватило.

Što svakako jeste problem koji sam već naveo.

Prosto, dok su groblja javna, a ne privatna, ne može niko da određuje koji simboli moraju da budu na spomenicima. Kada SPC bude i formalno mogla da ima svoje groblje i kad drugi budu mogli da imaju svoja, onda će biti druga priča...

Onda će i matore komunjare moći da imaju svoje... i da zabrane postavljanje krstova na istom...

Цитат

Ови људи су пошто-пото запели да сахране бившег комунисту на црквеном гробљу и још му ставе и петокраку, што су открили комуналном предузећу тек после сахране.

Nije to ok ako ima i neko drugo groblje gde su mogli da ga sahrane... samo... naši propisi trenutno ne poznaju "crkvena groblja". Možda ja gledam neki stari Zakon o sahranjivanju i grobljima... jel ima neki noviji od ovog:

http://www.pks.rs/SADRZAJ/Files/Komunalna/Zakonska regulativa/Pogrebno/Zakon o sahranjivanju i grobljima.pdf

Цитат

Овде се ради само о поштовању уговора и одредби релевантног закона и ништа више.

Na koji zakon misliš?

Подели на овим сајтовима

@Iulianus, @Џуманџи

oboje ste u pravu kada ste naveli razloge za "oketanje ćurka". Ima ih još naravno.

Mene se nekako čini da je ono što sam ja naveo izvorište tih razloga pa sam to posebno istakao.

Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Avocado рече

Prosto, dok su groblja javna, a ne privatna, ne može niko da određuje koji simboli moraju da budu na spomenicima.

Да не цитирам цео пост, радило се о Закону о сахрањивању и гробљима и градској одлуци којом је прописано да се на гробљу могу прописати типови споменика да не би одударали од архитектонских решења, по димензијама и начину изградње. Црква и комунално предузеће су им понудили хоризонтално обележје кад је већ дошло до свега овога, одбили су. Онда су и понудили потпуно неутрални вертикални споменик око ког би се све стране договориле, али без икакве петокраке или других обележја. И такви споменици постоје на овом гробљу и предвиђени су за оне који не би да имају крстове. Они су и то одбили. Забаксузили су се и стало им је било пошто - пото да на православно гробље ставе петокраку (у Новом Пазару је то раздвојено. Иако не формално, зна се који се покојници где сахрањују, сем на градском гробљу, али они нису хтели на градско.). Онда је ова жена што је звала све ове новинаре довела за викенд раднике да то поставе и мислила да ће то да јој прође, али радници ЈКП звали полицију која им је то забранила, и онда је тражила одобрење од града, уз новинарске притиске. Испало је у првим чланцима ко да Црква не човеку који је већ сахрањен тамо да се сахрани на гробљу.

Она се ту после позивала на Устав и сличне глупости (члан  21.), који са овим предметом немају ама баш никакве везе, и сад глуми жртву јер је покојни отац био велика комуњара и фаца у том граду са пуно веза, и сад мисле да могу и даље да малтретирају цркву. 

Проблем је што су ови покушали на силу и кварно да ураде, и то после сахране, и то тамо где се услови знају сто година. Нико је није терао да узме скупљи споменик, нико јој није причао где да реже споменик, само се инсистирало да се поред најстарије православне цркве на овим просторима поштује правилник о облицима споменика који се ту користе, а који је и овима у време кад су уговарали сахрану био познат. 

Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, RYLAH рече

Овде се ради само о поштовању уговора и одредби релевантног закона и ништа више. Да, и о комуњарама који би и из гроба да зајебавају Цркву, пошто им шездесет година изгледа било мало.

Ја сам просто одушевљен и нимало изненађен.

Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, RYLAH рече

Да не цитирам цео пост, радило се о Закону о сахрањивању и гробљима и градској одлуци којом је прописано да се на гробљу могу прописати типови споменика да не би одударали од архитектонских решења, по димензијама и начину изградње.

Daj, nemoj da se zevzečimo sa tim zaobilaženjem suštine... naravno da se na groblju mogu i moraju propisati urbanističko-tehnički uslovi podizanja spomenika da nekom ne bi palo na pamet da pravi spomenik visok 10 metara, u duginim bojama, sačinjen od stakla i aluminijuma... ali to blage veze nema sa tim da li će na vrhu spomenika da bude petokraka ili krst... to nije urbanističko-tehničko pitanje, nego pitanje vere i ideologije... taj deo je sporan, ne to što postoje uslovi, nego što su uslovi diskriminatorni... te naravno da ima veze sa Ustavom, koji takvu diskriminaciju zabranjuje.

Gradska Odluka o sahranjivanju propisuje u članu 40. sledeće:

O obliku nadgrobnih spomenika/nišana odlučuje lice koje ih postavlja i izrađuje s tim da se spomenici/nišani i drugi znakovi po dimenzijama i načinu izgradnje uklapaju u urbanističko rešenje groblja/mezarja ili plana groblja/mezarja koji zamenjuje urbanističko rešenje na postojećem groblju/mezarju.

To da li spomenik ima petokraku na vrhu nema nikakve veze sa dimenzijama i načinom izgradnje.

Цитат

Она се ту после позивала на Устав и сличне глупости (члан  21.), који са овим предметом немају ама баш никакве везе, и сад глуми жртву јер је покојни отац био велика комуњара и фаца у том граду са пуно веза, и сад мисле да могу и даље да малтретирају цркву. 

Kad dođemo do toga da neko "maltretira crkvu" time što na javnom, gradskom groblju hoće na spomenik svom ocu da postavi petokraku, onda je sasvim sigurno da je sekularnost prekršena.

A taj neko "maltretira crkvu" samo zato što su brilijantni mozgovi zamislili da javno gradsko groblje naprave kao "pravoslavno groblje". (pri čemu su mogli da naprave i delove groblja tj. aleje za različite veroispovesti, i da delovi najbliži crkvi budu samo za pravoslavce, što nije nikakav problem, ali što da se cimaju kad "Srbi ne kršten ne biva")

Možda su organi uprave rešavajući po žalbi trebali da umesto "Ustava i sličnih gluposti" vide šta povodom ovog piše u kanonima i svetootačkoj literaturi?

Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, RYLAH рече

Појасни.

Ниво ината ме одушевљава јер ми је недокучив, али ме нимало не изненађује с обзиром да је ово Балкан :smeh1:

Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Avocado рече

Daj, nemoj da se zevzečimo sa tim zaobilaženjem suštine... naravno da se na groblju mogu i moraju propisati urbanističko-tehnički uslovi podizanja spomenika da nekom ne bi palo na pamet da pravi spomenik visok 10 metara, u duginim bojama, sačinjen od stakla i aluminijuma... ali to blage veze nema sa tim da li će na vrhu spomenika da bude petokraka ili krst... to nije urbanističko-tehničko pitanje, nego pitanje vere i ideologije... taj deo je sporan, ne to što postoje uslovi, nego što su uslovi diskriminatorni... te naravno da ima veze sa Ustavom, koji takvu diskriminaciju zabranjuje.

Gradska Odluka o sahranjivanju propisuje u članu 40. sledeće:

O obliku nadgrobnih spomenika/nišana odlučuje lice koje ih postavlja i izrađuje s tim da se spomenici/nišani i drugi znakovi po dimenzijama i načinu izgradnje uklapaju u urbanističko rešenje groblja/mezarja ili plana groblja/mezarja koji zamenjuje urbanističko rešenje na postojećem groblju/mezarju.

To da li spomenik ima petokraku na vrhu nema nikakve veze sa dimenzijama i načinom izgradnje.

Kad dođemo do toga da neko "maltretira crkvu" time što na javnom, gradskom groblju hoće na spomenik svom ocu da postavi petokraku, onda je sasvim sigurno da je sekularnost prekršena.

A taj neko "maltretira crkvu" samo zato što su brilijantni mozgovi zamislili da javno gradsko groblje naprave kao "pravoslavno groblje". (pri čemu su mogli da naprave i delove groblja tj. aleje za različite veroispovesti, i da delovi najbliži crkvi budu samo za pravoslavce, što nije nikakav problem, ali što da se cimaju kad "Srbi ne kršten ne biva")

Možda su organi uprave rešavajući po žalbi trebali da umesto "Ustava i sličnih gluposti" vide šta povodom ovog piše u kanonima i svetootačkoj literaturi?

Не знам чему оволика жестина. Урбанистичко решење је облик споменика и обележја на њима. Ово је кршило оба. Исто као што не би могло да се постави велико У на неком споменику овако, тако је црква поставила услов да се на парцели коју џабе уступа граду не поставља петокрака, под којом је спровођен погром над Црквом, њеним људством, верницима и имовином. Или би сад требало да Црква консултује филмове Булајића да види ко је био ко у одлучивању на које уговорне услове ће да пристане?

То да ли је град нешто требало или није требало да уради другачије, сад је већ прошло време. У уговору са црквом су се обавезали на неколико типова споменика. Ово није задовољило. Црква и комунално предузеће хтели да им изађу у сусрет и да се постави хоризонтално обележје или неутрално верикално које не би одскакало од урбанистичке целине, ови се заинатили и баш би петокраку поред Петрове цркве. Знали су врло добро услове пре сахране, хтели да га баш тамо сахране и баш петокраку да му ставе. Имали су и других места за сахрану, ал су се заинатили баш овамо, из само њима знаних разлога.

Довиђења. Сад нек се жале управи водовода.

Ко год има проблем са овим, нека да нову парцелу за гробље без накнаде граду Новом Пазару као што је црква урадила, нека се пропишу типови споменика који тамо могу да се граде и то је то, решен проблем. Поред најстарије цркве на овим просторима петокрака није ни примерен ни пожељан симбол.

ЕДИТ: Појасни ми тај део око Устава, пошто не знам са којим начелом ово има везе.

Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, RYLAH рече

Не знам чему оволика жестина.

Ne znam na koju žestinu misliš... nisam ni pivo popio... ;)

Цитат

Урбанистичко решење је облик споменика и обележја на њима.

Ne, nije. To je versko, diskriminatorno, neustavno rešenje koje sa urbanizmom nema nikakve dodirne tačke... što su upravni organi prvi put sasvim ispravno zaključili... i kao što bi i ti zaključio da "ubranističko rešenje" podrazumeva da ne sme da se stavi krst...

ali ima ona stara anegdota o primitivnoj "definiciji" dobra i zla:

"Zlo je kad susedno pleme ukrade nama stoku, a dobro je kad naše pleme ukrade susednom plemenu stoku"...

jedino je bzvz što su belci smislili tu anegdotu pripisujući je šatro primitivnim afrikancima iako oni najčešće tako posmatraju stvari...

Mnogo bolja varijanta bi bila:

"Zlo je kad oni nama zabrane krstove, a dobro je kad mi njima zabranimo petokrake"

(Doduše, oni vama krstove na grobovima nikad nisu zabranili)

Цитат

Исто као што не би могло да се постави велико У на неком споменику овако,

Od 2012. godine može da se postavi veliko "U" na spomeniku jer je Ustavni sud ukinuo odredbe Zakona koje su glasile:

Zabranjeno je podizanje spomenika i drugih grobnih znakova kojima se na neposredan ili posredan način označava pripadnost poginulog, odnosno umrlog lica neprijateljskim pokretima uperenim protiv narodnooslobodilačke borbe Jugoslavije, odnosno na drugi način označava njegovo učešće upereno protiv te borbe, ili se označava njegova neprijateljska delatnost protiv društvenog uređenja i bezbednosti Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Zabranjeno je na spomenike ili druge grobne znakove stavljati podatke, natpise, fotografije i druge znakove (simbole) kojima se na neposredan ili posredan način označava pripadnost poginulog, odnosno umrlog lica neprijateljskim pokretima uperenim protiv narodnooslobodilačke borbe Jugoslavije, odnosno na drugi način označava njegovo učešće protiv te borbe, ili se označava njegova neprijateljska delatnost protiv društvenog uređenja i bezbednosti Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Zabranjeno je podizanje spomenika i drugih grobnih znakova, odnosno njihovo obeležavanje natpisima ili drugim grobnim znakovima u slučajevima kad oni imaju antisocijalistički i neprijateljski sadržaj, ili se njima na drugi način povređuju patriotska osećanja ili idejno-političko i samoupravno opredeljenje radnih ljudi i građana, naroda i narodnosti Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Zabranjena je izrada obeležja i znakova za obeležavanje grobova i spomenika iz st. 1. do 3. ovog člana.

Ukinuo je naravno zbog četnika, ali su kolateralno i ustaše dobile mogućnost da postave svoja obeležja... :)

Цитат

То да ли је град нешто требало или није требало да уради другачије, сад је већ прошло време. У уговору са црквом су се обавезали на неколико типова споменика.

Kao što veoma dobro znaš, ugovor između crkve i grada deluje inter partes i nema ama baš nikakvog uticaja na prava i obaveze trećih lica... te je prilično čudno da je crkvi uopšte dozvoljeno da učestvuje u upravnom postupku između građanke i komunalnog preduzeća... tj. bilo bi čudno da svi ne znamo o čemu se tu zapravo radi.

Da ne pominjem to da su neustavne i nezakonite odredbe ugovora i onako ništave...

Цитат

Ко год има проблем са овим, нека да нову парцелу за гробље без накнаде граду Новом Пазару као што је црква урадила, нека се пропишу типови споменика који тамо могу да се граде и то је то, решен проблем. Поред најстарије цркве на овим просторима петокрака није ни примерен ни пожељан симбол.

Pazi, ja nemam ama baš ništa protiv toga da se promeni zakon i da se dozvole privatna groblja (naravno pod odgovarajućim uslovima)... i da lepo pravoslavci i musimani i jehovini svedoci i partizani i ko god hoće ima svoje groblje, ako vam je tako teško da ležite jedni pored drugih... i onda bi ono što se desilo bilo sasvim legalno i legitimno... ovako je sasvim očigledna nepravda, kršenja Ustava i zakona i pišanje na pravnu državu... i poprilično je ružno kao predlažeš da neko drugi da napravi isti takav dil sa gradom tj. da napravi groblje pod svojim uslovima kada veoma dobro znaš da to grad ne bi prihvatio za bilo koga drugog... i kad kažeš da sad mogu da se žale upravi vodovoda... to je već pišanje po drugima sa pozicije sile...

Подели на овим сајтовима

Управо сада, Avocado рече

Ne, nije. To je versko, diskriminatorno, neustavno rešenje koje sa urbanizmom nema nikakve dodirne tačke...što su upravni organi prvi put sasvim ispravno zaključili...

Твоје тумачење, непоткрепљено било чиме, са чиме се нећу сложити само зато што си га написао ауторитативним тоном, као да стварно има утемељење у било чему сем у твом индивидуалном мишљењу. Иначе управни органи о томе први пут нису ни одлучивали. Донели су одлуку на о-рук!, пошто је ова напујдала новинаре на њих.

пре 11 минута, Avocado рече

"Zlo je kad oni nama zabrane krstove, a dobro je kad mi njima zabranimo petokrake"

Или преведено на језик реалности овде "Зло је било кад су нас убијали и спаљивали цркве, убијали калуђере, свештенике, парохијане, стављали вернике у апс, отимали земљу и осталу имовину Цркви, а још веће је зло кад оће и после смрти да нас зајебавају и показују моћ на тај начин што се одредбе које важе за све не примењују на њих".

пре 1 минут, Avocado рече

Od 2012. godine može da se postavi veliko "U" na spomeniku jer je Ustavni sud ukinuo odredbe Zakona koje su glasile:

Знам за то. У суштини су рекли да треба прецизније дефинисати посебним одредбама, а не да је све то глупост. Али ево, направи споменик са великим "У" и да избројимо колико ће бити потребно да га неко склони, нашавши хиљаду и један правни основ за то.

пре 5 минута, Avocado рече

Pazi, ja nemam ama baš ništa protiv toga da se promeni zakon i da se dozvole privatna groblja (naravno pod odgovarajućim uslovima)... i da lepo pravoslavci i musimani i jehovini svedoci i partizani i ko god hoće ima svoje groblje, ako vam je tako teško da ležite jedni pored drugih... i onda bi ono što se desilo bilo sasvim legalno i legitimno... ovako je sasvim očigledna nepravda, kršenja Ustava i zakona i pišanje na pravnu državu... i poprilično je ružno kao predlažeš da neko drugi da napravi isti takav dil sa gradom tj. da napravi groblje pod svojim uslovima kada veoma dobro znaš da to grad ne bi prihvatio za bilo koga drugog... i kad kažeš da sad mogu da se žale upravi vodovoda... to je već pišanje po drugima sa pozicije sile...

Не брате, ово је правна држава, и капитализам са уговорним односима и потпуном слободом уговарања.

Јесу ли добили земљу на бесплатно коришћење? Јесу.

Јесу ли се сложили са уговорним условима? Јесу.

Јесу ли типови споменика били јасно назначени унапред (са постојећом и опцијом за атеисте)? Јесу.

Јесу ли ови што су баш ту запели да сахране знали унапред за те услове на том гробљу? Јесу.

И онда, јесу ли пробали на силу да поставе споменик који по свему одудара од свега осталог ту? Јесу, и то неколико пута.

Дај бре, видиш и сам о чему се овде ради. Матора комуњара "дала аманет" ћерки да га сахрани баш на гробљу близу Петрове цркве и баш у инат свима да се покаже да му нико ни после смрти не може ништа, да се направи и постави споменик који ће да одудара од свега тамо. Причали су ми људи и ко је био лик и ко му је сад ова ћерка.

Овде нема никакве дискриминације. Нит је неко терао жену да оца сахрани по православним обичајима, нит да плати Цркви било шта, нити да има крст, нити да има било какав уопште однос са Црквом. Само да испуни оно на шта је пристала унапред, својевољно. Пробали су и да се договоре са њом, али она се заинатила и повела медијску кампању против Цркве.

На крају, њој је све ово унапред било познато, пристала је на све ово кад је одлучила да оца сахрани ту и уђе у уговорни однос са погребним предузећем са тачно дефинисаним условима, и то је то. Не разумем уопште где је ту позиција силе.

Или, из перспективе онога што си ми ти малопре рекао "Добро је кад ми њима забрањујемо крстове, а зло је кад морамо да поштујемо законе."

Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, RYLAH рече

Твоје тумачење, непоткрепљено било чиме, са чиме се нећу сложити само зато што си га написао ауторитативним тоном, као да стварно има утемељење у било чему сем у твом индивидуалном мишљењу. Иначе управни органи о томе први пут нису ни одлучивали. Донели су одлуку на о-рук!, пошто је ова напујдала новинаре на њих.

A ne... ja sam veoma jasno obrazložio svoje tumačenje.

Naveo sam odgovarajuću odredbu Odluke o sahranjivanju... evo ponovo:

Nisi osporio da se ona primenjuje.

Naveo sam da simbol na spomeniku nema veze sa urbanističko-tehničkim uslovima, odnosno sa "dimenzijama i načinom izgradnje" (budući da je negativna činjenica, teret dokazivanja ja na onom ko tvrdi suprotno).

Nisi osporio niti obrazložio suprotnu tezu.

Nisam posebno obrazlagao tezu da su urbanistički uslovi po kojima postoji 5 modela spomenika koji svi imaju krst na sebi diskriminatorni prema svim nevernicima i vernicima religija čiji simbol nije krst ali negde smatram da obrazlaganje toga zaista nije potrebno.

Dakle, tvoje tumačenje tj. tvrdnje da su u pitanju regularni urbanistički uslovi su potpuno nepotkrepljene bilo čime.

To što umesto "ne može ništa osim krsta" koristiš izraz "urbanistički uslovi" zaista ne predstavlja nikakav posebno vešt manevar kada su "urbanistički uslovi"="ne može ništa osim krsta".

Подели на овим сајтовима

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од JESSY,
      Foto: Nikola Krstic / Alamy / Alamy / Profimedia Sinoć smo po onoj kiši, baka od 70 i kusur i ja šetale pse po kraju. Kaže mi da joj je penzija 18.000 dinara. Baš toliko je svojevremeno dobio i moj otac kad je zbog bolesti dobio rešenje o invalidskoj.
      Diplomirani mašinski tehničar, radio je kao konj, od jutra do sutra, dok nije dobio rak. I ova baka s iscepanom jaknom i bušnim patikama s kojom šetam je radila. Sad je zaslužila da napokon živi, deca su otišla, još je u dobroj formi, ali, čini mi se, ništa od toga, deluje pregladnelo i noge su joj mokre.
      Stari ljudi u beogradskom naselju u kom živim retko imaju osmeh, umro je kad su treći put došli na kasu u Maksiju i shvatili da im fali 10 dinara za paštetu. Prvi put im je kasirka progledala kroz prste, drugi put su im neki momak ili devojka iz reda dodali, treći put su ostali gladni.
      A ako im je i posle toga ostalo nešto malo dostojanstva, sahranili su ga kad im je posle višesatnog čekanja u Domu zdravlja lekarka kroz zube, besna što su došli, rekla da pregled kod specijaliste ne mogu da zakažu jer su svi termini popunjeni bar naredna dva meseca. Ne plaše se stari bez razloga odlaska u bolnicu.
      Ja sam dedu koji je imao 80, ali se i dalje penjao na drveće, kosio travu, išao u nabavku, kuvao i bio pokretniji i zdraviji od pola mog društva, odvela u Klinički s početkom upale pluća. Davali su mu pogrešnu terapiju, vezivali ga za krevet “da se ne bi povredio kad odlazi u toalet”, ukinuli mu lekove za šećer jer im to nije bilo bitno… Umro je za sedam dana. Nisu mi ni javili, zatekla sam prazan bolnički krevet.
      S druge strane, jedna od stvari koje su me fascinirale na svakom putovanju su bake i deke koje u penziji zaista počnu da žive. Idu na skijanje, izlete, okupljaju se jednom nedeljno u klubovima gde plešu sambu, vode unuke na more i u akva parkove, skupljaju se u poslastičarnicama gde degustiraju nove kolače, frizer, pedikir, manikir svake nedelje, pevaju u nekim horovima.
      Jedna 70-godišnja Francuskinja je na vrhu od 3.200 metara otvorila kafić gde radi zimi, a ostatak godine putuje svetom. Sama, pocrnela i s osmehom koji poklopi svaki moj uzdah. Druga se u 67. preselila iz Norveške na grčko ostrvo i tamo drži azil za mačke. Treća bakuta iz Engleske putuje sa Mladim istraživačima po Evropi i volontira. U pauzama, klincima pravi sendviče i pije pivo.
      Da bi to mogli, treba da budu zdravi, da imaju pristojne penzije, pa elan za životom lako dođe. Da, dosta je do nas kako ćemo oblikovati svoju starost, ali kad krče creva, a noge su mokre, nema tu nikakvog oblika. Samo čekanje bolne i spore smrti. I ko je kriv, razmišljam? Nije teško pronaći krivce, čak i kada starim građanima Srbije poručuju da će im penzije porasti ČAK šest odsto. Juhu! Moja baka iz kraja će biti bogatija za čitavih 1.140 dinara i tad će shvatiti pravo značenje “zlatnog doba”.

https://nova.rs/magazin/bebaiporodica/zasto-se-plasim-da-ostarim-u-srbiji/

• Од Nikk,
      Mislim da bi neki ateista ovo trebao da pročita za 21 vijek. A i neki bogoslov ako ima sugestiju. Jer ateizam koji negira dokaz božijeg postojanja i božiju kaznu koja se vidi zbog rodoskrnavljenja, ipak pada na koljena.
      Uloga sveštenika u društvo iz jednog ugla tradicije kod nas na primorje
      sveštenik je po pričama starih kod nas vazda bio ugledan čovjek koji ima privatni poso pored primanja u službi crkve, nosio uniformu samo u hram ili na sahranu. a ovi kojima su sveštenici pomagali posebno, su ljudi koji su naslijedili rodoslov sa rodoskrnavljenjem, oni su se odricali imovine i radili na ovaploćenju logosa ili bi pošli u manastiire možda. migrirali neđe... A danas bi takvi da budu bogataši a popovima ili crkvi da zabrane da rade, zarade, i posjedju imovinu. to je tačno ono što je hristos predvidio.
      velika je opomena to što su hrista ubili. svaki put kada neki narod izgubi rodoslov, njegova egzistencija u svijetu oboženih je dovedena u pitanje. Hrista su osudili pa ubili oni koje je iritirao i otkrio da se lažno predstavljaju kao nasljednici mojsijevog zakona i što reče hristos. mogu da hule na oca i sina, ali neoprostivo je protiv duha svetog hulit jer ta hula na duh života je malo poslije hrista, bacila izrael u ropstvo kako biblija i upozorava a sa njima u ropstvo su i mrtvaci šetali i ustali na same jevreje da im pojedu zdrave loze.
      Tabloidima, skepticima,  laicima je zajedničko da, ne-biti bludnik znači da pop živi u siromaštvo, da ostali slijede taj primjer. A u prošlosti moga đeda i prađeda pa ostalih, to znači da roditelj uči dijete svoje da neće za početak spopadat tokom i nakon adolestencije i kasnije, svoje krvne srodnike drugog pola tokom stvaranja tih važnih prvih društvenih veza budućeg čovjeka. ako je osoba rođena od roditelja koji su prekršili ta osnovna pravila. onda često inteligencija nije kako treba kao ni duševno stanje. najveća zabluda o kojoj se uopšte ne govori je ona koju je ateizam iz 20 vijeka donio sa ubjeđenjem da ljudi mogu da oduzmu nekoj zdravoj porodičnoj lozi jednu granu života. jer vjeruju da ako se njihove loze pomiješaju mogu dobit iscjeljenje potomstva. koliko je to pošteno izvedeno govori sama činjenica da je nekome trebalo da spali crkve sa rodoslovima ili samo crkvene knjige koje su neki sveštenici čuvali životima od komunista i sličnih reformatora. a ideja nije doživjela uspjeh jer je rodoskrnavljenje nasledno stanje na nivo dnk i zahtijeva posebni crkveni život. danas je zabranjeno genetsko liječenje posljedica incesta na nivo dnk.
      kome ta problematika nije jasna. teško će kao ateista shvatit pravoslavnu tradiciju i ulogu nekad vjere danas naučno dokazang načina živta. Nama srbima niko ne provjerava krvne veze prije braka, niko ne provjerava jeli partener osoba sa lažnim identitetom... iako partije političke jako dobro znaju kad treba obići glasače...
      zakon u srbiji danas dozvoljava brak rođaka što zdravstveni radnici kroz sugestije pokušavaju da promijene odavno. jedino crkva ima ranije kompletan a danas donekle uvid u krvno srodstvo svojih vjernika. mene je ovako đede naučio i ne znam jeli prećerivao možda, ali ostavo mi je rodoslov. zabranjeno je 9 koljena. a tu spada svaka kuća odakle je došla nevjesta i udala se za nekog od mojih direktnih muških predaka 8 koljena iza mene. takođe i kuće u koje se udaju sestre od mojih predaka 8 koljena iza mene. a grananje loze 4 koljena se gleda ako je recimo moja prababa imala sestru koja se neđe udala pa tu kuću izbjegavam.  vidim da crkva neki sistem meni lično nerazuman koristi u svoj zakon o braku. takođe mi se čini da se toleriše ono što nije srpska pravoslavna tradicija. nego neki sistemi đe se toleriše rodoskrnavljenje kao kod ne-srpskih naroda...
      skeptici najčešće kažu da da hrist nije vaskrso i otišo na nebesa jer to nije moguće. mislim, ako neko ima jasnije tumačenje super, ja sam ovo čuo od starijih pravoslavaca koji nijesu išli u partiju... odprilike se kaže da hrist propovjeda svoje stradanje, uz šta kaže da će doći u dugom tijelu kao prosjak. ali ga mnogi neće poznat. nema razloga da sumljamo da se to nije ispunilo i da taj hrist nije došao i bio prisutan tokom posmrtne kremacije raspetog hrista.
      da nije tako, mi bi imali neki spomen grob srba iz doba nemanjića ili prije nemanjića kad su svi bili hrišćani ili neke hrišćanske sekte... ako je nečiji spomenik pronađen, to je sveštenik ili monah poneki. tek car dušan zabranjuje u odredbi 20 njegovog zakona, srbima da spaljuju tijela preminulih i sveštenicima da dolaze na kremacije, traži da ih ostave u grobove. znači ako se hrist vazino na nebesa, to je posmrtnom kremacijom jer prah ide prahu na zemlji a na nebo ode ostatak. 
      za manje obrazovane. posotji primjer gamalijela rabina, koji je bio učitelj apostola pavla. nakon smrti on je kremiran počasno. ođe ima poziva na članke, citate iz biblije i sl. na toj temi kremacije i vaznesenja na nebesa kremacijom uglednih učitelja i sveštenika kod jevreja.
      http://www.jewishencyclopedia.com/articles/4740-cremation
      danas mladi srbin ili srpkinja iz laičke pravoslavne porodice i jugoslavije ulazi u crkvu, nemamo rodoslov baš svaki sačuvan. mi samo jednu crkvu srpsku imamo đe su komunisti rekli da svi imaju prava u njoj bez zabrane na brak i krštenja iako možda nijesu srbi ne u nacionalističkom smislu nego u smislu hrišćanske tradicije predaka koju smo mi srbi imali prije primanja hrišćanstva kao kulturu naroda. Uz to je NATO nakon što su komunisti reformisali zakon o braku, doveo lgbt koji imaju želju da budu dio crkve i pravoslavlja na neke čudne načine a ne kao vjernici što mogu da budu sigurno... I ostalo je bukvalno da reformišu Hrista pa od njega naprave nekog Sina Božijeg koji zagovara rodoskrnavljenje kao restart duše od grijeha predaka.
      ja se nadam da će ateista tj. skeptik 21 vijeka, više bit zainteresovan za upoznavanje Pravoslavlja, kroz čuvanje svog tijela kao hrama božijeg, naspram ateiste iz 19 i 20 vijeka. ne može niko negirat da živimo u doba kada je pravoslavna vjera dokazana. medicina je dokazala da rodoskrnavljenje nije dobro za razliku od ranijih vjerovanja Čarlska Darvina, Alberta Ajnštajna i drugih koji su rodoskrnavili u to doba osvete evropskih feudalaca koji su vladali evropom i amerikom a živjeli u rodoskrnavljenje. Ja mislim da je hitler najbolji primjer surovosti i poslijedica uspješnog rodoskrnavljenja po Darvinovom receptu u situaciji đe ujak Alojz oženi sestričnu Klaru koja mu je bila i sluškinja. čak je smiješno da je Alojzova sestra koja je rodila klaru bila u braku sa čovjekom koji se zvao Johann Baptist Polzl.
    • Од JESSY,
      Ovo nije obična košarkaška priča. Nikada i nije bila. Nije košarkaška, iako počinje sa našom reprezentacijom. Nije čak ni klasična sportska. Iako je njeno centralno mesto zauzela fotografija koju je napravio član stručnog štaba naše nacionalne selekcije.
        Jedan od pomoćnika selektora Aleksandra Đorđevića u stručnom štabu "orlova", Adam Tatalović, tokom obilaska srpskih manastira 2018. godine je blizu Studenice zapazio neobičnu scenu na regionalnom putu. Uzbrdica, a na njoj jedna invalidska kolica. U njima čovek, kog uzbrdo gura - ćerka.
      Adam Tatalović nije baš običan košarkaški radnik. Kada smo vam ga prvi put predstavili, mogli ste da saznate da srpski baš i ne poznaje savršeno jer je rođen, odrastao i još uvek živi u Sjedinjenim Američkim Državama, ali dušu našeg naroda poznaje bolje od mnogih koji su u Srbiji od malena. Inače, odrastao je u porti jedne crkve, prosto je kuća njegove porodice delila dvorište sa hramom, pa je i sam sanjao da će jednog dana, "sigurno", biti sveštenik. Otišao je, međutim, u košarkaške vode. I dostigao velike visine.
    • Од JESSY,
      30.01.2020. • 18:12 Srbija Danas/Telegraf DA LI SRBIJI PRETI EPIDEMIJA? Deca od 5 do 14 godina su najviše ugrožena!
      Foto: Srbija Danas U istoj nedelji zabeleženo je 13449 oboljenja sličnih gripu i to najviše među decom od pet do 14 godina   Virus gripa u Srbiji pojačao je svoj intenzitet, a najnoviji podaci Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" koji će tek sutra biti objavljeni, pokazuju da njegov intezitet više nije nizak već srednji i da je široko geografski rasprostranjen. Samo od 20. do 26. janura virus gripa je potvrđen laboratorijski kod 92 osobe u Srbiji.
      - U četvrtoj nedelji nadzora od 20. do 26. januara testirane su 172 osobe, a grip je potvrđen kod 92 - kažu za Telegraf.rs u Institutu "Batut".
      U istoj nedelji zabeleženo je 13449 oboljenja sličnih gripu i to najviše među decom od pet do 14 godina.
      - U cirkulaciji su sva tri virusa gripa AH1pdm09, AH3 i tip B - navode u Institutu Batut.
      Da podsetimo, muškarac star 82 godine preminuo je od komplikacija sezonskog gripa u Nišu prošle subote. Reč je o virusu gripa podtip B.
      Nišlija, koji je inače bio dugogodišnji bubrežni bolesnik, primljen je na Infektivnu kliniku u veoma lošem stanju.
      Za većinu ljudi, grip predstavlja nekoliko dana osećaja malaksalosti, ali za jedan deo populacije koju čine mala deca i stariji ljudi, grip može biti opasan po život.
      Grip može biti okidač za pogoršanje hroničnih stanja, ali i novih koji, u određenim slučajevima mogu dovesti do smrti. Jedno od tih stanja je pneumonija - grip izaziva povećanje tečnosti u plućima i smanjivanje kiseonika što dovodi do otkazivanja ostalih organa.
      Ujedno grip kod dece može dovesti do febrilnih napada, odnosno neuroloških oštećenja koja karakterišu konvulzije ili brzi trzaji. To je uobičajeno kod telesne temperature iznad 39 i obično ne ostavljaju dalje posledice.
  • Креирај ново...