Jump to content

Sekularnost u Srbiji

Avocado

Препоручена порука

Tema za zanimljive primere poštovanja sekularnosti u Srbiji

Da počnemo sa:

SPC ne dozvoljava nadgrobni spomenik sa petokrakom

Nelica Grujić iz Trstenika, ni posle četiri meseca, nije uspela da svom ocu Timotiju Vasoviću postavi spomen obeležje na novom groblju kod Petrove crkve u Novom Pazaru.

Piše: S. Novosel

Novi Pazar - 15. avgust 2017. 08:00

SPC ne dozvoljava nadgrobni spomenik sa petokrakom

Nije joj ni jasno kaji se aršini koriste kad se na "žalbu podnese žalba". Jednom je ovako, a drugi put je onako.

Spor između Grujić i, ispostavilo se SPC, nastao je u aprilu ove godine kada je na groblje na grob svog oca Timotija Vasovića doterala spomen obeležje sa petokrakom. Komunista Vasović sa ovog sveta je otišao prošle godine u maju bez pratnje sveštenika i sa željom da mu zvezda petokraka sija i na spomeniku. Ipak, poslednja želja ne može da se ispuni. Ne dozvoljava SPC.

- Problem je u tome što spomenik koji hoću da postavim ocu "odudara" od pet modela koje je propisala Crkvena opština za Novi Pazar. Na svima njima je krst, druga obeležja ne mogu. Druga obeležja mogu, ali samo da budu postavljena horizontalno, objašnjava Grujić.

Svih prethodnih meseci ova žena je kucala na vrata ovdašnjih institucija. Prvo se obratila Gradskom odeljenju za komunalne poslove, koje je odbilo njeno rešenje. Onda se žalila Gradskom veću Novog Pazara, koje je uvažilo njenu žalbu i utvrdilo da je zabrana nezakonita, da je u suprotnosti sa Ustavom, Zakonom o sahranjivanju i grobljima i gradskom Odlukom o sahranjivanju i grobljima. U odluci gradske vlade navodi se da je "utvrđeno da je povređen član 21, a u vezi člana18 Ustava, kojim je zabranjena svaka diskriminacija, kao i član 40 Odluke o sahranjivanju i grobljima, u kojem se navodi da o obliku nadgrobnih spomenika odlučuje lice kojih ih postavlja i izrađuje". Na ovu odluku, gradskoj vladi žalbu je uputila SPC crkvene opštine za Rašku oblast, koju zastupa protojerej Tomislav Milenković. Gradsko veće je, ovog puta, uvažilo žalbu SPC i odbilo zahtev pokojnikove ćerke "zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primene materijalnog prava". U žalbi je navedeno da je SPC "drastično oštećena", koja je parcelu ustupila pod određenim uslovima i u dobroj veri, sa kojom se gradska uprava saglasila prilikom potpisivanja ugovora o davanju u zakup zemljišta na neodređeno vreme za pravoslavno groblje. Navode da je nesporazum nastao kada je Grujić htela da postavi spomenik "koji odudara od standarda propisanih za nadgrobne spomenike", SPC je htela da dozvoli postavljanje "neutralnog horizontalnog obeležja "ali ne i vertikalnog, jer bi odudaralo od propisanih tipova spomenika". SPC je u žalbi navela da "ne postoji nijedan validan razlog da se njoj dozvoli ono što se ne dozvoljava drugima, da se umesto skladno uređenog groblja dozvoli jedan galimatijas i haos" i konstatuje se da je"pozivanje na član 21 Ustava Republike Srbije krajnje licemerno, jer ovaj predmet nema nikakve veze sa verom i neverovanjem".

Gradsko veće je uvažilo ovu žalbu jer je "prvostepeni organ donošenjem ožalbenog rešenja pogrešno primenio odredbe Ustava Republike Srbije član 21., a u vezi člana18. Ustava kojim je zabranjena svaka diskriminacija, kao i član 40. Odluke o sahranjivanju i grobljima u kojem se navodi da o obliku nadgrobnih spomenika odlučuje lice kojih ih postavlja i izrađuje". S obzirom da se spomen obeležje komunisti Vasoviću "ne uklapa u urbanističke uslove, odnosno tipove spomenika propisanih za ovo groblje", žalba njegove ćerke je odbijena.

- Za pomoć sam se obratila povereniku za ravnopravnost i još čekam odgovor. Na odluku Gradskog veća Novog Pazara žaliću se i Upravnom sudu, a ako bude potrebno žaliću se i Strazburu, ogorčeno naglašava Nelica Grujić i kaže da je za pravljenje spomen obeležja uložila 2.000 evra, a da spomenici koji su "propisani" koštaju tri hiljade evra.

Ranije je protojerej Tomislav Milenković rekao da je Vasovićeva porodica bila "blagovremeno obaveštena o uslovima sahranjivanja i modelima spomenika".

- Svako može da se deklariše kako god hoće, ali se mora poštovati ono što je Crkvena opština za svoje zemljište predvidela. Jedino rešenje i kompromis na koji smo spremni u ovom slučaju je da se postavi horizontalna ploča, na kojoj će pisati ime pokojnika, bez dizanja nadgrobnog spomenika. To smo i njegovim ćerkama rekli krajem novembra prošle godine, pojasnio je sveštenik Milenković.
Nijedna strana ne odustaje od svoje odluke. Nadgrobna ploča sa petokrakom "leži" na groblju već četiri meseca i neizvesno je kada će biti postavljena.

Groblje za ateiste

Protojerej Tomislav Milenković poručio je "da je groblje kod Petrove crkve pravoslavno, a ne građansko i da bi lokalna samouprava trebalo da razmotri ideju o otvaranju groblja na kojem bi se sahranjivali ateisti".

IZVOR: Dnevni list Danas

Подели на овим сајтовима

• Одговори 94
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Da prokomentarišem par bitnih stvari:

1. Članak nije dobar jer najbitniju stvar ne razjašnjava dovoljno i samim tim zbunjuje ljude (što se vidi po komentarima)... ako ja dobro razumem, ovo je gradsko groblje, s tim da je isto napravljeno tako što je SPC gradu dala svoju parcelu u zakup na neodređeno vreme pod određenim uslovima: "U žalbi je navedeno da je SPC "drastično oštećena", koja je parcelu ustupila pod određenim uslovima i u dobroj veri, sa kojom se gradska uprava saglasila prilikom potpisivanja ugovora o davanju u zakup zemljišta na neodređeno vreme za pravoslavno groblje.")

2. SPC ovde nije ništa kriva jer načelo sekularnosti ne obavezuje SPC nego državne organe.

SPC ima pravo da ponudi takve uslove za svoju parcelu, a grad ima dužnost da to odbije jer ne sme da prihvati da na gradskom groblju postoje takvi uslovi. Prosto, grad je morao da nađe i kupi parcelu na kojoj će napraviti groblje u skladu sa važećim propisima, a ne u skladu sa neustavnim i nezakonitim uslovima vlasnika. Ovo je isto kao da je grad za gradsko groblje zakupio parcelu od nekog tipa koji je postavio uslov da se tu sahranjuju samo muškarci. Svako može da postavi takav uslov ali je dužnost grada da na tako nešto ne pristane.

Takođe, SPC svakako ima pravo da podnese žalbu kao i svako drugi ali nadležni organ ima dužnost da prvo utvrdi da li u ovom slučaju SPC ima svojstvo stranke u postupku (što čini mi se nema), a i ako to utvrdi, ima dužnost da žalbu odbije u skladu sa Ustavom i važećim propisima. Dakle, opet je odgovornost (krivica) nadležnog državnog organa, a ne SPC.

Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, cloudking рече

I oko cega sad da se svadjamo? Zakljucavaj temu...

Naćićemo i primere za svađu...

Još i ako oko ovog ulete libertarijanci sa pričom da groblja treba privatizovati i da to rešava sve probleme... ;)

Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Avocado рече

2. SPC ovde nije ništa kriva jer načelo sekularnosti ne obavezuje SPC nego državne organe.

Да ли би се требало СПЦ замјерати ипак шт оне поштује "дух начела"? Иако нису под правном или политичком обавезом, друштвено очекивање би требало бити да се пнашају као да се јесу под обавезом.

Слушао сам пар пута овакав резон гледе слободе говора у Америци, па ми је занимљиво ставити га у наш контекст.

Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Ћириличар рече

Да ли би се требало СПЦ замјерати ипак шт оне поштује "дух начела"? Иако нису под правном или политичком обавезом, друштвено очекивање би требало бити да се пнашају као да се јесу под обавезом.

Слушао сам пар пута овакав резон гледе слободе говора у Америци, па ми је занимљиво ставити га у наш контекст.

Pitanje moralne odgovornosti se uvek može postaviti za većinu postupaka bilo kog fizičkog ili pravnog lica...

Ono što mi takođe nije najjasnije iz članaka - da li u Novom Pazaru i nema ni jedno drugo groblje na kojem bi ovaj čovek mogao da dobije spomenik kakav je želeo... a čini mi se da nema...

Onda je i malo neljudski uskratiti mu to...

Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Avocado рече

Ono što mi takođe nije najjasnije iz članaka - da li u Novom Pazaru i nema ni jedno drugo groblje na kojem bi ovaj čovek mogao da dobije spomenik kakav je želeo... a čini mi se da nema...

To sam ja baš hteo da pitam.

Подели на овим сајтовима

Inače, pre samo 5 godina je Ustavni sud iz Zakona o sahranjivanju i grobljima izbacio kao neustavne odredbe koje su zabranjivale isticanje četničkih obeležja na spomenicima... a evo stigosmo do praktične zabrane partizanskih obeležja...

Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Avocado рече

Inače, pre samo 5 godina je Ustavni sud iz Zakona o sahranjivanju i grobljima izbacio kao neustavne odredbe koje su zabranjivale isticanje četničkih obeležja na spomenicima... a evo stigosmo do praktične zabrane partizanskih obeležja...

Cetnicka obelezja su "SPC friendly"...

Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Avocado рече

Protojerej Tomislav Milenković poručio je "da je groblje kod Petrove crkve pravoslavno, a ne građansko i da bi lokalna samouprava trebalo da razmotri ideju o otvaranju groblja na kojem bi se sahranjivali ateisti".

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Кратос рече

Pravda za komunjare!

Kratos, ja sam rođen u religioznoj porodici u kojoj se poštovala tradicija i sva pisana i nepisana pravila kojih su se vernici pridržavali. Naravno, bake i deke, i s majčine i sa očeve strane su bile privržrnije veri nego njihovi mladunci. Kumovi mojih roditelja, tj. samo kum (ali ne i kuma), bio je komunista, i kada sam se rodio nije mogao (hteo?) da me krsti u crkvi nego je to umesto njega uradio njegov otac, moj pošteni stari kumašin. Od kada znam (sam znao) za sebe išao sam redovno u crkvu. Obe moje bake su posebno nastojale oko toga. Moj deda sa očeve strane imao je četiri sestre od kojih je jedna bila udata za sveštenika u malom gradiću na obali Tise a njena druga kćer takođe se udala za svešteno lice u Beograd. 

Kada sam imao deset godina pop me je pozvao da poslužujem kao đak, kako se to veli,  da mu se nađem pri ruci. To sam radio sve do svoje četrnaeste godine kada sam, a to sam negde već rekao, napustio crkvu. Ali sam do poslednjeg dana bio veoma aktivan u parohiji. 

Jednog vikenda dve moje drugarice, najbolji drug i moja malenkost pošli smo u crkvu kao i uvek, ali ovoga puta zaustavi nas jedna od nastavnica i priupita nas da kud smo pošli tako rano "s krmeljive oči". Bolje da joj nismo rekli. Takav verbalni atak nikada kasnije nisam od nikoga doživeo. "Umesto da sedite kući, da učite i da se kasnije igrate, vi ste se uputili kod onog mamlaza da vam on gluposti priča... itd., itd." (Ovo je blaža i skraćenija verzija tirade koju smo bili prisiljeni da slušamo). 

Nakon toga odnosno posle deset ili jedanaest godina koliko nisam bio u crkvi, u vreme nakon što je komunizam nestao davno, zaputim se jedne nedelje u črč da vidim raju, š`a ima i tako to. Kad ja tamo, a ono međutim... Petnaest minuta sam izdržao da ne prasnem u smeh, a onda sam morao da iziđem, jer, ugledao sam moju "cenjenu" nastavnicu kako zajedno sa ostalim "komunjarama" zapeva u prvim redovima. Strašno! Skinuli zvezde sa čela, skinuli značke sa Titovim potpisom sa revera pa zakačili krstače. Istrčao sam napolje smejući se, da se više nikada ne vratim. Dvadeset dve godine je prošlo od tog trenutka i nije mi žao. Naprotiv. Makar sam pogleda na megalicemere bio i ostao pošteđen.  

Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Avocado рече

На сајту планплус сам нашла 6: https://www.planplus.rs/adresar/novi-pazar/groblja

Едит: не знам којих су вероисповести та гробља :D али свеједно су криве обе стране - и град што је прихватио да закупи под тим условима, и СПЦ због... obvious. 

Измењено од Џуманџи
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Avocado рече

Da prokomentarišem par bitnih stvari:

1. Članak nije dobar jer najbitniju stvar ne razjašnjava dovoljno i samim tim zbunjuje ljude (što se vidi po komentarima)... ako ja dobro razumem, ovo je gradsko groblje, s tim da je isto napravljeno tako što je SPC gradu dala svoju parcelu u zakup na neodređeno vreme pod određenim uslovima: "U žalbi je navedeno da je SPC "drastično oštećena", koja je parcelu ustupila pod određenim uslovima i u dobroj veri, sa kojom se gradska uprava saglasila prilikom potpisivanja ugovora o davanju u zakup zemljišta na neodređeno vreme za pravoslavno groblje.")

SPC ima pravo da ponudi takve uslove za svoju parcelu, a grad ima dužnost da to odbije jer ne sme da prihvati da na gradskom groblju postoje takvi uslovi. Prosto, grad je morao da nađe i kupi parcelu na kojoj će napraviti groblje u skladu sa važećim propisima, a ne u skladu sa neustavnim i nezakonitim uslovima vlasnika. Ovo je isto kao da je grad za gradsko groblje zakupio parcelu od nekog tipa koji je postavio uslov da se tu sahranjuju samo muškarci. Svako može da postavi takav uslov ali je dužnost grada da na tako nešto ne pristane.

Takođe, SPC svakako ima pravo da podnese žalbu kao i svako drugi ali nadležni organ ima dužnost da prvo utvrdi da li u ovom slučaju SPC ima svojstvo stranke u postupku (što čini mi se nema), a i ako to utvrdi, ima dužnost da žalbu odbije u skladu sa Ustavom i važećim propisima. Dakle, opet je odgovornost (krivica) nadležnog državnog organa, a ne SPC.

Случајно сам упућен. СПЦ је граду бесплатно уступила парцелу поред старе Петрове цркве и у складу са законом дала неколико прихватљивих облика споменика који се уклапају у архитектонску целину најстарије цркве на нашим просторима. Комунално предузеће је то прихватило. Ови људи су пошто-пото запели да сахране бившег комунисту на црквеном гробљу и још му ставе и петокраку, што су открили комуналном предузећу тек после сахране. 

Предузеће их је одбило а они су преко новинара са којима се знају покренули хајку по медијима. Првостепено, након притиска новинара, Нови Пазар је уважио њихов захтев позивајући се на неке глупости типа уставна права покојника и слично, али су на жалбу Цркве захтев коначно одбили.

Овде се ради само о поштовању уговора и одредби релевантног закона и ништа више. Да, и о комуњарама који би и из гроба да зајебавају Цркву, пошто им шездесет година изгледа било мало.

Подели на овим сајтовима

• Чланови који сада читају   0 чланова

• Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
  • Сличан садржај

• Од JESSY,
      Na današnjem zasedanju generalne skupštine Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija u Madridu, Mokra Gora je proglašena za najbolje turističko selo sveta. Za ovo prestižno priznanje apliciralo je više od 170 sela iz 75 zemalja sveta.
        Mokra Gora, je živopisno planinsko selo koje se prostire između planina Tare i Zlatibora, obiluje prirodnim ambijentom pejzažnih lepota, a Šarganska osmica, Drvengrad i termalne vode su glavna obeležja ovog sela koje postaje sve značajnija turistička destinacija, sada već na svetskoj turističkoj mapi.
      Povoljni uslovi za život i infrastrukturna opremljenost bili su takođe značajni podaci koji su uticali ne samo na odluku već pre svega i uslov za apliciranje za ovakvu titulu.
      Ovo značajno priznanje, doprineće da turizam postane još snažniji pokretač ruralnog razvoja, unapređenjem uloge turizma u vrednovanju i očuvanju mokrogorske ruralne zajednice uz očuvanje prirodnih i kulturnih vrednosti.
      Pored Mokre Gore, za najlepše turističko selo sveta, iz Srbije su konkurisala i sela Gostilje i Tršić, a za koje god da ste „navijali“ – vest da je jedno srpsko selo proglašeno za najbolje je ogroman podstrek za dalji razvoj seoskog turizma u Srbiji.
      ,,Mokra Gora u Srbiji je sa razlogom proglašena za jedno od najboljih turističkih sela 2021. godine u svetu. Svetska turistička organizacija prepoznala je Mokru Goru kao izuzetan primer ruralne destinacije sa ogromnim potencijalom za unapređenje seoskog turizma. Mokra Gora je turističko selo koje neguje kulturu i čuva tradiciju, slavi raznolikost, pruža mogućnosti za razvoj održivog turizma i čuva biodiverzitet”, rekla je ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.
      Ona je dodala da je Mokra Gora selo koje je dočekalo svoj „novi život“ u 21. veku i da zahvaljujući jedinstvenoj Šarganskoj osmici, kao i gradu Mećavnik – Drvengrad, predstavlja turističku atrakciju u Zapadnoj Srbiji koju godišnje poseti veliki broj turista iz zemlje i sveta.
      https://nova.rs/magazin/putovanja/srpsko-selo-proglaseno-za-najbolje-na-svetu/?ref=fbnova&fbclid=IwAR1XxgKWtB9MdIqMWsYmt-DwfOpdXkeBLlCE3atBT_GelvX5gqum4sGkpjs

• Од JESSY,
      Ime koje nosimo traje sa nama ceo život i zato ga roditelji uvek s velikom pažnjom biraju za svoju bebu. Trendovi se menjaju vremenom, te smo proverili koja su to zvanično najpopularnija imena za dečake i devojčice u Srbiji.
      Kako kažu podaci Republičkog zavoda za statistiku, jasno se izdvajaju imena koja roditelji najviše daju deci u Srbiji. Ubedljivo najpopularnije žensko ime u 2020. godini je Sofija, a muško Luka.
      Evo kako izgleda cela lista najčešćih imena za bebe u našoj zemlji.
      Devojčice
      Sofija
      Dunja
      Mila
      Teodora
      Sara
      Milica
      Tara
      Una
      Nađa
      Nikolina
      Dečaci
      Luka
      Lazar
      Vasilije
      Stefan
      Aleksa
      Bogdan
      Vuk
      Filip
      Mihajlo
      Vukašin
      A prema nepisanom pravilu svako ime ima i svoje značenje, te tako i ova popularna imena nose određenu simboliku.
      Devojčice
      Sofija – poreklom iz starogrčkog jezika, ovo ime označava znanje, rad, mudrost, pamet, stoji na sajtu značenjeimena.net.
      Dunja – ranije je davano devojčicama koje su rođene u mesecu maju ili junu, kada cvetaju stabla dunje. Takođe, plod dunje je od prastarih vremena simbol zdravlja i lepote, pa su roditelji davali svojoj deci ovakvo ime kako bi pre svega sve Dunje bile zdrave, lepe, jedre i vesele.
      Mila – smatra se da je žensko ime Mila staro srpsko i pravoslavno ime, a sa značenjem „mila i draga“ i da potiče od srpskog prideva „mila, mio“.
      Teodora – ovo žensko ime je najčešće davano ženskoj deci koja su dugo željena, a zbog svog značenja predstavlja i „dar od boga“.
      Sara – ona koja dominira; ona koja je važna; žena koja vlada i upravlja; „izaslanica od Boga“; princeza; boginja; „svetost“.
      Milica – ime Milica jeste staro ime, srpsko ime, i vodi poreklo od reči „mila“. Šire posmatrano, označava dragu i milu osobu, onu koja je „rođena da bude draga, odnosno mila“.
      Tara – najčešće se povezuje sa imenom planine Tare u Srbiji, odnosno imenom reke Tare u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, pa se može prevesti kao – osoba koja je stamena ili pak koja je lepa kao pomenuta reka ili planina. S druge strane, Tara ima poreklo iz takozvanog kurdskog jezika, a sa značenjem – veo; prozračnost; lakoća.
      Una – poreklom od latinske reči “una”, ima značenje – jedna; jedina; unikatna; jedinstvena. Druga teorija kaže da je ime poreklom od keltske reči “Oona”, a koja znači u slobodnom prevodu jagnje ili jagnješce.
      Nađa – ime je izvedeno od ličnog ruskog imena Nadežda i pored osnovnog značenja povezanog s nadom, postoje i značenja – ona koja je plemenita, dobra, koja je širokogruda, koja svima misli dobro.
      Nikolina – i ovo žensko ime, kao i muški parnjak, izvedeno je od dve reči – „nike“ sa značenjem pobeda; uspeh; osvajanje, i reči „laos“, što znači narod; svet; ljudi; čovek, te se žena sa ovim imenom prevodi kao – „osoba koja voli ljude“; „ona koja je pobednica“; „žena koja daje pobedu ljudima“.
      Dečaci
      Luka – u osnovi lične imenice Luka, nalazi se grčki koren „luks“ što znači svetlost, sjaj, blistavost, dan, „ono što je svetleće i što obasjava“.
      Smatra se takođe, da značenje imena Luka ima veze sa apostolom Lukom Jevanđelistom, i da su sva muška deca rođena pod ovim ličnim imenom, predodređena da budu „nosioci svetlosti“ i da pomažu drugima.
      Lazar – u originalnom prevodu i sa hebrejskog i sa aramejskog jezika ime Lazar znači – „Bog je pomogao“; „Božja pomoć“; „Bog je poslao pomoć“; „Bog pomaže“; „Bog će pomoći“; „uz Božju pomoć rođen“.
      Vasilije – značenje muškog imena Vasilije u prenesenom smislu može da se protumači kao – “onaj koji je kruna uspeha”; “onaj koji je rođen da vlada”; “onaj koji ima uspeha u životu”; ali i “osoba koja je zdrava” ili “ona osoba koja je mirisna kao bosiljak”, “onaj koji je “zelen” (u smislu reči naivan ili nezreo kao osoba)”.
      Stefan – u prevodu sa grčke reči „Stephanos“, označava krunu, vladara, „osobu koja je ovenčana, krunisana“. Veruje se i da će se tradicija rađanja sinova i muške dece nastaviti, te da će svaki rođeni Stefan dalje imati muške potomke.
      Aleksa – kao kraći oblik imena Aleksandar, Aleksa takođe u odnosu na prevod sa grčkog jezika znači „onaj koji je zaštitnik ljudi“; ili samo „zaštitnik“ ili pak „ona vrla osoba koja pomaže svima“.
      Bogdan – u bukvalnom prevodu sa grčkog znači dat od Boga, te se dečaci sa ovim imenom smatraju – „Darom od Boga“, „onima koji su radost i nada svojih roditelja“; „osobama koje su štićene i voljene“.
      Vuk – značenje imena Vuk je danas preneseno, te predstavlja „osobu koja je zaštitnik“; „koju ne treba ljutiti“; te „osobu koja je borac protiv zla i nepravde“; „muškarac koji je snažan; neustrašiv i hrabar“.
      Filip – „osoba koja voli konje“ ili „onaj koji je ljubitelj konja“, ali u prenesenom značenju Filip predstavlja „pravog prijatelja“; „odanog saputnika“, „onog koji je postojan“, „jaka osoba i karakteran čovek“.
      Mihajlo – obično se tumači kao – “onaj koji je kao Bog”; “poslat od Boga”; “sluga Božji”; “bogumili”; “anđeo”; “sveti i bezgrešan”; “čovek koji živi po pravilima i koji se kloni svih ovozemaljskih grehova”.
      Vukašin – ova varijanta staroslovenskog imena Vuk osim značenja zaštitnika ranije je predstavljala i štit od zlih duhova i bolesti.
      https://zadovoljna.nova.rs/beba-i-porodica/zvanicno-najpopularnija-imena-za-bebe-u-srbiji/?widget=frontpage&segment=nova-ladylife&article=Zvanično najpopularnija imena za bebe u Srbiji

• Од cloudking,
      Radnici uvežbavali aplauz za Vučića u KC Srbije? (VIDEO)

Na društvenim mrežama deljen je danas video snimak navodne pripreme radnika da aplaudiraju Aleksandru Vučiću prilikom obilaska radova na Kliničkom centru Srbije.
      „To je jedan od pet najvećih kliničkih centara u svetu, ne u Srbiji ili Balkanu ili nekoj tamo Evropi, već u svetu“, kaže stariji muškarac grupi radnika, i hvali vlast, ministara Lončara, pominje i Jevreje.
      „Kada je prethodni režim vladao, on je već počeo da daje dozvole za rad nekim državama tipa Jevrejima ili Izraelcima. Šta bi bilo od nas da su oni došli? Pa ništa, umrli bi od kovida i raznih gluposti. Tako da sam hteo da vam kažem kakvih državnika ima“, govori taj čovek radnicima i nastavlja – „mi ćemo njih ovako da pozdravimo kad budu ovde, ja ću početi da aplaudiram, pa i vi aplaudirajte“.
      „Nemam pojma ni šta su uradili radnici, niti sam to od njih očekivao“, rekao je Vučić upitan o tom snimku.

„Vidim da vas to muči i mori gde god da dobijem aplauze, šta ćete, vama sigurno aplaudiraju spontano, a meni samo namešteno. Ako će to da vam pomogne da mislite o sebi još malo bolje i lepše“, odgovorio je Vučić na pitanje novinara.
    • Од JESSY,
      Foto: Nikola Krstic / Alamy / Alamy / Profimedia Sinoć smo po onoj kiši, baka od 70 i kusur i ja šetale pse po kraju. Kaže mi da joj je penzija 18.000 dinara. Baš toliko je svojevremeno dobio i moj otac kad je zbog bolesti dobio rešenje o invalidskoj.
      Diplomirani mašinski tehničar, radio je kao konj, od jutra do sutra, dok nije dobio rak. I ova baka s iscepanom jaknom i bušnim patikama s kojom šetam je radila. Sad je zaslužila da napokon živi, deca su otišla, još je u dobroj formi, ali, čini mi se, ništa od toga, deluje pregladnelo i noge su joj mokre.
      Stari ljudi u beogradskom naselju u kom živim retko imaju osmeh, umro je kad su treći put došli na kasu u Maksiju i shvatili da im fali 10 dinara za paštetu. Prvi put im je kasirka progledala kroz prste, drugi put su im neki momak ili devojka iz reda dodali, treći put su ostali gladni.
      A ako im je i posle toga ostalo nešto malo dostojanstva, sahranili su ga kad im je posle višesatnog čekanja u Domu zdravlja lekarka kroz zube, besna što su došli, rekla da pregled kod specijaliste ne mogu da zakažu jer su svi termini popunjeni bar naredna dva meseca. Ne plaše se stari bez razloga odlaska u bolnicu.
      Ja sam dedu koji je imao 80, ali se i dalje penjao na drveće, kosio travu, išao u nabavku, kuvao i bio pokretniji i zdraviji od pola mog društva, odvela u Klinički s početkom upale pluća. Davali su mu pogrešnu terapiju, vezivali ga za krevet “da se ne bi povredio kad odlazi u toalet”, ukinuli mu lekove za šećer jer im to nije bilo bitno… Umro je za sedam dana. Nisu mi ni javili, zatekla sam prazan bolnički krevet.
      S druge strane, jedna od stvari koje su me fascinirale na svakom putovanju su bake i deke koje u penziji zaista počnu da žive. Idu na skijanje, izlete, okupljaju se jednom nedeljno u klubovima gde plešu sambu, vode unuke na more i u akva parkove, skupljaju se u poslastičarnicama gde degustiraju nove kolače, frizer, pedikir, manikir svake nedelje, pevaju u nekim horovima.
      Jedna 70-godišnja Francuskinja je na vrhu od 3.200 metara otvorila kafić gde radi zimi, a ostatak godine putuje svetom. Sama, pocrnela i s osmehom koji poklopi svaki moj uzdah. Druga se u 67. preselila iz Norveške na grčko ostrvo i tamo drži azil za mačke. Treća bakuta iz Engleske putuje sa Mladim istraživačima po Evropi i volontira. U pauzama, klincima pravi sendviče i pije pivo.
      Da bi to mogli, treba da budu zdravi, da imaju pristojne penzije, pa elan za životom lako dođe. Da, dosta je do nas kako ćemo oblikovati svoju starost, ali kad krče creva, a noge su mokre, nema tu nikakvog oblika. Samo čekanje bolne i spore smrti. I ko je kriv, razmišljam? Nije teško pronaći krivce, čak i kada starim građanima Srbije poručuju da će im penzije porasti ČAK šest odsto. Juhu! Moja baka iz kraja će biti bogatija za čitavih 1.140 dinara i tad će shvatiti pravo značenje “zlatnog doba”.

https://nova.rs/magazin/bebaiporodica/zasto-se-plasim-da-ostarim-u-srbiji/

• Од Nikk,
      Mislim da bi neki ateista ovo trebao da pročita za 21 vijek. A i neki bogoslov ako ima sugestiju. Jer ateizam koji negira dokaz božijeg postojanja i božiju kaznu koja se vidi zbog rodoskrnavljenja, ipak pada na koljena.
      Uloga sveštenika u društvo iz jednog ugla tradicije kod nas na primorje
      sveštenik je po pričama starih kod nas vazda bio ugledan čovjek koji ima privatni poso pored primanja u službi crkve, nosio uniformu samo u hram ili na sahranu. a ovi kojima su sveštenici pomagali posebno, su ljudi koji su naslijedili rodoslov sa rodoskrnavljenjem, oni su se odricali imovine i radili na ovaploćenju logosa ili bi pošli u manastiire možda. migrirali neđe... A danas bi takvi da budu bogataši a popovima ili crkvi da zabrane da rade, zarade, i posjedju imovinu. to je tačno ono što je hristos predvidio.
      velika je opomena to što su hrista ubili. svaki put kada neki narod izgubi rodoslov, njegova egzistencija u svijetu oboženih je dovedena u pitanje. Hrista su osudili pa ubili oni koje je iritirao i otkrio da se lažno predstavljaju kao nasljednici mojsijevog zakona i što reče hristos. mogu da hule na oca i sina, ali neoprostivo je protiv duha svetog hulit jer ta hula na duh života je malo poslije hrista, bacila izrael u ropstvo kako biblija i upozorava a sa njima u ropstvo su i mrtvaci šetali i ustali na same jevreje da im pojedu zdrave loze.
      Tabloidima, skepticima,  laicima je zajedničko da, ne-biti bludnik znači da pop živi u siromaštvo, da ostali slijede taj primjer. A u prošlosti moga đeda i prađeda pa ostalih, to znači da roditelj uči dijete svoje da neće za početak spopadat tokom i nakon adolestencije i kasnije, svoje krvne srodnike drugog pola tokom stvaranja tih važnih prvih društvenih veza budućeg čovjeka. ako je osoba rođena od roditelja koji su prekršili ta osnovna pravila. onda često inteligencija nije kako treba kao ni duševno stanje. najveća zabluda o kojoj se uopšte ne govori je ona koju je ateizam iz 20 vijeka donio sa ubjeđenjem da ljudi mogu da oduzmu nekoj zdravoj porodičnoj lozi jednu granu života. jer vjeruju da ako se njihove loze pomiješaju mogu dobit iscjeljenje potomstva. koliko je to pošteno izvedeno govori sama činjenica da je nekome trebalo da spali crkve sa rodoslovima ili samo crkvene knjige koje su neki sveštenici čuvali životima od komunista i sličnih reformatora. a ideja nije doživjela uspjeh jer je rodoskrnavljenje nasledno stanje na nivo dnk i zahtijeva posebni crkveni život. danas je zabranjeno genetsko liječenje posljedica incesta na nivo dnk.
      kome ta problematika nije jasna. teško će kao ateista shvatit pravoslavnu tradiciju i ulogu nekad vjere danas naučno dokazang načina živta. Nama srbima niko ne provjerava krvne veze prije braka, niko ne provjerava jeli partener osoba sa lažnim identitetom... iako partije političke jako dobro znaju kad treba obići glasače...
      zakon u srbiji danas dozvoljava brak rođaka što zdravstveni radnici kroz sugestije pokušavaju da promijene odavno. jedino crkva ima ranije kompletan a danas donekle uvid u krvno srodstvo svojih vjernika. mene je ovako đede naučio i ne znam jeli prećerivao možda, ali ostavo mi je rodoslov. zabranjeno je 9 koljena. a tu spada svaka kuća odakle je došla nevjesta i udala se za nekog od mojih direktnih muških predaka 8 koljena iza mene. takođe i kuće u koje se udaju sestre od mojih predaka 8 koljena iza mene. a grananje loze 4 koljena se gleda ako je recimo moja prababa imala sestru koja se neđe udala pa tu kuću izbjegavam.  vidim da crkva neki sistem meni lično nerazuman koristi u svoj zakon o braku. takođe mi se čini da se toleriše ono što nije srpska pravoslavna tradicija. nego neki sistemi đe se toleriše rodoskrnavljenje kao kod ne-srpskih naroda...
      skeptici najčešće kažu da da hrist nije vaskrso i otišo na nebesa jer to nije moguće. mislim, ako neko ima jasnije tumačenje super, ja sam ovo čuo od starijih pravoslavaca koji nijesu išli u partiju... odprilike se kaže da hrist propovjeda svoje stradanje, uz šta kaže da će doći u dugom tijelu kao prosjak. ali ga mnogi neće poznat. nema razloga da sumljamo da se to nije ispunilo i da taj hrist nije došao i bio prisutan tokom posmrtne kremacije raspetog hrista.
      da nije tako, mi bi imali neki spomen grob srba iz doba nemanjića ili prije nemanjića kad su svi bili hrišćani ili neke hrišćanske sekte... ako je nečiji spomenik pronađen, to je sveštenik ili monah poneki. tek car dušan zabranjuje u odredbi 20 njegovog zakona, srbima da spaljuju tijela preminulih i sveštenicima da dolaze na kremacije, traži da ih ostave u grobove. znači ako se hrist vazino na nebesa, to je posmrtnom kremacijom jer prah ide prahu na zemlji a na nebo ode ostatak. 
      za manje obrazovane. posotji primjer gamalijela rabina, koji je bio učitelj apostola pavla. nakon smrti on je kremiran počasno. ođe ima poziva na članke, citate iz biblije i sl. na toj temi kremacije i vaznesenja na nebesa kremacijom uglednih učitelja i sveštenika kod jevreja.
      http://www.jewishencyclopedia.com/articles/4740-cremation
      danas mladi srbin ili srpkinja iz laičke pravoslavne porodice i jugoslavije ulazi u crkvu, nemamo rodoslov baš svaki sačuvan. mi samo jednu crkvu srpsku imamo đe su komunisti rekli da svi imaju prava u njoj bez zabrane na brak i krštenja iako možda nijesu srbi ne u nacionalističkom smislu nego u smislu hrišćanske tradicije predaka koju smo mi srbi imali prije primanja hrišćanstva kao kulturu naroda. Uz to je NATO nakon što su komunisti reformisali zakon o braku, doveo lgbt koji imaju želju da budu dio crkve i pravoslavlja na neke čudne načine a ne kao vjernici što mogu da budu sigurno... I ostalo je bukvalno da reformišu Hrista pa od njega naprave nekog Sina Božijeg koji zagovara rodoskrnavljenje kao restart duše od grijeha predaka.
      ja se nadam da će ateista tj. skeptik 21 vijeka, više bit zainteresovan za upoznavanje Pravoslavlja, kroz čuvanje svog tijela kao hrama božijeg, naspram ateiste iz 19 i 20 vijeka. ne može niko negirat da živimo u doba kada je pravoslavna vjera dokazana. medicina je dokazala da rodoskrnavljenje nije dobro za razliku od ranijih vjerovanja Čarlska Darvina, Alberta Ajnštajna i drugih koji su rodoskrnavili u to doba osvete evropskih feudalaca koji su vladali evropom i amerikom a živjeli u rodoskrnavljenje. Ja mislim da je hitler najbolji primjer surovosti i poslijedica uspješnog rodoskrnavljenja po Darvinovom receptu u situaciji đe ujak Alojz oženi sestričnu Klaru koja mu je bila i sluškinja. čak je smiješno da je Alojzova sestra koja je rodila klaru bila u braku sa čovjekom koji se zvao Johann Baptist Polzl.
  • Креирај ново...