Jump to content
Flojd

Црква и хороскоп

Оцени ову тему

Recommended Posts

Помже Бог, браћо и сестре. Имам једну дилему, а она је везана конкретно за хороскоп и његов утицај на човека. Утицај знака у коме је роћен, израда наталне карте по којој човек сазна доста о неким својим карактерним особинама али и о некој будућности. Како се на све то гледа са аспекта цркве и какав став имају верујући људи према овеме наведеном? Да ли је он поѕитиван или негативан и зашто?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Bog pomogao! :) U principu - nimalo blagonaklono:

On 6/7/2009 at 18:15, ribar рече

Правила светог пето – шестог

Васељенског сабора

(Трулски)

Правило 61

Који се обраћају гатарама, или такозваним стотницима, или другим сличнима, да од њих дознаду, што желе открити, нека сходно ономе што су већ оци наши у погледу њих наредили, подлегну правилу о шестогодишњем кајању. Истој казни морају се подвргнути и они који воде медвједице или сличне животиње на развесељавање, а на штету простога свијета, те варајући, казују лудорије о срећи, о судби, о родословљу, и мноштво других таквих ствари; а исто и такозвани гониоци облака и они, који се чарањем баве, који праве амајлије противу чаролија, и гатари. А који упорни у томе остану, и неће да се одврате и уклоне од таквих штетних и незнабожачких измишљотина, наређујемо, да са свијем из цркве прогнани буду, као што и света правила налажу; јер каквог опћења има свијетлост са тамом? Као што апостол каже, или како се удара црква Божија са идолима? Или какав дјел има вјерни са невјерником? Како ли се слаже Христос са велијаром? (2. Кор.6; 14–16)

(Трул. 65; Анкир. 24; Лаод. 36; Васил. Вел. 7, 65, 72, 81, 83; Григор. Нислк. 3)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Да, прочитао сам. Баш сам се утешио. :) Чисто ме занимају мишљења, имао сам прилике да мало проучавам те хороскопске знакове и наишао на неку подударност у понашању људи рођених у том неком периоду, па сам зато и покренуо тему у жељи да чујем мишљење и других врерујућих људи, Иначе да напоменем да се трудим да буде, што редовнији на Богослужењима.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 11 минута, Danijel Petrovic рече

Да, прочитао сам. Баш сам се утешио. :) 

:))

Pa, evo, sto se mene licno tice, astrologija je sarena laza koja veze s' vezom nema; i to ne samo zato sto tako kanoni kazu :D vec mislim da sve te "podudarnosti" imaju svoje objasnjenje, pogotovu ako se uzmu o obzir saznanja iz neurobiologije. :) 

Recimo, pogledaj ovo: http://www.psihoverzum.com/sta-psihologija-ima-da-kaze-o-horoskopu/ 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Danijel Petrovic рече

Помже Бог, браћо и сестре. Имам једну дилему, а она је везана конкретно за хороскоп и његов утицај на човека. Утицај знака у коме је роћен, израда наталне карте по којој човек сазна доста о неким својим карактерним особинама али и о некој будућности. Како се на све то гледа са аспекта цркве и какав став имају верујући људи према овеме наведеном? Да ли је он поѕитиван или негативан и зашто?

Mislim da hriscanin nema potrebe da se povodi za horoskopima. Sudbina svakako ne postoji. A horoskop sam po sebi moze da bude velika duhovna prelest. 

Kad sam bio mladji, najvise me je nerviralo kad me neka devojka pita sta sam u horoskopu. Ako je do horoskopa stalo da li mozemo da budemo zajedno, vala i ne moramo...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 сат, Џуманџи рече

:))

Pa, evo, sto se mene licno tice, astrologija je sarena laza koja veze s' vezom nema; i to ne samo zato sto tako kanoni kazu :D vec mislim da sve te "podudarnosti" imaju svoje objasnjenje, pogotovu ako se uzmu o obzir saznanja iz neurobiologije. :) 

Recimo, pogledaj ovo: http://www.psihoverzum.com/sta-psihologija-ima-da-kaze-o-horoskopu/ 

Koještarije. Pa nije džaba 12 apostola poput 12 tih znakova ovnova i rakova i jaraca i ostale menažerije

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Sve to ima i piše u originalnoj Bibliji kojas čuva u Vatikanu kod mladog pape Džade Love

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Прочитао сам текст од Џумнџи добар је. У принципу, приметио сам да се многи људи придржавају тога. Најчешће жене приликом упознавања сто каже брат Богдан, зато сам се и ја пре пар година заинтересовао за ту причу и проучавао само хороскоп личности. Чак сам негде и прочитао да се савремена психологија темељи на знаковим, сто ми је било чудно, и да је јунг његову психологију темељио на томе. Е сад мене много занима психологија тоје још један од разлога због кога сам стартовао са том причом, нпр наилазио сам на људе који су у истом знаку и имају сличан карачтер и особине, како бих могао то да објсним? Напомињем не схватите ме погрешно само ми је занимљива та прича о хороскопу са стране психологија можда није примерена тематици сајта али ме занима и мишљења других људи како би боље '' сажвако'' ту причу.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 50 минута, Danijel Petrovic рече

...подударност у понашању људи рођених у том неком периоду...

Добро нам дошао :)

Мене лично баш не дотиче ни мало све и да кажемо да је (ово цитирано) тако како јесте јер шта спасење верујућих има са тим? Где то може помоћи (на духовном путу) ако људе волимо отвореног срца и приступамо им хришћанским етосом и још живимо литургијски?! У односу са ближњима све и да имамо ту информацију да је неко по том принципу звезда личност "тог и тог" карактера па му због тога приступамо на одређен начин само је мислим бесмислено и магли наше духовне очи јер човека гледамо кроз призму неког шаблона не као брата у Христу (био он верујући или не).

"Човек је већи од звезда"... мислим да се не можемо окретати од Бога ка звездама спуштајући свој ум наниже уместо уздижући га Богу. Уместо да се ослобађамо кујемо се у окове зависности и уместо да ходамо једним путем који је Истина и живот газимо трњем странпутице. Зашто би нам знатижеља отежавала пут када о својим будућим данима ми доносимо одлуке?! О нашој слободи, говоримо личним начином постојања, која није апсолутна (као Божија) али не може ни бити дефинисана у смислу да нам је сваки корак унапред предвидив са нашег становиштва (ни погледом на звезде) јер би нам живот онда био бесмислен, унапред уцртан пут. Друга је тема о нашој слободи и животу изречена "да нам је свака влас пребројана" јер долази из перспективе вечности. За хришћане, по библијском Откривењу и схватању, човек је створен "по слици Божијој", значи по лику Бога који је вечна заједница Трију Лица, која су слободна и у љубавном општењу. Прототип и образац за људске личности и људску бесмртну заједницу слободе и љубави.

Нису нам потребне наталне карте већ заједница са Богом, у Њему имамо љубав и спасење.

Давно сам прочитао књигу где је још у 4. веку о томе говорио Св. Атанасије Велики... Против идола (данашњи наслов књиге сабира два дела: Против идола и о очовечењу Бога Логоса)...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Боље вас нашао брате ти си ми једини пожелео добродошлицу. :) Хвала брате на одговору слажем се са тиме да ако људе волимо као браћу у Христу да ћемо их боље разумети и остварити са њима бољи контакт. Мени је познавање тих знакова мало олакшало разумевање и приступање људима, а како је најбоље хришћанин да приступи људима који нису побожни_

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 9 минута, Danijel Petrovic рече

Прочитао сам текст од Џумнџи добар је. У принципу, приметио сам да се многи људи придржавају тога. Најчешће жене приликом упознавања сто каже брат Богдан, зато сам се и ја пре пар година заинтересовао за ту причу и проучавао само хороскоп личности. Чак сам негде и прочитао да се савремена психологија темељи на знаковим, сто ми је било чудно, и да је јунг његову психологију темељио на томе. Е сад мене много занима психологија тоје још један од разлога због кога сам стартовао са том причом, нпр наилазио сам на људе који су у истом знаку и имају сличан карачтер и особине, како бих могао то да објсним? Напомињем не схватите ме погрешно само ми је занимљива та прича о хороскопу са стране психологија можда није примерена тематици сајта али ме занима и мишљења других људи како би боље '' сажвако'' ту причу.

Taman posla da shvatimo pogresno, zaista jeste jako zanimljivo. :) U sustini se interesujes za ljude u celini i to je jako lepo. :) Nisam strucna u ovoj oblasti, ali sam nesto malo i citala o karakteru i osobinama. Stoji da je svako od nas razlicit, ali u kom smislu? Prosto receno, svako izrazava ljutnju, recimo, na neki svoj nacin, radost, tugu i slicno, ali ono sto je zajednicno je da se svi ljutimo, radujemo, i td. To sto uvidjamo iste "sablone" ponasanja kod razlicitih ljudi samo ukazuje na to da su ljudi manje-vise isti, samo razlicito projavljuju ista osecanja i prezentuju svoje stavove i sl. Zato su takodje posebno zanimljivi patoloski slucajevi - upravo iz razloga sto se njihovo ponasanje ne podvodi pod uobicajeno, ustaljeno, onako kako smo navikli.

Mogu da preporucim dobar film koji razmatra upravo ovu i slicne teme: 

:skidamkapu:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 7 минута, Danijel Petrovic рече

Боље вас нашао брате ти си ми једини пожелео добродошлицу. :) Хвала брате на одговору слажем се са тиме да ако људе волимо као браћу у Христу да ћемо их боље разумети и остварити са њима бољи контакт. Мени је познавање тих знакова мало олакшало разумевање и приступање људима, а како је најбоље хришћанин да приступи људима који нису побожни_

Имамо тему од које можемо почети :)

Упознајмо се - представимо се

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 9 минута, Danijel Petrovic рече

а како је најбоље хришћанин да приступи људима који нису побожни_

Najbolje je da pristupi normalno... kao prema drugim ljudskim bićima... ;)

Dobrodošao na forum.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Danijel Petrovic рече

Да, прочитао сам. Баш сам се утешио. :) Чисто ме занимају мишљења, имао сам прилике да мало проучавам те хороскопске знакове и наишао на неку подударност у понашању људи рођених у том неком периоду,

Ljudi imaju urođenu tendenciju da pronalaze "pravilnosti" i "podudarnosti" u svemu... ako tražiš korelacije, naći ćeš ih i u stvarima gde nikakava korelacija realno ne postoji (vidi link)... uz ignorisanje svega što se ne uklapa...

Moja preporuka za čitanje - poglavlje koje se odnosi na horoskop iz knjige Voje Antonića "Da li postoje stvari koje ne postoje" - PDF LINK

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      У навечерје празника светог Антонија Печерског, 22. Јула 2020. Лета Господњег емитовано је треће издање емисије "Живе речи" која се благословом Његовог Преосвештенства Епископа крушавачког Г. Давида реализује у оквиру пројекта и портала Живе речи. Гост треће емисије био је Његово Преосвештенство Епископ Г. милешевски Атанасије (Ракита), са којим је разговарао катихета Бранислав Илић. Поред владике Атанасија гост је био и презвитер Слободан Лукић, парох црмнички, који је читао акатист Светом Петру Цетињском, а потом се обратио надахнутом беседом.   Повезан садржај:    Живе речи ТВ: Епископ милешевски Атанасије - Власт Црне Горе наставља да користи преговоре у политички маркетинг!     Свети Петар Цетињски је узданица Црне Горе и целог српског народа, јер је био пример истинског пастира који је сав свој живот предао на служење Богу и своме народу, истакао је отац Слободан у свом пастирском слову.     Говорећи о Цетињском чудотворцу, парох црмнички је указао на састрадавање светог Петра зарад мира и слоге у повереном му народу. Свети Петар Цетињски је био миротворац, који је у том, нимало лако времену, мирио завађени народ, братимио људе, и тако испунио оно што је Црква очекивала од њега, подсетио је отац Слободан.    Поредећи данашња искушења са тешкоћама која су била на плећима Светог Петра наш гост је позвао да се опоменемо речи Светога Петра носећи у нашем бићу истину да је Црква непобедива.     У средишњем делу емисије као члан Катихетског одбора Митрополије црногорско-приморске презвитер Слободан Лукић је предочио концепт рада и посебно истакао да је све усмерено на активном богослужбеном животу. Са жаљењем отац је напоменуо да богоборна власт Црне Горе са нападима и дискриминацијом не заобилази ни веронауку, те тако верска настава није део образовног система. 
    • Од Поуке.орг инфо,
      Духовник и оснивач Средњеуралског женског манастира, схиигуман Сергиј, нашао се у центру пажње након тврдњи да је Ковид-19 – „псеудопандемија“
      Схиигуман Сергиј (Фото: РИА Новости)

(РИА Новости, 3. 7. 2020)
      Схиигуман Сергиј (Николај Романов) изјавио је да не намерава да напусти Средњеуралски женски манастир, чији је он оснивач, након што га је црквени суд рашчинио.
      „Молим све православне да устану у одбрану манастира. Ја нећу напустити манастир“, – рекао је свештеник у видео – обраћању које је објавио на Јутјубу.
      Како је раније рекао новинарима председник Одељења за односе Цркве за друштвом и медијима Екатеринбургшке епархије протојереј Максим Мињајло, Средњеуралски манастир ће бити враћен под управу монахиње Варваре, настојатељице обитељи која је напустила манастир. Сам Сергиј, који се налази у Средњеуралском манастиру, крши акт надлежног епископа да без писаног благослова не напушта територију Јовано-Богословског манастира, што је, између осталог, послужило као повод и предмет поступка против њега и његовог рашчињења.
      Духовник и оснивач Средњеуралског женског манастира, схиигуман Сергиј, нашао се у центру пажње након својих тврдњи да је Ковид-19 – „псеудопандемија“, која има за циљ да се Руси ставе у „сатанини електронски логор“, „безаконо натерају на самоизолацију“ и да их лише „слободе и рада“. Епархија га је лишила права да проповеда, али овај клирик то није послушао и наставио је да у проповедима позива паству да изађе на улице и протестује. Црквени суд га је због тога рашчинио.
      Настојатељица манастира, монахиња Варвара, напустила је манастир скупа са сестринством, јер није делила позицију оца Сергија.
      Наслов и опрема: Стање ствари

View full Странице
    • Од Поуке.орг инфо,
      Духовник и оснивач Средњеуралског женског манастира, схиигуман Сергиј, нашао се у центру пажње након тврдњи да је Ковид-19 – „псеудопандемија“
      Схиигуман Сергиј (Фото: РИА Новости)

(РИА Новости, 3. 7. 2020)
      Схиигуман Сергиј (Николај Романов) изјавио је да не намерава да напусти Средњеуралски женски манастир, чији је он оснивач, након што га је црквени суд рашчинио.
      „Молим све православне да устану у одбрану манастира. Ја нећу напустити манастир“, – рекао је свештеник у видео – обраћању које је објавио на Јутјубу.
      Како је раније рекао новинарима председник Одељења за односе Цркве за друштвом и медијима Екатеринбургшке епархије протојереј Максим Мињајло, Средњеуралски манастир ће бити враћен под управу монахиње Варваре, настојатељице обитељи која је напустила манастир. Сам Сергиј, који се налази у Средњеуралском манастиру, крши акт надлежног епископа да без писаног благослова не напушта територију Јовано-Богословског манастира, што је, између осталог, послужило као повод и предмет поступка против њега и његовог рашчињења.
      Духовник и оснивач Средњеуралског женског манастира, схиигуман Сергиј, нашао се у центру пажње након својих тврдњи да је Ковид-19 – „псеудопандемија“, која има за циљ да се Руси ставе у „сатанини електронски логор“, „безаконо натерају на самоизолацију“ и да их лише „слободе и рада“. Епархија га је лишила права да проповеда, али овај клирик то није послушао и наставио је да у проповедима позива паству да изађе на улице и протестује. Црквени суд га је због тога рашчинио.
      Настојатељица манастира, монахиња Варвара, напустила је манастир скупа са сестринством, јер није делила позицију оца Сергија.
      Наслов и опрема: Стање ствари
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије је на додјели диплома овогодишњој генерацији матураната Богословије Светог Петра Цетињског пожелио да наставе да се баве богословљем.   “Али не само богословљем као науком, него богословљем као животом. То је оно што је елементарна ствар”, рекао је Митрополит црногорско-приморски.   Објаснио је да је у питању наука која постаје живот.   “Ако је живот, онда је то право. То важи и за вас, нове богословце, а и за нас који смо неки наводно старији богословци. Богословље без живота, без примјене у свакидашњем животу, у мишљењу, у понашању, оно није богословље”, рекоа је Владика Амфилохије.   Владика је пожелио и њима и њиховим наставницима да наставе свето Божје дјело ове црквено-просветне установе.   “Ово је најстарија школа у Црној Гори, па и мало шире. И ова богословија је темељ универзитета црногорског. Он је рођен из ове богословије, односно из Богословско-учитељске школе која је била овдје на Цетињу”, подсјетио је он.   Подсјетио је да је школа била укинута 1945. године.   “Па су нам узели и ову зграду – Биљарду Његошеву, која је била зграда богословије, отели су је. Сад овим законом припремају да отимају све храмове и све зграде. То је смисао овога закона. И то је смисао бунта овога народа против тога”, рекао је Владика.   Нагласио је да носиоци власти сада Цркву оптужују да се бави политиком.   “Међутим, тим законом угрожено је биће и достојанство Цркве, а отпор томе сад проглашавају политиком. Црква је на распећу Христа распетога, али је Христос и васкрсли Христос”, рекао је Владика.   Казао је да и цетињски богословци то доживљавају на Цетињу.   “И вас овдје су – раније можда мало више него сад – малтретирали неки безумници. У вријеме кад смо обновили богословију, 1992. године, овдје су нас напали и оптужили. Јово Капичић, творац Голог отока ме је тада напао да ме је неко овдје послао. А то су после понављали стално, од мога устоличења. А мене је послала Црква Божија, Господ ме је послао, једини који ме је послао и који ме подржава по мјери мога служења Господу”, нагласио је он и додао да “нада нема више ни у кога до у Бога и у своје руке”.   Подсјетио је и на Његошеве стихове “надање се наше закопало на Косово, у једну гробницу”, и да би предсједник Србије морао да схвати да је на Косову закопано наше надање, а не безнађе.   “Ови наши овдје су већ у безнађу, ови који су признали непостојећу државу и одрекли се тиме Црне Горе. Ја сам рекао и овом господину који је на власти да је он издајник Црне Горе. Издао је краља Николу, издао је крв оних који су ослобађали Косово и Метохију 1912. године. Али, то је његова прича, а ова наша је мало старија и непролазнија. Она је у име Христа Господа, вјечна прича. То је распеће и васкрсење – живот Цркве и оних који су у Цркви”, поручио је Митрополит Амфилохије на додјели диплома овогодишњој генерацији матураната Богословије Светог Петра Цетињског на Цетињу.     Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Мати Ирина, докторанд на Богословском факултету Универзитета у Атини, за радио „Источник“ говори о грчком народу, сличностима и разликама у богослужењима Српске и Грчке цркве, али о односу тамошњих верника према јерархији.      „Грци су непосреднији на први поглед и експресивнији су у изражавању својих осећања“, каже мати за једини народ и земљу где су држава и црква једно. Потврђује да је празник Успења Пресвете Богородице за Грке скоро једнако важан као Васкрс, а нарочито поштовање Богородице тамошњи народ повезује са њеним заступништвом и заштитом у најтежим историјским тренуцима.    Говорећи о новопросијавшим грчким светитељима, мати прича како је старац Порфирије светио водицу у јавној кући и како се није либио да сваком приђе и свакога да погледа у очи. „Јесмо Црква ако смо свесни да смо Црква“, подвлачи мати.     Извор: Радио Источник

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Креирај ново...