Jump to content
Lion

Света Гора у фотографијама

Оцени ову тему

Recommended Posts

Кареја - Благовести, 7.април 2010.године

Поглед на центар монашке вароши, у средини се види Протатска црква.

Фотографија направљена испред Поснице Св.Саве.

Јеси ли упознао прата Перу у Кареји код о. Никодима?

Упознао сам још пре 4 године једнога Петра, има око 50 година, има ћерку искушеницу (вероватно је сада  монахиња) негде на Фрушкој Гори ?

Обично се не задржавам дуго у Посници, јер има доста места у Кареји и околини која обилазим.

Тако да углавном видим само о.Никодима.

Видим, окупљају се Светогорци  0104_cheesy  bandit

Није тај. Перо нема још 50 година, плав је, мало хром јер је изгубио пола стопала у рату у БиХ. Обично борави у прољеће и јесен по отприлике 2 мјесеца и помаже о. Никодиму.

Лионе како прође прехлада? И како иде чишћење ловора на велики петак :) То смо сад увежбали тако да ћемо много брже следеће Године одрадити све то  0104_cheesy

Свако Добро

Бог ти помогао Игрутине !  bandit

Ма идуће године нема шале 0202_238

Што се тиче моје прехладе, био сам планирао са Игором и Стефаном да се вратим, али - све је на васкршњем јутрењу прошло !

Исти дан сам отишао за Григоријат (види слике на првој страни) и обишао још неке манастире.  bandit 

Хвала на фотосима, качи још !  heaven

bandit bandit

Драго ми је да је све било уреду , исцелила те Литургија :) , стварно су прелепе слике из Григоријата , прелепо , нисам никад обилазио те пределе.  Хвала Богу брате.

Свако Добро

Испосница у стени изнад мора - близу пристаништа манастира Свети Павле, јул 2006.год.

Место где се једно време подвизавао старац Софроније (Сахаров)

Постављена слика

Манастир Дионисијат - на путу ка манастиру Григоријату, јул 2006.године

Посвећен Рођењу Св.Јована Крститеља. Икона коју држим је репродукција иконе Св.Јована, која се налази у комплету `Деизиса`

Постављена слика

На путу из Кареје ка манастиру Ставроникита - један поглед на Атос, мај 2007.год.

Постављена слика

Манастир Каракал - мај, 2007.год.

Црква посвећена Св.Петру и Павлу, поглед са истока.

Постављена слика

Манастир Констамонит - гостопримница, мај 2007.год.

Постављена слика

Ако је тако, онда ево још...

Манастир Григоријат - фотографије од: јул 2006, мај 2007.

Фото: Лион

Манастир Григоријат је посвећен Св.Николи. Подигао га је монах српскога порекла Св.Григорије Ктитор Синаит, ученик великог Св.Григорија Синаита. Св.Григорије Ктитор је подигао и манастир Горњак у Србији и тамо се налази део његових моштију. Манастир је подигнут на темељима некадашњег многобожачког античког Посејдоновог храма.

Игуман манастира је архимандрит Георгије (Капсанис). Григоријат важи за најгостољубивији манастир, поготово у њему воле нас Србе... Високо цене дело и рад оца Јустина Поповића и као и Св.владике Николаја. Више пута сам за трпезом приметио да читају беседе Св.оца Јустина које су монаси који познају српски превели.

Манастир Григоријат је за мене увек незаобилазан...

Тако да имам доста фотографија, овде сам одабрао само неке:

Поглед на манастир са брда, односно пута који води ка манастирском језеру и скиту Св.Јована Богослова

Постављена слика

Постављена слика

Поглед на саборну цркву Св.оца Николаја...

Свакодневно се служи Литургија, и то не на једном месту него у пар параклиса који се налазе у конацима и око манастира. Једино недељом сви јеромонаси служе у овом саборном храму.

Обично, свакодневно најпре сви заједно буду на јутрењу, а пред Литургију, изађу јеромонаси и монаси који им помажу (поју) крену ка различитим параклисима. У саборној цркви остане већина монаха.

У манастиру живи преко 80 монаха.

Постављена слика

Послужење за све госте

Када кренете да посећујете манастире на Светој Гори и дођете у неки манаситир прво тражите таблу са натисом "Архондарики" и пратите путоказ... Он ће вас одвести до гостопримнице. Ту ће вас монах послужити ратлуком, грчком ракијом (узо) и чашом воде. После тога ће вас одвести до цркве да се поклоните иконама и моштима. Уколико сте се најавили раније можете преноћити, мада има манастира где примају и без претходне најаве.

Иначе ово је чувени грчки ратлук (брат Игрутин зна о чему пишем 0202_238 ):

Постављена слика

Свете мошти

На Светој Гори има пуно сачуваних моштију древних Светитеља... Када је пала Византија добар део тога блага је завршио на Светој Гори. Мошти се обично износе на целивање гостима на повечерју.

На слици видите следеће мошти: Лобања Св.Фотине Самарјанке, део моштију Св.Нектарија Егинског, Св.Григорија Ктитора, Св.Григорија Паламе и на задњем тањиру: део Св.Николе, Св.Анастасије Римљанке (која се доста цени у манастиру, у њему се налази параклис њој посвећен са њеном чудотворном иконом), Св.бесребреника Дамјана,...

Када целивате мошти дате јеромонаху бројаницу или крстић да вам их освешта над моштима...

Постављена слика

Водоосвећење

На Светој Гори, свакога првог у месецу (по световном календару - четрнаестог) врши се освећење воде. Та вода се увек узима после нафоре на Светој Литургији. Водоосвећење се обично врши у манастирским фијалама (то је ово што је налик на крстионицу). Фијала на грчком значи - чаша.

Постављена слика

Иако сам био на поклоњење светињама Свете Горе како брат лион кажем ратлук ће на вас оставити посебан утисак , јер је од срца послужен , када сам посетио манастир Дохијар , са толиком смо љубављу били примљени од Монаха. Са таквом пажњом се они опходе према поклоницима , у гостопримници се човек окрепи од преткодног пута ,  и притом може да му се деси да му неки лепи светогорски мачор шетка око ногу што је стварно за сећање , после окрепљења монаси нас уводе у саборни храм целивамо иконе , а касније нас одводе у посебну просторију у којој је чудотворна икона Пресвета Богородица Брзопомоћница

МАНАСТИР ДОХИЈАР , видите кран на овој слици , сада је скоро у свим светогорским манастирима обнова , како сам ја видео то иде одлично Хвала Богу.

Постављена слика

чудотворна Икона Пресвете Богородице Брзопомоћница  иначе ово је репродукција

Постављена слика

Ово су те мачке о којим сам вам причао у сваком манастиру има мачака а у Хиландару је пре неку годину из Бугарског Манастира Зографа за монасима дошо из тог манастира мачор са којим сам имао прилике да се упознам.  4chsmu1

Постављена слика

algabacaju Свако Добро , Стефан    

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...