Jump to content

Препоручена порука

Poštovanje,

Hvala što ste me primili na Vaš forum. Imam nekoliko pitanja, lijepo bih Vas molio ako biste mi mogli pomoći Vašim odgovorima? 

Prvo, postoji li literatura koja objašnjava crkvenu liturgiju? Nisam pravoslavac, rimokatolik sam, a volim otići par puta godišnje i u obližnju pravoslavnu crkvu, međutim svaki put stojim po strani jer, osim što ne mogu razumjeti liturgiju, ne znam ni što treba činiti tijekom obreda. Dakle, želio bih shvatiti tijek i strukturu liturgije kako bih ubuduće mogao svjesnije sudjelovati u njoj. 

Drugo, postoji li kakva literatura koja me može uvesti u crkvenoslavenski jezik, barem na razinu kojom vlada prosječan vjernik Vaše crkve?

Treće, možete li mi savjetovati literaturu koja objašnjava hijerarhiju pravoslavne crkve jer moram priznati da ne znam što znače naslovi stavrofor, eparh itd.

Kako se pripremaju one delicije za krsnu slavu - ima li kakva ozbiljnija literatura i po tome pitanju?

Četvrto, gdje mogu naručiti orginalne CD-e Divne Ljubojević? Ne bih želio piratske..

Eto toliko, hvala Vam najljepša. Srdačan pozdrav

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Добродошао, ево за почетак, да би могао да пратиш, Божанствена Литургија Јована Златоустог :)

и

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Добро дошао. Поред овога што ти Снежана оставила линк зарад праћења Литургије, ево за твоје питање о објашњењу,

1 hour ago, Pemac рече

Prvo, postoji li literatura koja objašnjava crkvenu liturgiju?

предлажем једну нашу форумску тему,

а ево и неких линкова:

https://sites.google.com/site/pravoslavnaveronauka/our-mission

https://svetosavlje.org/objasnjenje-svete-bozanske-liturgije/

http://tolmach.org/Liturgija.pdf

1 hour ago, Pemac рече

Drugo, postoji li kakva literatura koja me može uvesti u crkvenoslavenski jezik, barem na razinu kojom vlada prosječan vjernik Vaše crkve?

https://www.scribd.com/document/288881403/Crkvenoslovenski-bukvar

http://www.bfspc.bg.ac.rs/prilozi/predmeti/007-CSLprirucnik-2015-2016.pdf

1 hour ago, Pemac рече

Treće, možete li mi savjetovati literaturu koja objašnjava hijerarhiju pravoslavne crkve jer moram priznati da ne znam što znače naslovi stavrofor, eparh itd.

https://www.saborna-crkva.com/index.php?option=com_content&task=view&id=138&Itemid=142

http://orthodoxhr.blogspot.rs/2016/11/hijerarhija-pravoslavne-crkve.htm

1 hour ago, Pemac рече

Kako se pripremaju one delicije za krsnu slavu - ima li kakva ozbiljnija literatura i po tome pitanju?

https://svetosavlje.org/srpske-slave-i-verski-obicaji/

У суштини то важи од домаћице. :) Њене креативности, умећа, те и "материјала" са којим располаже. А пун је интернет сајтова, блогова и ел. књига са рецептима, што посним, што мрсним.

1 hour ago, Pemac рече

Četvrto, gdje mogu naručiti orginalne CD-e Divne Ljubojević? Ne bih želio piratske..

http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=MELODIAntolo

Ово је последњи албум, а верујем да се може наћи још. Ово јој је комплетна дискографија:

http://divnaljubojevic.blogspot.rs/p/diskografija.html

И да не заборавим и позовем те да обратиш пажњу, где ти је све претходно што си питао, мање-више објашњено, на један питак и приступачан начин, а користи се и као основна литература за пријемни на Правослвани богословски факултет. Можеш да "скинеш" са нашег сајта.

Још једаред, добро нам дош`о!

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, Pemac рече

Продавница Српске Православне Цркве
http://www.patrijarsija-puo.rs/?s=Дивна&post_type=product

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 10 часа, jedan čovjek рече

Да ти ја као Лаик пробам приближити, прво не можеш бити на литургију ако ниси крштен. Јер ће те спржити Дух Свети, вјеруј писму ако мени не вјерујеш. Даље посебан приступ ти треба ако желиш да схватиш Православну Литургију. Наиме ради се о посебној димензији, шта то све означава литургија као грчка ријеч, проучи? Нормално можеш и да обављаш све механички као хипик (апсолутна љубав и те приче) али се немој чудит кад крене да те лупа Дух по глави и ђе стигне..

ti to iz iskustva jelda? vidi se da te je spržilo dobrano :smeh1:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Откуд теби, човече, да незнамо црквенословенски?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Још једном, добродошао на форум.:bighug:

Слободно питај све што те интересује!:smizla10:

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 5 часа, jedan čovjek рече

.. Прича се о ЛИТУРГИЈИ.

тачно тако, прича се о Литургији, Pemac нигде није рекао да жели да пређе у Православље, него да жели да научи нешто о Литургији, тачно причешће јесте централно место, и смисао Литургије, али то не значи да у Литургији не може да учествује, у осталом, у неким храмовима и не постоји пракса редовног причешћивања. Што се присуства некрштених на Литургији тиче, одакле ти идеја да не могу да учествују, у осталом ко су ти оглашени, које свештеник позива (наравнo и моје мишљење је лаичко), зато бих замолила неког свештеника или теолога да нам да стручно објашњење.

П.с. једном си опоменут, нема потребе да насилним методама утувљујемо Православље другима у главу. Православље је зато и велико и широко јер живи у складу са оним: "Дођи и види" 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 5 часа, jedan čovjek рече

Жика Он је рекао у овом горе излагању, ако човјек жели да преими причешће на литургији да би је схватио. Онда мора прво да се крсти. Како ће схватити литургију без примања Светих Тајни.

Нормално, има теолога који ће му то боље објаснити. Ја му рекох да сам лаик 

Пише да је католик што значи да је крштен.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 сат, jedan čovjek рече

А што причаш ти то мени. Прво нећу уопште да улазим у дискусију са тобом. Друго причам нормално са човјеком, максимално равноправно. Ође на форуму постоје неке ненормалне ствари. Пар пута си ми већ улећела у дискусију без разлога, кад сам тражио теолошко објашњење. То си прочитала у неком Апостолском дјелу предпостављам

Причам теби зато што на веома ружан начин представљаш своју веру, а уз то износиш ствари које нису тачне.

Ово даље немам намеру да коментаришем јер није тема.

пре 1 сат, jedan čovjek рече

Не могу проговорити са римокатоликом ја који сам трпио увреде од римокатолика на овај форум и поништавао их самим светим писмом или историјом. Ти си мало претјерала

од овог члана си трпео увреде? Ако јеси зашто ниси пријавио, ако ниси од Pemac доживео увреду, немој зарад других да се истресаш на њему само зато што је римокатолик, не иде ти на част Србине.

И на крају, жао ми је сваког члана који оде и овде се осећа непријатно и непожељно, те тако и тебе.

Пријатно

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од АлексаС,
      Pozdrav svima,
      Za pocetak bih se izvinio ako sam temu postavio u pogresnu sekciju foruma u tom slucaju molim moderatore da je premeste u drugu sekciju i da mi ne zamere.
      Mozda ce vam ovo zvucati rogobatno ako kazem da nisam neki vernik, ali to sam izabrao kako bih vam priblizio trentuno stanje, jer je verovatno od znacaja za ono o cemu cu u nastavku pricati. Kada sam bio mladji,14-15 godina, u jednom trenutku sam poceo intenzivno da razmisljam o tome da li postoji zivot posle smrti i nekako sam zakljucio da ga nema i da nije logicno bas. Bilo je to dosta teskih dana kao da je sve izgubilo smisao i samo sam o tome razmisljao. Srecom je to proslo i bio sam miran narednih godina (sada mi je 23). U tom periodu nekad sam isao na liturgije, ali ne redovno niti preterano cesto.
      Sad dolazim do problema pre jedno 7-10 dana mi se kao grom iz vedra neba vratila ta misao, verovatno zato sto je u poslednjih godinu dana umrlo par ljudi za koje sam bio vezan iz familije. I opet sam imao slicno iskustvo kada pomislim o kraju kao da mi se na trenutak telo paralise i sav se skoro zacrvenim verovatno od nemoci da odgovorim na pitanja. A pitanja koja su me mucila su sledeca. Po cemu bi se smrt razlikovala od sna, jer smo tokom sna mi nesvesni, dakle ne bismo znali ni da smo umrli kada bi nam se to desilo tokom sna. Takodje dodatno pitanje koje me muci je sta je sa ljudima koji se rode sa nekim mentalnim deformitetom ili ljudima koji steknu mentalno oboljenje tokom zivota, kako bi oni uopste mogli da nastave sa vecnim zivotom kada imaju takvo trenutno stanje svesti. Takodje stariji ljudi cesto podetinje i to mi je nekako sumnja da ce i on tipa biti u vecnom zivotu u njihovom najboljem stanju svesti (na primer onome iz mladosti, srednjih godina...). Ova pitanja su mi i ranije padala na pamet, ali jednostavno kao da me nisu pogadjala.
      Jos jedno mozda cudno pitanje, ali zasto bi se neko onda molio za zdravlje ako ce mu svakako biti bolje u drugom zivotu?
      Nadam se da ce neko uspeti da mi da dobar odgovor na ova pitanja i da mi pomogne da vratim naruseni duhovni mir. Da budem iskren tesko bi mi bilo da se pomirim sa ateistickim pristupom. Inace generalno u zivotu mi je sve potaman i nemam za sta da se pozalim osim ove nedoumice koja mi ne da mira.
      Hvala svima
    • Од Аурор,
      Vučić: Mislim da sam pravi čovek za rešavanje pitanja Kosova
      FoNet
      31.07.2017. 13:35 >13:360 Izvor: Tanjug / Dragan Kujundžić Želim da Srbija krene novim putem i da otvoreno i pošteno razgovaramo o rešenju za Kosovo, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu švajcarskom dnevniku Blik.
      Lako je reći idi i bori se za Kosovo, ali to nas je uvek vodilo u rat, ukazao je Vučić, ističući da on želi da ide novim putem za Srbiju. 
      "Želim otvorene razgovore o rešenju za Kosovo, čak i ako Srbi za to još nisu spremni. Neću se predati, jer će ta debata imati dobar efekat za sve nas, bilo da postignemo dobar rezultat ili ne", naglasio je Vučić. 
      On smatra da bi do neuspeha došlo ako nijedna strana ne bi bila voljna nešto da izgubi, jer bi se tada sukob nastavio u nedogled i nanosio bi štetu obema stranama. 
      "Verujem da sam pravi čovek za ovaj posao, jer sam bio najmlađi poslanik, najmlađi ministar i premijer, sada sam i najmlađi predsednik i više nemam ličnih ambicija", istakao je Vučić. 
      On je napomenuo da se o ustupcima ne govori javno, ali je predočio da je srpska strana spremna da nađe kompromis i postigne napredak. 
      "Sukob će se na kraju rešiti i bilo bi bolje da to bude sada, a ne kroz 100 godina", poručio je Vučić. 
      On je rekao da se mora postići da Srbi i Albanci žive u miru i prijateljstvu, kao što to rade u Švajcarskoj. 
      Vučić je rekao da postoje dva razloga zašto Brisel ne može da definiše vremenski okvir za prijem Srbije u Evropsku uniju i precizirao da su to sukob oko Kosova i odnosi sa Rusijom. 
      On je ocenio i da postoji problem sa pravosuđem, zbog neefikasnosti, a ne nedostatka nezavisnosti. 
      "Odavno smo doneli odluku koja nas vodi u EU, ali još nismo članica i moj posao je da održavam najbolje moguće odnose sa Rusijom", zaključio je Vučić.
      http://rs.n1info.com/a287568/Vesti/Vesti/Vucic-Mislim-da-sam-pravi-covek-za-resavanje-pitanja-Kosova.html
    • Од Драшко,
      Kada vas boli duša, jel imate kome da to ispričate i da li vam bude lakše i da li nadjete put ili čak rešenje?
      Kada vas neko nenamerno povredi nekom izjavom, konstatacijom ili pitanjem, da li prećutkujete ili se desi da obajsnite da vas ta izjava, pitanje....itd...povredjuje?
  • Креирај ново...