Jump to content

MITARSTVA - da li verujete u njih?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Пре сат времена, grigorije22 рече

Zašto samo Rusi ili Grci imaju iskustva prolaska kroz mitarstva? Zašto ne postoje Amerikanci,Kinezi ili neki drugi koji će na identičan način da opišu mitarstva kao i pravoslavni? Oni uvek imaju iskustva u skladu sa protestantizmom.

Што је баби мило то јој се и снило. Ко какву представу о загробном животу има, таква су му и (сно)виђења.

Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, grigorije22 рече

Zašto samo Rusi ili Grci imaju iskustva prolaska kroz mitarstva? Zašto ne postoje Amerikanci,Kinezi ili neki drugi koji će na identičan način da opišu mitarstva kao i pravoslavni? Oni uvek imaju iskustva u skladu sa protestantizmom.

To slicno ko da si pito.... zasto Jevrejski proroci imaju slicna iskustva i vidjenja Boga i duhovnog sveta.... a ne neki drugi narodi i vere i religije...

Подели на овим сајтовима

On 13.3.2021. at 13:40, mirko1929 рече

Знаш како, имао сам једног друга који није био верник. Није баш био атеиста или нешто слично, штавише био је потпуно отворених схватања гледе метафизике, али је имао изразито негативан став према цркви. Био је страшно добар човек, али онако искрено, инстинктивно. Ја сам се увек чудио како њему тако лако и од руке иде да буде добар човек, а ја морам некако на силу, све са дебелим предумишљајем, а чак и тада некако крњаво. Нисам тада схватао неколико ствари. Истина да је да сам ја био суштински зао човек, не само слуђен. Моја је вера била фарисејска. Претворио сам се у осуђујућег моралисту, а свој живот посветио избегавању греха, притом не примећујући како сам и колико грешио према ближњима (и то под извогором вере и благочешћа). Али, то је велико искушење и плашим се да многи хришћани сувише лако упадају у њега (а тешко излазе). Ни ја се не бих никада извукао да ме није снашла страшна судбина, пакао на земљи, па су ми се очи коначно отвориле (у једном тренутку неописиве патње). Нисам никада био старотарац (заправо сам био бесконачно конзервативнији од њих) али претходни ја би садашњег себе вероватно доживљавао као неког ко хоће да квари чистоту вере.

Covek koji nauci da prihvati stvari kakve jesu, njegovo je srce smireno.

Подели на овим сајтовима

On 13.3.2021. at 13:40, mirko1929 рече

Знаш како, имао сам једног друга који није био верник. Није баш био атеиста или нешто слично, штавише био је потпуно отворених схватања гледе метафизике, али је имао изразито негативан став према цркви. Био је страшно добар човек, али онако искрено, инстинктивно. Ја сам се увек чудио како њему тако лако и од руке иде да буде добар човек, а ја морам некако на силу, све са дебелим предумишљајем, а чак и тада некако крњаво. Нисам тада схватао неколико ствари. Истина да је да сам ја био суштински зао човек, не само слуђен. Моја је вера била фарисејска. Претворио сам се у осуђујућег моралисту, а свој живот посветио избегавању греха, притом не примећујући како сам и колико грешио према ближњима (и то под извогором вере и благочешћа). Али, то је велико искушење и плашим се да многи хришћани сувише лако упадају у њега (а тешко излазе). Ни ја се не бих никада извукао да ме није снашла страшна судбина, пакао на земљи, па су ми се очи коначно отвориле (у једном тренутку неописиве патње). Нисам никада био старотарац (заправо сам био бесконачно конзервативнији од њих) али претходни ја би садашњег себе вероватно доживљавао као неког ко хоће да квари чистоту вере.

isti smo

Подели на овим сајтовима

• 1 month later...
МИТРОПОЛИТ ПОРФИРИЈЕ
...Али не постоји такав који је испунио у апсолутном смислу те речи тај закон...
Ако говоримо о митарствима, и морам да кажем да то нигде не постоји као учење Цркве, које је рецимо кроз саборе потврђено или да кажемо као догма унутар Цркве. У житијима светих, постоје различита искуства која су индивидуална искуства и која Бог некоме даје да би се тај неко пробудио и преумио. Сви ми имамо понеко искуство са Богом, али то је само наше искуство и Бог се сваком од нас открива на свакоме својствен начин. Тако да искуства, лична, односа са Богом није ,пре свега по правилу, добро уопштавати, а понека уопштавања и узимања туђих искустава као своје искуство итекако може да буде погрешно да нас одведе на стрампутицу и да заправо доведе до паралисања наших могућности и наших талената и дарова. Ово сам хтео да кажем, ако би смо прихватили, рецимо, митарства као нешто што изражава учење Православне Цркве, онда тајна љубави аутоматски губи своју позицију и свoје место и однос човеков са Богом се претвара у један механички, то јест један јуридички однос, где Бог није ништа више, ништа друго осим једнога судије који је написао законик, пустио га на земљу, ставио га у историју и ко у односу на тај законик испуњава правила закона може да прође и да дође у његове одаје, ко не испуњава не може да дође. Али не постоји такав који је испунио у апсолутном смислу те речи тај закон

Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, JESSY рече

однос човеков са Богом се претвара у један механички, то јест један јуридички однос, где Бог није ништа више, ништа друго осим једнога судије који је написао законик, пустио га на земљу, ставио га у историју и ко у односу на тај законик испуњава правила закона може да прође и да дође у његове одаје, ко не испуњава не може да дође. Али не постоји такав који је испунио у апсолутном смислу те речи тај закон

Pa to je odnos koji sam ja imao, samo sto ja nisam verovao u mitarstva. Ono sto sam ja verovao pruza manje nade u spasenje od vere u mitarstva (jer je strasni sudija nepotkupljiv, za razliku od pomenutih djavoljih carinika koji prihvataju kojesta u otkup za grehe), pa je tako gore, ali barem je odnos sa Bogom. U prici o mitarstvima nema Hrista nigde, tako da mu to dodje odnos sa demonima - demoni ti sude, demonima se pravdas, demonima se otkupljujes. Ucenje o mitarstvima je analogno ucenju o cistilistu, samo sto tamo opet barem Bog sudi, i Bogu se otkupljujes, a ovde demonima (u Bibliji pise obrnuto , pise da cemo mi suditi njima).

Подели на овим сајтовима

On 14.3.2021. at 13:19, grigorije22 рече

Mi smo pravi narodi 

Amerikanci su zli pa zato nemaju to

Подели на овим сајтовима

On 10.5.2021. at 11:20, Драшко рече

Mi smo pravi narodi 

Amerikanci su zli pa zato nemaju to

Amerika je, zanimljivo, puna nasih talibana. Od svih pomesnih pravoslavnih crkava procentualno najveci broj vernika koji veruje u mitarstva je upravo u SAD (ovo nije bazirano ni na kakvim istrazivanjima, vec je moja opservacija na osnovu kontakta sa ljudima preko interneta). Pretpostavljam da lokalna kalvinisticka kultura i utican Judzina Rouza daju maha svemu tome. Iskren da budem svega toga sam se grozio i u mojim sopstvenim revniteljskim danima. Osim sto je sve to "zbogom pameti" takodje je nekako paganski, i nije mi jasno kako uopste moze da se pomiri sa hriscanstvom. Ja sam verovao u vaskrsenje mrtvih i strasni sud, a ne tu neka mitarstva (pride je Rouz pisao kako je raj bukvalno na nebu, a pakao bukvalno u zemlji, samo sto ne mozes da ih vidis dok ti se ne otvore duhovne oci ili tako nesto, tako da ne cudi sto neki veruju da su rusi iskopali rupu do pakla). Da sam prihvatio celu tu pricu, sve to, da je to hriscanstvo, morao bih biti ateista jer ja u to nisam bio bioloski sposoban da verujem.

Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, mirko1929 рече

Amerika je, zanimljivo, puna nasih talibana. Od svih pomesnih pravoslavnih crkava procentualno najveci broj vernika koji veruje u mitarstva je upravo u SAD (ovo nije bazirano ni na kakvim istrazivanjima, vec je moja opservacija na osnovu kontakta sa ljudima preko interneta). Pretpostavljam da lokalna kalvinisticka kultura i utican Judzina Rouza daju maha svemu tome. Iskren da budem svega toga sam se grozio i u mojim sopstvenim revniteljskim danima. Osim sto je sve to "zbogom pameti" takodje je nekako paganski, i nije mi jasno kako uopste moze da se pomiri sa hriscanstvom. Ja sam verovao u vaskrsenje mrtvih i strasni sud, a ne tu neka mitarstva (pride je Rouz pisao kako je raj bukvalno na nebu, a pakao bukvalno u zemlji, samo sto ne mozes da ih vidis dok ti se ne otvore duhovne oci ili tako nesto, tako da ne cudi sto neki veruju da su rusi iskopali rupu do pakla). Da sam prihvatio celu tu pricu, sve to, da je to hriscanstvo, morao bih biti ateista.

Razumem 

Šalio sam se naravno za Amere

Ali se ne šalim kad mislim da oni i Englezi kad primaju pravoslavlje, primaju skroz prirodno i bez talibanstva 

Čuo sam iz druge ruke da je neki duhovnik rekao da su Amerikanci nezlobivi kao narod

I ne čudi me

Подели на овим сајтовима

Управо сада, Драшко рече

Razumem 

Šalio sam se naravno za Amere

Ali se ne šalim kad mislim da oni i Englezi kad primaju pravoslavlje, primaju skroz prirodno i bez talibanstva 

Čuo sam iz druge ruke da je neki duhovnik rekao da su Amerikanci nezlobivi kao narod

I ne čudi me

I ja sam cuo da su nezlobivi. Ali cinjenica je da je njihova kultura kalvinisticka, da veruju da u totalnu izopacenost ljudskog roda, da Bog mrzi svet, da su ljudi predodredjeni za pakao. Najistinskiji izraz Americkog hriscanstva je propoved Dzonatana Edvardsa "Gresnici u rukama srditoga Boga."

Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Страшно је упасти у руке Бога живога !  (Jevr.10,31)

:POPOcorn1:

Ne, ne. Da bi bila u skladu s kalvinizmom mora Biblija da se prepravi: Jer Bog tako omrznu svet da se na i Sina svog Jedinorodnog iskalio...

Kalvinisti veruju da je Hristos morao patiti da bi se zadovoljio gnev boziji, jer cak ni vecne muke svih ljudi ikada to ne mogu. Jedino patnja savrsenoga Boga Sina moze dati zadovoljstinu Bogu Ocu. Zato je protestantima ono "Da li prihvatas Isusa kao svog licnog spasitelja i iskupitelja" prakticno bitnije od krstenja, jer to znaci da prihvatanjem Hrista onda ti svoje zasluzene vecne muke gubis, jer je Hristos vec patio u tvoje ime.

2cELbBF.png

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од ZeroPercent,
      Zanima me zasto verujete u Boga? Hteo bih da nastavim dijalog sa vama nakon odgovora.

Ja trenutno ne vidim validan razlog
    • Од grigorije22,
      Pojavio se novi film na internetu koji je postao dosta popularan. Traje 5 sati ovde ima u delovima. Mladic 18 godina Aleksandar kome demoni pokazuju onaj svet i nesto vezano za ovozemaljski. Prethodni film iz 1999 takodje popularan Susret sa vecnoscu.

• Од Кратос,
      Koji su vaši lični razlozi verovanja ili ne verovanja u Boga?U čemu nalazite potvrdu za svoju (ne)veru?
    • Guest O.Ugrin
      Од Guest O.Ugrin,
      Da vas vidim sada, dragi moji; svi ste vec, vise ili manje, ucestvovali u ovoj problematici polemisuci sa ovim ili onim, najmanje sa svesteniicma, cini mi se i malo pretearno puno sa nadobudnim vernicima, koji nikako da Bogoslovlje prepuste ljudima koji su za to skolovani i koji svojom sluzbom Hrista rukama obuhvataju; naravno da ne mislim na sve... no, to vec i sami iz iskustva znate. Tako da, zelim, ovaj prostor da svi iskoristimo kao poligon za vlastito poimanje ne samo ove problematike vec misli Istoka uopste. Te tananosti, nijanse, koje su za oko skoro neprimetne ali sustinski su bitne za jedan pravoslavni misaoni hod ka Hristu a u skladu Liturgijskog poziva - recimo, iz sve duse svoje i od svega uma svoga, recimo
      Vi ste na potezu...
      Mir Vam - Ugrin
  • Креирај ново...