Jump to content

Зоран Ђуровић: Митрополит Николај на Теорију еволуције

Препоручена порука

Duane T. Gish у књизи  'Evolution: The Fossils Still Say No!'  каже да еволуциони процес, ако му се да довољно времена, наводно производи чуда.

Тако,

ЖАБА ----------------------------> ПРИНЦ= БАЈКА

t=тренутак

али

ЖАБА ------------------------------->  ПРИНЦ= НАУКА

t=300 милиона година

:ok:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 1.5k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Зоран Ђуровић: Митрополит Николај на Теорију еволуције   Митрополит Месогејски и Лавротикијски Николај је један од ретких на светском нивоу истакнутих научника који је у мантији. Пре н

Они верници који прихвате фајт на нивоу идеологије су заправо срозали своју веру на ниво  идеологије и бојим се да је то Србима пријемчив ниво у посткомунистичком периоду. На истим овим идеолошки

Подај све што имаш Поукама за хостинг и велика ће бити твоја плата на виртуелним небесима!  

Постоване слике

1 hour ago, Juanito рече

Не постоји научни креационизам, постоји само верски. То што неки научник заступа став А, не чини тај став научним. Научно је нешто што користи научну методологију и ту се свака прича завршава.

Zasto ne bi postojao naucni kreacionizam ? Ako se zasniva na naucnom saznjanju o prirodi i prirodnim pojavama .

Ako su mnogi naucnici posredstvom ( koji su zavrsili skole na svetskim univerzitetima ) naucnih metoda dosli do saznanja o postojanju uzvisene sile koja je po terminologiji Bog, a preko toga i do hriscanskog poimanja Boga, ...kako onda da ne priznamo jednu takvu jasnu stvar.

Meni licno, deluje vrlo jednostavna ovakva postavka stvari.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, Milos Peric рече

Тако,

ЖАБА ----------------------------> ПРИНЦ= БАЈКА

t=тренутак

али

ЖАБА ------------------------------->  ПРИНЦ= НАУКА

t=300 милиона година

ПРИНЦ--------------------------------->ЖАБА=РЕАЛНОСТ

t=тренутак :))

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, Bokisd рече

Ako su mnogi naucnici posredstvom ( koji su zavrsili skole na svetskim univerzitetima ) naucnih metoda dosli do saznanja o postojanju uzvisene sile koja je po terminologiji Bog, a preko toga i do hriscanskog poimanja Boga, ...kako onda da ne priznamo jednu takvu jasnu stvar.

Дошли су до сазнања које није научно, јер до њега нису дошли научним методом, већ личним доживљајем бављења науком (исто тако, други људи који су радили исте ствари нису постали верници).

Мислим да Хуан хоће да каже да креационизам у свом оснвном смислу није научна теорија, јер не користи научне инструменте, и не прати научни резон при извођењу закључака. 

Занима ме иначе када бисмо исфилтрирали све биологе можемо довести у везу са неким интересним групама и "тврђим" религијским струјама, колико биолога бисмо нашли да не прихвата ТЕ...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Једном пријатељу написах:

Пост гл. 2, се враћа да говори о Стварању света и човека, али се тај извештај не поклапа са оним из Шестоднева. Пише: 4bКада Господ Бог створи земљу и небо, 5ниједан грм пољски још не беше на земљи, ниједна трава пољска још не ницаше јер Господ Бог још не пусти дажда на земљу, нити беше човека да ради земљу, 6али је чинио да се подиже вода са земље из канала да би натапала целокупно тло –; 7тада обликова Господ Бог човека од праха земаљског, и удахну му у нос дух живота и поста човек живо биће.

8Затим засади Господ Бог врт у Едему, на истоку, и онде постави човека, кога је направио. 9Тада Господ Бог учини да никну из земље свакојака дрвета лепа за гледање и добра за јело, и дрво живота усред врта и дрво познања добра и зла.

Дакле, прво је створен човек као статуа, онда му је удахнут животни дух и он је оживео; створен је као самац у браку, односно није било жене; после је створен биљни свет. То је у супротности са Хексамероном, јер су тамо флора и фауна створени пре човека (Пост 1, 20-31), док су истовремено створени мушко и женско (27).

18И рече Господ Бог: није добро да је човек сам; да му начиним помоћ која ће му наликовати. 19Тада Господ Бог створи од земље све звери пољске и све птице небеске, и доведе к Адаму да види како ће коју назвати, па како назове коју животињу тако да јој буде име; 20И Адам надену име свој стоци и свакој птици небеској и свакој звери пољској; али се не нађе Адаму помоћник налик њему. 21И Господ Бог пусти тврд сан на Адама, те заспа; па му узе једно ребро, и место попуни месом; 22И Господ Бог створи жену од ребра, које узе Адаму, и доведе је к Адаму.

Сасвим јасно 19 вели да су животиње створене после Адама. Стварање Еве после Адама није у складу са Пост 1, 27: И створи Бог човека по слици својој, по слици Божијој створи га; мушко и женско створи их.

Реч је о стварању човечанства, односно пара који се назива заједничким именом човек, али је диференциран сексуално. Ако би овде тврдио да се први период односи на стварање мушкарца, онда не можеш да прикључиш жену у Божију слику, која се јавља у другом периоду (мислим на синтаксички период, а не временски). То је идеја коју срећемо у антиохијаца.

Друга напомена: У јеврејском оригиналу немамо грчко «де», које преводиоци различито интерпретирају са: и, а, тада потом, затим, дакле итд. Јеврејин нема тога. Он слаже као цигле на зид. И то показује сукцесију радњи. Ergo, биљке и животиње су створене после човека по Ј, а пре по Preastercodex.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 минута, Снежана рече

моли се Администрација да уклони горњи пост, по правилнику само админи користе црвену боју слова.

Хвала

Ти си блокнута код мене. Не води приватне ратове јавно. Редакција користи црвена слова за опомене, овде су она за Свето писмо. Знам да ти и оно смета... 

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

На фејсу ми се јави мој другар, Сале, а може да буде некоме интересантно. Мој текст иде у плаво, његов у црно.

Saša Knežević ... pa tako hard bukvalistički ne tumače ni oni Bibliju iz Bible belta!

Zoran Djurovic Није, добри мој, него сам ја прошао отачку школу још од Оригена трасирану: Прво се утврђује фундаменталистички ниво текста, буква, слово, а после се прелази на друге нивое. Јер до других се анагошки не може успети без да се тачно утврди шта вели сам текст. После иду интерпретације. Оно што ти правиш као методолошку грешку је управо прескакање овог нивоа. Онда се текст тумачи историјско-књижевно у себи, а потом духовно и хармонизује са осталим Библијским датима.

Uopšte nema potrebe da preskočim "fundamentalističku obradu teksta" - ali nije bitna bukva, bitan je smisao i suština slova ... i to u kontekstu! E, a tu si to izvadio van konteksta i tumačio po svojeivotinje nastale posle čoveka?), isto kao što pokušavaš da tvrdiš da Bog ne može iz praha da stvori čoveka, jer nema vode u njemu? No go ... još toliko bolje što je to sve van consensus patrum. Onda bi ispalo da je Mojsije - jbg - omanuo, jer nije imao dva ddr. iz književnosti i lingvistike - i oni prepisivači i redaktori iza njega ...

+ Prava teologija nije naučna već nadnaučna disciplina. Bogoslovci su oni koji slove sa Bogom - čak i bez reči. A oni su za mene autoritet poznanja ...

Zato i jesam pravoslavan ...

Хајде да сам ја обезбожен - слажем се. Но мали ти се проблем поставља кад Августин чита Постање и вели да флора и фауна нису створени пре човека. И он је вадио из контекста? - То је оно где је твој основни проблем: Не умеш да прочиташ текст. Ти одмах прилазиш са твојим предубеђењем и од њега правиш оно што није. То не може тако да се ради. Прочитај најпре текст, а после узми да се иживљаваш. Не знам колико сам јасан?...

Evo i lingvističkog odgovora ... https://answersingenesis.org/contradictions-in-the-bible/do-genesis-1-and-2-contradict-each-other/

Молим те за убудуће да ми не качиш ове баљезгарије. Ја сам човек који се школовао на отачкој егзегези, а не на овим фантазерима. То је можда добро за стадион, али не и у друштву озбиљних људи. Нико никада у старим временима није користио тај плускамперфект где би га овај силеџија текста употребио. Ни латински ни 70. Никада ни код једног оца нисам нашао овакав перверзан предлог. Дакле, поштеди ме, ако имаш братољубља. Прво све истражи, а онда се јави са предлогом. А на ове протестантске булшитове само отресам руку... Љуби те брат...

Što se ljutiš! Pa nije ga upotrebio jer nije bilo potrebno. A ti govoriš o prevodu! Ne o originalu. I sada si dobio odgovor, meni se sviđa! A to ti nije argument ... jer sam već napomenuo šta je consensus patrum. Ako ga se pridržavaš, pridržavaj ga se u svemu ...

Da su prevodioci znali da će se neko nakačiti toliko na to, preveli bi drugačije. Očito to nije bila potreba. Oci to, istina, drugačije tumače, jer nema potrebe da se spuštaju na Origenov metod - ima još xy varijanti kako da se to uskladi, veruj mi!, ali niko iz njih nije učio (možda sem Augustina, koji ima sam gomilu teoloških promašaja) da čovek nije Kruna stvaranja i da bi on nastao posle faune i flore ... ili da bi se smrt pojavila pre postajanja čoveka! No go ... sorry! Ljubi te tvoj brat!

Хаха ·

Е, стварно нисам знао да си тако "побожан"... А не љутим се ни најмање, можда те моји изрази одведу у том смеру... Ти си ми бескрајно симпа. Само што сада нећеш да укачиш да од 2 могућности ни рабини ни хришћани нису изабрали ову перверзну... ниси паметнији од свих њих...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, Срђан Шијакињић рече

Дошли су до сазнања које није научно, јер до њега нису дошли научним методом, већ личним доживљајем бављења науком (исто тако, други људи који су радили исте ствари нису постали верници).

Мислим да Хуан хоће да каже да креационизам у свом оснвном смислу није научна теорија, јер не користи научне инструменте, и не прати научни резон при извођењу закључака.

Занима ме иначе када бисмо исфилтрирали све биологе можемо довести у везу са неким интересним групама и "тврђим" религијским струјама, колико биолога бисмо нашли да не прихвата ТЕ...

Zar nije , onda  samo problem u interpretaciji cinjenica koje postoje u prirodi ?

Jer, naucnici su i sa strane TE i sa strane kreacionizma i ID. Svi su zavrsili najvise svetske naucne skole, na kojima su dobili vrhunsko naucno obrazovanje.

Valdja i ti kreacionisticki naucnici, primenjuju iste metode kao TE naucnici, kod proucavanja prirode ?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Zoran Đurović рече

ада обликова Господ Бог човека од праха земаљског

пре 2 часа, Zoran Đurović рече

Тада Господ Бог створи од земље све звери пољске и све птице небеске,

Значи, знааачи, еволуционисти су били у праву када су рекли " имамо заједничког претка " , претпостављам да су мислили "  имамо заједничког Творца, Креатора " , али су се неспретно изразили .:ani_biggrin: 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 5 часа, Juanito рече

Али и Војводина некад беше море... :smeh1:

Јесте. Док није Дунаво прошао кроз Ђердап.

Елем кад смо код Дунава.

Од куд Тигар и Еуфрат пре и после потопа?

Зашто би се речни ток формирао на истом месту као и пре и то не један него два. После некаквог глобалног потопа од силине притиска воде ти речни токови би се изравнали и просто не би постојали после повлачења воде која је 40 дана притискала морско дно.

Но чак и да су се нбеким случајем поновиле исте те две реке на истом место. Ко је тај који је одредио да су баш то те две реке?

После колико генерација су потомци Ноја дошли са Арарата у долину Тигриса и Еуфрата и дали им опет иста имена? И како су знали да је то баш та долина где су некад боравили?

Суштина приче о овим рекама је у томе да би глобални потоп направио такву ерозију земљишта да је питање шта би остало од рељефа и данашњих планина. Нема никаквих геолошких података да се у прошлости такво шта десило ни у равници ни на планинама.

Друго, шта је било са инсектима током потопа?

Ја сам неколико пута потопи муву у кока колу и она је цркла. Мува није у стању да лети 40 дана у воздуху нити да стоји на води. А да не причам о мравима који не могу ни да лете.

Да ли је Ноје прикупљао и инсекте?

Ко је сачувао кенгуре и друге торбаре из Аустралије? А ако је Ноје, како су они дошли са Арарата у Аустралију? Да их нису Абориџини Хамови можда наследници донели тамо са собом?

Кинези рецимо имају 4 мита о потопу, дакле 4 потопа, а опет гле чуда они по Библији нису преживели потоп, просто нема их међу наследницима Нојевим?!

Натезање да су Кинези настали од Јафета су дебилана, једино ако се монголоиди(читај болест) кавкаских народа не рачуна у нову расу.

Корали који живе само у плиткој води би нестали, рибе које живе само у топлим водама би нестале, рибе које живе само у хладним водама би нестале, биљке које немају семена, тј које се не развијају из семена би нестале.

Болести које се налазе само у одређеним деловима света, као и животиње и биљке сведоче да је потоп могао бити само локалног карактера. Или је Ноје први опловио свет покупио све животињксе и вбиљне врсте и потрудио да се разболи од свих болезгања које постоје ( и које се преносе, дакле не могу да постоје без људи).

Онда је Колумбо за Ноја мала маца.

АЛИ вероватно је то била нека цивилизација на завидном нивоу, можда и напреднија од наше данас па је Ноје просто могао све да скупи на једно место чак и оне животиње за који је потребан посебан стабилан и континуиран екосистем јер им је животни век свега два дана, као неке врсте мушица.

Проблем је што би таква једна напредна цивилизација оставила упечатљиве трагове у историји која након тога следи а не би кретало од пећинског доба. Ноје би у том случају био неки врхунски научник који је попут прича из Холивуда био довољно паметан да предвиди потоп и да сачува највећи број биљних и животињских врста и буде довољно себичан да спасе само своју породицу.

Међутим по свим правилима историје, из такве једне породице се не би развили неки индијанци који са моткама гоњају срне по шумама, већ би ми данас увелико насељавали неке друге планете и цивилизација људи би се простирала барем на још пар звезданих система.(наравно уколико звезде нису само окачене о конац над сводом небеским)

Чак и ако би неким лудим случајем наставили да после Ноја правимо историју од нивоа индијанаца, морале би остати неке машине које су се налазиле на Нојевој барци, али нема ништа од свега тога.

Уместо тога историја јесте забележила неколико катастрофалних локалних поплава које су по карактеру и за поимање тадашњег становништва морале да изгледају као општи потоп и замисли случаја баш близу Арарата тј на простору данашњег Црног мора.

И дан данас се под водом Црног мора могу наћи остаци градова и села неке прастаре културе, са све материјалним доказима. Црно море наравно некада није постојало. Као што ни Панонија некада није постојала.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 38 минута, Bokisd рече

Zar nije , onda  samo problem u interpretaciji cinjenica koje postoje u prirodi ?

Jer, naucnici su i sa strane TE i sa strane kreacionizma i ID. Svi su zavrsili najvise svetske naucne skole, na kojima su dobili vrhunsko naucno obrazovanje.

Valdja i ti kreacionisticki naucnici, primenjuju iste metode kao TE naucnici, kod proucavanja prirode ?

Па рекох да нисам сигуран да уопште постоје релевантни биолози који су креационисти...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Или је можда после потопа Бог опет стварао поједине биљне и животињске врсте и болести?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 минута, Жељко рече

Или је можда после потопа Бог опет стварао поједине биљне и животињске врсте и болести?

Све из претходног одговора потписујем... Не чуди ме да ови фантазери се примају на протестантске приче, јер то имамо и у Холивуду, као онај филм са Кењао Ривсом... Што вели Никола: Неверници који су умислили да су верници. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Чини ми се да је генералан проблем што понеки људи из Цркве у расправама о ТЕ наступају са позиције са које вероватно не би наступали да се ради о расправама о квантној физици, праву, економији или некој другој области за коју нису компетенти.

Једноставно превиђају да је ТЕ везана за једну научну дисциплину исто колико и било која друга научна теорија и да у дискусијама везаним за њу највећу тежину имају мишљења људи који су уже специјализовани за биологију, тј. еволутивну биологију.

Било би боље да се Црква концентрише само на то да се из ТЕ не извлаче закључци који немају везе са њом, што покушавају неки ратоборнији атеисти. Мени је прича о непреклапајућим областима науке и религије потпуно на месту, и мислим да би и за једну и за другу било добро да Црква на томе инсистира. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Његово Високопреосвештенство блаженопочивши Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, на празник великог чудотворца Острошког 2017. лета Господњег, после одслуженог Акатиста поред моштију Светог Василија, великом броју сабраних, обратио се надахнутом архипастирском бесједом.
      У свом богонадахнутом слову митрополит је говорио о значају и величини Светог Василија за српски род и подсјећајући на страдања кроз која је пролазио Свети Василије, Свети Петар Други Ловћенски Тајновидац и народ српски и Црква Божија како у вријеме Светог Василија, тако и дан данас. Доносимо видео запис овог надахнутог слова блаженопочившег владике. 

Извор: Ризница литургијског богословља и живота 
    • Од Иван Ивковић,
      Извор: https://youtu.be/-xjOSdMcdfQ
      Званична презентација: https://otelders.org
      Facebook: https://www.facebook.com/otelders
      Instagram: https://www.instagram.com/otelders

• Од Поуке.орг - инфо,
      У среду 7. априла 2021. године, када Света Црква молитвено прославља празник Благовести, Његово Преосвештенство епископ нишки Г. Арсеније служио је Свету Литургију у манастиру Светог Романа у Ђунису који данас прославља своју храмовну славу.
      Повезана вест: 
      Свештени чин монашења у светој обитељи манастира Светог Романа

Звучни запис беседе

Пред почетак Свете Литургије, Преосвећени Владика рукопроизвео је најпре у чин чтеца, а потом и у чин ипођакона оца Николаја Јоцића.
      На овом Евхаристијском сабрању Преосвећеном Владики саслуживали су архимандрит Дамаскин Грабеж, игуман ове свете обитељи, протојереј-ставрофор др Владимир Вукашиновић, професор Православног богословског факултета Универзитета у Београду, јеромонах Ефросин Уко, клирик Епархије источноамеричке, протосинђел Нектарије Ђурић, протођакон Александар Грујовић, клирик Епархије жичке и ђакон Ђорђе Филиповић.
      По благослову Његовог Преосвештенства по прочитаном Светом Јеванђељу, протојереј-ставрофор др Владимир Вукашиновић поучио је верни народ говрећи о данашњем празнику.
      Свету Литургију посебно је красило предивно појање певнице манастира.
      Храм је био испуњен свештеницима, свештеномонасима, монасима и монахињама из Епархије нишке и других Епархија наше Помесне Цркве као и верним народом.
      У току Свете Литургије Његово Преосвештенство је положио своје руке на главу ипођакона Николаја Јоцића и рукоположио га у свештени ђаконски чин.
      Након заамвоне молитве Преосвећени Владика освештао је славске дарове и пререзао колач.

Извор: Епархија нишка
    • Од Иван Ивковић,
      Преузето са адресе: https://youtu.be/mHxx2PX6v9E
      Званична презентација: http://otelders.org/
      Превод приложила Снежана Стефановић.
    • Од JESSY,
      Митрополит Антоније Блум ДАНАШЊИ ЧОВЕК ПРЕД БОГОМ
  • Креирај ново...