Jump to content

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 11 минута, Јелена011 рече

Ovo saopstenje je prividno normalno, jer da svaki episkop uredjuje duhovni zivot Bogom poverenje eparhije, ali fakultet je clan univerziteta a ne privatno vlasnistvo spc.

Богословски факултет није приватно власништво СПЦ али јесте са благословом СПЦ!

ПБФ је пре свега факултет са благословом СПЦ без чијег благослова би се могао само звати БФ, а такав имамо у Новом Саду и он је протестантски.

То што је и део универзитета значи да запослени на ПБФ подлежу и црквеним и световним законима и правилима, односно двојако.

Дакле, без обзира на аутономију коју ПБФ ужива унутар Универзитета БГ, примарно је да је то ПРАВОСЛАВНИ факултет богословских наука.

Црква нема право да се меша у политику универзитета и то не чини. С друге стране црква има право да даје смернице клирицима и лаицима о њиховом јавном деловању тамо где то деловање јесте повезано са мисијом и доктрином цркве. 

Црква нема јуридичко световно овлашћење над клирицима и лаицима и не може да их хапси и прогони ако они одбију послушност али може да их санкционише у складу са уставом цркве. Данас се на интернету од појединаца жели представити овај патријархов допис управо као атак на грађанску слободу професора и клирика СПЦ, што он дефинитивно није. С друге стране сваки клирик или професор православни хришћанин може да се оглуши о овај допис патријарха и неће бити ухапшен нити ће морати платити држави некакву казну, нити ће бити привођен на информативни разговор, једном речју неће му бити одузета или ускраћена грађанска права, јер црква је одвојена од државе.

Ипак такав гест би био одбијање послушности цркви, а то се у цркви узима као један од тежих прекршаја и по уставу СПЦ се санксионише. Санкције пре свега подразумевају ускраћивање благослова цркве за делатност којим се баве лаици или одузимањем неких од ингеренција клирицима.

Сви клирици, па и лаици који су на неки начин укључени у рад цркве и који за ту своју област делатности имају благослов надлежног архијереја или јереја су дужни да оправдају стечено поверење указано им од цркве тим благословом. Уколико нису способни или не желе да се повинују одлукама архијереја, коме је уставом СПЦ поверено руковођење и устројавање епархијом којој припадају, коректно би било с њихове стране да се сами повуку са повереног им задужења или да затраже неко лакше.

Појављивање професора ПРАВОСЛАВНОГ Богословског Факултета или клирика СПЦ у медијима без благослова надлежног архијереја, црква има право тумачити као прекршај и непослушност, поготово ако је то изричито претходно захтевала. На крају то не значи да ће патријарх ускратити свој благослов, већ просто значи да он лично жели да има увид у деловање професора и клирика у медијима.

Неумесно је ширење фаме о некаквој угрожености и ускраћивању слободе изражавања професора ПБФ због захтева патријарха да им за њихово деловање удели свој благослов.

У допису деканату БФ СПЦ патријарх се позива на устав СПЦ и то члан 108. тачка 2 у коме се наводи да епархијски Архијереј сем права и дужности по црквеним и канонским прописима по својој надлежности чува и брани и одржава у народу православну веру, сузбијајући сваку радњу која је противна православном учењу и штетна по интересе СПЦ.

Дакле Архијереј се позива пре свега на своју обавезу чувања православне вере и сузбијања деловања која су штетна по интересе СПЦ.

Проблем који је настао око петиције и антипетиције у вези Теорије Еволуције, јесте проблем који може нанети штету интересима СПЦ, јер је то споља наметнут проблем чије плодове управо сада имамо прилику видети. Још једно, поготово овим поводом, непотребно дељење и конфронтирање међу верницима СПЦ је сасвим излишно и непотребно и то је у Саборском саопштењу СПЦ јасно истакнуто.

Одрицање од социјалдарвинизма али и од протестантског креационизма  и одговорност клирика и лаика треба тражити од потписника обе петиције.

Жељко Ињац

пре 3 минута, snebivljivi maslacak рече

Ova odluka o javnim nastupuma je potpuno u redu i mnogo ispravna

Па то није ништа ново. У Цркви се одувек све радило уз благослов.

Не знам шта су се узмували ови расколници. Нема ту ништа за њих.

пре 3 минута, Жељко рече

Проблем који је настао око петиције и антипетиције у вези Теорије Еволуције, јесте проблем који може нанети штету интересима СПЦ, јер је то споља наметнут проблем чије плодове управо сада имамо прилику видети. Још једно, поготово овим поводом, непотребно дељење и конфронтирање међу верницима СПЦ је сасвим излишно и непотребно и то је у Саборском саопштењу СПЦ јасно истакнуто.

:dobro:

пре 29 минута, Жељко рече

Одрицање од социјалдарвинизма али и од протестантског креационизма  и одговорност клирика и лаика треба тражити од потписника обе петиције.

Saglasna! Ali ako i samo ako onda i potpisnici prve peticije budu razreseni sa svojih parohija. Tu je nastao kvrc. Sto su jedni ostali bez parohija iako nisu delovali kao parohijski svestenici a odmah zatim posto im zvanicno ne mogu nista zapreceno je pbfu to oko medija, dok su potpisnici prve peticije ispali pobozno pravoslavni. Mislim daj Zeljko elementarna je stvar da niko ne moze nista bez blagoslova arhijereja, pa nismo ni ludi ni juce dovedeni u Crkvu, ali ispadose ljudi anticrkveni i rusilacki element na pravdi Boga. Ja sam potpuno za to da se ovaj dopis ima uputiti svim eparhijama, svim crkvama i sluziteljima, pa ni po babu ni po stricevima, a ovako je samo despotizam i nista vise.

Neki dan pričaju dva prijatelja, jedan ateista i jedan vjernik:

"Kako čoveče ti kao vernik možeš prihvatati teoriju evolucije"
- "Pa prepuštam to nauci da dokaže, niti odbijam, niti prihvatam"
"Hoćeš da kažeš da veruješ da je Bog stvorio svet za šest dana i istovremeno veruješ da ga je stvorio kroz višemilenijumski proces?!"
- "Otprilike, da"
"Pa kako to, zar to nije suludo"
- "Pa nije, moje iskustvo i opit kazuju da nije na nama da fantaziramo kako je konkretno taj proces izgledao, ono što smo svedoci jeste da postoji Uzročnik i Tvorac"
"Hm, mislim da te shvatam, samo što mi se čini da malo ko tako veruje. Danas je u modi potpuna isključivost u stavovima"
- "Pa jeste, dobro si to primetio. Ni prava Crkva, ni prava nauka nikada nisu bile isključive, to je odlika ideologija koje truju ljude. Naš put je put otkrivanja i otkrovenja, i pre svega Put divljenja Božijem stvaranju. A sve ostalo je sektaštvo, pa svejedno da li dolazi od protestantskih fundamentalista, neokomunjara, sajentista (ovih što su savremenu nauku podložnu političkim uticajima zamenili za religiju) ili bilo koga ko ti prodaje "gotova rešenja"...
"Vidiš, mislio sam da imamo potpuno različite poglede, a mi se u stvari slažemo"

...

Slušao sam ovaj razgovor i pomislio:
"Uopšte nije problem u naučnim ni u teološkim učenjima i teorijama, problem je jedino i isključivo u nama samima"

пре 44 минута, Жељко рече

Неумесно је ширење фаме о некаквој угрожености и ускраћивању слободе изражавања професора ПБФ због захтева патријарха да им за њихово деловање удели свој благослов.

У допису деканату БФ СПЦ патријарх се позива на устав СПЦ и то члан 108. тачка 2 у коме се наводи да епархијски Архијереј сем права и дужности по црквеним и канонским прописима по својој надлежности чува и брани и одржава у народу православну веру, сузбијајући сваку радњу која је противна православном учењу и штетна по интересе СПЦ.

Дакле Архијереј се позива пре свега на своју обавезу чувања православне вере и сузбијања деловања која су штетна по интересе СПЦ.

Ovde si malo kontradiktoran... jer praktično si u drugom delu rekao da ono što su profesori pisali po mišljenju patrijarha narušava i otežava održavanje pravoslavne vere u narodu i predstavlja delovanje štetno po interese SPC, jer se na taj član pozvao kad im je zabranio javne nastupe bez blagoslova), pa im je očigledno zbog toga zabranio javne nastupe... a u prvom delu pričaš kako postoji fama o uskraćivanju slobode izražavanja profesora PBF... :)

Nego, meni se ovo tumačenje pomenute odredbe Ustava SPC čini malo preširoko.... Jel to znači da ako patrijarh zaključi da npr. Grizlijevo pisanje na Poukama "otežava održavanje pravoslavne vere u narodu i predstavlja delovanje štetno po interese SPC", on može Grizliju da zabrani da bez njegovog blagoslova piše na Poukama pod pretnjom "crkvenodisciplinskog postupka" ?

And Grizzly is fine with that? :unbelieveble:

Цитат

Ali ovim drugima nije zabranio javne nastupe?

пре 50 минута, Жељко рече

Patrijarh se pozvao na ovaj clan ustava SPC koji glasi :

Clan 108

Sem prava i duznosti po crkvenim i kanonskim propisima, eparhijski Arhijerej, po svojoj nadleznosti :

2 ) cuva, brani i odrzava u narodu pravoslavnu veru, suzbijajuci svaku radnju koja je protivna pravoslavnom ucenju i stetna po interese Srpske pravoslavne crkve.

Znaci, sve je ovo shvaceno od strane sabora i patrijarha kao versko pitanje, tj, kao ugrozavanje pravoslavnog ucenja i vere.. U sustini, licno se slazem sa ovom konstatacijom. TE vs Pismo i jeste , kada se gleda po verskom aspektu, problematicno i protivno pravoslavnom ucenju o stvaranju coveka i prirode i sa te strane, je odluka sasvim opravdana.

Sto se tice nedavanja blagoslova za javno delovanje, da li se tice samo pitanja oko price o TE i apela ili mozda i za pojavljivanje po bilo kom drugom pitanju ? Deluje, pomalo nejasno . Just_Cuz_19

пре 18 минута, Avocado рече

Nego, meni se ovo tumačenje pomenute odredbe Ustava SPC čini malo preširoko.... Jel to znači da ako patrijarh zaključi da npr. Grizlijevo pisanje na Poukama "otežava održavanje pravoslavne vere u narodu i predstavlja delovanje štetno po interese SPC", on može Grizliju da zabrani da bez njegovog blagoslova piše na Poukama?

And Grizzly is fine with that? :unbelieveble:

Ја сам за Патријарха радио још док је био владика тако да не мора да бринеш за то. ;)

Што се благослова тиче, то се односи на црквене "службенике", који су у Цркви запослени и од ње примају плату па је нормално да могу званично да раде само оно што им шеф одобри. Као што је то у свакој фирми.

пре 8 минута, Avocado рече

Ovde si malo kontradiktoran... jer praktično si u drugom delu rekao da ono što su profesori pisali po mišljenju patrijarha narušava i otežava održavanje pravoslavne vere u narodu i predstavlja delovanje štetno po interese SPC, jer se na taj član pozvao kad im je zabranio javne nastupe bez blagoslova), pa im je očigledno zbog toga zabranio javne nastupe... a u prvom delu pričaš kako postoji fama o uskraćivanju slobode izražavanja profesora PBF... :)

Не, ово је превише уско схватање.

Али разумем зашто ти то желиш тако да натегнеш.

пре 3 минута, Bokisd рече

Znaci, sve je ovo shvaceno od strane sabora i patrijarha kao versko pitanje, tj, kao ugrozavanje pravoslavnog ucenja i vere.. U sustini, licno se slazem sa ovom konstatacijom. TE vs Pismo i jeste , kada se gleda po verkom aspektu, problematicno i protivno pravoslavnom ucenju o stvaranju coveka i prirode i sa te strane, je odluka sasvim opravdana.

Sto se tice nedavanja blagoslova za javno delovanje, da li se tice samo pitanja oko price o TE i apela ili mozda i za pojavljivanje po bilo kom drugom pitanju ? Deluje, pomalo nejasno . Just_Cuz_19

У овом делу си и рекао шта заправо желиш да произађе из овога.

Није дакле проблем у прихватању или не прихватању једне научне теорије, већ у сваставању управо на страну оваквих као што си ти који желе том теоријом да оспоравају учење цркве.

То и јесте био повод креационистима за покретање своје петиције.

Дакле, ви који користите дарвинову теорију за обрачун са СЦП сте заправо узрок ових подела међу верницима.

Дужност је патријарха управо те поделе да спречи и стога су они који су се ставили на страну социјалдарвиниста, истина посредно, санкционисани.

Сад, знам да је вама атеистима и нација и црква последња рупа на свирали али размисли колико је корисно у једној тотално раздељеној Србији изазивати још веће поделе само да би се задовољиле личне сујете?

Кратос је помињао слободу. Ту су два Апостолова одређења кључна, условно говорећи, за појединачну личност - Све ми је слободно, али није ми све на корист, и за Цркву: Да не изгубимо слободу којом нас Христос ослободи. Сваки даљи говор о саборности, Првом, аутокефалији итд, темељи се на овој другој сентенци.

Зато мислим да је ђакон Ненад Илић, при чему одмах да кажем не видим да је нешто страшно урадио, погрешно асоцирао на Великог инквизитора. Не ради се овдје о избору између слободе и хљеба, већ о светињи патријарашког благослова. Руку на срце, ту су се многи епископи прво огријешли. Најдрастичнији случај је био "служење опијела" живим људима (узгред политички крајње контрапродуктиван потез). И огријешивали су се и о Блаженог Спомена патријарха Павла.

Добро се сјећам, био сам присутан, на првим протесним вечерима поводом Косова у Удружењу књижевника, Француска 7, 1982. тадашњи јеромонах Атанасије (Јевтић) (за ову тему занимљиво и професор БФ који је тада био потпуно под Црквом) говорио је "Ми смо православни, ми немамо папу, ми можемо да критикујемо патријарха". Био сам одушевљен тиме да немамо папу, али ме је као дјете које је вољело патријарха Германа, забољела Атанасијева критика да је патријарх Герман прикрио спаљивање Конака Пећке Патријаршије. Каснија архивска истраживања докумената и искази игуманије мати +Февроније (в. њен посљедњи интервју) показала су да је патријарх чинио све супротно ономе за шта га је јм. Атанасије оптуживао. Зато, ипак важи "Ко на брду...". Али је тачно и Атанасијево да немамо папу и да слободно можемо да критикујемо црквену јерархију. Сада немам довољно информација да бих могао, по савјести, да је критикујем. Ако их будем имао учинићу то врло радо:)

пре 13 минута, Avocado рече

Ali ovim drugima nije zabranio javne nastupe?

То јесте проблематично. Но црква тако делује, увек први чисти од врха па онда иде ка дну.

Тако је било и са случајем Артемије.

Наравно ја то не оправдавам, али просто црква је један традиционална и веома трома институција.

пре 1 минут, Жељко рече

Не, ово је превише уско схватање.

Али разумем зашто ти то желиш тако да натегнеш.

У овом делу си и рекао шта заправо желиш да произађе из овога.

Није дакле проблем у прихватању или не прихватању једне научне теорије, већ у сваставању управо на страну оваквих као што си ти који желе том теоријом да оспоравају учење цркве.

То и јесте био повод креационистима за покретање своје петиције.

Дакле, ви који користите дарвинову теорију за обрачун са СЦП сте заправо узрок ових подела међу верницима.

Дужност је патријарха управо те поделе да спречи и стога су они који су се ставили на страну социјалдарвиниста, истина посредно, санкционисани.

Сад, знам да је вама атеистима и нација и црква последња рупа на свирали али размисли колико је корисно у једној тотално раздељеној Србији изазивати још веће поделе само да би се задовољиле личне сујете?

Stvarno te nisam shvatio sta si tacno hteo da kazes ?

Ko ovde radi protiv Crkve ? Koji ateisti ? Koji kreacionisti ?

Koja je to ...'strana kao sto sam ja, koji zeli da ospori ucenje crkve ?

Iskreno, stvarno mi nije jasno sta mi zameras.

Извињавам се уморан сам па сам помешао БокиСД и Авокада

Али Евгеник је већ одговорио

пре 16 минута, Bokisd рече

Znaci, sve je ovo shvaceno od strane sabora i patrijarha kao versko pitanje, tj, kao ugrozavanje pravoslavnog ucenja i vere.. U sustini, licno se slazem sa ovom konstatacijom. TE vs Pismo i jeste , kada se gleda po verskom aspektu, problematicno i protivno pravoslavnom ucenju o stvaranju coveka i prirode i sa te strane, je odluka sasvim opravdana.

Овде се пре свега мисли на штету коју овај сукоб може изазвати међу самим верницима "штетна по интересе СПЦ".

Члан 108 је веома широк и владике га често наводе јер је растегљив.

Тако да у суштини не вреди нам се око тога много ломити.

ТЕ је штетна по веру таман колико и општа теорија гравитације или теорија релативитета.

Надам се да још није дух америчког протестантизма преовладао код наших верника.

Не постоји сукоб науке и теологије јер им објекат истраживања није исти.

Теологија се бави метафизиком а наука физиком. Дакле свако у својим границама.

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ браничевски др Игнатије (Мидић), декан Православног Богословског факултета Универзитета у Београду, говорећи за Радио „Слово љубве“ о раду ове угледне образовне институције, позвао је све заинтересоване да се упишу на основне студије и најавио да је рок за пријаву продужен до следеће недеље.   Звучни запис разговора   Владика је подсетио да се у овој високошколској установи изучава Православна као и компаративна теологија, уз многе одсеке за шире знање, да студије трају четири године, уз додатне – мастер и докторске.   Епископ Игнатије је истакао да Богословска наука коју негује овај факултет није занат већ одговор на кључна питања човека и сврхе живота. У наставку чујте шта све изучавају, а и шта све након завршетка студија на Богословском факултету Универзитета у Београду, могу да раде његови дипломци.     Извор: Радио Светигора
    • Од Ромејац,
      Православни богословски факултет при Универзитету Конга прославио је свог светитеља заштитника, Атанасија Светогорца.
      Студенти су певали на вечерњи уочи празника, као и на Божанској Литургији следећег дана. После Литургије уследила је литија око Цркве, а у наставку су се сви сабрали у свечаној сали Факултета где су студенти приредили академију. Студенти су изразили захвалност оснивачу Православног универзитета Конга блаженопочившем митрополиту пентапољском Теодору. Такође су заблагодарили митрополиту Киншасе Никифору, професорима и приложницима који омогућаају да Факултет ради без проблема.
      Говорили су проректор Теодор Фумузанза и митрополит Никифор. Митрополит је казивао о великој финансијској помоћи Велике лавре на Светој Гори око изградње величанствене цркве, као и о прилозима архиепископа аустралијског блаженопоч. Стилијана и других познатих и непознатих добротвора. На крају је произнесено „Многаја љета“ александријском патријарху Теодору.
      http://www.spc.rs/sr/hramovna_slava_pravoslavnog_univerziteta_konga_u_kinshasi
    • Од Логос,
      Православни богословски факултет Универзитета у Источном Сарајеву прославио је празник Светог Василија Острошког, крсну славу те високошколске установе Српске Православне Цркве.

Прослава Светог Василија започела је светом Литургијом коју је у фоанском храму Светог Саве служио Митрополит дабробосански г. Хризостом уз саслуживање настојатеља манастира Стањевића архимандрита Јефрема, протојереја-ставрофора проф. др Драгомира Санда (изасланика декана Православног богословског факултета Универзитета у Београду), проф. др Владислава Топаловића (декана Православног богословског факултета Универзитета у Источном Сарајеву), Милутина Андрића (духовника Факултета) и доц. др Владимира Ступара, архијерејског намесника србињског протојереја Николе Ковача, јереја Љубомира Пријовића (в.д. ректора Богословије Светог Петра Сарајевског) и Душана Андрића (старешине цркве Светог оца Николаја), као и ђакона Будимира Гардовића и Ранка Ковача.
      Благодат богослужења окупила је мноштво верника, који су испунили не само наос простране фочанске цркве у изградњи него и њену припрату, а многи од њих су узели учешћа у светим тајнама Тијела и Крви Христове. Беседио је митрополит Хризостом који је надахнуто казивао о лику и делу Светог Василија Острошког као узору за хришћански живот и богословље. Посебно благољепно су појали искусно и реномирано СПД Слога из Сарајева али и тек оформљено СПД Побратимство из Фоче уз наизменично и братско дириговање господе Стефана Мојсиловића и Борислава Бјелогрлића. Свештенство и верни народ учествовали су и у обреду ломљења славског колача и пројавили заједништво у прослављању Светог Василија Острошког.
      После литургијског славља, прослављање Светог Василија Острошког наставило се у сали фочанског Позоришта где је приређена свечана празнична академија. Поред начелника Општине Фоча г. Радисава Машића и других представника политичког, привредног и културног живота Општине Фоча и Републике Српске, међу званицама су били и уважени муфтија гораждански Ремзија еф. Питић и проф. др Марио Бернардић, представник Католичког богословског факултета Универзитета у Сарајеву, као и декани братских факултета Универзитета у Источном Сарајеву.
      Присутне су поздравили декан Православног богословског факултета протојереј-ставрофор проф. др Владислав Топаловић, Високопреосвећени Митрополит даборобосански г. Хризостом, протојереј-ставрофор проф. др Драгомир Сандо (у име ПБФ Универзитета у Београду) и проректор Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Дејан Бокоњић. Проф. Топаловић је сумирао протеклу академску годину и истакао постигнућа Православног богословског факултета, нарочито на пољу међународне и међурелигијске сарадње. Митрополит Хризостом је честитао на досадашњим успесима и упутио на потребу да се наставници и сарадници Православног богословског факултета труде и даље како би Богословски факултет привукао студенте из целог света. Проф. Сандо је пренио поздраве колега са београдског Богословског факултета, а проф. Бокоњић указао на улогу наставника и студената Православног богословског факултета у свим процесима који су се дешавали на Универзитету у Источном Сарајеву и захвалио на помоћи Богословског факултета који је увек деловао у правцу смиривања неспоразума и спровођења свих законских процесура на академски и законит начин.
      СПД Слога из Сарајева под диригентском палицом Стефана Мојсиловића још једном је очарало све присутне извођењем низа црквених композиција, од којих је најистакнутије било певање тропара Христовог Васкрсења на шест различитих језика и напева.
      Затим су уручена признања Православног богословског факултета - „Златна плакета“ коју је Наставно-научно веће Православног богословског факултета доделило:
      -Митрополиту дабробосанском г. Хризостому, за помоћ приликом огранизовања Међународног научног скупа „Свети Јован Златоуст данас“, али и за свакидашњи труд и сарадњу са Богословским факултетом;
      -Философском факултету Универзитета у Источном Сарајеву, за помоћ и сарадњу у организацији више међународних научних скупова посвећених јубилејима које обележава Српска Православна Црка у овој и следећој години;
      -Екононском факултету Универзитета у Источном Сарајеву из Брчког, за дугогодишњу подршку и пријатељство са Богословским факултетом;
      -Проректору Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Дејану Бокоњићу, за помоћ и сарадњу са Православним богословским факултетом приликом процеса реакредитације Православног богословског факултета;
      -Проф. др Дарку Ђогу, за труд на Богословском факултету али и на афирмацији Православног богословског факултета у медијском простору.
      У име награђених на признањима се захвалио Д. Ђого. Како приличи свечаности, додељене су дипломе студентима који су у протеклој години окончали студије на мастер студијама и основним студијама на Богословском фалултету. Такође, додељене су награде најбољим студентима по годинама и студијским програмима. Најбољи студент Православног богословског факултета јесте г. Стојан Чупић са просеком 9,65.
      Прослављање Светог Василија Острошког настављено је славском трпезом коју су за званице приредили наставници и сарадници Богословског факулета.

Извор: Српска Православна Црква

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...