Jump to content

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 1 минут, Александар Милојков рече

Шта је заједничко веронауци и теорији еволуције? То да Срби, мало, мало, па желе да их избаце из школског система.
А шта је заједничко онима који би да избацују веронауку са онима који би да избацују теорију еволуције? Нападају батином која се зове - идеологија. Заправо, то је једна идеолошка батина са два краја. Једним крајем туку Христа а другим Дарвина.

Ja sam morala srednje dete da izbacim iz sistema veronauke. Moje srednje će ići na građansko. Hvala, ekstremisti.

пре 15 часа, Ђорђе Р рече

Мислим да је твоја поставка ствари погрешна.

1) Тврдиш да је петицијом и антипетицијом нанета штета СПЦ. Превише се народ усталасао око овог питања. То би било тачно, ако полазимо од марксизма да је вера опијум за народ. И да пошто смо опијени, онда не треба да таласамо са социјалдарвинизмом, и хришћанством.

Управо супротно, дужност свештеника, проповедника Христа је да таласају. Боље да се људи баве социјалдарвинизмом и хришћанством, о томе да причају, око тога да сукобљавају мишљење, да се ломе копља, а не о темама које намеће Фарма, и остало смеће које нам се сервира од политичара, или боље речено које нам се сервира од антихриста. Ваљда треба да нам свим буде циљ да Христос постане центар нашег живота, а то може бити ако га поново уведемо у јавну сферу.

Таласање је добро, јер се тиме види каква је наша вера. Каква је наша вера ако једна научна теорија може да од нас направи неверника, када теорија може да пољуља и сруши нашу веру. И сада ми треба да ратујемо, да оспоравамо научну теорију, зато што је она јача од наше вере? Или треба да видимо колико нам је вера слаба, и да радимо на њој. Како да растемо у вери, како да растемо у Христу, ако мислимо да је наша вера у реду, а да је проблем у научној теорији, која је потврђена у процесима који се дешавају око нас, у природи, у материјалном свету.

2) Тврдиш да је потез патријарха добар, јер наизглед делује очински, као када се два детета посвађају око играчке, па отац очински извуче уши обојици. Али добар отац одмах "казни" оба детета, а не казни прво једно, а за неколико дана (година) друго. Ако казни једно дете, а другом каже казнићу те, казна нема никакв ефекат. И то је лош отац.

И ко је овде пре заслужио казну зато што је покренуо ово питање? Потписници петиције, који су желећи да нападну социјалдарвинизам, напали идеолошки научну теорију, и изазвали негативну реакцију јавности, или професори, који су устали у одбрану науке, бранећи научни процес. А кажњени су ови други, а први ће можда некада, једног дана, бити кажњени. А врло добро знамо да од тога нема ништа.

-------------------------------

Ова казна је огроман аутогол, грех, промашај. Професори су благослов за јавни наступ добили када су рукоположени, а сви ми смо добили благослов када смо крштени. Наш је задатак да сведочимо јавно нашу веру, да мисионаримо, да подражавамо апостоле. Самим тим се и види моја вера, ако она није добра, ту је онда архијереј, свештеник, који ће да ми скрене пажњу где грешим. Ако ја ћутим, а грешим, онда нико не може да ми помогне, нико не може да ме исправи, јер и не знам да ја рецимо имам исту веру као нека друга верска заједница, која је дубоко погрешна.

Шта је сврха тражења специјалног благослова за јавни наступ на телевизији?

Патријархов потез доноси много негативног. Зар не би било дивно, када би неки свештеник добио позив да рецимо јавно сучели ставове са Мирољубом Петровићем, да раскринка његово антихришћанско, антиправославно деловање. А сада и да добије позив, он не може да се одазове, због бирократије, јер не може да дође тако лако до патријарха да би добио његов изричит благослов.

Ти би био потпуно у праву када би наша црква била тако наизглед стабилна као рецимо руска, али није.

Једноумље ће нас убити. Не због некаквих слобода или шта ја знам, већ зато што нема поенте проповедати Христа ако Он тиме испада тако узак и ограничен. Одредити целог једног човека у кога се, по Христовим речима, настањују и Он и Отац (Јн.) и Дух, на основу тога што је "еволуциониста", " традиционалиста", "феминиста", " либерал" је смешно. Толико смешно да је тужно.

Лец гет бек ту бејзикс.. :)

Едит: и не приписујте ми буквализам за Јн. сви знамо поенту, тако да тај аргуменАт баталите ;)

Измењено од Џуманџи

Управо сада, Milan Nikolic рече

Ћути, можда чак и таква изопаченост може да постоји. :)

A pa takav je moj sveštenik u sv.Luka u Krnjači.

Sav je na leptiriće tlo ne dodiruje a rekao je da je poslednja poslanica vaskršnja od Irineja nikada lepše napisana i nikada više sveobuhvatna.

GraviticiozeHristos.

Нису ли Атанасије и Амфилохије пред камерама на Тргу Републике вршили Опело парламенту док су иза њих стајали чланови парламента из Дсса.Па то су сви видели.О својим подвизима сам ми је џомић причао.Ви штитите свакога сем патријарха.Ја нисам износио непознате већ опште познате чињенице када бих износио оно што знам не би било добро и нећу износити.

пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Koji si ti depresivac sine....

Apsolutno sam pozitivno nastrojeni građanin i vernik.

Najstarije dete je moralo zbog toga što bi u suprotnom bilo u manjini da ipak ide na veronauku kod sujeverne lujke, pardonirajte, al' istina. 

Srednje dete u predškolskoj grupi ima roditelje koji su skoro 100% ateisti i biraće građansko - a ja, nažalost, moram na to samo da kažem Amin i Hvala Bogu! 

пре 1 минут, Августин рече

Нису ли Атанасије и Амфилохије пред камерама на Тргу Републике вршили Опело парламенту док су иза њих стајали чланови парламента из Дсса.Па то су сви видели.О својим подвизима сам ми је џомић причао.Ви штитите свакога сем патријарха.Ја нисам износио непознате већ опште познате чињенице када бих износио оно што знам не би било добро и нећу износити.

Одлазите из теме, о томе је давно говорено и велика већина чланова сајта се са тим није сложила. Такође, као и Ви админ-тим стоји уз своју СПЦ и Патријарха.

ТЕМА МОЖЕ ДА ИДЕ ПО КЉУЧ. УГЛАВНОМ ЈЕ СВЕ РЕЧЕНО ШТА ЈЕ ТРЕБАЛО ДА СЕ КАЖЕ. 

САЈТ ПОУКЕ И АДМИН-ТИМ ПОУКА КАО ШТО ЈЕ ТО НАГЛАШЕНО У НАПОМЕНИ У ФУТЕРУ, НЕ ОДГОВАРА ЗА РАЗЛИЧИТЕ СТАВОВЕ И ДА ЈЕДИНО И САМО СУ  ЗВАНИЧНА САОПШТЕЊА СА САЈТА СПЦ ВАЛИДНА, А СВЕ ОСТАЛО СУ ЛИЧНА МИШЉЕЊА ЧЛАНОВА.

ХВАЛА СВИМ КОМЕНТАТОРИМА НА ДОБРОЈ И САДРЖАЈНОЈ ТЕМИ.

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ браничевски др Игнатије (Мидић), декан Православног Богословског факултета Универзитета у Београду, говорећи за Радио „Слово љубве“ о раду ове угледне образовне институције, позвао је све заинтересоване да се упишу на основне студије и најавио да је рок за пријаву продужен до следеће недеље.   Звучни запис разговора   Владика је подсетио да се у овој високошколској установи изучава Православна као и компаративна теологија, уз многе одсеке за шире знање, да студије трају четири године, уз додатне – мастер и докторске.   Епископ Игнатије је истакао да Богословска наука коју негује овај факултет није занат већ одговор на кључна питања човека и сврхе живота. У наставку чујте шта све изучавају, а и шта све након завршетка студија на Богословском факултету Универзитета у Београду, могу да раде његови дипломци.     Извор: Радио Светигора
    • Од Ромејац,
      Православни богословски факултет при Универзитету Конга прославио је свог светитеља заштитника, Атанасија Светогорца.
      Студенти су певали на вечерњи уочи празника, као и на Божанској Литургији следећег дана. После Литургије уследила је литија око Цркве, а у наставку су се сви сабрали у свечаној сали Факултета где су студенти приредили академију. Студенти су изразили захвалност оснивачу Православног универзитета Конга блаженопочившем митрополиту пентапољском Теодору. Такође су заблагодарили митрополиту Киншасе Никифору, професорима и приложницима који омогућаају да Факултет ради без проблема.
      Говорили су проректор Теодор Фумузанза и митрополит Никифор. Митрополит је казивао о великој финансијској помоћи Велике лавре на Светој Гори око изградње величанствене цркве, као и о прилозима архиепископа аустралијског блаженопоч. Стилијана и других познатих и непознатих добротвора. На крају је произнесено „Многаја љета“ александријском патријарху Теодору.
      http://www.spc.rs/sr/hramovna_slava_pravoslavnog_univerziteta_konga_u_kinshasi
    • Од Логос,
      Православни богословски факултет Универзитета у Источном Сарајеву прославио је празник Светог Василија Острошког, крсну славу те високошколске установе Српске Православне Цркве.

Прослава Светог Василија започела је светом Литургијом коју је у фоанском храму Светог Саве служио Митрополит дабробосански г. Хризостом уз саслуживање настојатеља манастира Стањевића архимандрита Јефрема, протојереја-ставрофора проф. др Драгомира Санда (изасланика декана Православног богословског факултета Универзитета у Београду), проф. др Владислава Топаловића (декана Православног богословског факултета Универзитета у Источном Сарајеву), Милутина Андрића (духовника Факултета) и доц. др Владимира Ступара, архијерејског намесника србињског протојереја Николе Ковача, јереја Љубомира Пријовића (в.д. ректора Богословије Светог Петра Сарајевског) и Душана Андрића (старешине цркве Светог оца Николаја), као и ђакона Будимира Гардовића и Ранка Ковача.
      Благодат богослужења окупила је мноштво верника, који су испунили не само наос простране фочанске цркве у изградњи него и њену припрату, а многи од њих су узели учешћа у светим тајнама Тијела и Крви Христове. Беседио је митрополит Хризостом који је надахнуто казивао о лику и делу Светог Василија Острошког као узору за хришћански живот и богословље. Посебно благољепно су појали искусно и реномирано СПД Слога из Сарајева али и тек оформљено СПД Побратимство из Фоче уз наизменично и братско дириговање господе Стефана Мојсиловића и Борислава Бјелогрлића. Свештенство и верни народ учествовали су и у обреду ломљења славског колача и пројавили заједништво у прослављању Светог Василија Острошког.
      После литургијског славља, прослављање Светог Василија Острошког наставило се у сали фочанског Позоришта где је приређена свечана празнична академија. Поред начелника Општине Фоча г. Радисава Машића и других представника политичког, привредног и културног живота Општине Фоча и Републике Српске, међу званицама су били и уважени муфтија гораждански Ремзија еф. Питић и проф. др Марио Бернардић, представник Католичког богословског факултета Универзитета у Сарајеву, као и декани братских факултета Универзитета у Источном Сарајеву.
      Присутне су поздравили декан Православног богословског факултета протојереј-ставрофор проф. др Владислав Топаловић, Високопреосвећени Митрополит даборобосански г. Хризостом, протојереј-ставрофор проф. др Драгомир Сандо (у име ПБФ Универзитета у Београду) и проректор Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Дејан Бокоњић. Проф. Топаловић је сумирао протеклу академску годину и истакао постигнућа Православног богословског факултета, нарочито на пољу међународне и међурелигијске сарадње. Митрополит Хризостом је честитао на досадашњим успесима и упутио на потребу да се наставници и сарадници Православног богословског факултета труде и даље како би Богословски факултет привукао студенте из целог света. Проф. Сандо је пренио поздраве колега са београдског Богословског факултета, а проф. Бокоњић указао на улогу наставника и студената Православног богословског факултета у свим процесима који су се дешавали на Универзитету у Источном Сарајеву и захвалио на помоћи Богословског факултета који је увек деловао у правцу смиривања неспоразума и спровођења свих законских процесура на академски и законит начин.
      СПД Слога из Сарајева под диригентском палицом Стефана Мојсиловића још једном је очарало све присутне извођењем низа црквених композиција, од којих је најистакнутије било певање тропара Христовог Васкрсења на шест различитих језика и напева.
      Затим су уручена признања Православног богословског факултета - „Златна плакета“ коју је Наставно-научно веће Православног богословског факултета доделило:
      -Митрополиту дабробосанском г. Хризостому, за помоћ приликом огранизовања Међународног научног скупа „Свети Јован Златоуст данас“, али и за свакидашњи труд и сарадњу са Богословским факултетом;
      -Философском факултету Универзитета у Источном Сарајеву, за помоћ и сарадњу у организацији више међународних научних скупова посвећених јубилејима које обележава Српска Православна Црка у овој и следећој години;
      -Екононском факултету Универзитета у Источном Сарајеву из Брчког, за дугогодишњу подршку и пријатељство са Богословским факултетом;
      -Проректору Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Дејану Бокоњићу, за помоћ и сарадњу са Православним богословским факултетом приликом процеса реакредитације Православног богословског факултета;
      -Проф. др Дарку Ђогу, за труд на Богословском факултету али и на афирмацији Православног богословског факултета у медијском простору.
      У име награђених на признањима се захвалио Д. Ђого. Како приличи свечаности, додељене су дипломе студентима који су у протеклој години окончали студије на мастер студијама и основним студијама на Богословском фалултету. Такође, додељене су награде најбољим студентима по годинама и студијским програмима. Најбољи студент Православног богословског факултета јесте г. Стојан Чупић са просеком 9,65.
      Прослављање Светог Василија Острошког настављено је славском трпезом коју су за званице приредили наставници и сарадници Богословског факулета.

Извор: Српска Православна Црква

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...