Jump to content

Мошти Деспота Стефана први пут на улицама Београда поводом Спасовдана

Оцени ову тему

Препоручена порука

Мошти Деспота Стефана Лазаревића биће први пут пренете улицама Београда током литије поводом Спасовдана - славе града, 25. маја, најављено је данас у Скупштини града.

http://patriot.rs/mosti-despota-stefana-prvi-put-na-ulicama-beograda-povodom-spasovdana/

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Слава Богу! Идем понекад кад сам у могућности на молебни канон св. Деспоту Стефану у Вазнесењској цркви...

Међутим и даље ми није јасно оно везано за Копорин и Манасију...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Нажалост, то нису мошти Св. Деспота. Деспотове мошти почивају у Копоринском манастиру. Честица моштију која се налази у Вазнесенској цркви донета је из Манастира Манасије. У Манасији почива Деспотов брат Вук.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 10 часа, Васијан рече

Нажалост, то нису мошти Св. Деспота. Деспотове мошти почивају у Копоринском манастиру. Честица моштију која се налази у Вазнесенској цркви донета је из Манастира Манасије. У Манасији почива Деспотов брат Вук.

И даље ми није јасно... Дакле доказано је да су мошти св.Деспота Стефана у Копорину, манастир Манасија као и Копорин имају једног владику из једне су епархије, дакле чему онда збуњивање и магла око тог питања.

У крајњем случају није ни битно, али ето.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не би требало брзо изјављивати сем ако се није потпуно сигурно. Можда, кажем можда, је владика одлучио да се та честица моштију узме од једног дела моштију који се налазе у Манасији. Можда дакле и у Манасији се налази само један мањи део моштију Св. Дес. Стефана Лазаревића. У сваком случају би било добро проверити.

Sent from my SM-G531F using Pouke.org mobile app

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ми се свакако молимо св. Деспоту Стефану и присуство моштију није одлучујуће у томе. Само причао сам са пар људи из цркве, па чак имамо и на јутјубу оно откривање моштију св. Деспота да су његове мошти доказано у манастиру Копорин, онда после неколико година су открили и друге мошти у Манасији и преписали да је реч о св. Деспоту Стефану, чак колико знам владика служи једне године у једном, друге у другом манастиру и на тај начин подмирује да тако кажем, али добро , слава Богу шта год, само ми није мало јасна та тајанственост око тог питања.

Свети благоверни Деспоте Стефане моли Бога за нас!

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Ми се свакако молимо св. Деспоту Стефану и присуство моштију није одлучујуће у томе. Само причао сам са пар људи из цркве, па чак имамо и на јутјубу оно откривање моштију св. Деспота да су његове мошти доказано у манастиру Копорин, онда после неколико година су открили и друге мошти у Манасији и преписали да је реч о св. Деспоту Стефану, чак колико знам владика служи једне године у једном, друге у другом манастиру и на тај начин подмирује да тако кажем, али добро , слава Богу шта год, само ми није мало јасна та тајанственост око тог питања.
Свети благоверни Деспоте Стефане моли Бога за нас!

Слажем се са тобом. Слава Богу шта год!
Искрено, заинтересовало ме је то питање па ћу гледати да о томе разговарам са Оцем Арсенијем. Наравно, ако прича о томе није нека сметња. [emoji4]

Sent from my SM-G531F using Pouke.org mobile app

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 5 часа, МилошБГ рече

И даље ми није јасно... Дакле доказано је да су мошти св.Деспота Стефана у Копорину, манастир Манасија као и Копорин имају једног владику из једне су епархије, дакле чему онда збуњивање и магла око тог питања.

У крајњем случају није ни битно, али ето.

Ствари су просте, али нажалост од одговорних људи закомпликоване. Доказано је да је Св. Деспот у Копоринском Манастиру, већ вековима (и пре откопавања моштију) се над гробом дешавају исцељења, и што је од велике важности; Св. Арх. Сабор у време Пт. Германа је потврдио истинитост копоринских моштију.

Нажалост, надлежни Владика, из само њему знаних разлога, прихвата мошти из Манастира Манасије које припадају Деспотовом брату Вуку, одбацујући од Цркве прихваћене и научно потврђене мошти из копоринске Обитељи.

У Манасији, која је јак туристички центар, мошти које су пронађене лежале су не испод ктиторске  фреске, као што је правило, већ са стране у сасвим другом делу храма. У Копорину се гроб, који је вековима пре ексхумације Св. Моштију био извор разних исцељења, налазио испод ктиторске Стефанове фреске.

Велика је штета што је Вазнесенска црква прихватила мошти које не припадају Св. Деспоту о што се народу представљају погрешне мошти као истините. Још једна српска срамота.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 28 минута, Васијан рече

Ствари су просте, али нажалост од одговорних људи закомпликоване. Доказано је да је Св. Деспот у Копоринском Манастиру, већ вековима (и пре откопавања моштију) се над гробом дешавају исцељења, и што је од велике важности; Св. Арх. Сабор у време Пт. Германа је потврдио истинитост копоринских моштију.

Нажалост, надлежни Владика, из само њему знаних разлога, прихвата мошти из Манастира Манасије које припадају Деспотовом брату Вуку, одбацујући од Цркве прихваћене и научно потврђене мошти из копоринске Обитељи.

У Манасији, која је јак туристички центар, мошти које су пронађене лежале су не испод ктиторске  фреске, као што је правило, већ са стране у сасвим другом делу храма. У Копорину се гроб, који је вековима пре ексхумације Св. Моштију био извор разних исцељења, налазио испод ктиторске Стефанове фреске.

Велика је штета што је Вазнесенска црква прихватила мошти које не припадају Св. Деспоту о што се народу представљају погрешне мошти као истините. Још једна српска срамота.

Али ми и даље није јасно, ок јак туристички центар, али и Копорин је временом постао јак туристички центар, поготово откад су се десила сва чуда која су приписана молитвом над моштима св. Деспота Стефана, мислим, мало ми је то сувише бизнисменско-световни-маркетиншки приступ, да не верујем да би један владика пристао на тај начин да приступа стварима.

Друга ствар чуо сам од људи из цркве иако нисам упућен претерано у збивања у тој епархији, да епископ подмирује тиме да једне године на празник св.Деспота Стефана служи у Копорину, а друге у Манасији и тако у круг.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 14 минута, МилошБГ рече

Али ми и даље није јасно, ок јак туристички центар, али и Копорин је временом постао јак туристички центар, поготово откад су се десила сва чуда која су приписана молитвом над моштима св. Деспота Стефана, мислим, мало ми је то сувише бизнисменско-световни-маркетиншки приступ, да не верујем да би један владика пристао на тај начин да приступа стварима.

Не бих знао шта да ти кажем брате. У сваком случају ситуација није нормална. 

пре 16 минута, МилошБГ рече

Друга ствар чуо сам од људи из цркве иако нисам упућен претерано у збивања у тој епархији, да епископ подмирује тиме да једне године на празник св.Деспота Стефана служи у Копорину, а друге у Манасији и тако у круг.

Епископ лично признаје искључиво мошти у Манасији, то знам из прве руке. Кад долази у Копорин не целива тамошње Стефанове мошти. Зато, када му је управа Вазнесенске Цркве тражила део моштију Св. Деспота, он им је послао део манасијских моштију Вука брата Стефановог (убијеног од Турака сечењем главе, који никада није био на гласу светости). 

Иначе, не може он ту ништа подмиривати. Не постоје два различита тела која припадају истом човеку :). Да тако грубо кажем, његова је кривица што се погрешне мошти представљају као праве. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Под подмиривањем сам мислио да из неког разлога нису сигурни које су мошти св. Деспота Стефана и да се онда из тог разлога то дешава. 

Углавном, безвезе. А чак сам почео епископа Игњатија да готивим =) Чак стоји на википедији да мошти из Манасије да је са њима доказано да 99% припадају потомку цара Лазара са тим да се мисли да је то управо Вук,  а са друге стране да днк анализа из Копоринских моштију није добила благослов надлежног епископа да се објави.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 51 минута, МилошБГ рече

Под подмиривањем сам мислио да из неког разлога нису сигурни које су мошти св. Деспота Стефана и да се онда из тог разлога то дешава.

Супер би било да је тако, али није. :)

Ем' наука, ем' сама Благодат кроз отворене пројаве, ем' народ који негује култ, ем' сама Помесна Црква озаконила. Нема ту никакве несигурности. Али, одавно, је све већ урађено да несигурности не би било.

Цитат

Углавном, безвезе. А чак сам почео епископа Игњатија да готивим =)

Јесте, заиста безвезе. И ја га готивим, али никако не могу да сварим неистине, лоше потезе и промашаје.

Цитат

Чак стоји на википедији да мошти из Манасије да је са њима доказано да 99% припадају потомку цара Лазара са тим да се мисли да је то управо Вук,  а са друге стране да днк анализа из Копоринских моштију није добила благослов надлежног епископа да се објави.

Па да, јесте потомак Св. Лазара, али није Стефан, већ Вук. Прећуткују да су га пронашли са исеченом главом. Много ту има муљања и прећуткивања, нажалост. Некоме то одговара, а наша Црква у благој летаргији...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг инфо,
      Поводом објаве чланка медијске куће N1 под насловом „Београђанка оптужује владику Јована Ћулибрка да ју је претукао“, аутора Јелене Зорић, објављеног 10. маја 2021. године на интернет порталу именоване медијске куће, истичемо следеће: Епархија славонска и Епископ Пакрачко-славонски Јован Ћулибрк с резигнацијом негирају наводе и изјављују да ће поводом истих поднети тужбу за кривично дело против части и угледа (сходно члану 170 КЗ Републике Србије). Свесни времена у ком живимо и осуђујући сваки вид насиља, посебно над женама, не можемо да дозволимо искоришћавање оправданог сентимента према злостављању жена и да дозволимо злоупотребу медијског простора пласирањем лажи и позивањем на јавни линч.
      Извор

View full Странице
    • Од Поуке.орг инфо,
      Поводом објаве чланка медијске куће N1 под насловом „Београђанка оптужује владику Јована Ћулибрка да ју је претукао“, аутора Јелене Зорић, објављеног 10. маја 2021. године на интернет порталу именоване медијске куће, истичемо следеће: Епархија славонска и Епископ Пакрачко-славонски Јован Ћулибрк с резигнацијом негирају наводе и изјављују да ће поводом истих поднети тужбу за кривично дело против части и угледа (сходно члану 170 КЗ Републике Србије). Свесни времена у ком живимо и осуђујући сваки вид насиља, посебно над женама, не можемо да дозволимо искоришћавање оправданог сентимента према злостављању жена и да дозволимо злоупотребу медијског простора пласирањем лажи и позивањем на јавни линч.
      Извор
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Шесто издање специјалне емисије поводом 350-годишњице упокојења светога Василија Острошког посветили смо светом и богоносном оцу нашем Василију Острошком као чудотворцу преко чијих моштију истински Лекар душе и тела – Господ наш Исус Христос, дарује исцељење и утеху.

У оквиру емисије предочили смо многобројна сведочанства о чудима Божјим која су пројављена као плод усрдног молитвеног заступништва светитеља Острошког. Поред сведочења протосинђела Сергија (Рекића), намесника манастира Острог, и неколико сведочанстава која су записана у летопису острошке светиње, посебно смо истакли следеће писмо светог Мардарија Љешанско-Либертивилског и Свеамериканског, које је записао као епископ американски и канадски: „Године, 1930. 11/24. августа удостојио сам се у светом храму ове знамените у српству и Православљу обитељи одслужити Свету Архијерејску службу и помолити се пред кивотом Светога Василија за спас и срећу наше драге домовине, дуг живот и здравље доброг нашег Краља, своје американске пастве и својих драгих и милих као и за упокојење душа преминулих моје мајке Јеле, браће Стана и Николе. Уз то, молитву своју ка Господу упутих да молитвама Светога Василија Чудотворца умудри моју прекоокеанску паству и свештенство да у миру и слози одрже своју веру и народност у оном туђем далеком Новом Свету.ˮ

Аутор емисије: катихета Бранислав Илић

Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Поуке.орг - инфо,
      На Велики четвртак, 16/29. априла 2021. године, на Првом програму Радио-телевизије Војводине емитована је емисија „Актуелно”, у којој су, поводом 30-годишњице од почетка емитовања серијала „Буквар Православља”, гостовали Његово Преосвештенство Епископ бачки господин др Иринеј и др Миодраг Копривица, генерални директор Радио-телевизије Војводине.

Идејни покретач пројекта „Буквар Православља” био је Епископ бачки Иринеј, а по његовом сценарију, серију је ауторски уобличио редитељ Горан Вукчевић. Током осам година снимања по манастирима у Србији, али и у многим епархијама у региону, као и у Грчкој, на Кипру и у Мађарској, настало је чак 130 епизода у којима су на теме из црквеног живота, Старог и Новог Завета, беседиле водеће личности Српске Православне Цркве. У „Буквару Православља” велики број епизода снимио је садашњи Патријарх српски господин Порфирије, који је у то време био игуман Светоархангелског манастира у Ковиљу.
      Радио-телевизија Војводине ће, почев од Велике суботе, 18. априла/1. маја 2021. године, после тридесет година од настанка и више од две деценије од последњег репризирања, поново емитовати култну образовну серију „Буквар Православља”. Гледаоци ће бити у прилици да сваког викенда, на Првом програму Радио-телевизије Војводине, погледају четири епизоде поменутог серијала: две суботом и две недељом, у 11 часова. На Велику суботу, на програму ће бити емитована уводна епизода, у којој су говорили блаженопочивши патријарх Павле и Епископ бачки господин Иринеј, као и епизода „Гостољубље, Божје и људско”. На дан празновања Васкрсења Христова, на програму ће бити емитоване епизоде „Наша Црква” и „Радост као литургијско славље”.

Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Интервју Патријарха српског Порфирија на Другом програму Радио Београда
      Субота 10.00 први део
      Понедељак 12.00 други део

Као посебан дар за празник Васкрсења Христовог, Други програм Радио Београда је својим верним слушаоцима припремио ексклузивни интервју са Његовом Светошћу Патријархом српским г. Порфиријем. Разговором са г. Радоманом Кањевцем, главним и одговорним уредником и познатим песником, Патријарх је истакао личну наклоњеност радију као медију, а посебно према Другом програму Радио Београда, једином радијском каналу који је  у целини посвећен култури и уметности.
      Интервју ће бити емитован у у два наставка. У првом делу разговора, који је на програму у суботу у 10 сати, Патријарх ће говорити о највећем хришћанском празнику, месту Цркве у савременом добу, насушној потреби за другим, важности заједнице у време индивидуализма, култури, уметности, дијалогу, медијима, новим технологијама. У другом делу разговора, који је на програму Радио Београда 2 на други дан Васкрса, у понедељак у 12 часова, Патријарх  говори о Косову и Метохији, предстојећем мајском сабору, потписивању темељног уговора Српске Православне Цркве са државом Црном Гором, односу универзитета и Православно - богословског факултета, Владети Јеротићу, Николи Милошевићу, Милошу Шобајићу.
      Радио Београд 2, програм културе и уметности, можете слушати на таласним дужинама 96, 5 и 97, 6 Мегахерца, на дигиталној платформи РТС Планета, на сајтовима Радио - телевизије Србије, Радио Београда и на мрежи ултракраткоталасних предајника.

Извор: Инфо-служба СПЦ
  • Креирај ново...