Jump to content
Небитан Лик

(Пс)ихтус VS Отац Иван (ЖРУ)

Оцени ову тему

Recommended Posts

О да хтели људи форуму да дају име ихтис,па погрешили.Како тооолико да погреше?Неке ствари имају најједноставније одговоре.ИХТУС су почетна слова речи које објасних.Никакве мистике.Можда је сад још јасније? 319.gif

Guest свештеник Иван

О да хтели људи форуму да дају име ихтис,па погрешили.Како тооолико да погреше?Неке ствари имају најједноставније одговоре.ИХТУС су почетна слова речи које објасних.Никакве мистике.Можда је сад још јасније? 319.gif

Ок, објасни одакле реч "устрајно"? Знамо за истрајно, но то би опет било ИХТИС. Ја први пут чујем за устрајно... мислим, мени је занимљиво ово објашњење, баш је несвакидашње и оргинално. А ми све мислили  да је РИБА у питању... е стварно ништа не знамо!

Иначе и Ратибор Ђурђевић користи име ИХТУС за своју издавачку кућу и приказана је риба као заштитни знак његовог сајта.

О да хтели људи форуму да дају име ихтис,па погрешили.Како тооолико да погреше?Неке ствари имају најједноставније одговоре.ИХТУС су почетна слова речи које објасних.Никакве мистике.Можда је сад још јасније? ne_shvata

Ма супер...  Just_Cuz_19

Него, поновио бих питање пошто се Ви Магдалина изгледа у то разумете:

Оно што мене лично више интересује јесте, да ли неко зна да ли постоји веза форума "ИХТУС" и истоимене издавачке куће др Ратибора Ђурђевића?

О да хтели људи форуму да дају име ихтис,па погрешили.Како тооолико да погреше?Неке ствари имају најједноставније одговоре.ИХТУС су почетна слова речи које објасних.Никакве мистике.Можда је сад још јасније? Just_Cuz_19

Ок, објасни одакле реч "устрајно"? Знамо за истрајно, но то би опет било ИХТИС. Ја први пут чујем за устрајно... мислим, мени је занимљиво ово објашњење, баш је несвакидашње и оргинално. А ми све мислили да је у питању да је РИБА у питању... е стварно ништа не знамо!

Иначе и Ратибор Ђурђевић користи име ИХТУС за своју издавачку кућу и приказана је риба као заштитни знак његовог сајта.

Оче, па "устрајно" је хрватски облик нашег "истрајно..." Остаје питање, зашто хрватски? Шта ми то пропуштамо?  229229229

Guest свештеник Иван

Ја се захваљујем драгој Магдалини за ово објашњење, али бих волео када би могла да одговори ово у вези Ратибора Ђурђевића и његовог ИХТУСА.

О да хтели људи форуму да дају име ихтис,па погрешили.Како тооолико да погреше?Неке ствари имају најједноставније одговоре.ИХТУС су почетна слова речи које објасних.Никакве мистике.Можда је сад још јасније? ne_shvata

Ок, објасни одакле реч "устрајно"? Знамо за истрајно, но то би опет било ИХТИС. Ја први пут чујем за устрајно... мислим, мени је занимљиво ово објашњење, баш је несвакидашње и оргинално. А ми све мислили да је у питању да је РИБА у питању... е стварно ништа не знамо!

Оче, па "устрајно" је хрватски облик нашег "истрајно..." Остаје питање, зашто хрватски? Шта ми то пропуштамо?  229229229

Покушах у неколико речника да нађем, кад заиста нема "устрајно"

Можда је анаграм у питању 0409_feel

н.пр. то јест= ТЈ. , а од осталих слова шта се може сложити, аможда и оставити тим редоследом..... 0409_feel

ма не, не верујем.... Just_Cuz_19

Устрајно драга моја браћо је стара српска реч која се ретко употребљава,напросто зато што је измењена Вуковом реформом,задржала се код хрвата а Срби су је заменили са "истрајно".Не, ихтус нема никакве везе са дотичном издавачком кућом,колико је мени познато,али можда и грешим.Задовољни одговором? Just_Cuz_19

Устрајно драга моја браћо је стара српска реч која се ретко употребљава,напросто зато што је измењена Вуковом реформом,задржала се код хрвата а Срби су је заменили са "истрајно".Не, ихтус нема никакве везе са дотичном издавачком кућом,колико је мени познато,али можда и грешим.Задовољни одговором? ne_shvata

није лепо писати малим словом Хрвати, но свеједно, претпостављам да си мислила на територији Републике Хрватске, јер ми просто нескладно звучи,

да је најправославнији српски сајт ИХТУС за свој назив узео именицу коју су једино сачували Хрвати,

која је пореклом "стара српска" реч, иако је од пре 10-ак година у Хрватској, и трамвај постао муњовоз Just_Cuz_19

Guest свештеник Иван

Хе, па ја баш и нисам задовољн објашњењем  ne_shvata

Зашто се каже Истину Христову, а не Христову Истину? Поред свега тога још и реч коју користе Хрвати..

Да није ипак погрешно изговарање грчког ихтис и да нема везе са издавачком кућом Ратибора Ђурђевића "Ихтус"?

Постављена слика

И зашто се крију уредници тог сајта? Ако су већ истинити исповедници вере, нема потребе да се крију. Ако је то истина, прихватиће цела Црква. Него, ту су ми неке сумњиве ствари... Just_Cuz_19

Па предпостављам да су хтели да извуку ту реч из пепела заборавности.Као што многи данас не знају Црквенословенски,а говорили смо њим у прошлости,не тако давној.А Црквенословенски је прелеп.Српска је реч а то што су је хрвати преузели то није ихтусов проблем.Они нека реформишу свој језик сваких месец дана ако хоће,али још увек су на брдовитом Балкану. Just_Cuz_19

Па предпостављам да су хтели да извуку ту реч из пепела заборавности.Као што многи данас не знају Црквенословенски,а говорили смо њим у прошлости,не тако давној.А Црквенословенски је прелеп.Српска је реч а то што су је хрвати преузели то није ихтусов проблем.Они нека реформишу свој језик сваких месец дана ако хоће,али још увек су на брдовитом Балкану. 0409_feel

Видевши

предпостављам, а треба претпостављам

хрвати, а треба Хрвати

и коначно

ихтусов, а требало би (ne_shvata, ипак, да) требало би Ихтусов

све постаје јасније. 0409_feel

одох да  Just_Cuz_19

Guest свештеник Иван

Добро, то је јасно...

А зашто се крију уредници сајта? Зашто не кажу ко су и шта су? Овако људи мисле да иза Ихтуса стоје страни плаћеници који су ту да разоре Цркву. Када би рекли ко стоји иза сајта (и иза сајта Борба за веру), могли би да разговарамо брк у брк. Овако ништа од исповедништва вере. Свети мученици се нису крили иза никнејмова, већ изашли и јавно исповедили веру. Ако су у истини, зашто се боје да јавно исповеде ко су и шта су?

Мене баш они подсећају на масоне. Пијуни раде, а главне нико не зна.

Устрајно драга моја браћо је стара српска реч која се ретко употребљава,напросто зато што је измењена Вуковом реформом,задржала се код хрвата а Срби су је заменили са "истрајно".Не, ихтус нема никакве везе са дотичном издавачком кућом,колико је мени познато,али можда и грешим.Задовољни одговором? ne_shvata

Пре свега, Магдалина, хвала Вам на одговору за који верујем да је искрен.

Е сада, ако баш желите да нас натерате да се после поноћи бавимо етимологијум, можемо и то  Just_Cuz_19

Дакле, у оба облика речи, у питању је употреба префикса поред именице "трајно" - у првом (тачније српском) случаји префикс је "ис" што је само палатализовани облик предлога "из" (што сте тачно навели као последицу Вукове реформе).

У другом (дакле хрватском) случају, суфикс би био "ус" - опет палатализовани облик предлога "уз" (да, најчуванија тајна хрватског језикословља је употреба Вукове реформе све до настанка НДХ).

Дакле, у једном случају, реч значи "из нечега што је трајно, непролазно" - у другом случају значење поставља појам "уз нешто трајно, непролазно." Када погледате ове односе, видите да је разлика СУШТИНСКА и релацијска. У једном случају објекат стиче снагу ИЗ трајности - у другом случају, објекат ке релацијски постављен ИЗВАН трајности (тј. УЗ њу).

Ако "устрајавамо" ми се ослањамо на трајност или се "пењемо" УЗ њу - оба случаја су паратактички бесмислена. Али, ако "истрајавамо" ми смо онда окрепљени сједињењем с трајношћу - и наша снага долази ИЗ ње, што је конзистентније ономе што би ова изјава о "сведочењу" требала да тврди - зар не?

Guest Инсајдер

Борбу за веру чине сви они текстови који су тамо објављени а писали су их разни људи од лаика до монаха и свештеника, тако да не може да се каже да се не зна ко стоји иза сајта.  Јефтине и злонамерне форе да се они као крију иза псеудонима.  Схватите то више као велику групу људи који су решили да узму ствари у своје руке и који неће чекати докони црну будућност већ ће пробати да барем мало успоре идење ка "том" путу а и уз Божју помоћ Истина ће победити пре или касније.

Guest свештеник Иван

Борбу за веру чине сви они текстови који су тамо објављени а писали су их разни људи од лаика до монаха и свештеника, тако да не може да се каже да се не зна ко стоји иза сајта.  Јефтине и злонамерне форе да се они као крију иза псеудонима.  Схватите то више као велику групу људи који су решили да узму ствари у своје руке и који неће чекати докони црну будућност већ ће пробати да барем мало успоре идење ка "том" путу а и уз Божју помоћ Истина ће победити пре или касније.

Ма разумемо то, има тамо имена, али уредници тог сајта се крију. Њихова имена не постоје нигде.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...