Jump to content

Saša Knežević: ORBITALNO I ATOMSKO VREME

Оцени ову тему

Препоручена порука

А будући да ја не волим нерешене загонетке, нећу ни вас лишити одгонетке.

Ево вам и "слика" овог папе римског који је писао о овом јагњету и слону.

GregoryGreat3.jpg.0828a754a757282d48f5bb8599417b9f.jpg

Подели на овим сајтовима

• Одговори 743
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 3 часа, Ula Mark рече

Avocado рече

Uh, dobro je... kad si napisao da je u poslednje vreme došlo do velikih promena u shvatanju kosmologije, pomislio sam da sam propustio nešto  važno i relevantno... ti si u stvari mislio na tipično kreacionističko blebetanje...

Blebetanje će pre biti da ti i dalje veruješ da kosmos sačinjava 95% sačinjava nešto čega nema i što niko nije mogao ni da pronađe ni dokaže. Zanimljivo kako ti sve ono što ti ne ide u prilog brzo zaboraviš ili ignorišeš … Vidiš čak i da je falsificirana "dark matter" i opet ti to ništa ne znači ...

Ne vidim da je tamna materija "falsificirana" jer koliko mogu da primetim naučnici ne smatraju da je fasificirana, a ne ložim se na pisanija šarlatana i kreacionističke blogove i klipove, za razliku od tebe, ne smatram "naučnim otkrićima".

Цитат

Dalje kažeš:

, jer brzina svetlosti u vakumu nije atomska i nuklearna konstanta, već univerzalna konstanta, što možeš da vidiš na istim tim izvorima koje si naveo, samo na odgovarajućim stranama:omašio tabeleNaravno da ne vidim na tim spiskovima... pošto si

https://en.wikipedia.org/wiki/Physical_constant#Universal_constants

http://physics.nist.gov/cgi-bin/cuu/Category?view=pdf&Universal.x=96&Universal.y=11

Ti najpre pokušaj da razumeš šta ti neko govori, pa onda odgovaraj.

Savršeno sam razumeo šta govoriš, pitao si me da li mogu da vidim brzinu svetlosti na spiskovima atomskih i nuklearnih konstanti, (citiram: "Da li vidiš da u tom golemom spisku nuklearnih konstanti nema brzine svetlosti »c« ni Plankove konstante »h«?") sam i sasvim direktno sam na tvoje pitanje odgovorio da ne mogu jer si omašio spisak, jer se c nalazi na spisku univerzalnih konstanti... i dao sam ti odgovarajuće linkove sa istih tih izvora... a ti sad možeš do mile volje da se praviš da neko nešto nije razumeo, ostalo je zapisano na forumu. Evo još jednom da se podsetiš za sličaj da nisi zlonameran nego patiš od Alchajmera:

On 16.3.2017. at 9:17, Ula Mark рече

Ne veruješ. Proveri ovo:

Table of atomic and nuclear constants

https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Table_of_atomic_and_nuclear_constants

Ili ovo: Fundamental Physical Constants — Atomic and Nuclear Constants

https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj_zoKSw5bSAhVGVxQKHVOtA8EQFggYMAA&url=http%3A%2F%2Fphysics.nist.gov%2Fcgi-bin%2Fcuu%2FCategory%3Fview%3Dpdf%26Atomic%2Band%2Bnuclear.x%3D&usg=AFQjCNHxnObH8g1SlXe_1iDojNsMJ66gmA&sig2=KflrQqIYmE6KchOWBW8Xig

Da li vidiš da u tom golemom spisku nuklearnih konstanti nema brzine svetlosti »c« ni Plankove konstante »h«?

Цитат

C je fiksirana kao konstanta po definiciji 1983 g. A u vezi »c«: https://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_light#Measurement

In 1983 the metre was defined as "the length of the path travelled by light in vacuum during a time interval of  1299792458 of a second",[84]fixing the value of the speed of light at 299792458 m/s by definition.

A ne što bi sama bila fiksna. Ona je će ti uvek biti fiksna ako se meri atomskim satom.

Znam da je fiksirana kao konstanta po definiciji... i da će uvek biti fiksna ako se meri atomskim satom. Problem sa tvojim tvrdnjama je što je u ovom trenutku fiksna i kada se meri svim ostalim preciznim satovima. Ako se ne varam, rad GPS-a zavisi od toga...

Цитат

Jer me već jer me već jedno 5 puta pitaš ne viđene gluposti šaljući onaj Youtube što bi i dete od 15 godina moglo da ti odgovori.

Zašto ti onda imaš problem da odgovoriš?

Цитат

Najbanalnuju stvar ne možeš posle 20 i kusur stranica da skontaš. A mi ovde upravo u govorimo o VAKUUMU - nisi li to još povezao, onda bezveze. Bez fizika vakuuma nemoguće ti je shvatiti ni šta utiče na brzinu svetlosti, ni šta utiče na brzinu kucanja atomskih satova. Vakuum, brate ... Halo ... Ili što je već Faynman: Vakuum je najzagonetnija "materija".

Šta misliš, koliko energije sadrži jedan kubični santimetar vakuuma?

Zaista ne znam šta misliš da postižeš ovim trućanjem o zagonetnosti vakuma.

Šta god ti da postuliraš o vakumu i brzini svetlosti, to ne dotiče argument iz onog klipa. Kakva god da su svojstva vakuma i brzina svetlosti, svetlost putuje kroz vakum isto:

1. Između supernove SN 1987A i Zemlje

2. Između supernove SN 1987A i prstena koji je okružuje

3. Između prstena i Zemlje

Ako smo čistim posmatranjem utvrdili da svetlost putuje iz središta supernove do prstena za osam meseci (mereno običnim satom) i na osnovu toga i trigonometrije, uzevši c kao konstantu utvrdili da je daljina između supernove i prstena 0,658 svetlosnih godina i zatim na osnovu toga trigonometrijom utvrdili da je ta supernova od nas udaljena 168 hiljada svetlosnih godina - SVAKO povećanje brzine svetlosti će povećati i broj svetlosnih godina između središta supernove i prstena, i samim tim (primenom iste trigonometrije) povećati i udaljenost supernove (i prstena) od Zemlje. Ako svetlost do nas putuje brže, onda putuje brže i između supernove i prstena... samim tim je prsten dalji od supernove, samim tim je i Zemlja dalja od supernove (čista trigonometrija), a samim tim je i univerzum još stariji nego što se mislilo.

Za razliku od nekih drugih primera, kod ovog je udaljenost supernove od Zemlje utvrđena preko udaljenosti prstena od supernove (vremena kojom svetlost putuje iz središta supernove do prstena)... i zbog toga ovde ne možete da se igrate sa relativizovanjem i proizvoljnim menjanjem brzine svetlosti, jer u ovom slučaju povećanjem brzine svetlosti, samo udaljavate supernovu od Zemlje... što više povećavate vrednost brzine svetlosti, to je supernova dalja...

Цитат

Obrati pažnju na ove priloge:

1.) 30 June 2004  Speed of light may have changed recently

https://www.newscientist.com/article/dn6092-speed-of-light-may-have-changed-recently/

2.) Speed of Light May Not Be Constant, Physicists Say

By Jesse Emspak, Live Science Contributor | April 27, 2013

http://www.livescience.com/29111-speed-of-light-not-constant.html

3.) Variable speed of light

https://en.wikipedia.org/wiki/Variable_speed_of_light

4.) Speed of light not so constant after all

https://www.sciencenews.org/article/speed-light-not-so-constant-after-all

5.) Rupert Sheldrake - The Science Delusion

od 11:00https://www.youtube.com/watch?v=JKHUaNAxsTg

Obratio sam pažnju tj. pročitao sam pažljivo sve (osim Sheldrake-a naravno).... što podrazumeva da rečenice poput "But some scientists are exploring the possibility that this cosmic speed limit changes, a consequence of the nature of the vacuum of space" ne čitam kao da je utvrđeno da nije konstanta... jer nisam kreacionista, te umem da čitam i da razumem pročitano bez da u to učitam ono što bih voleo da jeste.

Цитат

Sve što ti ostaje kao argument je glupost. »C« nije fiksna zbog observacija, već zbog definicije … Čak i u eri "atomskog sata", nešto se dešava sa "c"? Šta? Treba zaviriti u vakuum ... Pronađi ti bolji odgovor za tu anomaliju, nemam ništa protiv toga. To što ti predlažeš je guranje glave u pesak, što radi noj. (Fiksiramo jednu kategoriju, i onda je to "dokaz" da se to nešto ne menja).

Ne znam odakle ti ideja da ja predlažem guranje glave u pesak? Nemam ništa protiv da se utvrdi da brzina svetlosti u vakumu nije konstanta... samo skrećem pažnju da to još nije utvrđeno i da Setterfield lupeta..

Цитат

Ali idemo dalje …

Kažeš:

Dobio sam podatke i izneo primedbe na metodologiju kojom su podaci interpretirani (na koje primedbe nisi imao odgovor) i dao veoma jasno objašnjenje da su u pitanju sasvim očigledno greške u observaciji.

Evo imaću primedbe. Eto, baš hoćeš da ti pokažem koliko si glup, tražio si. Izvini, ali moram. Vučeš me za jezik. Uzeo si prvu vrednost iz tabele i zadnju, odbrojao i podelio sa brojem godina, right?

VREDNOST                   GODINA

300,650                           1740

299,920 ± 50                   1935.5

Iliti (300,650-299,920 ± 50)/195,5= 3,73! I to si proumačio kao dokaz, da su Tupan i Glupan loši matematičari i fizičari!!!

Nisam. Kao objašnjenje da su Tupan i Glupan to što jesu sam izneo niz metodoloških primedbi na koje nisi imao odgovor. Evo ih ponovo ako nisi zlonameran, nego patiš od Alchajmera:

Ne razumem to što piše, jer je iz same tabele prilično očigledno da podaci ne pokazuju smanjenje od 5.04 Km/s godišnje i to iz dva razloga:

1. pre svega zato što u toj tabeli NE POSTOJE godišnji podaci što sam ti veoma detaljno objasnio.... ali evo i da ponovim na primeru iz te tabele (prvi red): ti možeš da kažeš (mada je i to nategnuto) da je 1740. godina "average year" za period od 1726-1754 i možeš da napišeš da je prosečna izmerena brzina c u tom periodu bila 300,650 Km/s ali to svakako ne znači da je 1740. godine izmerena brzina od 300,650 Km/s. Samim tim ne možeš ni da računaš povećanje/smanjenje između 1740. godine i neke druge godine na osnovu te tabele.

2. drugi razlog je što i ako zanemarimo ono prvo, rezultati prosto ne pokazuju smanjenje od 5.04 Km/s godišnje.

Jel ti stvarno ne primećuješ u toj tabeli između:

- između 1843 godine i 1858 godine postoji povećanje c?

- između 1864.5 godine :) i 1866.5 godine :) postoji povećanje c?

- između 1868 godine i 1870 godine postoji povećanje c?

- između 1880.5 godine :) i 1883 godine postoji povećanje c?

ili se samo praviš?

Takođe, uzmi lepo, sedi i računaj i pojedinačna smanjenja c pa ćeš videti da smanjenja ne iznose 5.04 Km/s godišnje.

Dakle, da sumiram teze iz moje prethodne poruke na koje nemaš nikakav odgovor:

- objašnjenje da statistička vrednost nije nužno realna vrednost

- objašnjenje zašto ne možeš u hronološkoj analizi podataka rasutih kroz vreme da pojedine vremenski udaljene podatke uprosečiš

- objašnjenje da sasvim očigledno poredi babe i žabe - poredi egzaktna merenja (ova koja je uprosečio), sa izjavama, iskazima i enciklopedijskim unosima (vidi Njutn i Encyc. Brit.) koji ne predstavljaju merenja... takođe za određene rezultate uvodi korekcije, dok druge ne koriguje...

- činjenicu da Setterfieldu celokupno igranje sa prosecima nije dovoljno već mora da izbacuje rezultate koji mu ne odgovaraju, da bi dobio to što je naumio

-----------

Dakle, da bi postigao željeni cilj, Setterfield (kao i  Glupan i Tupan):

1. prvo moraju da gomilu podataka uzetih iz različitih godina uproseče kao da je u pitanju jedan podatak i tako mnogo puta

(da je predato peer review naučnom časopisu, peers tj. matematičar, statističar i fizičar bi ih vratili za ovo, da je predato običnom naučnom časopisu, urednik bi ih verovatno vratio za ovo, ali u časopisu koji se bavi pseudo-naukom odgovarajućeg naziva "Galileova termodinamika) svakakve nebuloze mogu da se objave)

Onda urade ovo:

fig1.jpg

http://www.setterfield.org/report/fig1.jpg

(valjda razumeš koliko je retardirano da na ovakvu tabelu staviš uspravnu crtu na jednoj godini, a da ta crta predstavlja opseg različitih podataka iz različitih godina???? prosto obesmišljena je x osa)

2. zatim moraju da izbace 1/3 podataka

3. ostale podatke moraju da u velikoj meri preprave

4. i onda izvuku prosečnu vrednost i to ne po godinama ili decenijama, već jednu jedinstvenu vrednost

(kao da postoji nekakvo stabilno opadanje od 5,04 Km/s godišnje, a zapravo po podacima postoje skokovi i padovi od preko 1000 Km/s godišnje, npr. vidi tri podatka između 1866,5 i 1870)

Kad uradiš sve te manipulacije sa podacima da bi dobio "željeni cilj", to može da impresionira samo kreatarde.

Daleko jednostavnije objašnjenje je da su merenja iz prošlosti nepouzdana i da je traženje patterna u njima besmisleno... tj. čista Apofenija.

-----

Tek nakon svega ovoga sam postavio ovo pitanje o matematičkoj računici... ti odgovorio si u sledećoj poruci SAMO NA TO, prihvatio sam taj odgovor tj. nisam ništa replicirao i to nadalje nisam pominjao (jer bi se zapravo opet samo vratio na primedbe na metodologiju). Stoga nisam siguran zašto na tu primedbu o računici ponovo odgovaraš, kad ovog puta nije ni pomenuta (već su pomenute primedbe na metodologiju), osim da zamaskiraš to da na primedbe na metodologiju nemaš odgovor. Jel ima neki drugi razlog?

Цитат

Dalje: 

Hvala na savetu, ali ako jednog dana dođem u fazu da verujem da su dinosaurusi živeli pre 3000 i kusur rotacija Zemlje oko Sunca, istovremeno sa ljudima, ali da ljude ne nalazimo u istim geološkim slojevima zato što su cunamiji poklapali dinosauruse, a ljudi su budno pazili na okean da ih ne poklopi neki cunami, kao što Setterfield tvrdi, biću zreo za ludaru, pa neće biti ni važno... tako da... hvala, ali ne hvala... radije bih da se mučim da saznam kako se to zaista desilo, nego da fantaziram o glupostima...

Ne brzaj. Ne znam ko to govori ili da li govori.

Znaš ko to govori - Setterfield. Da ne kopiram celu poruku, evo link:

https://pouke.org/forum/topic/46012-saša-knežević-orbitalno-i-atomsko-vreme/?page=3#comment-1574242

Цитат

Ja sam tebi slao ranije članak/prilog koji utvrđuje da su dinosaurusi izumrli najverovatnije zbog klime: https://fr.sputniknews.com/sci_tech/201701031029450869-dinosaures-incubation-paleontologues/

Jesam li ti ili nisam to slao?

Reci iskreno?

Dinsauri su ležali na jajima od 3 do 6 meseci. Bili su hladnokrvni. Udarac meteorita na Jukatanu prouzrokovao je najverovatnije promenu klime, globalno zahlađenje itd. što i sam znaš, pa da ne ponavljam.

Slao si... i pitao sam te (za početak) pre koliko godina je taj meteorit udario u Jukatan...

https://pouke.org/forum/topic/45467-зоран-ђуровић-saša-knežević-dinosauri-i-ljudi-–-jesu-li-oni-živeli-u-isto-doba/?do=findComment&comment=1548489

Nisam dobio odgovor, pa nismo o tome ni nastavili diskusiju.

Nisam siguran ni zašto to sada pominješ. Kakve to ima veze sa činjenicom da fosile ljude i ostalih modernih sisara ne nalazimo u geološkim slojevima u kojima nalazimo (non-avian) dinosaure?

Цитат

+ Kako ti razumeš nauku. 90% stvari misliš da razumeš ili ti se čini od "oka", dok hiljade "anomalija" prosto ignorišeš ili politički na viku i galamu proglasiš za "falsifikat". Ako je onaj trik sa nojevom krvlju to što imaš da prezentuješ kao dokaz, onda raziđimo se, iskreno!

Ja pokušavam da razumem nauku koliko mogu. Svakako nisam naučnik, niti sam to ikada tvrdio. Pokušavam takođe da razumem i kreacionistička pseudo-naučna pisanija... i pravim razliku između ta dva... u tome se razlikujemo.

"Vikom i galamom" se ne bavim. Prilično staloženo komuniciram sa sagovornicima, iznoseći argumente i odgovarajući na ono što sagovornik piše. U tome se takođe razlikujemo.

Ne znam na koji trik sa nojevom krvlju misliš.

Цитат

A kada treba evolucionisti da datiraju meka tkiva na C-14, saviju rep! Tako, dragi Avokado, drži se ti meni Darvina, molim te! Ni ne pomišljaj na nešto drugo! Napravićeš i sebi i meni veliku uslugu!

Već odgovoreno...

Цитат

Eto … još malo zanimljivh detalja:

6 'Impossible' Fossils That Could COMPLETELY Rewrite Human History

https://www.youtube.com/watch?v=vAJQaaY5P-o

Uozbilji se.

Подели на овим сајтовима

Хаха, касће ти се само момче, само полако...
Оће централа да погреши једном, али не сто пута...

Очекивано сте разјаснили, као што сте и обећали. Наклон.
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Ula Mark рече

Hvala, Geniuse, pogledaću ovo kasnije. Kojeg datuma je ovaj članak?

Нема одређеног датума јер је тај сајт, Quora, конципиран тако да свако може да постави питање, па онда кад неко ко зна наиђе на питање он даје одговор. Колико видим већина одговора су из 2012 и 2013, има и пар новијих од прошле и претпрошле године.

Иначе сваки одговор може да се коментарише, коментари су одмах испод одговора. И ту имаш додатне расправе око неких појединости.

Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zoran Đurović рече

@о.Горан

Јанко крену са Каином, али бих се ја вратио на стварање, па да ми колега из Медресе објасни ове ствари које мене, разнеженог и раслабљеног дружењем са католицима, салонског теолога, збуњују. Надам се, оче, да су те склекови ових дана толико ојачали па да си постао духовни горостас који ће ми помоћи.

Наиме, Пост гл. 2, се враћа да говори о Стварању света и човека, али се тај извештај не поклапа са оним из Шестоднева. Пише: 4bКад Господ Бог створи земљу и небо, 5ниједан грм пољски још не беше на земљи, ниједна трава пољска још не ницаше јер Господ Бог још не пусти дажда на земљу, нити беше човјека да ради земљу, 6нити је чинио да се подиже вода са земље из канала да би натапала целокупно тло –; 7тада обликова Господ Бог човека од праха земаљског, и удахну му у нос дух живота и поста човек живо биће.

8Затим засади Господ Бог врт у Едему, на истоку, и онде постави човека, кога је направио. 9Господ Бог учини да никну из земље свакојака дрвета лепа за гледање и добра за јело, и дрво живота усред врта и дрво познања добра и зла.

Дакле, прво је створен човек као статуа, онда му је удахнут животни дух и он је оживео; створен је као самац у браку, односно није било жене; после је створен биљни свет. То је у супротности са Хексамероном, јер су тамо флора и фауна створени пре човека (Пост 1, 20-31), док су истовремено створени мушко и женско (27). Кажи ми сада, докторе из Медресе, који извештај је прави а који лажан? Јер кад смо буквалисти, онда не могу да буду истовремено тачни ова 2 става:

1) Бог је прво створио човека па биљке;

2) Бог је прво створио биљке па човека.

И још ме збуњује како 2 дрвета могу да буду на истом месту? Јер Дрво Живота је усред Едена (2, 9), али је усред Едена и Дрво познања добра и зла (3, 3).

I jedno i drugo. Bog je prvo stvorio coveka pa kada je on zgresio i i dok su se malko raspravljali u Edenu, za to vreme se desio Veliki prasak i evolucija i tu na prvom mestu dplaze biljke. :ani_biggrin:

Подели на овим сајтовима

ДА ЛИ ЈЕ ЧОВЕК ПО ПРИРОДИ СМРТНО ИЛИ БЕСМРТНО БИЋЕ?

Примењена апологетика (I)

Има и фолозофа и теолога који кажу да јe човек по природи смртно бнће, а исто тако има и филозофа и теолога који кажу да је човек по природи бесмртно биће (у тексту ћемо их звати: Прва страна н Друга страна). Та противречност међу њима долази највећим делом од различитог схватања појма "смрт" и појма "живот", или смрт-ност и бесмртност, као два контра-дикторна појма.

Шта каже прва страна?

Смрт је, такорећи, узидана у човекову природу. О томе сведоче многе чињенице из свакидашњег живота, рећи ће нам сваки природњак. Зар ми не видимо да је смрт закон природе којем се повинује све живо? Зашто би човек био једини изузетак?

На то би какав Јеховин сведок, или адвентист, додао: Па да, ено и у Библији пише: "Што бива синовима људским, то бива и стоци, једнако им бива; како гине она, тако гину и они, и сви имају исти дух; и човек није ништа бољи од стоке, јер је све таштина Све иде на једно место; све је од праха и све се враћа у прах" (Проп. ЗД9-20).

Овој биолошко-библијској тврдњи понеки теолози, чак и православни, додају н једну дубљу философску основу, сматрајући да би та философска-логичка основа требало да буде баш и израз догматике - православне, дабоме. Ево те основе.

У западној схоластици постоји доказ о постојању Божјем на основу контингентности, то јест условљености, света, argumentum e contingentia mundi. Православни теолог, нарочито ако априори, тако рећи с прага, одбија све што је западњачко - чувајући чистоту православља-, полази, можда несвесно, баш од те чињенице и каже " једноставно речено, света не мора да буде, света је могло и да не буде". Али свет ипак постоји! Како постоји? Литургијским језиком речено, свет је приведен из небића у биће. "Рећи да је свет створен ни из чега, значи рећи да је то ништа(вило) на неки начин уграђено у биће света као његов постојани континуитет, као нека врста генетског записа о његовом пореклу*. Дакле, све постојеће у својој утроби има непостојање, тј. не-биће је узидано у саму срж света, и то је основни разлог због којег је свет по својој природи пролазан."  ''Једном речју, рећи да је свет створен ни из чега, значи рећи да је суштина или природа бића не-биће, или, не-биће је природно стање свега створеног, тј. свега осим Бога. Укратко, све створено не постоји по својој природи, а постоји само по благодати, по вољи, по љубави Божјој. Када би Бог престао да воли свет, свет би престао да постоји." Све ово што је речено за свет, важи и за човека, како за човеково тело тако и за човекову душу. "Баш зато што јс човек створен, зато је и смртан. Учење о томе да је тело смртно, а душа бесмртна није хришћанско учење. Будући и сама творевина, и душа подлеже ономе што је створено, то јест, може да умре, да пропадне, да се врати у не-биће. "Хришћанско је учење да душа може постати бесмртна по благодати Божјој, а не да је бесмртна по свој природи. Цео човек може постати бесмртан (иако је створен смртним), то је хришћански став." "Да је суштина човекове смртности у греху, поготово у греху схваћеном на моралистички начин, онда би за спасење било довољно и човеково покајање, а не би било потребно да долази Христос То би, наиме, значило да је смртност човека и целе творевине дошла споља, и да не сачнњава њено биће."

Чујмо и другу страну

Нема сумње, биолошка смрт је природни закон за сва жива бића од биљног и животињског света па све до човека. Испод тога закона могао би неко да буде изузет само чудом Божјим, као што су, на пример, у Старом завету били праотац Енох син Јаредов (1. Мојс. 5,24) и пророк Илија (2. Цар. 2,11), а у Новом завету васкрсли Господ Исус Христос, који се у четрдесети дан после свога васкрсења телесно вазнео у небески свет (Лк. 24,26-52). Дабоме, о овим чудесним догађајима не говори биологија, јер су се они догодили ван области биолошких природних закона, силом Божјом. Зато биолози, ако су у основи атеисти, ако сматрају да Бог не постоји и да нема ко да чињењем чудеса савлађује природне биолошке законе, сасвим логично сматрају да је смрт нешто сасвим природно, нешто што лежи у природи живих бића. И то је сасвим тачно, што се тиче биолошких живих бића. А да ли се тај закон односи и на биолошки мртве предмете, на пример на камење и метале? Очигледно је да такво питање лежи ван граница биологије и њених закона. Могло би се одговорити само толико, да камење и метали, и уопште хемијски елементи, не могу умрети биолошком смрћу, јер немају у себи биолошког живота. У биолошком смислу речи, они су већ мртви, па заиста не могу умрети. Али се могу разложити на своје молекуле, на атоме, чак на електроне и протоне, могу се чак претворити у енергију и престати да постоје као хемијски елементи, или као физичка маса. Е, па то би се могло упореднти са биолошком смрћу живих бића. То је процес или догађај који је паралелан са смрћу живих бића. А да ли они тиме ишчезавају из царства материјалне творевине, да ли су они тиме прешли из бића у "не-биће"? Боже сачувај и сахрани! Ни говора о томе! Енергија није "не-биће", него једна још како страшна и реална н неуништива стварност. То ће вам рећи сваки физичар и хемичар позивајући се на опште познати закон о неуништивости супстанције. Лавоазје је то доказао још у 18. веку за материју (масу), а Роберт Мајер у 19. веку за енергију. То тврди и цела нуклеарна физика данашњег века. Дакле, објективна наука не зна за некакво апсолутно уништење, за ишчезнуће, за прелазак твари у непостојање. Интересантно је да је Библија тај закон објавила на два-три миленијума пре него природна наука. У библијској Књизи Проповедниковој пише: " Дознах да што год твори Бог траје довека, не може ми се ништа додати нити се од тога може шта одузети" (Проп. 3,14). Дакле, истина је да свет није нека нужност. не мора постојати, може и не постојати. Али то је само ваша логичка замисао. А свет конкретно постоји и не показује никакве знаке неког спонтаног ишчезавања у ништавило. Чак не показује ни саму логичку могућност тога. Јер, као што свет није могао сам себе створити, тако не може ни сам себе уништити. Према томе, смрт није својство његове природе, нити је "не-биће" "на неки начин уграђено у биће света као нека врста генетског записа света о његовом пореклу". Дакле, ни душа не може спонтано прећи у небиће, а пошто нема деловања, не може ни распасти, као што може тело.

Ништа и нешто

Једно од четири основна правила здравог логичког суђења гласи: Inter duo contradictoria non datur medium. То значи: измећу две противречности нема средине, Створени свет је или ништа, или нешто, трећа је тврдња немогућа. Свет не може бити и "ништа" и "нешто", то јест, он не може у исто време и постојати и не постојати у истом смислу речи. Према томе, свет кад већ постоји, кад је већ створен, он је "нешто" и не може више имати никакве везе са "ништа", са не-бићем. То је јасно само по себи. А и кад ту ситуацију доведемо у везу са Богом Створитељем, не видимо зашто би Бог, упркос основном закону Логике, - а Он је логично и лично Биће - стварао свет који би био нека мешавина бића и небића, или нечега и ничега. Зато кад је Бог из љубави и чисте слободе већ створио свет, дао му је - егзистенцију чију је неуништивост загарантовао овим малопре цитираним законом о неуништивости супстанције, констатованом и у природној науци и у Библији. Према томе, логика не оставља ни мало места тврдњи да је свет по природи смртан зато што је створен ни из чега. Најзад кад Библија каже "погледа Бог све штоје створио, и гле, добро беше веома" (1 Мојс 1,31), то значи: ни Библија не оставља никаквог места за не-биће и ништавило да буде уграђено у биће света који је створен "веома добро". А ако је смрт остала као конституент света, онда се -нека ми буде опроштена ова бласфемична констатација - Бог преварио у оцени створенога света. Најзад, постоји једна старозаветна књита која није ушла у јеврејски канон Светога писма, али је препоручљива за читање. У њој је записана једна као дан јасна н логична мисао; "Бог смерти не сотвори* (Прем. Сол. 1,13) - Бог није створио смрт. Према томе, ако смрт постоји у самој природи света као његов конститутивни елеменат, то онда значи: свемогући Бог није могао потпуно да савлада "не-биће" или ништавило, и да створи свет без смрти, без повратка ствари у "не-биће". Такву тврдњу, да Бог није могао да савлада небиће, ја бих без икаквог устручавања прогласио за обичан апсурд - ноторни апсурд, осим ако бих порекао Божју свемогућност, па евевтуално и само Божје постојање.

Др. Лазар Милин, ПРАВОСЛАВЉЕ, 1.октобар, 2000.г.

Eto prota Laza u ovom tekstu kaze da je svet bio stvoren besmrtan. Medjutim, on je jedan od nasih najpoznatijih konkordista, sto znaci da je prihvatao starost vasione od 14 milijardi godina, paleontologiju i fosile i cak je prihvatio i evoluciju. E,sada, ja nikako ne mogu da nadjem kako je on pomirio to da je svet stvoren besmrtnim sa milijardama godina i paleontologijom koja govori o smrti zivih bica pre pojave coveka?

Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, grigorije22 рече

Eto prota Laza u ovom tekstu kaze da je svet bio stvoren besmrtan. Medjutim, on je jedan od nasih najpoznatijih konkordista, sto znaci da je prihvatao starost vasione od 14 milijardi godina, paleontologiju i fosile i cak je prihvatio i evoluciju. E,sada, ja nikako ne mogu da nadjem kako je on pomirio to da je svet stvoren besmrtnim sa milijardama godina i paleontologijom koja govori o smrti zivih bica pre pojave coveka?

I meni deluje nejasno, jer i sam prota kaze da moze biti samo ili jedno ili drugo, tesko je naci sredinu . Ali, mozda treba videti kada je pisao ovaj tekst, da li je i tada prihvatao teoriju evolucije i u kom obliku tj. da li celu teoriju ili mozda samo neke delove za koje je mislio da su u skladu sa dogmatima.

Mozda ( trebalo bi ) postoji jos neki tekst gde se moze videti jasnije njegov stav o odnosu evolucija vs dogmatika i pravoslavni pogled na svet i stvaranje.

Подели на овим сајтовима

On 3/15/2017 at 23:33, о.Горан рече

Ето колико си ти интелигентан кад ја уз слику на којој се јасно види јаре, а не јагње, па још и напишем у поруци јаре-а ти напишеш јагње. 

Шта рећи даље...

haha

Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Zoran Đurović рече

колега из Медресе

Ти си ме очигледно заменио са неким твојим колегом из Медресе јер ја никад нисам био у Медреси, осим ако не рачунам оно кад смо као клинци ишли на неку екскурзију па пролазили поред истих. Те патетичне форе и глума неке жртве, као што ти рекох, не пролазе код мене. Са ким се ти дружиш, шта радиш, да ли си евентуално кандидат за римског папу, председника Италије или цариградског патријарха-те ствари мене савршено не занимају. Ваљало би да престанеш да ме замајаваш са неким простачким цинизмом јер стварно не видим смисао. Мада, колико видим, ништа од тога јер теби је овде глумљење жртве и набеђеног надзорника главна црта имиџа. Али добро, кад год будеш посегао за тиме, добићеш по носу као и до сада јер је то чист безобразлук. Као и оно твоје непроверено изношење лажи.

Пре коментара на дотично место из Постања да се одредим према ономе шта лично мислим. Дакле:

-Reductio ad absurdum тј. свођење на противречност. Дефиниција :  Ovim postupkom se na početku dokaza pretpostavlja suprotno od onoga što se želi dokazati. Ako se na kraju dokaza (u sledu istinitih tvrdnji) dođe do kontradikcije, znači da je početna pretpostavka neodrživa i time je dokaz gotov.https://sh.wikipedia.org/wiki/Reductio_ad_absurdum )

Претпоставимо да не постоји Створитељ већ само материја која се самоорганизовала. Врхунац ове мисли је теорија еволуције којој не треба никакав Створитељ јер је натуралистичко-материјалистичка у самој својој суштини. Она шкрипи где год је `пипнеш` и није тачна без обзира на огромну помпу којом деценијама индоктринира неупућене. Дакле, друга опција је тачна тј. постоји Створитељ и то невероватне интелигенције што видимо по његовим `траговима` у творевини којом смо окружени или логосима које помиње св.Максим Исповедник. `  У овом контексту логосе св. Максима најбоље разумемо када их дефинишемо као Божију вољу (или хтење)[39] о свету, тј. Његову стваралачку енергију (или делање). `( http://eparhijaniska.rs/2015-06-27-12-49-41/догматика/1743-космологија-светог-максима-исповедника ).

-Створитељ дакле постоји и он мора да брине о овом свету ако га је већ створио и даровао нам живот. Емпиријски гледано, то је очигледно библијски Бог , Бог кога је исповедао Аврам јер оних који тврде да су његови следбеници имамо у 3 велике монотеистичке религије. Од њих је очигледно најисправнија хришћанска, а од хришћанских православна због апостолског прејемства и многих других разлога које знамо уз дужно поштовање према свима.

-Што се Библије тиче, разграничавам алегоријски смисао као нпр. у Откровењу Јовановом и историјски. Дакле, где год се помињу конкретне личности, географске локације, године ја верујем у тачност тих информација у великој мери следећу логику доследности духа вишевековног писања од стране различитих аутора. У том смислу су за мене попис Октавијана Августа, дијалози Исуса са фарисејима и догађаји из првих глава Постања у истој равни. Не видим разлог да Мојсије измишља да је Каин убио Авеља или да је Аврам хтео да жртвује Исака, а нарочито да лупа године за праоце. Ко би нормалан следио неке такве безвезарије, нарочито Јевреји за које можемо рећи и ово и оно, али да су у начелу интелигентни то нико неће порећи. Зар њему управо не иде у прилог ако је писао дотичне бројеве година, уместо ако је већ лупао да је написао да је Адам живео као господин 95 година и да се онда упокојио, Сет нпр. 83, Ноје 77 итд.

-Што се римокатоличке цркве тиче ја према њој немам apriori ни негативан ни позитиван став. Као што нпр. нико нормалан не може спорити да је Ватикан начелно ћутао( уз часне изузетке) у вези злочина у које су били умешани поједини њени чланови који су се изјашњавали управо као ревносни католици у току WW2, тако ми не пада на памет да сводим целу ркц само на овај феномен тј. срамоту. Римокатолици су и јужноамериканци нпр. који су један солидан свет, ркц има јаку мисионарску, издавачку делатност, добру инфраструктуру уз све познате мањкавости које изазивају ресантиман и код многих католика са којима сам причао. Ово је много шира прича наравно и не бих улазио сада у то.

Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Vedran рече

и водица 12:smeha:

Да, и водица

пре 10 часа, Zoran Đurović рече

Наиме, Пост гл. 2, се враћа да говори о Стварању света и човека, али се тај извештај не поклапа са оним из Шестоднева. Пише: 4bКад Господ Бог створи земљу и небо, 5ниједан грм пољски још не беше на земљи, ниједна трава пољска још не ницаше јер Господ Бог још не пусти дажда на земљу, нити беше човјека да ради земљу, 6нити је чинио да се подиже вода са земље из канала да би натапала целокупно тло –; 7тада обликова Господ Бог човека од праха земаљског, и удахну му у нос дух живота и поста човек живо биће.

8Затим засади Господ Бог врт у Едему, на истоку, и онде постави човека, кога је направио. 9Господ Бог учини да никну из земље свакојака дрвета лепа за гледање и добра за јело, и дрво живота усред врта и дрво познања добра и зла.

Дакле, прво је створен човек као статуа, онда му је удахнут животни дух и он је оживео; створен је као самац у браку, односно није било жене; после је створен биљни свет. То је у супротности са Хексамероном, јер су тамо флора и фауна створени пре човека (Пост 1, 20-31), док су истовремено створени мушко и женско (27). Кажи ми сада, докторе из Медресе, који извештај је прави а који лажан? Јер кад смо буквалисти, онда не могу да буду истовремено тачни ова 2 става:

1) Бог је прво створио човека па биљке;

2) Бог је прво створио биљке па човека.

И још ме збуњује како 2 дрвета могу да буду на истом месту? Јер Дрво Живота је усред Едена (2, 9), али је усред Едена и Дрво познања добра и зла (3, 3).

У Даничићевом преводу пише овако...

To je postanje neba i zemlje, kad postaše, kad Gospod Bog stvori zemlju i nebo,

5 I svaku biljku poljsku, dokle je još ne beše na zemlji, i svaku travku poljsku, dokle još ne nicaše; jer Gospod Bog još ne pusti dažda na zemlju, niti beše čoveka da radi zemlju,

6 Ali se podizaše para sa zemlje da natapa svu zemlju.

7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.

8 I nasadi Gospod Bog vrt u Edemu na istoku; i onde namesti čoveka, kog stvori.

9 I učini Gospod Bog, te nikoše iz zemlje svakakva drveća lepa za gledanje i dobra za jelo, i drvo od života usred vrta i drvo od znanja dobra i zla.

Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, о.Горан рече

У Даничићевом преводу пише овако...

Па и теби самом је јасно да си дунстер и осуђен на преводе који нису направљени ни са оригиналног језика. Поздрављам што си то напокон признао.  

Подели на овим сајтовима

Што се проте Лазара Милина тиче, књига која најбоље осликава његове апологетске ставове везане за науку је ова:

13003_1.jpg

Ја је имам и видећу да ми Abbyy Finereader ишчита неке делове које сматрам битнима у вези његовог става. Углавном, неко моје грубо мишљење је да прота има велике заслуге када је апологетика у питању, али да је недоречен када су у питању неке теме мада је имао огромно знање. Такође стил писања му је врхунски симпатичан.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Zoran Đurović рече

Па и теби самом је јасно да си дунстер и осуђен на преводе који нису направљени ни са оригиналног језика. Поздрављам што си то напокон признао.  

Ја сам врло јасан у вези онога што тврдим. Што се тиче оних тема о којима причам ти ниси чак ни дунстер, значи и грђе од тога, и не јурим ја тебе овде него ти мене. Али добро, углавном сам и навикао да ме гњаве по форумима разне набеђене свезналице. Ја и не тврдим да све знам али иза онога што тврдим стојим. Вероватно хоћеш да наведеш воду на 4 текстуална извора СЗ итд.

Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, о.Горан рече

Емпиријски гледано, то је очигледно библијски Бог ,

:))12:smeha::))12:smeha::ok:

Ima u tekstu raznih bisera... ali ovaj je apsolutni šampion...

Šta li u tvom rečniku znači reč "empirijski"?

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од J_a_n_a,
      Da li se vaš život promenio usled korona situacije? Ako jeste, na koji način? Nedostaju li vam drugi ljudi?  usamljenost kao posedica nedostatka ili smanjenog socijalnog života…
      Pijete li kafu na Zoom-u? Vi koji radite od kuće kako izdržavate rad od kuće?  Vi koji ne radite kako izdržavate rad pod maskama ili zaštitnim odelima? (zavisno od profesije)    
      Da li ste naučili nešto novo o sebi i drugima? I da li su vas neki bliski ljudi razočarali, tj. zahvaljujući izolaciji ste otkrili neke njihove osobine za koje ranije niste znali?
      Uopšteno, jedan iskren osvrt i vaše viđenje cele situacije. Sam virus kao takav nije preterano bitan već kako se mi osećamo povodom toga, tako da, kako ste? Jeste li anksiozni i koliko? Šta vam stvara najviše anksioznosti i šta radite povodom toga? Ili ste pak preterano opušteni? Jeste li zadržali posao, ostali bez posla, našli novi? 
    • Од JESSY,
      Sekretarijat za sport i omladinu nastavlja sa realizacijom besplatnih programa u oblasti sporta za učenike osnovnih i srednjih škola u Beogradu, koji počinju 1. februara i traju do 29. februara.

Svi zainteresovani beogradski učenici uzrasta od 7 do 18 godina moći će u zimskim danima svoje slobodno vreme da provedu u sportskim centrima, gde im se pruža mogućnost da nauče da klizaju ili plivaju, a onima koji su već savladali te veštine da uživaju u ovim sportovima.
      Podela vaučera počinje u sredu 15.01.2020. od 9h do 15h u prostorijama Sekretarijata za sport i omladinu grada Beograda (Kraljice Marije 1) i traje do 31. januara.
      Zainteresovani učenici moći će da učestvuju u zimskim kampovima sa raznovrsnim sportsko-rekreativnim programima i kreativnim radionicama, najavljeno je iz Sekretarijata za sport i omladinu.
      Cilj besplatnih programa je da se svoj deci bez obzira na materijalni status omogući bavljenje sportom, sticanje zdravih životnih navika i promena načina života, a i ovog raspusta Sekretarijat za sport i omladinu podeliće određeni broj vaučera i za decu bez roditeljskog staranja.
      Sportsko-rekreativni programi biće realizovani u sportskim centrima u Beogradu i u Zavodu za sport i medicinu sporta.
      Obuku plivanja i usavršavanje tehnika plivanja organizovaće dvadeset sportskih klubova, dok će rekreativno klizanje organizovati sportski centri „Olimp-Zvezdara“, „Ada Ciganlija“ i Sportski centar „Tašmajdan“.
      Na ovom LINKU su detalji svih programa.
      PLIVANJE
      Akcionarsko društvo Kulturno-sportski centar „Pinki – Zemun“,
      Gradski centar za fizičku kulturu,
      Sportski centar „Tašmajdan“ d.o.o. Beograd,
      Privredno društvo „25. maj – Milan Gale Muškatirović“ d.o.o. Beograd,
      Zavod za sport i medicinu sporta Republike Srbije,
      Javno preduzeće Sportski centar „Novi Beograd“,
      Javno preduzeće Sportsko-kulturni centar Obrenovac,
      Sportsko udruženje „Tonus sport“,
      Plivački klub Taurunum,
      Plivački klub Barakuda,
      Plivački klub Termoelektrana Kolubara Veliki Crljeni,
      Plivački klub Ušće,
      Beogradski plivački klub,
      Plivački klub L.A. Kolubara Lazarevac,
      Plivački klub NUN,
      Srpski plivački klub,
      Plivački klub 11. april,
      Plivački klub Vračar,
      Klub za vodene sportove Mornar,
      Plivački vaterpolo klub Zemun,
      Plivački vaterpolo klub Novi Beograd,
      Vaterpolo klub Stari grad,
      Vaterpolo klub Singidunum,
      Vaterpolo klub Beograd,
      Vaterpolo klub Taš,
      Ženski vaterpolo klub Crvena zvezda,
      Vaterpolo klub za dame TAŠ 2000 i
      Klub korektivnog plivanja, vaterpola i rekreacije Vračar
      KLIZANJE
      Javno preduzeće Sportski centar „Olimp – Zvezdara“,
      JP za uređenje, korišćenje i održavanje „Ada Ciganlija“ i
      Sportski centar „Tašmajdan“ d.o.o. Beograd.
      KAMPOVI
      Zimski kampovi sa raznovrsnim sportsko-rekreativnim i kreativnim programom organizuju
      Gradski centar za fizičku kulturu,
      Sportsko-rekreativni centar „Pionirski grad“,
      Javno preduzeće za obavljanje poslova iz oblasti sporta i rekreacije „Surčin“,
      Ustanova sportski centar „Voždovac“,
      Javno preduzeće Sportski centar „Olimp – Zvezdara“,
      Ustanova za vršenje javne službe u oblasti fizičke kulture Sportski centar „Ljubomir Ivanović Gedža“,
      Turističko-sportska organizacija „Čukarica“,
      Javno preduzeće Sportsko-kulturni centar „Obrenovac“,
      Privredno društvo „Mirko Sandić“ d.o.o. Beograd – Vračar,
      Zavod za sport i medicinu sporta Republike Srbije i
      Ustanova „Voždovački centar Šumice“.
      Sportovi koji će biti obuhvaćeni sportskim kampovima su košarka, odbojka, rukomet, fudbal, atletika, džudo, karate, rvanje, kik boks, realni aikido, tekvondo, ritmička gimnastika, ples, stoni tenis, streličarstvo, pikado, šah, fitnes i aerobik za decu, skakanje sa male trambuline i još zabavno rekreativnih radionica.
      Sportsko-rekreativne programe za učenike sa invaliditetom sa raznovrsnim sportsko rekreativnim sadržajima organizuju plivački klub za osobe sa invaliditetom „Svimbo“ kao i Sportski savez osoba sa invaliditetom Beograda.
      Za sve sportske programe preporučuje se da se zainteresovani učenici prijave organizatoru programa pre početka programa jer je broj mesta ograničen, a učenici koji koriste sportske objekte u obavezi su da imaju neophodnu sportsku opremu.
      Sekretarijat za sport i omladinu će od 15. do 31. januara deliti vaučere sa kojim se ostvaruje pravo na besplatnu školu plivanja. Podela vaučera će se vršiti u prostorijama Sekretarijata za sport i omladinu, Kraljice Marije 1 (11. sprat), svakog radnog dana od 9 do 15 časova, odnosno do isteka vaučera jer je ograničen broj.
      Za škole plivanja koje će se organizovati na teritoriji opštine Lazarevac i Obrenovac, vaučeri će se deliti blizu mesta realizacije programa, i to na sledeći način:
      Plivački klub „Termoelektrana Kolubara” će vaučere za „Zimsku školu plivanja 2020” deliti u Savezu sportova Opštine Lazarevac, Savetu za sport MZ „Veliki Crljeni” i na blagajni Sportskog centra u Velikim Crljenima od 15. do 31. januara.
      Plivački klub „L.A. Kolubara” Lazarevac će vaučere za program škole plivanja deliti u prostorijama SRC „Kolubara” u Lazarevcu svakog radnog dana od 15. do 31. januara, od 19 do 20 časova.
      Javno preduzeće Sportsko-kulturni centar „Obrenovac” će vaučere za program škole plivanja „Radujmo se, plivajmo” deliti od 15. do 30. januara, od 10 do 14 časova, u Klubu za decu i mlade u Domu kulture „Obrenovac”.
      Pozivaju se svi zainteresovani roditelji da posete ovaj sekretarijat i preuzmu vaučer za svoju decu. Po preuzimanju vaučera dužni su da što pre, odnosno pre početka programa prijave decu klubu koji će ih evidentirati i rasporediti u odgovarajuću grupu, a dobiće i termine kada će učenici dolaziti u školu plivanja, precizira se u saopštenju.
      Najvažnije informacije o programima koje sufinasira grad Beograd objavljene su na zvaničnom sajtu grada Beograda do kraja januara www.beograd.rs .

http://deciologija.rs/svastara/kuda-sa-decom/besplatni-sportski-programi-za-vreme-zimskog-raspusta-2020/

• Од Милан Ракић,
      I ove godine, početkom septembra, veliki broj zaljubljenika u avijaciju okupio se u vazduhoplovnoj bazi Hinterstoisser, u blizini austrijskog gradića Zeltweg da prisustvuje jednom nesvakidašnjem događaju u organizaciji austrijske vojske i kompanije Red Bull. AIRPOWER ni ove godine nije izneverio očekivanja publike, pa smo pored uobičajnih učesnika evropskih događaja, mogli da vidimo i neke retke pojave.

Aeromiting je imao jako dinamičan program, i gledaocima nije dozvoljavao da „dođu do daha“. Program je svako jutro počinjao „pozivom na buđenje“ tokom kog je bazu nadletao Douglas DC-6 u pratnji dva Eurofajtera iz sastava austrijskog RV-a.
      Letački program započinjali su helikopteri, među njima i slovački Mi-17 / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Austrijski Black Hawk i nemački NH90 / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Nakon toga je defileom helikoptera započinjao letački program, nastupali su austrijski Alouette III, slovački Mi-17 do nemačkog NH90, koji su, svaki posebno, imali kratak solo program, pre nego što bi napustili vidokrug publike.
      Najveća privatna akro-grupa Breitling na avionima Albatros / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Švajcarski Hornet iz Fliegerstaffel 17 (17. eskadrila) “Sokolovi“ u specijalnoj šemi farbanja / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Patrouille Suisse ostavila je utisak najuvežbanije akro-grupe / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Ove godine, organizatori nisu imali srece sa vremenom, pa su prvog dana programi radjeni u sniženim šemama, bez mnogo figura u vertikalnoj ravni, pa su se ređale svima dobro poznate tačke koje se mogu videti na većini aeromitinga, grčki „ZEUS“ na F-16, najveći privatni tim Breitling na L-39, kao i austrijski SAAB 105ÖE. Svoju umešnost pred publikom stigli su da pokažu i češki Mi-35, švajcarski F/A-18 Hornet i Super Puma, kao i jedina nadzvučna akro-grupa ove godine, Patrouille Suisse.
      “Retka zverka“, poljski Su-22M4 imao je vrlo skroman program / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Visoko i daleko, na ovogodišnjem AIRPOWER nastupio je samo jedan poljski Su-22 / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Poslednji Fitter u Evropi / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Prva „retka zverka“ koja je imala prilike da zapara nebo iznad Zeltwega bio je poljski Su-22 „Fitter“, koji smo prvi put imali prilike da vidimo nakon problema sa izbacivim sedištima koji je pogodio i poljske MiG-ove 29. Iako Poljaci uglavnom rade program sa dva Su-22, ovde je bio samo jedan, i izveo je jako „bojažljiv“ program, što je odalo utisak da piloti nisu u trenaži. Iako je leteo jako visoko, i daleko, obilata upotreba mamaca, kočionog padobrana, i sama pojava Fitter-a, bila je dovoljna da publika bude i više nego očarana. Drugi Su-22 koji je došao iz Poljske, mogao se naći pored slovačkog MiG-a 29 u statičkom delu izložbe.
      Bliska manevarska vazdušna borba aviona Fokker DR.I i aviona Tummelisa / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Piloti Sejbra i MiG-a 15 takođe su izveli dogfajt / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Spitfajer i Korser, ovoga puta “neprijatelji“ u vazdušnoj borbi / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Dva austrijska EF-2000 presreću Red Bull-ov Falcon-900 / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Kako je program bio podeljen u 4 celine, treći deo je bio rezervisan za blisku manevarsku borbu, gde su se „borili“, avioni istih generacija. Tako se, protiv aviona kog je proslavio Crveni Baron (Fokker DR I), našao švedski Tummelisa, Corsair protiv Spitfire-a, a Sejbr je svog protivnika našao u českom MiG-u 15UTI, kog je tokom celog programa pokušavao da dovede u nišansko staklo. Austrijska vojska je uz veliku buku prikazala poletanje iz pripravnosti, i presretanje „neposlušnog“ aviona, kog je u ovoj prilici predstavljao Red Bull-ov Falcon 900. Nakon toga, na nebu su ostali Tajfuni da prikažu još jednu scenu dogfajta.
      Uvek zanimljivi Frecce Tricolori / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Španska akro-grupa Patrulla Águila, poslednjih godina jedna od najboljih u Evtropi / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Švedski oldtajmer Draken, zbog svog zanimljivog izgleda jedna od najvećih atrakcija na aeromitinzima / Foto: Branislav Milošević, Tango Six U poslednjem delu programa predstavile su se akro-grupe iz Italije i Španije, kao i svima dobro poznati „Dark Falcon“, belgijski F-16. Priliku da zatvori letački program imao je švedski oldtajmer, SAAB Draken, koji je i pored svojih skromnih manevarskih sposobnosti, izveo nekoliko forsiranih zaokreta, što je bilo i više nego dovoljno, da zaokupi pažnju publike.
      Češki Mi-35 sa generatorima dima na krajevima krila / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Posada belgijskog A109 ispaljuje IC mamce / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Narednog dana vreme se dodatno pogoršalo, što je onemogućilo poletanje DC-6, i dovelo do mnogih izmena u programu. Helikopteri su bili prinuđeni da popunjavaju program, kada nije bilo mogućnosti za poletanje aviona, pa su tako otkazani mnogi nastupi, od Triccolora, preko Brietling-a, do MiG-a 15 i Sejbra. Kako kiša nije popuštala, organizatori su morali da puste češkog Hind-a, i belgijskog A109 da svojim sjajnim nastupima popune program, dok se vreme ne popravi.
      Sjajam program jedrilica demo tipa Blanix / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Prevrtanje aviona Tummelisa nakon sletanja, pilot prošao bez posledica / Foto: Branislav Milošević, Tango Six U međuvremenu su dve jedrilice tima Blanix izvele sjajan program, kojem mogu pozavideti i neke akro-grupe, što je bilo jako dobro prihvaćeno od strane publike. Smelo su sa travnate površine poleteli i popularni „matorci“, Fokker i Tummelisa, koji su uz zvuke mitraljeza i pilotima u autentičnim letačkim kombinezonima, napravili odličan šou, ali u trenutku kada DR I „obara“ švedski avion, pri sletanju se Tummelisa prevrnuo, srećom bez posledica po pilota.
      Flying Bulls kompanije Red Bull na avionima B-25, Corsair, P-38 i Alpha Jet / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Pilot aviona T-28B je popunjavao “prazan prostor“ u letačkom programu / Foto: Branislav Milošević, Tango Six U popodnevnim časovima je došlo do kratkog razvedravanja, pa su organizatori izvukli svoje najjače adute. Prvo su poleteli Patrouille Suisse, koji su svakako odali utisak najuvežbanije akro-grupe, preko popularnog Belgijanca, do Red Bull-ovih Flying Bulls-a, koji su po ovom vremenu izgledali posebno efektno zbog sjajne šeme farbanja. Dok su se B-25 Mitchell, P-38 Lightning, F-4 Corsair i Alpha Jet smenjivali u različitim formacijama i solo nastupima, prazan prostor je popunjavao T-28B „Trojan“, koji je zaglavio palicu „ka sebi“, i konstantno izvodio različite petlje. Nažalost, pri kraju dana, vreme se opet pogoršalo, pa su Draken i mađarski Gripen uz kišu zatvorili program.
      Italijanski F-35A, ovaj tip aviona retko se za sada u Evropi pojavljuje na aeromitinzima / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Oko srpskog civilnog galeba rado su se okupljali ljubitelji avijacije iz našeg regiona / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Nemački Tornado / Foto: Branislav Milošević, Tango Six Na statici se pored An-2, Jak-11, italijanskog F-35A, kao i velikih aviona kao što su P-3 Orion i A400, našlo mesta i za dva nama zanimljiva primerka. Nemci su uz bogati program na statici punoj Tornada i Tajfuna, došli i sa H145M, u konfiguraciji za njihove specijalne snage. Interesantno je da Luftwafe ima solo display na ovom helikoperu, ali se ove godine nije našlo prostora u programu za njega, kao i za nama najdraži primerak sa statike, Galeb G-2 iz Aerokluba „Galeb“ oko kog su se rado skupljali ljudi iz regiona.
      Odziv ljudi je i pored lošeg vremena bio sjajan. Prema rečima organizatora, samo je u subotu kroz aerodrom prošlo preko 185 hiljada ljudi. Ovo je jedan od retkih događaja koji je okrenut spoterskoj zajednici, i omogućava im dodatan pristup namenskim lokacijama za fotografisanje i uživanje u programu.
      Branislav MILOŠEVIĆ

• Од obi-wan,
      Operacija "Overlord" 75 godina posle - i Nemačka se iskrcavala u Normandiji??...
      A Rusi kao bili na strani Hitlera ili zla pa nisu pozvani??...
      Zivimo u vreme falsifikata i lazi...
      ...

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10219244926692043&set=a.1781665619503&type=3&eid=ARA2ZeC0XW_CH-kblM2L4cIO1UiRPC7n3ptkfnE8I4Q_Nn7S4tRzQHBTk7MeNQYE9wcgbYM53fZv5oAM
  • Креирај ново...