Jump to content

SAMO ZA STARIJE SAMCE Episkop neženjama ponudio neobičan "spas od čamotinje"

Оцени ову тему

Препоручена порука

Iz iskustva :0205_whistling:

Pa što da ne ... pa neka je i iskustvo pa nek se iskoristi na dobrobit i korist nečijeg spasenja... a beše ih koji od raspusnog života postaše i svetitelji....sa Bogom je sve moguće. ...samo teški gordeljivci ostaju tvrdi po pitanju nepromenljivosti

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 74
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Одлична могућност и прилика да људи одреде циљ у животу.

Мени се ипак не чини ово као посебно добар предлог. Рачунам да је могуће упутити људе да живе испуњенијим животом и ван манастира, и да није једини начин спасавања кроз монашење. Одувек ми се чинило д

Musko monastvo je inace u opadanju, i znam za vise manastira gdje su 1 do 2 monaha, i u RS i u Srbiji. Vladika pravilno cini sto poziva i ohrabruje ljude. Ne bih rekla da je on mislio da nekog izvlaci

1 hour ago, Bokisha рече

Pa što da ne ... pa neka je i iskustvo pa nek se iskoristi na dobrobit i korist nečijeg spasenja... a beše ih koji od raspusnog života postaše i svetitelji....sa Bogom je sve moguće. ...samo teški gordeljivci ostaju tvrdi po pitanju nepromenljivosti

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

U pravu si :).

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Боље је да постоји оваква солуција, него да човек лупа главом шта ће са собом.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не разумем. Владика нуди смештај самцима у манастиру, или владика позива самце на монашење?

Јер читањем текста чини се да током живота у манастиру самци могу да се ожене, а опет се спомиње и припрема за монашење. Ако се људи замонаше, онда нема више женидбе...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 5 минута, Драгана Милошевић рече

Kako se ko pokaze.:)

То је онда искушеништво. А млађим самцима (мушким) се нуди потенцијално место епископа.

За мене је ово тоталан промашај, овакав став према монаштву, јер су циљеви погрешни. Кад неко постане монах, он није спашен до чамотиње...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Monah je pod stalnim nadzorom igumana, tako da ce brze preci period uninija.

Pre svega, monah ima drugaciji stav po tom pitanju.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 15 часа, Драгана Милошевић рече

Monah je pod stalnim nadzorom igumana, tako da ce brze preci period uninija.

Pre svega, monah ima drugaciji stav po tom pitanju.

Опустели манастири, а имају игумана. То вероватно је један јеромонах игуман у неколико манастира. И велико је питање колико уопште игуман има времена да се бави монасима. Зато игуман углавном именује једног старца који је духовник монасима, и он се брине о њима, у правим општежитељним манастирима. А код нас је монах препуштен сам себи, јер су манастири углавном са једним, или два монаха, или као што је ту случај, без монаха.

Сам чин монашења не мења човека, и човек све своје проблеме уноси у манастир. Униније је депресија, и то није став, него дијагноза, а депресија се не лечи у манастиру, него у болници, као и алкохолизам, наркоманија,...

• Волим 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 13 часа, Ђорђе Р рече

Опустели манастири, а имају игумана. То вероватно је један јеромонах игуман у неколико манастира. И велико је питање колико уопште игуман има времена да се бави монасима. Зато игуман углавном именује једног старца који је духовник монасима, и он се брине о њима, у правим општежитељним манастирима. А код нас је монах препуштен сам себи, јер су манастири углавном са једним, или два монаха, или као што је ту случај, без монаха.

Сам чин монашења не мења човека, и човек све своје проблеме уноси у манастир. Униније је депресија, и то није став, него дијагноза, а депресија се не лечи у манастиру, него у болници, као и алкохолизам, наркоманија,...

Није истина да се депресија лечи искључиво у болници с којекаквим лековима и нецрквеним лекарима.

За то ћеш мало да извинеш.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не потцјењујем медицину. Свети Козма и Дамјан су били љекари. Само нема тог медикамента који може да се мјери са љубављу, коју човјек може да добије од Христа.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Комбинацијом медицине и молитве достиже се тражено.

Једно не искључује друго.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 15 часа, Ђорђе Р рече

Униније је депресија, и то није став, него дијагноза, а депресија се не лечи у манастиру, него у болници, као и алкохолизам, наркоманија,...

Кроз униније су прошли многи подвижници и широко писали о њему, посебно безмолвници. Свети Силуан је на врхунцу чак помишљао на самоубиство. Тада му је и речено: "Држи свој ум у аду и не очајавај" . 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Musko monastvo je inace u opadanju, i znam za vise manastira gdje su 1 do 2 monaha, i u RS i u Srbiji. Vladika pravilno cini sto poziva i ohrabruje ljude. Ne bih rekla da je on mislio da nekog izvlaci iz kafane i vuce za rukav da ide u manastir, nego da, ako ljudi imaju uopste vjere radije prommisle o stupanju u manastir nego da ocajavaju i propadaju moralno i duhovno. Dakle, preventivno,ne retroaktivno. Uostalom, ljudi se mijenjaju, razvijaju, uvijek je moguc preobrazaj na bolje, kao i posrnuce. Zato vladika uopste ne grijesi sto koristi medije da uputi poziv, ne bi li ljudi u moru gluposti koje citaju bar na minut promislili o ovome, pa ako nista, otisli na hodocasce. A Bog ima svoje puteve. Nadam se da oskudica u monasima ne znaci da bi neko bio olako primljen u monaski cin, uostalom iskusnistvo traje najmanje 3 godine, a valja ustati 3 put zaredom u 5, a kamoli tri godine tako, pa post, pa molitveno pravilo, pa rad i poslusanje (jer iskusenistvo se ne razlikuje od shime osim u neposotjanju ogranicenja da napusti) nece to moci bez vjere i discipline duha... Just_Cuz_19 Vladika se obraca mlakima i neodredjenima poput mene, koji imaju vjeru, ali nemaju jasnu predstavu sta zele, jos manje zelju i volju, i samo mastaju o jednom ili drugom, ili oboma...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 13 часа, Vedran рече

А како се то депресија лечи у болници?

Лековима, и ако неко има среће да лекар ради са њим кроз психотерапију.

А то је реткост, бар у малим градовима.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...