Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Justin Waters

Kako nas pametni telefoni spijuniraju

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 1 минут, Juanito рече

Ако си некада с тог телефона поставио неку слику, дао си фејсбуку дозволу да приступа албуму.

Tacno, i postoji opcija u settings da iskljucis ili ukljucis tu opciju. Tako i za razne druge aplikacije, whatsupp, hangouts viber itd...sasvim je jasno da aplikacija ima dozvolu, samo sta je podrazumjevam da ta dozvola znaci da prilikom koristenja te aplikacije, dakle akcija pocinje od mene kao korisnika, aplikacija pristupa sadrzaju kojeg ja odaberem.

Ovako pristupili su sadraju za kojeg ima ja nisam dao znanje. Mislim ako su u stanju da bez tvog znanja udju u tvoj album, onda nema sta u stanju su i da ti ukljuce mikrofon ili cak kameru i slusaju te i snimaju. Spooky.  

Мислим да у овом твом последњем случају фејсбук није урадио ништа лоше. Инсталирај неку апликацију за едитовање слика и дозволи јој приступ фоткама. Та апликација ће, наравно, имати сталан приступ твојим албумима јер другачије не би могла да ради. Потпуно исти API користи фејсбук. Те слике видиш само ти. То је буквално само "view" у албум. Фејсбук апликација позива метод који враћа листу објеката који представљају твоје слике. Фејсбук је само прошао кроз листу тих слика, одабрао их по неком критеријуму, и понудио ти да их објавиш. Можемо да расправљамо да ли је то добро корисничко искуство или је превише нападно, али одузимање могућности фејсбуку да то уради би значило да ниједна апликација која обрађује слике не би могла да функционише. Што онда значи да би ти кукао како ти iOS не дозвољава да радиш с твојим фајловима шта хоћеш. Јако је тешко дизајнирати потпуно безбедан систем који може да ради нешто корисно. 

пре 21 минута, Juanito рече

Можемо да расправљамо да ли је то добро корисничко искуство или је превише нападно, али одузимање могућности фејсбуку да то уради би значило да ниједна апликација која обрађује слике не би могла да функционише.

Sve mi je jasno sto pises. Meni je samo to previse napadno iskustvo pogotovo sto mi idu na zivce i facebook i google i ostali sa tom silnom zeljom da sto vise znaju o tebi ili da te sto vise navuku da objavis stvari o sebi kako bi imali materijala da ti uvaljuju oglase ili prodaju informacije oglasivacima. 

пре 2 часа, Justin Waters рече

Sve mi je jasno sto pises. Meni je samo to previse napadno iskustvo pogotovo sto mi idu na zivce i facebook i google i ostali sa tom silnom zeljom da sto vise znaju o tebi ili da te sto vise navuku da objavis stvari o sebi kako bi imali materijala da ti uvaljuju oglase ili prodaju informacije oglasivacima. 

Па да, за њих ти ниси корисник него производ.

пре 11 минута, Grizzly Adams рече

Prirodni resurs, najtačnije. Nisu učestvovali u tvojoj proizvodnji, val'da :D

пре 5 минута, Grizzly Adams рече

Pa da to je ono da nema besplatnog rucka, platis ili na ovaj ili na onaj nacin, samo sto mi se iz dosadasnjeg ugla mikroplacanje cini mnogo bolja opcija nego ovo "besplatno". Uvijek sam rad dati 2,3 - 5 10 ili ako treba i vise dolara za neki app koji ce dobro raditi, ali nece te njuskati. Sve vise razmatram opciju prelaska na neki email na koji ti nece citati niti te bombardovati oglasima. Da platim lijepo 40 dolara godisnje ali imam uslugu. Ovo mi se vise radi iz nekih principa nego sto imam nesto da krijem. Google mi se smucio kada sam malo razmotrio njihov biznis model gdje recimo zaradjuju silne dolare na youtubu, a isplacuju tek kad doguras neki ne znam koliko 90 dolara kvotu. Pa onda ako ti banuju kanal, nemas pravo vise da otvoris novi. Ako ti banuju ad-sense banovali su tebe kao licnost i nemas vise sanse da radis nista vise s njima. A koliki su im pravilnici i sitni detalji na koje moras da pazis da nesto ne zeznes, treba ti armija botova. Podsjecaju me na metode DDR-a koji je unistavao reputaciju svim svojim gradjanima koji su se na ovaj ili onaj nacin pokazali nepodobnim partiji i principima drzave i nikad vise nista nisu mogli raditi u toj drzavi, mogli su umrijeti od gladi ili nekako pobjeci preko granice. 

пре 1 минут, Paradoksologija рече

Prirodni resurs, najtačnije. Nisu učestvovali u tvojoj proizvodnji, val'da :D

Па било ми незгодно да кажем човеку да је сировина... :)

Mene mnogo nervira kod big data što ni izdaleka više ništa ne mo'š da izguglaš. Gugl zna tvoje preference i predrasude i daje ti samo materijal koji ih potvrđuje. Doduše, negde se baš dobro zezne, ali u principu to je to. Sve više svuda živimo u onome što je Eli Pariser pre više od 5 godina nazvao 'filter bubbles'.

Jedino na forumu možeš sve i svašta da pročitaš :D

пре 2 часа, Justin Waters рече

Nemam pojma, meni ti oglasi nista ne smetaju, naprotiv. Kad trazim cipele bolje mi je da mi iskacu cipele na sve strane nego neke druge stvari koje mi u tom trenutku nisu bitne.

A i addblockeri sljakaju, najbolji je edit na hosts fajl da ti redirectuje google adds na nista

пре 1 минут, uros рече

Nemam pojma, meni ti oglasi nista ne smetaju, naprotiv. Kad trazim cipele bolje mi je da mi iskacu cipele na sve strane nego neke druge stvari koje mi u tom trenutku nisu bitne.

A i addblockeri sljakaju, najbolji je edit na hosts fajl da ti redirectuje google adds na nista

Ja sam bila prilično srećna kad je FB konačno ukapirao da me ne zanimaju mašnice i tašnice već gde u BG ima dobrog točenog piva :)

пре 1 минут, uros рече

Ja licno recimo ne volim internet oglase. Oduzimaju ti bandwith, usporavaju ucitavanje stranice i narusavaju ti ugodjaj surfanja itd...s jedne strane mi je jasno da svijet ne moze da zivi bez oglasa, neke informacije se moraju rasiriti putem oglasavanja, trgovci moraju nekako da izreklamiraju svoj proizvod itd...ali su mi personalizovani oglasi narocito zasnovani na prikupljanu licnih podataka i navika zaista odbojni. Ne volim taj princip da neko drugi bolje od mene zna sta mi treba i gdje da nadjem nesto. 

Inace dakako adblocker za blokiranje oglasa, i ghostery za blokiranje trekera su mi danas neizbjezan alat za surfanje na netu. 

1 hour ago, Paradoksologija рече

Gugl zna tvoje preference i predrasude i daje ti samo materijal koji ih potvrđuje.

Ма страшно, шта год да гуглам, искоче ми слике неких женских. 

Ал најјаче рекламе су ми искакале на овом форуму оних пар дана док их нису склонили: "Згодне слободне муслиманке за удају".  :smeh1:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...