Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Justin Waters

Kako nas pametni telefoni spijuniraju

Оцени ову тему

Recommended Posts

Ima dosta toga da se nadje na internetu na ovu temu, a sad bih da podijelim nesto sto sam upravo otkrio. Mislio sam da ovo radi samo za engleski jezik, da je software i algoritam za prepoznavanje jezika zbog kompleksnosti optimizovan samo za engleski, ali sam se prevario. Dok sam surfao na B92 na google chrome browseru na telefonu upravo mi je na kraju teksta izasao ovakav oglas. 

17125111_1396424573749875_1194006988_n.j

Nikad nisam nista guglao o otvaranju firme, vec sam par dana unazad sa jednim prijateljem pricao o toj opciji i to na srpskom. Dakle dogurali su dotle da vjerovatno za sve svjetske jezike vec imaju razvijen softver. U zadnje vrijeme dosta citam o ovom spijuniranju kompanija koje onda te informacije koriste kako bi ih prilagodajvali oglasima ali izgubio sam svako razumjevanje za sistem "mi tebi besplatne usluge a ti postajes nas prozivod to jest tvoji podaci koje ostavis na internetu". Tu svakako predanjace google i facebook, i posto je ovo google oglas gore znaci neka aplikacija povezan sa googlom je snimala moju konverzaciju sa prijateljem. Facebook sam vec zamrzio i dislajkovao sam sve stranice, pobrisao sve aplikacije, i obrisao sve licne podatke. Prije sam bio fan googla, ali vise mi se oni polako gade iz razno raznih razloga, ponajvise jer su prevrsili sve granice u spijuniranju. Iz istog razloga nemam vise ni antivirusne programe koji vise nisu antivrirusni programi vec spyware software za prikupljanje korisnickih podataka kje onda prodaju oglasivacima. 

@Justin Waters

Која апликација мислиш да те ”слушала”? И зар апликације имају дозволу да користе миркофон кад их не користиш?

пре 12 минута, Juanito рече

@Justin Waters

Која апликација мислиш да те ”слушала”? И зар апликације имају дозволу да користе миркофон кад их не користиш?

Ne znam ko bi to mogao biti. Ne koristim nijednu aplikaciju za koju ti treba govor, dakle ni siri ni google voice-over i ostale. Ajd ono da sam koristio google voice-over to se zna da onda sve sto izgovoris snimi se na google server, gdje mozes kasniej pristupiti kroz korisnicki nalog i pregledati sve audio snimke...obrisati ako hoces itd..medjutim usnimila me je ne znam koja dok mi je telefon bio u dzepu ili na stolu. Da li google translate, whats up, viber, itd...Ali eto izgleda da imaju dozvolu, i to vjerovatno pise u njihvim user policy sitnim slovima koju niko naravno ne cita prije nego priv put pokrene. 

Sad sam u settingsu poiskljucivao sve opcije za microphone za sve ijednu app koja ima tu opciju, ukljuci cu ga samo onda kada mi bude trebalo. Pa cu vidjeti da li se kroz oglase pojavljuje opet nesto slicno. 

Ovo je stvarno bezveze, aplikacija kada te snima koristi resurse tvog telefona i umanjuje ti trajanje baterije. Isto je i sa banerima koji se ucitavaju i takodjer ti em korsite bandwith sto je lose ako si na nekom prepaid internetu, i jos ti trose bateriju. Bas su bez krupula, but me nerviraju. 

пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Коју им послуку порати?

Ja sam na laptopu instalirao ad block plus isto tako imam ghostery aplikaciju koja blokira trekere koji prate sve sta radis u pozadini, zastrasujuce je koliko neki sajtovi imaju trekera po 10 ili dvadeset odjednom i prate svaki tvoj korak na netu. To je ono koliko mogu da uradim na laptopu i desktopu, dosad sam oko 217,000 oglasa blokirao preko adblock plusa. Moze da se parcijalno iskljuci za svaki sajt koji posjetis, pa tako za pouke iskljucim ili neki drugi sajt koji mislim da zasluzuje da ne bude blokiran. 

Na zalost na mobilnim telefonima nema dobrog blokera. Sajna je stvar sto je IOS sa verizijom 9 uveo opciju po defaultu da u safariju ukljucis blokiranje oglasa. Inace na mobilnom se efektivno mogu blokirati samo oglasi preko browsera, ali ne i na aplikacijama. Vrijeme ce vjerovatno donijeti nesto sto ces moci upotrijebiti i na tom planu. 

Ovo je poruka koji ima najefektivnije mozemo poslati, tako sto cemo im blokirati oglase od kojih zaradjuju, pa onda neka se lome u nastojanju kako da osmisle novo iskustvo koje ce biti dobro i za korisnike, a ujedno ce im donositi i zaradu. 

Kako IT giganti znaju podatke o tebi? Lepo. Registruješ se na sajtu, lajkuješ stranice, vršiš pretrage. Šta god da pretražiš preko Google-a, oni svakom pretragom prave profil o tebi, tačnije njihov AI sistem (veštačka inteligencija). Kada AI napravi profil o tebi, tada će ti se pojavljivati reklame koje se poklapaju sa tvojim interesovanjima. Svi IT giganti, primera radi facebook i Google, zarađuju pare preko reklama tako što njima kompanije plaćaju da ti se reklame određenih kompanija pojave na bilo kojoj web strani zasnovane na tvojim interesovanjima. Tako da, ne verujem da te bilo koja aplikacija prisluškuje, jedino što ti AI asistenti (Google Assistant, Siri, Cortana...) šalju glasovne komande koje si izgovorio koristeći njihove AI asisitente u njihovu bazu podataka (u Google, Apple, itd).

Uostalom, ako ne želiš da kompanije prave profil o tebi, koristi "Tor" pretraživač, "duckduckgo.com" i VPN.

Прилично сам сигуран да апликације немају званичну дозволу да користе микрофон кад телефон ”спава”и мислим да нису питали за такву дозволу у дугачким уговорима о коришћењу. Ако је тачно, у питању превара потрошача. Сад сам мало прогуглао и нашао да и гугл и фејсбук одбијају да признају да то раде.

А да их тестираш? Причај намерно сам са собом о нечему што има јако мало везе с било чим што си икада тражио на нету. Зезнуто је наћи такву тему (јер по дефиницији не смеш да користиш нет да би је нашао), али је неопходно да би се проверило да није у питању случајност или нека индиректна веза с неком твојом интернет активношћу. На пример, на форуму овде пишемо вазда о фирмама, а форумски софтвер је повезан са свим могућим гугловима и фејсбуковима.

пре 7 минута, Juanito рече

Прилично сам сигуран да апликације немају званичну дозволу да користе микрофон кад телефон ”спава”и мислим да нису питали за такву дозволу у дугачким уговорима о коришћењу. Ако је тачно, у питању превара потрошача. Сад сам мало прогуглао и нашао да и гугл и фејсбук одбијају да признају да то раде.

А да их тестираш? Причај намерно сам са собом о нечему што има јако мало везе с било чим што си икада тражио на нету. Зезнуто је наћи такву тему (јер по дефиницији не смеш да користиш нет да би је нашао), али је неопходно да би се проверило да није у питању случајност или нека индиректна веза с неком твојом интернет активношћу. На пример, на форуму овде пишемо вазда о фирмама, а форумски софтвер је повезан са свим могућим гугловима и фејсбуковима.

Da oni izricito odbijaju da nemaju nikakva pravila po tom pitanju, ali ne znam sto posto da li im se smje vjerovati. No ipak na netu se mogu naci razna svjedocenja ljudi kojima se desavalo da nakon neke konverzacije, i nedugo nakon tog uzmu telefon da surfaju i izbaci im oglas vezan za temu o kojoj su pricali. 

Da to mi je palo na pamet da ih testiram tako sto cu pricati o necemu recimo kupovini nekretnine u nekoj zemlji za koju sam siguran nisam nikad pretrazivao pa cemo vidjeti da li ce mi iskociti neki oglas na to. 

пре 4 минута, Natasa. рече

I agree to the Terms and Conditions

Next

Next

Install

Finish

Boga pitaj sa čime sam se sve složila :smeh1:

Што рече један, само чекам да ми једног дана покуцају на врата и затраже бубрег кога сам се сложио да дам приликом инсталације неког програма. :ani_biggrin:

http://www.makeuseof.com/tag/your-smartphone-listening-or-coincidence/

Na ovom linku, covjke pise jedno svoje iskustvo. Nakon sto je ostavljao telefon u kuci njegove majke, sutradan u aplikaciji google now koja izbacuje nove vijesti, pojavila se preporuka za program koji zapravo njegova majka gleda. Kao kad neko od nas ostavi telefon u kuci kod majke, da bi sutradan na google now dobio vijesti da ne propusti najnoviju epizodu turske serije, iako nikad niko niti je gleda niti gugla o njoj. 

Dalje u 150 komentara ljudi svjedoce o slicnim iskustvima. Cini se kao da giganti potajno snimaju zvukove u pozadini iako se eksplicitno ogradjuju od toga. 

Sa drustvom odes u park, pa pricajte o rusenju ustavnog poretka, bombama, teroristickim napadima, antraksu u koverti, otimanju kamiona, plasticnom eksplozivu, bioloskom oruzju, i tako dalje, pa ako vas pohapse, onda znas sta je.

пре 1 минут, Justin Waters рече

Dalje u 150 komentara ljudi svjedoce o slicnim iskustvima. Cini se kao da giganti potajno snimaju zvukove u pozadini iako se eksplicitno ogradjuju od toga. 

Мени је ту проблематичнији Apple. Да гугл и фејсбук скупљају и продају све што стигну, то ми је познато, тако да ме не би изненадило да снимају у позадини. Али колико знам, девелопери званично не могу да направе апликације које слушају у позадини осим ако нису намењене искључиво томе и ако експлицитно не затраже дозволу од корисника кроз за то намењени API. Ако бих ја послао на добравање апликацију за нешто лево, а користио је да снимам у позадини, Apple би одбио да такву апликацију објави. Што значи да је или 1) фејсбук, гугл или ко већ снима хаковао iOS тако да снимају мимо дозволе и знања Apple-a или 2) имају ексклузивни уговор са Apple-ом за кога не знају други девелопер ни корисници. И једна и друга опција су катастрофа за компанију којој је један од главних маркетиншких адута безбедност и приватност. И не само да о томе прчају, већ су развили у последњих пар година неке баш заниљмиве технолошке ствари везане за то. Разумем да лажу како не дају податке америчкој влади (ко још може против наших рептилских владара), али да лажу да не продају информације корисника у маркетиншке сврхе је прилично јадно и труло.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...