Jump to content
Ћириличар

Džordan Piterson - Mape značenja

Recommended Posts

пре 11 минута, Grizzly Adams рече

Ствар је у темо да ми јесмо "звери". Не ради се ту о физичкој снази него о способности да чинимо зло. Свако од нас има то у себи.

Претварати се да немамо је неистина.

Православно схватање је да се човек читав живот труди и покушава да постане такав. Што значи да није такав природно, већ мора ту енергију у себи да "преобрази" и претвори и смирење и кротост.

Али то опет не значи уништење те енергије, већ њен преображај. Уништењем те енергије ми би постали безлична и безвољна бића. Преображај је нешто друго.

Претварањем у своју супротност, агресија се не поништава? Једна од сврха поста је смањење сексуалног нагона-”ми смо страстоубице”, који је директно повезан са агресијом. А и што би био циљ бити смирен и кротак?

Управо сада, Darth Sidious рече

Претварањем у своју супротност, агресија се не поништава? Једна од сврха поста је смањење сексуалног нагона-”ми смо страстоубице”, који је директно повезан са агресијом. А и што би био циљ бити смирен и кротак?

Није смањење и поништавање, него контрола. Није циљ хришћанства да постанеш слаб... Циљ да постанеш јак. А што каже Бетмен - са великом снагом иде и велика одговорност.

пре 4 часа, Darth Sidious рече

Његове речи нису у складу са православним схватањем човека и човековог деловања у свету. Он промовише да човек треба да буде агресиван-умерено агресиван. Ово је неспојиво са смирењем, које чини основу православног ”понашања.” Такође, он слободно говори о сексуалности, односно, сексуалност представља као нешто нормално и дозвољено. Опет, ако прегледате календаре које СПЦ издаје за сваку годину и кренете да бројите посне дане, суботе, недеље и празничне дане, можете доћи до бројке од 305 дана у које није благословено имати сексуалне односе. Да се разумемо, не подржавам смирење и толики нагласак на суздражњу. Само мислим да православни хришћанин који мисли да може наћи нешто добро у Питерсоновим речима живи у извесној врсти схизофреног стања. А опет са друге стране, у Православљу постоји јаз између теорије-писане или усмене и онога што православни живе. 

Mislim da ste izdvojili samo jedan aspect njegovog izlaganja, izvadjeno iz konteksta. Ne treba generalizovati stvari kada se slusa Piterson, jer on prilicno precizno izrazava svoje misli. Ako poslusate vecinu drugih izlaganja, videcete da se vrlo cesto poziva na "humility, humbleness" u njegovim propozicijama. Moje shvatanje je da se ovde umerena agresivnost odnosi na jevandjelsku poruku iz Otkrovenja, Znam djela tvoja, da nisi ni studen ni vruć. O da si studen ili vruć! Tako, pošto si mlak, i nisi ni studen ni vruć, izbljuvaću te iz usta svojih.

To sto slobodno govori o seksualnosti je samo pokazatelj da on dela medju mladima vecinom, a dobro znamo njihov stil zivota, osobito na fakultetima. Ako on kao psihijatar ne ume da se priblizi mladim ljudima I postepeno, pedagoski, prosto ih utvrdi u moralnim nacelima na najbolji moguci nacin, da li je prirodno ocekivati of vecine mladih da prihvate askezu bez zadobijanja hristolike ljubavi prvo.

Mozda je to sve kako navodite, "sizofreno stanje", ali mora neko da se bavi I time zar ne. 

S druge strane seksualnost nije okarakterisana kao nenormalna I nedozvoljena u Jevandjelju. Dobili smo smernice u zivotu, ali ne kao lekarske recepte vec zivi zivot koji se s mukom ostvaruje/ zadobija u Carstvu Nebeskom. 

пре 5 часа, Darth Sidious рече

А опет са друге стране, у Православљу постоји јаз између теорије-писане или усмене и онога што православни живе. 

O toj I takvoj dihotomiji koja nije samo u Pravoslavlju, vec I celom Hriscanstvu, pa I u ostalim religijama, nikako ne mozemo generalizovati, jer iz aspekta licne vere I odnosa sa Bogom I bliznjima to je individualna borba, unutar sebe samog. 

пре 6 часа, Darth Sidious рече

Његове речи нису у складу са православним схватањем човека и човековог деловања у свету. Он промовише да човек треба да буде агресиван-умерено агресиван. Ово је неспојиво са смирењем, које чини основу православног ”понашања.” Т

Овде си у праву, али  делимично. Јер, Православље је на пример дозвољавало одбрамбрене ратове, и иако је Црква сматрала да је то зло, ипак је благосиљала одбрамбрене ратове (чак су многи владари који су такве ратове водили проглашени за Светитеље), значи благосиљала је оружје и рат у коме су се дешавала убиства и ипољавала агресивност, али зато што је то било за некло добро (заштита ближњег свог, породице, народа, вере, итд). Дакле, Црква је благосиљала и ратове, и војнике (иако их је неко време одвајала од причешћа и захтевала од њих покајање). Тако имаш читав култ хришћанског ратништва (нпр. култ косовских мученика) и имаш многе хришћанске војнике, ратнике који су чак и Светитељи (Свети кнез Лазар, на пример).

Зар то није управо оно што и Питерсон прича-ограничена агресивност? Па и Христос је трговце бичем истерао из храма и тиме, кажу многи православни теолози, филозофи и мислиоци, показао хришћанима пример како бранити веру (што је добро) и силом ако треба.

Мени се то, у неким елементима, чини сличним овоме што Питерсон прича.

пре 6 часа, Darth Sidious рече

Такође, он слободно говори о сексуалности, односно, сексуалност представља као нешто нормално и дозвољено. Опет, ако прегледате календаре које СПЦ издаје за сваку годину и кренете да бројите посне дане, суботе, недеље и празничне дане, можете доћи до бројке од 305 дана у које није благословено имати сексуалне односе. Да се разумемо, не подржавам смирење и толики нагласак на суздражњу. Само мислим да православни хришћанин који мисли да може наћи нешто добро у Питерсоновим речима живи у извесној врсти схизофреног стања. А опет са друге стране, у Православљу постоји јаз између теорије-писане или усмене и онога што православни живе. 

Овде већ ниси у праву. И за Православље и за Цркву секс је нешто природно и нормално и ништа што је ненормално. Грех је блуд, а не секс као такав.

ПС: О календарчету се расправљало и мислим да си могао да схватиш из те теме, да су такви ставови код појединих православаца о сексу, заправо неправославни. Послушај бседу оца Јустина о тој теми. ;)

пре 4 минута, Православни Србин рече

Овде си у праву, али  делимично. Јер, Православље је на пример дозвољавало одбрамбрене ратове, и иако је Црква сматрала да је то зло, ипак је благосиљала одбрамбрене ратове (чак су многи владари који су такве ратове водили проглашени за Светитеље), значи благосиљала је оружје и рат у коме су се дешавала убиства и ипољавала агресивност, али зато што је то било за некло добро (заштита ближњег свог, породице, народа, вере, итд). Дакле, Црква је благосиљала и ратове, и војнике (иако их је неко време одвајала од причешћа и захтевала од њих покајање). Тако имаш читав култ хришћанског ратништва (нпр. култ косовских мученика) и имаш многе хришћанске војнике, ратнике који су чак и Светитељи (Свети кнез Лазар, на пример).

Зар то није управо оно што и Питерсон прича-ограничена агресивност? Па и Христос је трговце бичем истерао из храма и тиме, кажу многи православни теолози, филозофи и мислиоци, показао хришћанима пример како бранити веру (што је добро) и силом ако треба.

Мени се то, у неким елементима, чини сличним овоме што Питерсон прича.

Овде већ ниси у праву. И за Православље и за Цркву секс је нешто природно и нормално и ништа што је ненормално. Грех је блуд, а не секс као такав.

ПС: О календарчету се расправљало и мислим да си могао да схватиш из те теме, да су такви ставови код појединих православаца о сексу, заправо неправославни. Послушај бседу оца Јустина о тој теми. ;)

Ако имамо 305 дана по календару за 2015. у којима није ”благословено” имати сексуалне односе, то онда значи да у Цркви секс ипак није толико позитивно прихваћен. Мислим да је Црква увек на граници да осуди сексуалност због аскетизма. Чак и прича да је девственост узвишенија-Григорије Богослов у својим песмама;Јован Златоусти каже да је блуд дно, брак је између а девственост је на врху-показује да се инхерентно сексуалност схвата као нужно зло. 

По мом мишљењу, ми данашњи православни хришћани смо укапирали оно што је требало пре 100 година да се укапира:мора се написати нови кодекст канона-уважавајући и старе али не као важеће јер нови закон укида стари, као и да је јелинистички источни Медитеран престао да постоји 638. после Христа са муслиманским освајањима. 

пре 1 минут, Darth Sidious рече

Ако имамо 305 дана по календару за 2015. у којима није ”благословено” имати сексуалне односе, то онда значи да у Цркви секс ипак није толико позитивно прихваћен. Мислим да је Црква увек на граници да осуди сексуалност због аскетизма. Чак и прича да је девственост узвишенија-Григорије Богослов у својим песмама;Јован Златоусти каже да је блуд дно, брак је између а девственост је на врху-показује да се инхерентно сексуалност схвата као нужно зло.

А бебе су прихваћене... :)

Управо сада, Darth Sidious рече

Прево, видим да си игнорисао цео први део мог коментара где сам ти показао да то што Питерсон прича није баш толико удањено од Православља, на примеру рата били коришћења силе. Сам Христос ју је користио у једнмом тренутку (истеривање трговаца из храма), Црква благосиљала ратове. Дакле, дозвољава се и нека врста ограничене агресивности, ако је то деловање на добро.

Е сад, нико и не тврди да су Питерсонови ставови православни, на крају он и није православац, али неких сличности има.

Е што се тиче секса, види за хришћански став о браку и сексу је превише неозбиљно да се само то календарче узима као једино релевантно. То је једна много шира тема и мора да се много озбиљније посматра него на тај начин.

Поменуо си Светог Јованма Златоустог, а не знам да ли знаш да је он у свом животу имао два периода кад је ова тема у питању. Једно време је говорио да је девственост узвишенија, а после је ипак схватио да то није баш тако, па има периода када је величао брак (и сам је био ожењен), поредио брак и породицу са самом Црквом, чак је малтене тврдио да је јерес тврдити да је монаштво узвишеније од брака. Има и тема о томе. Дакле, није све тако једноставно како ти мислиш, ,,аха, видео сам шта пише у календарчету и чуо шта кажу неки монаси и то сматрам званичним ставом Православља". Не, није тако, мораш мало више о томе да погледаш ако те стварно занима, имаш тему о томе, имаш поменуто предавање оца Јустина и тако даље.

пре 1 минут, Православни Србин рече

Прево, видим да си игнорисао цео први део мог коментара где сам ти показао да то што Питерсон прича није баш толико удањено од Православља, на примеру рата били коришћења силе. Сам Христос ју је користио у једнмом тренутку (истеривање трговаца из храма), Црква благосиљала ратове. Дакле, дозвољава се и нека врста ограничене агресивности, ако је то деловање на добро.

Е сад, нико и не тврди да су Питерсонови ставови православни, на крају он и није православац, али неких сличности има.

Е што се тиче секса, види за хришћански став о браку и сексу је превише неозбиљно да се само то календарче узима као једино релевантно. То је једна много шира тема и мора да се много озбиљније посматра него на тај начин.

Поменуо си Светог Јованма Златоустог, а не знам да ли знаш да је он у свом животу имао два периода кад је ова тема у питању. Једно време је говорио да је девственост узвишенија, а после је ипак схватио да то није баш тако, па има периода када је величао брак (и сам је био ожењен), поредио брак и породицу са самом Црквом, чак је малтене тврдио да је јерес тврдити да је монаштво узвишеније од брака. Има и тема о томе. Дакле, није све тако једноставно како ти мислиш, ,,аха, видео сам шта пише у календарчету и чуо шта кажу неки монаси и то сматрам званичним ставом Православља". Не, није тако, мораш мало више о томе да погледаш ако те стварно занима, имаш тему о томе, имаш поменуто предавање оца Јустина и тако даље.

Ја сам дипломирани теолог и докторант, наравно да ми је познато учење Јована Златоустог. Дипломирао сам на патрологији. Што се тиче да је Јован Златоусти био ожењен, морам признати да први пут чујем. Ни у једној монографији, уџбенику историје Цркве и патрологије који сам читао, то нигде није споменуто. 

@Darth Sidious , на пример Свети Јован Златоусти је говорио ожењеним мушкарцима: ,,Воли своју жену више од свог живота". Па онда, делови Писма, на пример муж господар жениног тела, а жена господар мужевљевог. Па онда, ,,не забрањујте се један другом", или ,,муж жени да указује дужну љубав", итд, итд.

Дакле, опет ти кажем, није све баш тако једноставно како си ти упростио. Али, ту грешиш свакако.

пре 4 минута, Darth Sidious рече

Ја сам дипломирани теолог и докторант, наравно да ми је познато учење Јована Златоустог. Дипломирао сам на патрологији. Што се тиче да је Јован Златоусти био ожењен, морам признати да први пут чујем. Ни у једној монографији, уџбенику историје Цркве и патрологије који сам читао, то нигде није споменуто. 

Па онда би требао знати за ово, да је имао два та периода у свом раду. Несхватљиво ми је да, ако је тачно то што си рекао, а верујем ти, да не знаш за то.

И да је оне који су се претрано уздржавали у браку критиковао због тога. На пример, кад је једна жена која је мислила да ће уздржањем од мужа бити побожнија, он је је критиковао и рекао јој да она тиме тера мужа у прељубу и да ће бити одговорна ако он почини прељубу исто као и он. Дакле, он ју је подстицао на сексуалне односе, а није је похвалио што се уздржава.

ПС: За брак си у праву, помешао сам са Светим Јованом Кронштратским. Али све остало што сам рекао, стоји.

Питерсон прича пре свега о појединцу и развоју личности.

Поента је да слабост није никаква врлина. За врлину је потребна снага. А снага значи да имаш способност да урадиш разне ствари и тога морамо да будемо свесни... Хришћани који желе да заобиђу то суочавање са собом не раде хришћанство како треба.

пре 8 минута, Grizzly Adams рече

Поента је да слабост није никаква врлина. За врлину је потребна снага. А снага значи да имаш способност да урадиш разне ствари и тога морамо да будемо свесни... Хришћани који желе да заобиђу то суочавање са собом не раде хришћанство како треба.

Кад говориш о снази, постоје људи који имају невероватну унутрашњу снагу, која просто изазива и страх и поштовање, страхопоштовање. Самом својом појавом изазивају код других људи поштовање, чак и код најопаснијих људи. Постоје такви људи.

На пример, један од најопознатијих (мада је измишљен лик, али добро је знати да је инспирисан стварним личностима) је јунак Пузовог романа и феноменалног филма- Кум. То је Вито Корлеоне. Личност са невероватном унутрашњом снагом која је изазивала поштовање, покорност и страх од свих који су га знали и улазили са њим у додир. Чак и један убица, најопаснији човек ког може неко да замисли, права звер (Лука Брази) пред Витом Корлеонеом је био као бубица, плашио га се чак. То је због унутрашње снаге коју је овај имао, а која је самом његовом појавом утицала на друге.За њега су веровали да он може све, да је способан за све, да има снагу да уради све што жели. Да има моћ какву нико нема. У тој одличној књизи, једна од најачих сцена је кад умире његов пријатељ и саборац, Абондадо, и на самрти, Кум долази код њега,а овај га моли да га спаси од смрти, говорећи како само он то може, како само он има ту моћ.

За такве људе се кажу да су то моћни људи. А има таквих људи. На пример, кажу да је вођа румунских гардиста, Кодреану, имао такву снагу и утицај на људе, да су га се и љути противници плашили. Иначе, Вито Корлеоне је такав лик, који се од детињатва сусрео очи у очи са злом (отац, брат и мајка су му убијени) и он је морао да на то зло узврати злом, не би ли сачувао себе, а онда своју породицу коју је стекао, жену и децу. А ипак је знао да сачува врлину, знао је да помогне многим људима, значи био је способан да учини нека дела која су добра, због чега су се многи људи, знајући да је чинио разне ствари, молили за његову душу и сматрали га добрим човеком. Има сцена кад једна стара Сицијалнка говори Мајклу, његовом сину: ,,Ваш је отац мени и многима спасио живот, свакога дана се молим за његову душу, он нема разлога да се боји смрти". Зато ја волим тај филм и књигу, то је прича о томе кроз шта све један човек, мушкарац мора да прође и шта све мора да уради у животу, да би сачувао своју породицу, клан, и оно што је створио. Истовремено трагична али и поучна прича, показује како се један човек суочава са проблемима које му је живот дао.

Тако да је мислим да је управо ово поента Питерсонове приче-  човек мора, да би нешто добро учинио, некад и да уради нешто што је лоше. Леп пример је дао Ћириличар- да би, рецимо, заштитио неког од напасника (што је добро), мораш да пребијеш насилника (што је лоше, пребити неког). То су те теме о којима прича Питерсон и тако ја разумем ту његову причу о ,,ограниченој агресивности" или како већ.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...