Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Џуманџи

Како је љубав постала условна?

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 3 часа, Џуманџи рече

@александар живаљев, баш ме занима your take on this. :)

Ђе ме нађе послије двије траварице?:)

Али тема ти је заиста неодољива, и, ако смијем да процјеним, неопходна. Међутим, послије тих срећних траварица (ем жена завршила књигу на Савиндан, ем нећемо много морати да платимо њену штампу:)), могу да пружим мало анализе, никакву синтезу, а још мање сувисли лични став (који би требало да буде највиша вриједност због кога разговарамо и због чега ме, претпостављам, "прозиваш").

Елем, Анализа: недавно сам био у једној терапијској заједници у којој су једна дјевојка и један младић (обоје са веома трауматичним дјетињствима) вапили за безусловном љубављу. Било је потребно вратити их на то да и неки, можда умјешнији родитељи, нужно условљавају дјецу (то је она Фројдова "нелагодност у култури"). Тим путем су колеге постепено почеле боље да прихватају сопствене родитеље.

Е, сад ако се трудиш да вјерујеш, онда ти логично звучи оно што у својим бокељским романима подвлачи Никола Маловић (одличан писац, жао ми је што сам га због отпора према рекламираним књижевницима касно открио) - у односу између двоје увијек постоји и Трећи, односно Бог.

Нек нам је Бог у помоћи да се волимо! 

пре 2 минута, александар живаљев рече

једна дјевојка и један младић (обоје са веома трауматичним дјетињствима) вапили за безусловном љубављу.

Ovo je suština, koliko umeće voljenja ide ustvari iz kuće. To što su roditelji, ne znači da znaju da vole.

пре 8 минута, александар живаљев рече

у односу између двоје увијек постоји и Трећи, односно Бог.

:skidamkapu:

пре 5 часа, st.anger рече

Božja ljubav je bezuslovna

Божија љубав је велика, али ипа не и безусловна. Он нам је дао живот и све што имамо, па ипак тражи да се трудимо да будемо барем мало достојни тога.

Да ли ви када васпитавате децу из велике љубави пуштате да раде све што им се прохте, и без икаквог васпитања?

Или их учите шта је добро, а шта не, и похвалите када је добро или прекорите када нешто не ваља, да би били васпитани и то радите баш из велике љубави и за њихову добробит.

Тако ради и Бог, само код Њега су и награда и казна много већа.

пре 29 минута, Sofija_ рече

kalkulacija=uslovi znaci da nije bezuslovno :) tu Bog ne obitava

Bog obitava u svojoj Crkvi i svetim tajnama

пре 31 минута, Sofija_ рече

mi sami mislimo da znamo kroz kalkulisanje/uslovljavanje  sta nam je dobro

ne moramo da puno mislimo sami. imamo dosta iskustva u predanju. imamo zapovesti. imamo i slobodu.

пре 32 минута, Sofija_ рече

necemo da dajemo ako ne dobijemo

ko je lud da daje a ne dobije ništa .

žitija su puna kalkulacija, računica. recimo neko kaže Bože ako to i to.. onda ću ja vako ili nako.. neki dil postoji , neki savez, neka trgovina i pogađanje.

ja samo pokušavam da kažem da to samo po sebi nije loše. i u jevanjđelju imaš poređenja sa trgovinom itd..

пре 36 минута, Sofija_ рече

hocemo da menjamo druge da bi nama odgovarali,

šta ako je uslov u vezi recimo da se oboje menjaju i žrtvuju za drugog, da niko ne menja nikoga već da Hristos sve čini novo i da preobražava?

пре 38 минута, Sofija_ рече

u sustini je covek veliki egoista, umesto da prihvati Boziju volju i da voli ljude onakve kakvi su.

znači ženska je egoista što neće da prihvati muža koji je švaler, voli po kafanama, ili se recimo drogira. on je takav. to je bolest. i ona bi da ga menja, ali pazi, ne ide..

пре 26 минута, Sofija_ рече

Cesto su ljudi sa invaliditetom hrabriji i borbeniji i jaci duhom od nas koji to nismo,ima mnogo primera takvih koji su bez obzira na invaliditet

postigli vise od ljudi kojima fizicki nista ne fali. Nik Vujicic je pravi primer za sve nas lenje i kukavne koji se zalimo za sitnice i treba da nas

bude sramota. Koliko znam, on sam se nikad nije pozalio sto nema ni ruke ni noge, to dosta govori.

И не само инвалиди, него и други људи који су имали неку муку и и искушења су борбенији и храбрији.

пре 2 минута, Ненад Р. рече

И не само инвалиди, него и други људи који су имали неку муку и и искушења су борбенији и храбрији од оних који су добијали све што су хтели и били под великом заштитом својих родитеља.

Ne može to doveka. Jednom, kad tad, mora život da te tresne o glavu.

пре 5 минута, Muramasa рече

Pa ni Bog ih ne voli takve kakvi su, nego im preti neugasivim ognjem da budu onakvi kakve on želi.

Ne preti ognjem. Mi se sami udaljujemo od Boga, nikoga On ne prisiljava. Možeš ti da voliš nekog do bola, ali kad te taj neko neće, onda ne može ni da oseti količinu ljubavi koju ti gajiš. To je ono neprepoznavanje, stran si mu bez obzira na ljubav.

пре 23 минута, александар живаљев рече

ем жена завршила књигу на Савиндан, ем нећемо много морати да платимо њену штампу:)

:slavaaa: Честитам! :navijanje: Надам се да ћемо бити детаљније обавештени... ;)

пре 23 минута, александар живаљев рече

Е, сад ако се трудиш да вјерујеш, онда ти логично звучи оно што у својим бокељским романима подвлачи Никола Маловић (одличан писац, жао ми је што сам га због отпора према рекламираним књижевницима касно открио) - у односу између двоје увијек постоји и Трећи, односно Бог.

:dobro:Зато сам и ставила тему у "Црква и личност"

Цитат

Чули сте да је казано: Љуби ближњега својега, и мрзи непријатеља својега.

А ја вам кажем: Љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који вас мрзе и молите се за оне који вас вријеђају и гоне,

Да будете синови Оца својега који је на небесима; јер Он својим сунцем обасјава и зле и добре; и даје дажд праведнима и неправеднима.

Јер ако љубите оне који вас љубе, какву плату имате? Не чине ли тако и цариници?

И ако поздрављате само браћу своју, шта одвише чините? Не чине ли тако и незнабошци?

Будите ви, дакле, савршени, као што је савршен Отац ваш небески.

Мт 5:43-48

Измењено од Џуманџи

пре 21 минута, Kratos рече

I taj plodni odnos po tebi nije ljubav?

Pa ne. To je plodan odnos koji je takav zbog Ljubavi u njemu a ne Ljubav kao takva. Ja nisam Ljubav zato sto imam Ljubavi u sebi. Niti je ta druga osoba. Samo je Bog Ljubav po sustini.

Љубав у мени је слободна, не може бити ограничена, било би апсурдно ако би заборавили мој рођендан рећи не волим те више. Али, чак и ако не кажем на глас, постављам услове. Моја его-личност процени друге јако добро, да ли је лош човек, висок, низак, симпатичан, неосећајан, атрактиван, забаван, досадан и тако даље. Да ли мислите да постоји неко у мом кругу, итд  о коме мислим да је неосећајан/а, а да их волим? Наравно,не. Оне које его воли добиће љубав, други неће добити ништа :)). Условна је у основи нарцисоидна, јер су личне потребе први приоритет. Да се не лажемо, свако има  идеју о томе како да покаже своју наклоност, осећања. Неко то ради са пажњом, други додиром, поклоном, речима. Безусловна је у стању да воли друге као што су, не мисли о мушкарцу/жени, висок/а и низак/ска, стар/а и млад/а, итд. У том стању је бесмислено да се говори о љубави, јер то није нешто што жели да се постигне...Безусловна је универзална и неограничена, воле се безусловно сви које сретнете, не само пријатеље, породицу и дечка. Исус  говори о безусловној љубави у Матеју: А ја вам кажем: Љубите непријатеље св оје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који вас мрзе и молите се за оне који вас вређају и гоне... :mahmah:

пре 27 минута, Ненад Р. рече

Божија љубав је велика, али ипа не и безусловна. Он нам је дао живот и све што имамо, па ипак тражи да се трудимо да будемо барем мало достојни тога.

Значи ли то онда да нас Отац мање воли када грешимо? Мање волео Савла него апостоле, да ли му се зато обратио?

Воли ли пале анђеле? Ако их не воли да ли их мрзи? Одсуство љубави води презиру, мржњи, зар не?

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од obi-wan,
      https://www.facebook.com/samospoznaja1026/photos/a.745659128976654/1098475130361717

Ми смо (као) нека напредна генерација, која са подсмехљивим тоном говори о прошлим временима. Па се тако говори о мрачном средњем веку, примитивним људима старог века, необразованим припадницима ,,прединтернетске" генерације... Укратко, из појединих прича делује као да је само генерација која је доживела појаву интернета оно што вреди у читавој историји човечанства. Док ово наводим, мислим, пре свега, на област стицања знања. А ми смо га (као) препуни.
      А сада, доста са фикцијом, пређимо на реално стање. Ми смо непоправљиви идиоти који мисле да много знају, што је најгоре могуће решење. Чињеница да се све информације налазе на само пар додира екрана, створила је илузију да се све те информације заправо налазе у нашој глави. И налазе се - док се не истроши батерија или не нестане интернет; тада, мање-више, постајемо имбецили.
      Тачно, у глави имамо много више информација од неких ранијих генерација, али ту постоји један проблем - ослањањем на интернет изгубили смо моћ коришћења информација за сналажење у животу, доношење закључака и промишљање. Информације нису саме себи циљ, оне су средство. Да не говорим о томе да смо тотално изгубили разборитост, па не умемо да разликујемо стварне информације од лажних и корисне од бескорисних. И такве особе са омаловажавањем гледају на све претходне ,,неуке" генерације.
      Насупрот хиперпродукцији надмених идиота, стоји скоро па изумирање правог знања, знања утемељеном на систематском, дуготрајном и свестраном претресању феномена који се посматра. Све више нестаје плодоносно промишљање. Нема ни анализе, ни синтезе.
      Ево конкретног примера. Надмени идиот зна пар цитата из Аристотелове ,,Никомахове етике", на које је налетео на некој очајној страници попут ове моје. Није ни прочитао дело, али гаји илузију да јесте, живи у лажи. Припадник наведене изумрле врсте је заиста прочитао ,,Никомахову етику", непрестано промишљајући о њеној садржини и, напослетку, схвата њену поруку, закључује, и те закључке убацује у исту корпу са осталим закључцима које је до тада извео, да би их упоредио и преиспитао себе. Након тог процеса, он је свестан да ништа не зна, док је надмени идиот пун себе, јер може у свако доба да испали пар цитата и одушеви масу.
      Интернет је користан све док нам служи као један од извора сазнања и формирања знања. Странице попут ове су корисне, ако се схватају као најситнија плочица у безграничном мозаику знања. Ако се ваш пут ка знању завршава код привременог одушевљења неком објавом, неким цитатом, онда морам да констатујем да сте упали у замку, да сте идиот. Надменост је већ упитна. Чак вас ни то што ћете поделити фотографију на којој читате неко штиво, не раздваја од групације надмених идиота (ко би рекао?!).
      Нека моја порука буде схваћена на прави начин - ослободимо се замке и престанимо да лажемо себе. Имамо веће могућности од ранијих генерација, али их не користимо. Имамо модерније пушке, али не знамо да пуцамо.
    • Од Јаков.,
      Pored TV Pinka koji je generalno najgore što može da zrači sa TV ekrana, postoje još neke bljuvotine koje se provlače po raznim televizijama.
      Ceca i Anabela ušle kao gošće na Farmu.
      Svi na Pink!!!

Peticija Pinku sutra za reprizu

• Од Логос,
      Поводом прославе четири века постојања врбничког Храма Преноса моштију Светог Николаја, Њихова Преосвештенства Епископи новограчанички и средњезападноамерички Г. Лонгин, бихаћко-петровачки Г. Сергије и далматински Г. Никодим служили су (11.08.2019.) Свету Архијерејску Литургију. Након читања Јеванђеља мноштву присутних верника обратио се Владика Сергије.      „Драга браћо и сестре, ево благе и предивне вести, радости велике! Tо је радост Васкрсења, победа над смрћу када је Господ наш Исус Христос стао на крст, пролио крв своју за нас, легао у гроб, а онда су благу вест пронели свети апостоли и мироносице, вест да је Христос васкрсао из мртвих. Господ се сажалио на човека и дошао на овај свет да исцели сваку болест и немоћ, а највећа болест човечанства јесте била смрт. Оно што је Христос учинио у недељни дан, дан Васкрсења јесте победа над ђаволом, над смрћу и грехом. Зато и ми, угледајући се прво на Њега, на свете апостоле и на свете и велике богоносне оце, треба да чујемо данашње Јеванђеље и ту благу вест. Свети апостоли су видели мноштво народа који је стајао у пустињи гладан и жедан, а Господ није хтео такве да их отпусти, већ је желео да покаже своју благодат, божанску силу и љубав неизмерну и да сав тај народ нахрани са пет хлебова и две рибе, па је ту храну чудотворно умножио.   Од постанка света, па до данас Он нам показује своју љубав и умножава тих пет хлебова да би нас нахранио. Тих пет хлебова данас се налази у свој природи коју нам је Бог дао и коју стално умножава, када семе убацимо у земљу и из њега никне плод. Да би то семе донело род потребно је да оно умре и нестане, па тако је и нама потребно да умремо у Христу да би стоструки род донели. А шта значи умрети у Христу? То значи растати се са грехом једном за свагда кроз свете тајне које нам је Он даровао и Свету Цркву коју је установио.    Данас смо овде дошли да прославимо велики јубилеј, 400 година овога дивног храма. Иако је 400 година пред Богом један трен, за нас то време говори о милости, Божијој љубави и многим сузама и крви проливеним на овим просторима, али и духовној радости и физичком умножењу ових простора кроз векове, данас овај храм то сведочи“, поручио је Епископ бихаћко-петровачки.   Поводом овог дивног јубилеја уприличен је пригодан културно-уметнички програм, а том пригодом Епископ далматински Г. Никодим обратио се окупљеном народу посебно поздравивши Г. Епископе Лонгина и Сергија, којима је изразио велику захвалност због данашњег доласка, као и због сталне бриге и помоћи коју указују свима нама у Далмацији.   „Ова Далмација у којој се сада налазимо, због свега што се током година десило, није таква каквом је Владика Лонгин и старији међу нама памте, али је ипак наша и ми је живимо пуним срцем. Када је она у питању могу само да вам се обратим речима великог песника Алексе Шантића: „Сунце туђег неба неће вас гријати к'о што ово грије, грки су тамо залогаји хљеба гдје свога нема и гдје брата није. Од своје мајке, ко ће наћи бољу? А мајка ваша земља вам је ова, баците поглед по кршу и пољу, свуда су гробља ваших прадједова“, рекао је Владика далматински.   Он је нагласио да је за наш народ најважније да се окупљамо око светих храмова које су наши славни преци саградили у готово немогућим условима и оставили нам као завештање, те да се нада да ћемо се још дуго у радости сабирати.     Извор: Епархија далматинска
    • Од Ćiriličar,
      Пошто је данас на улици све полу-голо да видимо шта теолози кажу на ову тему.
      Ша голотиња (=део или делови голог тела) изазива код осбе супротног (а и код истог) пола? Зашто (не) треба покривати тело и како? Које последице изазива на личном и друптвеном плану разголићеност? Како треба хришћанин да се облачи? Пар примера:
      "Хаљине им говоре, да се Богу не моле" (Владика Николај) Владика Данило Крстић је најавио својој духовној кћери, мати Макарији да га је напусти демон блуда, и то је сматрао као близину смрти - окуд старцу, подвижнику блудне помисли које га нападају? Монах калист, духовно чедо Владике Николаја, ако је истинита забилешка аутора књиге о њему, сведочи, аутору се исповеда да га у сну "посећује" млада лепа жена. Старац Силуан није отишао девствен у манастир, имао је однос са женом, покајао се, наравно, али је, по сведочењу ученика му, потоњег старца Софронија Есешког преко деценије имао борбу са "тим"? Причамо о облачењу, да напоменем, па све што се каже, молим да се контестуализује са тим, а не "с брда, с дола".
      Навео сам драстичне примере подвижника и стараца, ако је тако а јесте, како ћемо ми реаговати на голотињу око нас свуда? И како треба онда да се ми сами облачимо? Видео сам студенте на ПБФ-у у шортцевима, док, рецимо, професорка руског језика на једној духовној академији у Русији носи сукњу испод колена и прекрије главу марамом. Ркли би "зилоткиња", а није, сматра, рецимо, Ткачова да је престрог.

Па изволте...праштајте за многоглаголање.
    • Од Логос,
      У манастиру Улије код Лепосавића свечано је прослављена слава манастира Преподобномученице Параскеве. Свету Литургију служио је Преосвећени Епископ рашко-призренски г. Теодосије уз саслужење намесника митровачког протојереја-ставрофора Милије Арсовића, као и свештенства и монаштва Eпархије рашко-призренске.     Владика Теодосије је подсетио на житије Светог преподобномученице Параскеве која је пострадала у време римског цара Антонина одбијајући да се одрекне своје вере: -Светитељка је поднела и најтежа мучења и остајала чудесно неповређена. У народу је посебно поштована као девица мученица и исповедница вере Христове, рекао је владика Теодосије и указао:   -Светитељи нам својим живим примером указују како не треба да се одричемо ни своје вере, али ни свог наслеђа. Наши преци су вековима остајали верни Богу у најтежим околностима, не напуштајући свој родни крај - Косово и Метохију, што је и порука за све нас данас да останемо достојни баштиници њиховог примера и никада се не одрекнемо Косова и Метохије и наших светиња уз које смо порасли.   Манастир Свете Параскеве у Улијама код Лепосавића недавно је обновљен и у њему сада живе игуманија Нина и монахиња Јулијана које су претходно служиле Богу у манастиру Кончул. Народ лепосавићког краја са великом радошћу је прихватио обнову  манастира у коме се поново свакодневно чује молитва монахиња.     Извор: Српска Православна Црква

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...