Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Море Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер WhatsApp Ubuntu Угаљ

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

о.Горан

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника

Recommended Posts

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Не вређам те ни најмање. Жигошем само твоју дрскост што нећеш да се учиш а причаш глупости као неку науку. Ви немате ни најмање смирења - Кратос је изгубљен случај, јер му је Бог узео памет, а за тебе не знам, јер ниси учествовао у расправама -  и наводите текстове које не разумете и који говоре против ваших тлапњи. Не би се Василије звао Великим кад би један малоуман Кратос могао да га разуме. Индивидуа уопште не зна шта о чему говори текст који је навео. Ви нисте свесни какво незнање показујете. Ја бих се самоубио кад бих овако лупетао. Пропао бих у земљу од срамоте. Бог да вам опрости јер не знате што чините. 

Свети Василије Велики нам говори да је ''дан'' који се помиње у Књизи Постања и трајао колико је Бог желео како би трајање тог истог дана уподобио нама људима: ''И би вече и би јутро. Пророк говори о трајању дана и ноћи… ‘И бu вече u би јутро, дан један’. Зашто је назван ‘један’, а не ‘први’?.. Овим (Пророк) одређује меру дана и ноћи и сабира их у једно, јер, двадесет четири часа чине цео један дан, ако се под једним даном подразумева (обданица) и ноћ“ (Шестоднев, 11, 8)''.

• advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Ти си прилично глуп и необавештен човек. 

:)):)):))

Опет криза, а :smeh1:... Ово је нека нова врста опсесије, форумска опсесија, до сад непозната у науци, ово је први случај. А и иде некако са надимком дотичног јер већ смо имали једног Ђуру Чворовића :smeh1:.

91cb7c430be1cdf285d41d44e7a5fcff720dfe69

(Овако падне сваки пут кад ме чачка )

Дакле, ја лепо и пријатељски кажем човеку да је потпуно недорастао теми, како интелектуално тако и образовно и он се опет брука, по ко зна који пут. Све оно што је рекао Митрополит Иларион у мом линку, није у колизији са оним што је поставио дотични спорокапирајући( читај: никакокапирајући :smeh1:). Е сад, шта је он све умислио у његовој глави, каква је то конфузија и папазјанија, то је већ његов проблем. У сваком случају ништа паметно није, а од било какве памети је далеко к`о ми од времена абиогенезе. Кад би иста стварно била мислим...

1 hour ago, Heraklit рече

„Што се тиче посебних звезда или великих светила, није се ово појавило као прво, а оно као друго него су у једном дану и на једну заповест сва она призвана у биће. Такво је било и првобитно саздавање четвороножаца, птица, риба, стоке и биљака…
Ниједно биће није створено пре осталих него су све ствари заједно почеле да постоје, одједном и на једну те исту заповест.“

Atanasije Veliki (il nema pojma il je loš prevod u pitanju 12:smeha:)

:))

Немој молим те више, зар ти их није жао, разбисмо присталице лажи и њиховог ду`овника( кака хипотеза таки и ду`овник :))) у парампарчад. 

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од ризница богословља,
      Пре три године градоначелник Франкфурта установио је редован пријем свих православних заједница у граду Франкфурту у Царској сали  у општини града Франкфурта. Ова племенита традиција настављена је и ове године, а присутнима се обратио старешина ЦО Франкфурт протојереј ставрофор Симон Туркић. Обраћање оца Симона преносимо у целини:   Поштовани даме и господо  Драга браћо и сестре Драга браћо свештеници,   Драги и Поштовани Господине Фелдман   Срећан вам Божић уз најрадоснији поздрав: Христос се роди!   Ми православни хришћани трећи пут се састајемо овде у Царској сали и овај сусрет је заиста постао својеврстан празник, нови празник за све нас. Шта има љепше и боље од састајања у празничној атмосфери? Када се радујемо једни другима, када честитамо једни другима. Славимо Бога што смо овде и искрено желимо и чекамо овај данашњи дан. Пре три године овај догађај који слободно можемо назвати велики празником настао је у граду Франкфурту на Мајни. Никада пре у историји овога града тога није било. И то нам сведочи и потврђује чињеницу да је Франкфурт наш град. Да га требамо доживљавати као град коме припадамо. Да треба да се трудимо и ми православни вјерници да нам Франкфурт буде миран, чист и угодан за живљење, свим нашим комшијама желећи што и себи. Јер тако нас и вјера учи, а стара српска пословица гласи: брат је мио, ма које вере био!   Ово што се састајемо у општини града у коме живимо, и то још имамо привилегију да се то збива у Царској сали, једноставно нас едукује, интегрише и чини да будемо захвални граду и држави у којој живимо. Њемачки писац Готфрид Келер писао је: тамо гдје ми је лијепо ту ми је и отаџбина. Ми изјављујемо да нам је лијепо у граду Франкфурту. Наша дјеца иду у школе, нико их не пита: одакле сте: него: јеси ли урадио домаћи задатак? А ми православни вјерници их учимо да буду добри људи и комшије, добри ђаци и радници. И овај данашњи сусрет нас интегрише у широку лепезу њемачког друштва. У овом граду ми православци имамо више храмова у којима несметано обављамо наша богослужења. Тако је један дио нас православних прославио Божић 25 децембра а други 7. јануара. Славимо Исусу Христу рођендан два пута. Поента празника јесте да волимо Бога и једни друге. То је порука и овог данашњег сусрета, данашњег празника: толеранција и поштовање према  свима и свакоме. Ми то зовемо једним именом, а то име је Љубав. Господин Фелдман је установио овај данашњи празник за све нас. Ми то много цијенимо. Хвала Вам, уважени господине Фелдман. Ви се транспарентно бринете за овај град и грађане, међу којима смо и ми православни. И то се очигледно као град што на гори стоји или свећа на столу што сија. Хвала и госпођи Ромић на њеном неуморном ангажману. На многаја љета!     О. Симон Туркић     Извор: Епархија диселдорфска и немачка
    • Од ризница богословља,
      На Празник Рођења Богомладенца Христа-Божић, Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Г. Давид, служио је свету божанствену Литургију у Саборном храму светог великомученика и победоносца Георгија у Крушевцу.   Епископу Давиду саслуживали су: архијерејски намесник крушевачки - протојереј-ставрофор Будимир Којић, старешина Саборног храма - протојереј-ставрофор Ђорђе Милојковић, протојереји-ставрофори Љубиша Милошевић, Драгиша Јовановић, Цветан Топличанин, Милан Вељковић, протојереји Ненад Радосављевић, Александар Ерић, Перица Стојић, јереј Ненад Драгичевић и протођакони Андрија Јелић и Јован Миленковић. У олтару су  прислуживали теолози, вероучитељи и богословци наших парохија. На Литургији је одговарало појачко друштво саборног храма, теолози и богословци.   По прочитаном Јеванђељу, Епископ је верницима честитао најрадоснији празник -  долазак  Сина Божијег у свет, рођење Богодетета Христа.   Овогодишњу посланицу Његове Светости Патријарха српског Г.Г. Иринеја и свих Архијереја Српске Православне Цркве упућену свештенству, монаштву и верном народу, прочитао је старешина саборног храма - протојереј-ставрофор Ђорђе Милојковић.   Велики број верника и деце приступио је светој Тајни причешћа.   Након одслужене свете Литургије, на платоу испред самога храма, уприличен је мали културно уметнички програм и подељена је Чесница свим присутним верницима.   Епископ Давид  је поздравио децу и све присутне, међу њима: г. Братислава Гашића, градоначелника, г-ћу Јасмину Палуровић, заменицу градоначелника, г-ћу Весну Лазаревић, представнике војске Србије, представнике градских културних и просветних установа. Чесницу  са три ЗЛАТНИКА је традиционално припремила пекара НАНА из Крушевца.   Програм је организовала Туристичка организација града Крушевца, а у програму је учествовала епархијска етно група Божури царева града.   Извор: Епархија крушевачка
    • Од ризница богословља,
      Рођење Господа Исуса Христа је свеопшта, свечовечанска радост. У овом свету се дешава највеће чудо Божије милости. Бог постаје човек! Он, Господ Благи, Спаситељ Исус, постао човек, очистио Трпезу Божију у овом свету од греха од смрти, од наказности и ужаса ђавољег и основао Цркву своју. Његовом рођењу радују се и небо и земља, радују се на небу анђели Божији. Као оно пастири Витлејемски који у тамној Јудејској ноћи угледаше непознату светлост изнад пећине у којој склањаху своја стада и чуше пој небеских појаца, пој који људско ухо не чу, а који до њих допираше из правца пећине, занети и задивљени оним што видеше и чуше, рекоше један другоме: Хајдемо до Витлејема да видимо то што се догодило (Лк 2,15).   На Бадње вече, свештенство престоног града Крагујевца, окупило се, како би, као што су некада мудраци кренули у сусрет Богомладенцу Христу, и они кренули у сусрет и своме Епископу благовестили рађање Онога пред ким трепти васељена. Епископ је традиционално заједно са свештенством унео бадњак у Епископски двор.   Након уношења бадњака и поуке о значају празника Телесног рођења Господа Исуса Христа, Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован је заједно са свештенством Саборног храма служио празнично бденије, уз присуство мноштва верника. После завршеног бденија Његово преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, и председник Црквене општине Саборног храма, Господин Мирослав Брковић, испред Саборног храма принели су бадњак на ватру, Владика Јован је премазао бадњак медом и залио вином и уз песму Дечијег хора Саборног храма, свима пожелео срећно Бадње вече, речима: Мир Божији – Христос се роди! Јер сви ми окупљени око бадњака као једна духовна породица, треба да будемо окупљени око Христа Богомладенца у миру, слози и љубави.   На сам дан празника Рођења Господа Исуса Христа, верни народ града Крагујевца је осетио близину и топлину Витлејемске ноћи на свечаној Божићној Литургији коју је служио је Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, уз саслужење протојереја – ставрофора Зорана Крстића, ректора Богословије Свети Јован Златоусти и братства Саборног храма. Посланицу Његове Светости патријарха Иринеја, прочитао је протојереј Срећко Зечевић.   Свом верном народу желимо срећан Божић, желимо мир Божији и људски, мир Богочовечански, мир небоземни. Благословено свима и наступајуће ново Лето доброте Господње, које нека свима буде лето мира, слободе, и време добре воље.   Извор: Епархија шумадијска
    • Од ризница богословља,
      Празник Рођења Господа и Спаситеља нашег Исуса Христа свечано је прослављен у целој богоспасаваној Епархији милешевској, а посебно је свечано прослављен у милешевској Световазнесењској обитељи, у којем је Божанском Литургијом началствовао Преосвећени Епископ милешевски г. Атанасије. Саслуживали су архимандрит Леонтије и протођакон Никола Перковић, уз одговарање милешевског сестринства предвођеног игуманијом мати Аквилином.   Верници милешевског краја који су се молитвом, постом, подвигом и врлинским животом припремали да дочекају Богомладенца Христа, приступили су чаши Христовој из које су се причестили Пречасним Тајнама Његовим.   Преосвећени се у беседи поводом  Божића придружио честиткама Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја и свих Епископа наше Свете Цркве, уз подсећање да Син Божији почиње живот на земљи као бескућник, рођен је у пећини, не беше места за Њега у обичним домовима у којима живе људи, не беше места за Њега у царским палатама, и да данас на Овај Празник центар васељене нису велике престонице света, моћних земаља, него једна обична пећина, Витлејемска пећина, јер је у њој рођен Цар васељење, Цар свих времена, свих векова, најмудрији и најмоћнији, чијим се законима земља држи, опстаје и траје, Његовим законом љубави, правде и доброте, свим оним што је учинио.   Радост Божића Преосвећени Епископ Атанасије је поделио са децом и у догађају ломљења божићне чеснице испред Саборног храма у Пријепољу.   Извор: Епархија милешевска