Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника

Препоручена порука

пре 2 минута, Zoran Đurović рече

Сумануто одвајање људи од животиња је довело Горана да не уме да објасни што су животиње постале смртне ако немају везе са Адамом.   

Животињке су нажалост колатерална штета....:smeh1:

• Свиђа ми се 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 13.8k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

• Zoran Đurović

1565

• о.Горан

1423

• Ведран*

1372

• Bokisd

1152

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Аман, људи ви нисте нормални. Ја немам никакве сумње да је Бог створио свет, али то је вера. Читам књиге научника иако нисам такав (јесам научник у теологији), па ме одушевљава Ледерман, а прича о Вол

Добар дан! Да ли сте били добри?  Видим порађали сте се док сам био присилно одсутан.

Колега, није проблем шта ја знам и какав сам као патролог. Оно што је битно је да сам ја доктор са првог папског универзитета. И да мени докторат није поклоњен. То се ради тамо у Србији. Овде је Боси

Постоване слике

пре 48 минута, Avocado рече

Jel to ona fora: "Kako se kulturno nekom kaže: ....em te u mozak?"  ;)

он ме инспирисао јер вели да ти га је више пута објаснио...:))

• Оплаках :)) 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 5 минута, Рапсоди рече

како могу да буду ако ништа немају онтолошки заједнички са човеком? Шта се десило? Бог проклео животиње па им каже: Од данас ћете да умирете? Или је Адам толико акумулирао греха у себи, па кад је избачен из раја пустио тихомира и потровао све животиње а Еви отпале трепавице? Писмо по Горананди каже да је Ева зато рекла Адаму да ће да живе на дрвећу и отвореном да се не би угушила у кући... 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 11 минута, Zoran Đurović рече

не уме да објасни што су животиње постале смртне ако немају везе са Адамом.

Ја Августина ич не познајем :( али питао сам сличну ствар госпон Кратоса.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 минута, Zoran Đurović рече

како могу да буду ако ништа немају онтолошки заједнички са човеком? Шта се десило? Бог проклео животиње па им каже: Од данас ћете да умирете? Или је Адам толико акумулирао греха у себи, па кад је избачен из раја пустио тихомира и потровао све животиње а Еви отпале трепавице? Писмо по Горананди каже да је Ева зато рекла Адаму да ће да живе на дрвећу и отвореном да се не би угушила у кући... 

Ако је проклео змију, зар није са њом и све животиње. Мора ли баш децидно да се све наведу. 

• Свиђа ми се 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 18 минута, Zoran Đurović рече

Аг вели да рука Божија није орган, него efficiendi potentia, која једнако ствара животиње и људе. 

А Оци су од философа покупили и у теологији прихватили и термин разумна животиња, за људе.

Неки ће се сетити мојих инсинуација са овим термином од пре недељу дана. Али, на жалост, неки када то чују одмах оболе од мракобјесија и почну да вичу "евулоталибани, евулоалибани, евулоталибани".

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 минута, Рапсоди рече

Ако је проклео змију, зар није са њом и све животиње. Мора ли баш децидно да се све наведу. 

не размишљаш са оцима. аг ће рећи дда је ово проклество симболичко, а не физичко (Бог није ампутирао змији ноге), као и да је једино змија проклета. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 27 минута, Рапсоди рече

зар нису и  животиње и човек од истог праха настали,  исто су благословени, па зашто их не би задесила иста смртност.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, Снежана рече

зар нису и  животиње и човек од истог праха настали,  исто су благословени, па зашто их не би задесила иста смртност.

па ја то и говорим попу, али он каже да немамо заједничку природу са животињама

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Управо сада, Снежана рече
пре 32 минута, Рапсоди рече

зар нису и  животиње и човек од истог праха настали,  исто су благословени, па зашто их не би задесила иста смртност

Pa, to i kaze Rapsa,....covek i zivotinje su u korelaciji , s tim da je covek kruna stvaranja ( i vlastan nad zivotinjama, ... recimo, dobio vlast od Boga da daje' imena zivotinjama ),...sve je stvoreno za njega i zbog njega i kada on egzistencijalno pogresi, to se egzistencijalno odrazava i na sav drugi svet.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 минута, Снежана рече

„Владајте над морским рибама и створењима која лете по небу и над свим створењима што се мичу по земљи“ (Постанак 1:28). 

На крају рече Бог: "Да начинимо човека по лику и подобију Нашем, који ће бити господар од риба морских и од птица небеских и од стоке и од целе земље и од свих животиња што се мичу по земљи." Пресвета Тројица, Бог наш, створио је човека од праха земаљског, и удахнуо у њега дух живота. Прво је Бог створио Адама, па му је онда створио жену, "човечицу", Еву, да му буде помоћник на путу ка вечном циљу њиховог живота и живота свих створења. Човек и човечанство постају тако тајанствена слика у којој се огледа Света Тројица: Људи су створени да се узајамно воле и испуне несебичном божанском Љубављу.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, Рапсоди рече

„Владајте над морским рибама и створењима која лете по небу и над свим створењима што се мичу по земљи“ (Постанак 1:28). 

На крају рече Бог: "Да начинимо човека по лику и подобију Нашем, који ће бити господар од риба морских и од птица небеских и од стоке и од целе земље и од свих животиња што се мичу по земљи." Пресвета Тројица, Бог наш, створио је човека од праха земаљског, и удахнуо у њега дух живота. Прво је Бог створио Адама, па му је онда створио жену, "човечицу", Еву, да му буде помоћник на путу ка вечном циљу њиховог живота и живота свих створења. Човек и човечанство постају тако тајанствена слика у којој се огледа Света Тројица: Људи су створени да се узајамно воле и испуне несебичном божанском Љубављу.

да, па? шта си хтела да ми покажеш овим цитатом?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 минута, Рапсоди рече

када цитираш, наведи ко каже.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 минута, Zoran Đurović рече

па ја то и говорим попу, али он каже да немамо заједничку природу са животињама

То се обично дешава када неко хоће да прилагоди СвПисмо себи, а не себе СвПисму. Да учи, уместо да се учи. Говорим о онима који се сматрају црквеним.

То одвајање им је неопходно да се претера са наглашавањем "по врстама" њиховим или из неке друге агенде.

А богословље Цркве сво време наглашава превазилажење свих дистинкција и подела (Св Максим, на пример о томе говори експлицитно). Имајући у виду коначан циљ стварања.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, Zoran Đurović рече

када цитираш, наведи ко каже.

Нисам хтела да вас иритирам 12:smeha:

http://www.spc.rs/sr/stvaranje_sveta

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије, заједно са преосвећеном господом епископима: бањалучким Јефремом, бачким Иринејем и рашко-призренским Теодосијем, примио је 4. јуна 2021. године, у Патријаршијском двору у Београду г. Мирослава Лајчака, специјалог представника Европске уније за дијалог између Београда и Приштине, и г. Метју Палмера, специјалног изасланика Сједињених Америчких Држава за Западни Балкан.

У дугом и отвореном разговору представници Европске уније и Сједињених Америчких Држава су упознали Светејшег Патријарха и архијереје са активностима које предузимају ради наставка дијалога између представника Београда и Приштине. Истакли су и да се ангажују и на решавању проблема на нижем, општинском нивоу, као што је питање везано за статус и имовину манастира Високи Дечани, за захтев Приштине да се са листе угрожених споменика културе под заштитом Унеска уклоне манастири Пећка Патриjаршиjа, Високи Дечани и Грачаница, као и црква Богородице Љевишке у Призрену, за право слободе кретања, као и друга питања од највећег значаја за свакодневни живот Српске Православне Цркве и верног народа на Косову и Метохији.
      Посебно су истакли да су древни манастири, као што су Високи Дечани, Грачаница и други, за њих живи организми, а не само споменици културе и да тако треба и да остане. Нагласили да они не носе никаква готова и унапред припремљена решења или притиске, него да разговори које воде са Његовом Светошћу и архијерејима сведоче да желе поштено и праведно решење.
      Његова Светост Патријарх г. Порфирије и епископи су захвалили представницима Европске уније и Сједињених Америчких Држава на ангажовању, које може битно да олакша тежак живот свештенства, монаштва и српског православног народа на Косову и Метохији. „Њихову мисију, с обзиром на то да је заснована на дијалогу, доживљавамо као јеванђелску, јер као хришћани, сваког човека видимо као брата, као ближњег и стога смо увек спремни на дијалог. За нас су Косово и Метохија, Република Српска и Црна Гора од животне важности“, поручио је Патријарх и истакао да није непознаница да Владу у Приштини дијалог суштински не интересује, што убедљиво потврђују проблеми манастира Високи Дечани, захтев упућен УНЕСКУ и свакодневне тешкоће наше Цркве и народа широм јужне српске покрајине.
      Највиши представници Српске Православне Цркве су подржали дијалог, али не под условом да на било који начин угрожава или доводи у питање интересе Цркве, верног народа и државе Србије. Став Српске Православне Цркве је добро познат: ради се о незаконитој сецесији дела територије и не постоји начин да неко наметне такво решење које ће прихватити незакониту сецесију. Патријарх Порфирије је изнео став да кроз дијалог треба ићи ка европском решењу, које је у духу Европске уније, где границе омекшавају и постају мање важне. Српски архијереји су нагласили забринутост због односа приштинских власти према Српској Православној Цркви која доследно поштује тамошње законе: „Очекујемо да институције поштују Цркву, да не насрћу на наше име, наш идентитет, и порекло наших светиња“, истакaо је патријарх Порфирије и нарочито указао да Цркву не чине само парохијски и манастирски храмови, свештенство и монаштво, него верни народ који је прогнан из својих кућа и који не види могућност да оствари своја имовинска права уколико то не може и широм културног света познати манастир Високи Дечани упркос правоснажним пресудама правосудних органа. Косово и Метохија су за Србе оно што је Јерусалим за Јевреје, а Пећка Патријаршија за Српску Православну Цркву оно што је Ватикан за Католичку Цркву.

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Председник Републике Србије г. Александар Вучић је угостио на ручку Његову Светост Патријарха српског г. Порфирија и епископе, учеснике Светог Архијерејског Сабора Српске православне цркве.

Како је предвиђено, Вучић и архијереји разговарали су, између осталог, о тренутној ситуацији на Косову и Метохији, положају српског народа у јужној покрајини, као и о српским светињама.
    • Од Milan Nikolic,
      Пролазио сам пре неки дан поред споменика и мислим се како би било лепо да се дружимо мало на том месту. Има ли неко заинтересован? Ја већ потврђујем да долазимо нас четворо.
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је 24. априла 2021. године, на Лазареву суботу, свету архијерејску Литургију у нишком катедралном храму Силаска Светог Духа на апостоле, уз саслужење Преосвећене господе Епископа тимочког Илариона и нишког Арсенија.
      Повезане вести:
      Свечaни дочек Патријарха српског Порфирије у Нишу
      Свечано отварање Музеја црквених старина Православне Епархије нишке

Саслуживали су протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић, ректор Богословије „Светих Кирила и Методија“ у Нишу; протојереј-ставрофор Бранислав Цинцаревић, старешина Саборног храма у Нишу; протојереј-ставрофор Нанад Микић; јермонах Сава (Бундало); протојереј Миодраг Павловић, архијерејски намесник први нишки; протојереј Златко Василић, архијерејски намесник други нишки;, протосинђел Нектарије (Ђурић) и ђакони Радомир Врућинић, Вук Јовановић и Ђорђе Филиповић.
      После читања светог Јеванђеља беседио је Његова Светост Патријарх поучивши верне о великом празнику Васкрсења четвородневног Лазара.
      За десном певницом блажена и тропаре појали су протојереј Борислав Стаменковић, протојереј Дејан Крстић и протојереј Владица Савић, а одговарала је Нишка црквено-певачка дружина „Бранко“. 
      Литургију је красило присуство многобројних малишана који се празнику Врбици посебно радују. Велики број верних је узео учешће у духовном сабрању и причестило се Телом и Крвљу Христовом.
      Преосвећени Епископ нишки г. Арсеније обратио се на крају свете Евхаристије Његовој Светости Патријарху заблагодаривши му на очинском благослову који је својом посетом донео Епархији нишкој и у знак сећања на велики дан уручио Патријарху символичан дар братске љубави.

Извор: Радио Глас и Медијско-информативна служба Православне Епархије нишке
    • Од Иван Ц.,
      RTV Beseda · 21 04 2021 Nasi U Svetu - Marko Delic, Teolog
  • Креирај ново...