Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника

Препоручена порука

Управо сада, Avocado рече

Mislim da može...

pa jeste tako logicno po svemu sto nasa nauka zna, ukoliko je zivot samo visa organizacija organskih jedinjenja sposobnih za promet materija , tj metabolizam onda ta organizacija molekula moze da se dogodi bilo gdje u svemiru gdje postoje odgovarajuci fizicko hemijski uslovi, posto znamo da je svemir nezamislivo velik i masivan realno je za ocekivati da zivot uopste nije rijetkost, jako bi bilo zgodno da neko u labaratoriji uspije da simulira abiogenezu, najprimitivniju. samo sta ako komponenta zivota nisu samo organske molekule, sta ako je potrebno jos nesto, u bibliji se pominje bas u ovoj ozloglasenoj knjizi postanja nekakav duh zivotni, nekakva fensi energija koja podrzava ove organske molekule da bi bile zive, a nauka danas ne poznaje tu energiju, mozda ce nauka sutrasnjice opet da promjeni kurs kao sto ga je mjenjala do sada vise puta...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 13.8k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

• Zoran Đurović

1565

• о.Горан

1423

• Ведран*

1372

• Bokisd

1152

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Аман, људи ви нисте нормални. Ја немам никакве сумње да је Бог створио свет, али то је вера. Читам књиге научника иако нисам такав (јесам научник у теологији), па ме одушевљава Ледерман, а прича о Вол

Добар дан! Да ли сте били добри?  Видим порађали сте се док сам био присилно одсутан.

Колега, није проблем шта ја знам и какав сам као патролог. Оно што је битно је да сам ја доктор са првог папског универзитета. И да мени докторат није поклоњен. То се ради тамо у Србији. Овде је Боси

Постоване слике

пре 2 часа, Bokisd рече

Ali, pomenuo si mutaciju, ...po TE dodaje,.....ali, fakticki i oduzima,...

Ako mislis da TE oduzima, onda nemamo prelaz iz vrste u drugu vrstu. ( zmija ostaje zmija, bez nogu,.....eno, i fosil zmije sa nogama, opet je zmija,.... :D)

Боки, шта за тебе представња прелаз из врсте у другу врсту? Како знамо да су неке јединке иста/различита врста?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 минута, Lady Godiva рече
пре 3 часа, Bokisd рече

Ali, pomenuo si mutaciju, ...po TE dodaje,.....ali, fakticki i oduzima,...

Ako mislis da TE oduzima, onda nemamo prelaz iz vrste u drugu vrstu. ( zmija ostaje zmija, bez nogu,.....eno, i fosil zmije sa nogama, opet je zmija,.... :D)

Боки, шта за тебе представња прелаз из врсте у другу врсту? Како знамо да су неке јединке иста/различита врста?

Ne znam sta da kazem tacno, ako mislis na nauku, ne znam,  ako mislis po nekoj logici i iskustvu koje ima svaki covek, onda, neke ocigledne razlike ( prosto receno )

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 42 минута, Avocado рече

TE ne govori o nastanku zivota... samo o razvoju vrsta... iz vec postojeceg zivota.

мислио сам на ово. https://www.researchgate.net/publication/26696986_Charles_Darwin_and_the_Origin_of_Life наравно да садаклласична ТЕ се не бави овим, али дарвин јесте

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 15 минута, Bokisd рече

Ne znam sta da kazem tacno, ako mislis na nauku, ne znam,  ako mislis po nekoj logici i iskustvu koje ima svaki covek, onda, neke ocigledne razlike ( prosto receno )

Ма океј, само ми је било конфузно, па ме је занимало шта сматраш врстом. И даље не капирам, шта си рекао. :)

Јединке исте врсте могу да се размножавају међусобно и дају плодне потомке. Различите врсте то не могу.

Нпр коњи и магарци могу да дају муле и мазге, али оне су стерилне. Овце и козе могу да се паре, али ће зигот умрети јер се њихов бр хромозома разликује. Зато су то различите врсте.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 10 минута, Lady Godiva рече

Ма океј, само ми је било конфузно, па ме је занимало шта сматраш врстом. И даље не капирам, шта си рекао. :)

Јединке исте врсте могу да се размножавају међусобно и дају плодне потомке. Различите врсте то не могу.

Нпр коњи и магарци могу да дају муле и мазге, али оне су стерилне. Овце и козе могу да се паре, али ће зигот умрети јер се њихов бр хромозома разликује. Зато су то различите врсте.

Imas i srodne ali razlicite vrste koje mogu da se pare i da cesce ili redje daju potomstvo * ... pa je gore naveden opis dopunjen u smislu: mogu da se pare i zele da se pare u redovnim okolnostima.

* Npr. mozes da sparis lava i tigra odgajane u zatocenistvu.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 5 минута, Lady Godiva рече

То је отприлике то, али треба знати да врста није неки оштро одређен и фиксиран појам. У ствари, највећи Дарвинов научни допринос биологији је управо тај отклон од аристотеловског погледа на врсте, еволуција само природно следи одатле (природно у научном, логичком и епистемолошком смислу). То је лепо објаснио наш изврсни еволуциони биолог и православни руско-српски брат Аљоша Тарасјев:

Цитат

Тек појавом Чарлса Дарвина и његовог дела биологија постаје теоријски заснована и интегрисана наука,  док би се пре тога могла описивати тек као мање или више развијени природопис.  Мада је и пре Дарвина било покушаја да се прилагођености и усмереност ка циљу (телеологија)  у живом свету објасне еволуцијом [4,5], тек је Дарвин понудио адекватно натуралистичко објашњење како до тога може долазити – еволуцијом путем природне селекције [6]. Пре тога, он је морао извршити још радикалнији захват у начину нашег гледања на живи свет – морао је одбацити стари, аристотеловски,  типолошки приступ варијабилности у живом свету и увести потпуно нови – популациони приступ [7]. Док је у биологији пре Дарвина основна реалност био тип а сва варијабилност је била последица грешака,  за Дарвина је управо варијабилност била једина реалност а тип, просек, средња вредност тек статистичка апстракција.  Мада је у овоме садржана основна револуција коју је Дарвин извео у биологији,  у јавности (како широј тако и оној стручној)  је и даље преовлађује утисак да је кључна промена била напуштање креационистичког погледа на свет и његова замена еволуционистичким 

(PDF) Biologija i religija: Šta znamo i kako saznajemo. Available from: https://www.researchgate.net/publication/259868687_Biologija_i_religija_Sta_znamo_i_kako_saznajemo [accessed Oct 05 2018].

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, kordun рече

a sta cemo sa vanzemaljcima

Да их крстимо. Рекао папа.

:))

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 27 минута, Juanito рече

То је отприлике то, али треба знати да врста није неки оштро одређен и фиксиран појам. У ствари, највећи Дарвинов научни допринос биологији је управо тај отклон од аристотеловског погледа на врсте, еволуција само природно следи одатле (природно у научном, логичком и епистемолошком смислу). То је лепо објаснио наш изврсни еволуциони биолог и православни руско-српски брат Аљоша Тарасјев:

Da.

Vrste nisu ovo:

213744-342x342-Color-wheel.jpg

nego ovo:

RGB-wheel1.jpeg

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
1 hour ago, Lady Godiva рече

Када изгуби ноге није нова врста, када добије ноге јесте нова врста. :))

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 29 минута, Avocado рече

Imas i srodne ali razlicite vrste koje mogu da se pare i da cesce ili redje daju potomstvo * ... pa je gore naveden opis dopunjen u smislu: mogu da se pare i zele da se pare u redovnim okolnostima.

* Npr. mozes da sparis lava i tigra odgajane u zatocenistvu.

problem je sto hibridi ne prenose svoje geneticke osobine, tako da to nema znacenja za evoluciju

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 31 минута, cloudking рече

Da.

Vrste nisu ovo:

213744-342x342-Color-wheel.jpg

nego ovo:

RGB-wheel1.jpeg

Или трећим речима, све су врсте прелазне. ;) 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 21 минута, Juanito рече

Или трећим речима, све су врсте прелазне. ;) 

I mi :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 19 часа, Ведран* рече

Тако је. Ни пример са компјутеризованим coin флипером није пример случајности.

Јустин сматра да постоји узрочна случајност.

Ја сматрам да узрочна случајност није случајност.

Robert Mej se slaze sa Justinom. Imamo uzrocnu slucajnost.

The.Secret.Life.of.Chaos. od 28min

Imamo matematicki model haosa koji je potpuno deterministicki. Kvaka je da mozes da kazes na osnovu trenutnog stanja kako ce da izgleda sledeci korak, ali ne mozes da kazes (predvidis/izracunas) kako ce da izgleda sistem nakon, recimo, stotog koraka (a isto vazi i unatraske), moras da "provrtis" sitstem, tj. da odradis sve korake do onog koji te zanima. I tu nije problem da ne mozes da premeris sve parametre do zadovoljavajuceg nivoa preciznosti, imas sve podatke koje je moguce imati o sistemu, ali je tako ustrojen da ne mozes da kazes pouzdano nista o njegovoj proslosti ili buducnosti.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије, заједно са преосвећеном господом епископима: бањалучким Јефремом, бачким Иринејем и рашко-призренским Теодосијем, примио је 4. јуна 2021. године, у Патријаршијском двору у Београду г. Мирослава Лајчака, специјалог представника Европске уније за дијалог између Београда и Приштине, и г. Метју Палмера, специјалног изасланика Сједињених Америчких Држава за Западни Балкан.

У дугом и отвореном разговору представници Европске уније и Сједињених Америчких Држава су упознали Светејшег Патријарха и архијереје са активностима које предузимају ради наставка дијалога између представника Београда и Приштине. Истакли су и да се ангажују и на решавању проблема на нижем, општинском нивоу, као што је питање везано за статус и имовину манастира Високи Дечани, за захтев Приштине да се са листе угрожених споменика културе под заштитом Унеска уклоне манастири Пећка Патриjаршиjа, Високи Дечани и Грачаница, као и црква Богородице Љевишке у Призрену, за право слободе кретања, као и друга питања од највећег значаја за свакодневни живот Српске Православне Цркве и верног народа на Косову и Метохији.
      Посебно су истакли да су древни манастири, као што су Високи Дечани, Грачаница и други, за њих живи организми, а не само споменици културе и да тако треба и да остане. Нагласили да они не носе никаква готова и унапред припремљена решења или притиске, него да разговори које воде са Његовом Светошћу и архијерејима сведоче да желе поштено и праведно решење.
      Његова Светост Патријарх г. Порфирије и епископи су захвалили представницима Европске уније и Сједињених Америчких Држава на ангажовању, које може битно да олакша тежак живот свештенства, монаштва и српског православног народа на Косову и Метохији. „Њихову мисију, с обзиром на то да је заснована на дијалогу, доживљавамо као јеванђелску, јер као хришћани, сваког човека видимо као брата, као ближњег и стога смо увек спремни на дијалог. За нас су Косово и Метохија, Република Српска и Црна Гора од животне важности“, поручио је Патријарх и истакао да није непознаница да Владу у Приштини дијалог суштински не интересује, што убедљиво потврђују проблеми манастира Високи Дечани, захтев упућен УНЕСКУ и свакодневне тешкоће наше Цркве и народа широм јужне српске покрајине.
      Највиши представници Српске Православне Цркве су подржали дијалог, али не под условом да на било који начин угрожава или доводи у питање интересе Цркве, верног народа и државе Србије. Став Српске Православне Цркве је добро познат: ради се о незаконитој сецесији дела територије и не постоји начин да неко наметне такво решење које ће прихватити незакониту сецесију. Патријарх Порфирије је изнео став да кроз дијалог треба ићи ка европском решењу, које је у духу Европске уније, где границе омекшавају и постају мање важне. Српски архијереји су нагласили забринутост због односа приштинских власти према Српској Православној Цркви која доследно поштује тамошње законе: „Очекујемо да институције поштују Цркву, да не насрћу на наше име, наш идентитет, и порекло наших светиња“, истакaо је патријарх Порфирије и нарочито указао да Цркву не чине само парохијски и манастирски храмови, свештенство и монаштво, него верни народ који је прогнан из својих кућа и који не види могућност да оствари своја имовинска права уколико то не може и широм културног света познати манастир Високи Дечани упркос правоснажним пресудама правосудних органа. Косово и Метохија су за Србе оно што је Јерусалим за Јевреје, а Пећка Патријаршија за Српску Православну Цркву оно што је Ватикан за Католичку Цркву.

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Председник Републике Србије г. Александар Вучић је угостио на ручку Његову Светост Патријарха српског г. Порфирија и епископе, учеснике Светог Архијерејског Сабора Српске православне цркве.

Како је предвиђено, Вучић и архијереји разговарали су, између осталог, о тренутној ситуацији на Косову и Метохији, положају српског народа у јужној покрајини, као и о српским светињама.
    • Од Milan Nikolic,
      Пролазио сам пре неки дан поред споменика и мислим се како би било лепо да се дружимо мало на том месту. Има ли неко заинтересован? Ја већ потврђујем да долазимо нас четворо.
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је 24. априла 2021. године, на Лазареву суботу, свету архијерејску Литургију у нишком катедралном храму Силаска Светог Духа на апостоле, уз саслужење Преосвећене господе Епископа тимочког Илариона и нишког Арсенија.
      Повезане вести:
      Свечaни дочек Патријарха српског Порфирије у Нишу
      Свечано отварање Музеја црквених старина Православне Епархије нишке

Саслуживали су протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић, ректор Богословије „Светих Кирила и Методија“ у Нишу; протојереј-ставрофор Бранислав Цинцаревић, старешина Саборног храма у Нишу; протојереј-ставрофор Нанад Микић; јермонах Сава (Бундало); протојереј Миодраг Павловић, архијерејски намесник први нишки; протојереј Златко Василић, архијерејски намесник други нишки;, протосинђел Нектарије (Ђурић) и ђакони Радомир Врућинић, Вук Јовановић и Ђорђе Филиповић.
      После читања светог Јеванђеља беседио је Његова Светост Патријарх поучивши верне о великом празнику Васкрсења четвородневног Лазара.
      За десном певницом блажена и тропаре појали су протојереј Борислав Стаменковић, протојереј Дејан Крстић и протојереј Владица Савић, а одговарала је Нишка црквено-певачка дружина „Бранко“. 
      Литургију је красило присуство многобројних малишана који се празнику Врбици посебно радују. Велики број верних је узео учешће у духовном сабрању и причестило се Телом и Крвљу Христовом.
      Преосвећени Епископ нишки г. Арсеније обратио се на крају свете Евхаристије Његовој Светости Патријарху заблагодаривши му на очинском благослову који је својом посетом донео Епархији нишкој и у знак сећања на велики дан уручио Патријарху символичан дар братске љубави.

Извор: Радио Глас и Медијско-информативна служба Православне Епархије нишке
    • Од Иван Ц.,
      RTV Beseda · 21 04 2021 Nasi U Svetu - Marko Delic, Teolog
  • Креирај ново...