Jump to content
JESSY

Ђавола ни у шали не треба призивати - поводом "Ноћи вештица"

Recommended Posts

Мушкарац у костиму Фредија Кругера ранио пет особа

понедељак, 31.10.2016. у 17:50
kruger.jpg
Илустрација

САН АНТОНИО– Мушкарац одевен у костим Фредија Кругера, лика из филма „Страва у улици брестова”, ранио је петоро људи на забави у Тексасу, поводом Ноћи вештица, саопштили су данас званичници.

Полиција је објавила да је непозвани гост мало после два часа ујутру одједном извадио оружје и почео да пуца у људе.

Пре пуцњаве, нападач се, како је пренео АП, посвађао са другим мушкарацем.

Како се наводи, обојица су побегла.

Истражитељи још покушавају да открију шта је претходило пуцњави, али претпостављају да је у инциденту пресудну улогу имала конзумација алкохола.

Рањени на забави су збринути у локалним болницама.

Двоје убијено, петоро рањено на забави за Ноћ вештица

ЊУЈОРК– Два мушкарца ухапшена су због сумње да су пуцали на једној приватној забави и том приликом убили две жене, а пет особа ранили, пренела је данас АП.

Полиција у Њубергу, у држави Њујорк, саопштила је да су Р.Х. (21) и Т.О. (20) окривљени за инцидент који се догодио у ноћи између суботе и недеље на забави организованој поводом Ноћи вештица, када су у раним јутарњим сатима упали на забаву у једном стану у Њубергу.

Осумњичени су ухапшени четири сата након инцидента и биће изведени пред суд.

(Танјуг)

2 hours ago, Јелена011 рече

Zasto on nije pravoslavan? Zato sto ce doci ovde i dobice po nosu i popljuvace ga najstrasnije, a njemu samo nedostaje njegova porodica i voljeni,

Не претеруј. Пре ће мене попљувати зато што ми је та ноћ вештица једна огавна појава него њега који ће за то добити подршку од већине. И баш због тога није православац, јадничак.

Само када си пуна разумевања за те остале а испљува све који мисле да не треба да ћуте о овим глупостима, него смо одмах народ широко обухваћен етикетом "сујевераца-православаца сољача памети". Важи.

2 hours ago, Јелена011 рече

Mislim narod koji zamislja zelju za Bogojavljenje i obavezno okrece jastuk da se ispuni zelja, pali rodjake, ne penje se na visinu na praznike, od svetih pravi specijaliste za odredjena stanja i bolesti, pun je sujeverja bas je merodavan da ikom,soli pamet.

1 hour ago, GeniusAtWork рече

Жена објаснила. Можемо слободно да замандалимо тему.

'HELL ZNAČI PAKAO, A WEEN POBIJEDITI PA HALLOWEEN ZNAČI POBJEDA PAKLA' Simona pojasnila zašto ne slavi Noć vještica pa napala keltske druide

Какве везе имају  Hell и Hall ?

А колико ја знам енглески ,победа се пише win ?!

3 minutes ago, Зосима рече

Па немају никакве, видиш да лупета да би испала паметна :)

4 minutes ago, Зосима рече

Управо тако.

„Развела сам се, јер нисам могла више да подносим мужеве увреде... стално ми је говорио да сам вештица''!

рече жена и оде да купи костим вештице за Ноћ вештица... 

7 minutes ago, Зосима рече

И како победити пакао,избушеном тиквом?

Image result for ноћ вештица постер

2 hours ago, GeniusAtWork рече

Жена објаснила. Можемо слободно да замандалимо тему.

'HELL ZNAČI PAKAO, A WEEN POBIJEDITI PA HALLOWEEN ZNAČI POBJEDA PAKLA' Simona pojasnila zašto ne slavi Noć vještica pa napala keltske druide

Koji blam.. " Ako slučajno prođete tom istom zemljom večer uoči Svih svetih..."  a "Halloween" upravo znaci to, "večer uoči Svih svetih".

Halloween (n.) Look up Halloween at Dictionary.com
also Hallow-e'en, Hallow e'en, 1781, in a Scottish context, the word and the magical lore about the date were popularized by Burns' poem (1785, and he attached a footnote explaining it), but it probably dates to 17c. in Scotland and is attested as the name of a tune in 1724. The tune is mentioned again in an English-Scots songbook ("The Chearful Companion") in 1783, and Burns was not the first to describe the customs in print.
Hallow-E'en, or Holy Eve, is the evening previous to the celebration of All Saints. That it is propitious to the rites of divination, is an opinion still common in many parts of Scotland. [John Main, footnote to his poem "Hallow-E'en," Glasgow, 1783]
It is a Scottish shortening of Allhallow-even "Eve of All Saints, last night of October" (1550s), the last night of the year in the old Celtic calendar, where it was Old Year's Night, a night for witches. A pagan holiday given a cursory baptism. See hallow (n.) + even (n.); also see hallows. Hallow-day for "All-Saints Day" is from 1590s; earlier was halwemesse day (late 13c.).

http://www.etymonline.com/index.php?term=halloween

Ово је опасан "празник" којег су основали продавци, да би што више зарадили.

Зна се да је од овог "празник" настрадало више људи, него што је у име хришћанства настрадало.

Нама не треба овај празник, ми имамо још страшнији, а зову се задушнице. Толико је страшан, да од паганштине, јела и пића, чак и мртви беже у те дане.

Прво би било лепо да едукујемо наш народ, па да онда идемо даље у те страњске обичаје.

Mislim da ovde imamo više totalno razdvojenih tema.

Prva je: da li pravoslavci treba ozbiljno da prihvataju bilo koje sujeverje ili stvarno pagansko verovanje? Mislim da smo apsolvirali da je odgovor 'ne', ali nisam lično uverena da u takvu opasnost upada bilo ko ko se danas prosto maskira.

Druga je praznik koji pravoslavci kao pravoslavci proslavljaju. Nisam sigurna da se iko ko je otišao na liturgiju jutros zbunio što niko za pevnicom ne pomenu Halloween.

Treća je da li su oni koji se zabave danas oblačenjem kostima ma gde na zemaljskoj kugli i ma kojoj religiji pripadali ili ne pripadali u opasnosti od toga da slučajno obožavaju nekakve demone samo zato što su to uradili danas. I dalje smatram da ne, zbilja verujem da Bog ne funkcioniše tako.

I četvrta je možda najzanimljivija, a ovde se relativno malo pominje. To je ona koja se uvek javlja kod 'uvezenih' 'praznika' (navodnici da se razlikuje i od crkvenih i od zvaničnih državnih praznika) - zašto Dan zaljubljenih kad ima sv. Trifun, zašto Deda Mraz kada ima Božić Bata... i eto, mislim da je to potencijalno dobro i otvoreno pitanje, pa postavljam potpitanje, da ljudi prosto razmisle: da li bi bilo u redu ponuditi deci maskenbal na poklade pred postove, kao što se ponegde u Srba i dalje radi? Ogroman broj kultura ima bar neki polu-religijski polu-zabavni praznik na koji se nose (često bar pomalo, mada ne nužno) strašni kostimi i svi se malo više zabave - Jevreji Purim, 'zapad' Halloween, Sloveni poklade...?

6 minutes ago, uros рече

Koji blam.. " Ako slučajno prođete tom istom zemljom večer uoči Svih svetih..."  a "Halloween" upravo znaci to, "večer uoči Svih svetih".

Halloween (n.) Look up Halloween at Dictionary.com
also Hallow-e'en, Hallow e'en, 1781, in a Scottish context, the word and the magical lore about the date were popularized by Burns' poem (1785, and he attached a footnote explaining it), but it probably dates to 17c. in Scotland and is attested as the name of a tune in 1724. The tune is mentioned again in an English-Scots songbook ("The Chearful Companion") in 1783, and Burns was not the first to describe the customs in print.
Hallow-E'en, or Holy Eve, is the evening previous to the celebration of All Saints. That it is propitious to the rites of divination, is an opinion still common in many parts of Scotland. [John Main, footnote to his poem "Hallow-E'en," Glasgow, 1783]
It is a Scottish shortening of Allhallow-even "Eve of All Saints, last night of October" (1550s), the last night of the year in the old Celtic calendar, where it was Old Year's Night, a night for witches. A pagan holiday given a cursory baptism. See hallow (n.) + even (n.); also see hallows. Hallow-day for "All-Saints Day" is from 1590s; earlier was halwemesse day (late 13c.).

http://www.etymonline.com/index.php?term=halloween

Сам празник су прилагодили хришћани желећи да искорене паганизам и ,током година,неки мрачнији аспекти Ноћи вештица су замењени лакшим садржајима.Али повезивање Ноћи вештица са нечим страшним,натприродним и даље је снажно укорењено и видљиво у прославама широм света.

Једно је значење изведено из речи,а друго је који је смисао празника.Вече уочи Свих светих не мора ништа да значи нити да има исти смисао као празник Свих светих,а поготово начин обележевања.Из начина обележавања се назире и смисао. 

23 minutes ago, АлександраВ рече

Не претеруј. Пре ће мене попљувати зато што ми је та ноћ вештица једна огавна појава него њега који ће за то добити подршку од већине. И баш због тога није православац, јадничак.

Само када си пуна разумевања за те остале а испљува све који мисле да не треба да ћуте о овим глупостима, него смо одмах народ широко обухваћен етикетом "сујевераца-православаца сољача памети". Важи.

Izvini Aleksandra, zao mi je sto si tako zustro dozivela moje pisanje. Kao sto rekoh, svako ima pravo na svoje misljenje, veru, sta god. Psi laju karavani prolaze.

Meni kao pravoslavcu ne smetaju obicaji nekih tamo koji god bili, njihova stvar. I da, vise me boli zamisljanje zelje i sujeverje mog naroda nego sve gluposti drugih, sta cu pristrasna sam. I vodim se onom -stekni mir i hiljadu oko tebe ce se spasiti. Mislim da barem oni uspesni misionari koji su pokrstavali i nekad i sad toliko ljudi, nisu pricali protiv, nego za. Ljudima su pricali o lepotama pravoslavlja, nisu ulazili u raspravu i secenje na sitna crevca tudjih obicaja i verovanja. Secam se price o onom Svetitelju sa Aljaske kad je video njihove kipove i sta sve ne - on ih je prvo pohvalio sto eto imaju veru, sto se mole, pa im je rekao da je sve to ok, al da postoji i nesto mnogo vise i mnogo vece od toga. I onda im je pricao o Hristu.

Niti slavim niti me briga za razne helouvine, al znam da je kult mrtvih itekako jak i kod nas i u svim narodima i po meni je svakom dato da posavsi od razlicitih polaznih polozaja ipak spozna Hrista.

Sta cemo sa obicajima za smrt kod nas, od gradjenja kuce i klanja i zidanja u temelj do pokrivanja ogledala i televizora i zilion cudesa između, eto kao pravoslavnom narodu pa nam nije poslo za rukom da to iskorenimo. Toliko o nasoj veri. Ja ne razumem potrebu da dokazujemo neispravnost ili nehriscanstvo il sta vec ovakvih pojava, nego da ljudima svetlimo Hrista. Sto bi rekao Starac Vukasin samo ti sinko radi svoj posao. Mi imamo Hrista, sta ces vise i lepse. Oni nek slave sta im drago, a kad nasa vera bude tolika da svetli privucice i druge.

To je moje misljenje i ne vidim potrebu za toliko ostrom reakcijom, a ako te je moje misljenje uvredilo izvini jos jednom.

14 minutes ago, verum est in beer рече

Ово је опасан "празник" којег су основали продавци, да би што више зарадили.

Зна се да је од овог "празник" настрадало више људи, него што је у име хришћанства настрадало.

Нама не треба овај празник, ми имамо још страшнији, а зову се задушнице. Толико је страшан, да од паганштине, јела и пића, чак и мртви беже у те дане.

Прво би било лепо да едукујемо наш народ, па да онда идемо даље у те страњске обичаје.

Paganizam je blizak našem narodu,i komentar za način obeležavanja zadušnica svakako stoji.Možda zato ne bi trebalo uvoziti paganske rituale ,kada je reč o Noći veštica,to je posebno namenjeno mladim ljudima,školskoj omladini.Čitala sam danas komentare naših ljudi koji žive u Nemačkoj,kada su pitali decu koja su im zvonila na vrata,zašto to rade,rekli su da ne znaju ,ali da to svi rade.

Pitanje je kako te mlade ljudi zainteresovati za slavljenje hrišćanskih praznika,jer praznoverje je ovde uvek cvetalo.

21 minutes ago, GeniusAtWork рече

5 minutes ago, Paradoksologija рече

Treća je da li su oni koji se zabave danas oblačenjem kostima ma gde na zemaljskoj kugli i ma kojoj religiji pripadali ili ne pripadali u opasnosti od toga da slučajno obožavaju nekakve demone samo zato što su to uradili danas. I dalje smatram da ne, zbilja verujem da Bog ne funkcioniše tako.

Изгледа да си стално у контакту са хрватским огранком фемини клуба, збиља...:smeh1:

Лично мислим иако то све заиста изгледа безазлено, да можда носиоци костима и не помишљају на сатану, али он на њих свакако...

Да, Бог тако не фукционише,али рогати сигурно,прво крене са тим безазленим шалама и забавама,па ко се упеца...

Ја сам као клинац металац носио обрнути крст,из зезања и што то носе моје музички идоли,али да не улазим у детаље,временом се нисам лепо провео,док нисам једног дана завапио за Господом...

Тако да банализовање свега и свачега под окриљем забаве није баш тако наивно, и неразумем тај ваш либерални став, да причом о таквим стварима, никога нећеш привући Цркви,ето мене јесете,плус што се вазда шлихтате секуларном свету за сваку њихову изопачену идеју, из мени стварно непознатих разлога...