Jump to content

Надбискуп Хочевар: Очекујемо долазак папе у Србију; КЦ се није мјешала у канонизацију Николаја Велимировића

Оцени ову тему

Препоручена порука

1 minute ago, Ivan Marković рече

Ko?

Не дави више, чекај да се отвори тема. Знам да ти мањка Ава у крви, али стрпи се...:D

Подели на овим сајтовима

• Одговори 927
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

18 minutes ago, Pisum рече

Za Božiju reč svi imamo znanja, bilo da smo u Crkvi, bilo da smo van Crkve, nezavisno od proveniencije.
Božija reč je u prevodu samo ono najbolje čime smo rodjenjem darovani.

Slušaj, nemam znanje, ima tu cijela jedna nauka, ali intuitivno, spram vjere, ko zna... bolje da prećutim,a i da ne mislim gorde misli :D ....

" Ali da imam sve znanje, i vjeru da gore premještam, ako ljubavi nemam, ništa sam". "Budite u ljubavi medju sobom....čašću jedni druge većima činite... revnujte  za veće darove... poučavajte u duhu ljubavi i krotosti... pokaraj brata nasamo"... itd. i sl. Čak sam ubijeđena da je i Alojz tema ove teme imao i znanje i vjeru, ali je u ljubavi definitivno ofalio... :((

Žena da vas uči... :D 1324_womens

Подели на овим сајтовима

9 minutes ago, Pisum рече

Pa jel imaju protestanti pečat?

Za pečat ne znam. Ali luterani imaju pričešće gde veruju da se zaista hleb i vino pretvaraju u Telo i Krv. Isto i anglikanci. Pri tome, oni kao rimokatolici ne uskraćuju svojoj pastvi vino, ili kako oni veruju da se na njihovim liturgijama događa, Krv. Kalvinisti, baptisti, adventisti ne veruju da hleb i vino postaju Telo i Krv. Po našem učenju, svete tajne su jedinstvene i neodvojive. Dakle, ako priznate validno krštenje baptistima, morate im priznati i "evharistiju". 

Подели на овим сајтовима

16 minutes ago, Zoran Đurović рече

Не дави више,

Daj, prestani sa projekcijama. Ja ne mogu da otkucam ni deseti deo onoga što ti napišeš. Prosto, nemam toliko vremena, a ni živaca. Vrtimo se već dva meseca ko u klin ko u ploču.Niti ću ja ubediti tebe niti ti mene. Tu sam samo da smanjim štetu i da što manji broj ljudi ode da se pričesti kod rimokatolika ili anglikanaca. 

Подели на овим сајтовима

9 minutes ago, Ivan Marković рече

ne bi mi bilo loše da po ceo dan i noć visim za kompom. Ali ja moram i da radim.

Ја не радим, ја производим саблазни. Ово је најновија: Pauca verba. То значи са лат.: Мало речи. Илуструје Исусову поруку да не будемо благоглагољиви и много да причамо у молитви. Нема јунака који би се пред овом иконом могао молити пола сата, јер је сва у оптичком кретању. 83-53 цм, картон, туш и темпера...

h56BFSh.jpg

qGLvmwr.jpg

Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Pisum рече

Malo, malo moj Ivane. Bez pola godine uslovno, nema ništa :cheesy3:

Nije malo. Kao što vam je veoma dobro poznato, ovo traje od proleća 2015. Prilično mnogo. I već sam umoran. Ponekad poželim da pustim stvari da idu kako idu. Ja nisam prorok, ali imam jak osećaj za loše stvari. 2000 u julu svi su pričali da će Sloba opet da dobije izbore. Ja sam rekao da ih sigurno gubi. Kako? Nisam imao nikakve vizije. Samo sam osetio mržnju u vazduhu. Strahovito. Mogla se seći nožem. I plakao sam. Od muke. Ne zbog Slobe. Već zbog pulena demonizovanog američkog rukovodstva koji su ga tada rušili. I nekako  sam osetio...zatvorene fabrike...ljude na ulici...izbacivanje iz kuća...samoubistva...gej parade...raspartčavanje zemlje...pakao koji će doći u Srbiju, dok sam gledao luciferski cerek Medlin Olbrajt i demonski izobličene Dinkića. Đelića. Vlahovića. Pitića...

Ja sam vam neko kao trojanska proročica Kasandra. Osetim zlo koje ne mogu da sprečim. I pustim suzu. Mušku. Najtežu. 

Inače, i od ovoga bih odustao. Ako postoje ovce kojima ćete da solite pamet, vi na svoj žovijalno-simpatičan, ava na svoj brutalno arogantan način, pa dobro, izvolte...a ipak mi nešto ne da da se povučem. Ako jedna osoba manje posle ovog mog pisanija ode kod rimokatolika na krštenje ili pričest, ili luterana, ili artemita...smatraću to svojim uspehom.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

6 minutes ago, Zoran Đurović рече

Ја не радим, ја производим саблазни. Ово је најновија: Pauca verba. То значи са лат.: Мало речи. Илуструје Исусову поруку да не будемо благоглагољиви и много да причамо у молитви. Нема јунака који би се пред овом иконом могао молити пола сата, јер је сва у оптичком кретању. 83-53 цм, картон, туш и темпера...

h56BFSh.jpg

qGLvmwr.jpg

Slika mi se dopada. Nije loša.

Подели на овим сајтовима

33 minutes ago, Ivan Marković рече

Daj, prestani sa projekcijama. Ja ne mogu da otkucam ni deseti deo onoga što ti napišeš. Prosto, nemam toliko vremena, a ni živaca. Vrtimo se već dva meseca ko u klin ko u ploču.Niti ću ja ubediti tebe niti ti mene. Tu sam samo da smanjim štetu i da što manji broj ljudi ode da se pričesti kod rimokatolika ili anglikanaca. 

Slobodno primijeni ono što sam rekla tamo gore što si lajkovo i na sebe. Mislila sam na obe strane.:)

Slušaj, nema zajedničke evharistije bez zajedničkog ispovjedanja vjere. Ekumenizam i približavanje katolicima ide u pravdu toga: približavanja, a ne izdaje pravoslavlja. Mi nemamo nikakve sumnje o vjeri i crkvi. Istina je kod nas, mi smo Crkva. Nemamo čega da se bojimo. Formalna zajednica kako su u RKC zamislili neće proći, to je valjda jasno nakoon Velikog sabora. Naprosto, nema te opasnosti! Ja zaista ne podozrijevam da se dešava nekakva 'izdaja pravoslavlja', te da je svako ko je katoliku rekao dobar dan i bio fizički prisutan u njihovoj bogomolji prekršio ne znam kakve strašne kanone ili šta već. Čak i klirik. 'Branitelji pravoslavlja' kad 'odlijepe', čak i svetog patrijarha Pavla zovu ekumenistom, tj. najpogrdnijim imenima... Druga strana tog istog novčića (usljed gordosti) je insistiranje na jeresi, kvalifikacija jeretik. A šta bješe s onim da je raskol i veći grijeh od jeresi, i da ga ni mučenička krv neće sprati? Oni nas časte šizmatici (raskolnici), a mi njih jeretici. Po čemu smo onda mi bolji? Ne možemo pogaziti 1000 godina RKC bez nas nogama i izjaviti da je sve jeres, sve ništa, nema ničeg! To radimo kad insistiramo na tome da je naše učenje i ispovijedanje vjere ispravno, kao što jeste, da smo mi crkva, po prejemstvu i po svim bitnim odlikama, čak onakva kao što je bila izvorna crkva, ali insistirajući da su oni jeretici, da ne vjeruju u istog Boga, itd. Možda Hristos neće tako ni suditi kao što mi mislimo, baš po vjeri, nego je čini mi se rekao da će suditi po djelima, milosrđa i ljubavi. Sve što je uslijedilo, i ono što je podijelilo Crkvu, su posljedice ljudskih slabosti, politike, a što se tiče dogmatskih pitanja, to su ljudska tumačenja onog što je On rekao i što je zabilježeno u pismu, samo filioque maltene da se smjesti u filozofiju jezika, zbog istovjetnosti genitiva i ablativa recimo u latinskom. A sve to, a naročito ljude, nosi Crkva koju je On započeo, i sigurno nije imao na umu da će se podijeliti, niti želi svu omrazu i sve gadosti koje su bile posljedicom.. to je zlome na radost. On je rekao:  Moja crkva će opstati i vrata je adova neće savladati. Crkva se podijelila. Koja je prava? Obe tvrde da su baš ona to, obe su po nečemu u pravu. Ali on je rekao jedna... Podjela je od lukavoga, nije slučajno bilo da se podjela umnožavala i rasla... Nije sva nepravda i svo zlo u RKC, kao ni sve zablude, a sva čistota i premudrost kod nas... Da je znao naš tadašnji patrijarh koji je bacio anatemu koliku će mržnju i zlo, ubistva i patnje izazvati, vjerovatno bi odustao. (Opet ja u smiješnim emotivnim ŠBBKB kategorijama). Sigurno će svi odgovorni za tu podjelu grozno odgovarati... ali i za dalje podjele i patnje ljudi, jer zbog naše zloće, svaka dalja podjela je dovodila do mržnje, zlodjela, progona.

Ako govorite o tome, nema te opasnosti. Ja se ne bojim. Ako govoriš o pogubljavanju duša na pojedinačnom nivou, ne misliš li da je odgovornost na onome ko to čini? Tim više što mu je više dato. Neće netrpeljivost i neprijateljstvo uticati na njega da bude bolji, teško. Konkretno, da se neko i pričesti (kod njih) u neznanju, neće mu biti na osudu, kao ni zbog zablude, u slučaju da npr. stvarno ode i to uradi zbog riječi oca Zorana. 

Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Дијана. рече

Slobodno primijeni ono što sam rekla tamo gore što si lajkovo i na sebe. Mislila sam na obe strane.:)

Znam da jesi pa nema potrebe da me ispravljaš. 

3 minutes ago, Дијана. рече

Slušaj, nema zajedničke evharistije bez zajedničkog ispovjedanja vjere.

Znam.

4 minutes ago, Дијана. рече

Ekumenizam i približavanje katolicima ide u pravdu toga: približavanja, a ne izdaje pravoslavlja.

Znam.

4 minutes ago, Дијана. рече

Mi nemamo nikakve sumnje o vjeri i crkvi. Istina je kod nas, mi smo Crkva.

Pa ja ovde i ne polemišem sa tobom, jer delim ovo mišljenje, koje je suštinsko. Ja, ako nisi primetila, polemišem sa avom, koji tvrdi da postoje dve Crkve i da je istina i ovde i tamo. 

6 minutes ago, Дијана. рече

Nemamo čega da se bojimo.

Čega se bojimo? Ja, veruj mi,jedino gubitka spasenja na prvom, te gubitka posla na drugom mestu. 

9 minutes ago, Дијана. рече

Ja zaista ne podozrijevam da se dešava nekakva 'izdaja pravoslavlja', te da je svako ko je katoliku rekao dobar dan i bio fizički prisutan u njihovoj bogomolji prekršio ne znam kakve strašne kanone ili šta već.

Niti ja podozrevam. Inače, za tvoju info, zadnji put sam bio u rkt. bogomolji pre otprilike mesec dana. U njihovoj crkvi u Perovaradinu. Ne mogu ti zameriti za ovakvo pisanje. Teško je oprati se od tona đubreta i blata koje su na mene sipali ava i njegovi kompanjoni. Oni "podozrevaju da se dešava neka izdaja pravoslavlja" i da to radimo svi mi koji Rimokatoličku crkvu ne smatramo Crkvom. 

13 minutes ago, Дијана. рече

'Branitelji pravoslavlja' kad 'odlijepe', čak i svetog patrijarha Pavla zovu ekumenistom, tj. najpogrdnijim imenima...

Uh, da vidiš tek šta rade ovi "ekumenisti" sa Amfilohijem, Atanasijem a i sv. Justinom kad "odlepe".

15 minutes ago, Дијана. рече

Druga strana tog istog novčića (usljed gordosti) je insistiranje na jeresi, kvalifikacija jeretik.

Pa ako je neko jeretik, onda je jeretik. Kao što je političar političar. Naravno da se ta kvalifikacija u ekumenskim susretima treba izbegavati. Ali, iznenadilo bi te koliko me je "ava" ovde puta nazvao jeretikom. Uzmi pa broj.

17 minutes ago, Дијана. рече

Oni nas časte šizmatici (raskolnici),

Znaš li ti koliko se ja potresam zbog toga?

18 minutes ago, Дијана. рече

Po čemu smo onda mi bolji?

Moralno, ne moramo biti. Ontološki, mi smo Crkva, oni ne.

19 minutes ago, Дијана. рече

Ne možemo pogaziti 1000 godina RKC bez nas nogama i izjaviti da je sve jeres, sve ništa, nema ničeg!

Ja stvarno ne znam što to meni pričaš?

Подели на овим сајтовима

21 minutes ago, Ivan Marković рече

Ja stvarno ne znam što to meni pričaš?

Ali ja ne pričam samo tebi, i znam da se nisi raspravljao sa mnom. Ovde sam godinama i znam i vidim mnogo šta. Meni zaista nije jasno oko čega se vi raspravljate, i još mrzeći se. Sad ja treba da čitam stotinu knjiga da presudim ko je u pravu? Po meni nijedni niste u pravu, jer ste oboji u pravu, ali kad vam proradi testosteron, sposobnost sintetizovanja (teza-antiteza-sinteza), pa i samo logičko razmišljanje vam blokira. Tad samo vidite neprijatelja koga treba rasturiti i dalje se zabarikadirati u svojoj tezi (anti-tezi). To je vjerovatno povezano s onim što za vrijeme svetog Pavla nije bilo raskola u našoj maloj crkvici, on je, iako je manji umom od mnogih drugih, svojom svetošću smirivao duhove. Sve se raspalo nakon njegove smrti. I što se cijela PC raskoljuje dalje zbog RKC i ekumenizma. Treba mi spasenje? Treba. Ali ne tako ko što vi na obe strane (mislim na 'branitelje pravoslavlja od ave' na jednoj strani i 'avobranitelje' u ovom slučaju, a u cijeloj Crkvi 'branitelje vjere i crkve od zlih katolika i papo-ekumenista' vs. 'prosvjetitelji zadrto-sektaško-mentalitetnih tupadžija) kažete: ja da se spasem, ovi (glupaci, sektaši, artemiti, papo-ekumenisti, izdajnici, ili štagod već) neka tonu. Naša pravoslavna braća.

Kamoli katolici, polubraća, rođaci, takvo šta...

Ma ništa ja, slobodno nastavite, povlačim se ja iz diskusije ove...

Подели на овим сајтовима

33 minutes ago, Дијана. рече

Možda Hristos neće tako ni suditi kao što mi mislimo, baš po vjeri, nego je čini mi se rekao da će suditi po djelima, milosrđa i ljubavi.

Možda.

34 minutes ago, Дијана. рече

i ono što je podijelilo Crkvu

Crkva nije podeljena. Crkva je jedna.

35 minutes ago, Дијана. рече

samo filioque maltene da se smjesti u filozofiju jezika, zbog istovjetnosti genitiva i ablativa recimo u latinskom. 

Oprosti, od kad su to genitiv i ablativ istovetni u latinskom? 

37 minutes ago, Дијана. рече

Crkva se podijelila.

Nije.

38 minutes ago, Дијана. рече

Nije sva nepravda i svo zlo u RKC, kao ni sve zablude, a sva čistota i premudrost kod nas...

A gde ja to rekoh? Citiraj.

38 minutes ago, Дијана. рече

Da je znao naš tadašnji patrijarh koji je bacio anatemu koliku će mržnju i zlo, ubistva i patnje izazvati, vjerovatno bi odustao.

Ne znaš. Nije samo naš tadašnji patrijarh bacio anatemu, već i kardinal Humbert. Ako već želiš da mi objašnjavaš nešto iz ove oblasti, moraš znati bar osnovne stvari. Nemoj da se ljutiš, ali ovo veze s vezom nema.

40 minutes ago, Дијана. рече

Sigurno će svi odgovorni za tu podjelu grozno odgovarati... ali i za dalje podjele i patnje ljudi, jer zbog naše zloće, svaka dalja podjela je dovodila do mržnje, zlodjela, progona.

Slažem se.

42 minutes ago, Дијана. рече

Konkretno, da se neko i pričesti (kod njih) u neznanju, neće mu biti na osudu, kao ni zbog zablude, u slučaju da npr. stvarno ode i to uradi zbog riječi oca Zorana. 

Ja verujem da neće, ali bi moglo, ako mu cela Crkva govori da NE SME, a Zoran sa svoje strane da SME.

Подели на овим сајтовима

čuj možda nisu genitiv i ablativ istovjetni, ali ima neke veze sa gramatičkom zabludom i siromaštvom latinskog jezika u odnosu na grčki.

Brate mili znam bar toliko da je anatema bila obostrana. Niti ja osporavam to što ti govoriš o Crkvi. To isto kažu i oni za nas. Pa šta ako smo možda samo mi u pravu, Hristos ne želi da se ujedinimo, i možda mu je bilo pravo što smo pocijepali crkvu prvobitnu?

Šta god vjernik uradi po svešteničkom savjetu to je na dušu sveštenika. A vi razdražujete sveštenika kad ga ne poštujete, i zato vas ni ne sluša...

Samo sam govorila iz druge perspektive. Meta perspektive. Mnogo šire, ne moraš da mi seciraš post. Ja ne ulazim u meritum stvari, već u formu procesa, da se pravnički izrazim.

Kao što rekoh, odoh ja da vas pustim da se raspravljate...

Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Дијана. рече

Mnogo šire, ne moraš da mi seciraš post.

Могла би мало етике, педагогије да употребиш... :)) Теби није јасно са каквим секташима имаш посла. Ја сам од 1990 говорио да је Зли Патуљак Артемије зло. Смејао ми се кум, који је тада био његово духовно чадо, а сада је један од најбитнијих прота у Бг. Има ава непогрешив њух, а ове сам истеро на чистац. 

Подели на овим сајтовима

6 minutes ago, Pisum рече

ako je neko umeren i nije ninačijoj strani, to je Dijana. Nema razloga da sa njom budete oštri.

Huh! Iznervirah se kad vidjeh da me je opet neko citirao. Olakšanje. Hvala ti.

Meni se to stalno dešava na ovom forumu. Rijetko ko išta sintetizuje, i onda me obično napadnu obe strane... 

Ja ne znam kako da objasnim da nisam ni artemit, ni zagriženi novotar; ni ekumenista, ni anti-ekumenista. Nikom ne valjam.

A i u drugim raspravama, obično tražim šta povezuje, a ne da cjepkam i logički analiziram. Još manje se ukotvljujem u bilo kakav stav. Ne volim svađe i rasprave radi rasprave. Ali to se nikom ne sviđa. Svima se sviđa samo kad se slažeš s njima.  

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...