Jump to content

Надбискуп Хочевар: Очекујемо долазак папе у Србију; КЦ се није мјешала у канонизацију Николаја Велимировића

Оцени ову тему

Препоручена порука

2 hours ago, Zayron рече

Vaši odgovori i način pisanja ukazuju na problem s tim despektom i arogancijom koji je u kontekstu kanonizacije neumjesan (sa katoličke strane i nedopustiv) i da to neće riješit ni papa Franjo ma koliko god se on oko toga trudio. Ni meni nije jasno šta je očiekivao s tom komisijom. Propadak.

Jasta more , ima da postujemo ustaskog kardinala , covka koji je blagoslovio ubica i pozivao katolike da im se pridruze . Ima do zemlje da mu se klanjamo i da mu budemo zahvalni za sve sto je uradio za nas . Cudna sorta ste vi hrvati , ocete da koljete koliko vam volja i jos posle ocete a vas zrtve vole . Hrvat slusaj , da su Srbi ubili vas hrvata koliko ste vi ubii nas u poslednjih 100 godina , vi fizicki ne bi postojali . I ti se cudis sto mi ne postujemo stepinca , ti ili si izuzetno naivan (sto hrvat ne moz da bude) ili si jako pokvaren ,sto je inace odlika "latina"

Подели на овим сајтовима

• Одговори 927
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

1 hour ago, Zayron рече

Da, barem sad znamo i vidimo koliko je sve to ozbiljno i dobronamjerno sa vaše strane.

Koliko ste vi i taj vas svetac bili dobronamerni prema nama ( i ostali ) mi smo super , kao melem na ranu ...

Подели на овим сајтовима

+!

2 hours ago, александар живаљев рече

Ништа више православни Срби не траже него да кардинал Бозанић у име цијеле Цркве у Хрвата понови ријечи бањалучког бискупа Алфреда  Пихлера који је у Божићној посланици 1963. упутио знаменито тражење опроштаја:...

Mogu kardinal Bozanić i ostali hrvatski biskupi svake godine ponavljati ove riječi, ali ne vjerujem, da će biti išta drugačije po ovom pitanju,
a niti će ikoji hrvatski biskup tvrditi, da nisu 'katolici' činili zlodjela prema 'pravoslavnim' Srbima i drugima.

"Iz ovoga razdoblja nikako nije moguće zaobići božičnu čestitku Alfreda Pichlera koju je on 20. prosinca 1963. uputio
svim svećenicima i vjernicima u Banjolučkoj biskupiji, a koja je trebala biti pročitana kod svih svetih misa na prvi dan Božića
u svim crkvama u kojima se nedjeljom propovijeda. 
Biskup Pichler se upravo bio vratio s drugoga zasjedanja Sabora koje je otvorio papa Pavao VI. pozivom kršćanima
na pomirenje i sjedinjenje u jednoj Kristovoj Crkvi, istodobno moleći inovjerce za oprostenje za pogreške katolika prema njima
i nudeći inovjercima oprostenje za njihove prekršaje protiv katolika. 
Potaknut tim primjerom, Pichler je pisao ovako:
"I mi bismo, draga braćo, na ovaj blagdan ljubavi trebali reći nešto slično.
Upravo u ovoj zemlji su u prošlom ratu mnoga naša braća pravoslavne vjere poginula zato što su pravoslavci.
Oni koji su ih ubijali imali su u džepu katolički krsni list. Zvali su se katolici. I ti kršćani ubijali su druge ljude, također kršćane, zato što nisu Hrvati i katolici.
Mi bolno priznajemo tu strašnu zabludu tih zalutalih ljudi, i molimo našu braću pravoslavne vjere da nam oproste kao što je Krist na križu 
svima oprostio.
Ujedno i mi opraštamo svima, ako su nas možda mrzili ili nam nepravdu učinili. Danas pred kolijevkom Isusa Krista neka se izbrišu svi dugovi
i neka zavlada ljubav.
Onda smo istom učenici Isusa Krista i onda imamo zaista pravo da se nazivamo svetim imenom kršćanin.
I svi drugi na koje smo se možda srdili, svi drugi neka nam oproste, svakome danas pružamo ruku pomirenja i ljubavi. 

Draga braćo i sestre! Jeste li razumjeli ovu moju božičnu poruku?

3 hours ago, Zoran Đurović рече

Превише лимитирано. То је материјал који нам свима мора бити доступан. Како да гласаш за светост некога а да немаш увид у материјал?

Pretpostavljam, da sigurno postoji na mikrofilmu u Beogradu, ali je pitanje, da li bi izašli ususret SPC-u.
Nisam znao, da se glasa za svetost neke osobe. 
Baš demokratski!

2 hours ago, Zoran Đurović рече

Због чега Католичка црква у Хрвата не може да буде задовољна са статусом Алојзија као блаженика, него би хтела да га наметне целом католичком свету? Он у сваком случају није особа која окупља, него неко ко разједињава, без обзира на његов статус пред Богом.
...
Према томе, у овом рату галаксија, треба памети. Да се миримо по ономе што можемо.
...
Но, верујем, кад се мало духови смире, моћи ћемо да размишљамо зрелије и да се ипак загрлимо.        

Radi se o prestižu. To je kao neka športska disciplina.
Tako se u 'katoličanstvu'  sveci nameću, a Hrvati su tu pravi majstori premazani svim mastima.
Kako će se duhovi smiriti, kad Hrvati i 'katolici' ne prestaju provocirati.

Подели на овим сајтовима

53 minutes ago, zuti car рече

Jasta more , ima da postujemo ustaskog kardinala , covka koji je blagoslovio ubica i pozivao katolike da im se pridruze . Ima do zemlje da mu se klanjamo i da mu budemo zahvalni za sve sto je uradio za nas . Cudna sorta ste vi hrvati , ocete da koljete koliko vam volja i jos posle ocete a vas zrtve vole . Hrvat slusaj , da su Srbi ubili vas hrvata koliko ste vi ubii nas u poslednjih 100 godina , vi fizicki ne bi postojali . I ti se cudis sto mi ne postujemo stepinca , ti ili si izuzetno naivan (sto hrvat ne moz da bude) ili si jako pokvaren ,sto je inace odlika "latina"

Pa niko od vas nije ni tražio da ga poštujete? Jesam li ja hodao po forumu i tražio od tebe, od vas da ga poštujete? Je li to radio neko od katolika na forumu? Sami ste se do toga navezli, žalite se na nešto što niko od vas nije tražio ni zahtijevao ni očekivao! Zaključak komisije će biti koji? Taj da niste dužni poštovat Stepinca ako niste katolici. To je bilo jasno i bez komisije, takve stvari su jasne svakome. Ili bi trebale bit valjda jasne.

Подели на овим сајтовима

+!
@Zayron i ostali 'katolici'

John Cornwell (1940.) britanski znanstvenik, novinar i pisac. Odgajan kao rimokatolik, poželio je postati svećenikom. Međutim je odustao od te ideje.
Napisao je knjigu 'Hitlerov Papa - tajna povijesti pape Pija XII', a u njoj cijelo jedno poglavlje je posvetio NDH-u i nadbiskupu Stepincu.
U tom poglavlju se čak 17 puta poziva na dijelove knjige Carla Falconia.

Carlo Falconi (1915. - 24.9.1998.) talijanski novinar, bivši svećenik (zaređen 1938.), koji je 1949. napustio svećenički poziv. Autor nekoliko knjiga s crkvenom tematikom: 'Šutnja Pia XII'  ili 'The Silence of Pius XII' prvi put tiskana 1965.

Viktor Novak (Donja Stubica, 4.II 1889. - Beograd, 1.I 1977.) napustio svećeničku službu, kao sveučilišni profesor u Beogradu je potpisao 'Apel srpskom narodu', pod optužbom da je mason zatvoren u Banjički logor i poslije pušten, autor knjige 'Magnum crimen'.

Srećko Šimurina "Houston" (Ugljan, 7.VIII 1922. - ? IX 2007.) 
počeo je raditi još 1945. kao administrator u arhivi osječke Udbe, da bi tri godine kasnije dobio tada najaktualnije zaduženje – vođenje evidencije i obrada informbiroovaca (kominformovaca). Sljedeće područje njegove aktivnosti, kao bivšem sjemeništarcu, bilo mu je još bliže – Katolička Crkva i ostale vjerske zajednice. Po toj liniji nastavio je raditi i početkom 60-ih nakon prelaska u zagrebački centar Udbe na Zrinjevcu. Poslije tzv. Brijunskog plenuma 1966. i smjene Aleksandra Rankovića, Šimurina prelazi u sjedište republičke Udbe u Savskoj ulici, gdje postaje pomoćnikom šefa operative. Na toj dužnosti, na kojoj ostaje do 1973., sudjeluje u pripremama svih likvidacija hrvatskih emigranata koje su izvedene u spomenutom razdoblju (Mile Rukavina, Krešimir Tolj, Nahid Kulenović, Josip Senić, obitelj Stjepana Ševe itd.). Istaknuvši se protuemigrantskim aktivnostima, promaknut je u šefa cjelokupne operative SDS-a RSUP-a te u toj ulozi sudjeluje, što potvrđuju dokumenti i svjedoci, i u pripremi ubojstva Brune Bušića 1978. u Parizu. Smatra se da je Josip Perković 1979. upravo na Šimurinin prijedlog premješten iz Osijeka u republičku središnjicu Udbe. Šimurina je od 1986. u zasluženoj mirovini.
Najpoznatiji je kao osoba koja je izravno vodila dosje i obradu nadbiskupa Alojzija Stepinca tijekom njegova mučeništva.

itd.

Подели на овим сајтовима

41 minutes ago, Zayron рече

Pa niko od vas nije ni tražio da ga poštujete? Jesam li ja hodao po forumu i tražio od tebe, od vas da ga poštujete? Je li to radio neko od katolika na forumu? Sami ste se do toga navezli, žalite se na nešto što niko od vas nije tražio ni zahtijevao ni očekivao! Zaključak komisije će biti koji? Taj da niste dužni poštovat Stepinca ako niste katolici. To je bilo jasno i bez komisije, takve stvari su jasne svakome. Ili bi trebale bit valjda jasne.

Pa ti si potegao pitanje postovanja , sta se sad brecas na mene ? Nego reci ti meni , jel tebe nije bas ni malo sramota sto ti je stepinac blazen? Kad za 20 godina tvoja nazovi crkva nacisto prestane da postoji i svi katolici predju u ateizam, budizam ili neke druge idiotarije seti se da ti je stepinac bio poslednji i najveci ekser u sanduku kompanije zvane katolicka crkva . 

Подели на овим сајтовима

+!
Predmet: Carlo Falconi - traži uvid u Stepinčev dnevnik i druge dokumente

U svojem dopisu od 27.XI 1964. Srećko Šimurina 'Houston' piše:
"Carlo Falconi, talijanski publicista i suradnik talijanskih listova 'Espresso' i 'Mondo', boravio je u srpnju (VII mj. moja opaska) ove godine u Zagrebu zbog prikupljanja dokumentacije za svoje djelo 'Šutnja Pia XII u odnosu na zločine nacifašista'.
Posredstvom Ive Mihovilovića i Frane Barbijerija, koji za Falconia tvrde da je vrlo ugledan publicista, uvjereni antiklerikalac, najbolji poznavalac Vatikana,
objektivan i politički nezavisan, došao je u Komisiju za vjerska pitanja da se interesira za dokumente koji bi bili interesantni za njegovu knjigu.
...
Osim toga, traži da mu se daju podaci koliko tomova ima Stepinčev dnevnik, i sve druge karakteristike Dnevnika, je li to intimni ili službeni Dnevnik, 
je li autor sam Stepinac ili je Dnevnik pisao njegov tajnik i na koncu, gdje se sada Dnevnik čuva, točno mjesto, ustanova, ured itd.
...
Naša dosadašnja praksa bila je da smo iz ovih dokumenata davali samo foto-kopirane dijelove, i to one, koji su išli nama u prilog.
Uvid u originalna dokumenta nismo prakticirali. Medjutim, sada ne bi bilo poteškoća da se da uvid u originalne dokumente čiji dijelovi su već objavljeni,
ali tako ne stoji s čitavim Stepinčevim dnevnikom.
U Dnevniku ima dijelova koji govore u prilog pape Pia XII. i samog Stepinca.
Tako, na primjer, u Stepinčevu dnevniku, u knjizi IV, na str. 216, pod datumom 11.V.1941. stoji, da je auditor Nuncijature u Beogradu
,
po povratku iz Rima, posjetio Stepinca i prenio mu osobnu molbu Pia XII. "da se zauzme za Srbe, kako ne bi bili odviše gonjeni.
Nadbiskup je isporučio Poglavniku želje sv. Oca i, nakon što je već prije razgovarao da se ublaže mjere protiv Židova i Srba, specijalno je pisao Poglavniku glede strašnog događaja u Glini, gdje je najednom postreljano 260 Srba,
bez suda i istrage sa strane ustaša"
.
Ovaj podatak u Dnevniku govori baš obratno od onoga što bi želio Falconi.
Medjutim, činjenica je, ipak, da pretežni dio tih dokumenata govore protiv njih.
...
Po svemu sudeći najbolje bi bilo Falconiu poslati mikro-filmove pojedinih dokumenata. Medjutim, ni to nije bez opasnosti, jer se, na primjer, u nekim dokumentima spominje i sadašnji Papa (bl. Pavao VI moja opaska). Negdje se govori da je prijatelj NDH, a u dokumentu Wurstera da to nije. 
Istina, o Piu XII., koji je Falconiu zanimljiv, govori se uvijek kao o prijatelju NDH-a i čovjeku koji razumije prilike u Hrvatskoj. 
Slabost ovih dokumenata za nas je u tome, što se za jednu osobu može u istom dokumentu naći podataka koji idu nama u prilog,
a ima i suprotnih
.
..."

Подели на овим сајтовима

1 hour ago, zuti car рече

Pa ti si potegao pitanje postovanja , sta se sad brecas na mene ? Nego reci ti meni , jel tebe nije bas ni malo sramota sto ti je stepinac blazen? Kad za 20 godina tvoja nazovi crkva nacisto prestane da postoji i svi katolici predju u ateizam, budizam ili neke druge idiotarije seti se da ti je stepinac bio poslednji i najveci ekser u sanduku kompanije zvane katolicka crkva . 

Kod mene se slave i blaženi Alojzije Stepinac i Sveti Sava Nemanjić a mene nije sramota ni jednog niti imam problem ni sa jednim od njih.

http://www.katolik.cz/kalendar/kalendar.asp?d=14&m=1&r=2016

http://www.katolik.cz/kalendar/svaty_den.asp?d=10&m=2&r=2016

Kao što to već znate ja sam ćirilometodski moravski panslavista i jednako poštujem i srpske i hrvatske i ruske i poljske  i sve ostale slovenske svetitelje.

http://cisla.slavic-union.org/

rolujte dole da vidite sve, gore su samo sponzori, poktovitelji i partneri

Подели на овим сајтовима

5 hours ago, Zayron рече

Kod mene se slave i blaženi Alojzije Stepinac i Sveti Sava Nemanjić a mene nije sramota ni jednog niti imam problem ni sa jednim od njih.

Твој екуменизам је стварно за похвалу (ово озбиљно мислим, без икаквог сарказма), и већина Срба нека апсолутно никаквих проблема са многим великим људима из историје Католичке Цркве, али са овим посебним човеком имамо.

Да сад не улазимо опет у то због чега све имамо проблема са Степинцем, довољно је већ речено на овој теми, али ово није став према светитељима Католичке Цркве, него према Степинцу.

Подели на овим сајтовима

10 hours ago, Zoran Đurović рече

Сада још једно пророштво од Аве, а у цео свет не би стала пророштва која је изрекао и остварила се :D, велим, да ће ружно да разочара папа Франциско католике око Степинца. Да ће ад акта бити не само дуратуро, него за свагда.  

Mozda ste htjeli reci, da ce da razocara Hrvate? Nisam jos iscitala dalje, pa se izvinjavam ako ponavljam vec receno. Vjerujem, da bi katolicki svijet sam rekao, necemo ga za sveca, da smo mi plasirali istinu... U Titovo vrijeme se moralo cutati zarad bratstva-jedinstva, vladika Nikolaj je umro, ali nije imao nasljednika dostojnog u zastupanju istine i interesa naroda i crkve ni u crkvi ni u narodnim vodjama. Ironija je, ali sve sto ide u prilog Stepincu je propaganda, a ne obratno. 

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...