Jump to content

Надбискуп Хочевар: Очекујемо долазак папе у Србију; КЦ се није мјешала у канонизацију Николаја Велимировића

Оцени ову тему

Препоручена порука

41 minutes ago, александар живаљев рече

Занимљиво је да нигдје на католичком интернету нема саопштења о засједању Међународне бискупске конференције Светих Ћирила и Методија у Београду. Разумије се, да надбископ Хочевар није могао измислити то засједање, његове одлуке (оснивање комисије "Правда и мир", нпр) (видјети први пост ове теме).

Па зашто онда нигдје нема саопштења о одржавању једне легалне бискупске конференције, а има о томе да су "католички бискупи у Србији, учинили неко савјетовање са теолозима":

http://kc.org.rs/savetovanje-katolickih-biskupa-u-srbiji/

За мене нема дилеме да бискупи који чине МБК Св. Ћирила и Методија, (бискупи са простора Србије са Косовом, Црне Горе и Македоније) остају при приједлогу папи о сопственом расформирању и стварању "националних бискупских конференција". Томе се и онда и сада снажно супротставила СПЦ, схватајући такву организацију католика као мањине на свом канонском подручју, као увод управо у оспоравање сопственог канонског простора. О томе свједочи и данашња порука надбискупу Хочевару:

"Позив на дијалог са Светим Архијерејским Синодом може да упути, на пример, Међународна бискупска конференција Светог Кирила и Методија, чији је он члан. Он лично може да води појединачни дијалог, у духу братске љубави, са било којим од чланова Светог Архијерејског Синода или са било којим епископом Српске Православне Цркве. "

Дакле, дијалог се овдје не води о Степинцу (то чини Мјешовита комисија са Хрватском бискупском конференцијом), него о доживљају СПЦ да локални католички бискупи оспоравају њену канонску јурисдикцију.

Ima, ja sam ga vidio i možda i postavio negdje link. Postoji sajt ili dio nekog sajta koji redovno objavljuje sve što se dogadja u MBK Sv. Ćirilia i Mertodija ali tačno je da se vrlo teško traže kad se hoće naći kao i na primjer neki od sajtova makedonskih i bugarskih katolika. (lično iskustvo)

Подели на овим сајтовима

• Одговори 927
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

13 minutes ago, Pisum рече

Razlika je minorna. Tibetanci nisu masakrirali Kineze, već Kinezi Tibetance. Znači Mao Tse Tung, a ne Dalaj Lama.
Ali ako idemo tvojom logikom i objašnjenjem, onda je Stepinac rodjeni Srbin rimokatolik.
Ok. ako to prizna RKC u Hrvatskoj (biskupska konferencija). Onda povlačim reč i kažem, Stepinac je četnik.
Da li je to u redu? 

Nisi uopšte shvatio poentu. Radi se o zločinima protiv čovječnosti za koje bi Dalaj Lama  kao poglavar mogao eventualno biti prozivan kao što je to slučaj sa kardinalom Stepincom da ima nekakvu ličnu odgovornost i krivicu u tome. Nejde o odnos Tibetanaca i Kineza uopšte, Kinezi su s te tačke gledišta osloboditelji Tibeta i Tibetanaca od užasa sistema ultrarobovlasničke prirode koji je postojao tamo i donosioci moderne civilizacije i etike na Tibet. Radi se praktično o skoro genocidu i extremno nečovječnom ophodjenju nad svojim sopstvenim stanovništvom - Tibetancima.

Подели на овим сајтовима

5 minutes ago, Pisum рече

Ima, ja sam čitao, ne sećam se da li Jutarnji ili Večernjak. Tako nešto.
Znam da su samo preneli kao sporenu vest jedanput.
Posle toga ništa, mrak.

ja govorim o crkvenom sajtu nadbiskupije beogradske ili kojem gdje se takve stvari redovno publikuju ali u posebnom fahu, nije ga uvijek lako pronaći. Nisam mislio na civilne novine.

Подели на овим сајтовима

6 hours ago, Zayron рече

On je otvarao koncetracione logore i tamo otpremao ljude? On je proglasio rasističke zakone i naredbe?

On je to prijatelju blagosiljao Hristovim imenom.

Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Pisum рече

Kakvog zločina protiv čovečnosti, za Boga miloga.
Pa nije Dalaj Lama napao Kinu, niti je isti naparavi bilo kakav masakar Kineza na Tibetu.
A još manje da je učestvovao u bilo kakvom ili bilo kakvim ubistvima ili genocidu nad nekom etničkom grupom na Tibetu.

Na posletku, Dalaj Lama nije bio vojni ordinarij tibetanske vojske, već je bio religijski poglavar, predsednik države sa svojom vladom, ministrima...
Poredjenje je više nego neumesno pa i sa religijskog stanovišta.
Nisu tibetanski monasi učestvovali u nekim klanicama, ali hrvatski franjevci jesu.
Zamena teza prijatelju i to veoma neumesna.
Ono što je bio Stepinac u NDH, nije zabeleženo u istoriji RKC. Ni nacistička Nemačka, ni fašistička Italija nisu imali versku figuru nalik Stepincu. Ni približno.
Pa RKC biskupi po naci Nemačkoj su se protivili Hitleru više nego javno čim su počela zlodela. Koliko njih je zaglavilo konc logore, da li znaš? 
Da je Stepinac bio čist, zaglavio bi Jasenovac ili Pag, kakva su vremena bila.
To je razlika izmedju svih ostalh i Stepinca. 

Ne mogu s tobom raspravljat kad ne shvataš o čemu se radi. Zamoli o. Djurovića da ti rekne kako je on to shvatio, vjerujem da je to shvatio onako kako tamo piše.

Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Pisum рече

Kakvog zločina protiv čovečnosti, za Boga miloga.
Pa nije Dalaj Lama napao Kinu, niti je isti naparavi bilo kakav masakar Kineza na Tibetu.
A još manje da je učestvovao u bilo kakvom ili bilo kakvim ubistvima ili genocidu nad nekom etničkom grupom na Tibetu.

Na posletku, Dalaj Lama nije bio vojni ordinarij tibetanske vojske, već je bio religijski poglavar, predsednik države sa svojom vladom, ministrima...
Poredjenje je više nego neumesno pa i sa religijskog stanovišta.
Nisu tibetanski monasi učestvovali u nekim klanicama, ali hrvatski franjevci jesu.
Zamena teza prijatelju i to veoma neumesna.
Ono što je bio Stepinac u NDH, nije zabeleženo u istoriji RKC. Ni nacistička Nemačka, ni fašistička Italija nisu imali versku figuru nalik Stepincu. Ni približno.
Pa RKC biskupi po naci Nemačkoj su se protivili Hitleru više nego javno čim su počela zlodela. Koliko njih je zaglavilo konc logore, da li znaš? 
Da je Stepinac bio čist, zaglavio bi Jasenovac ili Pag, kakva su vremena bila.
To je razlika izmedju svih ostalh i Stepinca. 

Opet se znači vrtimo u krug. Gdje je Stepincu dokazano, šta i kada? Koji sud je to dokazao. Ne mislite valjda na taj komunistički montirani politički proces čija je presuda bila poništena kao nevažeća zbog grubih povreda dokaznog postupka i procesnog prava, Koje dokaze je naveo? Radi ovakvih loopinga kojim je uzrok kao što sam rekao jedino masivna propaganda i manipulacija  odustajem od dalje rasprave. Vratim se kad neko postavi validan dokaz o bilo kakvim "Stepinčevim  zločinima".

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zayron рече

Opet se znači vrtimo u krug. Gdje je Hitleru dokazano, šta i kada? Koji sud je to dokazao. Koje dokaze je naveo? Radi ovakvih loopinga kojim je uzrok kao što sam rekao jedino masivna propaganda i manipulacija  odustajem od dalje rasprave. Vratim se kad neko postavi validan dokaz o bilo kakvim "Hitlerovim zločinima".

Подели на овим сајтовима

On 29.10.2016. at 17:38, Ronald рече

To ja kazem, zamisli koliko trebas biti jadan da precutis to. Mislim razumijem ga bio je slabic, mozda bi i drugi, ali nije svetitelj, da se usprotivio Ustasama, izgubio zivot bio bi svetitelj ili da se kasnije pokajao i imao tezak asketski zivot, za sta nema dokaza. Zasto se nije ugledao na mog omiljenog:

https://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjM6uneq4DQAhWDXBoKHQBZCAsQFggaMAA&url=https%3A%2F%2Fhr.wikipedia.org%2Fwiki%2FMaksimilijan_Kolbe&usg=AFQjCNGvHVeztoAPq_FxSCywK3Ch0c_AGA

Lako je volit nekog tamo Poljaka , ajde brata Lojzeka malo.

Подели на овим сајтовима

14 minutes ago, Zayron рече

Stepinac je bio kancler Trećeg Rajha, poglavnik NDH, kralj Kraljevine Jugoslavije, predsjednik SFRJ, predsjednik USA, kralj Velike Britanije, Ruski Car. Predsjednik SSSR? Šta od toga svega?

Saglavnik i glavni duhovni ideolog tog ,,raja na zemlji,,.

Подели на овим сајтовима

14 minutes ago, Pisum рече

Pa ne možeš kada zamenjuješ teze.
Ali hajde da to postavimo ovako:
Da li postoji bilo koji biskup, nemački biskup, koji je bio sa Hitlerom na razini kao Stepinac sa Pavelićem?
Koliko ja znam, ni jedan. Čak ne postoji ni jedna kompromitujuća slika nekog RKC klirika sa Hitlerom u onolikoj arhivi. Svi redom su shvatili o čemu se radi, pa i oni najdesničarskiji, čim je počeo pakao sa Jevrejima 1938. i digli su ruke od njega kao od antihrista.

Hajde Italiju da pomenemo.
Da li ti je poznat i jedan biskup ili kardinal da je šurovao sa Musolinijem, kao Stepinac sa Pavelićem?
Nema, ni jedan. Čim je počelo sranj* shvatili su o čemu se radi, svi redom.
I svima je bilo veoma jasno, da bez obzira koliko će rat trajati, neće trajati toliko dugo pa da bude vavijeke.
Bilo je kontakata na službenom nivou. Ipak je Rim, Rim, ali takavog odnosa nikada nije bilo.
Osim toga Talijanska vojska se nikada nije ponašala zverski kao ustaše, niti je u Italiji do okupacije Nemačke bilo progona bilo koga, pa i Jevreja i Cigana.
Tek po smrti Musolinija, kada su Nemci okupirali Italiju, došlo je do pogroma.
To su činjenice.

Jedino Stepincu nije bilo ništa jasno i bio je ubedjen da će NDH trajati takva kakva jeste vavijeke.
Taj je bio zaslepljen pored očiju, bez mozga za razmišljanje.
Zar misliš da za vreme vladavine NDH četiri godine, kao vrhovni poglavar RKC u Hrvatskoj nije znao i nije imao pojma šta se dešava u državi, a Vatikan i RKC zna "gde miš pizd* nosi".
Pa ja laik, ovakav kakav sam, imam solidne veze i u Vatikanu i u SPC pa saznam nešto preko reda, a neće jedan nadbiskup ili kardinal koji ima hiljade sveštenika i monaha koji ga mogu i moraju izveštavati o svemu.

Ili ti misliš da smo svi ovde jeli bunike i nemamo ideju kako funkcioniše crkvena administracija (crkvena obaveštajna služba). 
Mi smo ovde, kao, molimo se Bogu, čitamo Bbliju, idemo na liturgije ili služimo liturgije i to je sve osim prepucavanja.
Pa ja sad mogu da ti nabrojim bar petoricu na Kaptolu koji redovito izveštavaju nuncija i kada Bozanić ode na pišanje.

Ili ti stvarno misliš da smo svi naivni i šuplji i da posmatramo sve i jedino kroz nož ili pušku....
Nož i puška, rodjeni moj, je zadnje divljačko sredstvo za psihopate raznih vrsta.
Najgori su oni u diplomatskim frakovima i svešteničkim odorama.
Za njih smo svi male bebe.

Moram copy paste jer na paušalne neutemeljene optužbe ima smisla odgovarati samo činjenicama:

DIPLOMATSKA POŠTA

Nacistička izvješća Berlinu i depeše zapadnih diplomata pružaju ključnu perspektivu za shvaćanje uloge nadbiskupa Stepinca tijekom Drugoga svjetskog rata. Oni isto tako rasvjetljavaju vezu između njegove osobne sudbine i stavova o djelovanju Crkve tijekom rata. Hans Helm, njemački policijski izaslanik u Zagrebu, 29. prosinca 1941. obavijestio je ured SS-Sturmbahnführera Hankea, Einsatzgruppen Sipo i SD (Sigurnosna policija i Sigurnosna služba), u Berlinu o nadbiskupu koji stvara probleme:

Cijelo vrijeme dobivamo informacije o političkom miješanju tog svećeni­ka [Stepinca] u unutarnje poslove zemlje. On ima veze u svakom ministarstvu; većina crkava u Hrvatskoj ima kontakte s Londonom i vladom u izbjeglištvu. Takav pristup Crkve može se smatrati suprotan interesi­ma Trećeg Reicha i NDH. Naš je cilj eliminirati utjecaj tog svećenika.[14]

Devet mjeseci poslije, 28. kolovoza 1942., Helm je obavijestio Berlin o Stepinčevu neprijateljstvu prema nacionalsocijalizmu i napose naglasio njegov slogan »Mir«, za koji su nacisti smatrali da potkopava ratni napor i demoralizira ustaške postrojbe.[15]

U listopadu 1942., jedan je doušnik otkrio Glaiseu von Horstenauu, njemačkome opunomoćenom poslaniku u Zagrebu, da su “hrvatski nadbiskup Stepinac i njegova svita „judenfreundlich“ [prijatelji Židova], te kao takvi neprijatelji nacionalsocijalizma. Isti je nadbiskup bio zaštitnik židovskih političkih iseljenika pod jugoslavenskim režimom, iako nije posvećivao pozornost jadu svoga vlastita naroda.”[16] Iako je Stepinac zaista pomagao Židovima u bijegu, to nikad nije bilo na uštrb njegova vlastita naroda. Smisao te primjedbe bio je da bi Nijemci više pozornosti trebali posvećivati Stepinčevim aktivnostima i možda i implicirati kako Stepinac nema potpore naroda ako bi Nijemci nešto poduzeli protiv njega.

Kao dokaz da je nevjerojatno da bi većina Hrvata odbacila Stepinca, prvi tajnik talijanskog veleposlanstva u Zagrebu izvijestio je 1942. da većina naroda u Hrvatskoj ne može vjerovati svojoj vlasti i da se nalazi na milosti trenutnih aktivnosti ustaša. Naznačio je kako se većina naroda u Hrvatskoj protivi politici ustaša, koja se nepravedno okomila na Židove te da su Hrvati sumnjičavi što se tiče budućnosti. Čak su i oni koji su prvotno podupirali režim, postali cinični.[17]

Stepinčeve su propovijedi davale nadahnuće, a otpor je dolazio iz svih društvenih slojeva, od pripadnika redovne vojske i domobranstva, od Katoličke crkve te od običnih građana koji su u tisućama bježali u hrvatske partizane.

Diplomate SAD-a i njegovih saveznika naveliko su zanimale nadbisku­pove direktne vatrene propovijedi. Primjerice, 23. studenog 1943., američki konzulat u švicarskom Bernu poslao je telegram državnom tajniku citirajući naslov iz Zagreba od 20. studenog “Kontroverza između rimokatoličkog primasa i državnih vlasti”. Isti je konzulat Washingtonu također poslao sažetak uvodnika u dnevnom listu Hrvatski narod, u kojemu je Julije Makanec, ministar narodne prosvjete NDH, krenuo u napad na Stepinca zbog propovijedi u kojoj je Stepinac rekao: “Katolička crkva pozna samo rase i narode kao tvorevine Božje, a ako koga više cijeni, to je onaj, koji ima plemenitije srce, a ne jaču pesnicu. Za nju je čovjek jednako Crnac iz Central­ne Afrike kao i Evropejac.” [18] Makanec je izrijekom tvrdio kako su katolički svećenici sluge Božje s vjerskim zadaćama koje nisu od ovoga svijeta; za ovosvjetske zadatke Hrvati imaju svjetovne vođe. Pogrešno je kad muškarci koji ovosvjetske probleme ne poznaju i ne osjećaju, koji se u krutosti ovoga svijeta ne mogu snaći, šire politički zabunu i defetizam među borcima koji svojim životima brane ne samo temelje hrvatske države nego i Katoličku crkvu. Najveća politička pogreška jest sjeći granu na kojoj se sjedi. To važi i za onoga visokog crkvenog dostojanstvenika koji je nedavno u svome govoru prešao granice svoga poziva i počeo se uplitati u stvari za koje nije pozvan. Vlasti NDH stavile su Stepinca u kratak kućni pritvor i izvrgnule ga javnom ruglu, te ga upozorile da može očekivati tešku kaznu bude li se petljao u politiku.[19]

Saveznici su Stepinca i njegovu Crkvu željeli iskoristiti u vlastite svrhe kad su, 1943., dijelove Stepinčeve propovijedi o “rasama” emitirali Europi pod njemačkom okupacijom. Te su emisije dodatno pogoršale Stepinčev odnos s nacistima i ustaškim režimom te ga dovele u opasnost.

Primjerice, 5. kolovoza 1944., američko je veleposlanstvo u Kairu State Departmentu poslalo povjerljivu depešu “O politici Katoličke crkve u Jugoslaviji”. U njoj je pisalo:

Dostupno je dovoljno informacija koje mogu dočarati, prije svega, vladavinu terora koja je zasigurno postojala prema njemačkom planu za samouništenje Jugoslavije dolaskom Pavelićeva režima… Palo je na Katoličku crkvu u Hrvatskoj da ju se u inozemnom mnijenju često okrivljuje za hrvatske zločine nad Srbima. Crkva je bila optužena za suradnju s neprijateljem, za prisiljavanje Srba na obraćenje na katolicizam na na­čin inkvizicije, za pasivno držanje prema žrtvama terora, te za to da nije trubila budnice u znak prosvjeda protiv tog nasilja.[20]

Kardinal Müller: Komunisti i danas šire laži o blaženom Alojziju Stepincu

http://croative.net/?p=4046

Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Pisum рече

Pa ne možeš kada zamenjuješ teze.
Ali hajde da to postavimo ovako:
Da li postoji bilo koji biskup, nemački biskup, koji je bio sa Hitlerom na razini kao Stepinac sa Pavelićem?
Koliko ja znam, ni jedan. Čak ne postoji ni jedna kompromitujuća slika nekog RKC klirika sa Hitlerom u onolikoj arhivi. Svi redom su shvatili o čemu se radi, pa i oni najdesničarskiji, čim je počeo pakao sa Jevrejima 1938. i digli su ruke od njega kao od antihrista.

Hajde Italiju da pomenemo.
Da li ti je poznat i jedan biskup ili kardinal da je šurovao sa Musolinijem, kao Stepinac sa Pavelićem?
Nema, ni jedan. Čim je počelo sranj* shvatili su o čemu se radi, svi redom.
I svima je bilo veoma jasno, da bez obzira koliko će rat trajati, neće trajati toliko dugo pa da bude vavijeke.
Bilo je kontakata na službenom nivou. Ipak je Rim, Rim, ali takavog odnosa nikada nije bilo.
Osim toga Talijanska vojska se nikada nije ponašala zverski kao ustaše, niti je u Italiji do okupacije Nemačke bilo progona bilo koga, pa i Jevreja i Cigana.
Tek po smrti Musolinija, kada su Nemci okupirali Italiju, došlo je do pogroma.
To su činjenice.

Jedino Stepincu nije bilo ništa jasno i bio je ubedjen da će NDH trajati takva kakva jeste vavijeke.
Taj je bio zaslepljen pored očiju, bez mozga za razmišljanje.
Zar misliš da za vreme vladavine NDH četiri godine, kao vrhovni poglavar RKC u Hrvatskoj nije znao i nije imao pojma šta se dešava u državi, a Vatikan i RKC zna "gde miš pizd* nosi".
Pa ja laik, ovakav kakav sam, imam solidne veze i u Vatikanu i u SPC pa saznam nešto preko reda, a neće jedan nadbiskup ili kardinal koji ima hiljade sveštenika i monaha koji ga mogu i moraju izveštavati o svemu.

Ili ti misliš da smo svi ovde jeli bunike i nemamo ideju kako funkcioniše crkvena administracija (crkvena obaveštajna služba). 
Mi smo ovde, kao, molimo se Bogu, čitamo Bbliju, idemo na liturgije ili služimo liturgije i to je sve osim prepucavanja.
Pa ja sad mogu da ti nabrojim bar petoricu na Kaptolu koji redovito izveštavaju nuncija i kada Bozanić ode na pišanje.

Ili ti stvarno misliš da smo svi naivni i šuplji i da posmatramo sve i jedino kroz nož ili pušku....
Nož i puška, rodjeni moj, je zadnje divljačko sredstvo za psihopate raznih vrsta.
Najgori su oni u diplomatskim frakovima i svešteničkim odorama.
Za njih smo svi male bebe.

I još jednom o "saglavniku, izdajniku, kolaborantiui zamjeni teza" - ad Kratos et Pisum:

‘Da je ovo izgovorio u Njemačkoj, ne bi živ sišao s propovjedaonice!’

Nadbiskup Stepinac se otvoreno suprotstavio zločinačkoj naravi režima u propovijedi na blagdan Krista Kralja u zagrebačkoj katedrali 25. listopada 1942. godine, osuđujući rasizam:

- Prva stvar koju tvrdimo jest, da su svi narodi bez iznimke pred Bogom ništica. Drugo što tvrdimo jest, da svi narodi i rase potječu od Boga. Stvarno postoji samo jedna rasa, a to je Božja rasa. Treće što tvrdimo, svaki narod i svaka rasa, kako se danas odrazuju na zemlji, imade pravo na život dostojan čovjeka i na postupak dostojan čovjeka.(…) Nitko nema pravo da na svoju ruku ubija ili na koji mu drago način oštećuje pripadnike druge rase ili narodnosti. To može samo zakonita vlast, ako je nekome dokazana krivica, radi koje zaslužuje kaznu.

Svjedoci su tvrdili da je njemački izaslanik nakon mise bijesan komentirao: ‘Da je ovo izgovorio u Njemačkoj, ne bi živ sišao s propovjedaonice!’

Kako je rat odmicao, Stepinac i Pavelić postajali su sve dalji. Kad je poglavniku rekao: ‘Ne može se istrijebiti sa zemlje Cigane ili Židove, jer ih se smatra inferiornom rasom’, Pavelić ga je nakon prijama pred ustaškim dužnosnicima nazvao ‘magarcem i balavcem’, te ga više nije pozivao na protokolarne svečanosti. Njemačka izvješća o Stepincu bila su negativna, smatrali su ga provokatorom, ustaše su ga planirali uhititi 1942. godine, a našao se i na meti atentata 1943. godine, od kojeg se u zadnji čas odustalo.

Preporučujem pročitati cio članak, tamo je mnogo drugih daljih fakata:

http://hu-benedikt.hr/?p=40907

Kad nadjete validne dokaze nastavljamo sa diskusijom. Do tada se isključujem. Razlog: vrtnja u krug.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Zayron рече

I još jednom o "saglavniku, izdajniku, kolaboranti i zamjeni teza" - ad Kratos et Pisum:

‘Da je ovo izgovorio u Njemačkoj, ne bi živ sišao s propovjedaonice!’

Nadbiskup Stepinac se otvoreno suprotstavio zločinačkoj naravi režima u propovijedi na blagdan Krista Kralja u zagrebačkoj katedrali 25. listopada 1942. godine, osuđujući rasizam:

- Prva stvar koju tvrdimo jest, da su svi narodi bez iznimke pred Bogom ništica. Drugo što tvrdimo jest, da svi narodi i rase potječu od Boga. Stvarno postoji samo jedna rasa, a to je Božja rasa. Treće što tvrdimo, svaki narod i svaka rasa, kako se danas odrazuju na zemlji, imade pravo na život dostojan čovjeka i na postupak dostojan čovjeka.(…) Nitko nema pravo da na svoju ruku ubija ili na koji mu drago način oštećuje pripadnike druge rase ili narodnosti. To može samo zakonita vlast, ako je nekome dokazana krivica, radi koje zaslužuje kaznu.

Svjedoci su tvrdili da je njemački izaslanik nakon mise bijesan komentirao: ‘Da je ovo izgovorio u Njemačkoj, ne bi živ sišao s propovjedaonice!’

Kako je rat odmicao, Stepinac i Pavelić postajali su sve dalji. Kad je poglavniku rekao: ‘Ne može se istrijebiti sa zemlje Cigane ili Židove, jer ih se smatra inferiornom rasom’, Pavelić ga je nakon prijama pred ustaškim dužnosnicima nazvao ‘magarcem i balavcem’, te ga više nije pozivao na protokolarne svečanosti. Njemačka izvješća o Stepincu bila su negativna, smatrali su ga provokatorom, ustaše su ga planirali uhititi 1942. godine, a našao se i na meti atentata 1943. godine, od kojeg se u zadnji čas odustalo.

Preporučujem pročitati cio članak, tamo je mnogo drugih daljih fakata:

http://hu-benedikt.hr/?p=40907

Kad nadjete validne dokaze nastavljamo sa diskujom. Do tada se isključujem.

Kak je to krasno a onda izjaviš kako je najveći problem loš transport do logora.Pa sve to što pišeš i navodiš pokazuje zapravo koji je to bi licemer i lisac od čoveka.

Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Pisum рече

Ovo ne može ni zakonita vlast, jer se to smatra genocidom, bez obzira na vinost. Jer ne može biti kriva nikakva rasa ili nacija za greh ili zločin pojedinca.
Divota...

Nisi naveo cijelu rečenicu, samo prvu polovinu, istrgaoo si je iz kontexta. Cijela rečenica je glasila: "To može samo zakonita vlast, ako je nekome dokazana krivica, radi koje zaslužuje kaznu." Naravno tim nije mišljena "krivica rasna ili nacionalna" zato što se narodio kao bijelac, crnac, Rom, Jevrej, Srbin itd. već ta krivična ako je počinio neko teško krivično djelo za što može biti osudjen na smrt.

Zakonita vlast ima pravo suditi i na osnovu sudjenja na kaznu zatvora ili na smrt osuditi počinioce delikta. To pravo ima svaka zakonita vlast kao i vlast Republike Srbije.  Pod zakonitom vlašću Stepinac podrazumijeva aktualno vladajuću političku vlast tada aktuelno postojećeg pravno-političkog državnog subjekta koji se nazivao NDH.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...