Jump to content

Надбискуп Хочевар: Очекујемо долазак папе у Србију; КЦ се није мјешала у канонизацију Николаја Велимировића

Оцени ову тему

Препоручена порука

1 minute ago, Zoran Đurović рече

Дисциплина аркани је постојала и код раних хришћана. Моја сазнања делим само на правом месту. Није за тебе и пијацу. 

Атеиста је сигурно 100 % побожнији од тебе... Опет, само потврђујеш да си непоправљиво секташки избаждарен, јер не умеш да контестуализујеш ствари. Илић не би љубио руку папи. Ефески ју је љубио. Не умеш да разликујеш говор. Нпр. ја велим да си ти интелигентан, а ту реч не стављам под наводнике, јер мислим да си довољно интелигентан да разлучиш у ком контексту користим тај апелатив. Али не верујем да си интелигентан колико и Иван, који је само безобразан, али интелигентнији неупоредиво од тебе. Мада ме често остави без речи када помислим да није само безобразан... 

Ето, ђупкајте мало по стомаку...

А ти знаш ко је колико "побожан" (шта год ти подразумевао под тим)?

Можда би и атеиста љубио руку папи (када га већ ословљава са свети оче), како ти то можеш знати? Ипак си себи скочио у стомак. Ово су просто примери уљудног обраћања сагласно времену и приликама у којима се оно врши.

Да, Иван је интелигентнији од мене. Поносан сам што имам таквог пријатеља. Ипак, да те потсетим да постоје две врсте генија када је интелектуални дар у питању: евгеније и какогеније. Е сад, ко је ко - време ће показати.

И ти си врло даровит човек. Бавиш се професионално сликарством, а немаш факултет за то. Ипак, ја не оспоравам тек тако твоје бављење сликарством, јер је и то дар од Бога.

Подели на овим сајтовима

• Одговори 927
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Управо сада, Андреј Андрејевић рече

Ипак, да те потсетим да постоје две врсте генија када је интелектуални дар у питању: евгеније и какогеније. Е сад, ко је ко - време ће показати.

:ani_biggrin::ani_biggrin::ani_biggrin:

1 minute ago, Андреј Андрејевић рече

Бавиш се професионално сликарством, а немаш факултет за то.

Aha! Ufaćen si! Di je onaj ekspertofil Leon da te iskritikuje šo nemaš faks za malanje?

4 minutes ago, Андреј Андрејевић рече

евгеније и какогеније.

Vrh...

12:smeha:12:smeha:12:smeha:

1 minute ago, Андреј Андрејевић рече

А ти знаш ко је колико "побожан" (шта год ти подразумевао под тим)?

Pa sve on zna, on je sa Bogom na telefonskoj vezi.

2 minutes ago, Андреј Андрејевић рече

Можда би и атеиста љубио руку папи

Ljubio sam i ja ruku mojoj pokojnoj materi, pa to ne znači da sam je priznao za arhijereja:ani_biggrin:

Подели на овим сајтовима

Saopštenje za javnost

99bf2d484dd94191bf3c1b0fec61938c

Potpisani Stanislav Hočevar, nadbiskup beogradski, dajem prvu i poslednju izjavu u vezi članka u dnevnom listu „Politika“ od dana 28. 10. 2016., sa naslovom: “Katolička crkva u Srbiji očekuje dolazak Pape”, kao i u vezi sa prenošenjem u drugim medijima moje izjave date tom dnevnom listu.

Znamo svi da naslov postavlja uredništvo. Odgovarajući pak na novinarska pitanja kao pastir Crkve, dužan sam bio da prezentujem pitanja koja mi vernici postavljaju čudeći se. Niko od vernika – a najmanje ja – nije želeo u bilo čemu upoređivati istorijske ličnosti ili njihovu svetost.

Ipak, pitamo se zbog čega vernici Katoličke Crkve u Srbiji moraju da podnose teret nerešenih problema čiji su epicentri izvan Srbije? Aktualizovano je i pitanje da li važe ista merila u tumačenju istorije, pa tako i isti pristupi prilikom proučavanja nekog kandidata za svetost? To su najlegitimnija pitanja! Utoliko više jer ih postavlja manjinska zajednica. No, sada je naša manjinska zajednica svesna reakcija… Ali ne zaboravimo da u našem vremenu svuda postoji i manjina i većina.

Nakon razmišljanja i savetovanja uputiću pismo s predlogom za dijalog Svetom arhijerejskom Sinodu SPC-a, jer sam ubeđen da samo to priliči članovima Hristove Crkve.

Toliko više u ovim ozbiljnim vremenima i sa još ozbiljnijim teološkim i pastirskim pitanjima. Odlučan u promovisanju autentičnog dijaloga, molim Gospodara istorije da svima nama udeli mir i radost.

U Beogradu, 04. 11. 2016,

+ Stanislav Hočevar

nadbiskup beogradski i mitropolita

Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Андреј Андрејевић рече

И ти си врло даровит човек. Бавиш се професионално сликарством, а немаш факултет за то. Ипак, ја не оспоравам тек тако твоје бављење сликарством, јер је и то дар од Бога.

Па не бих вас ја зезао за џ.:))

Влада Величковић предавао на париској уметничкој академији, а нема сликарски факс... Но, ти западњаци су духовно посрнули људи, као што знамо... :D Чудни су путеви Господњи... Ево, ти и Иван немате дана теолошке школе па се плекате у ове ствари. Ја од школе имам само дизајн. Добро, имам и те поповске факултете, као и римски докторат, али и постдипломске на филозофији код Жуње. 

Све у свему, ја вас само карам због мржње. Ни због чега другог. Јер нам Ис није рекао да ће нас судити по факултетима, него по врлини. И када ту грешите, карам вас као и католике. Нажалост, моји сте, а не деца мојих непријатеља, тако да морам да вас шибам. Да би постали људи од вас. Што вели она: Криво седи, право беседи! То треба и ви да узмете као гесло. Злочини које су урађени према нама не треба да нам помуте вид (а и ми нисмо били јагњешца, мада са квантитетом не можемо да се поредимо са Хрватима). Ја не видим да следите Исусову: Окрени други образ! Оно што сам вам рекао на мојој теми, у вама не видим ни једну Исусову црту. Водите ви ваше ратове, не могу да вас спречим, али не продајте мржњу према католицима као јеванђеље. Много је...   

Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Zayron рече

Pa to tvrde prvi vaši političari, da je Vatikan razbio i bivšu Jugoslaviju a ne samo Poljsku, varšavski pakt i SSSR.

http://www.novi-svjetski-poredak.com/2015/05/08/ekskluzivno-otkrice-hrvatskog-novinara-kako-je-vatikan-srusio-jugoslaviju/

Ček, ček...što bi mene obavezivala bilo koja tvrdnja  "mojih" političara, o kojima imam takvo mišljenje da je bolje da ga ne spominjem ovde na forumu iz razloga pristojnosti. Vatikan jeste imao INICIJALNO presudnu ulogu razbijanju SFRJ, ali sam, takav kakav je ne bi ni to bio u stanju da uradi, da se nije umešala i Nemačka u želji da nam se osveti za dva poraza u dva svetska rata (i iz dosta drugih motiva). Sad, jedino gde je papa Vojtila možda zaista imao presudnu ulogu je, iznenadićeš se, rat u Bosni. Kako? Pa tako što je u poslednjem momentu pred sam referendum naredio kliricima RKC da lobiraju kod bosanskih Hrvata da se izjasne za nezavisnost BiH. Bosanski Hrvati su, videvši šta se događa u Hrvatskoj, bili pomalo rezervisani prema otcepljenju BiH  i moguće je da bi bilo uzdržavanjem bilo glasanjem protiv sprečili jednu užasnu tragediju. Ali tu je bio "sveti" Vojtila da zabiberi. Pa ga onda Vatikan proglašava svecem, a Zoran ga slika sa oreolom. I još kaže da sam bezobrazan. Pa vi ste bre arhibezobrazni, a obraz vam nije đon, no beton...inače, za jedno pravo koliko toliko objektivno sagledavanje raspada SSSR i VU, uputiću te na sledeću literaturu- Prošireni hladni rat od autora Arno Vestrad. Strukturni i suštinski razlozi sloma SSSR nisu bili ni ekonomija ni velika nefunkcionalnost sistema (a u kapitalizmu ga kao nema) već preterano i potpuno neekonomsko i netržišno rasipanje ogromnih količina novca što na vojni budžet, što na izdržavanje više desetina socijalno nefunkcionalnih azijskih i afričkih zemalja (Mengistuova Etiopija, Jemen, čitav niz podsaharskih zemalja Afrike itd....). Dakle ovi ateisti u teoriji su u praksi ispali mnogo veći vernici od vašeg pape. Trošili su novac (ne samo SSSR nego i DDR) na to da jadni, goli, bosi, bolesni i nepismeni Afrikanci dobiju besplatni negu, hranu, školovanje, da se isfinansiraju kubanske vojne ekspedicije u cilju zaštite nedužnih Angolaca od vršljanja južnoafričkih rasista i ostale braće hrišćana. E zato je pao SSSR, a ne zbog "papinih divizija". To su strukturni i ekonomski razlozi. A što se tiče personalnih, pa već ti rekoh. Dovoljno je da dve bitange (Gorbačov i Jeljcin) preuzmu ovlašćenja (i dalje) najveće zemlje sveta. Papa i Bžežinski se sad samo naknadno k...e. Leh Valensa? Debeli bravar iz Gdanjska? Ma daj Zairone, nismo mi deca, bajke ostavi za svoje klince.

Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Zoran Đurović рече

Па не бих вас ја зезао за џ.:))

Влада Величковић предавао на париској уметничкој академији, а нема сликарски факс... Но, ти западњаци су духовно посрнули људи, као што знамо... :D Чудни су путеви Господњи... Ево, ти и Иван немате дана теолошке школе па се плекате у ове ствари. Ја од школе имам само дизајн. Добро, имам и те поповске факултете, као и римски докторат, али и постдипломске на филозофији код Жуње. 

Све у свему, ја вас само карам због мржње. Ни због чега другог. Јер нам Ис није рекао да ће нас судити по факултетима, него по врлини. И када ту грешите, карам вас као и католике. Нажалост, моји сте, а не деца мојих непријатеља, тако да морам да вас шибам. Да би постали људи од вас. Што вели она: Криво седи, право беседи! То треба и ви да узмете као гесло. Злочини које су урађени према нама не треба да нам помуте вид (а и ми нисмо били јагњешца, мада са квантитетом не можемо да се поредимо са Хрватима). Ја не видим да следите Исусову: Окрени други образ! Оно што сам вам рекао на мојој теми, у вама не видим ни једну Исусову црту. Водите ви ваше ратове, не могу да вас спречим, али не продајте мржњу према католицима као јеванђеље. Много је...   

Па добро, на послетку наши смо ваљда!? Не бих ја потезао то око сликарског факултета да ти и Леон не прозивасте мене и Ивана око Теолошког!

Хвала Богу да и ти изјавиш да нам Бог неће судити по факултетима!

Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Zoran Đurović рече

Све у свему, ја вас само карам због мржње. Ни због чега другог. Нажалост, моји сте, а не деца мојих непријатеља, тако да морам да вас шибам. Да би постали људи од вас. Што вели она: Криво седи, право беседи! То треба и ви да узмете као гесло. Злочини које су урађени према нама не треба да нам помуте вид (а и ми нисмо били јагњешца, мада са квантитетом не можемо да се поредимо са Хрватима). Ја не видим да следите Исусову: Окрени други образ! Оно што сам вам рекао на мојој теми, у вама не видим ни једну Исусову црту. Водите ви ваше ратове, не могу да вас спречим, али не продајте мржњу према католицима као јеванђеље. Много је...   

Рече скоро пат. Иринеј, ма не ради се ту о окретању образа, нису они нама лупили шамар, него хоће да нам затру и семе и племе...

Ми не гајимо мржњу према римокатолицима, већ дискутујемо о учењу њихове цркве.

Е сад, што ти у нама не видиш Бога (ни једну Исусову црту)...па можда да промениш диоптрију! 12:smeha:

Подели на овим сајтовима

5 minutes ago, Ivan Marković рече

Ček, ček...što bi mene obavezivala bilo koja tvrdnja  "mojih" političara, o kojima imam takvo mišljenje da je bolje da ga ne spominjem ovde na forumu iz razloga pristojnosti. Vatikan jeste imao INICIJALNO presudnu ulogu razbijanju SFRJ, ali sam, takav kakav je ne bi ni to bio u stanju da uradi, da se nije umešala i Nemačka u želji da nam se osveti za dva poraza u dva svetska rata (i iz dosta drugih motiva). Sad, jedino gde je papa Vojtila možda zaista imao presudnu ulogu je, iznenadićeš se, rat u Bosni. Kako? Pa tako što je u poslednjem momentu pred sam referendum naredio kliricima RKC da lobiraju kod bosanskih Hrvata da se izjasne za nezavisnost BiH. Bosanski Hrvati su, videvši šta se događa u Hrvatskoj, bili pomalo rezervisani prema otcepljenju BiH  i moguće je da bi bilo uzdržavanjem bilo glasanjem protiv sprečili jednu užasnu tragediju. Ali tu je bio "sveti" Vojtila da zabiberi. Pa ga onda Vatikan proglašava svecem, a Zoran ga slika sa oreolom. I još kaže da sam bezobrazan. Pa vi ste bre arhibezobrazni, a obraz vam nije đon, no beton...inače, za jedno pravo koliko toliko objektivno sagledavanje raspada SSSR i VU, uputiću te na sledeću literaturu- Prošireni hladni rat od autora Arno Vestrad. Strukturni i suštinski razlozi sloma SSSR nisu bili ni ekonomija ni velika nefunkcionalnost sistema (a u kapitalizmu ga kao nema) već preterano i potpuno neekonomsko i netržišno rasipanje ogromnih količina novca što na vojni budžet, što na izdržavanje više desetina socijalno nefunkcionalnih azijskih i afričkih zemalja (Mengistuova Etiopija, Jemen, čitav niz podsaharskih zemalja Afrike itd....). Dakle ovi ateisti u teoriji su u praksi ispali mnogo veći vernici od vašeg pape. Trošili su novac (ne samo SSSR nego i DDR) na to da jadni, goli, bosi, bolesni i nepismeni Afrikanci dobiju besplatni negu, hranu, školovanje, da se isfinansiraju kubanske vojne ekspedicije u cilju zaštite nedužnih Angolaca od vršljanja južnoafričkih rasista i ostale braće hrišćana. E zato je pao SSSR, a ne zbog "papinih divizija". To su strukturni i ekonomski razlozi. A što se tiče personalnih, pa već ti rekoh. Dovoljno je da dve bitange (Gorbačov i Jeljcin) preuzmu ovlašćenja (i dalje) najveće zemlje sveta. Papa i Bžežinski se sad samo naknadno k...e. Leh Valensa? Debeli bravar iz Gdanjska? Ma daj Zairone, nismo mi deca, bajke ostavi za svoje klince.

Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zayron рече

U mokrim snovima papista da, u realnosti ne. Zairone, Zairone, što se petljaš u visoku geopolitiku i međunarodne odnose kad se u to ne razumeš ama dibidus. S tobom ne vredi diskutovati jer se ne razumeš u materiju. Umesto da kačiš relevantne izvore i literaturu, kačiš ove zabavne i komične dokumentarce....msm, ne mogu te ja učiti osnovama geopolitike i međunarodnih odnosa. Za početak uzmi Dugina i Fukujamu (ne Kraj istorije, već Sudar kultura, pa zatim  Pola Kenedija, pa pređi na Kisindžera i Miršmajera a onda dođi da razgovaramo. Nije ovo hrana za tvoje zube:ani_biggrin:

Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Zayron рече

Liberating a Continent? Pa vi ste perverzni! Od čega je on oslobodio kontinent? Od zaposlenja, zdravstvenog osiguranja i socijalne zaštite? Od stambene osiguranosti? Besplatnog školstva? Čega se pametan stidi...

Подели на овим сајтовима

16 minutes ago, Ivan Marković рече

.e. Leh Valensa? Debeli bravar iz Gdanjska? Ma daj Zairone, nismo mi deca, bajke ostavi za svoje klince.

Šta si navalio na čovjeka te debeo pa debeo. Deblji sam ja od njega, pa šta? Pije čovjek pivo i jede buhte.

On je za mene čačkalica i sušenka obična. Znaš li da nije hrišcanski ismijavat ljude zbog tog kako izgledaju?

Подели на овим сајтовима

9 minutes ago, Ivan Marković рече

Liberating a Continent? Pa vi ste perverzni! Od čega je on oslobodio kontinent? Od zaposlenja, zdravstvenog osiguranja i socijalne zaštite? Od stambene osiguranosti? Besplatnog školstva? Čega se pametan stidi...

Oh, izvinite ja se zabunio. Mislio sam da sam na pravoslavnom Forumu ali kako vidim ovo je forum Komanča i oplakavača crvenih, komoušskih nostalgičara.

Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Zayron рече

Šta si navalio na čovjeka te debeo pa debeo. Deblji sam ja od njega, pa šta? Pije čovjek pivo i jede buhte.

On je za mene čačkalica i sušenka obična. Znaš li da nije hrišcanski ismijavat ljude zbog tog kako izgledaju?

:ani_biggrin::ani_biggrin::ani_biggrin:Kuku Zairone, pa umesto šo ceo dan visiš za kompom i glumiš fikus, možda da probaš sa džogingom. Ili neka dijeta? Ili ovaj naš pravoslavni post. Jes gadan, mnogo dana na vodi, al mož malo i da smršaš. I još se pokažeš ko ekumenista u praksi. 

Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Zayron рече

Oh, izvinite ja se zabunio. Mislio sam da sam na pravoslavnom Forumu ali kako vidim ovo je forum Komanča i oplakavača crvenih, komoušskih nostalgičara.

Pa Zairone, ovaj forum jeste pravoslavan a ne sektaški. Dopušta politička raznomislija. Pa čak i verska. Eto npr. vaša. Na pravoslavnom forumu slušamo mišljenje rimokatolika, protestanata, muslimana, ateista, i to je sve sasvim u redu. E onda kada neko kaže da je za čoveka bolje da ima stalno zaposlenje jer tako može bez problema da narani decu, onda "jaaaoooo, komunistiiiiiiiiiiii!!!!!" "aaaaaaaaaaaaaaaaaa" itd itsl. Ma perverzno do bola. Sad već postajete smešni. 

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...