Jump to content

Надбискуп Хочевар: Очекујемо долазак папе у Србију; КЦ се није мјешала у канонизацију Николаја Велимировића

Оцени ову тему

Препоручена порука

+!
izvor: 'Kardinal Alojzije Stepinac' M. Landercy - Đakovači Selci 1989. (izvornik: Le cardinal Stepinac - martyr des droits de l' homme, Paris 1980.)

str.98-99

"Spreman sam pre da umrem, nego da popustim, i nadam se da ću, s pomoću Božjom, moći da ostanem veran svojoj reči". 
Alojzije Stepinac, zagrebački nadbiskup i kardinal, zaista je do kraja života ostao veran toj izjavi koju je dao 1952. dopisniku jednog belgijskog lista.
Napuštajući u sredu 10. februara, u rodnom selu, Krašiću nedaleko od Zagreba, ovaj svet, on ga je ostavljao stvarno nepobeđen.

Smrću Stepinčevom neće, nažalost, još prestati kotroverza koja je nastala u vezi njegovog držanja u tmurnim godinama prošloga rata
i koja je sigurno njega samoga teško bolela.
Tek da se dobije potrebna vremenska distanca, kada rane budu koliko toliko zaceljene, kad strasti popuste,
moći će istoričar da o tome izrekne svoj nepristrani sud, 
za koji je Stepinac toliko puta kazao da ga očekuje s mirnom savešću.

Neke stvari, međutim, mogu se već i iz današnje perspektive dobro i tačno utvrditi.

Kad je komunistički režim, navukavši na sebe grotesknu masku "branitelja" Pravoslavlja i Srpstva,
stavio na optuženičku klupu nadbiskupa Stepinca, od svršetka rata bilo je već prošlo 16 mjeseci.
To znači - zanimljiva činjenica - da Stepinac nije bio zatvoren i optužen odmah posle "oslobođenja".
Tek kad je rimokatolički episkopat Jugoslavije objavio svoje poznato Pastirsko pismo iz septembra 1945.,
u kome su postupci komunista žigosani ali i ostavljena otvorena vrata za sporazum sa državom, 
tek posle toga komunisti su stupili u akciju.
Ali ni tada Stepinac nije bio uhapšen već samo stavljen pod pojačanu policijsku prismotru.
Štaviše, došlo je i do međusobnih razgovora koji su ostali bez rezultata, jer je Stepinac odlučno odbio za njega neprihvatljive uslove režima.
I kad je posle svega postalo jasno da o neoj njegovoj kapitulaciji ne može biti govora, počeli su tražiti zgodan povod da Stepinca izvedu pred sud.

Suđenje kao i osuda na 16 godina robije pokazali su i otkrili nove momente koji nisu ni za kakvo potcenjivanje.
Pre svega, dostojanstveno i nepokolebivo držanje zagrebačkog nadbiskupa pred komunističkim "sudom" ostavilo je snažan utisak.
A zatim, brzo je postalo jasno da je sama Rimokatolička crkva stala iza svoga dostojanstvenika,
insistirajući na njegovoj nevinosti.
Krajem 1952., godinu dana posle Lepoglave i interniranja u Krašić, Papa Pio XII. dodeljuje mu čak kardinalsku čast,
što je bio nedvosmislen znak solidarisanja sa osuđenim nadbiskupom.
Ali ne samo da je Rimokatolička crkva stala iza Stepinca, već je to isto učinila u ogromnom svome delu, i javnost slobodnoga sveta.
Ne jednom prilikom ta je javnost vršila pritisak na komunistički režim u Jugoslaviji da pusti na slobodu osuđenog.
I Tito je zaista bio prisiljen da izjavi da je voljan to učiniti ali pod uslovom da Stepinac odmah napusti zemlju.
Međutim, ovaj ma tako nešto nije mogao da pristane.

Tako je kardinal Stepinac izrastao u herojsku figuru svetskih razmera.
Ime mu je postalo simbol duhovne čvrstine i otpora protiv komunističke tiranije:
Kao takav, on nesumljivo zaslužuje iskreno divljenje svih onih koji su, bez obzira na versku pripadnost,
načisto s time o čemu se zapravo radi.

SVETA MILENOVIĆ

(Srpski Vidici, München, veljača 1960.)

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

• Одговори 927
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

+!
izvor: 'Kardinal Alojzije Stepinac' M. Landercy - Đakovači Selci 1989. (izvornik: Le cardinal Stepinac - martyr des droits de l' homme, Paris 1980.)
str. 96-97

Začudio sam se, kako protestantski pastori nasjedaju (pa i mnogi Srbi u emigraciji) propagandi crvenih
da je nadbiskup Stepinac surađivao s ustašama u gonjenju Srba:
Ja ovime svjedočim sa svojim punim imenom, da to nije istina.
Ja sam bio godine 1941. od ustaša uhapšen, odveden na ustašku policiju u Petrinjskoj ulici u Zagrebu,
gdje sam između 27. travnja i 11. svibnja 1941. god. bio zatvoren u ćeliji br. 8 zajedno sa srpsko-pravoslavnim mitropolitom Dositejem,
koga do onda nisam lično poznavao.
On je bio teško bolestan na arteriosklerozi, izvučen iz kreveta i bačen u moju ćeliju.
On mi reče, da se nadbiskup Stepinac za njega zauzeo više no što bi to mogao rođeni brat.
Rekao mi je dalje, da ima zahvaliti samo energičnom nastupu nadbiskupa Stepinca, da ustaše nisu, kako su to htjeli,
spaliti i srušiti pravoslavnu crkvu u Zagrebu istoga dana, kada su zapalili židovski hram. 
Rekao je, da će biti prebačen u Srbiju - što je za njega onaj čas bilo najpovoljnije - i da i to ima zahvaliti Stepincu.
Za 3 dana doista je prebačen u Srbiju, gdje je nakon nekoliko godina- već pod Titovom okupacijom - umro u manastiru Rakovica kraj Beograda.

Dositeja je Tito službeno "ožalio kao žrtvu", ali Stepincu priznati, da je on spasio tu "žrtvu", Tito nije htio.
Mrtvima Tito priznaje sve - živima gotovo ništa, ako nisu uz njega.
- Ovo su autentične izjave Dositeja meni, koje mi je dao neprisiljen od ikoga, u intimnom razgovoru u ćeliji ustaša,
gdje smo bili jednake sudbine.
Mene su ustaše kasnije otpremili u koncentracioni logor "Danicu" (zloglasni kap. Viktor Tomić) i tamo sam bio zatvoren
s prijateljem Miškinom, narodnim zastupnikom HSS, koji je tamo zaglavio,
a sada ga mrtvoga Titovci svojataju kao svoga, kao što to čine i s mrtvim Radićem, dok žive zatvaraju.
Toliko historijskoj istini za volju. 

DR. ANTE ŠUMANOVIĆ (1891.-1949.)
(Neue Zuericher Zeitung,
20. 11. 1947.
Hrvatski Glas,
13. 1. 1948.)

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Загребачки надбискуп Алојзије Степинац је од првих дана Другог светског рата здушно благословио стварање „нове католичке државе“, како је он често називао НДХ. 12. априла 1941. године састаје се са генералом усташке војске, Славком Кватерником, по проглашењу НДХ. Надбискуп Алојзије Степинац се први пут састао са Антом Павелићем одмах по његовом повратку 16. априла 1941, четири дана након проглашења НДХ и изразио пуну подршку усташкој новооформљеној држави.

Загребачки надбискуп др Алојзије Степинац је на Ускрс 1941. године поново објавио формирање НДХ и том приликом је у име Ватикана благословио усташког поглавника Анту Павелића. Тада је, између осталог, рекао: „Док Вас ми срдачно поздрављамо као главу НДХ, ми молимо Бога Звезда да да свој небески благослов Вама, вођи нашег народа“. Већ 28. априла 1941. године Степинац је написао „пасторално писмо“ у коме је позвао фратре и свећенике да подржава и брани нову католичку државу Хрватску.

Алојзије Степинац у писму папи Пију XII у писму од 18. маја 1943. године наводи да је у НДХ покрштено најмање 250.000 православних Срба. 

http://www.zlocininadsrbima.com/Zlocinac.aspx?ImeZlocinca=Алојзије-Степинац-

Naredna poseta Paveliću bila je tako značajna za Stepinca da nam je ostavio zapis u kome se kaže: „Ako taj čovek bude upravljao Hrvatskom deset godina, kako mi je pripovedao, Hrvatska će biti raj“.

Već posle nekoliko dana izdao je nadbiskup svom kleru okružnicu koja odiše „iskrenim rodoljubljem“ preporučujući Pavelića i ustaški režim, „svestan velike i teške odgovornosti“, svim vernicima i sveštenicima. „Odazovite se stoga spremno ovom mome pozivu na uzvišeni rad oko čuvanja i unapređenja Nezavisne Države Hrvatske“, a zatim čitamo u dnevniku: ‐ „Poznavajući muževe koji danas upravljaju sudbinom hrvatskog naroda, mi smo duboko uvjereni, da će naš rad naići na puno razumijevanje i pomoć. Mi vjerujemo i očekujemo, da će Crkva u uskrsloj Državi Hrvatskoj moći u punoj slobodi naviještati neoborive principe vječne istine i pravde...“

http://www.krajinaforce.com/dokumenti/dnevnici_alojza_stepinca.pdf

Овде има и нумерисано, по ставкама:

http://www.vaseljenska.com/misljenja/zlocini-zagrebackog-nadbiskupa-kardinala-alojzija-stepinca/

Ово се добије само на прво гуглање. Да не идем даље, јер све ово, а и много више, можете да нађете на Интернету, заједно са његовим цитатима и фототипском документацијом. А знате за све ово и сами, него ајде да се правимо луди.

Значи, ајде да баталимо глупости, нисмо од јуче и за све постоји документација, само ко хоће да гледа. Ја само и даље не знам шта је целој КЦ била потребна ова бламажа, јер је очигледно да се ради о човеку који је активно учествовао у свему што се у НДХ дешавало.

Подели на овим сајтовима

32 minutes ago, utopija рече

Ja ovime svjedočim sa svojim punim imenom, da to nije istina.
Ja sam bio godine 1941. od ustaša uhapšen, odveden na ustašku policiju u Petrinjskoj ulici u Zagrebu,
gdje sam između 27. travnja i 11. svibnja 1941. god. bio zatvoren u ćeliji br. 8 zajedno sa srpsko-pravoslavnim mitropolitom Dositejem,
koga do onda nisam lično poznavao.
On je bio teško bolestan na arteriosklerozi, izvučen iz kreveta i bačen u moju ćeliju.
On mi reče, da se nadbiskup Stepinac za njega zauzeo više no što bi to mogao rođeni brat.
Rekao mi je dalje, da ima zahvaliti samo energičnom nastupu nadbiskupa Stepinca, da ustaše nisu, kako su to htjeli,
spaliti i srušiti pravoslavnu crkvu u Zagrebu istoga dana, kada su zapalili židovski hram. 
Rekao je, da će biti prebačen u Srbiju - što je za njega onaj čas bilo najpovoljnije - i da i to ima zahvaliti Stepincu.
Za 3 dana doista je prebačen u Srbiju, gdje je nakon nekoliko godina- već pod Titovom okupacijom - umro u manastiru Rakovica kraj Beograda.

Dositeja je Tito službeno "ožalio kao žrtvu", ali Stepincu priznati, da je on spasio tu "žrtvu", Tito nije htio.
Mrtvima Tito priznaje sve - živima gotovo ništa, ako nisu uz njega.
- Ovo su autentične izjave Dositeja meni, koje mi je dao neprisiljen od ikoga, u intimnom razgovoru u ćeliji ustaša,

DR. ANTE ŠUMANOVIĆ (1891.-1949.)
(Neue Zuericher Zeitung,
20. 11. 1947.
Hrvatski Glas,
13. 1. 1948.)

Митрополит Доситеј је мучен и од стране РК калуђерица, а упокојио се у ман. Ваведење а не Раковица!

О његовом страдању сведочи и изјава белгијског конзула Арнолда Роберта, који је кроз отвор на вратима ћелије број 8, видевши тело изнакаженог митрополита Доситеја, рекао: "Но, богами, ово је дивљаштво што ови људи раде".

dositej6.jpgТешко болестан премештен је у болницу Милосрдних сестара. Уместо лечења "милосрдне сестре" свирепо су га мучиле и понижавале. Од њих је свакодневно мучен и злостављан, тако да му је сва брада била почупана. По сведочењу Божидара Церовског, шефа усташке полиције у Загребу, "Митрополит је био тако страшно измрцварен да је једва жив утрпан у воз за Београд". У Земуну из теретног вагона болесног митрополита преузимају Немачке окупационе власти и спроводе га у Београд. Неколико месеци после тога умро је у манастиру Ваведење у Београду 13. јануара 1945 године, од тешких последица злостављања.

* извор: Слободан Милеуснић "Духовни геноцид 1991-1995 (1997)" Београд 1997., Драгослав Страњаковић " Највећи злочин данашњице: (патње и страдање српског народа у Независној држави Хрватској од1941-1945.) /Одбор Томе Максимовића/ ; види о митрополиту Доситеју "СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА У НЕЗАВИСНОЈ ДРЖАВИ ХРВАТСКОЈ 1941-1945. Вељк

Подели на овим сајтовима

18 minutes ago, RYLAH рече

Загребачки надбискуп Алојзије Степинац је од првих дана Другог светског рата здушно благословио стварање „нове католичке државе“, како је он често називао НДХ. 12. априла 1941. године састаје се са генералом усташке војске, Славком Кватерником, по проглашењу НДХ. Надбискуп Алојзије Степинац се први пут састао са Антом Павелићем одмах по његовом повратку 16. априла 1941, четири дана након проглашења НДХ и изразио пуну подршку усташкој новооформљеној држави.

Загребачки надбискуп др Алојзије Степинац је на Ускрс 1941. године поново објавио формирање НДХ и том приликом је у име Ватикана благословио усташког поглавника Анту Павелића. Тада је, између осталог, рекао: „Док Вас ми срдачно поздрављамо као главу НДХ, ми молимо Бога Звезда да да свој небески благослов Вама, вођи нашег народа“. Већ 28. априла 1941. године Степинац је написао „пасторално писмо“ у коме је позвао фратре и свећенике да подржава и брани нову католичку државу Хрватску.

Алојзије Степинац у писму папи Пију XII у писму од 18. маја 1943. године наводи да је у НДХ покрштено најмање 250.000 православних Срба. 

http://www.zlocininadsrbima.com/Zlocinac.aspx?ImeZlocinca=Алојзије-Степинац-

Naredna poseta Paveliću bila je tako značajna za Stepinca da nam je ostavio zapis u kome se kaže: „Ako taj čovek bude upravljao Hrvatskom deset godina, kako mi je pripovedao, Hrvatska će biti raj“.

Već posle nekoliko dana izdao je nadbiskup svom kleru okružnicu koja odiše „iskrenim rodoljubljem“ preporučujući Pavelića i ustaški režim, „svestan velike i teške odgovornosti“, svim vernicima i sveštenicima. „Odazovite se stoga spremno ovom mome pozivu na uzvišeni rad oko čuvanja i unapređenja Nezavisne Države Hrvatske“, a zatim čitamo u dnevniku: ‐ „Poznavajući muževe koji danas upravljaju sudbinom hrvatskog naroda, mi smo duboko uvjereni, da će naš rad naići na puno razumijevanje i pomoć. Mi vjerujemo i očekujemo, da će Crkva u uskrsloj Državi Hrvatskoj moći u punoj slobodi naviještati neoborive principe vječne istine i pravde...“

http://www.krajinaforce.com/dokumenti/dnevnici_alojza_stepinca.pdf

Овде има и нумерисано, по ставкама:

http://www.vaseljenska.com/misljenja/zlocini-zagrebackog-nadbiskupa-kardinala-alojzija-stepinca/

Ово се добије само на прво гуглање. Да не идем даље, јер све ово, а и много више, можете да нађете на Интернету, заједно са његовим цитатима и фототипском документацијом. А знате за све ово и сами, него ајде да се правимо луди.

Значи, ајде да баталимо глупости, нисмо од јуче и за све постоји документација, само ко хоће да гледа. Ја само и даље не знам шта је целој КЦ била потребна ова бламажа, јер је очигледно да се ради о човеку који је активно учествовао у свему што се у НДХ дешавало.

O svemu tome će se raspravljati na toj mješovitoj pravoslavno-katoličkoj komisiji koja je ustanovljena najviše radi toga da bi se razdvojila dokumentaristika i faktografija od naaranžovanih i propagandinih  pamfleta i izmišljotina ili mitologizovane i ispolitizovane istorijske propagande i indoktrinacije a rraspravljaće se potom samo o onome što se sa istorijske tačke gledišta ukaže istinitim i dokazanim. Komisija je započela sa radom, pričekajmo onda na njene rezultate.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Zayron рече

O svemu tome će se raspravljati na toj mješovitoj komisiji koja je ustanovljena da bi se razdvojila dokumentaristika i faktografija od naaranžovanih i propagandinih  pamfleta i izmišljotina a rraspravljaće se potom samo o onome što se sa istorijske tačke gledišta ukaže istinitim i dokazanim. Komisija je započela sa radom, pričekajmo onda na njene rezultate.

И сам си рекао који су домети и који су крајњи резултати те комисије, шта онда имамо да се надамо од те комисије?

И шта би сад са оним "факте на сунце" на шта си се позивао све време? Има овакве документације три тоне, само на Интернету, а ко зна колико још по архивама што није публиковано, али је било доступно људима који су о свему томе писали књиге.

Подели на овим сајтовима

8 minutes ago, RYLAH рече

И сам си рекао који су домети и који су крајњи резултати те комисије, шта онда имамо да се надамо од те комисије?

И шта би сад са оним "факте на сунце" на шта си се позивао све време? Има овакве документације три тоне, само на Интернету, а ко зна колико још по архивама што није публиковано, али је било доступно људима који су о свему томе писали књиге.

Pa zašto beogradski arhivi UDBE, vojni i ostali bivše SFRJ koji su ostali u Beogradu konačno ne opublikuju sve što imaju kao dokaz o Stepinčevoj eventualnoj krivnji ili učešću u bilo kakvim zločinima? Tražite onda od njih, insistirajte i demonstrujte ispred zgrada tih arhiva da vam se ta dokumentacija učini priistupnom. Kao što sam rekao da je tokom kanonizacijske kauze pronadjeno bilo šta takvog on ne bi mogao biti proglašen blaženim.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, RYLAH рече

Kakve sad dokumentacije? Dokumenti nisu fotomontaže, dokumenti nisu politički sročeni pamfleti, dokumenti nisu lažni svjedoci, dokumenti nisu montirani procesi, dokumenti nisu rekla-kazala priče.

Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zayron рече

Pa zašto beogradski arhivi UDBE, vojni i ostali bivše SFRJ koji se ostali u Beogradu konačno ne opublikuju sve što imaju kao dokaz o Stepinčevoj eventualnoj krivnji ili učešću u bilo kakvim zločinima? Tražite onda od njih, insistirajte i demonstrujte ispred zgrada tih arhiva da vam se ta dokumentacija učini priistupnom. Kao što sam rekao da je tokom kanonizacijske kauze pronadjeno bilo šta takvog on ne bi mogao biti proglašen blaženim.

Нема потребе за архивама УДБ, које иначе датирају тек од 1945. године, има сасвим довољно у редовним и судским архивама (мада се слажем да и те срхиве треба да се отворе). Проблем је што никога у КЦ није било брига, јер је Хрватска на силу морала да има светитеља који би опрао све оне НДХ гадости са ње, и то јој је дато. Врло просто.

Ево, само ових пар ствари које сам навео, које су и више него доступне свима који искрено желе да виде, чине овог човека крајње неподобним за некога кога треба "следити и подражавати".

1 minute ago, Zayron рече

Kakve sad dokumentacije? Dokumenti nisu fotomontaže, dokumenti nisu politički sročeni pamfleti, dokumenti nisu lažni svjedoci, dokumenti nisu montirani procesi.

Документација је аргументација првог реда, као и фотографије, као и фототипована документација. Ако инсистираш на фактима, нема веће доказне снаге од докумената, међу којима је иначе и његов лични дневник.

Не знам шта би требало, једино да мртви устану из гробова и директно сведоче шта је ко тад радио, мада не зна,м ни да ли би те то задовољило...

Подели на овим сајтовима

11 hours ago, RYLAH рече

Нема потребе за архивама УДБ, које иначе датирају тек од 1945. године, има сасвим довољно у редовним и судским архивама (мада се слажем да и те срхиве треба да се отворе). Проблем је што никога у КЦ није било брига, јер је Хрватска на силу морала да има светитеља који би опрао све оне НДХ гадости са ње, и то јој је дато. Врло просто.

Ево, само ових пар ствари које сам навео, које су и више него доступне свима који искрено желе да виде, чине овог човека крајње неподобним за некога кога треба "следити и подражавати".

Документација је аргументација првог реда, као и фотографије, као и фототипована документација. Ако инсистираш на фактима, нема веће доказне снаге од докумената, међу којима је иначе и његов лични дневник.

Не знам шта би требало, једино да мртви устану из гробова и директно сведоче шта је ко тад радио, мада не зна,м ни да ли би те то задовољило...

Pa objavite ga cijelog taj Stepinčev dnevnik,. ko vam u tom brani? Jedino ako se neko ne boji da bi se tada otkrilo nešto sasvim drugo? Ja jedva čekam da se taj dnevnik objavi i to čudo od dnevnika uvidim i pročitam lično.

Подели на овим сајтовима

Pravite takodjer grešku u prosudjivanju dokumentacije. To što je Stepinac vjerovao Paveliću koji ga je ubijedjivao kako će Hrvatska biti raj nije dokazom nikakve krivnje nego maksimalno proigranog povjerenja Pavelića kod Stepinca. Isto kao što je i Vatikan vjerovao Hitleru da će održati sve ono što je potpisano Konkordatem izmedju Vatikana i Trećeg Rajha a Hitler nije od tog ispunio ništa, čak radio sve obrnuto. Uostalom tako je postupao i sa svim ostalim državama i državnicima, ne samo sa Vatikanom, svima lagao, sve obmanjivao i na kraju zaratio. Vrlo često se vaš dokazni postupak svodi na nabrajanje nevjerovatnog mnoštva najrazličitijih i nesuvislih istina tačnih faktografskih činjenica ali koje u konačnoj isljednici uopšte ne dokazuju ništa, čak ni blizu od onog što se htjelo dokazati s njima. Najčešće zato što sa predmetom dokazivanja nisu u nikakvoj vezi. Ili su te činjenice na najnevjerovatnije načine ispovezivane kako nikada ne bi mogle realno biti, dat im je značaj koje nemaju niti su ga ikada takvog imali i onda sve to djuture kao gulaš interpretovano kao "dokazni postupak" i "dokazni materijal". Da nije žalosno bilo bi smiješno. Svaki dokument i listina ne mora automatski biti dokaz odmah sam po sebi samo zato što je to dokument o nečemu ili o bilo čemu.

Подели на овим сајтовима

Као што рекох, теби доказ не би било ни да мртви устану из гробова и посведоче шта је било, али други, који можда не знају све чињенице, могу да виде све ово и сами просуде.

Подели на овим сајтовима

Ja da imam nešto protiv Stepinca objavio bi taj dnevnik i svima bi pokazao ko je i kakav je bio taj Stepinac. Na šta sad vi čekate? Imate ga kompletan dnevnik posred srijede Beograda i sjedite i vrtite palčevima i smarate i sebe same u na Forumu umjesto da ga trčeći idete objavit.

Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zayron рече

ja da imam nešto protiv Stepinca objavio bi taj dnevnik i svima bi pokazao ko je i kakav je bio taj Stepinac. Na šta sad vi čekate?

То је питање за УДБ и њихове наследнике, не за мене.

Али то што није објављен не мења ствари претерано, јер је дозвољен увид у њега као у архивску грађу.

Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, RYLAH рече

То је питање за УДБ и њихове наследнике, не за мене.

Али то што није објављен не мења ствари претерано, јер је дозвољен увид у њега као у архивску грађу.

Dakle arhivska gradja ali samo izabrani listovi. Znači nekom nije stalo da se zna šta je sve komplet u njima. Jeste li se ikad zapitali zašto?

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...