Jump to content

Надбискуп Хочевар: Очекујемо долазак папе у Србију; КЦ се није мјешала у канонизацију Николаја Велимировића

Оцени ову тему

Препоручена порука

+!

17 minutes ago, RYLAH рече

Да ви те ствари сматрате проблематичним, не би ни било оваквих разговора, јер КЦ себи не би ни дозволила такву бламажу.

Ne ulazim u problematiku 'vas', 'nas', 'njih',...
No, čini se kako se КЦ "blamira" od kada postoji po mnogim pitanjima.

13 minutes ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Mislim da to nije moguće.

Savao

- Tvrdiš, da nije moguće ni teoretski?
Za sv. Dizmu (raskajani razbojnik) ne znam je li bio ratni zločinac.
- No, zar ne bi neki ratni zločinac ('katolik' ili 'pravoslavac') iz II svjetskog rata  mogao biti mučen i ubijen zbog Krista od svojih bivših kolega,
nakon što se pokajao za svoje grijehe zbog Bespočetne i Milosrdne Ljubavi?

Подели на овим сајтовима

• Одговори 927
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Takvi dokumenti postoje svuda samo vi o njima ne znate najčešće zato što se o to ne zanimate jer vam se to sve ne uklapa u nešto čemu ste bili naučeni od djetinjstva i malih nogu a čemu se kaže - indoktrinacija i propaganda:

Tamo u videu se kaže da su Katolička i Evangelička Crkva bile posljednje ostrvo slobode i demokracije 30-tih godina i cijelu tu dobu u otvorenom ratu sa nacističkom administracijom (zbog eutanazija, rasizma, ljudskih prava itd.) ali su vremenom bile zpacifikovane brutalnim metodama. Jednu dobu je isto tih kasnijih tridesetih godina u koncentracionom logorima koji su postojali već tada prije 2ww bilo više katolika i protestanata nego Jevreja. A proganjani su bili biskupi, klirici, redovnici i monasi, časne sestre i to u impozantnim brojkama bili zatvarani i protiv njih vodjeni sudski procesi po 200-300 i više (čak i 1000) istovremeno po pojedinim gradovima i regijama. Kao i za komunista vodili se protiv njih montirani "monster procesi" po nacističkim sudovima sa izmišljenim optužbama, lažnim svjedocima itd., bili slani u koncentrake. Mislim da postoji taj film na engleskom: Tamo su snimci katoličkih crkava iz Bavarske o kojoj je rečeno da je bila preko 90% katolička i vrlo neposlušna nacistima.

14910376_570754973125742_670716434247943

Gledajte odavde od 19:45 daljih 3-4 minute kliknite na taj link: http://bit.ly/2fiMljI

Poslije možete pogledati cijeli video, vrlo dobar dokument o Trećem Rajhu 30-tih godina.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, utopija рече

- No, zar ne bi neki ratni zločinac ('katolik' ili 'pravoslavac') iz II svjetskog rata  mogao biti mučen i ubijen zbog Krista od svojih bivših kolega,
nakon što se pokajao za svoje grijehe zbog Bespočetne i Milosrdne Ljubavi?

Nijedan.

Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zayron рече

Laprdamo u prazno dok ne govorimo dokumentovano i podloženo. Kako sam rekao za sve što je rečeno postoje dokumenti, sigurno već milion puta su bili prezentovani ovdje na najrazličitijim temama ali pošto ih vi ignorišete i pravite se da ne postoje (to je onda samo vaš problem) onda za vas ne postoje. Medjutim za cijeli ostali svijet postoje i smatraju ih vjerodostojnim ali to više nije vaš problem jer vas ne interesuju oni niti se zanimate o istinu, kako je to stvarno bilo..Svi oni, ti dokumenti su danas većinom zdigitalizoivani i pristupni na internetu pa tražite. Ko traži naći će. Jedino ako ne mislite da je to gubljenje vremena i da bi se dalo bolje iskoristiti na nešto drugo. I u tom slučaju je onda to samo vaš problem a ne cijelog svijeta koji te dokumente traži i nalazi na istom tom internetu.

znači ipak laprdanje u prazno.

Подели на овим сајтовима

Ovde vidimo kolika je zapravo razlika izmedju prosecnog katolika i prosecnog pravslavca i kakve su im osnovne zivotne vrednosti . NDH je bila tolika ganda tvorevina da su se i Nemci gadili iste a ovde covek brani ratnog zlocinca , nekoga ko je blagosiljao masovna ubistva nekatolika . Sa druge ja a verujem i svi ostali ovde ne bi branili i bilo sta sto se protivi moralu i uobicajenim vrednostima pa makar sve vladike zajedno sa patrijarhom to usvojili , niko ovde ne bi pristao da recimo seselj bude proglasen za sveca , koji je samo laprdalo i veze nema sa bilo kakvim zlocinom a da ne govorimo sta bi se desilo da SPC hoce da proglasi za sveca nekog ubicu ili ne daj Boze masovnog ubicu i fasistu . 

Подели на овим сајтовима

6 hours ago, Zayron рече

1. "prekrštavanje" je dokazano izum ustaške administracije i političkog vrha i katolička Crkva i hrvatska biskupska konferencija sa nadbiskupom Alojzijem Stepincem  su se odmah ogradile od toga.

А ко је покртштавао? Довели неке људе са улице?

И како се Степинац "оградио"? Повукао се, није хтео да учествује у свему томе? Повукао се са позиције усташког викара у тој сатанској војсци? Јавно рекао да та прекршатавања ништа не вреде и да је свако од тих прекрштених и даље православан? Искључио из редова свештенства сваког ко је учествовао у покрштавањима и злочинима? Престао да даје прилоге, или забранио да се скупљају прилози по црквама за усташе на Источном фронту? Престао да се моли за геноцидни режим? Одржао макар једну јавну проповед против усташа и геноцидног режима? Престао да се састаје са њима и пружа им јавну подршку?

На који се начин оградио од свега тога а да то нису само празне речи?

Ево ја се јавно ограђујем од воог форума, али наставићу да пишем као и до сада, задржаћу позицију администратора као и до сада, кад имам пара даћу за месечно одржавање форума, даваћу своје мишљење где треба када се креирају одређене политике форума... Хоћеш ли ми веровати да немам никакве везе са форумом ако ти кажем да немам?

6 hours ago, Zayron рече

2. KC je osudjivala uvijek i u svako doba bilo kakva nasilna "prekrštavanja" šta god da se mislilo pod tim i nastojala ustaše odgovorit i od tih "prekrštavanja" i nasillja nad Jevrejima i Srbima i pomagala gdje se to god moglo.

Овде не причам о целој КЦ, овде причм о КЦ у Хрватској, под вођством Алојзја Степинца. Што се тиче целе КЦ, било је толико часних и потених људи, који су за време нацизма прогоњени и страдали и због своје вере и због своје хуманости, посебно у Немачкој и Аустрији. Има их много који су помагали Јевреје и остале прогоњене, и због тога и страдали. Гледао сам документарац и о неким пољским часним сестрама које су "шверцовале" јеврејске девојчице са собом представљајући их као малде искушенице (без покрштавања, разуме се).

Али Католичка Црква у НДХ није имала везе са тим часним људима. Штавише, активно је учествовала у геноциду који се у НДХ одвијао.

А сад је целокупна Католичка Црква, због тога што је неко у Хрватској нови идентитет независне Хрватске девдесетих хтео да гради на појединим тековинама НДХ, па да онда пошто - пото направи и свеца за нову независну државу који би јој био потпора, увучена у ову глупост, и дошла у позицију да брани неодбрањиво и натеже неке факте који везе са истином немају, само да би оправдала енкадашњу политичку одлуку да Степинац постане светитељ.

Тако имамо ситуацију да се данас у Хрватској имена улица дају по усташким злочинцима или по терористима из некадашње усташке емиграције, мученици из Другог св. рата су побијене усташе у Блајбургу, а то све треба да се заокружи Степинчевом канонизацијом да би се НДХ и дефинитивно историјски рехабилитовала да би неко за једно двадесетак година и отворено идентитет ове хрватске државе градио на идентитету НДХ, а КЦ је, зарад политике у којој је активно учествовала деведесетих, дозволила да буде увучена у све то и укаљана најстрашније.

И све се то дешавало и на другим местима и дешаваће се, ал немој овде да нам причаш приче као да смо сви ми будале и деца која никад у живту ништа нису ни видела ни прочитала и која не знају ништа.

Подели на овим сајтовима

U vezi bl. Stepinca . Upravo zbog ovakvih dijametralno suprotnih stavova je i osnovana zajednička mješovita komisija.

Mislim da će oni prihvatiti teret odgovornosti i donijeti zajedničko mišljenje .

Moje mišljenje je da se ova pitanje prepusti ekspertima , ako takvih ima na forumu neka kažu nešto konkretno , zatim neutralni poput Zajrona ili netko drugi , pa recimo ateisti i druge vjerske dominacije , pa ljevičarski kršćani u koje i sam spadam,  i na kraju desničarsko - domoljubni i nepogrešivi kršćani koji čine većinu na obadvije strane, koji su po ovakvim pitanjima najdalje od istine.

Подели на овим сајтовима

3 hours ago, RYLAH рече

посебно у Немачкој и Аустрији.

Često sam čuo kako se KC u Hrvatskoj spočitava upravo sa KC u Nemačkoj, odnosno njenim ponašanjem u drugom svetskom.

Подели на овим сајтовима

9 hours ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

znači ipak laprdanje u prazno.

Dokazi postoje pa se ne može reći da se laprda u prazno dok takvi dokazi postoje. No, kako sam već rekao za nekog postoje i mjerodavni su a za nekog ko odbija priznati da postoje mjerodavni nisu.

U rezoluciji Hrvatske biskupske konferencije od 20. studenoga 1941. ponovljeno je ono, što Crkva od početka zastupa: »U Katoličku crkvu mogu se primiti samo oni, koji bez svake sile, potpuno slobodnom voljom prelaze iz unutarnjeg uvjerenja o istinitosti katoličke vjere i koji su u cjelosti udovoljili crkvenim propisima.« Biskupi su se odlučno usprotivili mješanju države u vjerske prijelaze. Spominju i osuđuju praksu da državni i ustaški dužnosnici imenuju "misionare" koji bi imali provoditi "konverzacije" grkoistočnjaka na katoličku vjeru. Zamjerali su i što se ruše pravoslavne crkve i osudili druga "zločinstva i ispade" koji se događaju.

Poruka završava apelom na poglavnika osobno, uz pretpostavku da su se pogromi dogodili bez njegovog znanja: »Nitko ne može poricati, da su se dogodila strašna nasilja i okrutnosti, jer ste vi, Poglavniče, sami javno osudili nasilja raznih nazovi-ustaša, štoviše dali ih i strijeljati zbog izvršenih zločina. Zaslužuje svako priznanje Vaša odlučnost, da u zemlji vlada pravda i red.« (Krišto 1998, knjiga II,str. 118) Većina povjesničara slaže se da su biskupi (i sam Stepinac, koji u svojim predstavkama često piše na sličan način) bili svjesni da se masovni progoni bez odobrenja samog Pavelića ne bi mogli događati, ali su kao politički realisti nastojali na njega utjecati, dajući mu mogućnost da odgovornost prebaci na niže razine (što se i dogodilo tijekom 1942, kada je politika prema Srbima ublažena i smijenjen Eugen Dido Kvaternik. Vidi članak Srbi u NDH).

https://hr.wikipedia.org/wiki/Katolička_crkva_u_NDH

https://www.bitno.net/vjera/svjedocanstva/gitman2/

Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zayron рече

»U Katoličku crkvu mogu se primiti samo oni, koji bez svake sile, potpuno slobodnom voljom prelaze iz unutarnjeg uvjerenja o istinitosti katoličke vjere i koji su u cjelosti udovoljili crkvenim propisima.

I u zakonu piše da se ne sme biti korumpiran i krasti državu pa i Srbija, i Hrvatska počivaju na korupciji. Papir sve trpi.

1 hour ago, Zayron рече

Biskupi su se odlučno usprotivili mješanju države u vjerske prijelaze. Spominju i osuđuju praksu da državni i ustaški dužnosnici imenuju "misionare" koji bi imali provoditi "konverzacije" grkoistočnjaka na katoličku vjeru. Zamjerali su i što se ruše pravoslavne crkve i osudili druga "zločinstva i ispade" koji se događaju.

To je isto kao što je Tudjman garantovao bezbedan povratak Srba u HR, pa pukne od smeha dok to govori.

Подели на овим сајтовима

6 hours ago, zuti car рече

Ovde vidimo kolika je zapravo razlika izmedju prosecnog katolika i prosecnog pravslavca i kakve su im osnovne zivotne vrednosti . NDH je bila tolika ganda tvorevina da su se i Nemci gadili iste a ovde covek brani ratnog zlocinca , nekoga ko je blagosiljao masovna ubistva nekatolika . Sa druge ja a verujem i svi ostali ovde ne bi branili i bilo sta sto se protivi moralu i uobicajenim vrednostima pa makar sve vladike zajedno sa patrijarhom to usvojili , niko ovde ne bi pristao da recimo seselj bude proglasen za sveca , koji je samo laprdalo i veze nema sa bilo kakvim zlocinom a da ne govorimo sta bi se desilo da SPC hoce da proglasi za sveca nekog ubicu ili ne daj Boze masovnog ubicu i fasistu . 

Sveti Šešelj ercegovački katolik!

12:smeha:

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

11 hours ago, Zayron рече

Takvi dokumenti postoje svuda samo vi o njima ne znate najčešće zato što se o to ne zanimate jer vam se to sve ne uklapa u nešto čemu ste bili naučeni od djetinjstva i malih nogu a čemu se kaže - indoktrinacija i propaganda

Josipe, zapitaj se, ti ili bilo ko od vas, ko je zapravo zrtva indoktrinacije i propagande. U danasnje vrijeme, kad je sve moguce nacrtati, namontirati, ima puno dokaza na internetu, i izvuci ce se najednom nikad prije vidjeni dokumenti iz vatikanskih arhiva?

Za Utopiju mi je stvar jasna, to je covjek koji je u stanju da neprestano izbacujuci fraze o Kristovoj ljubavi, ustvrdi kako je u Jasenovcu ubijeno 400 ljudi, a da je Jastrebarsko djeciji dom, on je u stanju Stepinca da izjednaci sa Savlom/Pavlom, iako se Stepinac nikad nije pokajao u tom smislu i ispravio djelom svoju proslost, naprotiv rekao je, "Meni je savjest cista".

iskreno, od tebe nisam ocekivala ovako nesto. Imam neprijatan utisak, da kad prodje jos malo vremena i pomru posljednji zivi svjedoci da ce biti sve vise indoktrinacije i propagande i da ce se ruglo od isfabrikovane sramotne 'istine' proglasiti za istinu. No to i nije bez bozanskog promisla. Iako mi znamo sta se desavalo iz onog vremena kad su postojale samo knjige i televizija, i imamo jos zivih svjedoka o tim strahotama, kao i o divnim ljudima/svecenicima katolickim koji su zalagali svoj autoritet a vjerovatno time i zivot da pomognu da ubistava sizmaticke brace bude sto manje. Pritom su sigurno mislili da su sizmatici u zabludi i da nisu u pravoj crkvi, ali su znali da je ubistvo kao i nasilno pokrstavanje grijeh pred Jaganjcem. to su ljudi sveci. Zasto, za ime Boga, i zajednickog nam Gospoda IsHs, niste onu zenu Dianu Budisavljevic proglasili za svetu? Ne bismo se usprotivili, naprotiv. Pa ta je na pravi ljudski nacin stvarno efektivno pokrstila vise pravoslavnih dusa nego Stepinac i cijela ta sotonska masinerija sa laznim simbolom krsta na nozu srbosjeku. 

Jedina zasluga Stepinceva je velik broj 'vracenih pravoj crkvi', i sramota je cijele KC sto je tog covjeka prihvatila proglasiti za sveca, koji ako nije direktno kriv za ubistvo tolikih ljudi, jeste indirektno, plus zna se da ako je pokrstavanje jedini nacin da se izbjegne takva smrt da to onda i nije pravo sustinsko prevjeravanje. Imali ste svestenike koji su davali te 'krstenice' Srbima u Hercegovini da ih ustase ne bi poklali, a pritom nisu trazili da ih krste. Oni su iznevjerili svoju crkvu, jer im je od njihove crkve bilo nalozeno da ih stvarno pokrste. Pritom je ta crkva znala sta je alternativa. Znala i blagosiljala, i davala oprost grijeha. Znaci covjek moze da ide i mimo autoriteta i interesa crkve, ako njegova savjest vidi da crkva od Hrista  odstupa.

Zaista vjeruj mi, mogu da razumijem sve sto radis, cak i to kad nas saljes papi da se zalimo vjerujem da nam se u stvari ne rugas. Ponavljam, zemaljska pravda pa i crkvena politika mogu itekako da odstupe od Hristove Istine i Puta. Ovo sto mi razgovaramo nikako nije slucajno, i mozda vasa crkva ima priliku od Gospoda. Mozda ne treba da kazes 'Ne uzdajte se previse u papu Franceska, ako on i ucini nesto svojevoljno, sljedeci ce to ispraviti'. Kad je vec izazvao nase povjerenje i simpatije, povjerenje upravo da je sposoban ponijeti tu velicinu da izmiri nas, zavadjenu bracu, jer nepokajana i poricana nevina krv vapi pravo pred prijesto Gospodnji, zaobilazeci cak i Njegovu Crkvu, pokidanu i izranavljenu kakva jeste.

Jako dobro sam razumjela onaj video tvog prijatelja, iako veliki dio ceskog naravno ne razumijem. Ali nekoliko recenica su mi se urezale u um i jos vise u srce. 'Mi svaki imamo svoju istinu, a On je rekao 'Ja sam  Istina' " "Matka Bozja nas spaja". "Kristovo srce ima dvije komore: bizantsku i latinsku".

Подели на овим сајтовима

40 minutes ago, Дејан рече

I u zakonu piše da se ne sme biti korumpiran i krasti državu pa i Srbija, i Hrvatska počivaju na korupciji. Papir sve trpi.

To je isto kao što je Tudjman garantovao bezbedan povratak Srba u HR, pa pukne od smeha dok to govori.

Ili se to može reći i tako da je to isto kao što je Hitler prekršio apsolutno svaku tačku Konkordata izmedju Svete Stolice i Trećeg Rajha i zato papa Pio  XI objavio encikliku "Mit brennender Sorge" u kojoj je osudio i nacizam i komunizam istovremeno. Zavisno kako se to uzme, čaša je poluprazna ili polupuna, kako se to kome svidi vidjet.

http://w2.vatican.va/content/pius-xi/en/encyclicals/documents/hf_p-xi_enc_14031937_mit-brennender-sorge.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Mit_brennender_Sorge

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

4 hours ago, kopitar рече

U vezi bl. Stepinca . Upravo zbog ovakvih dijametralno suprotnih stavova je i osnovana zajednička mješovita komisija.

Mislim da će oni prihvatiti teret odgovornosti i donijeti zajedničko mišljenje .

Moje mišljenje je da se ova pitanje prepusti ekspertima , ako takvih ima na forumu neka kažu nešto konkretno , zatim neutralni poput Zajrona ili netko drugi , pa recimo ateisti i druge vjerske dominacije , pa ljevičarski kršćani u koje i sam spadam,  i na kraju desničarsko - domoljubni i nepogrešivi kršćani koji čine većinu na obadvije strane, koji su po ovakvim pitanjima najdalje od istine.

Ko je neutralan a ko ljevicar/desnicar percepcije mogu biti razlicite. Ali sigurno smo ja, Rilah, Dejan u najmanju ruku neutralni, ako ne ljevicari, VSB ti je veliki pobornik teologije ave Zorana u svim aspektima. Procitaj prethodni post Zajronu, njega duze znam od tebe, a i tebe bih naslovila tu da ti znam ime.https://pouke.org/forum/topic/34639-upoznajmo-katolike-i-njihovo-ispovedanje-vere-da-bi-nam-bili-bliži/?do=findComment&comment=1126823

Ovo je taj video koji me pogodio pravo u srce i dao mi sasvim drugu perspektivu nase podjele, njene stvarne svrhe i posljedica.

Inace, ova tema je moj urednicki 'produkt' (spajanje,promjena naslova da bolje iskaze svrhu), a vidi se kako sam na njoj ucestvovala i prije urednikovanja. https://pouke.org/forum/topic/34639-upoznajmo-katolike-i-njihovo-ispovedanje-vere-da-bi-nam-bili-bliži/?page=1

Подели на овим сајтовима

14 hours ago, Ivan Marković рече

Ovo je trenutak istine i vrlo bolnog otrežnjenja za sve srpske sinkretiste. 

Па, искрено, ако се Степинац канонизује, онда бар што се мене тиче, екуменизам и дијалог са римокатолицима је завршен. И то неуспехом. Јер, тиме дијалог губи сваки смисао. 

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...