Jump to content

Оцени ову тему

Recommended Posts

12 minutes ago, Човек Жоја рече

Али брате, ово што кажеш јесте циљ научника, његов лични порив, а не циљ науке. Наука не може да нам да одговоре о стварима са оне стране јер је домен њеног деловања ова страна. Дакле мотиви научника могу бити овакви или онакви, али сама наука је ограничена. Отуда се један теолог по својој вокацији пење различитом планином  од једног научника, да употребим већ искоришћену метафору. На чисто људској основи они могу бити на истој страни, тј. истој планини, али по вокацији су нужно на различитој. То што имамо научнике који би "злоупотребили" науку за долажење до оностраног је само манифестација њиховог личног, унутрашњег порива, потребе, тежње ка метафизици, независно од науке.

Пази, "наука" је мртав појам, није жива да она нешто хоће или неће. Она и њен развој су последица човекове жеље за сазнањем. Наука се бави објективним сазнањем, уметност субјективним а теологија личносним. Теологију интересују највише почетак и крај (питање "зашто"), оно између није "толико битно" јер се само допуњује оно сазнање које нам је откривено. За науку је најбитније оно у средини (питање "како") јер немају објективне материјалне научне доказе за оно испред и оно иза (јер то "сада" не спада у материјалне ствари, бар колико познајемо материју) - али је циљ да се кроз ову методологију докучи и почетак и крај...

Што ће рећи, планина је иста, само се пењемо са различитих страна. Понегде нам се стазе укрсте, па неки научници наставе теолошким путем (нпр види митр. Николај Хаџи Николау на јутјубу) или неки теолози наставе путем науке (Галилеј, Бруно). Многи увек иду једном стазом...

Понављам, циљ и врх планине су исти, само се гледају са различитих страна па другачије изгледају...

14 minutes ago, drvce рече

Vikalo se sa krovova kad me vracahu u clanove, nakon tri duge godine od kad me Nekitamo tajno preinaci u ateistu.

Амин, бркови ти се позлатили.

Јеси ли нам открио како се изјашњаваш, сад кад нема ниједне етикете? Или је тајна? Мислим волео бих знати ал` не утиче ми на поглед, ти си за мене исто оно дрвце ;) 

2 hours ago, Јанко рече

Вероватно си у праву...

Зато постоји борба против болести, замрзавање до проналажења лека за неизлечиве болести...

Па математика је настала као покушај да се опише невидљиви свет, узми Питагору па читај. 

Физика, астрономија... освајање других простора и светова за живот.

Биологија, медицина, морфологија - да се пронађе где се јављају фалинке и како да се поправе? Што? Крајњи циљ је да се живи колико? 120-150 година?

А ловљење "Божанске честице" у Церну је... да би ухватили Бога за... честицу?

Мислим да си ти поставио циљеве науке према себи. Она има своје високе, више и највише циљеве.

Ај да питамо Мурамасу дал` је крајњи циљ за њега киборг варијанта са поправком како природних тако и вештачких делова па тако у вечност - уз помоћ науке?

Ово за методологију се слажемо.

Где је граница природног и натприродног? Открићу ти тајну - никад неће бити откривена. Зашто?

1. За верујуће и "натприродно" је "природно" јер је све од Бога.

2.За неверујуће - како наука више открива, то им постаје природно оно што им је пре било натприродно...и тако у бесконачност.

После бозона и антигравитације можда открију путовање кроз време па ће им то бити природно, иако су се раније смејали глупим верницима што мисле да за Бога време не постоји и влада њиме... ;)

Мени симпа атеистички филм на ову тему - Интерстелар. Баш лепо описује овај процес. Може неко више биће да је све то осмислило, ал` никако Бог.

Док човек не открије тајну победе над смрћу кроз науку и прогласи себе за вечног бога. Е онда може да га нека нова бића која он буде креирао зову богом...

Невероватно како си све тотално наопако повезао. И све то си успео у само једном посту.

2 hours ago, Јанко рече

Пази, "наука" је мртав појам, није жива да она нешто хоће или неће. Она и њен развој су последица човекове жеље за сазнањем. Наука се бави објективним сазнањем, уметност субјективним а теологија личносним. Теологију интересују највише почетак и крај (питање "зашто"), оно између није "толико битно" јер се само допуњује оно сазнање које нам је откривено. За науку је најбитније оно у средини (питање "како") јер немају објективне материјалне научне доказе за оно испред и оно иза (јер то "сада" не спада у материјалне ствари, бар колико познајемо материју) - али је циљ да се кроз ову методологију докучи и почетак и крај...

Odlicno receno, dopuni samo sta si `teo da kazes jos za umetnost, taj deo fali...

4 hours ago, Muramasa рече

Evo recimo zbog ovoga.

Poenta raskrštavanja je da neko hoće javno da se ogradi od članstva u vašoj Crkvi.

Za Deda Mraza ne postoji organizacija koja se bavi organizovanim verovanjem, neevidentiranim prometom i guranjem nosa u politiku i otpadanjem živog mesa, tako da niko nema potrebe da se ograđuje od nje.

Zamislite da vas je neko protivno vašoj volji učlanio u Srpsku naprednu stranku ili u Cosa Nostru i onda svi krenu da potenciraju to vaše "članstvo" u javnosti. Zar ne biste pokušali da se otresete od takve klevete?

Ja nešto nisam primetila da iko potencira kod ateista takvo "članstvo". Slušala sam zanimljive diskusije vernik - ateista, čitala takođe, ali nigde nisam naišla da neko potencira na krštenju i koristi to kao bilo kakav argument, a kamoli glavni.

I zašto bi se iko javno ograđivao "članstva" u crkvi? Ljudi koji imaju potrebu da javno dokazuju nešto (što ih niko nije ni pitao niti je koga briga za to), ustvari imaju unutrašnju potrebu da sebi dokažu nešto. :) 

18 minutes ago, Muramasa рече

AJde ja sad tebe lepo da učlanim u Masone ili u Ordo Templi Orientalis ili još bolje, u naprednjak, pa da vidiš kako ćeš imati potrebu da se ogradiš od članstva u tim organizacijama.

Imaću potrebu jer su zli.

Crkva nije zla, a crkveni život je ispunjen vrlinama. Ukoliko me učlaniš u neku organizaciju koja nije zla, neću imati ništa protiv.

I mani me argumenata kako je crkva zla, neću da ulazim u polemiku oko toga jer se od 99% žita - hvatate za 1% kukolja koje ni mi vernici ne pravdamo.

Ateisti mrze Crkvu i religiju jer ih vide pre svega kao ljudski produkt i ljudsku organizaciju kreiranu za manipulaciju ljudskim masama i njihovim strahovima.Zato hoće da se ,,raskrste,, od toga.Za njih je krštenica isto što i članska karta biblioteke ili partije a ne ikona budućeg Carstva Božijeg kako verujući čovek gleda na Crkvu.

Управо сада, Muramasa рече

Nisam ni ja nasilno uvđen u veru, ali ta suptilna indoktrinacija tipa valja se, ne valja se, postovi i slične gluposti. Trebalo mi je vremena da izbrišem te tragove iz svesti.

Kao naprimer pravila bontona?

Управо сада, Muramasa рече

Jesi li se ti to pokatoličio?

Kakve veze ima bonton sa postom i valja se običajima?

Isto udara na psihu i ima isto dejstvo. valja se da to razumes kad se vec zalis :))

4 minutes ago, Kratos рече

Ateisti mrze Crkvu i religiju jer ih vide pre svega kao ljudski produkt i ljudsku organizaciju kreiranu za manipulaciju ljudskim masama i njihovim strahovima.Zato hoće da se ,,raskrste,, od toga.Za njih je krštenica isto što i članska karta biblioteke ili partije a ne ikona budućeg Carsva Božijeg kako verujući čovek gleda na Crkvu.

Ateisti  Crkvu i religiju  vide pre svega kao ljudski produkt i ljudsku organizaciju kreiranu za manipulaciju ljudskim masama i njihovim strahovima.Zato hoće da se ,,raskrste,, od toga.Za njih je krštenica isto što i članska karta biblioteke ili partije a ne ikona budućeg Carsva Božijeg kako verujući čovek gleda na Crkvu

5 minutes ago, Muramasa рече

Nisam ni ja nasilno uvđen u veru, ali ta suptilna indoktrinacija tipa valja se, ne valja se, postovi i slične gluposti. Trebalo mi je vremena da izbrišem te tragove iz svesti.

Svest o Bogu(božanskom) je inheretna ljuskoj prirodi,To nećeš moći da izbrišeš,samo ćeš mučiti svoj atestirani um.

Управо сада, VaSa110 рече

Ateisti  Crkvu i religiju  vide pre svega kao ljudski produkt i ljudsku organizaciju kreiranu za manipulaciju ljudskim masama i njihovim strahovima.Zato hoće da se ,,raskrste,, od toga.Za njih je krštenica isto što i članska karta biblioteke ili partije a ne ikona budućeg Carsva Božijeg kako verujući čovek gleda na Crkvu

E pa nije clanska karta pa ne moze. Ni to nije tesko razumeti.

Aha treba da razumem da neko VERUJE da je krstenje odozgo i da ga niko nema pravo ni moc ovde uskratiti. I aha neko VERUJE, da krstenjem nemas nikakve obaveze prema Crkvi ni prema drugim ljudima samim tim sto si krsten.

A da shvatam, to nije clanska karta, ja nisam clan. Mjock ne razumemo a?

4 minutes ago, Muramasa рече

A Pahomije i Kačavenda su oličenje vrline.

Bravo! 1% kukolja! Kao da nisam ni pomenula..

1 minute ago, Muramasa рече

Post nije glupost. I govoriš kako nisi nasilno uvođen u veru, a zvučiš kao neko ko je ogorčen i ko je pretrpeo nekakve traume u crkvi..

No dobro... ja više neću sa tobom o ovome, jer to ne može da ide na bolje, mogu samo u tebi izazvati još veći otpor. Radi kako misliš da treba, svako dobro :)

11 minutes ago, Muramasa рече

A Pahomije i Kačavenda su oličenje vrline.

NIje poenta da li je organizacija zla ili ne, nego da li je u skladu sa mojim vrednostima ili nije. Crkva nije u skladu sa mojim vrednostima i zato odbijam da budem doveden u bilo kakvu vezu sa njom.

Znaš za onu priču o pčelama i muvama?Ateista je kao muva,uvek ide ka onome što je najviše privlači.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...