Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Јован Чакарески

Kako je doslo do cuvene podele na "starotarci" i "novotarci" ?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Мене занима, да ми неко објасни зашто се епископ Хризостом окреће ка западу?

Све о литургијској обнови могу да разумем, ал то не разумем... confused

Како то мислиш "окреће се западу"?

Мислиш шт се у појединим литургијским моментима окреће народу?

Да, у молитвама на Литургији, окреће се ка народу.

Овде у Лазаревцу, свештеник се окреће ка олтару код тих молитава.

Има један клип, ал нећу да постављам, нећу да вређам епископа Хризостома, веома га поштујем.

У том клипу њега су најурили, јер се свештеник, који је дошао са њим, окретао ка западу.

Јел можете да ми објасните, немам појма о том окретању ка западу. crvenilo

У Русији се чита Јеванђеље леђима ка народу.

мада суштински то нису нека дубока питања, дубоке разлике.

Ovim revniteljima nisu ni reci Blazenopocivseg Patrijarha Pavla vazne.... Nemenjanje sustine je najbitnije t.j da Hristos ostane ist kakav je i bio i bice.. Mnogo mi idu na zivce oni koji "znaju" vise od episkopa....  wc joj

Ја се дубоко извињавам.

Нисам ставио да је реч о садашњем патријарху Иринеју.

Опрости брате, на ненамерној грешци... crvenilo

crvenilo confused nema veze i on je dobar kao Pavle samo sto je sad teze onim revniteljima objasniti u cemu je stvar t.j da nema veze dal ce zavesa biti navucena ili ne ...

Има један клип, ал нећу да постављам, нећу да вређам епископа Хризостома, веома га поштујем.

У том клипу њега су најурили, јер се свештеник, који је дошао са њим, окретао ка западу.

Јел можете да ми објасните, немам појма о том окретању ка западу. wc joj

Rusima nema spasa.......  crvenilo confused crvenilo

Salu na stranu jel zna neko zbog cega ?

Занимљиво...

Јел може неко да ми објасни неке ствари. :smiley:

Наиме, у четвртак увече на служби кад код би се читало Јеванђеље, ми би клечали док се чита.

Кад сам се вратио кући, погледам у једној књизи пише, да не треба да се клечи кад се чита Јеванђеље, јер се каже: "Смерно стојмо!"

Иначе, ту књигу сам купио у Какову, Грчка...

Шта је сад правилно?

Сваровски то да Русима н ема спаса није смешно. Млого озбиљна ствар.

наводно не може ђакон да буде окренут леђима Престолу. А како после, на пример на Символ.

него овог није било 90'-их а што се сад у Србији јавља? Ја мислим да је у питању општа атмосфера и околности и економске и материјалне...Ви и незнате колико се ДСрбија променила у задњих 10 година. Ми у дијаспори то ДОБРО осећамо.

постоји правилно теолошки црквено а постоји лично преживљавање и благочешће. А постоји обичај народни....

Занимљиво...

Наиме, у четвртак увече на служби кад код би се читало Јеванђеље, ми би клечали док се чита.

Кад сам се вратио кући, погледам у једној књизи пише, да не треба да се клечи кад се чита Јеванђеље, јер се каже: "Смерно стојмо!"

Шта је сад правилно?

наводно не може ђакон да буде окренут леђима Престолу. А како после, на пример на Символ.

него овог није било 90'-их а што се сад у Србији јавља? Ја мислим да је у питању општа атмосфера и околности и економске и материјалне...Ви и незнате колико се ДСрбија променила у задњих 10 година. Ми у дијаспори то ДОБРО осећамо.

Hahahhaaa  crvenilo

U pravu si, mi to ovde uopste ne osecamo. Ali mi zato znamo koliko se ostatak sveta promenio u poslednjih 10 godina. Eto recimo Rusija...

постоји правилно теолошки црквено а постоји лично преживљавање и благочешће. А постоји обичај народни....

Занимљиво...

Шта је сад правилно?

Hahahhaaa  crvenilo

U pravu si, mi to ovde uopste ne osecamo. Ali mi zato znamo koliko se ostatak sveta promenio u poslednjih 10 godina. Eto recimo Rusija...

confused

Hahahhaaa  crvenilo

confused

Meni je Tajland specijalnost. Nikad nisam bila ni blizu :-))))

Шта је сад правилно?

I prošle i ove godine smo u parohijskom domu ćaskali o tome.

Naime kod nas u Crkvi* 95% naroda - kleči.

Ima nas nekolicina koja spuštene glave molitveno stoji.

Čak je i djakon ove godine jednom namerno rekao "pobožno stojmo" (ili tako nešto)

tek da bude drugačije i da narod primeti šta se govori 'iz oltara', ali ... Nije uspelo.

Polako... Ima dana...

Verujem da je ova tema uz nekoliko drugih prilika da sa narodm pričamo o tome koliko oni

(mi svi) slušamo šta se izgovara tokom Božanstvene Liturije.

Sećam se, kada je oformljen ovaj naš hor, koliko ljudi je spuštalo glave na "Oglašeni, glave

svoje Gospodu priklonite" a sada ... Samo onaj ko nije skoncentrisan pa mahinalno odreaguje...

A to je jako, jako retko...

* Crkva Preobraženja Gospodnjeg

Guest свештеник Иван

Јел може неко да ми објасни неке ствари.

Шта је сад правилно?

Цвеле, изузетак потврђује правило, као оно да се Литургија не служи када је пост (већ се разрешује на уљу), а Литургија се служи на Усековање главе светог Јована Крститеља и Крстовдан када је строги пост.

Иначе си добро приметио, "смерно стојно" јесте "усправно стојмо".

Шта је сад правилно?

I prošle i ove godine smo u parohijskom domu ćaskali o tome.

Naime kod nas u Crkvi* 95% naroda - kleči.

Ima nas nekolicina koja spuštene glave molitveno stoji.

Čak je i djakon ove godine jednom namerno rekao "pobožno stojmo" (ili tako nešto)

tek da bude drugačije i da narod primeti šta se govori 'iz oltara', ali ... Nije uspelo.

Polako... Ima dana...

Verujem da je ova tema uz nekoliko drugih prilika da sa narodm pričamo o tome koliko oni

(mi svi) slušamo šta se izgovara tokom Božanstvene Liturije.

Sećam se, kada je oformljen ovaj naš hor, koliko ljudi je spuštalo glave na "Oglašeni, glave

svoje Gospodu priklonite" a sada ... Samo onaj ko nije skoncentrisan pa mahinalno odreaguje...

A to je jako, jako retko...

* Crkva Preobraženja Gospodnjeg

Kod nas se 12 jevandjelja nije citalo na Liturgiji...  :smiley:

A pre citanja jevandjelja protonamesnik nam je svima lepo objasnio da nije obavezno da se stoji, da ne postoji u tipiku, ali u nasoj crkvi je takav obicaj, pa "ko voli nek izvoli"... Cak i ne mislim da se to mora menjati... ako nije pogresno...

Све је то дух времена , верујем и знам на основу историјских сведочења да су Хришћани првих времена имали толико разнолика богослужења а опет били најревноснији за веру нашу.

А данас је то све некако у складу са духом времена , а дух времена је материјализам - дух инстант цивилизације , где за све "треба" да постоји јединствено решење , упутство за употребу .

Рече ми један чоек недавно , каже било би добро да када се човек роди има уз себе упутство за употребу.

Ето то је тај дух данашњице, јербо ако нема тог упутства за употребу испада да ми нисмо способни ни Богу брез тога да се молимо, нити смо у стању истину да сазнамо нити да је одржимо.

Ово упутство за употребу толико неопходно у ова материјалистичка доба , када је магија ближа човеку него религија, дакле то упутство је преко потребно , без њега ми не знамо како Црква функционише, како се попови моле , како ово како оно, јер све треба да буде по том упутству.

Заправо толики вапаји наводно за канонима и другим писаним законима нису ништа друго до једна општа дезоријентисаност данашњег човека, духовна дезоријентисаност.

Зато им треба упутство за употребу, али пази не било какво него савремено , прилагођено овој инстант цивилизацији.

Нису то дакле они некадашњи канони у које један монах који је тек неких 10 година у намастиру не сме ни да помисли да завири а камоли да их покуша тумачити, не никако то су ови данашњи канони-упутство за употребу - који су тако савршено јасни сами по себи да је апсолутно довољно бити само писмен, па ето ни ћирилица није неопходна јер постоји гугл преводилац, дакле то је то савремено духовно упутство за употребу - то су ти наши канони свима разумљиви и малом Перици из 5 разреда и чича Томи од 75 лета ( од којих 50 проведе као комуниста) и сека Перси наркоманки која је сада ревносни Хришћанин истина покајала се пре три месеца и сад јој је све јасно , што би се рекло синуло јој пред очима, ко флеш , па и оном малом богослову јес да воли да цуга и јури жемске али брате мој то ти је образовани теолог ( истина никад довршени и вечно вечити ал ту је у бранши је) .

И наравно епископу Атанасију би требало да буде јасно то наше духовно упутство за употребу , Боже мој па ипак је он епископ, та ваљда и он нешто зна.

Дакле данас у овом времену као што рекох нама не требају канони које разумеју тек аскети , људи који су се довољно очистили и подвизавали , исто тако и друга духовна литература , на пример Палама то има да буде јасно само по себи јер је јасно да је онај други лик Варлам теро контру ко неки новотарац латинствујушчи, а и ваљда је био из Калабрије чини ми се , а онда је њега раскринко Палама нако све у 16-ест, јербо је то наш човек зилота и старотарац , ма мислим ревнитељ шта да вам причам.

Дакле у времена инстант цивилизације аскетизам није неопходан, подвиг је тек ту да се о њему прича и да га се сећамо и бранимо од неповижника новотараца и сличних који место лепо да пљују по владикама и једу 40 дана само сува леба , они замисли једу неке лигње , мислим брука, шта рећи...

Инстант цивилизацију која иде одмах после пропасти културе , а период културе увек долази после периода култа , барем Шпенглер тако вели, дакле ту инстант цивилизацију увек одликује млакост духа , свађалачки менталитет, никаква умна и духовна достигнуће , већ увек само жвакање онога што претходници постигоше и сазнаше, такође велики просперитет магије.

Да то је занимљиво , гледам ову серију "чари" и видим како је то једноставно , мало читаш неке песмице мало куваш неке супице, мало маши ручицама и све решаваш , ки супермен, ма какав супермен ко прави чаробњак из ОЗ-а , ништа пост, ништа молитва, ништа исправљање самога себе, све инстант, затвориш двери и сви се аутоматски тамо спасавају, ништа мозак само магија !

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...